EEN DBAHA A GENT. 1894-1897. In de groote Steden, Wat gebeurt er toch!? 13 ZONDAG 28 HAART 1897 588ll! Jaargang. 8 GODSDIENST. VADERLAND. - VRIJHEID. ORGAAN DER CHRISTENE VOLKSPARTIJ Loopende Nieuws. Overzicht. J^rhweX Nieuwe Grondwet. Nieuwe Mannen. Mr de Burgemeester, VAN OVER HONDERD JAAR. BUREEL: EILAND CHIPKA, WERF. Gewone Annoncen 20 centimen per regel; Annoncen op de 2do bladzijde 0,50 den regel; Berichtennder 't Nieuws 1 frank den kleinen regel. EET LAND ABONNEMENTSPRIJS. 5 Fr. 'sjaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaars genomen, rechtstreeks bij ons of door Post of Briefdragers. AALST. Chris/ene Volkspartij Voor God en Volk ZoDdag 28 Meert, luisterlijk Avondfeest, ten 5 ure stipt, in de gewone Feestzaal, Graanmarkt... Een Feest dat al de voorgaande zal overtreffen... Een kluchtige beroemde Tweespraak met zang... Het groot bekroond Drama DE FAMILIE WANDELS, al wat aandoenlijk en verheven is, tooneelen die men nooit vergeet. Een Voobdracht van M. DUCATILLON, over - Lente en Leven. En als slot een wonder Blijspel LEVENDE DOODEN. Plaatsen van 1 fr., van 50 c. en van 25 c... Kaarten zijn te bekomen bij de Leden van den Socialen Studie kring en aan den ingang der Feestzaal... Partijgenooten, verzuimt deze gelegenheid niet. HALF-12 CLUB. Zondag, ten half 12, in de Nieuwe Wereld Aanspraak over den toestand... 't Nieuw gezang...' Versterking van 't Bestuur... Uithoofde der Feest van den Studie- kring, is de Vergadering van het Ziekenfonds f' verschoven tot Zondag 4 April. Te naaste week aanduiding der herbergen. De Leeuwerik begint omhoog te gaan boven de Granen, en de Franschmans beginnen op te trekken, op te trek ken voor 't Broodgewin... 't Is droef zijn Vaderland te moeten verlaten... Maar 't zal betren, menschen, door de Christene Volkspartij.Uit Moerbeke-Koewacht schrijft men ons Bijna al" wat beenen heeft, trekt naar de wer ken van Frankrijk, Holland, Brugge en Brussel. Uit Herzele is maandag een telegram gezonden met spot adres en spot-handteeken. De telegrafist mocht dat niet aanveerd hebbenverders laat ons dat heel onverschillig. Te Ronsse wordt een nieuwe Spinnerij gebouwd... Als 't Volk er maar zijn brood wintwant neerstig werken en op 't verhongeren zitten, is akelig en onmenschelijk. In Aalst wordt voortdurend geklaagd dat de Breisters, als ze werken van 5 ure 's morgends tot 10 ure 's avonds, en nog hulp bobben van huisvolk, inct moeite 2 fr. daags verdie nen, waarvan nog de sle«t en 't gebruik der machienen af moet... Is die toestand wezenlijk zoo Ware er t'Aalst een Schepenevau den Arbeid, alles zou eerlijk en vlijtig onderzocht worden. Als er redens zijn, mag er geklaagd worden. I11 Oostenrijk hebben cle Christene Demo- kraten den zegepraal behaald in 9 distrikten op 14. Uit Aalst zijn de vereenigde Briefdragers Zondag naar Erembodegem getrokken om er een der oudste ambtge- nooten te vereeren. Op lun Oogst is te Brussel een Congres vau Advokaten daar zal 't 'ne pourparlé zijn, zoo lang als een spinnewiel. Te Ninove was zondag grouwelijk veel Volk een Christene Volkspartij 't is de wil van 't Volk en de weg naar verbetering en socialen vrede... De Vrienden uit't Gentsche zijn te Ninove in dTBoogmis geweest en bewonderden die schoone Abdij kerk. De kerk van Afflighem, over 100 jaar afgebroken, was nog schooner. Als militaire dwaasheid kondigen de groote gazetten af, datPrins Albert gaat verheven wor den tot den graad van majoor. Ze spreken niet van zijn vordering in Wetenschap, in Kunst, in Landbouw, maar de militairderij wordt in hem verheven... 