Zondag 23 October 1892 33"u Jaargang. Loopende Nieuws. EENE SCHULD 43 GODSDIENST. VADERLAND. VRIJHEID. Prijsdeeling der Zondagschool Congres der Werklieden. RIJK BETAALD, BUREEL. ACHTERSTRAAT. Gewone Anconcen20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuws, 1 frank den kleinen regel. HET LAND ABONNEMENTSPRIJS. 5 Pr. 8 jaars. vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaar? genomen, rechtstreeks bij ons of door Post of Briefdragers. YAN AELST AALST, 22 OCTOBER 1892. KERKELIJK NIEUWS. Zondag 't Evangelie: Jesus geneest de Zoon van eenen Hoveling D'Hoogmis is het kruim van den Zondag; dat uit elk IIuisge2m toch iemand in d'Hoogmis weze. In dezen tijd is het een bijzondere verdienste en een deftig kenmerk, van Hoogmis en Lof bij te wonen Uit den Congo vernemen wij dat de Vlaamsche Missionna- rissen en de Kloosterzusters het zeer wel stellen,.. Zij hebben daar al 3 Weezenhuizen en Gasthuizen. Te Gijsegem zijn 4 kinderen uit den Congo aangekomen, 4 dochterkes: Banibai en Makamidon, uit Basoke en Pongi en Kausi uit Bangala: aanstonds is de kleine Kausi, oud a jaren, aangenomen door Mevrouw de Kerchove. van 't Kasteel te Gysegem die zal Meter zijn. Het getal der Congoleezen beloopt reeds tot i3 i3 kinderen uit dit heidensche Land die hier in den Christenen Godsdienst zullen opgevoed worden, om later aan de Beschaving van hun Land mede te werken... Wie weet of er uit dit getal geen Priesters zullen komen, zullende met des te meer invloed op hun Landgenoten werken, niet voor geld of veroveringen, maar voor het Rijk Christi, met reine deugd en zoeten vrede. Maandag, ja maandag in St Martenskerk Het is deeenigste Prijsdeeling die in de Kerk geschiedt, voor de kinderen der Werklieden, die in de Zondagschool de zaligste lessen putten... In dien er vijanden waren der Zondagschool, wij zouden zeggen: Doorloopt de lessen van het boekje dat daar van buiten wordt geleerd, uitgelegd en in d'herten wordt geprent... Doch vijanden der Christelijke Leering zijn er niet veel in Aalst, maar wel onverschillige Stadsgeno ten... Welk troostend gevoel grijpt het hert aan, als men hoort dat er Parochiën en Steden zijnwaar de Borger- lijke Overheid aan 't hoofd is om de Zondagscholen te verh-ffen en te ondersteunen.... Welk beter gehruik kan men van zijn burgerlijke macht makendan dezelve te doen dienen tot luister en meerdere verspreiding der Christelijke Leering... MAANDAG ten 9 ure, de Plechtige Mis, na 't Evan gelie Sermoen door D' EN PASTOOR CLAEYS, de groote Vlaamsche Dichter en Redenaar; daarna de Prijsuitdeelmg, Boeken en Kleedingstukken... Wie, die een hert heeft voor 't Volk, zal zijnen Penning weigeren voor de twee weldaden, 't Christelijk Onderwijs en de hulp aan de werkende klas van Aalst; nuttige Boeken, Kleedingstukken voor den winter! Ten x ure, Broederlijk Eetmaal in den Kring De Vriendschap, dees jaar met meer plechtigheid, voor de 25jarige Jubelfeest van het Toooeel der Zondagschool, de afdeeling der moedige Meesters, die sedert 25 jaar door Zang en Tooneel de Feesten der Zondagschool op luisteren, die onder de wet van 1879 door hun heldhaftige werkzaamheid zooveel Katholieke Scholen in ons Oost Vlaanderen ondersteunden... Aan 't hoofd dier verdienc.t njke mannen is M' iiuGt-KP. VAN ITifóxümEu, permeester der Zondagschool, de Bestierder, de Aan voerder en ook waarom het verzwijgen? en ook u milde Ondersteunder van dit hooggeacht Tooneel... Goed heil, eere zij hem en al zijn Mannen! Wij zouden hier veel namen moeten noemen, op welke de stad Aalst met vreugd en troost mag neêrzien, allen hebben hun deel in de Jubelkroon; maar