De Jaren 15 42 Zondag 16 October 1892 33"to Jaargang. Ons Taal en ons Volk GODSDIENST. VADERLAND. VRIJHEID. Önijlingskfr.s, DRINKWATERS. Hunne Woorden. I!os™,e" 'f DE SLAG VAN WATERLOO. (I) BUREEL, ACHTERSTRAAT. Gewone Annancen 20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladïijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieowa, 1 frank den kleinen regel. HET LAND ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Fr. 'a jaars. vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaar» genomen, rechtstreeks bij one of door Post of Briefdragers. YAN AALST, 15 OCTOBER 1892. In 't Belfort dezer maand schrijft een Ant werpschc Letterkundige «ver de Geschiedenis van Moor sel door advokaat Reyntens, dat ze belangrijk en leer zaam is voor elk en vo°gt erbij Het werk, opgeluis terd door teekeningen van oude gedenkstukken en wa penschilden, is in e.ne duidelijke taal geschreven, met zorg en nauwkeurigheid opgesteld en verdient met lof vermeld te worden in de EERSTE rij onzer dorpsge schiedenissen. Te koop in ons Bureel 2,75In de ge buurte van Aalst 3 Huwelijken d'ander maand, in 3 aan- eenpalende gemeenten en in elke Gemeente een der Schepenen, oud in de 6o jaren... Het Stapelhuis van Aalst gaat geopend worden en de Vischmarkt is gereed een schoon nuttige gerieflijke plaats, dat durven wij ronduit zeggen de toekomst zal leeren dat de Stad mag roem dragen op die Vischmarkt, terwijl Mr Bouwmees ter Goethals den grond allerbest heeft benuttigd en eere haDlt van zijn werk Het gebouw is kloek, frisch en oog strelende... En't Houten Huis is vervangen door een nieuw gebouw in Vlaamschen stijl dat Houten Huis had nog een ijzersterk geraamte van eiken balken en ribben. De Bakkerij van Vooruit tAalst heeft weinig bijval. Men is er den anderen keer veel te slecht meê uitge speeld. 't Is koers tussschen Antwerpen en Brussel voor een Wereld-Tentoonstelling in 1894... Antwerpen is ver voren en Brussel trekt een gezicht gelijk een galg. T'Hofstade zegden de menschen donderdag morgend aan de Reizigers naar Dendermonde, dat het gewater- rijmd had. Uit Londen schreef men ons maandag, dat het er een aanhoudend regenen en zabberen was, tot groot bezwaar van het uitdoen der Aardappels. Bo ven Hofstade, op dien machtig schoonen kouter, wat steken ze daar feilen zavelMaar t'Haaltert is er fijn wit zand bij.. Ze zullen er nog omkomen tot uit 't Land van Cadsand toe, daar moet er wit zand op den vloer zijn, of de menschen leven er niet. Op 't grondgebied van Audegem, de kerk van Gijsegem staat daar als een ver rukkelijk vertoog I De Statie van Aalst is zoo donker als een spelonk en op de Treins zou men 's avonds toch moeten kunnen lezen. Gezel Anseele en Vooruitzitten nu tot over den kop in don franschen Theater van Gent. Daar is de plaats voor Volksmannen Vriend Lippen, Sixtus groet u; slecht weêr voor hem en het hopbitter was zoo vuil en zoo demster als den loop van de kara- bien. Zijn er veel musschen in uw planterij Wij den ken te moeten herhalen dat er in den Gemeenteraad van Aalst UITDRUKKELIJK is gestemd De vaste Brug van Hertsage mag geen belemmering zijn voor de Scheep vaart naar den Moutmolen. Op dit punt mag de Stad haar niet laten betrekken. Te naaste jaar deestijd is 't groote Gemeentekiezing; voor het besluit in 1890 ge nomen van dadelijk een nieuw Reglement te maken, zijn een paar bijeenkomsten geweest; het stelsel der Afge vaardigden is afgeschaft; verders zijn de Vertegenwoor digers der Sektiën niet meer bijeengeroepen, omdat men ifrst wille weten wat de nieuwe Kieswet ons geven zal. Dat men een Reglement make van Eerlijkheid en Vrij heid; alle Kiezers gelijk gesteld en geen offlciéele Kan didaten! Is 't waar dat Mr Coomans gevaarlijk ziek ligt? Die man moet al hoog van jaren zijn. Ei, 't brandt! 