Rampen, Misdaden en Ongelukken. Buitenlands. Op de Galeien. BRUSSEL. W erklieden Nederbrakel. De Almanak De Werkman LANDBOUW Noord-Brabant zijn Latsr meUWS. den President van Ame rika is gevaarlijk ziek. In Sicilië en in Calabria is de Oogst der Olijfolie naar den Sis. Z'hebben te Brussel den Prokureur des Ko- nings M. Janssens bestolen van 3 bankbriefkes van 50 fr. vau zijn jachiverlof en verscheide ander zaken, terwijl hij in den tram zat. Verjipt stout worden die dieven Te Nantes, op een officieel Banket had de Prefekt zijn gou den horlogie op tafel gelegd om te sjoeren wanneer hij moest heengaan hij gaat weg en ziet dat hij zijn horlo gie vergeten heefthij keert terug d'horlogie is weg en verdwenen. Wij hebben ontvangen het verslag der Akademievan schoone Kunsten der stad Aalst... Daarover in volgend Nr. Zes Orgelbazen zijn gisteren achter noen naar ons kantoor gekomen we waren afwezig ze zagen er boos uit ze zegden in den donkeren avond te zullen weerkomen... Waarom? Hebben zij iets te zeggen tegen de Reglementen,dat ze naar 't Stadhuis gaan of naar de Policie. Verders kunnen zij op ons artikels antwoorden in Dendergalm of in Vooruit.Men weze op voorhand wèl verwittigd, dat er op Chipka geen huisschending zal gedoogd worden. Is 't waar gaat d'eerste hand aan 't werk geslagen worden voor Brugge-Zeehave Zou 't Venetiavan het Noorden een deel van den ouden Luister herwinnen? Dendergalm, sprekende van Volkshulp, zegt dat er nog niet éen^Geestelijke van honger gestor ven is.. En indien dit gebeurde, zou de werkende klas dan beter zijn en 'ne eens meer hebben 't En is niê genoeg van te schrijven, er moeten redens bijzijn. Waarin Vooruit een schelmstuk gaat halen, ge moet toch dommer zijn als lood.. Te Brussel gaat een oude sukke laar naar 't Gasthuis, onderwege hij krijgt iets en sterft; en 't rood Veüjel begint te tieren en te vermaledijden te gen de Samenleving!., 'tls wreed, zei Sobbe, soldaat zijn zonder hemde ZEERAMP. 150 Dooden AALST. In den nacht van zaterdag tot zondag is ingebroken, en zijn gestolen 6 hanen, bij de gebroeders Uyt'irsprot, aan de Zoutstiaatpoort. Den nacht nadien heeft men opnieuw ingebrokci in het zelfde huis; de dieven zijn ingekomen langs een klein vensterken in den stal, dan zijn ze gegaan door 4 plaatsen, hebben eenen koffer opengebroken en eere som van ongeveer too fr. gestolen. Men denkt op het spoor der daders te zijn. GENT. Zaterdag morgend heeft een dief gestolen in de Slijpstraat bij blikslager De Broek, een pak lepels en frinketten. Ei, den vrijdag bij Mr Van Houtte. Meerschstraat, "t manneke Schelstraete, oud i3 jaren, geraakte met zijn hand in een tandwiel; zijn hand wierd vermorzeld en is afgezet. Zondag nacht zijn uit de magazijnen van Mr D'Hossche, op den Dok gestolen a5o lijnwaden zakken. MECHELEN. Ei, zoo oud en zoo onvoorzichtig!. Weduwe Van Hoof-Van Beersel, 83 jaar, woensdag d. v. w. haar stoof willen ontsteken met petrol, de vlam haar kleêren pakken, de vrouw zoo deirlijk verbrand en vrijdagavond gestorven TURNHOUT. Zaterdag avond is door den Trein gedood Jef Spaenen borg, bijgenaamd Keizer Spaen, cud 70 jaren en al 3o jaren baanwachter. Hij woonde als kluizenaar in zijn huizeken, waar de lamp zondag mor gend nog stond te branden. 't Congres dei' I. Het is een bijzonder punt in dezen tijd van deZiekebus- sen en Pensioenkassen te begiftigen. Reeds heeft ons Ministerie door een Wet aan zulke Inrichtingen het persoonlijk Recht ge geven. II. Men prijst de Vakvjreenigingen aan en de Beroeps- scholen; dat de jonge Werklieden ieverig leeren, hun ambt of bedrijf, de wetenschappen, die gevraagd worden om Meestergast, om Mekaniciën te worden, ja zelfs om tot het Direkteursch'ap. van een Fabriek te geraken, 't En is geen eer voor ons Land, dat er zoo dikwijls moeten Vreemdelingen komen. III. - Om 't Werkvolk tot een Broodwinning te