Fransch leeren De Moord van Lier Binnenland Buitenland fc ieziugen iu Duitschland Bosch-branden in Canada. Koolmijnen in de Kempen j Handel eu Markten MARKT VAN AALST UJe Meeting noor ü'fjop en de drij Ruiters r Kleia famlie-wetboek Een schrikkelijk Drama Door wangedrag en ongeregelde drilten. Men schrijft uit Antwerpen De straten van Lier moeten eenzaam zijn; want g'heel Lier is hier; de menschen vechten om in 't Hof van Assisen iets te kunnen zien ofhooren. De comperanten zijn Een jonge vrouw Anna Louise Van Schoote, oud 26 jaar, geboren te Gent. En Josef Chauvaux, kleermaker, oud 23 jaar, geboren te Lier. Louise Van Schoote, een dochter van gemeen gedrag, die de vrije zedeleer volgde, nog jong maar reeds verdronken en in februari 1900 ge> trouwd met zekere Charles Vermeylen. Het duurde niet lang of de jonge vrouw liep haar slechte wegen in; Vermeylen had daar veel verdriet in en ging naar Gent wonen; de kleer maker Chauvaux volgde haar; hij stak met de vrouw op naar Ryssel; ze keerden van armoede terug: Vermeylen nam zijn vrouw terug en zegde dat alles zou vergeten zijn; maar de plaaster zag nog altijd Chauvaux; Vermeylen had vermoedens; hij werd droef, misnoegd. De ongelukkige man was er te veel Hij moest weg, weg uit de wereld. Het zijn lessen, om uit d'oogen te zien en om in geen slechte gewoonten te vallen. Dronkaards en ontuchtigaards bekeeren zich moeielijk. Zijn driften voldoen is onmogelijk; men moet ze be dwingen. In den morgend van 25 Januari igo3vond men Vermeylen opgehangen in zijn huis. Zijn vrouw weende bitterlijk, maar valschelijk; ze zegde dat een zwartgemaakte man 's nachts in haar huis gekomen was om haren man te vermoorden, dat zij zich had willen verweeren, maar dat zij mis handeld was en geslagen dat zij in onmacht was gevallen en verders niets wist van haren man. Het lijk van den man hing opgehangen aan de hoogste sporten van een ladder. Men weet hoe het daar ging in huis en aan stonds vielen de vermoedens op die Vrouw en op Chauvaux. De drift is toch blind. Z'ontmaakten zich-van Vermeylen om samen te kunnen leven en nu zullen ze gescheiden zijn voor g'heel hun leven. Gelijk men wel kan denken ze werden alle twee aangehouden; en dan begonnen ze te liegen: de boosheid liegt en vervalscht; men ziet het te Aalst aan de politieke Boosheid die de Stad inge nomen en overweldigt heeft. Louise stak het op Chavaux en Chavaux stak al de schuld op Louise, zij had Vermeylen ver moord. Doch voor de Justicie is alles uitgekomen; er was daar een kind van 4 jaar en dat kind heeft ook gesproken. Den 24 Januari ten half 10 's avonds liet Anna Louise Van Schoote den schelm binnen, met welken zij omging; hij verborg zich in de schuur, alles was op voorhand geschikt; hij moest zwart gemaakt zijn om de komedie te spelen. Op 't ge geven teeken is hij binnengesprongen; de man is uit zijn bed getrokken; hij heeft geroepen Hij vermoofdt mij Dan is zijn mond gestopt. Een lange worsteling had plaats, 't Arm kindje getuigt het u De zwarte man heeft gevochten mei mijn Vader. Vader heeft heni gebeten, hij heeft ook Mama gebeten, omdat zij hem niet hielp t<?gen den leeiijken man. k e dood. wan', 'hauvaux heeft 3o kwetsuren tu de vrouw 5 a 6. Maar dat duurde niet lang; Vermeylen, een goedzak van 'ne mensch, lag néér, hij werd ge wurgd en dan opgehangen. De Verdediging heeft de Wetenschap doeu komen, om te verklaren dat Chauvaux niet ver antwoordelijk was... Ja, dan zijn ze zot, maar zet van slechte driften. Ze moesten die patente moor denaars meten met de maat, met welke zy hun slachtoffers gemeten hebben. Er zouden dan zoo veel moorden niet