Lede-Erpe-Aaist DE VOLKSEEUW t Orgaan der Christens Voiksparttj Godsdienst - Vaderland - Vrijheid Overzicht. 't Katholiek. buitengewone - gelegenheid eer. Groote Occasiewerken Nummer 43 Zondag 23 October 1908 - BUREELEILAND CHIPKA. WERF, AALST fiewnne Annoncen 20 centiemen per regel; Annoncen op de V' Blsdzjjd» §0 ptr Rechterlijke Annoncen 1,00 per regel HET LiND 18-* Jaargang ABONNEMENTSPRIJS Fr. iurs voor de Stad;—3.50 Fr. voor den Buiten; 8,50 net >1 *i iriiBil InsehrflvungeD worden op alle tjjdsOppen des Jaars HOOFDOPSTELLER-BKSTUlHtM* P. DAENN-MAYAWP. Er komt overal een nieuw Leven in de Democratie; Elk voelt dat die Volkspartij er noodig is, gehlk ze gesticht werd door Priester Daens, VRIJ, OPRELHI CHRISTEN, 't is te zeggen, aanhoudend, strijdende voor de Rechtvaardigheid Vele Geestelijken, talrijke Katholieken beginnen vast overtuigd te zijn, dat die Volkspartij er noodig is, dat zij alleen Welvaart en Vrede kan brengen in t Va- derl and vo gens de woorden van den ouden P^us Leo XIII. Priester Daens zegde het zoo uitdrukkelijk schoon, den April 1905, bij d'Onthulling van 't Gedenkteeken De Backer te DENDERH AU 1 EM Geen schooner woord heeft er ooit in de wereld goklonken dan het woord Christen dat wooid komt van geen menschen, maar van God zelf. Het Evangelie, dat goddelijk boek, bestempelt met den naam van Christenen de leeilingen en navolgers van den God-Mensch, Jesus Christus. Al de andere woorden, door menschen uitgevonden, won!-n licht van hunnen echten zin verdraaid en door aardsche belang-11 of menschelijke driften ontaard het woord Christen is zur ?r gebleven van alle stoffelijke besmetting 't is met dat woord i.p de lippen Ik ben Christen dat duizenden Martelaren in de eerste Eeuwen van het Christendom hun bloed hebben vergoten om getuigenis te geven aan de Waarheid 't is met dit goddelijk woord gewapend, dat nu nog, in de XXe eeuw, duizenden Pe:r-° craten strijden tegen den geldduivel tlie de wereld beheerscht, om de Rechtvaardigheid te doen zegepralen. De Backer, de felle kampioen, wiens helaas te vroegen dood wij eeuwig zullen betreuren, was een Christen in den echte i en vollen zin van 't woord. Was hij fiei Vlaming en Demokraat te zijn, hij hechtte oneindig meer prijs aan zijnen titel van Lhristen; dit karakter van C'.risten aanzag hij als de ziel en de kroon van zijne Vlaainsche Volksgezindheid. Hij wist dat er geen Democratischer boek bestaat dan 't Evan gelie, 't onsterflijk Wetboek van Rechtveerdigheid en Broederlijk heid in de Wereld, hij had er de twee gouden Spreuken in k''lezen, 1 Notarissen die uit fanatiek Politiek niets willen aankon die aide Rech'en en de Wenschen van't Arbeidende Volk bevat- digen in het meest gelezen Blad van 't Arrondissement, on doen aidks veel Schade aan hunne Lastgevers. T'Aalst is nu een schoon gelegenheid door den Studiekring met Sprekersbond die alle Veertien Dagen bijeen komt en reeds vele Leden telt. Zoo zal elke Gemeente Sprekers hebben,Schrij vers en Aanvoerders voor den grootsten en hei- ligsten Strijd, om Recht en Broed, en Welvaart te geven aan den Arbeid. 6 ure 20. Het is tijd naar de Statie te gaan de Vrienden van Lede vergezellen ons in vreugd en geestdrift, 't is een goede,dag geweest. Hulde en dank I In mijne Meeting heb ik de Demo- crafen van Lede bedankt.