helpen, is de wensch uitgedrukt dat verscheide belastingen o. a. op tabak, koffij, zouden afgeschaft of verminderd worden en is't noodig dat men ander be'astingen legge, zooals cp Beursoperatiën, enz. IV. De Loting kan niet blijven bestaan.. De Vlamingen zijn voor een Leger van Vrijwilligers; veel Walen voor 't alleman Soldaat; eenige jonge advokaten verdedigen het alleman Soldaat. Dc Vlaamsche Werklieden vragen een Leger van Vrijwilligers; er wordt geen beslissing genomen. V. Het Congres drukt den wensch uit, dat er overal Vak- vereenigingen komen, van Bazen en Werklieden. VI. Het alkoolismus wordt uitgeroepen als de vijand van 't Werkvolk en de algemeene ramp. Men raadt aan, in de werk manshuizen geen sterke dranken te verkoopen. Vermits er maar éen Maandschrift is uitsluitelijk tegen't Alkoolismus en wel na melijk HET VOLKSGELUK aan 1 fr. 's jaars, bij M.Vaslet, Dupontstraat37, Brussel-Schaarbeek;zoo is dit maandschrift met platen aanbevolen. VII. Over het stukwerk wordt geen besluit g.nomen. VIII. Het^Congres wcnscht dat de Werklieden hun ver tegenwoordigers hebben in de Kamers, in de Provincie- en Ge meenteraden, alsook in het Bestuur der Godshuizen en de Bu- reelen van Weldadigheid. IX. Als middelen om den dagloon te brengen in evenre digheid met de behoeften der Werklieden worden aangeduid Dat de openbare Besturen een minimum van dagloon bepalen voor d'Aanbestedingen en voor ander werken; dat de Am bachtsgilden en Vakvereenigingen dusdanig zijn ingericht, dat zij door hunne krachtdadige en voorzichtige werking, door hun ernstig en wijs toezicht de dagloonen in goede verhouding zetten met de behoeften der Werklieden. X. Men jaadt aan te ondersteunen De Volkspers; de Volksvoordrachten.de Studiekringen; daarom is 't noodig dat het Vlaamsch goed aangeleerd worde in de Scholen en Collegiën. XI. De Coöperatieven; de Walen en eenige groote Vlaam sche steden zijn ei vuui, AiVl w 1» éi a Deï".u- vens al de klein Vlaamsche steden. De Arbeider moet niet ge holpen worden door de vernietiging der Burgerij.. Er wordt geen Besluit genomen. In ons volgende Nrs zullen wij aanhalen, de groote Redevoe ringen op 't Congres gedaan,door Doktor en Priester Schaepman, Advokaat Michel Levie, Doktor en Priester Claeys; Mr Pastoors van Amsterdam en Mr Klein van Lokeren, als ook de treffende woorden, waarmede Hoogleeraar Van Helleputte het Congres heeft gesloten. \fïï Ïf7O TTÜI Ij1 Naar de wijk Papegem is 't dat wij Maandag moesten zijn met deVolkertjes van Chipka... Zal 't regenen, gelijk gisteren Sixtus sjoerde naar om hoog en sprak welgezind ga voort, kameraad, 't is noordsche wind... Naar Erpe Meire met 't convoi... Ge ziet daar de torens van Erpe en MEIRE. Meire Reeds 3 maal de Processie aangekondigd en 3 kee- ren regenen En zooveel onkost dat er gedaan was Alle goede za ken lijden tegenspoed... Bij't eerste Nr van De Werkman brak de Pers... De XV kapellen van den Rozenkrans te Meire, die heilige Om gang. zijn een Roemweerdigheid en een Toevluchtigheid voor Vlaan. deren.... Welke schilderachtige streek!... Velden, Boomen, kleine weiden Napoleon zou hier de landziekte niet gekregen hebben, ge lijk op zijn Sint Helena.. Erondegem, de nieuwe kerkmuur, de groote Notelaars over de breede wegen.. De steenweg van Gent op Brussel, beplant met eiken Boomen. de diepe plooien van dien steenweg.. Een brave oude smid wijst ons daar het Hof van Papegem. een aloude Heeriijkheid reeds gekend van de 9de eeuw;., we zijn er: eenige stappen rechts den steenweg afdalende, daar is de plaats waar Bis schop Lambrecht stond om de menigte te zegenen de Typhus was daar niet weg, uit dit gehucht Bh schop Lambrecht zegende dat Volk, bad met dit Volk, hield die plaats in zijn geheugen een volgende reize stond hij weêr stil en bracht een Relikwie van den H. Macharius; zegende nogmaals de menigte, bezocht de Zieken, deed