ZEESCHUIMER gondag 15 l^ptemuer 1895 36*" Jaargang 37 GODSDIENST. VADERLAND. - VRIJHEID I)e Beenhouwers Hoe zouden wij Aalst wilbn bestuurd zien? TItOUWE INHOUD Et'embodegem. iÏÏTil M. Van Wambeke. .JSTVrfc heeft vervalschl, tot zijn profijt, om ons schade te doen... Is dat treffelijk Is dat eerlijk Is dat Catholiek Is dat Christelijk DE VERVBOZEN BUREEL EILAND CHIPKA, WERF. Gewone Annoncen 20 centiemen per regel; Annoncen op de 2de bladzijde 0,50 den regel; Berichten onder 't Nieuws 1 frank den kleinen regel. HET LAND ABONNEMENTSPRIJS. 5 Fr.'sjaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaars genomen, rechtstreeks bij ons of door Post of Briefdragers. YAN T L_ -TV T T'Aalst is Tie OOPENDE IN IEUWS. niemveComman-' :j:dant van de Sol daatj esse hoo 1 namelijk Mr Majoor Brassinc, broêr van den Minister van Oorlog. T'Audenaarde, welk schoon gerieflijk Spoor- huis of Statie, in Duitschland zeggen ze Baanhuis; Spoor- huis het huis waar de sporen liggen voor de Treins... Audenaarde heeft een wondere Tentoonstelling gehad van Kunst en Ambacht, bijz. de schoenen en de meubels wek ten d'aaudacht op er was een ladder, een dobbele ladder om de vensters langs buiten te kuischen, een nuttige uit vinding. T'AALST is ook een Tentoonstelling van Kunsten Ambacht, in den Werkmanskring... Een goed gedacht't doet altijd goed doch onder een REGENTIE VAN VREDE, om vijandschap en oorlog te staken, om eenparig te werken voor Broodwinning en Welvaart, wij zouden zulke Tentoonstelling willen zien op 't Stadhuis, voor iedereen, of in een der Stadsscho len... Eendracht is macht De gardecivik te peerd van Brussel neemt ook deel aan de spiegelgevechten, van verre, om geen malheuren te moeten vreezen... Liever bloode Jan, dan doodc Jan, zeggen ze.Ons Koninklijke Familie is in den Rouw, wegens 't overlijden van groothertog Ladislas, uit Oosten rijk, die over eenige dagen op de jacht verongelukt is.. Pater Abraham a Sancta Clara preekte dikwijls Heden lijn Doorluchtigheid. En morgen in het graf geleid... Wij wenschtten dat het kon geloocheustraft worden; doch er komen treurige tijdingen uit St Nikolaas en uit ander plaatsen van 't Land van Waas Dat 'tSocialis- mus er zooveel vooruitgang doet en opent lijk te voorschijn komt. Sedert fi weken is er in Italië een verschrik kelijke Droogte, en 't is er zoo heet als in een broeikas. In Lombardia en Venet ia is veel schade aan den Maïs, aan de Kastanjen en aan den Wijn.... Arme boerkesMaar ze kunnen daar nog tegen 'ne kwade slag... In Sicilië is de toestand veel erger... Slecht water, zei de reiger en hij poorde in den mestpoel. AALST. Wij moeten oppassen met den Strijdpenning; er zijn er die onder valsche namen ons dubbelzinnigheden sturen, om ons in affronten te brengen. Vóór de Kiezing heeft men ons valsche ronddra- gers gezonden, die 5 fr. kregen voor een pak van ons vliegende bladjes... Oppassen is dus de boodschap. zijn bij Minister Do Bruyn geweest. Ze werden heel beleefd ontvangen en deden hun bittere klachten. Maar Mr de Minister kloegook Dat hij zulk moeilijk Ministerie heeft; Dat hij getrokken wordt langs twee kanten; Door de Boeren en door de Beenhouwers; De Boeren vragen dat d'Hollandsche grens zou gesloten blijven; en de Beenhouwers roepen en kermen, om die grenzen te openen; en tusschen die twee vuren 8 aande, wordt de Minister persoonlijk aangevallen.