't brandt!,.. De geruchten loopen dat er aan de Kamers zal gevraagd worden om 't Congoland op de rekening van België te nemen.... Ja, om gansch en geheel getierlafijt te worden... Er is veel vrees dat den Congo ons geen voordeel zal bijbrengen... En is't een fijn patrijske, het ligt daar 2000 uren ver, tusschen de domeinen van Fran krijk en Pruisen... Met dit groot Leger en die dwaze Maasforten zijn wij geen onzijdig Land meer... Veron derstel dat Frankrijk en Pruisen handgemeen worden. Wij houden 't Fransch Leger tegen; wij schieten erop;.. zal Frankrijk geen wraak nemen op ons stukske Congo? Die rede is te klaar en te gezond, om van d'hooge Staats- mans verstaan te worden. HAMBURG. Vreeselijke Cijfbrs. De Ziekte heeft daar geheerscht van 20 Augusti tot 3o September. Ziehier de nota der overlijdens. Europa huivert ervan: Van Pest en Cholera, verlos ons Heerel... Dat men overal de goede maatregels neme! dat men op- houde de Straffen en de Plagen op de wereld te trekken; als ge dat hoort van de liberale Volksbladjes: Strijden Leste Nieuws en Vooruit willen aan de Volkeren leeren dat er geenen God is en al d'ander gazetten, zelfs Deu- dergalm, spotten met al wie de Almacht vereerd... Napo leon sprak anders: Op Sint Helena zittende in diepe over weging, dan zegde hij Eerbied heb ik voor allen mensch die op zijn kniën zit voor God... Alle zondagen deed hij Mis lezen in zijn huis; niemand dwong hij erheen te gaan; doch de minste spotternij wilde hij niet hooren.... Hamburg, ziehier nu de opsomming De Ziekte is begonnen den 20 Oogst met S5 zieken en 36 overlijdens; 's anderdaags waren er 83 zieken en 22 ov. den 22 aug. 200 zieken en 70 overlijdens 23 272 1-11 21 363 114 23 671 192 26 995 317 27 1002 433 28 1028 428 29 980 393 30 1081 484 31 857 395 -1 sept. 842 394 2 810 479 3 780 440 Dan is de Ziekte aan 't verminderen gegaan; den 4 sept. 293 ov.; den 5, 282; den 6, 258; den 7, 225; den 8, 157; den g, 155; den 10, 178; van 11 tot 20 van 150 tor.S7; dan van 55 tot 22 en op 1 october 12 sterfgevallen... Oei, 't is een slachveld geweest T'Aalst heeft het Stadsbestuur op de Kat een lo kaal ter beschikking gesteld, waarin de arme Fabriek werkers 's middags hun noenmaal mogen gaan gebruiken. Zij zijn er bevrijd van koude en regen, en hebben twee stoven om hun eten warm te houden... Een voortreffelijke maatregel!... Want het hert van eiken menschenvriend doet zeer, als men die werklieden daar in alle weêren, op straat ziet hun noenmaal nemen. TT—Men kwot. Aalst van 1891 fr. 000,00 I QTj» 00,000 nieuwen oogst Okt-Nov. fr. 87 1/2 ■Ia a 90 per 5o k. Poperinge. Stilte zooals voor een onweder. Men tracht de hoppe te krijg.n bij den boer van 90 tot g5 fr., doch aan die prijzen zijn er weinig verkoopeis. De prijs van iod fr. klinkt nog en blijft klinken in de ooren der verkoopers, en zoo meer zijn zij sterk dat er eene groote helft verkocht is alreeds. TTmilllfirk't Aardige markt. Van den eenen kant hooreu wij dat er veel aanvraag is uit Engeland, en van den anderen kant is de prijs verminderd en was de markt van woensdag in Aalst verflauwt: 18 balen traagzaam verkocht aan 85 tot 90 fr. Tot heden zijn er door de zoigen van den Heer Frans Bogaerts, in 't Laboratorium der firma Eeman en O onzer stad, 40 ontledingen van drinkwaters uitgevoerd, waarvan de uitslagen alsvolgt a7 stalen zuiver; 4 twijfelachtig; 9 onbruikbaar; drie dezer laatste kunnen nog drinkbaar worden met de voorzorgen te nemen, die, in sommige gevallen, door het onderzoek aangewezen worden. Hieruit moet men