zijn. De Geneesheeren hebben verklaard dat Chau vaux heel wel verantwoordelijk is. Verscheide getuigen leggen de meeste schuld op de Vrouw. Vermeylen heeft nog als schoen maker gewerkt bij zekeren Van Dessel; deze ge tuigt dat Vermeylen uitnemende braaf was, maar te coed. Daags voor de moord zag de Vrouw er bekommerd uit en zegde o. a. aan een gebuur- vrouw dat haar man gedachten had van zelfs- moord. Dc felinne meinde aldus de beraamde moord te stoppen. Donderdag zijn de pleitreden begonnen. Het Openbaar Ministerie sprak krachtig tegen de plichtigheid van alle twee doch riep tot Chauvaux dat hij een lafaard was van alles op de Vrouw te werpen. De Verdedigers der Vrouw brachten voor dat zij een barakken-kind was, in 't verderf gestort door een slechte opvoeding. De DOODSTRAF is uitgesproken tegen alle twee. Dijnsdag 16 Juni, hebben de groote kiezingen plaats in Duitschland. In Duitschland is 't alle vijf jaar kiezing, doch voor gansch het land te gelijk. Duitschland bezit eene sterke katholieke partij, die men het Centrum noemt en eene sterke socia listische partij. De katholieken behalen ongeveer 1,200,000 stemmen. De socialisten 2,i5o,ooo stemmen. De overige 4 millioenen stemmen zijn verdeeld tusschen verschillige protestantsche partijen, die voor het grootste deel behoudsgezind zijn. De uitslag der kieziDg wordt met groote span ning verwacht. Men voorziet 1. een grooten vooruitgang der socialisten. Vroegere kiezingen voor gemeente of voor Landtag hebben getoond dat in zekere steden en streken de ^socialisten veel hebben bij wonnen. 2 Eene lichte verzwakking der katholieken. Vroeger waren de katholieken sterk omdat zij Bismarck en den Keizer dorsten tegenwerken. Doch de Duitschers die niet dom zijn, hebben den Paus wat gestreeld en de katholieken in hun water getrokken. De groote katholieke kopstukken zijn daarmeê zeer in hun schik; zij worden nu ook uitgenoo- digd naar het Iiof, krijgen eerekruisen, enz. Doch daardoor is hunne onathankelijkheid, die hen vroeger sterk maakte, merkelijk vermin derd, tot groote misnoegdheid van vele hunner kiezers. Wat de andere partijen betreft in het algemeen zijn het de behoudsgezinde par ijen die het meest dreigen achteruit te gaan; Petrus Oberdoerfer, een priester van Keulen, schreef voor eenige jaren een artikel waarbij hij aanraadde eene vrije onafhankelijke christene Volkspartij te stichten; de ma."', kreeg het leelijk naar den kop van wege de rijke katholieke kop stukken. Wie weet of dc vooruitgang der Socialisten door den duur ook de stichting der christene volkspartij als onafhankelijke partij niet in 't le- 1 ven zal roepen 1 Er bestaat reeds eene protestantsche christene volkspartij wier programma zeer met 't onze over eenkomt. Deze partij heeft een gekozene: Dominé Stöcher. De prolestantsche christen democraten stellen ditmaai verschillige kandidaten voor en volgens het schijnt met veel kans van lukken. H. Plancquaert. Door eenen ezel gebeten. Filip Van Dyck, moeshovenier, Heimet, werd dijüsdag morgend in de Oud-Kleerkoopersstraat, te Brussel, door den ezel van ern anderen hove nier vreeselijk in de bil gebeten. Het slachtoffer leed hevige pijnen en verloor zeer veel bloed. Men verzorgde de gekwetste in eene naburige apotheek. Twee geoote kalseisteenen vlogen zaterdag door de ruiten nevens 't hoofd van M. de Policie-Commissaris van Vorst, Fo rest, bij Brussel; 'tscholt weinig of hij was den kop in. De dader is een wild stekel verken dat onder proces-ver baal lag; hij i8 op 't feit aange houden en opgesloten. SINT-MARTENS-LEEUW. - De echtgenoo- ten Martin, landbouwers, hadden maandag ver