op den koer van 't Hof eene Aanspraak, ach ze zien d'heilige Ziel daar nog staan dan gaf Bisschop Lambrecht 100 fr. om daar een Kapel te bouwen... En sedertdien is de Tvphus op dit gehucht weg en verdwenen... Daar staat ze nu, met haar blinkende schaliën dakje, die Kapel van den H. Macharius. Bisschop van Jerusalem die met heldhaftige broederlijk heid de besmettelijke ziexen bijstond... Laat ons binnengaan en eerst een Gebed storten op die plaats, gezegend door de tegenwoordigheid van Bisschop Lambrecht.. Zijn hoogw. opvolger Bisschop Stillemans is daar ook geweest en in d'ontroering zijner ziel las hij daar ver scheide Onze Vaders en Wees gegroeten voor Bisschop Lambrecht, voor 't vriendelijk Vlaamsch Hof te Papegem, voor al de menschen van die wijk. ('t Vervolgt.) Tombola ten voordeele der Sociëteit van St Vincentius a Paulo. Meer dan 23o prijzen, waaronder zeer schoone. Men kan dezelve zien in het Hospitaal aldaar Kasteelstraat 37, alle werkdagen, 's voormiddags van 8 tot 12 uren en 's namiddags van 2 tot 5 uren, en alle zondagen van na de Hoogmis tot 12 uren en van na de Vespers tot 5 uren. Men kan ook loten aldaar bekomen tot den zater dag 29 October, aan o./o c. De loting zal in het openbaar plaats heb ben, in het lokaal der Zondagschool.kasteelstraat, Zondag 3o October na de Vespers. De prijswinnende nummers zullen na de loting, in de gazetten De Werkman en Het Land van Aelst afgekondigd worden. Nu begonnen de vermoeiende oefeningen van den voormiddag hun uitwerksel te maken. De vermoeienis, gevoegd bij het heên en wéér waggelen van den boot, maakten den joDgen engelsch- man weldra slaperig. Zijn gezel was niet veel van zeggen, en dit gevoegd bij de moeite die Murthwait had om zich in het italiaanscb uit te drukken, stelde weldra een einde aan de samenspraak. Na eenige vragen over de ziekte van Tito, heerschte er eene dood- sche stilte, en Murthwait poogde niet langer den slaap, waartoe hij zich getrokken voelde, te overwinnen Hij moest omtrent eene uur geslaj en hebben als hij op eens wakker schootvoor een oogenblik kon hij zich niet herinneren waar hij was zijne oogen vielen op eenen lanteern, en vooraleer hij eene beweging kon maken, waren zijne handen vastgebonden en zijnen mond'gestopt. Koorden werden hem rond de beenen geslagen en nog had hij den tijd niet gehad om zich een gedacht te vormen van wat er om ging, als hij reeds machteloos en beweegloos uitgestrekt lag alsof hij dood geweest ware. Duizend verschillige gedachten vlogen hem door den geest, dewijl hij zich omringd zag door een tal van mannen met terugstootende en onheilvoorspellende gezichten. Is dit een moordaanslag dacht hij. Zij hebben toch geene reden om mij tedooden, was zijn tweede gedacht. ('t Vervolgt.) BRUSSEL. Een dronkaard wilde zaterdag na middag aan de St-Gudulakerk, tegen den zin van eenen voerman, op dezes wagen springen. Een policieagcnt, daar van dienst, wilde bem zulks beletten, doch de dronkaard gaf hem een goed pak slagen. De agent heeft den dronkaaad. die hevigen tegenstand bood, naar het bureel der De Lignestraat gebracht, waar men hem zij nen roes liet uitslapen en proces-verbaal heeft opgemaakt. Desire F.., en Gustaaf C.., gingen zaterdag vreed zaam naar hun huis terug, wanneer zij, rond twee ure 's morgends, op den hoek der Rapenstraat en der An- derlechtstraat, hooiden roepen Hulp hulp en moord! Het was eer e vrouw die derwijze om hulp riep. Een dronkaard Josef P.. genaamd, sloeg zijne vrouw om geld te hebben, nadat hij gansch zijn weekloon in de herbergen verbrast had. Een zijner zonen, 13 jaar oud, had zijne moeder trach ten te verdedigen en de ontaarde vader drukte hem thans tusschen zijne breede handen de keel toe en trachtte hem te verwurgen. De moeder die als wanzinnig was van smart en angst, trachtte langs het smalle straatje weg te vluchten, doch de dronkaard