benevens M. Van Itterbeek moeten wij Hulde en Dank brengen aan eenen Vriend, aaneen kloèke Vlaamsche borst, M. Fr. CALLEBAUT, die insgelijks zijn zilveren Jubelfeest van ieverig Lid van het Tooneel mag herdenken... Maandag avondten 5 ure LUISTERLIJK AVONDFEEST door het Jubileerende Tooneel, in den Kring De Vriend schap: op dit Avondfeest worden alle Katholieke Familiën uitgenoodigd; ziehier het Programma Opening met groot Orkest; Koning, Koor door de Maat schappij Weldoen zonder omzien, DE JUBILARIS, tooneelspel in een bedrijf; DE ADELZIEKE, tooneelspel in drij bedrijven. Prijzen der plaatsen ic pl. i fr,; 2° 0,50; 3# 0.2S; ten voor- deele der Zondagschool. Iagang langs de Zonnestraat. Waar geen v r ij h ei d is, is geen i e v e r In de Gemeenteraden, Maatschappijen of Gilden waar een of twee personen willen meester zijn, gelukken ze daarin, ze zijn meester over een dood lichaam. Heer van de nieuwe sèrrr, hoe zijn de banen en de wegen Is 't waar dat er te Ottergem gaat een Landjuweel uitgaan Vriend Lippen, nu moest ge Sixtus eens zien spelen met den blinden, zijn twee legerkorpsen aan voerende; maar de gebroken ruit, 'tis oprecht compas schieus moesten z'in de Diepe Lochting zoo spelen, kaart en schalie wierden weggepaktOei, dat is schoon dat is deftig 1 Nu gaat Dendergalm van huis tot huis lonken aan de vensters of luisteren aan de deuren of er daar geen moeielijkheid is... En zemeinen dat het deftige deel van Aalst gediend is met zulke gemeine coo/meerde- rij Ze zijnder wel meê 'k Zal 'ne keer ie.;, zei Vane, en hij keek door 't gotegat. Keizer Willem is terug uit Oostenrijk de oude Keizer Frans heeft hem uitgeleê gedaan tot aan de statie en 't jong Petje Pruis vloog daar nog eens aan zijnen hals, van loutere vriend schap ende genegenheid... Alles heeft z-jn inzicht, zei boer Jan, en hij keek in zijn klakke... Dat Benetck nog leefde Grooten allerm en gekerm in Spanje 't klein koningsken is ziek 't Paleis ssaat strijkende vol dok- teurs. =In Argentina treedt men een nieuw tijdvak bin nen Voorzitter Pena is aan't roerhij heeft treffelijke en bekwame Ministers... D'Argentijntjes herleven, de menschen met 't éen Cedulleken mogen ophouden van beven. De Ziekte blijft perbliksem, nestelen en kweste- len; hier en daar zijn nog Sterfgevallen... In Hamburg zijn de zaken zoo wreed slecht gedaan, omdat men de Ziekte verzwegen heeft voor den Handel. De Gierigheid bedriegt de Wijsheid. T'Antwerpen is 'tne langen slamadaris voor het Burgemeestersschap. Die men geerne zou hebben, aanveerdt niet, en die niet gewenscht wordt, zijn hert kriebelt om den Subarro van Burgemeester op te zetten.... Hoe meer Volk, hoe meer Neering, zei Uilenspiegel en hij zette zijn kraam in de kerk, maar de Suisse deed hem buiten. De Keizer van Duitschland heeft 5o,ooo marken gezonden voor de Weezen van Ham burg.. Eere van, Kaiser I Van het iste jagers zijn er veel soldaatjes moeten in 't kamp van Beverloo blijven, door den Tifus. Het Muziekkorps ligt voor een maand stil. Woensdag is te Brussel in St-Jans-Hospitaal overleden een Hollander, met naam Janssens; hij laat 200,000 fr. achter, had nog eene zuster, doch men viudt haar niet, zoodat de Janssensens er moeten naar uit zien. Te Roomen is overleden de Bestuurder van den Theater-Valli; zijn Fortuin wordt op 10 millioen fr. ge schat. Te Roomen in de kerk van Lateranen zijn groote plechtigheden ter eere van Christoffel Colombus en de geruchten loopen dat de Keizerlijke Familie van Duitschland zal naar Roomen komen voor Koning Hum- bert en zijn Echtgenote die 25 jaar getrouwd zijn.. Is dat al zoo lang 1 waar vliegt de tijd nog En hoe mag 't met 't klein Prinske zijn Als wij hem te Roomen za gen, hij was zoo bleekskes als een raap en zoo mager als 'ne geirnaart, 't arm Prinsken! f ISCCv P0..