DE VOLKSEEUW f De Kamer "T zooé* Orgaan der Christene VolkspartQ 1 Loopende nieuws JAN CLERKER Godsdienst - Vaderland - Vrijheid Zoo durven liegen Kommer 16 Zondag 19 April 1008 48"* daaagaag B l7REEL EILAND CHIP KA, WERF, AALST öewone Annoncen 20 centiemen per regei; Annoncen op de 2** BUdipée 50 Rechterlijke AnDoncen 1,00 per regel LAMD IIOOFDOPSTEU-ER-B KSTUURBKB P. DAENS-MAYABT. Het is in RUSLAND, dat het krank en kamank gaat Gedurig worden daar menschen opgehangen,pandare, en ge durig zijn daar bloedige Wraaknemin gen nu moeten 146 Leden der eerste Douma naar 't Gevang 146 Leden der eerste Volkskamer, die ontbonden werd, omdat zij krachtdadig en waar achtig het Volk wilde verlossen arm Rusland Vrijheid is blijheid, maar de Dwang is hnlsch Gezang. Men bevestigt ook dat de Keizerinne van Rusland zinneloos is. Die lange pijnlijke Angst, de gedurige Schrik heeft haren geest geschokt. En onze Koning Leopoldus: waarlijk de Wandel- den-Joden, dè Reiskoning, vrijdag was hij in Laken of te Brussel, zaterdag vertrok hij naar 't Zuiden van Frankrijk, alwaar hij genoemd wordtDe rijkste Vorst der Wereld. Binnen eenige dagen is hij verwacht te Gent voor de groote Bloemen-Tentoonstelhng... Een zittende Kraai vangt niets, maar een rollende Steen en gaart geen mos... Maar rust en vrede gaan boren alles. Pacem debet habere volumtas Zoekt rust en vreedzaamheid in alles wat gij doet. Nooit eene ziel in waren Vrede leelt, die met haar God in geenen Vrede leeft. Te Buda-Pesth, in Hongarië, gaat in d Oogst maand een Congres zijn van 350 Geneesheeren. Abra ham Santa Clara schreef zeer welEert den Genees meester, omdewille van de gezondheid. T Afflighem wordt nu het Abt-Duitsch gebruik ingevoerd, name lijk het gesamentlijk Gezang in de Kerken.. Ik heb dat vroeger gehoord in Aken, Keulen en Trier t Was aandoenlijk dat gezang gebed in de Duitsche Kerk. - Te Moorsel is meesterlijk her teld de aloude Kapel der H. Gudula. Dikwijls denken wij aan het Drama De Verheerlijking der H. Gudula, door Doktor Jan Caudron, van eerbiedige gedachtenis. TANT- WERPEN gaat een groote tegensprekelijke Meeting plaats hebben tusschen Liberalen die voor den Kongo en Liberalen die er tegen zijn.. De schisma is groot in 't Liberaal kamp; Keizer Frans-Josef van Oosten rijk, dat is rareteit, 't gaat 60 jaar zijn dat hij op den Throon zit hij ziet er zoo oud uit als Matthusalem, achter hem komt Koning Leopold, die al bij de 40 jaar op zijnen Throon zit behalve de dagen en de maanden van zijn verblijf in vreemde Landen,. In de Kamer zijn rijke gasten die geen 6 dagen per maand zetelen, maar seldrement voor de volle solde zijn ze present, en zonder Schaamte, op 't gemak, zc steken t geiC in hunnen zak Fiat lux de Parochie Harelbeke gaat verlicht worden met den Gaz. Dat Minister Helleputte zich daaraan spiegele voor zijne reiswagons van derde klas.... Ze zijn slechter verlicht, als de armste kabar- idoes.. En men wilt, als eerste begin, 241 millioen in 'den Kongo smijten. Luchem, die over 20 jaar in Geneven (Genovia) de Keizerinne van Oostenrijk 'doodstak en die sedertdien in een streng gevang zat, nu is hij gansch zinneloos van smart en gaat de we re'dmai kt afgaan.. Wat hij afgezien heeft in die lange afmarteling, dat is verschrikkelijk. Die droeve zaak van MÈCHELEN, in die rijke Brouwer-Familie, twist en tweedracht, krakeel en ge vecht 1 lange, lange jaren 't Huis een helle. Inferno. Vrede is geluk; melior, beter, zegt het Boek der Wijs heid, beter in een arme hut met Vrede, dan in 't rijkste Paleis met twist