^ie gesamentlijk met Erembodegem een Instrument hebben geschon ken aan ons MuziekTOT HEIL DES VOLKS. Wordt voortgezet. Het Leven van Napoleon nieuwe groote 'Uitgaaf met talrijke schoone Platen, een merkweerdig Boek van 1142 bladzijden, is te koop inons Bureel aan 3,00, franco 3,50 fr. Het is een foliant Alle Vlaamschc Feesten worden geerne aangemeld dooi 't Land van Aalst, to' Onderricht en Verhefling van ons Vlaamsch Volk Alge meen Nederlands Verbond Tak Aalst FEESTAVEND, Zondag 25 October 1908, ter Stedelijke Feestzaal Keizer lijke Plaats te 5 en half ure. Personen, niet aangesloten bij het A. N. V hebben toegang v0or5o c. intreegeld. WILLEMSFONDS stuurde deze week aan zijne Leden het merkweerdig Boek VDamsch Belgtè sedert 1830, door D° Victor De Hoon, Studiën en Schetsen. Met de annmelding dat eerlam. Munt-Schouwburg van Brussel gaat opvoeren het muzikaal Drama KATHA- R1NA van Tir.el, zoo gaf de Vlaamsche Gazet woensdag het wonderbaar Levensbeschrijf van den wereldberoem- den Vlaatnschen Meester. Zonder het Fransch of eenige andere Taal te verachten, zouden ALLE VLAMINGEN toch moeten eensgezind gaan voor de Verheffing en Versterking der Landstaal. V ANNONCEN in't Land van Aalst brengen hon- der'd per honderd op, dat is onloochenbaar, de Katholieke 1 Ata uit fnnnHrb Pntitipk nipfs willen nnnkon YAN AELST Sedert eenige weken, wat is er niet geschre ven over de Turken en de Bulgaren, over den Rus en den Oostenrijker, over Servië en Monte negro, Engeland en Duitschland Verschelde weken, het was een verwarde tuit, met hossels en brossels, in groot geval van algemeenen zeer weet ge wanneer wij kunnen vallen? Als de nieuwe Kiezers, als de Jonkheid zich van ons afkeert gelijk van een afgeleefden Grijsaard, om te luisteren naar dezen die democratische Wet ten vragen, terwijl wij de kracht niet meer zul len hebben ze te ondernemen. Zoo schrijft M. Verhaegen de oude Courrier antwoordt daarop met M. Woeste Die M. Verhaegen ic„ - De Arbeid- r is zijn loon waardig, en de Vruchten van den Arbeid moeten eerst en vooral behooren aan den Arbei dt die ze voortbrengt. Dat de Democratie aanwint, bleek Zondag wederom te LEDE bij Aalst, die groote schoonc Gemeente, met verstandig en ontwikkeld Volk, met breede ge dachten, want als de Democraten van Lede toelating gingen vragen voor 't Muzjek van Aalst, dan was de gulle antwoord van M, den Burgemeester Zekerlijk, /waarom niet spelen zooveel ze willen en hoe meer Wolk hoe beter I Het was 3 ure als Aalst aankwam De Vlag, het Muziek, ccn deftig getal Leden, ofschoon de werken slecht gaan en Sint Ursula-dag. Op 't Statieplein werd de Vlag ontrold nadat Volksvertegenwoordiger Daens een aanspraak deed in opene lucht de Vlag, nederig, - gelijk het reine groen der Velden, met de woorden HOOP IN DE TOEKOMST het Kruis met den An ker, in groote letters LEDE. Van 3 en hall tot 5 ure, optocht door de Gemeente, onder blij gezang en Mu ziekspel stilstand op 4 k 5 plaatsen algemeene vreugd ten 5 en hall ure waren wij in 't Lokaal, al waar een lelie Democraat van Lede een Volkslied zong dat de menigte verrukte, ik mag zeggen: de groote menigte, want 't Lokaal was veel te klein. Mijn plicht was daar te spreken en ik deed niets dan dit lied uit leggen. Zonder de arbeid is de aarde niets weerd bijgevolg Recht cn Brood aan den Arbeid nu is de Arbeid, eilaas met gekrenkt recht en gebrekkig in de Broodwinning. Kerk en Wetten zouden als eerste Plicht moeten aanzien den Arbeid op te helpen Doch aan de Wer kende Menigte is alles-gelegen zij is 't Getal en ook de Macht, zelfs met dit gebrekkig Stemrechten wat zal het zijn later met Eén Man, éen Stem? Wij moeten ons