Rampen, Misdaden en Ongelukken. EENE SCHULD Ons Werkvolk. Op de Galeien. RUK BETAALD, Buitenlandsche tijdingen. De paternoster van dokter Bruno De Kiesheryorming. Uit Argentina. TANTWERPEN, welk wreed ongehoord malheur. D'ander week een Officier zit in de Scala, dat is een groote stamini-, hij drinkt daar een potje kaflé, zijn lepelken was vergeten, hij roert dat suiker om, met den steel van zijn leliepijp, hij drinkt dien kaffi uit, wordt ziek en sterft vergiftigd door den nicotine. 1>ö gewoonte van tabakreu ken wierd door Sp3ansche matroozen en Engelsche kolo nisten naar Europa overgebracht; tot in 1848 was het rooken op straat in veel Landen van Europa verboden. Zaterdag morgend is de Mali-trein uit Oostende t'Erem- bodegein, nabij Denderleeuw, van zijn speur geloopen door 't breken eener as der lokomotief; de baan was wreed geschandaliseerd en de trein bleef, verder op. in den rakkalje steken. Stoker en machinist waren gekwetst, doch niet erg; ten 8 ure waren ze reeds in 't Gasthuis van Aalst om er verzorgd te worden. Tusschen Wachte- beke en Selzaete zijn in den nacht van zaterdag tot zondag twee wildstroopers ontdekt als zij met hun geweeren op den loer lagen Van Assel, jachtwachter van Mr den Nota ris Descbluls had een der wildstroopers vast, maar wierd zijn rechterhand verbrijzeld en moest hem loslatenzoo konden de twee wildstroopers de vlucht nemen te Mechelen is zondag avond doodgevallen in de Hanswyk- straat zekere vrouw De Prins uit de Veluwestaaatten 6 ure 's avonds een hartaderbr» uk T'Antwrrpkn ïd de Lepelstraat heeft een razige hond zondag twee menschen gebeten, zekere Nagels, melkboer en Jan Pots; beiden zijn naar St-Elisabèth-Gastbuis gedaan. Te BRUSSEL heeft pompier Wvbo, een der slachtoffers van den brand bij d'Arenberg. 815 tr. pensioen en pompier Raes 985 fr. 's jaars. 't Heeft daar zaterdag avond rond 6 ure be ginnen te branden bij den Drogist Thery, in de lange Beenhouwersstraat 't was ingekomen, door een bediende met licht in den kelder te gaan, waarop ontploffing volgde en brand. De bediende M. Cerkel is erg gekwetst hij stond op't punt naar den Congo te gaan... In zulkewin kels valt er dobbel en trippel voorzichtig te zijn. T'ANT WERPEN dijnsdag nacht 8 soldaten, 3 der artiljerie en 5 van de linietroepen, hebben op de Moretuslei bij Mr Me- bas de blaffeturen opengerukt, de ruiten verbrijzeld en gestolen 5 schoenen en verschillige paren in de Pree- kersstraat heeft een vrouw 350 fr. gestolen bij zekeren Frans De Gros, die deswege eene klacht heeft ingediend uit Hoogstraetf.n waren zondag 3 kerels gevlucht en zijn te Mechelen aangehouden doch een der 3 kon nog maals ontsnappen te Mechelf.n was maandag ten 8 ure de Hanswykstraat in roer en in rep door een jenever- rist, stomzat, bijzooverre dat hij met zijne bloote handen ruiten in stukken sloeg en gansch bebloed was, als men de prij wegleidde. Het is een oude zatlap, van Bonheyden De leerling Drogist Mr Cerkel van Brussel, is bezwe ken in St-Jans-Hospitaa! t' Ibpbren hebben 2 jonge statiebedienden 260 fr. gestolen in de statie daar zijn ze nu vet meê hun plaats kwijt, 't gestolen geld kwijt en roef! den bak in Te GENT, wie heeft dat ooit ge hoord, te Gent in de Beukstraat, Jefke Rigaux 2 jaar oud at zondag noten met zijn Ouderseen stuk bleet' in zijn keel steken en 't arm Jefken is vermacht. Te LEDE- BERG is sedert woensdagverdwenen Richard Van Damme. oud 10 j.te StL AUREUS S is zondag avond afgebrand het huis van den bakker en landbouwer P. Glaeys; alles is erin gebleven Meubels, oogst, landbouwgerief, een peerd, een koei en een kalf. Alles is verzekerd YHer- zele hebben zondag nacht voor een nietigheid twee jonk heden erg gevochten zekere Van der Neste kreeg 2 steken in schouder en in biltot Aaltre is aangehou den de beruchte konijnendief Romanus, bijgenaamd Maantje er wordt daar zooveel gestolen dat men spreekt vau eer? nacht-patroelje in de wintermaanden te Lo- r;M.m m /iju bij Bvüi.