\K;''\rr^ITry De Maatschappij De Bokkenrijders te Anlst, zal op Maandag 7 November aanstaande, de a6* verjaring vieren der Katholieke Overwinning in de Gemeente kiezii,^en. Dien dag zal er. om 10 ure 's morgens in St Martenskerk eene solemnele Zielmis gezongen worden voor al de afgestor vene Leden van den Katholieken Rijdersbond. Op zelfden dag 's avonds om 7 ure. in het lokaal De Borze van Amsterdam» Avondmaal, den Leden des Bonds aangeboden. Kaatsspel van Zondag aanstaande. Om 10 ure: Fr. Coppens, Haaltert tégen Alph. Van Ighem, Audegem. Om 1 3/^ groote beslissing Fl. Meganck tegen Aug. De Haeck. AALST zal met vreugd vernemen dat Pastoor De Raedt toch zoo hartelijk en zoo plechtiglijk is ingehaald te Ruiterskerk; meer kon de brave Bevolking dier Paro chie niet doen; er was een Stoet historisch en Godsdien stig, uit 26 deelen, o. a. verbeeldende Paus Urbanus, met zijn Kardinalen. Algemeene versiering en veel zin rijke Jaarschriften De beste wenschen van Aalst volgen den welbeminden Pastoor De Raedt. In Zwitserland is er al sneeuw gevallen; woens dag was tot Hamburg geen enkel geval van ziekte; de menschen herleven er; doch in hun geheugen blijven twee zaken geprent, voor eeuwig: de wreedheid derZiekte en de zelfsopoffenng der Kloosterzusters. A I Achtbaar Magistraat van Aalst. JtA djlut. doe toch dat vuil ontuchtig gezang op de straten eindigen. Zondag avond liepen er weeral benden jongelingen en jonge dochters rond, liêkes zingende «lie wij voor niets ter wereld willen opnemen. Wat zal 't zijn morgen op St-Ursula-dag als men geen maatregels neemt Welk Zedebederf onder 't jong Volk Wij Burgers, wij slui ten de vensters dicht dat de kinderkes het toch niet hooren Maar in de Volkswijken, het dringt als vergiftigde pijlen in d'herten van 'tjong Geslacht.... AalstAalstnu breekt de boosheid los; 't is zondag nog gepreêkt met Apostelijken iever in d'Eerste Mis, door Mr «Ion Onderpastoor Bestuurder van Werkmans kring: Do toestand wordt schrikbarend; de jeugd.de fnekomst, zoo zedeloos en goddeloos ge worden; wat gaat Aalst zijn, binnen eenige jaren als de krachtigste po gingen niet worden in 't werk gelegd!.. De Priesters kunnen bijna niet meer uitgaan of zij ontmoeten jonge lingen van welke zij bezien worden met oogen als ko gels Mgr de S'egur schreef over Erankrijlc in de jaren 50 Al de ongelukken die ons land (treffen, vinden hunne oor zaak alleen daarin, dat men niet in beoefening brengt hetgeen de priester leert. En het arme Frankrijk, dat verscheurd is door burgertwisten, door politieke beroeringen, kan op zich zelf toepassen het woord dat een arme ter dood veroordeelde, die uit geheel zijn hart tot God was teruggekeerd, mij eens in eene der gevangenissen van Parijs toesprak. Ik had hem een klein Handboek van den Christen gegeven. Ach, eerwaarde, zeide hij, mij dat boek toonende, indien ik had geweten al wat daarin staat, en indien ik het gedurende mijn geheele leven had beoefend, dan zou ik niet gedaan hebben wat ik heb gedaan, dan zou ik niet zijn waar ik nu ben. Indien Frankrijk had geweten, indien het wist hetgeen de priester leert, indien het gedaan had, indien het deed hetgeen hij zegt dat het moet doen, dan zou het niet in vijftig jaren tïjds door drie 01 vier omwentelingen zijn geteisterd gewor den, en dan zou het zich nog heden niet moeten vragen zal ik ten onder gaan Kan ik nog gered worden 1 Ja, voor Frankrijk is nog redding mogelijk, indien