deftig houden, ons weerdig houden, Dronkenschap vluchtcurons versterken door Onderwijs en Vereening, ln onze Koopwaren-Slatie zijn ze nog altijd met hetzelfde Volk gelijk over 10 jaar en 't werk is VER DOBBELD... Schandige zaak I Welk hulpmiddel is daar tegen Een enkel - DE DEMOCRATIE VERSTERKEN. Och 't spreekt van zelfs hoe meer 't Volk macht heeft, hoe meer het werkt voor algemeen welzijn. Y Niets Zonder Arbeid. Een Werkzaam Leven is een Oei.ukkig Leven. Y Een Vrolijk Gemoed Is Voorwaar Het Beste Goed. Y Vv 0 Reden, Vuile Zeden. Een Hert Dat Rechtzinnig De Waarheid Zoekt En Moedig Voor De Rechtveerdigheid Strijdt, Niets Gelukkiger. Nieuwerterken Nieuwerkerken op 't graf van Priester Daens, nu in 't Lo kaal rond zijn borstbeeld en die op Allerzielen terug met d'ander Kroonen aan het Gedenkteeken zal gehangen worden. Is'twaar? Bereidt Nieuwerkerken een Demo craten-Plechtigheid SCHRIK VAN 'T LICHT? Dien droeven Dender- bode, wat komt hem over? Nu komt hij op tegen 't bran den van keersen op 't Kerkhof voor de ZielkesHij droomt dat verscheide Pauzen daartegen den Banvloek geworpen hebben Dan is de Banvloek ook tegen de spendekes in de Lijkdiensten, tegen de keersen in d'hand der Stervenden Turbata natura I Wat mogen de keersen- verkoopers. de Rooskcs en consoorten misplkkeld hebben tegen den Denderbode HET BOEK KNEIPP aan 0,70 met talrijke platen, 0,70* franco thuis. Het stelsel-Kneipp, om te verfrisschen, te verjongen, te verharden en te genezen door 't water dit boek is een Universiteit van Geneeskunde. En geen kwakzalverij. In dit Boek heeft men het wonderbaar le ven van den Beiersclien Pastoor.Tot proefIn 1891 vierde hij zijn Jubilé van 70 jaar oud te zijn en 120 Genees heeren kwamen hem geluk wenschen120 Geneesheeren! Dat telt nog! In de 33 eerste bl. var. dit boek heeft men zijn Levensbeschrijf, het wonderbaarste dat men kan lezen. Bureel en Schoolgerief: Pennen, Inkt, Potlooden. Postkaarten, enz. enz. te bekomen in ons Bureel. Een Brabantsche Hnpboer mij zegdeNog 3 zulke jaren en de Hop is weg Droefdroef Landbouwers, wat zegt gij De Hop staat 2? a 30 tot 35. en urusseis, :n giuui eevcu vciu mgv.un,v...v.. ---- j j j bloed igen Oorlog. Die Oostersche Kwestie werd volgt, loopt met hem naar de dood. immers van overlang voorzegd als zullende on- venffijde]ljk gansch® Europa in vuur e„ bloed JJ %ZtXgbg£jSi dompelen. En voorzeker zou het Woord daar Waar zitten ze, zij alc aan de moordende Kanons geweest zijn, indien schrev ^at ouze Hop nog te slecht was 0111 er Keuken de Volksmacht niet sterk opgewassen ware in bier meê ie brouwtn. Op de Tentoonstelling van Berlijr alle Landen, zelfs in Turkije is onze Hop bekroond met 18 onderscheidingen 0. w. Eindelijk komt eenige klaarte Bulgaria zou 3 gouden.en 5 zilveren medaliën en de derde Pr,,5 zich onderling verstaan met Turkije, het schoon e aa 'oor Eiland Kreta zou aan Griekenland vereenigd Frans TrOgh, van A al St-Mijl beek blijven en Oostenrijk zou Bosnië en Herzego- Cbv rnunru urn ai if wina behouden, mits al ander kanten iets ot «rat EEN GOUDEN MEDAUE j. Pnipntatpn Ge ziet het menschen de Boeren doen hun beste, ze vergoeding te geven aan de groote Potentaten. n v0Qr hun vrnchle'n ze nemen a„e mogeiijke ver- Intusschentijd zullen de Mogendheüen samen jjeterin};en aan doch het zijn de rijke menschen die komen in Conferencie, doch Duitschland schijnt njets willen doen voor de Hop; uit opzicht voor EENIGE van verre Schildwacht te willen staan. RIJKE