I en DE VOLKSEEUW I -MERG I A De Kamer De Passie-spelen Reizende Werklieden AALST. Ninove. Nummer 12 Zondag 20 Maart 1910 50ste Jaargang Orgaan der Christene Volkspartij Godsdienst - Vaderland - Vrijheid HEIDEN en kristen Verzoekschriften BUREEL EILAND CHIP KA, WERF, AALST flewone Anr.oncen 20 centiemen per regei; Annoaeen op de V' Blaebtpie 50 n ochterljjke Annonce» 1,00 per r«$®l ABONNEMENTSPRIJS 1,80 Fr. 'i Jun rvc? it Std; -8,60 Fr. roer dra Buiten; —MO rwr dl muil lasöirjjyitL^m worden op illi tpdstippeo doi Jun HET L A N D YAW AELS HOOGER NIEUW LEVEN EERLIJKHE-ID EN VRlJHtlD T'Aalst in de groote zaal van den Werkmanskring. Zou ik aarzelen ervan te spreken Omdat het in den Katholieken Werkmanskring is Weg alle bekrom pen gedachtGoed is goed en schoon is schoon... De Passiespelen, volgens de wereldvermaarde Duitsche manier van opvoeren, met levende Personen, met Muziek en Zang, door ons Aalstersch Volk!... Ik hoor er met grootenlof van spreken;Zondag waren onder de talrijke Aanschouwers en Aanhoorders twee Kunstzielen van aan de LeieSchrijver Styn Streuvels en Schilder Valerius (een Aalstenaar)ze waren ver rukt door die deftige en zielsroerende opvoering. Het Lyden Kristi, het laatste Avondmaal, het Hof hen van Oliveten, de Geesseling en Doornen Krooning, het Ecce Homo, de Kruisdraging, de Kruising op Golgotha, gebeurtenissen van over 20 Eeuwen, blijven gedurig en aanhoudend de wereld ontroeren en beroeren zelfs in 't wereldsch Brussel, met de GOEDE W EEK in eene der Cinema's wordt het Lijden Kristi opge^ yoerd en maakt er groote beweging... Een mepsch kap op zplke wijze de mensohel\|ke Geslaohten niet treffen en meeslepen, bijz. terwijl allen die den Za^ ligmaker volgen, veel moeten opofferen, nederig, verduldig, en veel moeten lijden. Misschien ga ik eens naar de Passiespelen in Aaist; edoch ik volg ze met mijnen geest. Mij w. rd deze week verzekerd dat 's Zondags de groote zaal opge vuld is door werkende Volk van Stad en Buiten maar dat 's Maandags veel, met honderde stoelen onbezet blijven. Het rijk Katholiek Volk van heden daags houat daar niet vanNaar de Theaters van Brussel, naar de Koersen, naar de Badsteden, plezie: ren en vermaken, ja; maar in de Bittere Passie Kristi bij den armen vervolgden Zaligmaker gaan Lessen halen van Versterving en Vernedering, van Onnffar^g en vafi uêr aarasche Goederen, wat peist ge wel Hebben hunne rijke Voorouders dat gedaan in de verledene Eeuwen Tot in 1892 hadden die tiike Standen alle maqht en alle gezag m handen fsdan Een zware mist op aarde lag, Geen Sterren aan den trans Alsdan zijn de Gebroeders Daens recht gestaan met De Backer, De Pelsemaeker, Frans Sterk, Du Catillon, Flancquaert, en anderenWat wilden éigentlijk Dat de Werkende Menigte haar aandeel sou gehad hebben in Wetgeving en Besturen Was dat te veel gevraagd Strekte dit niet tot algemeen Voordeel Maar de Rijke Katholieken hielden aan hun ALLEENHEERSCHING gelijk aan hun veltoch in de Passie Kristi, wat is de houding der schatrijke Phariseërs en Schriftgeleerden? Elk weet wat hie gebeurde: De Kristene Demokraten werden vervolgd als razige Honden vruchteloos riep en verklaarde Paus Leo De Kristene Democraten zijn op de goede Baan, zij zullen Vrede en Welvaart brengen in hun Va derland.... De Katholieke Bewaarders