en gekijf.. Gelukkig de werkende man die vrede heeft in huis en aan zijn brood komt. Te Mechelen de brouwersmadam Ferremas is veroordeeld tot 3 jaar gevang, haar zoon VAN OORDEGEM op zoek uaar de binders. II. De lotgevallen van dien armen Hond Wijl Jan een kenner was van dergelijken aard van zaken, had hij dit weldra bemerkt, alsook dat degene die daar had getrappeld, schoenen droeg, met ijzeren nagels beslagen. Bij nader onderzoek werd hij niet alleen over tuigd van het voorgaande, maar hij bemerkte ook door de bijzondere drukking in den grond, dat de rechterschoen voorzien was van twaalf nagels, en er uit den linker twee uitgevallen waren. 'it was genoeg om dezelve van elkander te onderscheiden. Het is wonder, sprak de jongeling tot zich zeiven, dat een mensch alleen dit hier alles zoo heelt verduiveld want hij kan toch tegen zich zeiven niet gevochten hebben En met den hond heetthij ook niet geworsteld, want nergens bespeur ik daarvan een spoor Aardige zaken, vervolgde hij zie, nu vind ik weder dezelfde indruksels, die mij aanduiden dat de persoon, na heel de verwoesting die hij hier in het hout gewas heeft gepleegd, op zijn zeven gemakken het boschje heeft verlaten. Jan volgde het spoor der voetstappen tot op den aardeweg die naar de heirbaan geleid, maar hier werd het spel moeilijker. Er waren gedurende, den dag schapen voorbij getrokken en die hadden de indruksels der voeten uitge treden; hij zag wel dat men den weg had ge volgd, want de laatste druksels die hij had kunnen bespeuren, waren met den voorkant naar den steenweg gericht. Te nieuwsgierig om zoo aanstonds weder te keeren, volgde hij den aardeweg tot aan de heirbaan, waar de wegwijzer stond daar in de nabijheid bevond *L- tot 1 jaar en de kaartenlegster tot 3 jaar celge vang... Duizend malen zal die Huisvrouw nu hare woorden herhalen Ach, wij die zoo ge lukkig konden zijn 1 DE KONGO zal den ondergang zijn van ons Land. ('t Katholiek Dagblad Nieuws van den Dag) DE KONGO is de rampzaligste onderneming die men kon uitdenken. (Le Patriot* het groot fransch katholiek dagblad). OM FRANSCH TE LEERENzonder Meester, op kor ten tijd, zeer nuttig voor elk, aan 0,75, 3,00,3,50. Het groot Woordenboek-Calluwaert, Dictionnairvol ledig Fransch-Vlaumsch en Vlaamscli-Fransch 5,00, franco 6.50; zelfde boek, maar korter, 3,25 franco 3,40. Zitting van Vrijdag 10 April BEGROOTING VAN ONDERWIJS Redevoering van Mr Pieter Daens Mijne Heeren, (gemompel aan de Rechterzij: Spreek toch Fransch). Mijne Heeren, ik spreek mijne eigene Taal, omdat Vlaamsch veel meer Belgisch is dan Fransch. Moest ik u zeggen dat gij het Volk wilt arm houden en dom, Ued. zoudet zulke woorden euvel opnemen E11 nogthans het is zoo Ons Volk is arm, bijzonderlijk in de Vlaanderen Vroeger zegde men Armen Duitsch 1 Nu geldt de roep Armen Vlaming 1 Die voor Hongerloon moet werken, is arm En in ons Land is een overstroommg van Hongerloo- nen ontelbare Boeren werken en slaven voor Honger loon en wat doet gij voor hunne Vruchten 1 de vurige vraag voor een minimum-dagloon van 3 fr. werd door u onmeêdoogend verstooten Arm is ons Volk en onwetend Velen, zonder eenig Onderwijs De Statistieken zeggen hier niet veel In 't begin des Schooijaars men teekent al de Kinde ren op die komenen al blijven ze weg na de eerste week, toch blijven ze. Scholieren er zijn zorgvuldige Burge meesters, doch men treft er ook aan, die denken dat de Werkmenschen al veel te veel weten daarbij, hoe meer Scholieren, zelfs op papier, hoe grooter subsidie. Om de Waarheid te weten, moet