lof aan hunne knechten en dienstboden gegeven, terwijl zij naar eene familiebijeenkomst gingen. Toen zij thuis terugkeerden, vonden zij de hoeve in de grootste wanorde. Al de meubelen waren doorzocht, al do spaarpenningen gestolen .en het kiekenkot geplunderd. Deze diefstal, in vollen dag gepleegd, zou bet werk zijn van twee ont snapten uit Iloogstraeten, die sinds eenige dagen de streek onveilig maken. Ter gelegenheid zijner benoeming in 't Leo poldsorde, ondernam de heer Louis De Smet, de in België welgekende fabrikant van Pianos van Brussel, met zijn talrijk personeel, een reisje naar de grotten van Han. Vertrokken op zondag 17 mei 11. kwamen de rei nigers ten xo ure te Rochefort aan, waar hen de rijtuigen van het Hotel Biron verwachtten, die hen re htstreeks naar de grotten voerden. Onno dig te zeggen hoe belangwekkend dit bezoek voor de werk lieden van M. De Smet was, die hunne oogen voor al die natuurpracht niet konden gelooven. Ten twee ure was iedereen ten dtscb vergaderd in t Hotel Biron; M. De Smet, die de tafel voq#a\ scheen overgelukkig zich in 't midden zijner trouwe medewerkers te b vinden. Gul en hartelijk was b«-t feestmaal. In warme, welgemeende woorden, weDSChte een d r werklieden den nieuwen Ridder geluk met zijne benoeming, en zijne woorden wer- iir aanwezigen luidruchtig toegejuicht. Wij hebben er aan gehouden dit feestje bekend te maken, want het doet ons genoegen te mogen be- statigen dat, wat men ook zeggen moge, er nog goede ba zen zijn. geacht en bemind door hunne werklieden, en wier voorbeeld diende nagevolgd te worden. 6 6 BRUSSEL op de Auderghemlaan, ging t paard van een officier der gidsen op hol; het beest viel en de ruiter werd er gebroken arm van onder gehaald. LEDEBERG. Woensdag is 't kind eener groenselventster uit de Beekstraat schrikkelijk door hunnen eigen hond gebeten, terwijl de moe der hare kar aan 't ledigen was. Donderdag der verleden week is albier een smartelyk ongeluk gebeurd den geoaamden liutteas van Kamershoek is overreden door zijne kar juist toen er een motocyde voor bijreed, waar door het paard verschrikte. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. Nieuwenhove-bij-Santbergen j namiddag rond 6 urnjs desrhum- \.ia .cv« ,cwcu aigeu.au-t. Ltonk aan ce spot iige bu-p der gebnren, die dapper den brand bestreden onder het bestuur van den Z. E. H'; pastoor, heeft men bet woonhuis en de stallingen nog grootendeels voor het vuur kunnen vrijwa ren. Van de schuur blijven slechts de verkoolde muren over; een aanpalende stal is insgelijks verdield. LOKEREN. Weaak. Onbekende schur ken hebben een vlasgaard en een aardappelveld, toebehoorende aan Ivo Lantsheere, mulder, op de wijk Staakte, geheel verwoest. Zij hebben gansch den vlasgaard afgemaaid en de aardappe len uitgetrokken. De kwaaddoeners moeten nogal talrijk geweest zijn. Ze zijn onbekend. De schade beloopt tot meer dan 500 frank. ®LEIDpïGE. Ontdekt. Zooals wij ge meld bebben, was eene koei gestolen ten na'deele van Alfons Lybaert. De policiekommissaris vau Waarschoot beeft bet ontvreemde uier te Rousselare ontdekt en aangeslagen. De koei was te Eecloo en vervol gens te Brugge verkocht geweest. Dezelfde policicbeambte is ook op het spoor gekomen van den dief, een kerel van Sleidinge, die aangehouden en naar Gent overgebracht is. Aïoobd te Ne VELE boven Gent, tusschen de statie en de kleine ge meente Poesele; aldaar is op geheimzinnige wijze doodgeschoten zekere Theophiel Kerres, onlangs uit Amerika teruggekeerd, hij heeft er nog 2 Broers en 1 Zuster. Kerres was opgestaan s nachts om te gaan water drinken hij werd door een geweerschot