ö Siheistraete gestolen 44 groote kiekens en de schoonste konijnen.... telen en onrecht vaardig leven dat is't feit van dronkaards en kaberdoes- mannen. BRUSSEL. Een erg geval heeft plaats gehad in een der aanzienlijkste hotels van Brussel. Een jonge onderofficier van het Oostenrijksch leger, die dacht te klagen te hebben over zijnen kolonel, had zijn regiment verlaten en was Daar Brussel gekomen. Over eenige dagen vernam hij dat de kolonel, graaf van X.ook in deze stad was. Hij ging hem afwachten aan den ingang van zijn hotel nabij de Regenciestraat, schoold hem uit voor laffaard en daagde, hem uit in tweegevecht. De kolonel weigerde. De onderofficier zond hem toen twee getuigen die de ko lonel zond wandelen. Een uur later wist de onderofficier in de kamers van zijnen overste te dringen, en zweepte hem tot drie keeren toe met eene karwats, in tegenwoordigheid zijner vrouw. De gravin riep om hulp, het personeel van het hotel snelde toe, en was alzoo getuige van de zaak. De onderofficier heeft onmiddelijk de officiers van zijn regiment verwittigd, en naar het schijnt zou de Oosten- rijksche minister van oorlog, ten gevolge van nieuwe klachten, van zin zijn den kolonel af te zetten. TEMSCHE. In den nacht van zaterdag tot zondag zijn stoutmoedige dieven in onze gemeente aan het werk geweest. Zij zijn ingebroken x° Bij den heer Frans D'hooghe schrijnwerker en winkelier, in de August Wautersstraat, alwaar zij met eene ladder over den achtermuur zijn ge klommen en zoo in het huis gebroken. Geen geld vin dende, hebben zij zich tevreden moeten stellen met ee nige winkelwaren. De schelmen zijn door de bewoners van het huis op de vlucht gedreven. 2° Bij Isidoor Speelman, winkelier en blokmaker, den Uil, alwaar zij 20 frank hebben medegenomen uit de tooglade. 30 Bij den heer Kasimir Vercammen-Van Cleemput grossier, in de Kasteelstraat. Deze, het gerucht hoorende, is naar het balkon van zijn huis geloopen en heeft tot de geburen om hulp geroepen. Vervolgens is hij gewapend naar beneden geloopen en beeft drie revolverschoten ge lost naar de boosdoeners. Dezen, de vlucht nemende, zijn door den heer Vercammen nog achtervolgd geweest. ST-JORIS-TEN DISTEL. Maandag nacht zijn dieven ingebroken bij Henri Maenhout. Zij hebben de meid bedreigd, geslagen en haar gedwongen den sleutel te geven. Zij hebben dan al het goudwerk en eene som van 1000 fr. gestolen. De drie daders zijn aangehouden door de gendarmen van Bloemendaele in eene herberg aan de Pruime, waar zij aan het drinken waren. Zij hebben zich slechts na een hardknekkigen wederstand, waarbij de gendarmen van hunne wapens moesten gebruik maken, overgegeven en zijn dan stevig geboeid weggevoerd. Men vond hen nog in het bezit van al het goudwerk doch het gestolen ge'd is nog niet teruggevonden. De drie daders zijn ke rels van St-Joris, schurken van de ergste soort, die siDds laDg de plaag en de schrik der bevolking waren. 't Is te hopen dat wij er nu voor lang van zullen verlost zijn. In 't laatste ongeweeric viel de donder in 't huis van klok luider Noppe te Gulleghem. en op den zolder stak hij t vuur aan eenige bundels stroo. De zoon des huizes vermeed alle verdere ongelukken.... met die bundels met pak en zak deur de venster te smijten. En te Ledegbem ontstond er brand ook door 't hemelsck vuur in een mijte van koolzaadstroo. De boer roept zijn volk 't hoope, en alle man gelijk De Daaste week beginnen wij een nieuw Mengelwerk, getiteld: of de twee Studenten uit Londen. (naar het Engelsch, van Walter Sargent.) stootcn zij die mijte al branden in 't water van 'nen diepen put, en... 