't Is het onge luk der Volkeren. In Rusland zijn rond de 1000 stu denten aangehouden, omdat ze kabaal maakten. De Gou verneur zendt daar de troepen en alles wordt opgeschar reld, jong en oud, rijp en groen. Te Gent is 't zondag de kiezing voorWerkrechters. De socialisten maken schro melijke beweging; zondag waren ze te Meirelbeke en er is daar wreed gevochten... Wij zien't Socialismus liefst be strijden door goede redens en sterke Volkswetten. Geweld keert vroeg of laat tegen de plegers... Morgen gaande socialisten al te samen naar de stembus met vlaggen, kar tels, roffelende trommels en klaroenen... Op den Buiten van Gent zijn veel kiezers bijgekomen en behalve te Lede- berg, te Gentbrugge en ander dorpen nabij de stad, wil 't Volk er van geen Socialismus hooren....Mcn verstaat er al te wel hetgeen Pastoor Daens donderdag in de Kamers zegde Dat een godloochenende Werkman ten allen tijde ongelukkig is....'t Brood moet er zijn, zeker; maar ook 't licht en 't voedsel voor de ziel; dat ziet elk, behalve de aanvoerders van 't Socialismus, die de ziel loochenen, aldus niets overlatende dan wilden drift naar zinnelijk ge not en ontembare begeirlijkheden. In dien zin en met alle waarheid mag men zeggen dat een ongeloovige werkman ongelukkig is, al won hij 10 fr. daags... De mensch leeft niet alleen bij brood. Nu is de Pest in de Roode Zee en d'Engelzche Soldaatjes zien daar veel af. SintNikolaas staat nu ook recht voor de Vlaamsche Wet, morgen is er Groote Meeting, d'Antwerpenaars komen er op af. Te Ninofwas zoüdag grawelijk veel Volk, in 't Lokaal van de Christene Volkspartij, rechtover de Kerk. is woensdag subiet overleden, door 't breken van een hertader. Alles is in den zwarten rouw... Brazilië is rood de kleur van den rouw... Maar in Engeland wordt een ongehoord groot Feest be reid De diamanten Jubilé der Koningin Victoria, 60 jaar op den Throon zitten... Ze rekenen dat er te Londen 400 millioen fr. zullen gegeven worden als plaatsgeld, om den Stoet te zien... Een enkel Huis, rechtover St-Pauluskerk, is gehuurd voor 2I5>500 fr- °f 4500 pond sterlings. Die 't lang heeft, laat het lang hangen maar een Stoet, dui zendmaal schooner gaat plaats hebben d'herle- ving van de Natuur; de Lente; het frissche groen de boomen, met milliards bloemen, de vogelen die uit Egypte, uit Afrika, uit de Bergstreken, uit de schoon Eilanden terugkeeren. Van schoon Eilanden sprekende Kreta Candia Een Eiland gelijk een kanten beeldeken... Heden in angst en in smert, bemoerd en beslijkt... Al 't Volk dat op staat tegen de Verdrukking... De Turk met schuim op de lippen en de woede in d'oogen... De Griek die ter hulp snelt en de Mogendheden willen hem doen uithongeren ze dreigen de Grieksche Zee haven te blokkeeren... Ze zenden nota op nota ze bedreigen den Throon van Koning Jooris; maar Griekenland blijft standvastig... En Griekenland wordt ondersteund door de Volksmacht van alle Landen... En hier zien wij de Eendracht en de Verdraagzaamheid, die men bewonderde voor de Vlaamsche Wet... Aanvoerders van alle Volks machten komen samen en zenden een krachtig woord van dank en aanmoediging aan 't manhaftig Griekenland... De oude Gladstone, Vriend