* Is? B??ahonwers, die niet rervrozen zijn en zoowel kunnen klappen als kappen, zij antwoordden zoo rap als de wind a Dat hun toestand niet is om uit te houden; dat 't vleesch zou moeten opslaan; dat het maar do groote vetleggers zijn die profijt hebben in het sluiten der grenzen, aangezien de kleine Landbouwers hun mager Vee zooveel duurder moesten betalen, als de votte beesten hun meer opbrachten. Dat kan ik niet aannemen, sprak de Minister. Ik zal onderzoeken of 't niet mogelijk is het vet vee in geslotene waggons tot in de slachthuizen te laten ko men M, de Minister, zoo spraken de Beenhouwers, 't is dion maatregel welken wij sedert lang vragen doch er is haast bij; want 't is voornamelijk in Augusti, September en October dat wij hier in België, 't Hol- landsch Vee noodig hebben. M. de Minister antwoordde daarop dat het nu juist een Landbouw-Congres was te Brussel en dat hij alles zou doen wat er mogelijk was. Dat men alles neerstig onderzoeke, en zoohaast mogelijk een beslissing Rechtveerdig, spaarzaam, ieverig, VADERLIJK. VADERLIJK, dat zegt alles. Volgens de woorden van Leo XIII, dat de Regeerin^ de Voorzienigheid weze der arbeidende standen. Elk het zijne Geen lieve kinderen op't Stadhuis, Ach, Aalst vervalt, Aalst wordt een arme en ellendige stad; maar met een Bestuur, gelijk wij het vragen, zo* onze duurbare Gebortestad opkomen gelijk den dag... Rijke menschen op 't Stadhuis, ja Burgers ook, Land bouwers van Mijlbeek en Schaarbeek ook maal t? i Tl tijde Ambachtmans en Werklieden geen vassalen of knechten, maar vrije deftige Werklieden, die duiven spre ken en stemmen voor de belangen van hunnen Stam... Aalst heeft 18,000 inwoners der werkende klas; en die 18,000 inwoners moeten deftig en krachtig vertegenwoor digd zijn op 't Stadhuis, door eigen volk, om dan Ook te zetelen in d'Hospiciën, in den Armen, in al de Besturen. Den Armen In 't Armbureeldaar vragen wij een rechtveerdig toezicht, een vaderlijke zorg. D'Alleenheersching is 't verderf van alle besturen daarom, gelijk de Catholieken van Brussel, van 'Gent, van Antwerpen, van Luik, van Bergen, van Leuven, daarom vragen wij het EVENREDIG STELSEL. Vrede op 't Stadhuis Vrede door de Rechtveerdighëid gelijk St-Antonius van Padua preêkte. Voor alle groote gewichtige zaken, voor een Nijver heidsschool, voor een sektie van den Arbeid, voo: den Stoomtram, voor de Brandverzekering, voor een machtige werking tot opbeuring van Nijverheid en Handel, voor dit alles is de Hulp van al de partijen er noodig. Stadsgenooten, brengt op 't Stadhuis eenen Gemeente raad volgens ons gedacht, die daar werkt in 't openbaar, die rekening moet geven aan de Kiezers, en na 4 jaren, Aalst zal dezelfde stad niet meer zijn... Geliefde Aalstenaars, uw hert vraagt wat wij vragen ge snakt naar Vrede en Rechtveerdigheid ge wilt de par tijschap doen zwijgen, opdat er gezorgd worde voor d'al- gemeene Welvaartach, helpt ons, dan helpt gij uw eigen... In Vrijheid en in Blijheid er moet geen Haat of geen Wraak zijn, zelfs geen bitter woord... Als de men schen niet vrij mogen stemmen volgens hun overtuiging dat men de kiezing afschaffe Vrienden, de dag^der Kiezing nadert uw besluit is genomen weegt; aYien propagandist volgens uw vermogen die afhangt, /'«'ij- gen dat hij zweet dat hij bij de 5ik- clubs kome.... Rijke menschen van Aalst, goede B»"- in den Winter uw hert doet zeer als gij d'Ell utic van 't