zekerlijk niet veronderstellen, dat de twee vijfdens onzer waters ondrinkbaar zijn; neen, het kan wel, dat er onder die 9 ontledingen, die het water als on bruikbaar klasseeren, enkele tusschen komen, waarvan de twijfelachtige natuur van 't water reeds door den vrager der ontleding gekend was. Nochtans verdient dit alles een ernstig nadenken. De bijna kostelooze ontleding heeft Mr Bogaerts willen op zich nemen, ten einde het zijne bij te dragen in war de openbare gezondheid betreft. Hij zal voortgaan met de ontleding der wr.ters op zelL" voet te doen en dat tot einde dezer maand, wone tarief (5 fr,) toegepast worden. Daar het nemen van het staal doorgaans veel ie wenscben laat, is het van eerste noodzakelijkheid de volgen la voor schriften na te gaan: Het water ter ontleding bestemd, moet in eene nieuwe glazen flesch gedaan worden, met een nieuw stop sel voorzien. Alvorens de flesch te vullen, zal men deze herhaalde malen spoelen met het water der bron, waarvan men de ontleding eischt. Altoos zal men het water dat in de darmen berust, laten afloopen. Ten dien einde pompe men eenige malen, alvorens de flesch te reinigen en te vullen. Rivierwater neemt men, noch van boven, noch van on der, maar zooveel mogelijk in 't midden der diepte. Daar het soms voorvalt dat eene ontleding moet herbe gonnen worden, zal de scheikundige over minstens x liter water moeten kunnen beschikken. In die voorwaarden, zal de ontleding zekere en vaste uit komsten opleveren. EI 3IÏ1 bil Til ^et worc^t besta tigd dat de Ziekte «5 zoo wreed is losgeborsten, omdat er van "t begin af geen maatregels zijn genomen.. Men heeft GEZWEGEN om den Handel niet te doen lijden, om 't Volk niet ongerust te maken.. Men meinde de Ziekte DOOD te zwijgea en nu ziet men de gevolgen. Dees jaar, maandag 24 Octo- 'ber viert de Zondagschool van Aalst de 25jarige inrichting van het Toonee! der Zondagschool van St Martiuus. Te dezer gelegenheid buitengemoon luisterrijk Avondfeest, in den kring De Vriendschrp. Verdere berichten in volgend Nr. Zoo wij onzen naam van Vlaming en Belg gingen verruilen tegen eenen vreemden en geleencien naam, elk zou het als een dwaasheid en een schelmstuk uitkreten 1. En ons eigen Taal verloochenen, met die Taal onze Ge schiedenis, ons eigenaardig leven; de jonkheid opbren gen in de verachting en de miskenning der eigen Taal; op Feesten en in Gezelschappen ons niet toonen als Vla ming en Belg, is dat een geringene dwaasheid, een min der schelmstuk En welke taal neemt men aan welke taal, in zooveel Collegiën, Pensionnaten en Familiën De taal der verwufte en bedorvene Fransche Natie, van een Volk waar 't bederf afzijpelt, dat dagelijks dieper in de rottering zingt, dat ons altijd zoo spotachtig en zoo vijandig was... Voor de jaren 3o had de Hollander misschien het Neêrlandsch een weinig doen overheerschen; maar sedert die scheiding van Noord en Zuid werd ons Neêrlandsch, ons Vlaamsch als een vijandelijke taal aanzien, mishan deld en verstooten.. 60 jaren zijn verloopen en de twee Landstalen zijn in België verre van op gelijken voet te staan.. Waarom Omdat de Walen in d'overheersching van 't Fransch veel eer behalen en groot profijt hebben. Waarom nog Omdat wij, in Vlaanderen, inwendige vij anden hebben, het verfranscht Onderwijs der hoogere klassen en der welhebbende Burgerklas; cn als gevolg daarvan De verfranschte Huisgezinnen. Wij, Vlaamsch Volk, wij zijn nog een verdrukte stam in Europa, omdat wij in de kiezingen zoo dikwijls onze stem en onze vol macht geven aan de slachtoffers van een verfranscht On derwijs.. O, voor de kiezing, ze zijn Vlaamschgezind, ze beloven met ons en voor ons te strijden Maar