wevers van iepereu DE BACKER 16 April HAL De toekomst Vraag iJe Kamer Overai Mrijd Voiksbetoogingen in Rusland iWMHFR 16 ZONDAG 16 APRIL 1805 Orgaan der Christene Volkspartij Godsdienst - Vaderland - Vrijheid Groote Meeting De nicutoe Qlijö 45"' Jttarg;iii£ BUREEL EILAND CHIPKA, WERF, AALST Gewone Aanoncen 20 centiemen per regel; Annoneen op de 3d® Bladzjtfe 50 centiemen per regel Rechterlijke AüDoncen 1,00 per regel HET LAND ABONNEMENTSPRIJS «,W Fr. 'i )un rwr it Stad; 8,60 Fr. roor 4«n BuiJm; 6,60 roor tl do rmmdo L»nd«i Inschrijriogon worden op »H# tfldstippon des iltrs genomen HOOFDOPSTELLER-IJ KSTUURDKR P. DAEN8-MAYART. AELST GEDENKTEEKEN De Heeren-Vrienden, die op 30 April de plechtigheid der onthulling zullen bijwonen, kunnen bij onze daartoe aangestelde komniissarissen, met hunnen rouwbedekten groenen armband, alle noodige inlichtingen bekomen. De^e zullen den stoet doorkruisen en in verkoop aanbie den 1° Het boekje der levensbeschrijving van advokaat De Backer. 2° Zijn albumportret. 3° De phoiographie der Grafzuil. In die herbergen alleen, waar de nationale vlag wap pert. zult gij, Democraten, binnen trekken; immers poli tieke vrienden handelen steeds het liefst wederzijdsch met elkander. HE'P COM1TE1T. der Demokraten, in de Zaal CASINO, ten 3 en half ure. Sprekers Priester DAENS, Priester FONTEYNE en Mr Eug. PAUWELS in 't Vlaamsch; M' M. DAEMERS, iirt Fransch. 111 Een grooten Christen Democraat van Enge land heelt gezegd De zoe eeuw zal de eeuw zijn van 't Volk Wat beteekent dat woord Is dat woord waarheid en zal het verwezen lijkt worden Ziedaar twee belangvolle vraagstukken. Wij nemen het Volk niet in den bekrompen zin der Socialisten die door dat woord slechts de arbeidersklasse verstaat, de eigenlijke ge zegde werklieden, proletariërs, dagloenets of loonslaven. Volgens onze opvatting eener vrije Maat schappij zeggen wij dat er altoos drie verschil- lige standen of, zoo men wil, klassen, zullen bestaan de hoogere, de middelbare en- de lagere klas. Maar dooi de benaming van Volk ver-taan wij de oveigioute mass die moet leven van I harcti l cid. r-UaVijk dó dagl »TpSTï» die vooï fccvi ander werken, maar ook de land bouwers, neringdoeners, stielmannen, kieine handelaars en nijveraars. Die overgroote menigte van 't menschdom noemen wij het Volk, in tegenoverstelling der rijke klas, die kan leven zonder te werken, of die leeft van een andermans werk; dat zijn "eigenlijk de kapitalisten, de Grooten en Machti gen dezer aarde, de Aristocratie. De strijd tusschen Aristocratie en Democra tie, tusschen de lijken of kapitalisten en het Volk zien wij aan gang in al de tijdvakken der Geschiedenis; die strijd is om zoo te zeggen het Menschdom Ingeboren, want de hebzucht en bijgevolg de geldzucht ligt ingeworteld in 't diepste van 't menschelijk hart. Her Volk strijdt voor zijn dagelijksch brood, het Volk snakt naar welvaart en geluk of liever naar min gebrek en armoede en van den anderen kant de rijke is onverzadel ijk. Hoe meer rijkdommen hij bezit, hoe vuriger zijn drilt naar rijkdommen brandt; en 't is om die reden dat de Apostel Paulus dit goddelijk woord heelt uitgesproken de geldzucht is de wortel van alle kwaad in de wereld. 't Js daarom ook dat Christus, de goddelijke DE EEN VERHAAL UIT VLAAND ERENS- HELDENTIJDEN door Cam. De Waegenaere. 1. -EENE ONTSNAPPING UIT DEN LOEVER. Alles wat de oppermachtige minister van Filip VI, Ko ning van Frankrijk, dien voormiddag onderteekencn zou, zou het dagcijfer dragen, 5" Juni, en het jaartal 1346. 