Werkvolk ziet gij geeft en gij geeft mildelijk. Maar de grootste gift die gij kunt doe .7 is van aan Aalst een ieverig, een rechtveerdig, een vaderlijk Bestuur te helpen schenken.Dat kunt gij, dat zult gij En God zal u zegenen, en in al uw levensdagen zult gij een zoet aandenken van uwe stemming behouden. Aalst, 13 Sept. 1895. PETRUS DAENS. T'Aalst zijn twee groote wijken van Landbouw Mijl beek en Schaarbeek... Volgens de plans der Christene Volkspartij zou de Gemeenteraad den Landbouw niet vergeten... Ten eersten, goede strikte Policie, de Vruch ten neerstig bewaakt; ten tweeden, aandringen bij 't Gou vernement voor de wetten en maatregelen die den Land bouw kunnen opbeuren; als goede wetten voor d'Hop, voor 't Vlas, voor de Boter enz... Geliefde Landbouwers, voor U ook zal de toekomende Gemeenteraad een Hulp en Voorzienigheid zijn; als 't God blieft, met Uw Medehulp.. Zonder gerucht... Woorden vullen geen zakken, 't Werk is van binnen, zei Muyske Leks.. Dat de Stadsbedienden voorzichtig zijn; er zal geen wraak ganomen wor- ;f den De Christene Volkspartij haar woord is Geen haat, maar liefde... De Stadsbedienden moeten hun Meesters van heden gehoorza- j men en eerbiedigen... Maar voor hun burgerrecht zijn ze zoo vrij als Koning Leopold. van den gezamenlijken Brief der Belgische Bis schoppen over de Maatschappelijke Kwestie in ons land. •I)ë hervorming onzer Maatschappij loopt een gevaar dit gevaar is 't goddeloos en rcvolutionnair socialism»». Het sociaiismus vernieldt alle Gezag, het Huisgezin, ilen Eigendom en den Staat. Óm dat gevaar te overkomen, moeten de katholieken al fcjunae krachten vereenigeti. Zij moeten elkander verdragen volgens do Christone liefde, de vorige twisten vergeten. Geen van hen moet triomf vieren over zijnen broeder, maar allen moeten uit dezen herderlijken brief hun eigen nut eu vermaning trekken. De Pauselijke Brief over de Werkmanskwestie blijft de j vaste regel voor alle katholieken. Sommige punten zijn in j dien brief beslist, andere blijven een voorwerp van vrij j. onderzoek. In deze vrije kwestiën mag niemand van zijnen J tegenstrever zeggen dat hij een socialist is of in strijd i met de leering van den Paus. j De Pauselijke Brief is geschreven voor de gansche we- reld maar zijne toepassing moet gebeuren met voorzich tigheid en volgens den hijzonderen toestand der verschil- lige landen. In plaats van onzen tijd te verspillen in nuttelooftfèn onzekere bespiegelingen, vercenigen wij al onze krachten om de misbruiken te doen verdwijnen. De Belgische Regeering heeft reeds dal werk van her stelling begonnen en daarom dienen al de katholieken ons Ministerie te ondersteunen en aan te moedigen. 't Is tijd dat de vrede onder al de katholieken hersteld worde. ilet kwaad is erg, zegt de Paus, en 't genees middel mag niet worden uitgesteld. Eerst en vooral moet de Priester werken voor de bevre diging. liet gebed, de studie, de voorzichtigheid, de onderwer ping aan de Bisschoppen dat zijn de groote plichten van den Priester. Hij moet de middelaar zijn tusschen de Meesters en de Wmdriieden de Priester moet zich beïeveren, opdat de ben'"kmgen tusschen Meesters en Werklieden' geregeld worden vol^-s de natuurlijke wet, bekrachtigd in de Tien Geboden, gevolm.. kt in 't Evangelie en zoo duidelijk uit gelegd in den Pausoiijken Brief Rjbbum NovarcaÏ. Het is te betreuren, Schrijven Hunne Hoogw. de Bis