f De Binders te Lede DE VOLKSEEUW Interwieuw De Regeering De Kamer. Open Brief Orgaan der Christene Volksparty Godsdienst - Vaderland - Vrijheid De Gaz t'Aalst 8e reizende Werklieden Namnter 5 4«- Jttrpwg BUREEL EILAND CHIPKA, WERF, AALST Gewone Annoncen 20 centiemen per regel; Annoncen op de S-* Bladzjjdt 80 «Mttamei j Rechterlijke Annoncen 1,00 per regel LA ID ABONNEMENTSPRIJS Wit. Jaan voor de Stad;8,50 Fr. voor den Bniten;6,80 voor sl 4c mndi Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des Jaan gn HOOFDOPSTELLER-BESTUURD» P. DAENS-MAYART. Land van Aalst Geëerde Menschen Volgens de Loopende Geruchten en de Gazetten heeft uw Arrondissements-Bond het Kartel niet aan vaard. Is dat echt Ja, met éenparigheid, in een geheime Stemming ls het Kartel, voorgesteld door Liberalen en Socialis ten, niet aanvaard. Om rede Mogen wij weten om welke reden Zekerlijk Dit besluit is genomen, na een lange Beraadslaging omdat het de algemeene begeerte is op den Buitenons Mannen zeggen Wij zullen meer vrij zijn, sterker zijn, ons vaster inrichten, meer kun nen aanwinnen, gansch op ons eigen staande, en om zoo te zeggen voor ons eigen werkende. En ae Stad de Steden De Partijgenoten der Stad, zij zijn in overgroote meerderheid van hetzelfde gedachtOnze Partij, zeg- fen ze, is zelfstandig, op haar eigen, waarom zou onze trjjd het niet zijn '?ln 1904 hebben wij, onder eigene Mag, 'ne Man in de Kamer gekregenwaarom kan dat nu niet zijn Samen stryaende konden de Volks gezinde Partijen, 'ne Man aanwinnen Neen. neen Maar zeg eens, de zaak van Den- dermonde! Ja, die schandige walgelijke oneerlijke Zaak, het is ongehoord! Zijn woord, zijnHandtcek'en loochenen en opeten Tegenover een arme Volkspartij Hoe is dat mogelijkWij hebben het gezegd en geschreven aan iedereen Zulke valsche onrechtveerdige Zaak moet een vuil einde hebben, het kan niet anders En dat zy Dinamiet is in de Kartels, moet dat gezegd worden Is uw.Kiezing verzekerd VerzekerdIn de groote Partijen, die de eerste staan, gelijk Woeste t'Aalst, die zyn 'verzekerd maar voor kleine Partijen is er altijd gevaar. Men zal Hemel en Aarde bewegen tegen u. Dat weet ik. Men zal dwingen, uitkoopen, tegen u, het zal op geen honderd duizend franken steken Dat weet ik. In Kartel zou uw Herkiezing zeker geweest zijn. Ongetwijfeld. Nu is zij onzeker. Ja, maar de Begeerte en de Toekomst onzer ge liefde Volkspartij gaan voor alles... Ik heb, als Volks vertegenwoordiger, mijn plicht gekweten; daarom wacht ik gerustnet oordeel af der Kiezers... Talrijk zijn de moedige. Vrienden die mij omringen, aanmoe digen en steunen. De Strijd is aangevangen hij zal schoon en voordeelig zijn buiten alle persoonlijkheid, zuiveruit met ons Kristen Volks-Programma. Ge zijt in geestdrift? Ja, en ten uiterste te vrede vol hoop en betrou wen die w cl doet, moet niet vreezen. Op ons eigen staande, zullen wij met meer kracht ons kunnen wen den tot Katholieken die vry willen en vrij mogen oor- declcn... Elk moet- toch zien dat de Kristene Volks partij de redding is De afstand der Mijnen, de stem ming der Forten van Antwerpen, afgeperst aan de Volkskamer, dat zou niet gebeurd zijn met een sterke Kristene Volkspartij... En mi den Congo Patriote en Nieuws van den Dag schrijven er geweldig tegen... Doch wat kracht hebben hunne woorden Het is de Kristen Democratie, vrij op haar eigen staande, die 't Vaderland van groote onheilen kan