ge van uw hoogte komen en u tusschen de menigte van 't Volk mengen,dan zult ge zien dat meer dan h rnderd duizend kinders zon der eenig Onderricht opgroeien, terwijl bijna al de andere nauwelijks kunnen lezen en schrijven. Oh ons gebrek kig onderwijs verarmt zedelijk ons land. En door een ernstig onderwijs, wat een edel volk kan men vormen 1 Kendet gij het Volk zooals ik het ken. se zcr.'dt zeggen 't Is zonde, ons christelijk volk in zuik een domheid te laten I Onze minister en onze verslaggever zzeii op «c on overkomelijke moeilijkheden om de Ouders te dwinger, hun kinderen naar school te zenden. Men spreekt van gendarmen, van gevangenissen, en straks zou de gar.le- civik moeten opgeroepen worden. Voor jaren, toen onze kinderen van 8 jaar naar de fabriek moesten, tegen welke menschenschennis Paus Leo XIII zoo krachtig protesteer de met alle volksvrienden, dan is er een stukske wet ge komen, en ge hebt het gezien de schandige gewoonte is opgehouden. Waarom zoude wet op de Leerplicht min der doelmatige uitwerkselen hebben Ga naar Duitschland en Franijrijk, ge zult er de Belgische werklieden zien aan het laagste werk, terwijl hier de vreemden de beste bedieningen vervullen Een gevolg van onze onwetendheid en onkunde. Ik mag dus zeggen, dat gij ons Volk arm houdt en zonder de Leerplicht bekomen wij niet wat wij hebben moeten voor ons volk I Wij, Demokraten, willen de Leerplicht, met de vrije keus van de school voor de Ouders; scholen met toezicht van wege Staat en gemeente onderwijzers met ernstig diploma, die geen handel drijven jaarwedde der vrije onderwijzers even hoog als die de officieeleonderwijzers dan zullen ze niet gedwongen zijn handel te drijven. Heeren van de Linkerzijde, gij wilt de Leerplicht, maar gij echt aan uw onzijdige scholen wij willen onze christelijke scholen wij weten dat de Godsdienst de troost is van ons leven en het licht van onzen geest. Uw ABONNEMENTSPRIJS 9 WO ff. Jun voor de Stad;—8,50 Fr. voor den Buiten;6,00 li mende Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des Jeers gtoemm YAM AELST EN geleerdste redeneeringen kunnen niet bewerken wat de Godsdienst doet. Wij eischen het onderwijs met de chris- te'ijke leering en het gebed in de school. Zonder de hulpgelden aan de vrije scholen, bestaat de vrijheid die wij eischen Om keus te hebben, moeten er twee scholen zijn. Genomen dat de vrije scholen niet kunnen bestaan zonder hulpgelden en als enkel de onzij dige school bestaat en als de kristene huisvaders van zulke school niet willen, wat blijft er over Zotte onkos ten,geweld en dwang op de Ouders: SCHOOLOORLOG. Waarom vereenigt gij u niet met het stelsel Lorand- De Harlez 1 En hier betreur ik, mijnheer de minister, dat gij aan den heer Vandervelde niet openhartig hebt geantwoord dat gij ook de socialistiche scholen zult steunen door toe lagen, uit hoofde van de vrijheid van onderwijs. Vrees, heer minister, dat men u eens op gelijke wijze zou be handelen. De heeren Woeste en Verhaegen gaan te ver waar om niet het breed gedacht van de vrijheid van onderwijs toegepast Laat ons malkander toegeven. Dat de linkerzijde onze vrije scholen steune, en dat de rechterzijde de offi- £ieele scholen niet bekampe dar. zullen wij den Leer plicht krijgen. Zie eens neer van uwe hoogte, en ge zult zien wat er woekert in ons Volk, tot schande van de katholieken, bijzonder in Vlaanderen. Spiegel u aan andere landen vuor de ontwikkeling door hun onderwijs. Wil ge mannen zijn van uwen tijd en heerschen in de harten in plaats van door valsche