schoppen, dat er Meesters zijn diedcu waren geest van christelijke liefde en rechtveerdigheid ulet hebben -G', er Werklieden zijn, die hunne rechten eischcn door ge vaarlijke of onwettige middelen. Indien er zijn die afdwa len,'t is aan de Priesters van ze te onderrichten, maar- altijd met een onstoorbarc zachtmoedigheid dat legt hun ambt op, van vrede en heilnogtans mag deze zoet aardigheid en gematighcid bun niet doen vergeten hunne zending van aan allen hunne plicht als Christen mensch voor te houden. De Meesters en al deze die eenige verantwoordelijkheid dragen, zooals Aktionnarissen van Fabrieken en Leden van den Bestuurraad,zal de Priester opwekken om te zor gen voor de zedelijke welvaart, met hun alle gemak te geven voor d'uitvoering van hun Christelijke plichten ook met alle gelegenheid weg te nemen die hun Geloof en hunne Zeden zouden kunnen krenken ook de stoffe lijke verbetering, met naar middelen uit te zien *0111, waar 't noodig is, 't werk heter te betalen, min lastig en min gevaarlijk te maken de verkwisting van den werk loon te bestrijden, spaarkassen in te richten in een woord, eene zekere welvaart te geven voor den dag van heden en bezorging voor de toekomst. Hier halen Hunne Hoogw. de Bisschoppeu do woorden aan van den Paus Dat men zou werken om in al de standen der Bevolking het leven te doen schikken volgens het Evangelie aldus de welvaart der Volkereu verzeke rende door de Christene Liefde, de Kouinginne en de Meesteresse van allo deugden. n Dat elk in dien zin meèhelpe voor den socialen Vrede!.. Dat elk afstand doe van zijn persoonlijke opinie ca ge dachten als er redetwisten ontstaan, dat elk gematigd weze, eerlijk, vol wcderzij'dschen eerbied, en gehoorzaam aan de geestelijke Overheid, als deze gesproken heeft... Men mag niemand lichtelijk verdenken of beschuldigen, bijzonderlijk als het personen zijn dio getrouw blijven aan de Leering der II. Kerk of in de Kerk eene waardigheid bekleeden. Volgens de begeerte van den II. Vader moeten de redetwisten over de Sociale Kwestie een oinde nemen en bijzonderlijk moeten allen wel behoedzaam zijn van aan malkaar geen verwijtingen tee te sturen. Wellicht door 't ongeluk der tijdeu zijn er ouder de ka tholieken die denken dat zij, naar hun eigen oordeel de akten der Overheid mogen onderzoeken en beoordeelen. Men mag niet vergeten dat de Kerk moet leeron on onder wijzen en dat in de Kerk een opperste Herder is, het Op perhoofd en de Vader van allen. Hier halen de Bisschoppen nogmaals de woorden aan van den II. Vader Zijne hoop dat alle Geloovigen in dien zin zullen handelen dat de Bisschoppen zullen aanmoedigen al die onder hunne leiding hun talent en hun opoffering zullen wijden aan het algemeen inzicht dat zij al de pogingen zullen zegenen welke gedaan wor den voor de stoffelijke, godsdienstige en zedelijke welvaart der Werklieden; aldus zal de Godsdienst vereerd worden, het Vaderland in vrede zijn en de Huisgezinnen gelukkig eu welvarend*- E MAATREGELEN In elk Bisdom zal eene veree- niging gesticht worden van Priesters eu Wereldlijken, om naar middelen uit te zien voor d'Eeudracht onder do Ca tholieken;nadat men in die Vereeniging zal vastgestold hebben dc bestgeschikte middelen voor elk Bisdom, zal er te Mechelen een algemeene Conferentie plaats hebben aan welke zullen deelnemen de Bisschoppen en eenigo afgeyoerdigden der vcrschillige