versperde haar den weg. Al de geburen waren middelerwijl op het helsche gerucht van P toe- geloopen en stootten thans de deur open, om de onge lukkigc vrouw ter hulp te komen. De eersten die binnen drongen, waren Desire F., en Gustaaf C.. Zij hadden nauwelijks den dorpel der deur overschre den of zij bekwamen verscheidene slagen op het hoofd met een stokijzer, bij zooverre dat zij er gansch door be dwelmd waren. Zij vielen als levensloos ten gronde en moesten bij de geburen worden binnengedragen. De anderen waren er des te meer over verontwaardigd. Niettegenstaande den hevigen tegenstand van den dronk aard, drongen zij met geweld in het zolderkamerken, wa^r al de meubelen reeds waren stuk geslagen. Na eene verwoede worsteling, gelukten zij er in den man aan te houden. D.e samengestroomde vrouwen wilden den dronkaard te lijf om hem eens ferm af te borstelen. MEULEBEEK. Bij M' Jelon, wonende St-Mar- tinus-straat, waren zondag gekomen zijn broeder en schoonzuster uit Luik; ze kwamen voor eenige dagen naar d'Hoofdstad; zondag avond klapten zij vrolijk on der en na't avondmaal.. Maandag ten half zeven gaat M. Jelon op hun kamer: wat ziet hij hun wezen bleek en ingevallen; wat wordt hij gewaar Dat de kamer vol ga z-reuk is; de gaz was 's nachts door een fout der bui zen in de kamer gekomen; Madame Jelon was DOOD ja DOOD II! haar Echtgenoot leefde nog, aanstonds was er een Geneesheer bij; maar zijn toestand is zeer gevaar lijk. HUYSSE. Eene wreede moord heeft verleden zon dag de gemeente Huysse in opschudding gebracht. Rond 9 1/2 ure des avonds is de genaamde Leo Vermeiren van Huysse, vermoord gevonden langs den steenweg, op den wijk Kapelle. De slagader in den hals was afgesto ken met een scherp mes dat nevens het slachtoffer is ge vonden, 's Anderdaags (maandag) is het Parket van Gent ter plaats geweest en een eerste onderzoek is ingesteld, onder hetwelk de twee vermoedelijke daders, Van Parys en Van Achtergale ondervraagd zijn geworden en nadien gebonden naar het gevang te Gent zijn overgevoerd. Heden dinsdag komt het Parket weer, ditmaal vergezeld van den wetsdoctoor on: de lijkschouwing te doen en de getuigen te ondervragen. Het slachtoffer laat eene we duweachter en een klein kind. VERREBROEK Maandag morgend brand ge weestten 3 ure wierden de bewoners uit hunnen slaap gewekt door de Brandklok en 't geroep Het Dorp staat in brand Het Dorp stond wel niet in brand, maar wel de schuur van Louis Janssens, dicht bij het Dorpze was éen vlam en vuur aan blusschen viel er niet te den ken het Vee is kunnen gered worden. De C'jgst van verschelde inwoners is gansch vernield WEST VLAANDEREN. Zondag nacht aden in ocIle"lltïl5£r'r,--t'* -Vjve'-- rtrïp w-»wv den eenen een wrok tegen den baas had. Hij r.id twee zijner kennissen medegeleid zij begonnen ruzie te ma ken, en eenen, den baas vastgrijpende, die z ch ver weerde, bracht hem eene doodelijke messteek toe. Eenige oogenblikken daarna was hij een lijk. De drij kerels zijn aangehouden. Een groot ongeluk heeft in de gemeente Emelghem plaats gehad. M. August Borst, brouwer, bewaakte de bewegingen van een peerd, ingespannen in eenen rosmo len die eene waterpomp in beweging bracht, toen hij op zeker oogenblik zijne plaats moest verlaten om in het gebouw dei brouwerij te gaan. Binst zijne afwezigheid was zijn kind, oud 3 jaren, verpletterd geworden tus schen den muur en den overbrengingsboom van den ros molen. Het lichaam van het kind was maar ééne wond. Eenige uren nadien was het overleden. Te Lokeeen in de fabriek De Cock is maandag avond verongelukt de lójarige Valentina Demynck. Een streng jute was rond den hals van 't meisje ge draaid en ze was bijna dood op den slag. In de sta tie te Lokeren is 600 fr. gestolen. Te Thuin, een werkman, die zijn vrouw verloren had en met 3 kin- derkes zat die hij niet kon voeden,hij heeft ze verlaten. Voor 