BROUWERS. Men ziet het Voorbij zijn de tijden, dat de klein Standen en de klein Landen overrompeld en vermorzeld werden. De Geschiedenis van de Koningen en Keizers is al wat rot, vuil, wreed kan genoemd worden. Gezegende Volksmacht, die opkomt Men ziet het overal. Y In FRANKRIJK geweldige Zittingen in de Kamer, zekere Biétry sprak tegen 't Minis erie woorden van Dinamiet en wierd de Kamer ontzegd, hij weigerde weg te gaan, men schorste de Zitting op, en de Kamerwacht kwam hem buiten zetten. Nu spreekt jmen van Tweevech-^^ terij, gelijk ten tijde der Eêlmans. •- 1 v IN DUITSCHLAND stelt de Regeering voorde Belasting op 't Inkomen te brengen van 4 tot 5 voor de Fortuinen boven de 7000 mark. Men gaat daar ook de Papieren Waarden belas ten met een deel van dat geld zal de Landb. ontlast worden en al de Jaarwedden der Klein Bedienden verhoogd, er zijn er 272,000; aan de kleinste Bedienden zal men 200 fr. per jaar op slag geven, het Minimum van STAATSLOON zal zijn 1250 franken. Woeste moet grinselen als hij dat leest, want wat de Duitse Regeering nu gaat uitvoeren, werd hier in de Kamer voor gesteld door Priester DAENS, en ik ben op die stappen voortgegaan. Het is uit zijn blo deigen Vaderland dat Woeste nu die lessen krijgt. In AMERIKA neemt de Krisis af, door ver scheide Veldvruchten in hoogen overvloed. Hier in BELGENLAND is de aanhechting van Congo in Staatsblad verschenen; ons Land is nu te scheep en moet varen in mist en smoor; den tweeden dijnsdag van November hernemen wij ons werk, het zal solenneel zijn, met de Tien Ministers. Zou 't Katholiek eindlijk Voorwaarts willen met Leerplicht, Persoonlijken Dienst, Regeling van den Arbeid, Belasting op den Overvloeden ander Hervormingen in de Justice Sociale der heeren Ministers Renkin en De Lantsheer, zoo dringend gevraagd in 1893, 94, 95 en 96. Men zou toch zeggen dat het jong katholiek België eenige levenskracht gaat too- nen want M. Verhaegen schreef onlangs Als de onbeweegbaren (Woeste en C19) de Wet blijven geven, zij zullen de Katholieke Partij doen bezwijken. Ze spreken van te vallen: doch TAFEREELEN UIT DE duiven W ebel D x -- ALS 'T GEVAAR TEN ZIJNEN HOOGTE IS. Martha, zoo sprak de oude Pastoor met stille stem, uit eerbied voor Gods Huis, alhoe wel niemand aanwezig was. Mijnheer de Pastoor Wat is er toch Och Mijnheer de Pastoor Wa-uom w ent ge Wat is er, mijn lief k'(Mij:. kind, mijn lief kind, zei de oude Geestelijke, want die Vrouw, die Moeder, reeds de veertig voorbij, hij had ze gedoopt, hij had haar bereid tot hare Eerste Communie want van Onderpastoor was hij Pastoor op die Pa rochie geworden en stond er straks eene halve eeuw zijne Parochie was zijn leven, zijn vreugd en zi|n rijkdom hij kende niets dan zijne Pa rochie als Bedienaar der Outaren had hij geen Huisgezin maar geheel zijne Parochie was zijn Huisgezin al zijn Parochianen waren zijne kinderen liefst van al zag hij de zieken, de armen, de lijdende. Zijn eenigste politiek bestond in de Werken van Barmhartigheid hij heerschtte door een voudige, teêdere goedheid goed doen was zijn eenigste drilt en vermits er geschreven -staat Dc beste Vreugde is de Vreugde die men anderen aa'zou 'was hij waarlijk de gelukkigste aller menschen. Het zielsgenoegen, een ongestoorde rust lag op zijnnangezicht te Lzen; waarom zouhij ongerust geweest zijn of misnoegd Die met zuivere inzich ten handelt en zijn beste doet, mag altijd vrolijk zijn, dat was zijn woord. Verveling of mistroostigheid kende hij niet