Bisdommen. In die Confo- rencie zal men trachten de belangrijkste beslissingen samen te voegen, om tot de gewenschtc Eendracht van richting en werking te geraken. Dan zal men overgaan tot de samenstelling van een bestendig midden-komiteit dit komiteit zal werken onder de bestiering der Bisschop pen, tot de uitvoering der genomen besluiten, om de Een dracht onder de Catholieken te verzekeren en de drin gendste kwestiën op te lossen. Aldus, de werking uit t zelfde punt gaande, en zooveel mogelijk gericht naar hetzelfde einde, zal overal met eenheid uitgebreid worden, bijgevolg met achting omringd zijn, een levendige kracht ontplooien en overvloedigliik vaste uitwerksels hebben. feestdag van O. L. Vr. Boodschap, den 3 S Stadn? t Getoekend door HQ. de Bisschoppen van België. u wel hem nog meer te bedroeven... Het is al ongelukkig genoeg dat ge/al t'Erembodegem... Maar van inbrekerij ot dieverij mag er geen spraak zijn het is een Familie van eer lijken, onbesproken naam de jongeling heeft nooit iemand 'ae ceatiemte kort gedaan... Dien nacht, dronken zijnde, hi| wist niet wat hij deed... Dat men toch d'herbergen bijtijds doe sluiten want 't nachtzltten brengt veel verdriet in de Huisgezinnen... Kiezing'of niet, WET MOET WET ZIJN. Heer aan't Politiek leven vaarwel zeggen... T'Aalst liepe vrijdagavond andere geruchten... In ons stelsel van Vrede was artikel 1 M. Van Wambeke, als Burgemeester zijn laat ste jaren overbrengen.M. Van Wambeke heeft nog voor 't Evenredig Stelsel gesproken met M.Jacobs zaliger... Woidt dit Stelsel ia Aalst toegepast, wij zullen geenea anderen Bur gemeester moeten hebben. Voor de ballotteering waren da stukken geteekend en door de Chiistene Volkspartij aanveerd, om M. Van Wambeke in de Kamers te laten. Wij kunnen de Heeren noemen die daarmeft gelast waren, maar persoonlijk (Zie 't vervolg op de 3* bladz., i* kol Is de Nota l'Aalst af- w gelezen Neen, in g:en óén kerk die Nota moest niet afgele zen werden. Wat valt er te bemerken? Dat ze te Denderhautem 2 ntaal is afgelezf n en dat Dender- boie de woorden van den Bisschop 'I En is zeker geen waar ?1 Menschen, 't is echt en waar; Denderbode heeft de ge schrevene woorden van den Bisschop vervalscht, °P een schrikkelijke wijze. Wij vragen U allen *t* Zondag 22 September wordt t'Aalst, Gedenksteen gelegd van het NIEUW HOSPITAAL, op d'Hertshage Groote Feestelijk heden en Historische Stoet. 't Land van Aelst is bespot ge weest en heeft veel moeten lijden .1- Omdat 't Land van in 1^7'6' voor 'i nieuw Gasthuis schreef. 2. Omdat 'l Land de plaats waar 'l nu komt,d'Hertsage, verdedigde. VERHAAL VAX EEXEX SCHIPBREUKELING, -(17)- XIV. EEN ACCOORD. De zware stappen van de zeelieden brachten leven en gerucht in het schip, dat zoo lang in den doodenslaap was gedompeld ge weest. Ik toonde eerst aan mijne nieuwe makkers geheel het ruim van bet vaartuig, zonder er den voorraadkelder uit te zonderen, wiens rijke voorraad hen met verbazing sloeg. Ik had aan drie hunner eene kaars in de hand gegeven en zoo wandelden wij overal rond als eene processie door eene onderkent. Dan kwamen wij terug naar de keuken. Ik maakte alles klaar voor het opdienen van eenen lekkeren bol rhum, en verzocht toen alleman plaats te nemen om mijne geschie denis te hooren. Doch de kapitein was een man die zijne wereld kende. Wanneer de rhum op tafel stond, ik merkte hoe de geur al leen van