13 uren daags te werken won hij 2 fr.. T'Aalst zijn er velen die maar 1,70 winnen voor 13 uren. Hoe leven die menschen En wat gebeurt er in die Huis houdens als de pree op 7 a 8 fr. komt! Te Ledebeeg zijn 10 personen vergiftigd en zijn erg ziek, door het eten van een kalf dat aan darmontsteking sehijnt ge storven te zijn. T'Antwerpen, ('t zal hem een duur logist zijn) maandag nacht zekere V. F. uit de Brou werijstraat, was dronken in slaap gevallen op een bank der Wandelingen wakker wordende, was hij kwijt een bankbriefko van 100 fr., 65 fr. in gouden geld, een zilveren horlogie, een zilveren keting en een wandelstok, 't Is nog wonder dat ze den Dronkaard zelf niet gestolen hebben. MARCINELLE. De groote menagerie Wombwell, die alhier eenige vertooningen kwam geven, had hare tenten opgeslagen en in de nabijheid van eenen vijver, een wez, zooals men dat hier noemt, die s^cht water be vat. Het personeel van de barak gaf de dieren te drinken van het water uit dien vijver, met het gevolg dat een dromedaris, een olifant en een aap bezweken. Verschei dene andere dieren zijn ziek. Tijdens eene groote jachtpartij bij prins de Cara- man de Chinay heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Een pikeur is met zijn paard gevallen en op vreeselijke wijze onder de hoeven vertrapt. Zijn toestand is zeer erg. DUFFEL. (bijz. briefw.) Zondag voormiddag reed de zoon van den landbouwer Ceulemans met zijne kar naar het dorp, toen niet ver van de statie een klein kind zich op den weg bevond. Ten einde een ongeluk te voorkomen, reed Ceulemans zooveel mogelijk op zijde. Om zich te overtuigen of hij wel genoeg zijwaarts reed, boog hij zich laDgs den zijkant voorover de kar, met het ongelukkig gevolg dat hij voorover viel, en het wiel hem over het lijf reed. Is verschenen prijs 10 centiemen. Inhoud Een dagwijzer in groote klare letter, met Evangeliën en een weinig plaats voor aanteekeningskes; die Almanak kan dus dienen als regis- terken; een schoone dagwijzer; Napoleon op Sint Helena, van 1815 tot aan zijne dood in 1821; de raadgevingen van Pastoor Kneipp over den Cholera; dit stuk moet be waard worden; een zorgvuldige Kronijk van 1892, enz. enz. enz., veel ander lezenswaardige zaken. Ook een troost. Een bewoner van een bovenhuis deed een zijner vrienden uitgeleide tot aan de trap. Door het een of ander toeval struikelt de bezoeker, met het. ongelukkig ge volg dat hij van al de trappen valt en beneden in den gang bewegeloos blijft liggen. Troost u, riep zijn gastheer van boven, met Pascben woon ik gelijkvloers. Brr... Dat moet 'ne kadaster geweest zijn TeBu- dapesth, Hongaria, is een stoomboot in de lucht ge sprongen een mekaniekman gedood en 7 man erg gekwetst. Een Engelsch schip, de Labrador, is ver gaan op de kust van Nieuw-Engeland... Alles gezon ken. de diepe zee in... 't Moet wreed zijn... Want wie zal 't kunnen beschrijven?.. Alzoo zinken, honderde meters diep, de waters in! Woensdag d. v. w. is te Rotterdam afgebrand 's nachts ten 10 ure, de Fabriek der Firma Beckers-Sons. 't Was begonnen op de zol derverdieping, waar men kaskes maakt... En niets verzekerd 't Is wreed zegt Van der Eed. Te Bel fort, Frankrijk, is vrijdag een huis ingestort, dat men bezig was met bouwen. 8 werklieden gekwetst en de meestergast zeer erg. Te Genua, Genua, die hooge stad aan de zee, waar Christoffel Colombus geboren wierd en waar onze Vriend Ch. Lievens stierf, in dat schoon, groot Gasthuis, door een Christen Mevrouw gesticht, we zien daar nog altijd 't braaf Charelken glimlachen als hij de Zuster zag komen, het kruis op haar borst, in Amerika of in Europa of in Azia, het Geloof versterkt en vertroost, te Genua is nu een groote overstrooming in de onderstad... Genua is in d'hoogte wat Temsche in de verte is. Te Cadix, in Spanje, is groote verlichting geweest voor de Colom- bus-feesten, maar een wagen van den stoet is in brand geraakt door het Bengaalsch vuur. Verscheide man schappen, die zeer hoog stonden, konden niet vluchten en zijn nog a^ redelijk erg verbrand... 