van 's morgends tot 's avonds was hij aan zijn Apostelijk Werk in zijne Kerk, t'huis aan de studie, in 't Gebed, op wandelingbij zijn zieke Parochianen, aan 't Onderwijs der kinde ren, in de School want hij en de onderwijzer waren als eene ziel verders in zijnen Hof. Ilij was verre van kluizenaar te zijn of men- schenhater op tijd en stond ontving hij zijn medebroeders aan tafel hij zag geerne lachen en zingen, rookte pijp of sigaar doch altijd mengde hij in de bijeenkomsten iets nuttig en voordeelig. Die eenvoudige Buitenpastoor was gelukkig en maar te gelukkigen hij voerde het verneveu gedacht uit van 't heilig Bisschopken Bracq, zonder in de strenge overdrevenheden van den Gentschen Kerkvoogd te vallen het is te zeg den in deze moeielijke tijden ware Priesters heb- aen als Bisschop Lambrecht had hij maar éene richtsnoer Goed doen Aldus de harten veroveren voor het Rijk van Christus. Een groot gevaar. Onlangs schreef Paus Pius X een open brie! naar de Bisschoppen en de andere Geestelijk heid over een groot gevaar, dat de Christenheid bedreigt, te weten de verflauwing en de ont aarding van den echt Priesterlijken geesthij schreef dat niet uitdrukkelijk, doch zijne woor den gaven het duidelijk te verstaan Dat de Priesters moeten menschen zijn. heel anders dan de andere menschen dat zij niet mogen gehecht zijn aan 't geld of aan de wereldsche eer dat zij hunne kracht moeten zoeken in de lezing van het Evangelie en in een nederig jGebed. Indien alle Geestelijken waren gelijk de oude Pastoor van ons Verhaal, nooit had het Opper hoofd der Christenheid zulken brief moeten rondsturen. Mijn kind, zoo sprak de goede Herder, wat is er toch Mijnheer de Pastoor, 't gaat toch zoo slecht in ons huis zoo slecht, zoo slecht... Mijn hart bezwijkt onder de droefheid... Och God, ik zou... willen dood zijn. Zwijg, Martha, zeg dat niet, elk heeft zijn kruis op deze wereld het uwe is zwaar, ik weet het, doch wie is hier zonder kruis en zonder lij den Maar, Mr de Pastoor, ik zie geen uitkomst. Sa, sa, als het gevaar meest dreigt, dan is de redding nabij... Ge moogt uwen moed niet laten zakken het is eene droeve zaak. Och Mr de Pastoor, wat ik al afgezien heb, is met geene penne te beschrijven. En nu dat Proces... Wanneer is't? Dijnsdag, Mijnheer de Pastoor. Goed, ik ben daarmee bekommerd gelijk gij nu is het tijd om er tusschen te komen.... Dijnsdag, we zijn vandaag zondag is den Bak ker t'huis Ja, Mijnheer de Pastoor. Dat hij dezen avond eens kome, zonder fout, rond 8 ure, half 9... Ik zal hem verwach ten. Bid nu nog 'ne goeie Vadrons. Vraagt en ge zult bekomen, klopt en u zal opengedaan worden maar terzelvertijd alle menschelijke middelen gebruiken. Help u zelve, zoo helpe u God. Ons verstand en ons gezond oordeel heb ben wij gekregen, om er goed gebruik van te maken. Dat uw Man dus kome zonder fout. Die woorden, -00 hartelijk en zoo vaderlijk, vielen op 't hert der bedrukte Vrouw als hemel- scben dauw op verschrooide vruchten. Maar t'huis komende, een nieuwe smart over viel haar Marieken, hare dochter was overval len duor eene zware koorts en lag te bed, alsof ze dood geweest ware haar wezen zoo bleek als Ik lees in het vlugschrift La question militaire, par un Catholique De Ka- ltjen zjj tholieken hebben groot ongelijk de belangrijke vraagpun ten van Onderwijs en Soldaterij niet vast te stellen, ter- van wijl zij in meerderheid zijn. ,twate De volgende BOEKEN zijn te bekomen inor» iet merit 3UREEL of franco thuis mits 10 °/0bij v. 