het we der katholiek wil worden ja, voor Frankrijk is nog redding mogelijk, indien het wil hooren naar de bedienaars van den- gene die de wereld redt De priesters zijn het heil van Frankrijk Zonder de Gods dienst, is de maatschappij verloren. Meer dan ooit is men eer, eerbied, dankbaarheid aaa den Priester verschuldigd. Iedereen die hem van zich afstoot, be grijpt onze eeuw, ons vaderland niet. En hoe leeren zij den Priester haten Door een or deloos leven, door het lezen der slechte gazetten, Den- dergalm. Leste Nieuws, Vooruit, die gedurig het Priesterambt bezwadderen. In bijna geen Nr van Dendergidm of ae Pi ie-, -us worden uitgeroepen al- 1 ierer^ ou Vooruit en an lor eensbladjes lo,©hanen viakaf 't bestaan van God!!' Zoo ver zijn wij gek<«neri En die gaze jes liggen op d'heistafel i tij den Vlaamschcn Werk man!. Stad genoten, gij bij." n- derlijk libei-alen, denkt toch goed na, welk geslacht men aldus opkweekt.. En om ons woorden te staven, ziehier letterlijk hetgene de Socialisten van Gent aan 't Volk leeren a Wee de rijke menschen en hunne kinderen, als wij aan 't hoofd komen Onze wraak zal schrikkelijk zijn Wij kennen niets dan stoffelijk genot't Zal ons een vermaak zijn den doodstrijd der Priesters, Burgers en Kapitalisten te zien.... 5 Neêrgeworpen in de goten der straten, zullen zij van honger sterven, langzaam en schrikkelijk en dit vóór onze oogen. Dat zal onze wraak zijn En voor het genot van deze wraak, voor een enkele flesch Bordeaux wijn verkoopen wij geerne onze plaats in den Hemel... Wat zeg ik Den Hemel dezen willen wij nietwat wij vragen, is de hel, met al de wellusten die haar voorafgaan; den He- mei laten wij aan den God der papen en aan hunne arme zaligen... Menschen, is 't niet schrikkelijk zulke taalzulke woede Het is voorzegd van in de jaren 60 Wee de tijden, als 't Lil>erali-mus onder 't Werkvolk zal ge- «lrongen zijn.. Nu is'ter want Socialismus is niets dan het Volks-Liberalisxnus... En dat Socialismus wint aan. dat 't wroed is... In Aalst, over 10 jaren, 't was niet gekend;nu, 't lag bijna boven in de kiezing.. Hoe groeit 't Socialismu-. aan ?Ten eersten,door 't On geloof, door de Vrijdenkerij; ten tweeden, door de Volk-armoede; ten derden, door «Ie gehlzucht, door de bloedzuigerij. door d'uitputting «Ier massa ende on verschilligheid, waarmede zulke schelmstukken om ringd zijn;... ten vierden door hot zedebederf dat groo- tendeels zi jnen oorsprong heeft in voel Fabrieken waar jongman en jonge dochter, knaapje en meisje 13 uren daags een gevaarlijke lucht ina«Iemen. Tegenwoordig gaan d'oogeu open, voorde losberstingder verkanke ring.. Ach. Vrienden, ach Landgenoten, laat ons toch allen het woord van den Paus aanhooren en in dien zin werken, of anders zal het einde dezer Eeuw schrikke- lijker zi jn dan het einde der voorgaande. 2° AFDEELING. COOP E RATIEVEN. M. Dessart denkt dat het meer dan tijd is dat de ka tholieken den oorlog tegen de samenwerkende maat schappijen staken. M. Backx, voorzitter van Vrede-Hoogstraat (Antwer pen), kan zich met die woorden niet vereenigen. Ik verklaar mij tegen de samenwerking zij is de on dergang der nering en geen redding voor den werkman. In eene andere afdeeling heeft men een wensch uitge drukt tot behoud der middenklassen, als zijnde de toe komst vanhet volk en de beste waarborg van maatschap pelijke orde. Als wanneer van boven zich maar gedurig het kapitaal uitbreidt onder den naam van syndikaten, naamlooze maatschappijen, bazars, en men van onder dan nog eens een kapitaal, dat coöperatief heet, inricht, dan moet tusschen die drukking, tusschen dien hamer en dat