bleven zoo kop- kig als Koni g Pharaode Kristene Volksmacht moest onder hun bedwang liggen, en Priester Daens, metal zijn Mannen die Dieven recht staan, werden vervolgd totterdood... Zestien Jaren, tot heden toe, overalde mensche- lijke'Driften kennen perk noch grens men roept het heden af, te WEENI-.N, de Hoofdstad van Oostenrijk: Burgemeester Lüeger, Kristen Demoeraat, vervolgd en aangeklaagd te Rome gelijk Priester Daens, ge rust en zalig gestorven, na zijne Dood verheerlijkt en verheven als een Volksheld en Heilige maandag is hij begraven nooii zooveel Volk gezien te Weenen de oude Keizer Frans Josef was in de Kerk met al de Groothertogen; - Democratische Broeders en Zusiers, dat de groote Dagen der Goede Week ons versterken en opwekken in den Strijd voor de Rechtvaardigheid aan ons is de Zending hier het Kristene Geloof te behouden Pater Rutten schreef het onlangs in den Univkrs, van Parijs... Ad laborem, Democraten, aan 't werk, overal; Verspreidingvan het VolksprogrammaAanwerving, Inrichting van Bonden medehelpen in de Kiezing van Brabantde Zetel van Priester Daens moet terug terug aan de Democraten Vrienden uit het Arron dissement Brussel, ik bid U, verzuimt geen oogen- OF naar het groot Drama HET TEEKEN DES KRTTISES en het vermaard Boek Quo Vadis door Pieter Daens, Volksvertegenwoordiger. blikDat elke Demokraat zyn uiterste beste doe, overal waar de Partij strijdtte Koitrijk, te Roeselare Thielt, te Mechelen goeden Dag, Vrienden, goeden Moed, uw toegenegene Pieter DAENS. Zitting van Dijnsdag. Zeer weinig manschappen aanwezig 13 Katholieken, 6 Liberalen, 16 Socialisten en 1 Kristen Demokraat. M. Debunne (in 't Vlaamsch) doet eene ondervraging over de burgemeesters van Rousselare en Meenen die verboden hebben het uitplakken van affichen over Ferrer en zotte Staatsonkosten. Het debat duurt tot 5 ure. Minister Schollaert verde digt heel zwak de burgemeesters, De Katholieken zouden moeten weten De maat met welke gij meet, zal dienen om u te meten. Die het Volk verliest, verliest alles want aan 't Volk komt de macht Zitting van Woensdag. Bijna al de Leden aanwezig groot gewoel en gekud- der langs alle kanten. Men begint de stemming over de dagorde-Debunne over 't verbod der Plakschriften te Meenen en te Roesselare. De afkeuring is verworpen met 68 stemmen tegen 55 en 2 onthoudingen. Dan komt een lang tonggevecht over de mijnen van den Katanga (Kongo.) Het dagorde-Vandevelde heeft 61 stemmen tegen 76 Rond 3 en half begint de stemming der artikels van Scholen en Wetenschappen de 37 eerste worden aange nomen bijna zonder bespreking. Op 't artikel Middelbare School spreekt M. Rens voor 't middelbaar Onderwijs te Ninove en Geeraerdsbergen en vraagt een afdeeling voor de middelb. School van Aalst. M. Woeste antwoordt met zijne gewone gepolierde kattijvigheid, Ik vraag het woord en zoodra ik rechtsta, M. Woêète staat recht en is de gaten uit. (Algemeen gelach.) Het was reeds 5 ure ik heb gezegd dat M. Woeste altijd van de kietingen spreekt uit schrik en knaging dat hij over Aalst mag zwijgen wat de scholen aangaat, dat Aalst zou moeten een Nijverheidschool hebben, gansch op haaf eigen geJijk de Muziek- en Teekenschool. Vandaag donderdag zal 4 stuiven in de Kamer. Het Ministerie staat 1 millioen toe aan de Vrije Scholen. Ik