van Kardinaal Manning zaliger, schreef het d'ander week Men gaat overal moeten afrekenen met de Volksmacht. Uit CUBA schrijft generaal Wey- ler, dat hij in Havana aan 't hoofd van zijn leger gaai optrekken maar hij trekt al zoolang op cn vraagt gedurig soldaten en geld... Geld uit Spanje naar den Cuba, terwijl in Spanje d'uitgehongerde menigte de bakkerijen plondert, dat is 't leste... Landgenooten, als gij iets leest over den Cuba, denkt aan onzen Congo... Koning Leopold houdt er meer en meer aan, door de schuld der Vleiers, die ten allen tijde 't verderf waren der Volkeren... De Vleiers Onlangs ging Z. M. naar Antwer pen en daar tuitten zijn ooren van 't geroep LEVE DE CONGO Schrikkelijke woorden Leve de Congo Zijn ze niet beschaamd?.. De Kiezing van 1898 zal daarover 't groot woord moeten spreken... Worden de Congomannen ge kozen, ons Land is kapot. Wij lezen in de Vlaam sche Gazet van Amerika Niet minder dan drie- en-tachtig Amerikaansche burgers hebben eischen om schadevergoeding tegen Spanje ingesteld we gens de vernieling van eigendom op Cuba. Deze eischen vertegenwoordigen een gezamenlijk be drag van 10 millioen dollar, en hoe Spanje de schade vergoeden zal is voor ons een raadsel. In plaats van onze gewichtige vraagpunten te onderzoeken, Fondsenblad sommeert ons wegens d'artikels van 't Recht, en volgons ons antwoord zal de verdere houding van 't Fondsenblad jegens 't Land van Aelst afhangen.»... Hola, Koufrater, zoo zijn we nier, getrouwd M. Plancquaert is verantwoordelijk voor zijn artikels, gelijk wij voor d'oNZE... Wc zijn in de tijden der gijzelaars niet... Waren eenige artikels van 't Recht zeer hevig, men moet toch L&kennen dat de Schrijver uitgedaagd en getergd was... Wat manieien zijn dat van seffens iemaud uit de Katholieke Partij to werpen}.. Is 'tzoo loffelijk dopers na te volgen flor «onhandelbare behoudsgezind'-.. an Aalst (oordeel van Fondsenblad) dio maar effenaf zlst en W erkm a n doemden, in don naam d Xe te Gent dat slecht voorbeeld navolgen Is en g;.-r-ht aangesteld Heeft mén te Gent zoo gc- hambj de Werklieden der stad, misschien 3 a 4000 in gr,- n u Joel vroegen, hun aandeel eischten, ja zelfs ge- wrMfl;;., g opsprongen en dreigden?.. Iemand buiten werpen, dat is ö"u oorlogsverklaring... Mr Arthur Verbagen, die in 1S95 schreef»'t Moet in Gent beteren (in den zin van meer vrijheid te laten aan d'Anti-Socialisten) 't moet beteren of AL 't Werkvolk loopt naar de Socialisten Mr Verbagen sprak zondag te Bergen een beter woord «Mron; zegde bij, laat ons elks hulp aanveerdep en n i ijnan d buitenwerpen die met onsvereenigd is in 't Chris ten Gekjof...» Wees zeker, men, zal elks hulpnoodig hebben, nu en latei'; t groot schof der joDge Socialisten gaat eerlang Öp.'t kies- terrein komen de stad Gent bijzonderlijk schijnt meer en meer in roodbu gloed... Zie, 't is gelijk geschilderd dat wij een Nr van 'tVolk bewaard hadden; in 1894, toen de 3 a 4000 Gentsche Werklieden te vergeefs hun recht vroegen, dan schreef 't Volk, den 26 April 1894, het volgende HOOFDARTIKEL De algemeene kiezingen voor de vernieuwing van Kamer en Senaat naderen en in vele arrondissementen reeds is men ijverig in de weer om het hek aan den ouden stijl te doen hangen, 't is te zeggen, men is bezig met al de mannen van 't oud gelorf, die aan den arbeid gaven wat zij hem niet konden noch dorsten weigeren, op te poetsen om ze weer naar de nieuwe Kamers te zenden. Die v erking is 't gevolg van een sjecht begrip van den toestand, 't Is biet voldoende dat een volksvertegenwoordiger of senator 2ich eens olksgezind verklaart om het vertrouwen van het Volksleger te winnen. 