eens aan't hoofd, ze gaan met wankelende schreden; en bij 't eer6te woord van a Vlaamsche overdrevenheden ze blijven staan, als zij ons niet toeroepen Maar wat wilt gij al uw taalrechten zijn hersteld n Dezen toestand overwegende Ingezien de bittere teleurstellingen Dj. bii in aandacht nemsnde '.atce macht der Staats- .i vuwuaii ga*.c betu ten op 1 v'olk, Op '1 ktctu t'c-l.c, di t gansch Vlaamsch is gebleven; -Zcojè.de vraag opgeworpen; O* de Vlamingen, de ocarijvers en de Spiekers dei Katholieke Partij, niet ge noodzaakt zijn zich aan te sluiten bij een Vlaamsche strijdende Volkspartij Gewichtige vraag, die in 't Fondsenblad twee belang rijke Hoofdartikels heeft doen verschijnen; gewichtige vraag Gij, verfranschtte Katholieken, wat kunt gij op de Burgers, op de Landbouwers, op 't Volk De tijd van dwang is uit, door de geheime kiezing; de macht der ko- miteiten verzwakt; daar staat het Vlaamsche Volk, dat morgen zal kiesrecht hebben; wat kunt gij op dit Volk, door schrift en door woord? Gewichtige vraag Geen Scheuring onder 't Katho liek, Voorzeker neen integendeel, sterkere éendracht Maar de Vlaamsche Taal moet op gelijken voet staan met de Fransche.. Zonder langeren uitstel Dat de Aan voerders een Bijeenkomst houden I.. 't Is noodig De menschen van de Vlaamsche Provinciën zijn met hert en ziel aan hun taal verkleefd; we zien 't in de Vergade ringen waar Vlaamsch wordt gesproken of gezongen; hoe er hertelijk en geestdriftig wordt toegejuicht. Te Gent, te Leuven, te Brugge, te St-Nicolaas, t'Aalst, de Volke ren vragen hetgeen Mr Coremans van Antwerpen, het geen Mr Van Helleputte eisschen, noch min noch meer l En wat zijn, wat doen de Vertegenwoordigers van dat Volk DaAr ligt ons zwakheid in een zwakke verte genwoordiging, die haren oorsprongheeft in 't verfranscht Onderwijs en de verfranschtte Huishoudens., 't Is altijd parlé-fransé in die huizen; ze moeten zelfsfransche kinder- meissens hebben; hoe kunnen ze dan in de Kamers de Rechten van 't Vlaamsche Volk manhaftiglijk en koppig- lijk verdedigen Taxil, twee bekeerde grootmeesters der vrijmetselarij, hebben over deze ver foeilijke secte onthullingen gedaan die van afschuw doen ijzen. Dat zij niet alleen eene school is van goddeloosheid, maar ook eene school van zedenbederf, dit wordt door het boek Les sceurs maronnes, door Leo Taxil in het licht gegeven, overvloediglijk bewezen, Doch wij hebben meer dan dat. Eertijds was de dolk en de sluipmoord het bijzonderste regeeringsraiddel van vele Logiën doch weldra lieten zij dit middel varen, en zij zochten door het zedebederf gansche volkeren in eens te dooden volgens hen was dat vooruitgang. Leesten oordeelt: In het jaar 1838 hield het besturend Comiteit van al de vrijraetselaarslogiën van Europa zijnen zetel in Italië ge vestigd. Twee aanzienlijke leden gaven zich de namen van Vindexen Nubius- Een brief door Vindexaan Nubius geschreven, en bij geval gekomen in de handen van den katholieken schrijrer Crétineau-Joly, veropenbaart ons ten volle de helscbe wijze waarop de vrijmetselarij beslo ten had het volksbederf na te jagen, Ziet hier een uittrek sel van dit schrift De moorden waaraan onze mannen zich plichtig ma ken, soms in Frankrijk, soms in Zwitserland en altijd in Italië, zijn voor ons ©ene schande en eene knaging... Wij zijn te ver vooruitgegaan, om ons met zulkdaaige midde len te vergenoegen... Onze voorgangers kenden hunne macht niet. Het is niet in het bloed van eenen afzonderlij ken mensch, of zelfs van eenen verrader, dat wij onze macht moeten uitoefenen, maar wel in de volksscharen. Wij moeten geene afzonderlijke misdaad bedrijven wij moeten de misdaad algemeen makeo, om haar te verheffen tot de hoogte van de vaderlandsliefde en van den haat te gen de Kerk... Het Katholicisraus, zoomin als de koning- dommen, vreest de punt van den degen nietmaar deze twee grondvesten van de raaatschapprlijke orde kunnen vallen onder het zedenbederf LAAT ONS NOOIT OPHOUDEN TE BEDERVEN. Tertullianus zegde met reden dat het bloed der martelaars nieuwe kristenen voortbrengt. Het is beslist in onze raadsvergaderingen, dat wij geene kristenen meer gedoo- gen laat ons dan ook geene martelaars maken MAAR LAAi O.Sb Z .