zal 200,000 fr. vragen voor verhooging van loon aan de Staaisonderwijzers van 1000 tot 1400 fr. Zittingvan Donderdag. Een geweldige wreede zitting geweestveel Collega's aanwezig in 't begin ging het nog al gerégeld men stemde tot art. 39 Middelbaar Onderwijs toen kloeg Masson, van Bergen, over Middelbare Scholen, niet of te flauw ondersteund Minister Descamp zegde dat hij daarover geen rekening te geven had daarop begon een geroep en een gehuil een half uur langschreeuwen, Mijnheer, en huilen dat de Kamer daverde is 't de kie- zings-koorts die aanvang neemt Als die eerste storm voorbij was, sprak Van der Velde een half uur over een Onderwijzer aangeklaagd als Socialistde Minister van Onderwijs wilde antwoorden, doch werd onthaald op gehuil en gelawijtdit duurde tot 5 ure toen stond de woeste Demblon recht, maar de Voorzitter sloeg rap de boeken toe. j Als de heer Daens, de kloeke volksvertegenwoordi- i ger, die u opzoekt, met u reist, uw leven en uw stre- Bij verzoekschrift gedagteekend uit Aalst, 12 Fe- j ven kent, uw klachten hoort, het harde van uw be- bruari 1910staan begrijpt, u opbeurt, u moed geeft, u troost, u Vraagt de Gemeenteraad van Aalst dat het ontwerp helpt, voor 'u in de bres springt en met taai en onver van een vaart, waardoor de Dender met de Beneden- j zettelijk geduld in de Kamer uw rechten verdedigt, Schelde verbonden zou worden tusschen de Gemeenten i dan staat geen een van die «chikke» heeren recht om Baasrode en Denderbelle, ter studie worde gelegd. j hem ter zijde te springen, dan halen zij hoonend de Zelfde verzoekschrift van de Gemeenteraden van Ap- schouders op en zeggen pelterre, Eichem, Denderleeuw. Erembodegem, Gee- Hij is daar weer met zijn kerkvolk.... Dat wordt raardsbergen, Grimminge, Herdersem, Idegem, Mespe i een rechte zagerij!... lare, Nederboulare Nieuwenhove, Okegem, Óverboelare, j 't Is kiezing in Mei! Pamel en Strijtem. 1 Op hun soÉken zullen ze afkomenals looze vossen zullen ze u komen bepratenen in geen vier jaar hebben ze uw adem kunnen rieken Werklieden uit het Brabantsche Werkers uit Antwerpen Werklieden uit de Vlaanderen, maakt Propaganda eiken dag en elke uur. Arbeiders van overal Als gij in het kiesbureeltje staat, alleen met u zelf Vragen gericht door Pieter Daens Tof den heer Minister van Spoorwegen Namens de Reizende Werklieden eenige vraagskes, waarop ik uwe welwillende aandacht inroep 1° De Gazwerkers en Staatsarbeiders uit Herzele, Aygem, Bambrugge, Meire. Haaltert, Haaltert-Eede enz. bidden U den werktrein van ure ook des Zondag te i laten bollen nu moeten ze voor dag e.. dauw te voet en uw°geweten, denkt eens aan den knappen,"kloeken naar Aalst, om op behoorlijken tijd aan den Arbeid te zon. ^eer Daens. Zal Demblon vandaag herbeginnen Of zal men de belangrijke artikels laten bespreken Na Middelbaar Onderwijs volgt LAGER ONDERWIJS. De Regiering geeft 1 millioen aan de Vrije Scholen daartegen zou het kunnen stormen. Onze Voorzitter dacht noclvans de Vlaamsche Wet te kunnen" voorbren gen heden Vrijdagdoch nu zou 't kunnen zijn Woens dag Met Witten Donderdag begint onze Paaschvakantie tot 5 April. Op art. 68, jaarwedde der Onderwijzers, heb ik een Amendement ingediend, om het krediet te vermeerderen met 200,000 fr., om de jaarwedden van 1060 tot 1200 fr. te kunnen verhoogen... I »e medehulp der Katholieken of hun handteeken vragen, is vruchteloos ik heb dus on dersteuning gevraagd en gevonden bij M. Rens en M. Augusteyns. Dezen namiddag de stemming daarover. 