's Namiddags werkte de Minister niet. Thans zat hij nog met zijne gemalin aan de ontbijttafel, want het was vroeg in den morgen. De kamerdienaar bracht een bord met fijn gebak bin nen, en berichtte meteen Zijne Exellentie, dat de bestuur der der staatsgevangenis de Loever, hem zonder uitstel wenschte te spreken. De minister kreeg een zuur gezicht. 't Is vruchteloos vroeg opgestaan, morde hij, om eenmaal gerust te kunnen morgenmalen. Hij bemerkte thans dat zijne wederhelft er bleek uitzag. Hebt gij niet goed geslapen, lieve? vroeg hij, met onrust in den toon. De vrouw antwoordde echter niet rechtstreeks op zijne vraag. —"Ik bid u, mijn vriend, neem heden geene besluiten van belang..., sprak zij pp beangsten toon. Niet.., en waarom dan, melieve Verlegen met hare woorden, verschoof de vrouw des ministers eenige malen op hare zitplaats. Eindelijk sta melde zij Ik heb toch zoo akelig gedroomd, dezen nacht. De minister kreeg zijne goede luim terug. Weeral gedroomd, maar lachte hij, en voorzeker reeds bij Nunzio, den sterrewichelaar geweest, om uwen droom u te doen verklaren...? De vrouw knikte zuchtend Welnu, vertel, mij een en ander eens, eer ik den be stuurder van den Loever in gehoor neem. In mijnen droom zag ik eene overgroote zwarte wolk in de lucht hangen, door welke zen noch maan kon drin gen. Ik zag den koning, de prinsen, uen al de grooten des rijks, beangst in de duisternis dier wolk wandelen. Bur- Zaligmaker, die gekomen is om den mensch ge lukkig te maken zelfs in dit leven, gansch zijne leering besloten heeft in de onthechting en ver achting der aardóche goederen en rijkdommen. I )ie het geld bemint, die fier is omdat hij eene groote fortuin bezit, en die met gretigheid geld en goud verzamelt, - die persoon mag zooveel devotie hebben als ge wilt, deel maken van alle Congregatiën en Katholieke KringenChristen is hij met; hem ontbreekt het wezen en de ziel van 't Christendom, te weten de onthechting der aardsche goederen. Ziedaar de leer van 't Evangelie, en daarom blijft het Evangelie het onsterfelijk wetboek van Maatschappelijken Vrede en Rechtvaar digheid. Er is dus altoos strijd geweest tusschen Aris tocraten en Democraten, tusschen de rijken of kapitalisten en het Volk. De maatschappelijke vooruitgang bestaat in de zegepraal van 't Volk over de Kapitalisten; en volgens het woord van den grooten Ch isten Democraat van Engeland, Kardinaal Manning, zal die zegepraal voltrokken woiden in deze eeuw; de XXe eeuw zal de eeuw zijn van 't Volk. Wat wil dat zeggen, de eeuw van 't Volk Dat wil zeggen dut de Maatschappelijke Rechtvaardigheid zal heerschen in de 2üe eeuw; en de Maatschappelijke Rechtveerdigheid be staat hoofdzakelijk in dees goddelijk grondbe ginsel dat de vruchten van den arbeid moeten behooren aan den arbeider die ze voortbrengt.» De kapitalist, dat is eigenlijk de mensch die leeft .en zich verrijkt door een andermans arbeid, die de vruchten verslindt (consumere fructus) van den arbeid van anderen. Als die wandrochteiijke dwaling zal over wonnen zijn en uit de Maatschappij verdwenen, dan zal het recht heerschen; dan zal elkeen de vruchten genieten van zijnen arbeid; dan zal het rijk uit zijn van de Volksverdrukkers, van j de uitbuiters en uitzuigers der werkende klas; j dan zal alle mensch die werkt een menschelijk, j betamelijk en zelfs aangenaam leven kunnen i genieten Er zijn immers in de wereld goederen en rijkdommen genoeg opdat elke mensch die werkt genoeg zou winnen om te eUn eu beta- i mei ijk te leven, maar de goederen ztjn slecht verdeed; ctn handvol meester gemaakt van ai de bronnen van nik- dom, en oen slavenjuk gelégd op de ontelbare menigte der werklieden. Zekerlijk, onder dal betrek heeft het Chris- j tendom eene diepe en heilvolle omwenteling in j de Maatschappij te weeg gebracht; en ais men de geschiedenis leest van het Heidendom, bijv. j in 't onsterlelijk boek van den Hoogleeraar j Dollinger, dan ziet men klaarlijk welke onein dige dankbaarheid het Menschdom aan den Christen Godsdienst is verschuldigd; maar wij zijn nog zeer verre van de volledige toepassing der grondbeginselen van 't Evangelie in onze Maatschappij. 