dien allerfijosten drank allen reeds verheugderechtte hij zich en gebood zijne mannen op mijne gezondheid te drinken, wat zij dan ook deden, rechtstaans en de oogen strak op mij ge vestigd. De verwondering, eene soort van bijgeloovige vreesachtige ver wondering beschrijven, waarvan zij blijken gaven, bij't vernemeu mijner wonderbare lotgevallen, is mij niet mogelijk. Gij haddet eene muis hooren loopen, terwijl ik hen vertelde van mijne aankimst op het ijseiland, van het wonderbare uitzicht van dat gevaarte, van den dooden matroos met de bloedvlek ne vens hem, van den schooner, die in zijn beslag van ijs en sneeuw, met zijn wit toj w- en zeilwerk er u't zag als een kristallen kunst werk, van het zittende lijk in de kajuit, van het andere dat op het dek uitgestrekt, met het hoofd een weinig opgeheven, scheen uit te zien naar redding en hulp. Doch, toen ik van den Franschinan sprak, toen ik beschreef hoe ik hem had vinden liggen, in schijn zoo dood als eene mum mie in de Pyreniën, toen ik zijne onverwachte terugkeer tot het leven afschilderde onder den invloed van de warmte, zag ik de ruwe wezens mijner toehoorders verbleeken, terwijl de twee ne gers zich wrongen van den schrik en hunne oogen rolden, zoo dat er 't wit alleen nog zichtbaar van was. De Kapitein was niet min aangedaan dan al de andere en door zijne mannen nagevolgd sloeg hij zich een groot kruis over de borst, als om al de kwade invloeden, in dat tooverschip aanwezig, van zich en zijn volk te weeren. Eene nieuwe kom rhum gal de brave lieden wat moed en ik zette mijn verhaal voort. 't Was waarlijk een schilderachtig tooneel, waard om door den borstel van een Ilollanschen meester to worden gemaald, die mannen rondom eene lantaarn geschaard, met hier en daar op hunne grove Zmanstrekken een glim van het licht, luisterende a's vinken, en de oogen op den verteller gevestigd alsom hem de woorden uit den mond te kijken. Ik zegde vooralsnu geen woord van den schat dien ia hetsch:p geborgeu was immers, hoe eerlijk de walvischvaDgers er ook uitzagen, toch kon ik niet weten welken indruk het vernemen van mijn rijkdom op hu i zou maken. Zekerlijk Dam ik mij voor, later, indien ze mij behulpzaam waren, hen mild te beloonen, maar vooralsnu achtte ik het raadzaam alleenlijk te spreken vau den overvloedigen voorraad aan eetwaren en fijaen drank die de Schooner bevatte. En wat zijt ge thans vau zin, vroeg de Kapitein, toen mijn verhaal ten einde was Wel, antwoordde ik, indien ik hulp viDde, wil ik do Schoo ner naar Londen brengen. Hij is nog sterk en hecht, en de voor raad dien hij bevat, kan nog een aardig stuivertje opbrengen. De Kapitein streek zijn baard en scheen na te denken en uit te rekenen.. Kom, Kapitein, zei ik, nog eens geklonken En ik vulde zijne kom.. Op de gezondheid van de Susanna Tucker, sprak ik, en op de uwe, kapitein op de gezondheid van mijne redders.. Om u dienst te doen, Mijnheer Rodney, wedervoer de lange man, en al zijn Volk mompelde hem na. Bill, beval de Kapiteio, ga eens naar boven, jongen, en kijk eeD8 uit of alles wel is. Een der mannen verliet ons. Hoeveel Volk hebt ge bij u vroeg ik. ZeveD, was zijn antwoord. Hier zijn er vier, en drie heb ik er aan boord gelaten En ge trekt naar huis Recht Daar huis. Wel, dan hebt ge Volk te veel Leen mij dan drie man om deu Schooner naar de Teems te brengeD. Wij zullen hem verkoo- pen met al wat gij