't Isjniet voldoende dat hij met eenige onbepaaldfe beloften van ver kleefdheid voor de volksbelangen afkomt. De werklieden lachen die beloften en die belovers vierkant uit. Jülcten zij soms toe, in algemeene vergaderingen, wanneer zij niet verder kunnen, ze weten toch zeer wel dat zij vrij zullen zijn te stem men voer wie zij willen. Zulks mag uit het oog niet verloren worden. Moest men in zekere kiesvereenigingen trukken gebruiken om te be letten dat kandidaten, die het vertrouwen en de vrien-.'scbap van het volk bezitten, eene plaats van volksvertegenwoordiger bekomen, dit zou aardige gevolgen hebben Wij Vennen vele burgers die heden nog overtuigd zijn dat de niet- socialistische werklieden lammekens zija die zij zeer gemakkelijk om den tuit zullen leiden. Gij zfjt mis, heeren, minstens in de nijverheidsstrekcp Het valk is overal bewust van zijne macht en het zal nie dulden, dat na \en van het oude stelsel de werklieden met holklinkende woon1' paaien en hunne belangen in de nieuwe Kamer gaan... ver geten. -■LIJK 7IJ TCT NU TOE GEDAAN HEBBEN. Nieuve mannen moeten er komen. 't Is Let onmisbaar gevolg van de herziening en van de deelneming van 't volk in de wetgevende kiezingen 't Is de wet van den tijd. Wij hopen dat de katholieke partij dezen pliebt in a le arrondisse menten des lands zal weten te verstaan zooals zij dien te Gent verstaat. Te Gent, inderdaad, is er eene eerlijke overeenkomst gesloten bij dewelke de anti-socialisten vrij en onafhankelijk blijven en over een behoorlijk deel der mandaten zullen beschikken. Er zijn tot Gent NEGEN plaatsen van volksvertegenwoordiger en VIER van senator. Dat maakt DERTIEN MANDATEN. Wij zullen dus te Gent de gelegenheid hebben eene ernstige afvaar diging naar de Kamers te zenden. Geen twijfel of die overeenkomst zal veel, zeer veel bijdragen tot het welgelukken der kieziDg, want zij alleen is.in staat on2e mannen het noodig vertrouwen in te boezemen. Elders, moet hetzelfde gebeuren, wil men geene verrassingen te ge- moet gaan en geene misschien onherstelbare verliezen lijden. Mannen van het oude stelsel moeten gedeeltelijk toch plaats maken voor nieuwe mannen Menschen, wat zegt ge daarvan 't Was waarachtig geeu klein bier, maar een glas kloeken dobbelen drijdraad... Heeft men daar om d'Anti-Socialisten buiten geworpen En nü, nü,'t en zijn geen 3 a 4000 Gentsche Werklieden, maar wellicht 20 a 30 duizend Landbouwers en Werklieden van den Buiten, in Christene Volks- partij rereenigdDat men voorzichtig weze te Gent... Een hevig j woord; is gauw gezegd... Wat ous aangaat, sedert 1894, is ons eenigste bekommernis Christene Demokraten in tie Volkskamer I hebbed, sterk, sterk in getal, 20 A 30, om te kunnen slag hou den mfet de -34 Socialisten uit de Walen, ja om den voorrang te nemen'iu de'goede noodige Volkswetten... Daarin zien wij de red ding, niet alleen van een Catholiek Ministerie, maar van ons Va derland... 