't Was een ijse- lijk geschreeuw in de lingua espagnola. Aan de Oostenrijk-Russische grens, een Oostenrijksche gen darm wilde eenige Russische boeren, die geen reis- passen hadden, niet doorlaten er volgde 'ne pour- parlé met Russche kozakken en hij werd doodgescho ten in die woordenwisseling... Moest het tegenover Pruisen gebeuren, 't ware 'ne Casus-belli, maar die Oostenrijkers zijn nogal zachtmoedig. Hoort nu wat er in Griekenland is gebeurd de Grieken, 't rijmt met krieken, doch er is nogal spiritus is. De studen ten der Hoogeschool speelden er op hunnen poot en gingen naar Koning Jooris toe, in woeligen stoet, maar de Policie doet de Pompiers komen, en de Studenten wierden eens goed besproeid, en aldus gekalmeerd... 't Is daarbij nog een kneiperij. Te Sottano in Italië, is de eigenaar eener zoutmijn met 2 zijner kinderen en verscheide werklieden verstikt in de mijn, door een ontsnapping van grond-gaz; 2 ka- rabieniers die ter hulp snelden, zijn ook dood en men heeft veel moeite gehad om 2 luitenanten en 1 ingenieur te redden. Ze seinen uit Afrika dat de Duitschers zijn aangerand te Kondon in den Oiragara door deQuahehés; een Duitsch opperhoofd, twee ander Duitsche en ver scheide Araben zouden gedood zijn. Naarmate de oude zijn ongekunsteld verhaal ver volgde, werd zijn oog meer en meer vochtig. De herin nering aan zijn kind, dat hij niet wist of 't nog leefde, deed den grijze nu nog tranen storten. Hij vermande zich evenwel en vervolgde. Zeven jaar in de gevange nis, zonder mijn jongen gezien te hebben, die ik al lief had reeds voor hij er was. Kijk, kapitein, men zou geen mensch moeten wezen om zoo iets te kunnen uithouden! Neen, dat ging niet ik moest er uit en wilde mijn vrouw en kind omhelzen. Maar ik was niet gelukkig, kapitein' Pas was ik uitgebroken, of ik werd achterhaald. Ik had ongelijk met weg te loopen, maai ik was toch vader, niet waar 1 Ik verdedigde mij, ik gaf met mijn breekwerktuig, dat :k n<cegc.iu.nen had, een slag, maar ik was niet be stand tegen ie vijf gewapende schildwachten. Ik werd toen wat beter vastgeklonken en vijf weken later reed TVlnm&Q als g aeiboef Parijs uit, op ee.p open kar, levenslang naar Toulon, voor uitbraak en poging tot moord op zijn bewakers... en bij God, kapitei.. ik had een eerlijk hart,maar ik hield wat veel van mijn vrouw en van het kindje.... Een doordringende kreet van ontzetting, meer niets. Diepe stilte heerschte bij die kalme zee en slechts enkele trage stralen van de bijna weggezonken schijf aan den gezichtseinder waren getuigen van het aandoenlijk too- neel, dat volgde. Daar lagen de commandant van de galeien en N° 214 de galeiboef in elkanders armen, beiden een oogenblik hunne maatschappelijke verhouding vergetende. Niets werd vernomen, clan de afgebroken woorden Vader gij hier, om mij het eerste voedsel te kunnen verschaf fen Vader vergeef mij... och... ik bid u, vloek mijne geboorte niet Alfred, mijn zoon - is 't onmogellijk Ik dank u. God, dat hij nog leeft hij en Mathilda Neen N° 2x4 is thans r.iet meer ongelukkig stamelde de oude galeiboef, terwijl hij zijne oogen afdroogde. Den volgenden dag zond kapitein Delourme een ver zoekschrift aan Konink Louis Philippe, waarin hij in vurige bewoordingen zijn toestand en dien zijns Vaders schetste. Hij vermelde al de omstandigheden, die dezen man tot een dief hadden gemaakt, en verzocht ten slotte, dat het den Koning mocht behagen de straf van den schuldige te verlichten. Nadat nauwkeurige berichten waren ingewonnen om trent het gedrag van N° 214, schonk de Koning den on gelukkige de volle genade en de commandant der galeien had het geluk, zijn Vader in de armen zijner Moeder te rug te voeren. De