-ÖE L'.iD; ONLEUK 0?*rF? pr VOLKSMENIGTE GEMEEN V'OF.DF dat zij ha.i langs ervan verzadigd worden. MAAKT uMDF 'EN DÉ HE? EN en gij zult geene katholieken meer hebben... Het is het bederf in het groot dat wij ondernomen hebben, het bederf van het volk door de geestelijkheid, en van de geestelijkheid door ons; en het is dit bederf dat ons moet doen lukken om eens de Kerk in het graf te leggen... Ik hoorde onlangs eenen onzer vrienden met onze ontwerpen lachen; ik hoorde hem zeggen dat wij, om de Kerk te ver nielen, moesten beginnen met de vrouw af te schaffen. Het woord is waar in zekeren zin maar vermits wij de vrouw niet kunnen afschaffen, BEDERVEN WIJ HAAR met de Kerk... De beste dolk om de Kerk in het hert te treffen is het zedenbederf. Aan het werk dus,tot het einde toe. Welke schaamtelooze bekentenis En welke les voor het kristen volk Het is dus met voorbedachten raad, op stelselmatige wijze en naar een van hoogerhand komende ordewoord, dat het volksbederf wordt ingericht. Ziedaar het geheim ontsluierd van die helsche woede waarmede wij de Logiën bezield zien, om door scholen, schouwtoo- neelen, boeken, printen en gazetten de zeden van het volk te bederven. MENGELINGEN. Een dorpsschoolmeester onderhield zich dikwijls in de herberg met een eenvou- digen smid, en bood hem van tijd tot tijd een snuifje aan. Zoo dikwijls nu de smid niesde, had de schoolmeester, om te laten hooren dat hij fransch kon, de gewoonte te zeggen Que Dieu votes bénisse De smid hoorde dat geruimen tijd onver schillig aan. Eindelijk vroeg hij aan eenen student, dien hij in dezelfde herberg aantrof, wat die spreuk beteekende. De student, een schalk, had bemerkt dat de smid rood hair had. Vriend, zeide hij, dat zal ik u wel zeggen, maar gij moet mij het niet kwalijk nemenhet wil in 't Vlaamsch zeggen rosse schobbejak g. Saperloot, mompelde de smid, dat zal ik hem afleeren, dien ouden schoolvos. Den volgenden dag kwamen ze als naar gewoonte in de herberg bij elkander. De schoolmeester biedt den smid een snufje aan; de smid niest. Que Dieu votes bénisse zegt de schoolmees ter naar gewoonte. Alle gekheid aan een zij, antwoordde de smid, dat heb ik mij nu lang genoeg laten zeggen. Fluks gaf hij den schoolmeester een paar oorvijgen, zeggendeGij moet maar goed weten dat desmeders ook Fransch ver staan! Een Elzasser had een lotje gekocht van de groote loterij van Strasburg. Om hei niet ie verliezen plakte hij het op zijne kamerdeur met stijfpap. De trekking heeft plaats, en... hij wint 'tgroot lot. - Geen middel van 't briefje les te krijgen. Hij neemt dan de deur op zijn schouders en trekt ermeê naar Strasburg, waar hij zijn kluiten ontvangt. Of hij die deure weêr meêgepakt heeft, wordt niet gezegd. Om een gepeisde getal te raden. manier. Zegt aan iemand Peist een getal, voegt er 7 bij, vermenigvuldigt door 4, trekt er 6 vanaf, verdeelt door 2, voegt er 5 bij, ver menigvuldigt door 3, trekt er iS van af. ver deelt door 6. voegt er 5 bij, vermenigvuldigt door 10, trekt er 60 van af, verdeelt door 5 hoe veel hebt gij over N. B. Trekt 8 af van hetgeen overblijft en daarna verdeelt door 