't Volk heeft d'oogen sterlings goricht naar de Kamer... Hoe wreed spijtig dat wij 't Evenredig Stelsel niet hebben, dan zouden ook uit de Walen Christene Demokraten in de Kaïper zit- v ten; nu staan dé Vlamingen bijna alleen voor 't vnur en moeten des te meer op hunne banden passen... Het heil van 't Volk is oüa opperste Wet... Ziedaar ons antwoord Gaat 't Fondsenblad, dat over 3 weken nog schreef aan do verfranschte rijke Catholieken «Gij zijt verwonderd dat de Demokraten vooruitgaan en dat zij u spel leveren wij niet,.. gaat 't F. zich nu tegen ous keeren Laat ons hopen van neen ware het anders, weeral in Godsnaam; we kunneo 't niet gebeteren elk is vrij in zijn doening liever eeu openlviren vijand (neen. vijand is te veel gezégd, nooit zal 'f fondsenblad dat zijn, maar liever, een openbare tegenstrever) dan oen twijfelbaren of fiauwhertigen Vriend, die u door behouds gezinde Konfraters ziet krenken en lasteren en gebaart niet te hooren en niet te zien. Aalst, 25 Maart 1897. HETER DAENS. groote vetbetaal- de Staatsambterijde uitspatting der groote weelde, daar spreken zo van geen armoede, daar ook zijn ze vijandig of onverschillig aan 't Pensioen voor d'oude Werklieden... Het is in de klein Steden en op den Buiten dat de Volks- armoede heerscht.Het is uit de klein Steden enden Buiten, dat de Volksmacht moet spreken. M. Woeste woont te Brussel; hij 2iet er niets dan weelde en pracht; en in uwen naam, Kiezers van Aalst, in uwen naam hij is tegen 't Pensioen aan d'oude Werklieden; hij is daaren tegen voor den Congo; in uwen naam, Kiezers van 't Arrondissement Aalst, hij is tegen de klimmende belas ting; maar hij is voor den Congo; in uwen naam, hij is TEGEN het verplichtend Onderwijs, ma^r hij is VOOR een verplichtende Burgenvacht... Kiezers, wie gij ook zijt, van d'oude Partij of van de Volkspartij, mediteert op dees artikel... Meer vragen wij u niet; overwegen en oordeelen in alle rechtveerdigheid... In welke Partij hij ook weze, de ware Belg moet zijn vrij oordeel behouden. Strijden cle Demokraten, dat huilt Denderbode en zijn Volk van Scheurmakers, Ketters, Volksfoppers en dan loopen ze naar Gent om Nota's van veroordeeling die ze jaren nadien exploiteeren, ver beteren, en afgeven ZONDER DATUM.... Strijden de Demokraten niet, dan ligt Denderbode daar te lachen en te spotten, te lawijten én te lasteren.... En ze gaan naar 't Bisdom met valsche getuigen cn met valsche aanklachten, golijk over 1800 jaar de Scriben en Phariseëors bij CaÏph3s' tfokkenOnlangs boorden wij emogccn treffend bewijs van Ge weet, Menschen, dat Denderbode ons Volksfoppers noemt omdat wij voor 't Pensioen in 1897 strijden.... Volksfoppers!... Welnu, vermits dit Pensioen in 1897 gevraagd werd op 't Congres van Charleroi, alwaar 200 Priesters aanwezig waren,o.a. Priesters uit Aalst, dan schrijven wij een artikel met den titel VOLKSFOPPERS ZIJN DAT OOK VOLKSFOPPERS Let nu op, a. u. b., eu gelief het voort te zeggenMet dat Land van Aelst in d'hand zijn ze naar 't Bisdom geloopen, en dien titel toonende Volksfoppers, dan hebben zij aan Z. H. gezegd Zie, Daens schrijft altijd dat hij de Geestelijkheid eerbiedigt, dat hij zich laat beschimpen en uithongeren, zonder tegen de Priesters te schrijven, welnu,Mgr in dat artikel noemt hij uw Priesters VOLKS FOPPERS... Die dat zeggen, zijn vertrouwbare Ileeren.... Z. H. kan alles met zijn eigen oogen niet volgen... Een groot Bisdom be- stnren zonder Coadjutor, 't vraagt veel zorg en tijd...En zoo wordt de Christene Volkspartij verdacht gemaakt en afgekeurd, niet in haar