't vuur was uitgedoojd. Te Slijps was er ingebroken in 'nen winkel en 'ren pak kleerg ed gestolen. De dieven, achtervolgd door deVeldwach- ters van Ltdeghem en Rolleghem lieten hun buit in den brand, om.... te zeerder te kunnen loopen. 'Nen poen middel om lieven vast te krijgen, 't is do oope te houden op die kerels die •eel in d'herbergcn zitten en... letter of niet en werken. Dijsendag avond, ten achtenontstond er een hevige biand in 't huiévan M. De Jonghe, bij de statie te Avelghem. Op't hooren der brandklok snelden geestelijke en wereld lijke Overheid ter hulpe. De Eerw. Heer Onderpastor Froi- dure was op een dak geklommen en kapte en zaagde met zoo veel moed dat hij de gebuurhuizen heeft kunnen bevrijden. Ten elven was men den brand meester. De schade beloopt tot 15,000 fr. Alles was verzekerd. Dijsendag avond is M. Jan Creupelandt, handelaar in granen, doodgereden van 't Convoi, niet ver van de stand plaats van Bisseghem. GENT. Woensdag om ix i/z ure. heeft in de vlas fabriek de Gantoise een pijnlijk ongeval plaats gehad. Twee jongelingen waren bezig met op een wageritje vlas te laden. Wanneer het wagentje geladen was, ging een van beiden er achter om het voort te stooten, terwijl de andere er voor liep, ten einde de baan vrij te houden. Eensklaps sukkelde hij en het wagontje waarop eene la ding van 1750 kilos lag, reed hem op den voet. De jon geling, een genaamde Roman Batslé, 19 jaar oud, viel in De brave Werklieden die zich vereenigen voor GODS DIENST, ORDE, HUISGEZIN EN EIGENDOM, worden in Dendergalm genoemd, op d'eerste bladzijde in hoofdartikel, hoe worden ze genoemd Dompers, pi laarbijters, dompelaars, paternosterkrakers, kniekruipers en bolleknikkers.. En de verdwaalde Werklieden die naar Anseele en Van Beveren gaan luisteren, die in Vooruit lezen Dat ras van Fabrikanten Wee u rijke menschen en uwe Kinderen Onze wraak zal verschrik kelijk zijn Voor zulke verdwaalden heeft Dendergalm niets dan woorden van zoetheid en van aanmoediging. VOORUITGANG DOOR 'T WERK, dat wil zeggen in Aalst: Vooruitgang naar de Vrijdenkerij!., 's Zon dags naar de Mis niet gaan, maar 's nachts laat uitzitten! Dat wil zeggen Jonge weikgasten van i5 a 17 jaar tot 2 ure 's nachts op het bal houden.. Wij dagen iederen libe raal uit ons te zeggen wat de Werkmanskring Vooruit- ior 't Werk, doet voor Onderwijs en Opvoeding zwijm. Na door den geneesheer der fabriek verzorgd te zijn, wierd hij naar zijne woning in de Citroenstraat overge bracht. ADEGEM-BIJ EEKLOO. Dinsdag nacht zijn dieven ingebroken bij de kinderen De Vliegher, op het gehucht Kruipuit, en hebben eralies medegenomen wat draagbaar was. De bestolenen, arme lieden, hadden 's anderendaags geen gelief om hun noenmaal te bereiden. De dieven hebben hoegenaamd geen spoor nagelaten. OOSTENDE. Een wezenlijke storm woedde zon dag laatsleden boven de stad. Bij den hoogen vloed ver dween het staketsel letterlijk onder de baren en het was zeer moeilijk om zich op den dijk te houden. Het schouwspel der woedende zee was allerprachtigst. MECHELEN. Dievenkronijk. In den nacht van woensdag tot donderdag zijn dieven gedrongen in de fabriek vaD den heer Carpentiers, op Nekkerspoel. Zij hebben op het bureel alles doorsnuffeld en eene goede som gclds meegenomen. Twee flcsschen wijn hebben zij half vol laten staan. Over Pasbrug zijn ze ingelijks binnengedrongen bij de weduwe Fr., alwaar zij ook eene som gelds en aller hande waren hebben geroofd. Een naarstig onderzoek is geopend. WATERLOO. Een voerman was naar St-Job gere den om 5ooo kilos haver te halen. Bij het terugkeeren is de man die nevens den wagen ging, uitgegleden en de twee wielen zijn hem over het lijf gereden. Hij