't Is om die heilzame grondbeginselen van Maatschappelijke Rechtveerdigheid te doen heerschen dat onze Christene Volkspartij strijdt cirlijdt; maar zij botst natuurlijk tegen de be langen en geldzucht der rijke Bewaarders. Derhalve wordt onze Christen i emocratie gelasterd en vervolgd, aangeklaagd a's zijnde een brandstok van twist en tweedracht, terwijl -/ij niets anders doet als strijden voor de Recht vaardigheid tot der dood toe agaonizare pro justitia, en bijgevolg strijdt ze voor den maat schappelijken Vrede die zonder Rechtvaardig heid niet kan bestaan. Priester DAENS, Volksvertegenwoordiger, .'in 't volgend artikel zullen wij de ticeë'voör- wkarden onderzoeken die vereischt zijn opdat d| XXe eeuw de eeuw weze van 't Volk. gers, Krijgslieden, Werkvolk, tot kinderen toe gingen gebogen als onder een drukkenden last. Alleen de vreem delingen en vooral de Vlamingen, hielden het hoofd recht, en zagen ons, Franschen, beschuldigend en met verachting aan. Waarlijk, onderbrak de Minister, lachend, dat noem ik droomen zooals het behoort. Als ik mij daar soms ook eens toe begeef, warrelen beelden en daadzaken dooreen, als de broodbrokken in een kokenden ketel boerenpap, maar gij... En wat zegt meester Nunzio, of liever het orakel...? Spot niet, vriend, de Siciliaan is een geleerd en er varen man. Hij verklaart mijnen droom van groote betee- kenis.... Volgens hem, zouden geheimen op het punt zijn ontdekt te worden, die ons Vorstenhuis en gansch het land met schande zouden beladen.. Ho, ho riep de minister, die geerne den spot dreef met de bijgeloovigheid zijner vrouw en weet de sterren- kunstenaar ook niet te voorspellen, rond wat tijd dat zal plaats grijpen... Wij zouden aan den dageraad dier gebeurtenis.zijn.. Zoo...; dan wil ik mij haasten nog dit taartje op te peuzelen, aleer mij voor altijd den eetlust ontnomen wordt door.. Er wordt gebeld en op hetbinnen van den minister, verscheen nogmaals de kamerdienaar. Exellentie, zegde hij, na de verplichte buiging, de bestuurder der gevangenis zegt dat het dringend noodig is dat gij hem aanhoort. De minister werd weer boos. De awaaskop raasde hij, kan hij zijne gevangenen niet plaatsen, dat hij ze doe hangen of late loopen.... Ik zou even eens bij hem gaan raadde de gemalin des ministers.. Kom dan, wij willen gaan hooren wat den grendel baas zoo ongeduldig maakt. En Zijne Exellentie maakte eene vriendelijke buiging voor zijn -nog gansch slaap- of droomziek vrouwtje, drukte zich het kalotje op het hoofd en verliet de ontbijt kamer. In de wachtplaats, aan de poort van zijn paleis, trof hij er eenen man aan met kalen schedel, en van wien uit el- ken gelaatstrek u de ruwheid en gevoelloosheid tegen- sloegafgedrukte stempel der droeve gewoonte, zijne natuurgenoten te doen lijden. Wezen wij minder bevooroordeeld jegens hem dan zijne tijdgenoten, en rangschikken wij hem onder de rijdag heefl de eerste stemming plaats gehad der W;i op de Zondag; ust Ons amendement voor 5a rustdagen per jaar aan alle Staatsbedienden ij verworpen met 79 stemmen tegen 60. D-' stemming zal afgekondigd worden in ons volgende Nre met namen en toenamen. Deze week, vrijdag en zaterdag Leeft de eerste stem ming plaais Üijhsdag heeft M. Van Damme, van Dendermonde gesproken over het Scboolschip