en DE VOLKSEEUW 1 Paschen M ERCIA Het Thuiswerk L)e Kamer Nummer 15 C^VVvv-vö^!! Zondag 27 Haart 19iö 50s,e Jaargang Orgaan der Christens Volkspartij Godsdienst - Vaderland - Vrijheid HEIDEN EN KRISTEN Hemeenteraadzilting van 22 Maart 1910. 4 HALL! Zor.dtg 3 April., 't Groot Vla- ge feest.. Alge mee ne Bijeenkomst der Democraten. Optocht, Meetingen. BUREELEILAND CHIPKA. WERF, AALST öswone Aanoncen 20 centiemen per regel; Annoacen op de V* Btadfjjé» 50 emttaM» per rtf4k neehterljjke AnnonceD 1,00 per regel HET LAND ABONNEMENTSPRIJS MO Fr. Jun réc? de Stad; —8,50 Fr. voor den Balie»; —MO d» meaéi Ias«L'ÜTli£9a worden op aH» tijdstippen des Jaafs HOOFDOPSTE I.I.KK-BESTOU8MER P.DAENS-MAX4W. YAN AELST HOOG ER NIEUW LEV EN{ Jgg EERLIJKHEID EN VRIJHEID Aan dit blad behoort een bijvoegsel - PaschenJezus' Verrijzenis. De hoogste feestdag der christenheid. Op dit eeuwig Mysterie stelt de H. Kerk de fun deering harer goddelijkheid. Zonder Jezus' Verrijzenis ware ons geloof ij del. Maar de Godmensch had gezeid Ik ben de Op standing en het Leven. Wie in Mij gelooft, al ware hij gestorven, zal 1> ven, en eenieder die leeft en in mij gelooft, zal niet sterven in eeuwigheid. Schoone woorden, wo orden van diep, onwankel- baar geloof, van eeuwig hopen, van weergaloos be minnen. De Joodsche Opperpriesters, de Pharizeërs ha den Jezus gelasterd, gehoond, bespot. Zij hadden hem doen vangen, doen martelen, doen kruisigen. Op het schandhout gespijkerd had Hij gebeden zijn Hemelschen Vader voor de soldaten, zijn lijdensbroe ders, domme, onwetende volkskinderen Vader, vsrgeef hun zij weten niet wat zij doen Waarom dien haat der machtigen tegen Jezus Omdat Hij niet behoorde tot hun kliek. Omdat Hij hen niet vreesde. Omdat Hij hen het misdadige van hun leven ver weet de onverdiende ellende der massahun uit buitersregiem. Omdat Hij'de machtigen in 't publiek durfde af- zweepen, onmeedoogend, onbesehroomd. Omdat Hij voor de kleinen, de zwakken, de nietigen in de bres sprong. 't Was iets ongehoords, in die tijden van rerbaste- ring en diep verval. Jezus was de ongemeten groote, de goddelijke De- mokraat Hij werd ter dood gebracht, begraven en de graf steen dekte voor altijd, niet cnke! zijn Lichaam, maar zyn troostwoorden, zijn wonderdaden, zijn leering !..- Gebluscht, de vlam der liefde van zijn Hart Lam de tong die de rechtvaardigheid aanpredikte de broederiijke liefde verheerlijkte,de misdaad brand merkte. 't Was al begraven Maar Jezus was de Opstanding en het Le^en Hij "ferrees Hij was God Hij was de Zaligmaker Hij wierp de vaste grondvesten van zyn eeuwig Koningdom Anderen zouden na Hem het begonnen werk voort zetten met ontembaren moed, met onwankelbare vol harding; zouden aanprediken het eeuwig Rijk van rechtvaardigheid, vrede en liefde. Steunend op zijn voorbeeld, op zijn Evangelie, zou den zij de kleinen, de geringen, de misdeelden op beuren, verdedigen Maar ach Hoevelen die zich op Jezus beroepen, zijn enkel Pharizeërs Hoevelen die spreken in Zijnen Naam, zijn enkel huichelaars Hoevelen die zijn voorbeelden aanhalen, zijn leven schetsen, keeren den rug aan 't hemelsch Ideaal van den goddelijken Jongeling van Nazareth. Onder den deknaam van katholieken verstoppen zij haat, woede, onrecht, verdrukking, broodroof, uitbui ting Hoeveel mooier is de gedragslijn der christen de mocraten. OF naar het groot Drama het TEEKE3ST DES KRUISES en hel vermaard Boek Quo Va dis door Pieter Daens, Volksvertegenwoordiger. XIII. Het heilig Koor der Martelaars en Martelaressen. Terwijl een groot getal Kristenen en Kristin nen, ja zelfs kinderen, in.het Koliseum gebracht werden en de uitgehongerde wilde dieren in de renbaan gevoerd, terwijl de,heidensche menigte van wellust en haat blonken, hunkerend naar rookende menschenbloed, gelijk hedendaagsch menige Behouder naar broodroof en familie- druk Daar stond Marcus Superbus alleen met Mercia. Geen wemeling van angst of schrik was op 't wezen der kristenne Maagd te bespeurens^ Integendeel, een kalme, reine, hemelsche vreugde verhelderde haar wezen. Ze hield het Kruis in hare hand en had de oogen ten hemel geslagen. Och, dacht de Prefekt, 't is meer dan