oude lieden, wier zomer verwoest was geworden, hadden nog een werkelijk gelukkigen ouderdom. De oude man sprak nooit veel, maar zijn oog rustte steeds met innig welgevallen op de trouwe gade, die nooit op gehouden had hem lief te hebben en op den zoon, die de schande, welke op den naam zijns Vaders kleefde, uit- wischte door een even edele als getrouwe plichtsbetrach ting- In 't Hollandsch de beetwortels buiten gewoon wel gelukt en groot van stuk; er zijn er die 2 a 3 kilos wegen; de handel in aardappels is er levendig; zij worden verkocht aan 1 gulden 5o eens a 2 gulden 5o c. per hektolieter; de suikerbecten worden aan de Fabrieken geleverd aan 12 gulden pe' 1000 kilos; sommige akkers geven van 28 tot 3o,oookilos per hektare. D'Hollandsche Boeikes verlangen droogte om den akker te bewerken en te bezaaien; hier ook; deze week zagen de wandelaars niets dan eegden die met handenarbeid of peerden den grond omwoelden, en landslieden, die zwierig en kunstig met hun linkerhand het graan in de voren wierpen..- Moge het daar warm gekoesterd worden en krachtig op schieten... 't Is immers voor den Boterham van Koning en Ambachtsman. De Vlashandel blijft onbeduidend. D'HOP, veel Handel, doch de prijzen iets vermin derd; maandag op de Duitsche markten, zwakke neiging en tragere verkoop, aan 5 marken afslag; t'Aalst op de markt van woensdag 21 balen rap verkocht aan '90 tot 92,5o fr.; laat ons d'Hopmarkten nader onderzoeken BRUSSEL schrijft 19 oct Markt goed ondersteund; Aalst op lev. oct.-nov. 90 a 92,50; op januari 90 fr. Dat is op spekulatie en er valt te zien wie zal mostaard eten. POPERINGHE juist gelijk bij ons; levendigen han del doch afslag van Sa 10 fr... Men verwacht er een herneming in den Handel. LONDEN 17 oct. Vaste en gestadige vraag; te Londen komt veel Hop toe uit de Vlaanderen en wordt er gunstig ontvangen. Tot heden is er weinig Hop aangekomen uit Amerika; men verwacht opslag; NUREMBERG, 16 oct.: 5oo Balen zijn ver kocht aan vaste eenvormige prijzen. De Auscha en Dauba aan 80 d 110 gulden en de fijnste hop Hallertau en Spalt, aan 160 a 210 marken. DE VLASMARKTEN Ryssel, het goed Vlas wordt neerstig opgezocht en de prijzen verhoogen. Er komt hier min Vlaamsch Vlas aan, dan op ander jaren. Zeer vaste prijzen. In lijnwaad is de handel kalm, maar leven dig in jute. Uit Rouaan schrijft men dat er nog altijd veel vraag is voor de geweefsels, ten gevolge waarvan er komt. Thö KincvvMton Nadat er veelderhande ue IC» WCIlCU. stelsels uitgelegd waren, heeft Minister Beernaert het Bewoningsstelsel verdedigd en wèi op zulke meesterlijke wijze, dat verscheide libera len er door getroffen waren. Het bewoningsstelsel met een bijvoeging voorde jongmans, beantwoordt aan de verwachtingen des Landes. Dat alle Katholieke Gekoze nen zich daarbij aansluiten, dat zij standhouden men zal wellicht tot de 2/3 der stemmen geraken... Minister Beernaert zegde met veel rede dat het algemeen Stem recht der toekomst moet gepaard gaan met de Vertegen woordiging der Belangen, plan opgeworpen door M. Van Helleputte, maar nog enkel een goed zaad in den grond. Met de Vertegenwoordiging der Belangen is er geen wanorde en overrompeling door het Algemeen Stem recht te vreezen. WERKLIEDEN DER FABRIEKEN, 't is uwen Feestdagvreugd en verzet moogt gij hebben 't is van U dat de Paus zegt 0 hun leven is ongelukkig en beklagensweerdig Werken en moeten honger lijden, hoe wreed Ge moogt u verzetten, maar liederlijkheid, dronkenschap, ontuchtigheid, is dat vreugd en vermaak Het is na tuurlijk dat de Werklieden, die geenen kelder hebben, naar d'herberg gaan maar dronken zijn van voor den noen dronken en ziek, is dat feestdag vieren Gij, jonge Werklieden, werpt verre van u die-slechte vuile liêkes uw tong bezoedelen, de kinderen verergeren, 't is op u werpen de verachting vaD alle eerbare zielen en de vermaledijding van