Programma, dat is onmogelijk, maar in hare werkingen.... O God uit den hoogen Hemel, hoelang, hoelang nog moet dit on recht eu die versmading duren!... In Ons Heer zijn lijden zijnde twee pijnlijkste omstandigheden geweest in den Hof van Olijven als de Zaligmaker verlaten was door zijnen Hemelschen Vader, en ten tweeden, als Christus gebracht werd voor den Opperpriester Caïphas, aldaar valscbelijk beschuldigd, door beulsknechten in zijn wezen geslagen, aldaar afgekeurd.. Do Zaligmaker zweeg dan, uit eerbied voor den Opperpriester... Het Programma der Chris- fl p u De Stoomtram 1 de Nijverheids- Q/liQ/vbfc* school I ingericht op goeden voet, geen waterverl gelijk de werkbeurs, gelijk den Schepene van Arbeid.... Mannen van 't Werk - olk, die in den Raad zefelt, begrijpt toch uw zending... Maar het vleien, drinken en uitkoopen gaan voort in Aalst...Zondag in de Kiezing 2400 voor d'oude Partij, 1400 voor de Socialisten, met al 't voordeel der Kiezerslijsten... ELK moet bekennen dat de Christene Volkspartij het tegenovergestelde is van 't Socialismus. Wie, krachtiger dan de Christene Volkspartij, bevecht het Socialismus Dat men ant- woorde... Zonder Christene Volkspartij is de toe komst aan 't Socialismus. Aan M. Giieeraerdts, Het zal U nog geheugen wat overjaar plaats greep. In d'heetste Zomermaand lag een doode hond op de zandplaat nevens Chipka... De karrakas begon te rot- ten, er kwamen vliegen op... Dit kon tifus, rotkoorts aanbrengen... We spraken den Champetter aan... Och, de hondendelver is verhuist naar Mijlbeek... Daarmeê was hij weg... 's Anderdaags Champetter, dien bond daar, 't is afschuwelijk Als ik naar de Wacht ga, zal ik eens vragen waar de hondendelver woont 111.. Dan. M. Gheeiaerdts, ten 4 ure 's namid dags. schreven wij een brielken naar U... Ge Kwaamt ten 6 ure uit Antwerpen in verontweerdiging liept ge naar de Wacht denzelfden avond was het kada ver van den stinkenden hond weg... Mr de Burgemeester, er zijn onder de Stadhuis schrijvers achtbare bedienden die. gelijk M. Kiekens zaliger, gelijk M. De Meeter zaliger, onder alle Be- sturen dienen en onder alle Besturen geacht worden. Doch ge vindt er ook die zich blindelings aan den wagen van den Haat hechten...Mr de Burgemeester, ge kunt uw bedienden niet altijd onder d'oog houden; buiten hun werk zijn ze vrij maar toch, toch, als ze vanwege 't Stadhuis naar Chipka komen, gij hebt toch het recht te eischen dat ze niet bot, niet uitda gend, niet tergend zijn, maar beleefd en gemanierd gelijk bij iedereen en dat ze den Champetter van de hondenkarrakas niet navolgen... Met beleefden groet. P. D. Priester Daens heeft in de Kamer gevraagd dat de Gemeentebesturen alle Ziekenfondsen zouden onder steunen en een lokaal geven voor de buitengewone bijeenkomsten... Ons woord blijft vast Door de Rechtveerdigheid tot den Vrede f.. T'Aalst was ons gedacht aan elk Ziekenlonds een frank per jaar en hoofd te geven... D'uitbreiding der Ziekenfondsen is een deel der verheffing van 't Werkvolk en een groo. te verzachting der Armbureelen. Met 't geld dat in Europa nutteloos wordt uitgegeven aan d'overtollige Legermacht, aan de Forten, met dat geld zou men gemakkelijk aan eiken ouden Werkman een pensioen van 1 fr. daags kunnen geven, zwierig... Daarvoor moet de Volksmacht zorgen overal... Vrienden van 't Volk, ware Belgen, aan 't werk, aan 't werk Dat