2° De Mannen van rond Ternath vragen waarom de Trein 3004 md w elke zij 20 jaar op en af reden, nu ver boden Is Door die afschaffing hebben zij een uur min nachtrust. 3° De dringende vraag der Manschappen van 't Land van Aalst en 't Land van Sottegem en Ninove is dat een der Morgendtreins naar de Leopoldswijk zou bollen 800 a 1000 man zouden er een uur tijds en onkost van Tram bij winnen. 4° Op den eersten Trein uit Sottegem naar Leopolds wijk moeten veel Werkmenschen rechtstaan Dijnsdag werd mij op den Trein verzekerd dat meermaals 6 Arbei ders op éen bank geprest zitten, terwijl anderen tusschen de pauken staan en in de loopgangen, 's Avonds met Trein 6 ure 19 is het denzelfden droeven oremus. Als men nagaat dat velen dier Werklieden van 3 ure of 3 en half hun Huis verlaten moeten, om te 9 ure of nog later terug te zijn, en dan na langen afmattenden Arbeid nog moeten rephts'aan op deTreins, zal het dan zelfs den hardvóchtigsten verwonderen dat ik mijne stem verhef en de hulp van den heer Minister inroep voor de Landgenoten die reeds zulk lastig leven hebben? Tot den heer Minister van Spoorwegen J De heer Minister vraagt in welk Arsenaal de Stielmans klagen over Hongerloon 1 Mijne vraag was gericht over Aalst, alwaar den midden prijs is 3,40, blijft op 25 dagen en na aftrok der 4°/o 85 f. Is dat niet'een echte Hongerloon In blja alle Arsenalen wordt geklaagd zoo hoorde ik zondag uit Brussel dat Stielmans na 3,60 fr. getrokken te hebben, eens benoemd zijnde, dalen tot 3,20 11! Denkt de heer Minister niet dat zulke toestanden niet snel genoeg kunnen verbeterd worden Hard is uw lot Dag en nacht, nacht en dag wacht u de taak, de zware, ruwe, aftobbende taak. Zomer en winter, bij sneeuwjacht en vrieswind, on der een brandende zon of in zwirrelende regenvlagen gaat ge kloek, moedig, trouw en taai voor 't eerlijk brooagewin. Hara is 't u beschoren lotEn ach, zoo weinigen zijn er mee begaan. De rijken klagen het, dat ge op de spoorwegen, op zekere uren, hu» het lustig, stille reizen ongenoeglijk maakt. In sommige stations is de wachtzaal 's winters, m n voorbren- ^en Troegen morgen, niet verlicht, niet verwarmd zijn Woens- Op eenige plaatsen is de wachtzaal zoo klein, zoo Herinnert u dan die trouwe, goedige, eerlijke figuur! Geef helpers aan dien Man Zendt hem de hulpe waar hij naar snakt, niet voor hem zelf, maar voor u, om u beter te kunnen bijstaan; zekerder te bekomen wat hij wil en betracht voor uw welzijn Aarzelt niet Weest trouw Weest dankbaar Stemt voor de Christen Democraten Ieder stem die ge geeft aan dat ideaal, is een bloem, een geurige bloem die ge strooit op den harden le vensweg van dien gulhartigen, goeden Vriend Arbeiders, Reizende Werklieden, Doet nw plicht! STIJN STORMS. XII. - IN EXTREMIS Terwijl Keizer Nero met zijn Hof en met 40 h 5o duizend Romeinen en Romeininnen in blijde afwachting waren om de verscheuring der Kristenen bij te wonen, sprak de oude Apostel Favius woorden uit hart en zielvan vlam en vuur tot de Kristenen, die niet op, maar aan hun uiterste waren. Nog eenige oogenblikken en ze gingen ten