van den Staat hij be treurde dat dit Zeeschip in Engeland is gemaakt en deed verschelde groote gebreken van opbouw en inrichting uitschijnen. Ten gevolge zijner Redevoering werd ge handeld over een Koopvaardijvloot M. Buyl vroeg een Professor meer, in plaats van den Aalmoesenier; Priestei Daens merkte op, dat een Professor kan bijge noemd worden, zonder den Aalmoesenier af te schaften. Priester Daens vroeg ook in een onderbreking dat dit Schoolschip zou VJaamsch zijn; geheel onze Zeekust im mers is Vlaamsch. Op zee is Antwerpen gekend, An- vers niet. In zelfde zitting heeft Mr Van Langendonck zeer wel gesproken over onrechtveerdige praming aau werken voor de Provincie gepleegd op Arbeideis, om den dag van n uren te doen aanvoerden. In verscheide punten gaf Minister Francotte hem gelijk. In zitting van Woensdag spraken M Denis en M. Feron over het Handelskon- trakt met Duitschlaud; M. Maroille kondigde een inter pellatie aan, over de ramp in de Kooftnijnen die 7 Slacht offers heeft gemaakt, 0. w. 6 Huisvadershij roept de aandacht op hunne Familiën. In zitting van donderdag is verder gesproken over het Handels-Traktaat met Duitschland, vele Leden der Kamer zijn misnoegd omdat dit Traktaat eerst geteekend wordt ei» dan aan de goedkeuring der Kamer onderworpen. Op 't einde der Zitting van woensdag hadden d'heeren Woeste en Rens gesproken voor de H O P M. Reus had zelfs een Amendement neergelegd om onmiddelijk die ziak te behandelen. En M. Woeste ging zelfs zoo verre van te zinspelen dat de Demokraten niets vermogen voor dit. zaak. Daarover heeft Priester Daens hem een afran- seliugske toegediend van eerste klas. Ondertusschen is he: een goed voorteeken de werking wordt algemeen. M. Rens had tot heden zijn gedacht niet uitgedrukt we- e?:"* d'Hop-, mair Dendergalm._had grouwelijk gespot «it*-* tb "raag der Kophoeren en Priester Daens en M. De Vof- pjjfcuitg.maaki. «r-iai zi) Gehjke 5, ili 19ö3 schreef Dehdergalm alsvolgt En weet ge wie er met de schandelijke we- derkeerigheid het land afloopen als verkochten ze 't gebed van keizer Karei, de remedie tegen alle kwalen Priester Daens en De Backer, twee de- mokraten Wat M. Bethune aangaat, we verzoeken hem de poli tiek uit die zaak van algemeen Belang te laten. De alge- meene Samenwerking is noodig; M. Bethune, De Coster, Van der Linden enz. ziet naar de liberalen niet; M. Rens werkt rechtzinnig meê; g'en hebt maar een werk te doen, MINISTER DE SMET-DE NAEYER overhalen. Dan is alles gewonnen.. En gij hebt maar te willen om Minister de Smet te overhalen voor d'Hop.. Doet gij het niet, dan is al uw werking een ellendig ko mediespel. PlETER DAENS. Waarom is M. Bethune donderdag ten 4 ure uit de Kamer gaan loopen, als Priester Daens afkwam met zijn manifest De Catechismus der Hopboeren M. Woeste, die alles durft, loochende dit Manifest af: en gij, Mr ba ron Bethune, gij Verloochent gij ook dit stuk P. DAENS. slachtoffers der maatschappelijke misstanden De gevan genbewaarders vergrijzen allen voor hunnen tijd en ster ven voor hunne jaren.. Na eene slaafsche buiging voor den lasthouder des Konings, uitte de bezoeker den drievoudigen kreet Ach uwe genade een ongeluk Wat is erVerklaar u...! deed zijne genade, even hard. - Een gevangene die ontsnapt is - Een voorname...? vroeg de minister, door wiens hoofd schielijk de gansche lijst dezer categorie ging. Neen, uwe genade; een doodgewone, maar door plaatsgebrek waren wij verplicht geweest, hem in eenen der bijzondere kerkers te sluiten.. De minister scheen zijne gerustheid te herwinnen. Bah, God verleene hem goede beenen spotte hij 't is wel de moeite waard, er iemands eetlust