kieswetten, wilt ge den Godsdienst doen dienen tot veredeling van ons volk in plaats van tot de overneming van dien Congo om uwen ellendigen Vorst te voldoen, dan zult ge geen millioenen wegwerpen en in de hoofdstad niet duizenden familiën laten wonen als honden en konijnen. M. Wauwermans. C'est un peu fort cela De heer Daens. Durft ge loochenen dat er hier te Brussel talrijke familien wonen met vader, moeder, drie a vier of meer kinderen op ééne enkele kamer M, Wauwermans. Ce sont des exceptions 1 M. Demblon. Cela n'est pas rare du tout 1 M. Daens. Ik herhaal dai het geene uitzonderingen zijn terwijl hier in de hoofstad zooveel landgenoten on gezond en onzedig hehuisvest zijn, gij wilt 20 millioen stemmen om te Laken en Meysse een paleis te bouwen voor wie Is 't voor eene eerbare vrouw 1 En daarvoor moeten wij hier komen zetelen op dien grooten en heiligen Góeden-Vrijdag 1 Ha i begrijp dan toch uw godsdienst- iever en uwe vaderlandsche liefde op een edelere en eer baardere wijze. ZITTING VAN DIJNSDAG. Ta'Teden aanwezig; er moet stemming zijn rs verplicht zijn bekend te maken als er iets itbreeki ean de Treins of als er te weinig plaats is. De we,kloon aan de slachtoffers van ongevallen zal niet verminderd wordende betaaldagen moeten alle 16 dagen geschieden. De hulpwerklieden aan Tele foon en Telegraaf hadden vroeger 1 fr. vergoeding dit is gebracht per nacht buitenshuis. De vraag van M. Demblon tot uitstel der zitting wordt verworpen door 82 tegen 18 en 1 onthouding. Drij interpellatiën hebben plaats: M. Schinler (Soc.) over d-vam; op werkvolk inde kiezing van Anthinies door M. Flechet over een benoeming in de Nijverheids school van Aywaille door M. Van Reeth ten voordeele der Belgische Briksteenen. Minister Delbeke zegt dat hij 150 millioen Briksteenen der Rupel heeft gevraagd voor de werken van Antwerpen. M. Van Reeth had geklaagd over een krisis in de Steenbakkerijen jaarlijks worden millioen steenen gemaakt. ZITTING VAN WOENSDAG. Talrijke opkomst van de rijke Heeren. 't Is immers voor den Kongo. 10 ure 20. De zitting wordt geopend M. Delporte vraagt de opschorsing, als de Kamer niet in getal is. 84 leden stemmen meê de Kamer is juist in getalmen mag voortgaan M. Augusteyns, in 't Vlaamsch, herhaalt zijne klachten zich eene kleine herberg genaamd de Houten Hand. Jan bemerkte aan de voordeur van dat huis verscheidene in den grond geprentte voet stappen, van menschen die in en uit de herberg waren gegaan hij zag dezelve met vele oplet tendheid na, en weldra bespeurde hij dat de kerel wiens rechte schoen met twaalf nagels was voorzien en waarvan in den linker drij ont braken, hier binnen gegaan was. Hij moest daar verbleven zijn, want hij vond nergens we- derkeerende stappen. Jan trok zonder aarzelen de herberg binnen. De baas uit de Houten Hand zag er een joede kerel uit; hij zat op zijn gemak aan den laard een pijpje te rooken. Anders was er niemand in de herberg. Goeden dag, baas, zegde Jan, wees zoo goed mij een druppel te schenken De boer richtte zich op, begaf zich naar den toog en na den jongeling den gevraagden drank te hebben gegeven, zette hij zich weder aan den haard. - Zijt gij alleen te huis hervatte Jan, ter wijl hij het glaasje genever, dat hij kwalijk met de lippen had aangeraakt, op de tafel zette. Niet alleen, antwoordde de boer het hoofd schuddend en zijn pijpje uit den mond nemend, want mijn huisgezin is heden talrijker dan gis teren. Wat wilt gij daarmede zeggen Dat wil zeggen, kameraad, dat wij verle den nacht een derde kind ontvangen hebben