aanschouwe der Romeinsche wereld, een grou- welijke en ijselijke dood sterven Geworpen worden ten prooi aan wilde Die ren, doorklauwd, afgebeten, gesleurd in de ijselijkste pijnen, als speelbal der viervoetige wangedrochten, tot de Dood een einde aan hun lijden zou brengen. |gDie ziek en zuchtig liggen, op een lijdens bed dat hun stertbedde kan worden, konden zij met al hun geld en goed, met de teederste smeeking, met de grootste wilskracht, konden zij de pijnen wegkrijgen, van de dood ontslagen zijn, geen oogenblik zouden zij aarzelen En hier bij die menschen in extremis, die gaan lijden en sterven, éen woord, éen enkel teeken is voldoende om van alle lijden en dood angst verlost te zijn, ja, en aanstonds in een leven van vermaak en van wellusten. Eén teeken, éen woord Ik wil wierook bran den voor de Afgoden. Ge ziet hier kloeke Mannen ja, maar ook krachtelooze Ouderlingen, zwakke Vrouwen Huismoeders, teedere Kinderen doch nie mand denkt eraan den Dood te ontsnappen allen zijn in begeestering, men zou mogen zeg gen in blijde afwachting. De oude Priester Apostel Favius achtte het niet noodig den moed zijner Geloovigen op te wekken allen waren versterkt in hun vaste overtuiging door een eenvoudig gebed in hun Laatste Communie hadden zij den kristen le venslust terug hunner Eerste Communie. Geliefde ristenen, had Priester Favius gezegd in de innige ontroering van zijn ziel, geliefde Kristenen, de God-Mensch, almachtig en eeuwig is zijn leven en zijn bloed komen geven, tot redding en verheffing van ons arm menschel ijk Geslacht zoo lang de wereld be staan zal, zal Opoffering en Lijden een mach tige Zoenboete zijn maar nu, nu moeten Bloedgetuigen opdagen, om de Waarheid der Goddelijke Leering te bevestigen. Zalig, ge lukkig wien de eer beschoren is, op zulke nauwe wijze verwant te zijn met de Godheid.. Moed en Liefde moeten ons bezielen I Dat onze laatste bede met ons bloed ten Hemel stijge, dat de Aanschouwers door onze weerdige hou- dig en ons moedig lijden getroften worden, om door de zalige Leering van Christus de God delijke Meester te volgen... Duurbare Geloo vigen, het leven is hier een korte doortocht, geen enkel oogenblik zijn wij zeker elke uur kan de Dood ons treffen.. Laat ons bidden O Heer, Kristus, Verlosser en Zaligmaker, uit liefde tot U, om U te volgen en U te dienen, om U te doen kennen en verheerlijken, offeren wij uit ganscher hert met vreugd en blijdschap ons leven op in U gelooven wijin U hopen wij, U aanbidden en beminnen wij. De toekomende Martelaars en Martelaressen schemerden en schitterden van rustige Vreugd, De Verlosser der Wereld, verheven en ver heerlijkt aan zijn Kruis, troost alle bedrukte Zielen die Hem aanroepen bijzonderlijk de Zielen in stervensnood staat hij bij en verzacht hunnen doodstrijd en wie zal ons zeggen, welke troost, ja vreugd ea moed door de Ge- nietig, dat gij in het helsche weder, als honden buiten staat, wachtende lange poozen naar achteruitblijven de treins. Er zijn lijnen waar men op onmenschelijke wijze het zure, het drukkend van uw leven verzwaarter is geen correspondentie en laat in den nacht, in d e klei ne uren soms, komt ge thuis waar de ouders, de vrouw, de kinderen, ongerust uw komst verbeiden. Hard is 't lot der werkers hard vooral is 't lot der reizende