bevrijden en met goede Volkswetten verrijken... Dat alles zal voor gelegd en opgeklaard wordendaarbij de klachten der Landbouwers die verstooten wordeng'hebt daar de HOP, zoo belangrijk voor ons Arrondissementwe meinden die zaak te behandelen in het artikel De Landbouwer of Boer. Ja, 't was aangekondigd. Maar nu zullèn wij het behandelen in ons Inter wieuw van te naaste "week. Ondertusschen aan elk den hertelijken groet, met den wensch van eenparige Propaganda, veel handen maken licht werk, dat nie mand een order afwachte; Ad I aborem Aan 't Werk! W hebben nu het geluk de VRIJE KLCK te zien, ook gansch op haar eigen, opgesteld, bestierd en uitgege ven door jonge moedige talentvolle Demokraten. Laat ons ieverigznn voor de verspreiding. Aalst, 17 Januari 1908. Pikt er DAENS, Volks ver tegenw. Inbraak bij AL Geestheuvei. IV. ARME GEESTHEUVEL Gelijk men reeds heeft kunnen raden, zonder een groote slimmerik te zijn, was de gewaande Scheepsluitenant niemand anders dan een lid der Binders, en wel een der gevaarlijkste die de omstreken ontrustte het was een Hollander, Willem Veerboom genaamd, naar Gent over gewaaid, zeer bekwaam om alle soorten van schelmerijen uit te voeren, en een behendige bedrieger. Sprietvlechter had hem uit vele anderen uitverkozen om bij den heer Geestheu vel binnen te dringen en de Binders bij nacht in te laten, gelijk het veel de gewoonte was van deze schelmen, wanneer net woningen gold die te dicht bij andere stonden en m^n vreesde te veel gerucht te moeten maken om in te breken. Het was hem gemakkelijk geweest, hem, die schier al de geheimen van den koopman kende, het verdichtstel uit te vinden dat de Hollander den koopman had wijs gemaakt, want nooit was deze luitenant geweest op een schip, nooit had hij het eiland Java gezien, of tegen Geestheu vels broer gesproken. Sprietvlechter had hem dit alles ingeblazen en zelf het medaillon doen vervaardigen van verguld koper, wat door den eenvoudigen en lichtgeloovigen Ledenaar voor goud werd aanzien. Alles was dan naar den wensch der Binders uitgevallen. Geestheuvei had in het geheel geen achterdocht op Veerboom, en toen deze, in het slapen gaan, veinsde zijne portefeuille te heb ben vergeten en naar beneden was geloopen om die te halen, had hij met eene bijzondere be hendighcid, eigen aan de dieven, het nachtslot der achterdeur opengedraaid en de grendels w .-ggeschoven. zoodat zij maar alleen gesloten bleef met de klink Op klokslag twaalf uren, toen reeds lang jneest «die dorpelingen, vermoeid door den ar- zoo schrijft de Katholieke Gazet, Le XX' Siècle, de Regeering is meer bekommerd om te behagen aan de Kapitalisten dan aan dc Kleine Burgerij en aan de Werklieden Hare bijzonderste dryfveer is voldoening te gc- ven aan den Koning en aan de machtige Societei- ten van den Congo, ten nadeele van hel Belgische Volk en der weerdigheid van het Parlement. Voor de groote werken des Konings is er altyd geld; maar de kas is altoos ledig, als er spraak is van volstrekt noodzakelijke werken, gevraagd en her- vraagd door de Députés voor hunne Arrondissemen ten. Zoo schrijft die Katholieke Gazet Zitting van dijnsdag 2 uren Talrijke Leden aanwezig 't Moet een plechtige zitting zijn, M. Schollaert komt plaats nemen op de Bank der Ministers, aan 't hoofd; over 4 weken zat Minister de Trooz daar; nu is hij weg en ver dwenen.. Ach, wat zijn wij hier toch! Heden rood, morgen