mijne zuster heeft er twee meêgenomen ook voor het nog avond is, komen zij terug dan zit ik hier met die twee schreeuwers. Zoodat gij dezen nacht te veel bekommer nis hebt gehad, om iets anders te hooren, zegde Jan. Dat is te zeggen korts na 10 ure konden wij slapen gaan, maar dat verduiveld schieten op het Valkensteen heeft mij doen ontwaken en tot op den morgen wakker gehouden toch beklaag ik mij daarover niet, want ik heb ge hoord dat de Binders er eene deftige klopping hebben gekregen. Dit is de waarheid, zij hebben aldaar negen hunner manschappen verloren. Zooveel te beter, dit zal hun leeren inbre ken, want als het zoo voortgaat met deze gui ten, zal men haast niet meer durven gaan slapen. Maar, krijgt gij bijtijds ook van die ver dachte kerels niet in uwe herberg De baas schudde zijn hoofd. Denk eens wel na, is hier gisteren avond om tien uren of daaromtrent, niet een vreem deling in uw huis geweest Ja, antwoordde de baas, ik had dit bijna vergeten, die kwam juist binnen toen ik meende slapen te gaan en aan de voordeur eens ging kijken, hij heeft hier wat zitten klappen en twee druppels gedronken. Ik was zeer tevreden als hij vertrok, want het begon laat te worden, mijne voordeur was ook reeds gesloten en ik heb den vent langs achter mijn huis uitgelaten om door het rammelen van het slot geen gerucht te maken en mijne vrouw niet te doen ver schieten. Heb gij dien persoon gekend? - Niet zeer wel, maar mij denkt dat ik hem nog heb gezienhet zou wel Nardus Fleeminck, de baas uit den Roskam kunnen wezen zijn huis staat op Melle, niet zeer verre van het Dorp het gedenkt mij dat ik in betere tijden daar nog ben geweest. Maar waarom deze vraag Daar is toch geen onraad, niet waar Neen, antwoordde Jan, de drie muntstuk jes die zijnen druppel kostte, op den toog smij tende en zich naar de deur begevende, het is slechts nieuwsgierigheid van mijnentwege om reden dat er gisteren zooveel aardige kwanten deze streken hebben doorkruist. Hiermede verliet hij de herberg en stapte den aardeweg op, langs den kant vanwaar hij was gekomen, 'loen hij rechtover het boschje was, ging hij wat verder langs een voetweg noordwaarts op, en zocht in het rond of hij het bekende spoor daar ook niet zou ontdekken. Hij had niet lang ge zocht of hij trof dat van den man met die bena- 1 gelde schoenen aan, en in de nabijheid vond over de Normaalschool van Lier. Ministnr Descamps belooft een onderzoek. M. Demblon vraagt te stemmen dat de zitting zal be ginnen ten 10 ure en nietten 10 ure 25. De Kamer stemt neen met 84 aanwezigen, juist het getal. Dan wordt gehandeld over Kunst en Onderwijs M. Delpor e vraagt 0111 de morgendzittingen te beginnen ten 10 ure 15. Dan zijn er 87 aanwezigen en de zitting kan voortgaan. ZITTING VAN WOENSDAG (achternoen) Wat is die Zitting geweest Eene Zitting-gala, volle gaz, bijna al de Leden aanwezig de Tribunen opgevuld Am bassadeurs, Diplomaten, Hovelingen, veel Dames rijk gekleed, methoeden als platte man den en aan den hals goud en Diamanten de Kongo is eene zaak voor de Noblesse die den Koning omringt. Als allen gezeten waren, is M. Destrée (Soc.) rechtgestaan en heeft gevraagd wat de Regee ring van zin is en of ze na eenige dagen schikte te doen vragen La Cloture In dat geval zal den tegenstand geweldig zijn. Minister Schollaert antwoordt dat de rede twist zal vrij zijn en breedvoerig zonder belem mering dan heeft hij 3 kwartiers den Kongo overwierrookt dan heeft Woeste gesproken ook met de wierrook de Kongo gaat ons schat rijk maken laat ons de vingers