2, gij zult het getal hebben dat men gepeisd had. OF XVIII. SLOT. T'Hekelgem op Bouchoutberg,.. terwijl Napoleon de zee uit vaart naar St Helena, terwijl Lodewijk XVIII te Parijs hervestigd is, terwijl de Krijgsraad vergadert en dat Maarschalk Ney gaat veroordeeld worden tot den'kogel, terwijl rond de 20 fransche sterke steden door de troepen d'er g'Allieerden bezet worden voor verscheide jaren, op de kosten en tot de schande van Frankrijk, want Oostenrijk, Pruisen, Rusland en Engeland willen niet meer genoodzaakt zijn met hun Legers naar Frankrijk te komen,., ter wijl Europa geschokt wordt door die groote gebeurtenissen, t'Hekelgem op Boucboutbejg heeft iets plaats dat ons bijzonder In'thuis van den wrek Brutus; de vervaarlijke geldprij, die zijn ziel door een moord aan den Duivel had verkocht, om een rijk man te zijn die onrechtveerdig veel geld had verkregen, maar met dit geld, veel smart en veel ongeluk Het is vier ure van den namiddag, de Zonne, dat eeuwig wonder, daar hangende 20,030,700 geopraphische mijlen van ons, 11,800 maal de opper vlakte hebbende der aarde, de Zonne prachtig en machtig, geeft aan Bouchoutberg een overheerlijk schouwspel Die die rijke landijeu, die boscbjes van hopplantingen, aan uw voeten de Torens der Stad Aalst en de roode en witte wemeling der hui zen... Maar ons hier niet op te houden in 't huis van Brutus moeten wij zijndaar vinden wij de Personen met welke ons Verhaal aan vang neem;; in de kamer die als kantoor dient, zijn ze vergaderd: daar hebt gij Brutus, vastgeklemd asn zijnen stoel en de twee handen voor zijn oogeu, roepende als een verdoemde zielBer gen verplettert mijDaar zien wij Tist Van Scharre, zijn knecht; nevens hem, een bleeke en ziekelijke jongeling; en wie staat daar recht, wie heeft daar 't woord Een Geestelijk Man, die niemand anders is dan Pater Colombanus, uit d'Abdij van (i) Eigendom; verboden nadruk. 7 -Wfl boomen. Affligem, een Aalstenaar, M. Ignatius De Craecker, thans Pastoor in 't Gasthuis van zijn gebortestad en Bestierder der Congregatie van de H. Catharina; (voor de Fransche Revolutie had elke Pa rochiekerk verscheide Congregatiën), 't Is 'ne man van diep in de 60 jaren, me't een krachtig maar tevens goedaardig wezen, nu spreekt hij met mannelijke verontweerdiging Ja, ja, roept hij, de rechterhand uitgestrekt naar Brutus; uw schelmstukken zijn ijselijk uit geldzucht de dood beramen van uw neef. dat weezekind Maurus!... Voogd zijn en moordenaar worden!!. Gij meindetdat uw schelmstuk onbekend zou gebleven zijn;.... uw slachtoffer was gered door menschen die hun Land moesten ontvluchten... Uw slachtoffer wordt opgevoed aan den Rhyn;.... over eenige maanden het komt terug als soldaat;.... uw knecht, hier aanwezig, die uw medeplichtige was, Eilaas! roept Tist Van Scbarre, eilaas ja Vooralle zonden is vergiffenis, Vriend, daarbij, g'hebt uw misdaad hersteld; uw knecht erkent in den jongen Duitschen sol daat uw slachtoffer Maurus; uw knecht komt tot inkeer!... maar gij, gij, Brutus, gij vervoordert in boosheid!... gij gaat eeaen moordenaar opzoeken! gij belooft 10,000 fr. als het weezekind Maurus van kant wordt gemaakt!... die arme jongen wordt ge kwetst te Waterloo; men verzorgt hem in een boerenhuis;... twee menschen zoeken hem op uw knecht om hem te redden; uw be taalde moordenaar om hem te vermoorden... Op het oogenblik dat uw betaalde moordenaar zijn slachtoffer wil treffen, Tist Van Scharre is daar om Maurus te redden en eenige oogenblikken na dien uw bandiet wordt op bevel der Pruisische Overheid door den kop geschoten... Brutus, Brutus, uw euveldaden zijn gekend! Wij hebben maar den woord te spreken, de hand der