werd stervend opgenomen, en er blijft geene hoop hem te redden. Het uurwerk van den ongelukkige was zelfs geheel ge- pletterd. OOST-EEKLOO. In den nacht van woensdag tot donderdag was een kerel konijnen gaan stelen bij eenen inwoner dezer gemeente. Deze gerucht hoorende, stond op, en ging buiten met een geladen geweer. Hij betrapte den dief op het feit; doch deze, zich in de val ziende, greep eenen riek om zich te verdedigen. De bestolene, schoot alsdan en de dief tuimelde op eenen zak, waarin 17 gffroofde konijnen reeds geborgen waren. De gekwetste is erg gewond in de zijde; naar men zegt is zijn leven in gevaar. Hij is een oud-veroordeelde. Naar het schijntzijc er twee dieven geweest, de tweede heeft echter de vlucht genomen. Z'en schrampelen daar niet af t'Hambnrgeen ma een vronw die daar kleereu hadden verkocht van Chole- rieken, zijn daar veroordeeld, de man tot 0 en dj vrouw tot 18 maanden gevang. Te Lisbon Da, een grijze beer ontsnapt uit den Dierentuin; nadat bij ctu bewaker had gedood en er twee gekwetst en veel schrik had veroorzaakt, hebben de Champetters van Lisbonna hem doodgeschoten. Keizer Willem is naar Weenen. Als algemeenen Overste der Trappisten is gekozen Pa ter Sebastiaan, die nog kapitein geweest is bij de Zouaven van den Paus. Te Weenen is Keizer Wilhem allervrien delijkst ontvangen. Te Rijssel zijn groote Feesten men houdt er ook een Vlaamsche Kavalkade, ter groote bewondering der Franschmans. De Koningin-Moeder vau Wurtemberg ligt in doodstrijd. In de Boeken van St-Alphonsus, te koop op Chipka, vindt men den besten troost voor 't leven en voor die laatste moeilijke oogen- blikken. Te New-York zijn de Feesten begonnen voor Christoffel Colombus. Men rekent dat er een half millioen vreemdelingen in die stad zijn. Te Rijssel_ zijn uit de vaart gehaald twee lijken, een jongen van 17 j. en een dochter van 18 j't Gevolg van slechte Romans te le zen... Ouders, past toch op da Schriften die in uw buis komen... Men vertaalt tegenwoordtg veel slechte Romans in 't Vlaamsch en men geeft dat uit in afleveringen. RUSLAND. Spoorwegroof. De trein van Rostowa is woensdag door roovers aangevallen. Er werd 5000 roebels gestolen. Een spoorwegwachter werd gedood, een kondukteur gekwetst. SPANJE. Moordenaar ontdekt. Voor twintig ja ren werd in Spanje eeD moord gepleegd welks bedrijver aan het gerecht wist te ontkomen, door naar Algerië te vluchten. De zoon van den vermoorden man, toen demisdaad gepleegd werd een kleine joDgen, giog, man geworden op reis, om den moordenaar van zijnen vader te zoeken. Ilij wist, dat de man twee vingers vaD de rechterhand miste, en onlangs ontdekte hij te Bel Abbe iemand met dat lichaamsgebrek. Verschillende andere omstandigheden maakten het waarschijnlijk, dat die man de moordenaar was, en bij nader onderzoek werd dit vermoeden bevestigd. De man is gevangen genomen en hij zal eerstdaags terechtstaan. AMERIKA. Dynamietaanslag - Vrijdag in den vroe gen morgend werd eene pogiDg gedaan om te Hamestead een hotel door dynamiet in de lucht te doen vliegen, omdat 40 werklieden van Carnegie die niet bij den bond der werkstakers waren aangesloten, er hunnen intrek hadden genomeD. De bedden waariD de mannen lagen werden dooreengeworpen en de vensterruiten in het beneden gedeelte van den voorgevel verbrijzeld in de zoldering werd een groot gat geslagen, maar niemand werd ge kwetst. De policie gelooft, dat eenige werkstakers den aanslag hebben bedreven. BLOEDIG GEVECHT. Een bloedig drama werd maandag morgend in een slecht befaamd huis van ChateauduD afgespeeld. Een los bandige kerel schoot op drij agenten, die hem wilden bui ten zetten. Twee policiedienaars werdeD getroffen. De derde joeg den moordenaar op zijne beurt eenen kogel door