getroffen en viel dood. Over eenige jaren werd te Nevele, bij de kinders Bulaert een som van 15,000 lr. gestolen. De da ders zijn tot heden niet ontdekt; het schijnt dat Kerres de daders kende en waarschijnlijk door deze dieven zal vermoord zijn., 't Parket is reeds veischeide maal ter plaats geweest. LOOTENHULLE. Zondag gaf doktor Claer- hout alhier een festival, ter gelegenheid zijner benoeming als burgemeester. Jammer is het dat zulke feesten niet kunnen voorbijgaan zonder bloedvergieten. Rond acht ure ontstond ei twist in de herberg van Petrus Standaertvan woor den kwam men tot daden, waarbij de messen voor den dag kwamen. Standaert wilde de vech ters buiten zetten. Hij werd door eenen der vech- teis aangegrepen en bekwam eenen diepen mes steek in het hoofd. De broeder van Standaert, onderwijzer te Uieme, kwam er tusschen gesprongen, maar de vechters spaarden hem ook niet; zij moesten een tweede slachtoffer hebben. Op zeker oogen klik nam een der vechters hem bij de hand en sneed hem den pols af. Dr Claerhout was seffens ter plaats om de gekwetsten te verzorgen. ST-GILLIS-bij-Dbndermonde. Zaterdag leidde een 13jarige knaap, in den omtrek der Moerstraat, eene koe waarvan hij den leidband rond deu arm vastgebonden had. Opeens ging het dier op hol en sleepte den jongen 300 meters ver over de hobbelige baan. Het slachtoffer werd ijse- "jk gekwetst en verkeert in bedenkelijken toe stand. J GENT. Maandag is in de Slijpstraat, het paard van eenen bo°r door eenen automobiel omgeworpen. DESTELBERGEN. Frans Fierens is op het Eckbcekcinde, rechtover de brouwerij Haeck van zijne kar gevallen. Hij werd aan het hoofd gewond en huiswaarts gedragen. THIELT. Schrikkelijke hoefslag. De laudbouwerszoon Van Oordeghem, 20 jaar oud, heeft donderdag morgend van zijn paard zulken hevigen hoefslag op het been bekomen, dat dit lidmaat gebroken werd. Aanslag tegen dc g van den Bur gemeester van St-Katherina-Lombeek Wanneer Al. Pieter Claes, burgemeester, dijns dag morgend, 5 uren, zijn huis verliet, bestatigde hij dat het vuur werd gestoken aan eene groote mijt sparrenhout, tegen zijne hoofstede gelegen. Ten gevolge van eene onuitlegbare omstandig heid, doofde de brand van zelfs uit, nadat reeds een twintigtal bussels verslonden werden. De gendarmerie werd verwittigd en snelde ter plaats. Zij bekwam spoedig het bewijs dat het vuur aan de mijt door eene misdadige hand werd gestoken. Het parkettis ook ter plaats geweest en deed een zeer nauwkeurig onderzoek. Het dienstpersoneel van M. Claes cn talrijke geburen werden langdurig ondervraagd. ANTWERPEN. 'tls beginnen te branden maandag achternoen bij den schoonmaker Van der Borgt, in de Kloosterstraat 33; maar de Pom piers hadden er rap meê gedaan. -- In den nacht van zondag tot maandag, inbraak geweest bij Mr Vau Well, Gazstraat12 zilveren horlogiën zijn daar gestolen en 25 fr. In n° 28 van den bassin Asia zijn gestolen 32 kassen bierglazen. In de Dijkstraat was onlangs weggeloopen zekeren D. zijn vrouw ea 3 kinderen in brand latende. Nu heeft de vrouw ook haar mobilair verkocht en is er ook van door getrokken. De 3 arme scbaapkes zijn door de geburen opgenomen. LEUVEN. Maandag, rond half twaalf, werd in de Vaartstraat een ouderling door een automo biel omgewojpen en overreden. Het slachtoffer dat erg gekwetst was, word bij Dacby binnen gedragen en verzorgd. Vreeselijk ongeval-te St Truiden. In do werkhuizen van den zadelmaker, M. L. Grené, heeft een schrikkelijk ongeval plaats ge had. Twee werklieden. T. en V. plaagden elkan der... voor de klucht. V. dacht een stuk hout op dou rug van zijnen kameraad te