dood Eéne zaak alleen is duur zaam, kan het hert verzadigen en ons een za lige Eeuwigheid verwerven. Dat is deftig lever, en goed doen aan den Evenmensch; en 't beste goed is de Samenleving brengen op Demo - cratischen voet 't is te zeggen rechtveerdig en broederlijk. De ondervoorzitter Nerinckx staat recht al de Leden volgen hem na; hij spreekt de Lol- rede uit van Minister de Trooz, in deftigr- woorden M. Woeste spreekt namens de Rech terzij, M. JaitBon namens de Linkerzijde en Minister Schollaert namens 't Ministerie. Er wordt gemompeld Zeer wel En dit eerste deel der zitting is afgeloopen. Dan las Minister Schollaert een verklaring voor als Opperhoold van 't Ministerie. Niets 1^ veranderd aan de politiek van 'tGouvernement. Minister Schollaert hoopt dat de overname van den Congo eenparig zal kunnen gestemd wor den. Janson en M. Hymans, antwoorden daarop, in dezen zin We zullen nog zien. Rond 4 ure begint een Interpellatie over klachten van Mijnwerkers. De Konfraters doen schuif-afalras zijn wij nog met 12 man. WOENSDAG, talrijke opkomst De Wet op 't Vaderschap besproken wordt in Tweede Lezing, besproken en gestemd, met 92 stemmen en 1 onthouding, M. Colaert, die zegt dat hij de Wet voorgesteld heeft en zijn Kind niet meer erkent. Rond 4 ure blijven nog enkel eenige Jurisconsulten, om te handelen over za ken van Inboorlingschap. HEDEN, donderdag, het Budjet van Jus- ticie ik ben de eerste Ingeschrevene. Te 3 ure Kiezing van een Voorzitter, het zal M. Cooreman zijn, van Gent. De Congo bfijtt duioter en onovemeembaar de Koning is er innig meê bekommerd, onze Souverein kwelt er hem geweldig meê, daarbij, hij is oud en ziek, zijn beenen willen niet meê hij heeft rust noodig het schijnt dat Koning Leopold nog lastiger is dan Job zijn wijf zaliger Het is in 't geheel of ten deele niet goed met onzen genadigen Vorst YAN AELS: T beid, in eene diepe rust gedompeld waren, sloop bij het flauwe licht der maan een zwarte gestalte door de spaansche houten haag van den tuin, waarin men eene breede opening had ge maakt, en naderde, na eens wel ter dege links en rechts le hebben gekeken ol alles wel rustig en verlaten was, omzichrig het huis. Het was Pieter La Marche, die te Aalst in de Nieuw- straat, niet ver van notaris Vosselaer, een slecht befaamd huis bewoonde den Roozelaar genaamd. Welhaast bevond hij zich aan het achtergebouw en na zich nog eens te hebben overtuigd, na scherp toegeluisterd te hebben dat er geen on raad was om zijn boos inzicht te beletten, te be letten, beproefde hij de keukendeur te openen, doch die was vast gesloten in het nachtslot. Hij duwde vervolgens aan de vensterluiken, doch deze waren insgelijks toe. Hij sloop dan tot aan de achterdeur van het voorhuis, draaide met kloppend hart aan de klink en deze ging zonder tegenstand open 1 Hij vloog, eer dan hij ging, naar de haag. Mannen, fluisterde hij, de achterdeur van het voorhuis is open. Spoedig naar binnen Twaalf welgespierde kerels kropen beurtelings door het gat en stonden welhaast met hunnen aanvoerder aan de deur. Toen La Marche zag dat het getal volledig was, zegde hij Nu makkers, opgepastwij moeten hier zoo kort spel maken, als maar eenigszins moge lijk is maar zijt vooral voorzichtig, maakt geen gerucht. Gedenkt dat wij ons in het mid den eener volkrijke gemeente bevinden en het minste gedruisch alles zou kunnen doen mis lukken. Vooral, geen gebruik