de hersens. RAZEND ZWIJN. Een razend verken ontliep de markt van PerpignaD, drong een nabijgelegen huis bin nen, klom op het verdiep, greep een meisje van drij jaar bij den rug, sleurde het op het balkoD en sprong dan met het kind in de ruimte. Men heeft de kleine uit zijnen muil moeten rukken. Zij heeft erge verwondingen bekomen. AALST. HOPMARKT VAN HEDEN Er waren ter Mai kt 2 balen bel voor bel aan 95 tot 100; 1ste klas 4-9 balen aan 85 tot 95; traagzame verkoop. gang doi van 'tVolk... Dendergalm antwoordt daarop met hoog dravende Stadhuiswoorden, die niets anders zijn dan no ten met hollekens. UW GODSDIENSTIG ONDERWIJS! Eenige uit zonderlijke gevallen aanhalende, zoo roept Dendergalm Dat komt met uw GODSDIENSTIG Onderwijs Gij bekent dus dat UW Onderwijs, door den Staat onder houden, niet met UW geld, dat Uw Onderwijs ongods dienstig is?. En wat komt gij schermen met eenige uit zonderlijke gevallen Is de Burgerlijke Wet slecht, omdat zij overtreden wordt Ziet gij niet, in alle landen en in alle tijden; dat het deD algemeenen regel is het Ongeloof, de Vrijdenkerij, UW stelsel, Dendergalm, brengt cverschilligheid voort en wreedheid Ja of neen het vierde gebod in zijn hert geprent, den loon te ver wachten, de straf te vreezen, kan dat zonder goed uit werksel blijven Wie zijn ze t'Aalst en elders, de Kin deren, de jonkheden, die thuis hun kosten koopen, die hun Ouders de dood aandoen, die zelfs hun Ouders laten bedelen, terwijl zij brassen en zwieren Dat is UW Volk, Dendergalm,'t jong werkvolk dat naar u luistert en naar Vooruit en naar Leste Nieuws; en onderzoekt dat van nabij, ge zult de volle waarheid ondervinden... Het Godsdienstig Onderwijs Wij hebben gehoord dat Christene Dochters, die handelden in de heldhaftigheid van hun Godsdienstig Onderwijs, dat ze naar Hamburg zijn getrokken, uit vrijen wil, om daar weken en weken opgesloten te zijn met de Cholerieken, om daar alle oo- genblikken te zien sterven.. Is er een enkele dochter van 't ongodsdienstig onderwijs meêgegaan T'Aalst is er vrees geweest voor de Ziekte; het Magistraat heeft d'oogen niet gesloten, maar gewaakt en gewerkt, dat heeft ons Magistraat... Zelfs is er op Mijlbeek een Gast huis gereed gemaakt tegen alle voorvallen; als de Ziekte uitberst, is het te laat Twee Dochters, twee Gasthuis nonnen zijn zich daar gaan opsluiten;... Waarom door de kracht van hun Godsdienstig Onderwijs... Het doet pijn aan't hert als men hoort dat er Katholieken zijn, die niet handelen volgens hun Leering.. Niet lang gele den, wij waren in een stad en hoorden er Dit is een libe rale Familie en z'is goed voor den Burger en den Am bachtsman, terwijl men van verscheide katholieken zegde Dat 2ijn zeventeenen, zouttelders, hairklievers, ze zouden een half censken in vieren bijlen. Met hartpijn hoort men zulke dingen; en 't is daarom dat de Paus van Roomen zoo dikwijls schrijft Katholiek zijn en Christe lijk, door zijn werken; toonen dat men in God gelooft en in zijn Eeuwigheid en in de Christelijke Broederlijkheid. Als er zwarte wolken boven ons hoofd hangen, als er ver wijtingen staan in boeken en schriften, 't kan wel ons eigene schuld zijn, maar nooit is het de schuld der Lee riDg die wij belijden, De beroemde en godvreezende dokter Bruno, die voor al uitmuntte door eene teedere godsvrucht tot de H. Maagd, werd op zekeren dag bij eenen officier geroepen, die van eene gevaarlijke ziekte was aangetast. Fm; a b-nd--. het losbandig leven van den lijdende hij wist hoe deze zijne christelijke plichten verzuimde den schimp voerde met kerk en priester en eenen afkeer had van al wat heilig is. Hij aarzelde nochtans geen oo- genblik aan het verzoek van den zieke gehoor te geven ja, hij zou hem trochten de gezondheid des