werpen, doch het was een beitel. Daar T. zich plotseling had omge keerd, drong het staal 6 centimeters diep in zijnen onderbuik. De ingewandea hingen eruit en de gewonde werd in een gevaarlijken toestand naar het gasthuis gevoerd. GRU1TRODE. Een schaapherder wilde alhier een vogel op en boom uitrooven. Toen hij aan het nest kwam tuimelde hij beneden en brak een been. Moobdpoging te Meenen. Maandag morgend lostte een jongeling van 20 jaren 2 revolverscheuten naar den Burgemeester van Mèenen; ja, naar M. Pardon, Burgemeester van Meenen een der kogels trof hem in den hals; doch er is geen gevaar bij. De Moordenaar giDg nog voortschieten, toen 't Volk hem vast greep en aan de bijgesnelde Gendarms overle verde. MOORD TE LUIK. t Is te zeggen in 't omliggende, aux environs, te Couthain; wij gaan een les van fransch geveu deux voisins, twee geburen, dont les maisons sont contignes, die nevenseen wonen, de koer is afgescheiden door een haag, ils ont leurs cours séparés par une haie, en ze lagen altijd in rusie voor den waterput, le puits qui était mitoyen, tot beider gebruik. Vrijdag vielen ze wederom aan t kijven; een der twee Boeren, razig van gramschap, fou de colère,, est allé prendre son fusil, is zijn geweer gaan halen en heeft het op den anderen afgeschoten. La victime, het slacht offer, un nommé Defays, zekeren Defays, a roulé sur le sol, is ten grimde gevallen.Quand on 1 a relevée, elle etait mori?; men nam 't slacht offer op, 't was een lijk. D'efais was 49 jaar, ge- .rouwd en Vader van Fa.n.lie. De moordenaar, qui ótait ouvrier d'u udb agé de 33 aas, étê arreié nar geudarr/" <t écronó. ij jaar werd dóór de Gen rmerie aangehouden en opgesloten. Om Fransch te leeren d'allereerste beginsels, koop u een boekje van 10 c. Franscüe en Vlaamsche Samenspraken dan zijn er boeken 50 c. en eindelijk 't groot boek Practische leergang der Fransche taal aan 3,50, groot boek in band. Twee groote Wouden zijn in brand geraakt en namen zulkdanige uitbreiding, dat de groot stad Quebec door de vlammen wierd bedreigd. Al de Pompiers der Stad zijn opgeroepen, doch moes ten wijken voor het Vuur, cm hun leven te be houden. De Bewoners der Voorgeborgten zijn gevlucht naar den Oever der rivier .Saint-Lau- reni en op de schepen. De stad Montreol is ook omringd van vuur, doch zonder gevaar voor de Inwoners. Te Napels is de Berg van Bermher- tigheid afgebrand;er waren voor 8 millioen en half waarden in; de Monte prelate spe len een groote rol in Italië. Daags voor den brand waren er nog voor een half mil lioen juweelen uitgehaald. Te Oporto, in Portugal, zijn 35,000 wevers in werkstaking; ze winnen niet ge noeg om te leven en vragen brood voor hun werk; d'Ellende is er afgrijselijk, de Vrou wen en Kinderen kermen van grooten hon ger. In d'have ligt een oorlogschip, om de orde te handhaven. Is dat de hulp die de Regeering zendt. Te Munich, in Beieren, is een onge luk gebeurd op 't meer Starnberg een bootje met 6 personen in, omgeslagen 3 konden gered worden; d'ander vonden hun graf in 't water... Ja, waar 't plezier in huis is, staat dikwijls de dood voor de deur. In Oostenrijk is 't stedeken Holling afgebrand, binst een geweldig onweer 100 huizen in asch een oude vrouw en zes kinderen zijn erin gebleven. Arme koolmijners Te Reckling- hauzen, in Duitschland, is eene instorting geweest in een koolmijn 3 mijnwerkers dood en 3 ander eruit gehaald zoo goed als dood. De SLACHTOFFERS DER ALPEN. Op den Montblanc is M. Charles Schmidt. Voor zitter van de Union Montagnarde van Ge- nève, aan den döme du Gouter verongelukt. Hij is in een afgrond van 1000 voet neer