aambeeld de kleine vrije nering noodwendiglijk ver- Saan- De kleine neringen zijn maar eenige personen; die zijn slechts een klein getal, antwoordt men. Ik antwoord Ja, maar zij zijn het waardigste, omdat zij door eigen werk, door eigen kracht, door volhardend pogen, zich tot een hooger standpunt verheven hebben. Het groot getal is gewelddadig, zijne overheersching ware de gelijkmaking in de armoede. Niemand betwist dat de coöperatief goedkoop brood, goedkoope schoenen en kleeren kan verschaffen, edoch het voordeel van dien goedkoop verschaft den werkman geen voortdurend voordeel, want, mits de goedkoop voor doel en streven heeft <1 alles in groot zijn er geene kleine neringen of bazen meer mogelijk en voor altijd is de pas vaD den werkman afgesneden om nog ooit eens baas te worden. Ik zeg wat ik reeds vroeger zegde: de coöperatief is voor den werkman de schctel lenzen van EsaL, waar voor deze zijn eerstgebeboorte tccht verdocht. De coöperatief is een oorlog geleverd door den eenen stand aan den anderen. Welnu, het i3 hier honderümaal gezegd de oplossing der sociale kwestie moet niet op hitsend, maar vredelievend zijn 1 (Bravo's). Dat de werkman overeenkomsten sluite met de nerin gen en comptant betale en zijn voordeel zal ook gevon den zijn, zoudcr dat hij daarom de toekomst van zichzel- ven en zijne kinderen verpande. Het zijn onze vrienden, de Walen, vooral, die geneigd zijn tot coöperatief en omdat zij er door gedwongen zijn door de socialistische inrichtingen, Dus een kwaad door een kwaad genezen Het is mogelijk dat het lukt, maar ik ben geeu over tuigd homceopaat. In alle geval, zou het besluit niet moeten zijn: Zoo veel mogelijk coöperatief, maar wel zoo weinig mogelijken slechts daar waar ze volstrekt noodigzijn, als verdedigingsmiodel tegen de socialistische coopera tieven 1 (Deze woorden vinden zeer veel bijval). Cassé-p'ipier voor('e magazynen en wickeis. Te koop in ons Bureel. per kilo 0,40, per 28 kilos o 36. DE VLAAMSCHE WERKMANSWOON. Neen, 't waart gij niet. groote steden, Met uw huizen vol van pracht. Met uw fijn verfranschte zeden, Die mij tot het zingen*bracht Onze Vlaamsche werkmanswoon Spande duizendmaal de kroon. Als ik op den Viaamschen buiten 't Need'rig werkmanshuis beschouw, Bloemen prijken aan de ruiten, 't Zeg mij daar is liefde en trouw. Gij, o Vlaamsche werkmanswoon Voor het uitzicht spant de kroon. Treed ik nu de woning binnen. Niets is rijk, maar alles|net, Alles streelt er mij de zinnen, Reinheid is daar stralen wet. Gij. o Vlaamsche werkmanswoon Voor de reinheid spant de kroon. Rechts en links gekleurde teelen, Midden in het Christusbeeld, Vogeltjes die lustig kweelen, Printjes aan den wand verdeeld. Gij. o Vlaamsche werkmanswoon Voor de orde spant de kroon. Aan de bedspond', in d'alkove, Hangt een kruis en watervat, 's Morgens, 's avonds vol geloove, Elk neemt van 't gewijde nat. Gij, o Vlaamsche werkmanswoon Voor den Godsdienst spant de kroon, Goeden dag klinkt mij in de ooreD, Welkom hoe is alles thuis God zij dank niets kwam ons storen, Allen zijn nog frisch en struisch. Lieve taal, uit onze woon, Vol van Godsdienst, gij zijt schoon Vlaamsche taal en Vlaamsche zeden Gaan met godsdienstzin gepaard, 't Is een erfdeel uit 't verleden, Door het werkmansvolk bewaard. Gij, 0 Vlaamsche werkmanswoon Door dit drietal spant de kroon. of de twee Studenten uit Londen. (naar het Engelscb, van Walter Sargent.) I. Op eeoen schoonen avond der maand Mei verliet de stoomtram het Charing-cross station te Londen. Id een rijtuig van 1® klas zaten twee heeren tegenover elkander zij waren jongelingen in den bloei