lichaams te rug te geven, en, door Maria's hulp zou hij ook zijne diepgewonde ziel te genezen. Drij weken slechts had Bruno den officier bezocht en hem de noodige geneesmiddelen toegediend, of zijne pijnen hielden op zijn lichaam was genezen. Wel tevreden over den goeden uitval der ziekte, vroeg dan de officier zijne rekening, De dokter, als deed hi; een korten overloop der bezoeken, der medecijnen, en als wilde hij dit alles samentellen, om den officier eene juiste rekening te kunnen geven, bleef eenigen tijd zon derbeweging staan. Dan kwam hij dichter bij en sprak v Officier, bier is uwe rekening. En terzelfdertijd bood de dokter hem zijnen paternoster aan. De officier verschrok... Wees gerust, officier, zegdt hem Bruno, indien gij mij, als eerlijk man, beloven durft dien paternoster in het openbaar eens rond te bidden, dan is alles effen. 'k Geloof het wel, viel de officier hem in de rede. 'k zou u liever drij, vier honderd franken geven, dan dien paternoster daar ergens publiek te gaan voorlezen. De menschsn zouden denken, dat de ziekte mij zinne loos gemaakt had, als ik zoo iets ging beginnen. Maar allons, advienne que pourra, als deftig officier wil ik u betalen, dokter, wat ik schuldig ben. Kom morgen avond om 6 uren naar de hiernevenliggende kerk ik zal er ook zijn. Salut 1 Zoo had Bruno er niet over gedacht Zou de officier woord houden, ja of neen de dok ter was nieuwsgierig... 't Was zes uren. Achter eene kolom, in de kerk van O.-L.-V. van Victorie, zit een officier met het hoofd in de handen nevens hem staat de wereldberoemde Bru no. (i Ik zal u vijfhonderd franken geven, dokter, voor mijne genezing kom, laten wij dan gaan.') fluisterde stillekens de officier. Ge kunt mij mei anders betalen dan met uwen paternoster te lezen, zegde Bruno. Dit kwam den officier aan 't hert hij was een eerlijk man. wat zou hij doen Zijne schuld betalen en zijn gegeven woord houden, ofwel gevaar loopen zijne eer en faam te verliezen?.. Neen, dit kon niet zijn... Stillekens haalt hij zijnen paternoster uit den zak en opeens begint hij te bidden. Zijne oogen vallen toe van schaamte, hij beeft als een riet. Doch het gaat hoe langer hoe beter. En alsof Maria hem zichtbaar bijstond, zijn hert wordt ge raakt die schoone dagen zijner kindsheid, toen hij nog bad, God kende, beminde en diende, komen hem te bin nen hij overdenkt zijn losbandig leven en nauwelijks heeft hij geëindigd, of, blozende, niet meer van men- schelijk opzicht, maar van verontwaardiging over zijne dwaasheid, zag men hem neergeknield in den biechtstoel zijne zonden belijden en een nieuw christelijk leven be ginnen. Dat is de kracht des gebeds 1 Daar ziet ge hoe Maria de Moeder van Bermhertigheid, zich bewegen laat door de stem des zondaars I Daar hebt ge nogmaals de kracht van den H. Rozenkrans 1 O Maria, niets weigert gij aan hem, die u aanroept Uw Hert is eene bron, waar niets uit opwelt dan mede lijden, vertroosting, genezing naar ziel en lichaam, hoop en zaligheid. Op zekeren avond, een dag na zijne aankomst te Tou lon, stond hij aan bet strand der Middellandsche zee. De schitterende schijn der J zon naderde meer en meer den horizon, alles stemde tot vrede. Het oog van den kapitein rustte op een oud man, in de kleeding der ver oordeelden, wien de groene muts deed kennen als voor levenslang derwaarts gezonden. Het oog van dien oude staarde weemoedig langs den waterspiegel met zooveel heimwee, dat de kapitein aanstonds besloot hem eens nader te leeren kennen. Hij wenkte hem tot zich, Zeg eens hoe heet ge en van waar komt ge Hoe ik heet kapitein en een pijnlijke trek vloog over het gelaat van den oude. Och ik bid u, vraag mij dat niet N° 214 levenslang, dat is mijn naam, mijn beroep mijn toekomst, alles God