gestort. BILSEN. De broeders, Veldwezelt, metsers, werkend aan een huis van Bilsen, vielen van eene stelling. De eerste werd op den slag gedood; de tweede overleed eenige minuten later. Te Wacherbach, Duitschland, is verbrand in zijn paleis prins Ferdinand Maximiliaan Yenrenburg, oud 80 jaar. Te Parijs, rue de Charonne, Madame Rabiot zat met haar dochter ken van 10 jaar op den trein; aan de Macadetbrug wilde zij afstappen voordat hij stille stond; ze vielen alle twee onder de wielen; het meisje was de borst verpletterd en stierf bijna onmid- delijk; de Moeder was haar twee beenen vermorzeld en werd stervend naar 't Hospi taal gevoerd... Die onvoorzichtigheden Voor eenige oogenblikken die men wachten moet... Er moest streng verbod zijn uit den Trein niet te stappen, vooraleer hij boom- stil staat. De raad der mijnen heeft aan M. den minister j Francotte zijn verslag ingediend, rakende de vraagpunten der mijnwetgeving en de daaraan 1 te brengen wijzigingen. Volgens zekere bladen zou de raad der mijnen, alhoewel den voorkeur gevend aan private ont ginning, niettemin van oordeel zijn dat de Staat enkele mijnen, voor de kolen tot eigen gebruik, voor zich zou moeten houden. Ook zou de raad willen dat de Staat een mati genden invloed zou uitoefenen op de prijzen, ten einde den rampvollen toetand van verliden jaar te voorkomen. Zagen wij hier niet, door het vormen van eenen trust, de prijzen 83 °/u omhoog gaan, ter wijl de kolen in Westfalen, onder de concurren tie van de domaniale mynen, maar 20 0/0 ver hooging bereikten Zooals men weet heeft de Staat in het nieuwe ■vermoedelijke mijnbekken 8000 hectaren eigen- arwe per 100 kilo dom, te Beverloo, Brasschaet en Merxplas, wat j R°&f>e genoeg zou wezen voor de domaniale ontginning. Haver Holland hield 12,000 hectaren ten behoeve j Gerst van domaniale ontginning in Limburg en de 1 Boter per kilo Om 8 1/2 ure. toen het begon duister te worden, scheen Boerken tot den zijne te zijn gekomen en zegde dat hij meeging, als een der mannen behendig -iep Stoppe I Boerken is dan behendig over de open roosters naar de ladder geloopen eu beDeden gekomen zon der eenig ongeval en weggebracht, waarop de angstig? menigte uiteenging. MEERENDREE. Meegesleept door een paard. Donderdag middag is Jules DeWaeghe in het loopen met een paard gevallen. Hij werd twee tot drie meters ver medegesleept op de straatsteeoen, daar hij het paard niet kon inhou- 5 den, die in allerijl voort vluchtte. Hij heeft eene j breede wonde aan het linkeroog bekomen. De beer doktor van Hansbeke heeft de wonde toeee naaid. Zaterdag i3 Juni igo3 ,00 a ,00 00,00 a 00,00 00,00 a 00,«o 00,00 a 00,00 00,00 a 0,00 9,00 a io.oo 7,63 a 8,18 1,91 a 2,18 5o,oo a 60,00 Duitsche Staat kocht 20,000 hectaren in West falen. a** Nu wij toch over koolmynen spreken, kunnen wij hier de verschijning vermelden van de bro- chuur van R. Van Weensee, De koolmijnen in de Kempen. Dit boekje zal door den Vlaamschen lezer, die in de zaak belang stelt, met gretigheid worden gelezen, om zijne duidelijkheid en waarheid. Het vraagpunt der mijnen wordt er onder al zyne gedaante in onderzocht. R. Van Weensee bomt, voor de domaniale ontginning, Dagenoeg tot dezelfde besluitselen, als die, welke men den Raad der mijnen toe schrijft. Gedeeltelijke ontginning, door den Staat, van de mijnen op zijne eigendommen, zoodat mogelijk de Staat, door het vaststellen van laagste prij zen, op den prijs der kolen eenen heilzamen in vloed zou uitoefenen, ten einde alzoo de weinig christelijke manoevers van mijnbezitters te ver ijdelen (Deze regels zijn getrokken uit de Eendracht van Mechelen aan