niemand onverschillig blijve 3 II. KERK GEPLONDERD KASTEEL AANGEVALLEN. De Brabantsche Pastoor ging voort in zijn verhaal over hetgene hier in Vlaanderen en namelijk te Welle gebeurde in 1797 Na op dit Kasteel nog eenigen tijd geklapt te hebben met den Graaf en zijn Familie werd het avondgebed ge daan, waar al 't Volk aanwezig was, dat het Kasteel be woonde Al te samen God-Almachtig aanbidden, eeren en aanroepen, welke groote verhevene zaak 's Anderdaags, ik was gewoon de Mis van mijnen Oom te dienen en ging op zijn kamer hem roepen.. Och God nooit zal ik dat vergeten.. Hij zat nog neergeknield voor zijn Kruisbeeld; men zag het aan het bed; g'heel den nacht had hij in het gebed overgebracht. Heer-Oom, zegde ik, g'en hebt uw rust niet genomen Mijn zoon, was zijne antwoord, wees gerust, wat God bewaart, is wel bewaard, en wat God neemt, is wel genomen Die laatste woorden zegde hij met bijzonderen nadruk. Nadien heb ik mij wel honderde malen gevraagd Had hij een veropenbaring gehad Want dien dag 1 dien dag 1 Het was de laatste maal dat mijn Oom het H. Misoffer opdroeg; de laatste maal Ik volgde mijn Oom in de Kapel van 't Kasteel.. De Graaf zat daar, de Gravin, hun Zoon, al de dienstboden, met d'Hoveniers en de knechten. Voor zijne Mis deed mijn Oom een korte Aanspraak, die tranen ontrukte en zuchten deed opstijgen. Het was als een Heilige die sprak «~Dat men op buitengewonejwijze moest bidden, om f deugdzaam te blijven, om Gods-Rechtveerdigheid te vol doen tot uitboeting van zoo vele schelmstukken dia ge beurd waren, en die nog gingen gebeuren dat men den Tempel des Heeren zou onteeren; dat het Bloed van Gods- Dienaars ging gestort worden; dat het toch zulk heilig ambt is en zulke groote werrdigheid van als Martelaar te sterven; maar men bidden moest voor de noodige ge- - steltenis Een groote zuivere liefde tot Godonthechting van alle aardsche genietingen en begeerten. Daarna deed mijne oude Oom de Mis, maar met zulke j ingetogenheid en godsvrucht, dat elkeen erdoor getroffen j was; ik zelve, die dagelijks de Mis diende van den ouden Herder, was nu zoo zeer bevangen met een onbegrijpe- lijke en gansch buitengewone weemoedigheid. Zoo zijn 1 er in ons leven van die wondere zaken,welke niemand kan uitleggen. Na Mis gelezen te hebben en nog lang gebeden, ging mijn Oom het ontbijt nemen, waarna hij zijn Officie be gon te lezen. Maar weldra was de Koster van Welle daar. Eqn verstandig en braaf man, oprecht christelijk, ten volle vveerdig van zijn ambt. Een goede Koster op een Pa rochie is veel weerd voor den Godsdienst. Aan hem was het geheim toevertrouwd. Die Koster van Welle weende als een kind M. de Pas toor, zegde hij. Wat is er toch, Koster Max Bru tus is daar uit Aalst gekomen met een bende fransche sol daten, ook met de kopstukken der Jacobijnen van Aalst; z'hebben 't Volk bijeengeroepen door eenen trommelaar en afgelezen dat de Kerk van Welle aan de Republiek toe behoort ze zijn bezig met de Kerk te piunteren en te on teeren, M. de Pastoor; er is slecht geboefte bij uit Aalst. Niemand uit de Parochie Behalve Max Brutus, niemand, M. de Pastoor. God zij geloofd, Koster. Maar z'hebben de kruisen afgezaagd, de klok doen uit den Torjjn vallen.. De beelden slaan ze kapot., 't Is schrik kelijk, M. de Pastoor De Boeren loopen als razig; maar wat jkunnen ze doen tegen die gewapende menigte; en er is afgelezen