gemaakt van uwe vuurwapens dan in den uitersten nood. Dit gezegd hebbende, opende hij omzichtig de deur en trad op zijne teenen binnen, gevolgd door al de anderen. Ontsteek het licht, mompelde hij. Aanstonds brandden er vier dievenlantaarns. Dat twee mannen hier aan de achterdeur wacht houden, ging hij voort op den.: ktoon, en dat er zich drij in de binnenpla. ZITTING VAN DONDERDAG. M. Vanderheyde van Oostende, die zijn ontslag in- Eene Kommissie wordt gelot om het recht van zijn op- i volger te onderzoeken. 2 ure 10. De Leden zijn dun gezaaid. Men gaat voort met het Inboorlingschap. Sprekers Mr Mabille, Minister Renkin en M. Denis. 2 ure 50. M. Hamman wordt opvolger uitgeroepen van M. Vanderlieyden. 3 ure. Kiezing van M. COOREMAN, van Gent, oud Minister van Arbeid, Voorzitter van onderzoek over de Burgerij, wordt Voorzitter gekozen met 74 stern en 45 voor M. Janson hij doet eene korte maar fijne uitgelezene aanspraak die elk aanstaat, wij moe ien het reggen, zelfs Liberalen en Socialisten gaven tee- ken? ven bewondering. M. - >oreman zetelt als Voorzitter en bepaald de Dag- :d UDJET VANJUSTICIE. M. Rosseeuw spreekt tegen de spelen van Oostende. M. Rorboux vraagt vermeerdering van Rechters te M. Daens, in't Vlaamschspreekt over de schrik bar* udi' vermeerderng der Misdaden, zoekt de oorzaken <>p e: vraagt dat de heer Minister onpartijdige Benoe uingcn oudoen. Hij klaagt dat de kaartjesopnemers van Brussel reeds 1 jaar voor 't Gerecht staan en vraagt erbetei ,ng van het lot der Kommiezen bij 't Parket van Dendvrmonde. M. Le Paige spreekt voor de Gestichten van Gheel. M. Pirard beknibbelt de politieke benoemingen van 'redeiechtars. M. de Ghellinck spreekt over Liefdadigheid, en ont lasting der Gemeenten. M. Auousteyns (in't Viaamsch) spreekt voor de Li.nmiiezen van 't Parket, alsook over vervolgingen en brooarooverijen uit Kiezing-wrok 1 M Van Lanoendonck (in't Viaamsch) pleit voor de i rid i. ii van Liefdadigheidsgestichten. Dat men veel te rap is om Kinderen tot hun twintig jaar op te sluiteu, en dat tic opvoeding der Kinderen er veel te wenschen laat. (Zoo men ziet, drij Vlaamsche Redevoeringen in eene zitting en dan nog de 3 bijzonderste een derde der itiog van Donderdag wasVlaamsch; is 'tzou niet dat de olk.si.Vil aanwint en verheft wordt Vragen iu de kamer. Dijnsdag heb ik in de Kamer, een vraag ge daan over 't nachtgeld van 0,40 c.; gewoonlijk bvtaald den i5 Nov.; dees jaar nog niet, nog- tans de Winter is uiterst streng en alle levens- bwhi "~n zij» opgeslagen. Ik heb aangedron gen op de beta.ing en ook op den achterstel. Woensdag heb ik 3 vragen gedaan l° Over de zaak-Pollare 20 Over de dag der Loting Zaterdag 8 Febr.: de Zondag 9, zal een dag zijn van ongehoorde slemperij. Ik heb er bijgevoegd alle dagen zijn slecht, en 't eenige hulpmiddel zou zijn Meer gelijkheid brengen in de Loting. 3° Over de ramp Gent Statie-Dampoort, 4 slachtoffers De barreelwachter is 68 k 70 jaar waarom blijven die menschen zoolang in dienst? Omdat hun Pensioen ontoereikende is half solde 1,50 of 1,60, wie kan daarmeê ieven? De Wet op de Pensioenen der klein Bedienden en Arbeiders schreeuwt naar verbetering. SENAATKIEZING. De plaatsvervanger van graaf de Brouchoven de Ber- geyck, als Senateur, is M. Limpens, oud-Senateur, wo nende op het kasteel van Lombeke. Daar M. Limpens echter erg ziek is, denkt men dat hij geen mandaat zal aanvaarden. Er zal