God.,. Paus Leo, die stokoude man, houdt niet op U toe te roepen a NIETS zal ba ten, als de Christene zeden niet in eere hersteld wor den De Statie, de statie van Aalst, zoo klein, zoo donker, de schande van ons Land, zonder de bui tengewone werkzaamheid, er waren alle dagen Onge lukken en Rampen Heeren Gekozenen, dringt toch aan bij Minister VandePeereboom. dat wij t'Aalst zon der uitstel een nieuwe statie krijgen. Nog iets De HANDEL klaagt wreed omdat de trein van 5,57 een expresstrein geworden is, de schoonste trein van den dag 't is een zijlingsche opslag van lasten En de lasten moeten niet opslaan er is 7 miljoen bonimen kan sparen op veel ander zaken. Nu begint elk te zien dat het katholiek Bestuur van Aalst zal instor ten, als men voortgaat met, onverschillig te zyn, ja quasi-vijandig aan 't vrij katholiek Onderwijs, als de Heeren Aanvoerders der katholieke Partij met al wat geestelijk is en katholiek in Aalst, niet meêhelpen voor d'herstelling der Christsne zeden... Over ver scheide jaren, wij alleen verklaarden het en nu begint elk het te zien Na korten tijd, de toestand zal redde loos verloren zijn. Tot de kinderen toe moeten in Aalst weten dat de stad 200,000 fr. per aar kan win nen door de Verzekering tegen Brand. Dat is een hoofd-waarheid, een Punt van 't Aalstersch Geloof. ¥Ia anrlcf aal Geen Taal, geen Vaderland 1 we l^anasiaai. Menvergete die groote woor den niet.. Die een kind, die een jonkheid onttrekt aan hun Moedertaal, ontrekt ze ook aan hun Vaderland.... Tegenwoordig is d'Eendracht tusschen de Standen een dringende noodzakelijkheid.. En als de rijke jongeling zijn taal niet en acht of niet en kent, d'Eéndracht is ver loren en hij blijft zonder macht en gezag op 't Volk.. En die Meisjesscholen I 't Vlaamsch leeren bij middel van 't Franscb II! D'ander Wetenschappen ook Franscbe Retrettenaan Vlaamsche Kinderkens van iojaarIO God uit den hoogen Hemel welke wreedheid Nogtans de Paus roeptLeert den Kinderen hunnen Godsdienst in hunne Taal en de Kardinaal van Mechelen voegt e^bij Voor d'eer en 't belang van Ke> k en Stasi d'-t in afle Gestichten van Onderwijs in Vlaanderen, de Lands taal ©p d'eereplaats weze 1 Op d'Eereplaats A\, mijn hert ai, mijn ziel 1 I De mevrouw van 't Is grouwelijk De Engelsche stoomboot Bokhara die den 8 October Shanga'i veriaten heeft, is vergaan op de zandbanken nabij de Pescadoreseilanden. De kapitein en bijna al zijn volk zijn vergaan. 130 man. Het was een ijzeren schip 2940 ton, in"l873 te Greenock gebouwd; Den 8 October 1892, is solo slim gespeeld door d'heer Xav. Pee tere, 8 klaveren enö schupenen; medespelers Frans Peeters, Nathalie De Ridder, Fr. Luyckx en de meid, die al in de dertig jaar bi; haar woont en over drij weken ook solo slim «peelde, Marie Verhulst. Vier onbekende schorten hebben dijnsdag t'Antwer- pen op de Kielscbe Vest eenen Stadsbewaker geslagen, en in eenen gracht geworpen. Te Inglovood, bij de stad Chicago is een groot Hotel afgebrand een rijke ma dame. uit de venster springende, viel dood op de kalsei. De schade beloopt tot 500 duist dollars. T'Antwerpen daar is 't la Chaleur het stuift er geweldig voor den zetel van Burgemeester. P. Roels, vau Lokeren, 20 jaar, heeft voor zijn leven, wegens diefte en moordpo ging, maar Marie Van Damme, die op 23 meert den soldaat Fiers doodstak, ze komen ons daar zeggen, dat ze gisteren door d'Assisen is vrijgesproken. De Policie van Aalst heeft in den nacht van dijnsdag tot woensdag ten 2 ure aan 't vierkant huizekes van den Osbroek 2 ke rels aangehouden, zekeren Josef De Waele van Berlare en Van der Cruyssen van Gijsegem, twee gedeclareerde die ven en goede kennissen van Hoogstraten; ze waren juist uit stelen gegaan bij Michel Podevyn op St-Job, roó kooien, die zij in eenen zak droegen, waarin ook een groote ijze ren staaf lag.

Het Land van Aelst | 1892 | | pagina 2