dat al wie eenig teeken van opstand geeft, dadelijk weggevoerd wordt en zijn Huis of Hofsteê aan de vlammen wordt overgeleverd Ik ben in allerhaast u dat komen zeggen.. Want van de kerlj gingen ze naar de Pastorij loopen.. Ik ga terug langs omwegen en zal u aanstonds van alles berichten... Twee uren later was de Koster daar terug, met de tij ding dat de Jacobijnen te werk gingen als razige wilde- marjs, dat zij in 't midden der Kerk kruisbeelden en beel den! van heiligen met outaar- en priesterkleêren hadden verbrand, nadat een oud-kleerkooper van Aalst al 't goud en 't zilver had gekocht en meêgedaan; dat ze naar de Pastorij geloopen waren om denPastoor aan te houden,en hem niet vindend, daar brieschtten als beeren en vloekten als duivels; daarbij zweerende dat ze den Pastoor zouden vinden en aanhouden, al moesten ze g'heel de Parochie j van Welle en een groot deel van 't omliggende afbranden 1 Die woorden hoorende, mijn Oom stond recht en nam zijnen hoed. Wat gaat ge doen? vroeg de Graaf. Mij aangeven; naar mijn Prochie gaan; ik wil niet dat iemand voor mij zou lijden.. G'hoort wel dat zesprekenvan g'heel de Parochie te vernielen! M. de Pastoor, sprak de Graaf, dat is maar fransch gezwetstu niet vindende, ze zullen in eenige huizen gaan, om te rooven en te pionderen, maar seffens nadien zullen ze van armoede moeten terugkeeren.. Ge moet hier blijven.. Koster, ga terug en tracht ons met veel voorzich tigheid te berichten van hetgene er omgaat.. Het is niet goed, dat gij zelve komt. Een onzer dienstboden zal aan den steenweg op Terjoden staan.. Ge zult hem daar de tijding meêdeelen.. Het wachtwoord is Voor God en ons Recht Zoo werd er besloten. Ge kunt denken welke ontroering op 't kasteel. Mijn Oom ging voort met bidden als een Heilige, en van tijd tot tijd zijn officie-beek toedoende, sprak hij toch zulke schoone hertelijke woorden Dat er uitboeting moest zijn voor d'onrechtveerdigheden die gebeuren, voor de godde loosheden; dat d'handen en bijzonderlijk d'herten moesten ten Hemel gaan; dat men zonder haat en nijd of zonder gramschap moest zijn, gelijk Ons Heer zijn Kruis.. Ze weten niet wat ze doen.. Vader, Vader, zoo bad mijn Oom dikwerf, vergeef het hun, want ze weten niet wat ze doen. Waarlijk, als ik er nu aan denk, mijn Oom, de Pastoor van Welle, sprak dan gelijk Christus aan zijn Kruis. Eensklaps rond den noen, een Dienstbode komt binnen geloopen, roepende De Franschen de Franschen zijn daar Ze komen recht naar 't Kasteel M. de Graaf, z'hebben de Kerk van Welle geplonderd.. ze zijn daar gewapend van kop tot teen Allen die deze woorden hoorden, verbleekten van schrik; mijn Oom alleen bleef kalm en bedaard; en tot den Graaf gaande Ziedaar, mijn Vriend, zegde hij, wat ik had gevreesd;... Gun me dat ik afscheid van u neme en hen te gemoet ga, om uw huis aan hunne baldadigheid niet bloot te stellen. De Graaf wilde daar niet van hooren. Liever sterven, zegde hij, dan u niet te beschermen... U nu laten weg gaan, zou de schande en de hartpijn vanmijnleven wezen. Neen, neen, verberg u aanstonds achter de schilderij... Breng een ladder, dat M. de Pastoor naar zijn schuil plaats ga, en dat niemand zelfs de schijn hebbe te weten dat daar een schilderij hangt. Eenige minuten nadien was mijn oom uit onze oogen. Ach, hoe moest ik hem weêrzien In welken toestand

Het Land van Aelst | 1897 | | pagina 1