Justicie ligt op u; en uw hoóld valt op de Markt van Assche! De rampzaligaard trok zijn handen op en dan zag men zijn we zen, doodsbleek en getrokken, zijn oogen vol schrik en angst, terwijl het hem onmogelijk was eenige woorden te stamelen. Moeten wij, vroeg de gewezen Aftlighem-heer, moeten wij u overleveren aan de Justicie? Och, gilde de wrek, zijn oogen van Maurus af keerende, och... ik ben in uw handen.... doch spaar mijspaar mijl... Op 't schavot sterven!... ik heb het verdiend; maar sterven! sterven! Ja, ja, man, sterven en in d'handen vallen van den reebt- veerdigen God.... Na de Dood. d'eindelooze Eeuwigheid, de straf fen der Hel, vergeet het toch niet!... Gij wilt dus dat wij hier over uw lot beslissen?... Och, ik ben bereid tot alle herstelling.... Wij zullen dan na eenige oogenblikken terugkeeren; kom, Maurus, gij zijt het slachtoffer geweest; u wilde men bestelen en vermoorden; gij zult hier de Rechter zijn En de Man Gods verlaat de kamer, gevolgd van den jongeling. Bleek was hij en diep ontroerd, door al de schokkende gebeurte nissen In Belgenland komen met de soldaten van den Rhyn; daar de levendige herinnering terugvinden zijner eerste kinderjaren; ja, dien Bouchoutberg herkende hij aanstonds; dat huis!... die Vlaamsche taal had hij nog gehoord!... 't Was als een doek die van voor zijn oogen schoof!... Naar Waterloo getrokken; gekwetst op den Mont-Saint-Jean, een kogel in zijnen arm; gelukkiglijk opge nomen, verzorgd en gered; een tweede maal de dood voor oogen zien; nogmaals gered; na verscheide maanden goede verzorging door den knecht Van Scharren naar Aalst gebracht bij den Pastoor van 't Gasthuis en aldaar ingelicht over alles... Nu, terug in zijn Oudershuis, bij zijnen Oom en Voogd door de geldzucht, die hel sche geldzucht Daar zijn ze terug Brutus, zegt Pater Colombanus, uw leven zal gespaard wor den;... wij willen genadig en bermhertig zijn;... de Wet kent uw schelmstukken niet; door ons zal ze niet ingelichf worden; wij sparen uw leven; maar denk toch dat het maar is voor eenige ja ren... Straks komt de Dood voor u zoowel als voor mij, en aan den Oppersten Rechter is niets onbekend.... Dat huis en deze Pe- rochie zult gij verlaten voor altijd en al uw titels van eigendom aan den wettigen Eigenaar overlaten.... Voor uw bestaan zal ge zorgd worden; wij willen u tot den bedelzak niet brengen... Nog een laatste woord: Zijt gij ooit gerust geweest in uw misdadig le ven? Neen, nooit! Daarom stel uw bekeering niet uit;.... denk dat de Dood u schielijk kan treffen;... uw leven is mij bekend; en mijn huis staat altijd voor u open om u den pijnlijken last at te nemen.... Wij zijn goed geweest voor u, Brutus; maar God-Al machtig heeft nog honderdduizend maal meer goedheid voor den rouwhebbenden Zondaar.... Verstoot toch die goedheid niet; want na het graf volgt de onverbiddelijke Rechtveerdigheid. Dienzelfden avond, rond 7 ure reed een rijtuig JBouchoutberg af naar de stad Aalst... In dit rijtuig zaten Pastoor de Craecker en den jongen Maurus.... Vooraleer de Brabantsche Gemeente te verlaten had de Pastoor van 't Aalstersche Gasthuis twee bezoeken willen doen: een aan 't Graf van den laatsten abt, Beda Regans, te Ilekelgem overleden in april 1808 en aldaar begraven nevens den Calvarieberg, en dan, naar de droevepuinen zijner geliefde Abdij. Dit laatste bezoek had zijn ziel met weemoed geslagen en het deed zijn hert deugd in gezelschap te zijn van eene jonge jeugdige ziel, die troost en sterkte van hem moest ontvangen.... Brutus had met drift al de voorwaarden aanveerd en wierd tot aan zijne dood mildelijk bijgestaan.... EINDE

Het Land van Aelst | 1892 | | pagina 1