bijgevolg binnen de 40 dagen voor een nieuwen Senateur moeten gekozen worden. Is hij afgestaan Ja, aan een vreemde Katholieke Maatschappij. Voor hoelang Voor 35 jaar Waarom neemt die Maaischappij den Gaz Om er j veel geld aan te winnen. Kon de Stad dit geld niet - winnen Zekerlijk en dit lag in de algemeene be geerte, maar eensklaps is de Meerderheid van gedacht veranderd en de afstand is haastig gestemd. Was daar naast bij Neen, het oud kontrakt duurde nog 4 k 5 jaar gelijk Raadsheer De Blieck het toonde, men had al den tijd alles rijpelijk te onderzoeken; doch Raadsheer Moeyersoen die geestdriftig en vurig voor den afstand pleet, zegde dat de Stad onmiddelijk de voordeelen van den afstand moest beginnen te genieten. Hoe zijn die woorden uitgevallen Als ongegrond zijnde De Gaz is zoo slecht en zoo duur dan vroeger en niemand hoort dat er al gewerkt wordt voor de nieuwe Inrichting. Hoeveel kon de Stad aan den Gaz winnen Ten min- te.Tj) jjj .r par jaar, daarbij ze bleef meester van de openbare verlichting. Waarom zijn deze regels ge- scureven Om bewaard te worden en in 't geheugen geprent. Is het echt waar. dat At. Moeyersoen zich in t zweet gezet heeft voor den afstand Ja, zeker, hij beroemt er zich op. geven, men weet nooit wat er kan gebeuren dat de ander vijf mij volgen. Aanstonds was eenieglijk op zijnen post, en de vijf mannen trokken met Pieter La Marche de trappen op, naar boven. Aan de kamer van Geestheuvel, wier ligging hun op voorhand was aangeduid, waren zij ver wonderd hunnen makker Veerboom aldaar niet te ontmoeten. Maar, verstout daar dusverre alles zoo goed was gegaan, zegde La Marche Ziet, mannen, wij moeten omzichtig zijn, gij weet reeds waarom men zou ons hier van alle kanten kunnen hooren. Ik zal trachten, zonder gerucht, het slot der kamer uit te snijden; gelukt dit niét, dan moeten wij van den nood eene deugd maken, de deur inloopen en geza- mentlijk inspringen. Hij deed zich door eene lantaarn aan het slot lichten, ten einde zijn voornemen ten spoedigste uit te voeren, maar wat zag hij O blijdschap De sleutel bevond zich langs buiten op de deur. De ongelukkige Geestheuvel had, mogelijk door al de blijde ontmoetingen van den verleden dag, wat ontsteld, of misschien wel dat hij 's avonds een glaasje te veel had gedronken, zijne kamer had vergeten te sluiten! Dat is nog beter, zegde de aanvoerder nu zijn wij zeker van onze zaak. Ik gade deur openen grijpt gelijktijdig Geestheuvel en zijne vrouw bij de keel, stopt hun den mond en bindt hun aan handen en voeten. Maar de meid, vroeger een, zal die ons niet verklikken waar mag die slapen Wel ergens op den zolder, antwoordde La Marche. Houdt gij de wacht aan den trap hoort gij haar schreeuwen, maak er dan kort spel mede, zooniet laat haar gerustjonge menschen slapen vast dat hier ook twee man nen buiten de kamer blijven, wij zijn met drie meer dan genoeg. Dit gezegd, deed hij zeer voorzichtig de deur open, en de goede koopman, die gerust lag te slapen, werd evenals zijne vrouw vastgegrepen, den mond gestopt en aan armen en beenen ge- ac s g alles toegegaan was, had Geest-( M. Persoons van St Nikolaas heeft in de Kamer een zeer gewichtige yraa? neergelegd. Talrijke Werklieden uit t Land van Waas, te Brussel werkende en die meer maals de aansluiting te Sint Nikolaas missen en dan te voet naar huis moeten, alwaar ze somtijd, ro v I 'Oer nacht aankomen. Den maandag