van het leven, beide kloek gebouwd van lichaam met vroolijke gelaatstrekken waarop de gezondheid en het levensgeluk, dat men op twintigjarigen leeftijd geniet, te lezen stonden. Zij waren goede vrienden gedurende hunne kollegiejaren hadden zij op dezelfde banken gezeten, dezelfde boeken gestudeerd. Zoo als twee kampers van dezelfde lichaamskrachten hadden zij dan den eenen, dan den anderen overwonnen in hunnen weteDSchap- pelijken strijd, in hunne exaams. En deze strijd, en deze weder- zijdsche overwinningen, verre van eenige jaloerschheid op te wekken, had de banden hunner vriendschap nauwer joegebonden en versterkt. Ieder deed zijn best en wie voor dezen keer moest ten onder doen, beloofde van dan af aan zijnen medekamper dezen in het volgende exaam te overtreffen en zijne wederwraak te ne men. Beide hadden eer gedaan aan huDne school, aan hunne fa milie, aan ben zei ven. Nu waren hunne kollegiestudiën ten einde, en hunne Ouders mochten het wel gelijden dat hunne zoons, ©p wien zij terecht fier waren, te zamen eene reis zouden doen in Italië, als beloo ning voor hunnen ijver, tot verkwikking van hunnen geest en tot onderpand hunner vriendschap, vooraleer zij, tothoogere studiën geroepen, van elkander gingen scheiden. Lang en dikwijls hadden zij met elkander gesproken over de toekomende reis, vele schikkingen hadden zij genomen, van harte hadden zij ernaar getracht, en nu dat de dag aangebroken was, nu dat zij in hun rijtuig plaats genomen hadden en dat eene hel dere frische Mei hun toelachte, lu zal het niemand verwonde ren, dat zij er zoo opgeruimd en vroolijk uitzageD, dat zij zoo vriendschappelijk koutten over alles wat zij op hunne reis gingen hooren en zien en genieten. Onnuttig zou het zijn in al de omstandigheden van hunnen tocht te treden, het zij voldoende te zeggen dat zij voor twee da gen stil hielden te Imsbruck en voor ëénen te Boze dat zij na dit kort verblijf in het paradijs van den Tirol, voortstoomden naar Italië en den zesden dag na hun vertrek uit Charing-Cross I onder den gesteraden hemel van Venetië hunne eerste wandeling deden in de stad, bij een weder dat men alleen daar eD in de maand Mei aantreft. Frissche morgendstonden werden opgevolgd door schitterende en warme, soms maar al te warme dagen, die op hunne beurt plaats maakten voor die zoele en aangename avonden welke men nergens dan aan de Asiatische zee geniet. Onze jongelingen Albert Murthwait en Henry Darrell had den vrienden te Venetië, schoolmakkers, en men kan denken dat zij hun verblijf aangenaam maakten. Bezoeken aan de merkweer- digs gebouwen, kerken en schilderijzalen, uitstapjes te water en te peerd, avonden overgebracht in het huis van den eenen of an deren hunner vrienden, maakten hun het leven aangenaam en de den den tijd snel heenvliegen. Op zekeren dag waren zij uitgenoodigd bij eenen hunner vrien den te Burano. Twee ervaren roeiers zijn er noodig om met eenen gondola, (een lange smalle boot in gebruik te Venetia) op twee Rree .dit klein stadje te bereiken. Darrell was afgemat dien dag. Hij had gaDsch den morgend overgebracht in het onderzoeken van oude bestovene handschriften, en had er zijne voldoening in gezocht tot vermoeienis toe; terwijl Murthwait een vaartochtje op het kanaal had gemaakt. Ik dacht wel dat het zoo ging uitkomen, sprak deze tot zij nen vriend, toen hij de uitnoodiging van kant wees; als gij zoo voortgaat, zal ons verblijf in deze streek u tot niets dieDen; wat voordeel heeft men van zijne vacantiedagen, als men ze overbrengt in slafelijk werk Gij juist moet spreken van slafelijk werk, antwoordde Dar rell; wat deed