er in gezien hebt. Er is van den lekkersten wiju iD, in overvloed, brandstoffen met de macht, wij zullen alles ver- deeleD. Wat duDkt u Ik wil enkel, mijn deel daarin. Ware 't geen zonde dat alles aan de zee over te laten en is een duizend pond of zoo iets geen geld genoeg om een reisje van hier naar Londen te wagen De Kapitein streek maar altijd voort zijn baard.. Na een oogeDblik stilzwijgen, keerde hij zich tot zijne makkers. Wel, zei hij, wat denkt ge er van Een der negers lachte. Mag ik meê, zei hij En ik zei de andere. Is het schip dicht, vroeg een matroos, dien ik Wilkinson had hooreu toemen Zoo dicht als een flesch, man Wel dau ga 'k ock meê Zoo had ik op twee minuten tijds mijne gezellen gevonden, jjist zooveel als ik er noodig had om mijn schip in veiligheid te brengen. Ik was vooral verheugd dat de twee negers mij op mijnen tocht naar Engeland zouden vergezellen en bijstaan want ik kende de weêrgaloozen trouw van die brave lieden, alsmede hunne onder- diuigheid, hunne lichaamssterkte, hunne lijdzaamheid. De derde man die mij zou vergezellen was, zoo als ik het reedf zegde, een genaamde Welkinson, en dien moet ik eens aan den lezer voorstellen., 't Was een man van omtrent de vijf-en-veertig jaar, een ware Yankee, struisch gebouwd, met een laDgen blon den baard, gelijk de KapiteiD, maar, verder, gansch verschillij van lichaamsbouw. Hij was kort eD ingezet, uiterst breed van schouders, en geheel zijn uiterlijk sprak van kracht en vastbera denheid. In zijne donker blauwe oogen lag eene beslistheid te le- zeu, zijne gespierde ledematen, zijne zware en vaste tred, zijne metaalachtige stem gaven eene stevigheid uit die mij genoeg zeg den, dat ik gei-n beter Stuurman voor de Bocca del Dragon kon vinden. Toen deze gelukkige schikking was getroffen, nam ik de Kapi tein Tucker, (want zoo was ziju naam welke dan ook, zoo als hij zegde, met den voornaam van zijn wijf erbij, aan zijn schip was gegeven); ik nam, zeg ik, de laDge Kapitein alleen om hem iets anders voor testellen, wat hij evenmin van der haüd wees. Kapitein, sprak ik, voor dat we elkaar verlaten, heb ik nog een verzoek op u. Hm. zco, laat hooren, meester, sprak hij op zijne eigenaar dige, bondige wijze. Zoo als gij het hebt gezegd, wedervoerde ik, is het schip hard bevrozen en om het te ontdooien zal er eene zon noodig zijn! Een heete zon, inderdaad. Welnu, er is iets te doen om die zon te vervangen, zei ik... Laat hooren, man, viel hij mij in de rede. Ziehier het weêr is nu stil en de zee slaat zoet. Indien gij een man aan boord van de Susanna Tucker laat, eu mij voor een d3g of twee, terwijl de twee schepen hier nog bijeeD liggen, de anderen wilt afstaan, indien wij met ons achten aan 't wegkappen van het ijs werkten van het dek en vaa de ra's, zoudt ge niet denken dat wij er weldra zouden van verlost zijn. Hij bedacht zich een tijd vooraleer te spreken, gelijk het zijne gewoonte was.. Ik ging voort.. Natuurlijk, kan dit niet voor niets geschieden. Buitendien dat ik uwe manschappen uit ganscher herte, eenige van die fijne vaten wijn en rhum afsta, heb ik hier nog iets dat ik u ter hand wil stellen en daar ge meê doen kunt wat u belieft. Dit zeggende, stapte ik naar den koolkelder héén Zoo als ik het reeds zegde, had ik den Schat dien ik op zoo onverwachte wijze had bemeesterd, in verscheidene kleine listjet

Het Land van Aelst | 1895 | | pagina 1