't port 'er word Bismarck, de ijzeren kanselier1000 blz., 200 platen, irijs 10 fr. voor 3,50 fr. Keizer Néro, 1000 blz. geïllustreerd, prijs 10 fr. voor .,50 fr. Napoleon, zijn leven en oorlogen, 1200 blz. 150 platen. Prijs 3 fr. in plaats van 5 fr. Maria van Brabant met zestig illustraties van Emiel Walravens, 500 bladz. Prijs 1 fr. in plaats van 2 fr. Tyl Uilenspiegel in Vlaanderen met 100 platen, 600 blz. Prijs 1 fr. in plaats van 2 fr. Vlaamsch bloed. Prachtuitgave, groot formaat, geïllu streerd. 3 fr. in plaats van 4 fr. Genoveva van Brabant, 1200 blz. 50 platen. Het is de eerste maal dat deze roerende geschiedenis volledig in 't Vlaamsch verschijnt. 3,50 in plaats van 5fr. Maria Stuart, dc Koningin zonder Kroon800 blz. ge ïllustreerd, prijs 7,50 voor 3,50 fi. De Witte Kaproenen, 800 blz. geïllustreerd, prijs 7,50 voor 3,50 fr. Net wonderbare leven van Cartouche, 1300 blz. 200 pla ten, prijs 10 fr. voor 5 fr. Op Gods Genade, groot roman door d'Ennery, 1200 bl. 200 platen, prijs 10 fr. voor 5 fr. De laatste lotgevallen van Roberten Bertrand, 600 blz. geïllusteerd, prijs 2 fr. De Bruid van Jan Breidel, 1200 blz. 40 platen, prijs 3 fr. in plaats van 5 fr. De vroolijke daden van Keizer Karei, 1200 blz., 4 fr. Zwemmen en Redden. Nuttig boek voor oud en jong, versierd met 100 platen. Praclitpapier, 2,50 in plaats van 5frnk. Robert en Bertrand. Nieuwe uitgave. 1,50 fr. in plaats van 2,00. De Werken van Jules Verne, met prachtige prenten, per boekdeel. 0,75 De Werken van Gusl Aimard. Per boekdeel 0,75 Feneraal De Wet. Leven van een Transvaalschen held. Prachtig werk. 2,50 fr. Cartouche. Groote uitgave met prenten. 3,50 Sprookjes en legenden. 0,50 Ja, ze ging sterven, zoo dacht hij, want 'ne mensch in droefheid stelt zich altijd het slech- ste voor, gelijkj'ne mensch in blijdschap niets ziet dan zonneschijn en rozen... Bakker Natus stond daar en verwenschte zijn eigen en bijzonderlijk de duiven 1 Hij zou ze den hals omgewrongen hebben, van d'eerste tot de leste ze waren de schuld van alles. Hij had zijn oogen vol tranen zijn Vronw stond te snikken en te weenen, d'ander kin- derkes weenden men had om den Docteur ge- loopen cn reeds was de man der Geneeskunst daar. Het was een jonge Geneesheer, met statig, geleerd en goedhertig wezen. Hij bleef eenige oogenblikken de zieke aanstaren, voelde dan haren pols, luisterde naar de kloppingen van 't hert, bleet eenige oogenblikken in overweging. Kloeg uw dochter al lang vroeg de Ge - neesheer. Neen, Mr den Docteur, was de antwoord der Moeder, ze kloeg niet. En den appetijt Verminderde sedert eenige dagen... Ge weet dat ongelukkig Proces. -- Och ja, waarom verstaan de menschen el kander niet beterNadien, na veel onkost, men moet toch akkoord maken... Ge zegt dat Proces. uwu v..,-.--,.. Ja, Mr den Docteur, en ge weet ze was linnen hare oogen gesloten 't braaf kind had gedacht te trouwen met Leander van hier ne- toch zooveel afgezien haar verdriet opgekropt; vens cn met dat Proces is alles afgebroken, geioltert cn mweput door Zielesmart: de eenij- Pc Geneesheer riekte zijn oogen streng en ste ziekte voor dewelke de Docteurs geen hulp- stuur in die van den Bakker; toen zegde hij middel hebben. - Stuur iemand naar mijn huis t is eene Bakker Natus stond als aan den grond gena- flesch voor alle 2 uren ne ltpel ik bum jmor- geld zijn Dochter 1 Zijn Marieken Ziek, in gen vroeg terug. 1 stervensnood I... ('t Vervolgt.)

Het Land van Aelst | 1908 | | pagina 1