morgend zijv treinen ook zoo slecht geschikt, dat ze reeds den 2 m®eter optrekken. M. Persoons vraagt da: de het Miiiisur Spoorwegen zou willen onderhandelen me: de Spoorweg maatschappij, om beter geschikte treine e hel e. Wij ontvangen de volgende brief van de Vrije Vlaam sche Democraten van Brussel aan de Leden van 't Milden-Comiteit der Vrije Christ ene Volkspartij van Belgit Waarde Vrienden-Democraten, Om een einde te stellen aan de steeds durende twee dracht die onze partij verdeelt, achten wij dat er zoo haast mogelijk een algemeen Congres bijeen moet geroe pen worden, samengesteld uit twee afgevaardigden van ieder Arrondissement, volgens de wensch uitgedrukt door de Jonge Wachten te Brugge in jaarlijksch Congres vereenigd. Want wij oordeelen dat het oogenblik gekomen is, om eene overeenkomst te sluiten, eensgezind hand in hand, alle oneenigheden in der minne te regelen, en samen met de aanstaande kiezir.gen, den strijd te voeren tot heil en vooruitgang onzer geliefkoosde Vrije Christene Volks partij. Dat is de wensch van alle echte Christene Democraten. Voor 't Bestuur en de Leden De Schrijver, H. Weynants. DON QUIGHOT is een standaard wérk, dat heel en al voor 't Volk bewerkt is. Men vraagt veel goede boeken voor Vlamingen. Don Quichot is er uiterst goed v0or geschikt en tot hier toe overtreft het alles die op dat gebied verscheen. Nooit is zoo een schoon, vroolijk en boeiend verhaal verschenen Dit weik kan en mag door ieder gelezen worden. heuvel toch een kreet uitgebracht toen men hem vastgreep. Het schreeuwen werd hem wel dadelijk onmogelijk gemaakt, doch de scherp snijdende gil had door heel het huis weerklon- kan. Wie schreeuwt daar?... Mijnheel, roept gij mij klonk de stem der meid, die door het gerucht schielijk was ontwaakt. Niemand antwoordde haar, maar men hoorde weldra de trappen kraken onder de voeten van een Binder die zich naar boven spoedde. Een dof gesteen klonk nog naar beneden en alles werd wederom rustig en stil. Inmiddels begonnen de drie booswichten met de geldkas, die zich op Geestheuvel's kamer bevond, open te breken men roofde eenige honderde franken en een mandje met zilver werk,maar de buit waarvoor zij gekomen waren, was niet te vinden. Pieter La Marche trok een geladen pistool uit zijnen gordel en dit op het hart van den koupman plaatsend, sprak hij tusschen een ijselijk gevloek Ik ga uwen mond ontstoppen, maar zoo gij schreeuwt of roept, schiet ik u door het hart. En meteen ontstopte hij hem met de linker hand den mond, en zegde Waar is het geld dat hier berust Spreek of ik zend u naar de andere wereld Van onder in deze geldkas is een geheim, antwoordde de koopman met zwakke stem, hoe gij dit moet opennen, kan ik u niet zeggen, gij oudt me niet verstaan.,. Verbrijzel de twee zijplanken en ge zult het vinden. Is dit wel waarheid Past op dat gij niet liegt of ik trek uw kind, dat daar in dè wieg begint te krijten, voor uw oogen in stukken, vooraleer u en uwe vrouw te vermoorden. Hetgeen ik zeg is waarheid, zuchtte de ongelukkige die klappertande van schrik. Zonder zich van zijn slachtoffer te verwijderen, zegde La Marche driftig tot zijne mannen Neemt het gereedschap en zaagt de plan ken aan stukken toe jongens, spoed gemaakt. Deze laatste woor len werden verdoofd door het geknal van een vuurwapen dat in de voor kamer werd losgebrand, ('t Vervolgt.)

Het Land van Aelst | 1908 | | pagina 1