Werklieden Maar wie bekommert zich met hen Zij die binnen enkele dagen, met vriendelijke lach jes én met schoone beloften, uw arm stemmeke zul len komen afbedelen, zijn, na de kiezing, te fijn opge- snipperd, te dik met pommade bestreken, te kwistig met reukwater overgoten om hun fijn neusje te steken in de zwijnenkoten waarin men u vervoert. Zij zouden er onpasselijk van worden En trotsch, hoovaardig en on verschillig gaan ze hun wegen en laten onbezorgd Gods waterken over Gods akkerken vloeien zijn?.. Die J altijd jong. kruiste Almacht in de Ziel gestort worden van de Kristene Menschen, opgeroepen als Bloed getuige voor zijn zalige Leering Dan vielen de Bloedgetuigen op hun kniën en begonnen te bidden, de armen uitgebreid, gelijk den God Mensch op zijn Kruis. De Heidenen, Gevangenbewakers en Nieuwsgieri gen, waren diep getrotfen door die wonderbare houding. De gewone veroordeelden waren otwel woedend van wanhoop, ofwel in koorts van angst en spijtnu en dan had men er die met trotsen hoogmoed naar den dood gingen bij die eenvoudige werkende ongelt-erde menschen geen angst of schrik, geen koortsige gejaagd heid, geen hoogmoed, de kalme rust, de stille vreugd van iemand die naar een feest gaat. Terwijl ze nog aan 't bidden waren, daar galmt het hel geschal der Roomsche klaroenen; de Bestuurder van den Cirk of Koliseum komt met een groot getal Beulen. DeMartelaars en Martelaressen worden gerang schikt volgens de Wilde Dieren, aan welke zij gaan overgeleverd worden ze volgen getust en gewillig, in zaligen geestdrift de onderaard- sche Poorten van het Koliséum staan open Nog eenige oogenblikken, en de bloedige Ver tooningen zijn begonnen Mercia staat van achter, zij zal de laatste van al sterven een beeuwinne zal haar verslinden; de andere Slachtoffers zijn reeds opgeschoven Mercla blijft alleen, en eensklaps verschijnt voor haar Marcus Superbus de jonge Prefekt heeft zijne Eereplaats nevens Keizer ^Nero ver laten, om een laatste maal met Mercia te kun nen spreken. Slot volgt. 72 jaar 1... Is dat oud zijn het Goede doet blijft altijd jong...J Gierige of hardvochtige menschen zijn droeve menschen. De oude IJzeren-Brug wordt afgebroken 't is een broksken van 50,000 kilos de moeite nietNog 2 3 maand en de Statiewerken zijn voleindigd een nuttig werk, maar zonder iets voor de oog lompe kasematterij en ons schoon effene steen wegen bedorven. Dit zou niet gebeurd zijn, als Aalst een Architekt had, expres voor de Stad, daarvoor deftig be taald en alles juist moetende nazien. De Tram rijdt nu langsheen de loskaaien van Vaart en Hertsage, laat de vermaarde St Annabrug, de Pont d'Arcoli, rechts lig gen en keert dan links naar Monte-Citorio.Als 't zijn kon, los door de Siad zou veel beter zijn. Ik zag den Tram dees week al zuchtende over de Ponte-di Sospiri rijden ge zoudt er compassie meê gehad hebben, zoo lastig had hij het. Geen apprentie van bouwen aan den Boule vard der Eenzaamheden... Ach, met 't gtld dat die Ke mel gekost heeft, men kon de Bisschopstraat verbreeden en een dubbele Brug hebben over den Rhijn.. De oude Biekorf staat wederom te huren.. En vroeger vocht men, om daar te wonen.. Moest Koben Verbest terugkomen, en Pieter uit de Kerk en den Balju Van der Maelen en Voetje Van der Maeren en Lèu Van den Brempt, die daar zoo