geve, dat plaats N° 214 spoedig open moge vallen 1 Waarlijk, ik vraag u dat niet uit nieuwsgierigheid. Ik heb innig deernis met u en ik geloof, dat er iets meer in u huist, dan in de dierlijke wezens, die thans en voor altijd u makkers zijn. Niet waar, gij zijt ook eenmaal een ander mensch geweest en hebt het geluk der on schuld gekend Geluk 1 ja waarachtig, kapitein, ik was gelukkig, met mijn goede vrouw., en mijn aardigen kleinen iongen Mocht ik ze nog eenmaal terugzien en dan sterven! Sedert de 35 jaar, die ik nu hier op de galleien ben, is er r.og geen dag voorbij gegaan waarop ik niet de namen van Mathilda en van onzen zoon Alfred beb gezegend.. En toch is het om hen, dat ik eeu boef werd! Een nevel schoot voor de oogen van den officiera Ga voort, i) sprak hij hijgend, ga voort, vertel mij alles 1 Vroeger was N° 214 een Parijzenaar, thans behoort hij aan de galeien. Vroeger was hij arm, maar hij had ten minste een heerlijken naam. Ja kapitein, ik was arm, maar Mathilda had mij Hef en wat wenschte ik meer Ik heb de veldslagen in Egypte en in Italia onder Napo leon mede gemaakt sapristie 1 dat was een goede tijd Maar later toen de kleine korporaal naar St. Helena ge raakt was, moesten zijn soldaten maar zitn dat ze> aan den kost kwamen. Ik kende geen ambacht. Ik verdiende eenige stuivers op straat en als Mathilde soms zeide Man, ik heb niets meer 1 dan floot ik een soldaten liedje, en voelde geen honger. Aldus had ik twee jaar met mijn vrouwtje geleefd, toen de tijd kwam, dat ik voor drie den kost moest zoeken. Ik voelde mij zoo ge lukkig... Maar ik was arxr, en 't was koud nu man netje, zeide ik, ge zult in 't leven blijven. Dat de vader honger heeft, dat kan, maar de moeder en 't kind, kijk dat is wat anders. Maar 't ging zoo gemakkelijk niet. en de nood drong. Ik dacht, als het kind geen verzorging heelt, dan sterft hetals ik niets voor hem heb, dan ben ik den moordenaar van mijn eigen jongen. Gij begrijpt kapitein, ik was arm ik kon niets verdienen kortom de jury zou mij wel vrijspreken ik deed het alleen om mijn kind te redden en... ik werd dief liever dan een moordenaar. Ik weet wel. ik beging een misdaad... maar mijn God, kapitein, mijn vrouw en kind... hadden geen brood. Ik werd gearresteerd, schuldig verklaard aan diefstal met inbraak 'k had een ruit stuk geslagen voor 7 jaar naar de gevangenis, 'k Had mijn kind nog niet gezien, ik wist niet eens of 't leefde ('t Vervolgt). De Komiteiten van Senaat en Kamer zijn bijeen.... Alderhande stelsels komen te berde M. Nothomb stelt voor het kiesrecht op 25 jaren en 2 ti 3 jaren verblijf in de Gemeente. M. Neujean en ander liberalen vragen den cijns en het bekwaamheidsstelsel. M. Janson vraagt het algemeen stemrecht, maar met zooveel uitsluitingen dat de Socialisten Janson uitroepen als verrader. M. De Smet-De Nayer verdedigt zijn bewoning- stelsel; 't zou 650,000 Kiezers opleveren; de opmaking der kieslijsten ware allergemakkelijkst. De Steden en den Buiten zouden gelijk staan. M. Woeste is voor het stelsel der bewoning; hij be treurt dat M. Neujean zegt Liever in het onbekende vallen dan het stelsel der bewoning; M. Woeste is be reid alle ander stelsels te onderzoeken; bij het stelsel der bewoning zou er iets konnen bijgevoegd worden. M. Feron randt 't stelsel der bewoning aan, maar vindt het toch beter als de tegenwoordige kieswet. ntpi'PIl Te Lokeren was er een soort van baif- iiUKcl tJll -wilde, een krankzinnige, die zich schuil hield in de sparrebosschen. op den wijk Bergendries. De baanwachter P. Gysclinck noodigde den man uit op eene tas koffiij en verwittigde de policie. die den modernen Robinson in verzekerde bewaring zal stellen. Te Lokeren ook. heeft het Gemeentebestuur alle mogelijke maatregelen