voor te ko men bederven.. Maar uwe genade gelieve mij verder te aanhooren. De kerker waaruit de gevangene ontsnapte, is dezelfde waarin men vroeger de v. ederspannige graven van Vlaan deren en andere edelen dier altijd opstandige provincie opsloot, en zooals bekend is, hebben allen hunne namen in de muren gegrift. Eerst thans, ter gelegenheid dier ontvluchting, heb ik hem nauwkeuriger doen onderzoe ken. Dit ten gevolge, ontdekten wij weldra een gat in eenen der wanden, dat de vluchteling echter nog beproefd had te stoppen bij middel van drooge moortelbrokken. Wij staken er de hand in en haalden er kleine verknaagde stukjes perkament uit, waarop letters stonden die als met bloed geschreven waren. Ik merkte aldra dat het rand- stukjes van een vol blad moesten geweest zijn. Ik ben er mede bij eenen geleerde gegaan, en deze verzekert, dat het schrift van eene vrouw is. De minister verschrikte. Van eene vrouw riep hij; ga voort, ga voortver volgde hij gejaagd. Daarop ben ik de oude registers van het gevang gaan inzien, en heb bevonden, dat slechts eene enkele vrouw ooit in dien kerker verbleven heeft. Het is zoo..., en wat is uwe meening...? Dat die vrouw met haar bloed hare lijdensgeschiede- nis op dat blad geschreven, en dit in bewuste muurholte verborgen heeft, aan het toeval overlatende om het een maal in het licht te brengen. Zoo denk ik ook En naar het schijnt, zou die onge lukkige heel wat kunnen vertellen hebben... DE WERK MA NS TREINS Doriderdag is de Trein van 5 ure 30 te Laken aangeko- merwe 7 ure 30... Door den smoor was de rijke-trein ten actferen, en daarom moesten honderde Werkmenschen zware verliezen ondergaan. De Menschen van SMETLEDE en Omliggende, die aan Brussel-Zcehave of aan 't Paleis werken, en daar ten 6 ure hunnen slafelijken Arbeid beginnen, moeten een uur wijd loopen, naar Aalst of naar Erpe-Meire, bijgevolg van half 3 's nachts moeten zij op de baan. En wanneer komen ze 's avonds thuis Rond 9 ure. En Denderbode, de gazet van M. Woeste, die Denderbode schrijftAlle brave, treffelijke en werk zame menschen komen den dag van vandaag gemakkelijk aan hun Brood. O gi Sinachthals De Werkmenschen worden verzocht ons hunne klachten meê te deelen. Heden, Vrijdag noen, zal de Minister van Spoorwegen reeds weten wat donderdag is gebeurd. In de vergadering van Maandag is eene be langrijke beslissing, genomen wij zullen toeko mende jaar in al de arrondissementen van het vlaamsche land kandidaten stellen. En ziehier 0111 welke gegronde redenen Reeds verscheidene malen hebben wij nage laten in dit of ginds arrondissement te strijden en daardoor liepen andere partijen weg met onze stemmen. Terzei vei tijde beweerden de behouders dan ook dat wij zooveel stemmen waren achteruit gegaan. Bijgevolg wij zijn vast besloten overal te strijden. Het is onbetwistbaar dat de weinige duizende stemmen in enkele arrondissementen behaald, eens dat zij samen gevoegd zijn, een belangrij ke som uitmaken. In 1900 behaalden wij aldus 80000 stemmen in het land en hadden wij en kel op het 1/3 der arrondissementen van België gestreden. Wij zijn vast besloten overal telkandidaten te stellen, om alzoo aan het land beter onze macht te doen uitstralen. II. Pl. In het dorp Smolensk, op 15 kilometers van Sint Pe tersburg, was de fabriekwerker Dimitri Alexieff gedood door een policieagent. Ten 8 ure 's morgends werd het lijk in de Parochiekerk gebracht en vandaar naar 't kerkhof. ?n weerwil de koude en Jen sneeuw die zwaar en dik neerviel, waren rond de 600U arbeide/a ia?; „aanwezig. reet roode vlaggen en roout* xr'.'