geerne om hunnen lieter Bier gingen 't was toen in klein glazekes, waar 'ne krans op stond als kristaal, van kloek gezond Bier. NINOVE. in die lieve Den derstad, een grouwelyke misdaad en een aandoen lijk Rouwbetuich. Vrijdag avond is de Agent Karei Houtman, doodge schoten rond 9 uren, doodgeschoten aan den barreel nabij de Savooistraat, door een verdachte vreemde ling, aan welken hij naar zijn papieren vroeg. In plaats van de papieren te toon en, trok de bandiet een revol ver uit en lostte twee scheuten in de borst van Hout man de dood was oogenblikkelijk. .ïs| De ontroering beschrijven is onmogelijk; aanstonds was geheel de Stad te been men hoorde niets dan vermaledijdingen tegen den moordenaar en jammer klachten over het Slachtoffer, dat op d'armen geno men werd en naar 't Hospitaal gedragen twee üok- teurs M. Maes en M. Van der Smissen konden niets dan de dood bestatigen. En de Moordenaarhij nam de vlucht langs Her- linghove en liep er bijna twee menschen omverre heel den nacht was de Gendarmerie op zoek, terwyl het signalement van den valschen wreeden Moorde naar in alle richtingen gezonden werdde kerel was naar Geeraardsbergen gevlucht's morgends nam hy den trein voor Brussel, doch werd in de Noordstatie aangehoudenhij had wapens en diefgerief op zich, en het zich zott is een geprofeste kotzitter uit An- derlecht... Dat hy moest naar Ninove gebracht wor den, de menigte scheurde hem in stukken. En nu, HET ROUWBETUICH is aandoenlijk geweestik heb het bygewoond maan dag morgendwant Karei Houtman was myn goede Vriendeiken eersten Dijnsdag ik drukte hem de hand en klapte met hemnij was van Denderhautem en sedert 7 jaar genoemd elk zag hem geerneik ben daar geweest Maandag met verscheiae Policie- Agenten van Aalst; te Denderleeuw kwamen vele Agenten op met kroonenop de muren der Stad Ninove waren Rouw-berichten geplakthet lyk lag in een prachtige Rouwkapel op 't Stadhuis, met konink lijke eer dus op 't Rouwfloers aan den ingang van 't Stadhuis was het beeld van den gekruisten God de Stoet was lang en zielsroerend, een zee van Volk met eerbiedige droefheid op 't wezenHoutman zyn oude Mooder leeft nog, hü neeft veel Famiiie te Den derhautem hij laat een Weduwe en een kind.. In de Abdijkerk, een meesterstuk, een aandoenlykc dienst te 9 uren een lange lange Offerhet was hartver scheurend de Familie te zien weenenop 't Kerkhof vielen de Zusters al huilende en schreiende op den lichterde oude Burgemeester De Deyn met zyn Schepenen en Raadsneeren was gevolgd tot op 't Kerkhofook vele Katholieken, ik moet het zeggen: In den Rouw voor den Martelaar zyner Plicht was alle verdeeldheid weg. Ninove haalt er eere vanVyf Lykreden werden uitgesprokendoor Van Impe, voo* den Gemeenteraaddoor M. Thylie, Policie-Commis- sarisdoor Volksvertegenwoordiger Daens, die dry in 't Vlaamsch, cn twee in 't Frunsch namens de 1 'olicie des Landes. In 't volgend Nr zal ik rayne Re devoering meèdeelen. Houtman ligt begraven byna rechtover Smid Lambrechtbij inschryving gaat een Gedenkzuil op zyn Graf komenaan \V eauwe en Kind zal het Stadsbestuur een Pensioen geven. De Hulde van Ninove aan 't Slachtoffer is bewonderens- weerdig. NINOVEDe aangehoudene is August Van do Per re, gebortig van Merchtem maar wonende te

Het Land van Aelst | 1910 | | pagina 1