en duimen af lekken. Hoe zag Woeste er uit Bleek als de dood en zoo mager als 'ne graat. Men vreesde dat hij in zijn woorden ging blijven. Ik ben weggegaan, om hem niet Je moeten onderbreken. Hoe stuur M. Woeste ook weze, elk had er compassie meê wie weet is 't zijn laatste redevoering nietDan heeft Mi nister Davignon als derde man den Kongo be- wierrookt, geweldig nijg. Dan heeft de Voorzitter afgekondigd en werd algemeen goedg keurd De Kamer zal op Goeden Vrijdag of Zaterdag niet zetelen de zittijd zal sluiten den 9 Mei en ziet, zoo ein digde de Voorzitter, ziet dat ge nu allen goed oppast mqjrgen ten io ure... Hoe kan M. De Saedeleer dat gedoogeu Elk weet dat Daens dijnsdag 31 Maart 's avonds van 7 ure 30 tot 8 ure 14 te Haeltert Eede was, dat hij er met den Statie-Overste en met de Gendarms gesproken heeft en eene Meeting gegeven. Den Woensdag heeft Daens eene vraag neergelegd in de Kamer hij heeft er Minister Helleputte over gehan deld. Den Donderdag voornoen was te Haeltert-Eede een hoogen Ambtenaar van 't Ministerie. Donderdag 2dcn April rond 4 ure nanoen is M. De Sae deleer aan Daens komen vragen inde Kamer M.Daens wat is dat daar geweest M. De Saedeleer die te Brussel woont, wist nog van niets En nu schrijven de Katholieke Gazetten Op het drin gend verzoek van M. De Saedeleer heeft Minister Helle putte een hoogen Ambtenaar naar Haeltert Eede gezon den. Onnoodlg hier iets bij te voegen. hij ook het spoor van den honil, hij volgde deze beide en zij brachten hem langs eenen tegen- overgestelden kant naar het boschje terug tot aan de plaats die hij had verlaten vooraleer zijne opzoekingen te beginnen. Jan zag nu zoo klaar als de dag, dat er maar een persoon met den hond in het boschje had geweest, en hij twijfelde geenszins of het was dezen die het dier had afgemaakt en den rieten stok en het lederen overtreksel met opgezetten wil aldaar had achtergelaten, na alles in het ronde te hebben vertrappeld, even alsof men hier een aanslag had gepleegd. Jan twijfelde niet of men had dit alles zoo overlegd om eene e'.ders gepleegde misdaad te verduiken. De zon begon ondertusschen naar het westen te dalen en weldra ging de grauwe avondstond de aarde bedekken, zoodat de jongeling, wilde hij voor het nacht werd te huis wezen, daar niet langer meer mocht vertoeven. Hij raapte dan den rieten stok en het lederen overtreksel van den grond, nam die voorwerpen onder den arm en na den hond op zijne kloeke schouders te hebben genomen, begaf hij zich langs onge baande wegen naar zijne woning. Gij kunt denken hoe verwonderd de oude Clerkeren Roosje waren, als zij hem met deze zonderlinge vracht zagen binnen komen. Maar toen Jan hun had verhaald in welken toestand hij zijn nieuwen vriend had gevonden, was eenigelijk bewogen, Roosje bijzonder. Dadelijk hielp zij heuren broeder den hond bezorgen men legde hem in eene mand, gevuld met versch strooi, en dekte hem met een versleten wollen deken en dit alles werd niet zeer ver van den haard geplaatst. Vervolgens gaf men het lijdend dier wat water met melk gemen geld, wat het langzaam opslorpte en welhaast viel het beest in eenen verkwikkenden slaap. Ziet, zegde Jan, indien de hond morgen nog leeft, twijfel ik niet hem te kunnen redden. Het zou. waarlijk spijtig zijn, zuchtte Roosje, dat hij stierf het „is toch zulk een schoonen hond. Voorzeker, sprak de oude Adriaan, ik heb 11 mijn leven geen schooner beest gezien gij hebt wel gedaan jongen van hem mc.le naar huis te brengen. ('t Vervolgt). 1

Het Land van Aelst | 1908 | | pagina 1