-.iCiV- - Zoo trokken zij 't kerkhof op er. legden kföcrwn op 't graf van Dimitri. Een der krooneu had als ops< kHft Dimitri ïs gevallen als onschuldig slachtoffer in den strijd voor de vrijheid. Revolutionnaire schriften werden rondgestrooid; en men riep Dood aan de moordenaarsWeg de Otto- krassie D'handen gingen in d'hoogte tot teeken dat de dood van Dimitri moest gewroken worden; men maakte een kortegie; de lucht weergalmde van 't geroep Ter dood den TsarTer dood den moordenaar Op dit oogenblik verscheen een groot getal soldaten te voet en te peerd, een regiment gendarmen, kozakken en 509 Policie-agenten. De Legermacht maakte verscheide chargen, de kroonen en vlaggen werden afgenomen en de manifestanten gingen rustig uiteen, zonder grooten tegen stand te bieden. Te Romarij in de Hoogeschool van 't Gouvernement, is 't Portret van den Keizer vernield door een ontploffing- stof terwijl men 't Gebed las. 4 man zijn gekwetst. Al wederom is een verdachte persoon aangehouden in 't Park van Tsarkoïe-Selo waar de Keizer zich verborgen houdt. Verscheide schriften zijn gevonden, in welke aangeduid waren de uren van wandeling, van eten en rusten van den Czaar. zal ditmaal een week vroeger uitkomen, voor de ant woord van Priester Fontetne or den Brief uit Roo- En wij mogen vreezen dat de ontsnapte, het stuk ontdekt heeft, en, er het gewicht van herkennende, het zelve medegenomen heeft.:, naar Vlaanderen... - Naar Vlaanderen, natuuriijk... Van het oogenblik dat hij het gevonden had, zal hij rusteloos aan zijne be vrijding gewerkt hebben... Was het door overklimming of ondermijning dat hij zijn plan uitvoerde Noch door 't eene noch door 't andere, uwe genade; de kerel veinsde zich de laatste dagen ziek en stervend. En daar het maar eene gemeine schelm was, wiens dood maar van nuttelooze kosten en lasten ontslaat, had ik verzuimd hem eenen geneesheer te zenden. Maar toen wij dezen morgen een uur lang gansch het gebouw afge roepen hadden op den bediende die gisteren avond aan de beurt der broodbestelling was, vonden wij hem ten laatste, gebonden aan handen en voeten en met gepropten mond, liggen in de cel van onzen zieke. Deze was er van uit, met de sleutels van verscheidene deuren, eenen met broodgevulden korf en de bovenkleeren van den bediende, die hij hem uitgerukt had na hem eenen bedwelmden slag op het hoofd te hebben toegebracht. In het pak van zijn slachtoffer en met eene vracht op den arm, had hij geene moeite om zich de poort te doen ontsluiten. God, moest de kerel het doel van zijnen tocht be reiken, welke vlek viel er op Frankrijk en op heel den franschen naam En de minister dacht aan den droom zijner vrouw... Hij besefte evenwel dat er diende gehandeld te worden. En welke maatregelen hebt gij genomen om den ontvluchten terug te krijgen vroeg hij opeens. Uwe genade, ik heb een tiental goed bereden knech ten te zijner achtervolg gezonden, in de richting van het Noorden, maar eene volmacht diende mij het recht te geven, op gansch den weg, bij de politie en in de kazer nen, versche mannen en paarden op te vorderen tot het opsporen van den vluchteling. Die volmacht zult gij hebben. En met deze woorden verwijderde zich de minister haastig. Na eenige oogenblikken was hij terug, en den bestuurder der gevangenis met zenuwachtige bewegingen een blad perkament toereikend, sprak hij Op vertoon hier van zal men in alle inrichtingen voor 's lands veiligheid of openbaren dienst, van mer tot Vlaanderen, personeel, paarden, wagens en al wat gij behoeven mocht, ter uwer beschikking stellen... En thans spoed gemaakt. De bestuurder van den Loever borg het stuk weg, groette nederig en spoedde zich heen. (Vervolgt.)

Het Land van Aelst | 1905 | | pagina 1