Maas; doch wij vragen Waarom 't grootste deel der nationale rijkdom men voor altijd afstaan Menschen, uw bloed gaat koken van veront- weerdiging... Zondag zijn twee schoon en groote Meetingen geweest voor d'Hop.. Een zee van Volk en onbeschrijfelijkcn toeloop.. Doch er is een wreed aksident geweest Wij waren in de Statie Esschene-Lombeek gekomen met veel Volk; aan 't hootd.werd een versierde Hopstaak gedragen mat een plakschrift voor d'onj ^tijdige Priester TJ|h -Wr Kwartier gaans; haltfewegé, püöïters kc-men van Esscher.e dorp af en rijden ons voorbij3 jonge gasten; 2 op bruine peerden, de derde op 'ue pommelé; Priester Daens langt zijnen hoed af voor de ruiters.. Als de Ruiters 20 stappen voorbij waren, de ruiter op de pommelé keert zicb om en roept zoo hard hij kan Ha, 't is Pastoor Daens I. Dat liij mijnenz. een leelijk vuil woord met 'ne vloek erbij.. Ge kunt denken hoe de Boereu in gramschap naar de ruiters vlo gen; doch ze gaven hun peerd van de spoor en waren weg., 's Avonds hoorden wij dat die Rui ters gekomen waren door Aalst, langs de Zout- straatpoort.. Is 't niet grouwelijk De Meetin gen puur eu zuiver voor d'Hop, buiten alle politiek; al die onkosten en reizen en aankondi gingen doen, op eigen depan en zulke onbeschoft heid ontmoeten.. Maar w'hoorden t'Esschene nog iets erger in anderen zin Dat er t'Esschene in de Kerk en te Teralfene gepreekt is tegen de werkingen voor d'Hop. Men zou moeten gerust blijven.. Acb, d'Heeren Pastoors van Esschene en Teralfene moeten slecht ingelicht zijn, anders zouden zij zulke wreede daad niet plegen In het Huis Gods, door hun heilig ambt van Bedienaar Christi opkomen tegen de werkende menigte... 't Is ongehoord... Maar d'helsclie machten zijn arglistig en Bisschop Bossuer l.eeft het geschreven van over 3oo jaar Degenen die hunne politieke bedoelingen verbergen onder den dekmantel van den Godsdienst, doen meer kwaad aan den Godsdienst dan de grootste Kerkvervol- gers. Van Mr Dressen, oud pastoor van Breda Met het kostbaar purgeermiddel, slijmverdrijvende Wal- therypil genaamd, genees ik meer zieken dan den geneesheer, 't Is een oprecht heilzame remedie die men niet genoeg aanbevelen kan. DepothoudersMM. Callebaut, De Valckeneer, De Waele, Ghysselinckx en overal. Vraagt bij uwen apotheker do SEDATINE, z(j geneest zonder aan de maag te schaden schedel, hoofdpijn, zenuwpijnen, kopzeer. Algemeen depot A. Degnef, 3, Square Marguerite, Brussel. Niets is beter om zich van vermoeienis te her stellen dan eene tas bouillon, die bjj middel, van het Liebig's Vleesch-Extract dadelijk bereid kan worden. Mijnheer, stuur ons por keerende post, 10 doo- zen Borstpastillen Walthery tegen den hoest en de kaelpijn. 't Is hetgeen wy het beste vinden, zoo voor ons als voor onze kostgansters. De Overste derZusters van Voorzienigheid te Lion DepothoudersMM. Callebaut, De Valckeneer, De Waele, Ghysselinckx en overal. Tarwe fr. Masteluin Rogge Gaxst Havei per 100 kil. Aardappelen de 100 kilo doter per 3 kil. Eiers de 25 Viggenen, per koppel fr. Vlas de 3 kilo Ajuin, de 100 kil. fr. o a o Markr van GENT Vrijdag 12 Juni i7,oo a 17,5o ï3,oo a r3.5o 16,5o a 16,75 00,a 2,43 a 2,61 1,98a 2,16 Markt van NINOVE Dijnsdag 9 Juni 17.00 a 18,5o i3,5o a 00,00 ï7»5o a 18,00 ,00 a ,00 i5,oo a 16, 10,00 a 00,00 ,00 a 00, 00,00 a 00, 2,84 a o, 2,00 a o,— Markt van GEERAARDSBERGEN Maandag 8 Juni. Witte tarwe de 100 kil, 17,00 a Masteluin 14 #ooa 14,00 a 17,00 a 19,a 13,oo a t 00,a 28,— a 2,26 a 2,56 1,68 a o,g3a Eiers per 25 Tarwe Rogge Haver Garst Boonen Aardappelen Koolzaad Lijnzaad Boter per kilo Eieren de 26 Haver Paardeboonen Aardappelen Koolzaad Lijnzaad Boter de kilo Eieren de 25 Vlas, ongezuiverd, de kilo Markt van DENDERMONDÉ Maandag 8 Juni. i6,5o a 00,— 14,00 a 00,— '7.5o a 2,60 a ,00 2,00 ,00 12,5o a 00,00 53,oo a 00, 5i,5o a 00,00 17,5o a 00.00 Markt van ASSCHE Dijnsdag 9 Juni Tarwe de 100 kilc- i5 oo a 5 iin mm -J Gerst Aardappelen de 100 kilo Boter de kilo Eieren, de 25 Verkens het stuk Kiekens, het stuk Konijnen, het stuk Tarwe Rogge Haver Boter Eieren Aardappelen Lijnolie Koolzaadolie Lijnkoeken Markt van KORTRIJK Maandag 8 Juni Tarwe dehectol. 