genomen om de inval van den cholera tegen te houden. Dank daaraan, is de stad tot hiertoe van den geesel bewaard gebleven. En dan duTft een groot savooiblad druk ken dat de heer Burgemeester niets doet tegen de ziekte. De Gemeenteraad heeft daartegen krachtdadig geprotesteerd. Dat is eene schoone hulde voor het Schepenen Collegie. Ook is hier overleden en begraven, eene oude trouwe borst, Emmanuel Maes, die eene halve eeuw gediend heeft in het huis van de firma Roels Verbeke. De brave man had daarvoor eigenhandig van den Koning het eerekruis ontvangen. Maes heeft het geluk gehad zijn leven te kunnen slijten in een huis en bij menschen die hem niet alleen het arbeidersleven heb ben veraangenaamd, maar hem den weg naar den Hemel ge makkelijk hebben gemaakt. Ons dunkens zou men zulke meesters en meesteressen ook wel mogen decoreeren. De gekende toonkundige, Mr Arthur de Hovre, van Lokeren, is benoemd tot bestuurder der Muziekschool. Hoerah, en drie maal proficiat De buitengewone zitting van het Kongres is woensdag ge opend. Saenz Pena legde den eed af en hield eene rede, waarin hij hervormingen beloofde. De bevolking jouwde den oud president Pellegrini uit, toen deze het paleis verliet en op straat hadden eenige vechtpar tijen plaats, doch zonder ernstige gevolgen. Onder de hervormingen waarvan de nieuwe president sprak, komen ondere andere de volgende voor Ik ben geen partijman en zal dan ook de Argentijners re- geeren niet als een dwingeland,maar als een ernstig en streng vader. Ik wil dat eendracht, overeenkomst en broederlijkheid onder ons volk heersche, en daarom zal ik de strengste maat regelen nemen tegen de woelmakers. die het land in gevaar zouden brengen. Ik wil den vrede en de rust doen heeischen in Argentina, omdat alleen vrede en rust voorspoed verwek ken. Wie pogen zou mij te dwarsboomen, zal ondervinden dat ik eenen ijzeren wil heb. Ik heb het leger ter mijner beschikking; ik wil rust. Wat onzen geldelijken toestand aangaat, ik zal de belangen van eenieder gadeslaan; zoowel die der argentijners als die van onze buitenlandsche schuldeisschers. Mijn eerste werk zal zijn, alle mogelijke besparingen te verwezenlijken in onze uitgaven, ten einde zooveel en zoo gauw als het maar kan, onze financiefaam van vroeger, die goed was, te herwinnen. Moordpoging te Laeken. Een schrikkelijk drama is douderdag te Laeken in bij zonder dramatische omstandigheden afgespeeld. In de Groenlaan staat eene fabriek, genaamd de Meu- nerie Bruxelloise. Talrijke arbeiders zijn er werkzaam, onder het toezicht van eenen meestergast, M. Besselin. Maandag namiddag waren twee werklieden, met name Noël en Beaurin in dronken toestand naar de fabriek ge komen. De bestuurder was afwezig. Woensdag, bij zijnen te- terugkeer, deed M. Besselia verslag aan zijnen overste over de handelwijze zijner ondergeschikten. Hunne weg- zeudiug werd besloten. M. Besseliu begaf zich bij de werklieden in kwestie en deelde hun den tegen ben genomen maatregel mede. Noël en Beaurin ontviugeu dit nieuws op eenen beteekenisvol- len grijns. De twee weggezondenen smeedden samen een schrik kelijk plan, dat zij 's avonds uitvoerden. Rond half zes, klommen Noël en Beaurin naar het 6e verdiep. Een weinig later, kwam de eerste tot den mees tergast zeggen De bestuurder wil u spreken hij is op zolder. M. Besselin koesterde geen mistrouwen en klom naar het 6" verdiep. Hij had er nauwelijks den voet gezet, of Noël, die achter hem ging, gaf hem eenen harden duw. M. Besselin riep om hulp', maar zijne kreten werden geruimen tijd niet gehoord. De ongelukkige, hoewel nog al sterk, kon eenen zoo ongelijken strijd niet volhouden. Nochtans, na eenige minuten, had men eindelijk het ge-

Het Land van Aelst | 1892 | | pagina 2