gij heel den morgend? Als menu hoort klappen zou men zeggen dat gij gansch den dag in het lommer der boomen hebt liggen rooken, in plaats van eenen boot op en neêr het ka naal te drijven. Niet op en neêr het kanaal Naar Lido ben ik gevaren en heb een bezoek gedaan aan Byron, zonder te spreken van een verkwikkend bad dat ik genomen heb. En noemt gij dit niet vermoeiend werk In het geheel niet, zegde Albert, terwijl hij een cigaar aan stak, lichaamsoeteDingen zijn noodzakelijk. Zeker, gij hebt lichaamsoefeningen noodig voor uwe kloeke lidmaten, en ik heb oefening noodig voor mijne geneigdheid naar geschiedkunde. Dewelke gij heel wel kont vinden zonder naar Venetië te komen, gij hebt maar naar het Britisch museum te gaan. En kunt gij ook niet varen op den Thames? Toch niet in de lichte Venetiaansche gondola. Nu, is het vast dat gij niet medegaat naar Burano Het staat vast, zegde Darrell, ik zal ergens wat avondmaal nemen en trek vroeg naar bed van avond. 't Was zes ure, en de gondola welke de twee vrienden gehuurd hadden voor den tijd van hun verblijf te Venetië, kwam juist aan, vóór hun hotel. De stuurman Tito, met zijn goedig aangezicht, was bekwaam om bij het 1ste oogenblik betrouwen in te boeze men, hij had gansch het voorkomen in kleeding en manieren van eenen eerlijken en welopgebrachten zeeman, die eer kon en wilde doen aan zijne zaken als men eenen dienst van hem vroeg. Hij groette beleefd de twee joDge heeren nadat hij zijnen boot aan eenen staak bij het strand had vastgemaakt. Goede reis dus, zegde Darrell, terwijl Murthwait plaats Dam onder het lijnwaden dak van de gondola, en dat er u toch niets overkome, want de reis is lang. Wat zou er mij overkomen, al ware de weg nog zoo lang ik houd mijne ziunen bij mij, en stel ze niet op bestovene papie ren, dit laat ik over aan u, ha, ha. De boot was reeds te ver om aan Darrell toe te laten een ant woord te geven op deze vriendelijke schimphij vergenoegde zich dus een tot wederziens te roepen en keerde weder naar zijn hotel. Het was elf ure als Murthwait, weergekeerd van zijnen vriend, op dezelfde plaats kwam waar hij weinige uren vroeger afgestapt was uit zijne gondola, en riep Tito Op hetzelfde oogenblik rechte zich een ruwe, laDge gestalte op in eene gondola en stak deze aan kant op de plaats waar Darrell te wachteu stond. Het is zonder twijfel Signor Murthwait vroeg de man met eene stem welke hij trachte vriendelijk en beleefd te maken. De spreker was gansch bet tegenstrijdige van Tito, zijne klee ding was die van een gemeene visscher "en zijne schitterende rooae oogen staken hem diep in het hoofd. Tito is ziek, ging hij voort zonder op te zien, zeer ziek, Signor; eene hevige koorts. Hij zegde mij Signor Murthwait hier te komen opnemen en naar Venetië te brengen. Maar dit is onze boot niet, bemerkte Murthwait.. Wat heeft Tito in het hoofd mij zulke oude kas te zenden ik geloof waar lijk dat zij slecht genoeg waterdicht is. Het was meer uit de gebaren dan uit de woorden dat de stuur man begreep wat Murthwait wilde zeggen, want deze stond niet sterk in de italiaansche taal. Dit zegde ik hem ook, sprak de man, maar Tito wilde 't niet anders. Doch men is er zoo zeker in als in eene splinter nieuwe. Alleenlijk het is zoo schoon niet als dit van den Signor. En't is een slordige stuurman ook, dacht Murthwait, ter wijl hij den boot instapte. Nu, wees gezeten, Signor, gij zult gaan zien hoe vlug wij over het water vliegen met de oude kas. Zij vaarden inderdaad snel vooruit eD Burano scheen hem weldra niets anders dan eene donkere plek te zijn.

Het Land van Aelst | 1892 | | pagina 1