12,Oo a ,00 2,54 a 1,80 a 27,5ca 3,5o a 3,5o 16,00 a 16,5o io,5oa 00, 12,oc a 12,a5 16,00 a 16,5c 48,5q a ,00 52,oo a 52,5o 20,00 a 21,00 i3,oo a i3,25 i7,5o a 18,55 g,5o a 10,00 1,54 a e.,00 i,85 a 0,00 GENT. Een krankzinnige. Vrijdag avond, rond 6 ure, was een metser, bij genaamd Boerken, aan een der nieuwe huizen der Borluuts raat bezig met zulke zonderlinge toeren uit te steken, dat de voorbijgangers bleven staan. Weldra bond de man eene ladder aan de stelling en begon te rijkokeren op eene manier die zijn leven in groot gevaar stelde. De nieuwsgierigen slaakten hulpkreten en de man begon daarop te werpen met alles wat hem onder de hand lag. Zijne werkgezellen begonnen ook naar hem te roepen en toen werd hij razend en dreigde hij bene* den te springen. Niemand wist raad, niemand dierf hem naderen en rond 7 ure stonden honderde nieuwsgierigen angstig naar den man te kijken. Men ging de policle halen, die de straat deed ont ruimer, en toen kwamen er nog meer nieuwsgierigen toegestroomd. Toen scheen Boerken verlegen te 2ijn geworden en hij trok langs de ladders naar 't hoogste van den bouw, waar hij zich in een hoek ging verduiken. Eenige mannen trokken dan naa. boven en gingen den man aanspreken, maar deze weigeide beneden te komen, schold de mannen uit voor moordenaars en dreigde met een hefboom dood te slaan, den eerste die hem dierf naderen. Haver n Koolzaadolie, de roo kilo Lijnolio, 1 Lijnzaadkoeken Bitterpeën ld. cosetten Aardappels Boterde 1/2 kilo Eieren, de 25 MARKT VAN NEDERBRAKEL Woensdag ro Juni. Witte tarwe 16,5o a 16,75 Rogge 13,00 a Haver 18,00 a 20, Aardappelen 9,50 a o,— Boonen 17,00 a r8.-— Trwten a Boter per kilo a,go a 3,00 Eieren de 26 1,70 a 1,80 Konijnen per stuk 2,75 a o,no MARKT VAN ROUSELARE Dinsdag 9 Juni Witte tarwe fr. r6,oo a 16,5o Roode r8,5o a 00 Rogge 14,00 a i5,5o Haver i5,oo a 16,5o Boonen 19,So a 20,0c Koolzaadolie 48,50 a 49,50 Lijnzaadolie 55,00 a 56 Suikerijboonen bes. wagon ig,5o a 20,— 1901 op wagon 19,75 SOTTEGEM 9 Juni Tarwe, de 100 kilo, 16,5o, masteluin i5 ,00 rogge, 14,00; haver, 00,00; boter de kilo 3,00; eieren de 25 I.60 boo nen 0.00 GENT. Er waren 72 beest, meer dan d'an der week. De goede stalbeesten golden gemiddeld van fr. 1,40 tot fr. t,85 volgens kwaliteit. De kalveren van 1,10 tot 1,20 per kilo levend gewo gen. De varkens van 70 tot 100 kilos en daarbo ven, levend gewogen, golden van fx. 0,90 tot 1,00 volgens kwaliteit. CUREGHEM - ANDERLü^HT Veemarkt: Er waren 489 ossen; 2.10 stierem; 760 koeien; middeprijs per kilo Ossen 79 a 92c. stieren 70 cl 80 c.; koeien en veerzen 70 80. Kalvermarkt Tentoongestelde dieren 943 Prijs per kilo fr. 0,90 tot fr. 1,13 BRUSSEL. Varkensmarkt van 9 Juni Er waren 4oo varkeas, zijn verkocht per kilo levend gewicht, 83 k 0,92 c. Om de FraDschc Taal te leeren zonder Meester, volledig, met de manier van schrijven en uitspre ken. het beste boek daarvoor is het Handboek van M. Vervaerke, te koop in ons Bureel, Werf, Aalst, het eerste deel 3,00. Franko 3,30. HET door A. DE BACKER Frijs 0,50.

Het Land van Aelst | 1903 | | pagina 2