hel denmoed I De aanstaande Martelares zag of hoorde hem niet, verslonden als zij was in hare verrukkiDg. Mercia sprak de Preiekt met bevende stem. Mercia keerde hare oogen naar hem, met de woorden Heer Prefekt Mercia het oogenblik is daar Ja, het gelukkig oogenblik dat ik als bloed getuige mag optreden. Mercia, de wreede dieren gaan u peinigen en verscheuren 1 Hun programma is het schoonste, het eerlijkste. Christus' geest, zijn leering, zijn ideaal straalt, leeft er in Gij die Jezus liefhebt, Gij die Paschen viert, vroom en christelijk, Komt, schaart u onder de plooien der groene vaan Maakt het ideaal der Christene Democratie tot het uwe. Streeft er naarfl Strijdt er voor Dan zal het dees jaar nog eens Paschen zijn STIJN STORMS. Kan aai. Denderbelle-Baasrode Een allernuttigste werk, met groote voordeelen 1. Tijdwinst voor de Schipperij2. Geen Overstroo mingen meer 3. Gemak en winst voor den Handel; 4. Vermeerdering van waarde voor al de Land-yen iutschtn Aalst en Baasrode.. Zie eens de Dorpen dan de Schelde... Aan 't werk dus, eensgezind en aanhou- i demd Wanneer worden al de Personen van Overheid en van Invloed bijeengeroepen op 't Stadhuis van Aalst? M. De Windt vraagt hoever het onderzoek gevor derd is, voor het inrichten eener handelsafdeeling in de Middelbare School. M. De Hert. De huidigs geldtosstand laat zulks niet toe voor het oogenblik. Noodiger werken zijn er uit te voeren. M. De Blieck drukt op de gezondmaking der Mid delbare School en hoopt dat dit belangrijk punt meer behertigd zal worden. 1® punt. Drymaandelyksch nazicht der Gemeente rekening. 2® punt. Taks op opening van herbergen. M. Moyersoen bestatigt aat het getal herbergen in snze stad immer vermeerdert. Er zijn er op het oogenblik 835. Om dit immer hooger-stijgen tegen te houden, stelt hy eene openingtaks voor van 150 fr.. M. Leveau. Die nieuwe belasting krenkt de vrij heid der Burgers en is 'n harde slag voor onze kleine Burgerij en Werklieden, vermits men hen hier. zoo niet oeict. toch uiterst moeielijk maakt een herberg te openen, 't is zeggen wat bijwinsten te verwezent- lyken om te kunnen leven. M. De Blieck vraagt welk doel men beoogt met- het invoeren der nieuwe taks. Is het om de opening^ van te kleins» ongezonde heibergen. YÖert dan uw reglement uit op de opening van her bergen. het voorziet dit geval. Is net de dronken schap bestrijden en de misbruiken uitroeien, volgt dan goed het Reglement op de Dronkenschap uit. Spreker verklaart zich rechtstreeks vijandig aan die nieuwe taks, die de vrijheid van handel belet. M. De Wolf. Ik ben verwonderd over de verkla ring van M. De Blieck, immers bij 't ontwerpen van dit voorstel door M. Van der Schueren, scheen hij het bij te treden. M. De Blieck. Volstrekt niet; wanneer die voor stel van taks hier werd vooruitgezet heb ik mij ont houden van alle beoordeeling over dit punt. Ik heb het noch goed noch afgekeurd. Sedertdien, na verder overleg, neb ik gevonden dat die taks noodlottige gevolgen zou hebben voor onze Werklieden en ik zal er vlakweg tegenstemmen. Spreken ten voordeele der taks M. De Wolf, Van der Schueren, Bauwens, Moyersoen. StemmingDe taks is aangenomen met 15 stem men (Katholieken en MM. Van der Schueren en De Windt) tegen 3 Liberalen. 3® punt. Gemeentegoederen. Terug te nemen door den Staat van den grond aan de Stapelplaats. Goed gekeurd. 4C punt. Oud Stadhuis. Inwendige herstelling. Aan besteding 38, 354 fr.. Aangenomen. 5® punt. Kerkhof. Grondafstand. Goedgekend. Voor U, lieven Jezus, mogen lijden, voor U mogen sterven I Mercia, een woord, ge zijt als eene Keize-' rinne, vereerd, gelukkig boven allen. Voor een droom, voor een rook die voorbij vliegt zou ik verzaken aan een eeuwig geluk, aan een eeuwige Liefde. Eeuwig geluk, eeuwige liefde, Mercia. Marcus Superbus, zijn wij hier dieren, zonder hooger bestemming Uw hoogste en beste geleerden tassen naar een ander leven, na/ de dood zij zien en voelen dat Leven in onzen eenigen waarachtigen God ons Geloof, onzei Hoop, onze Liefde is in Kristus, onzen God enj Zaligmaker Uwen Kristus, Mercia. Ja, heer Prefekt, Kristus, God e'n Almacht mensch geworden om ons te vereffen en ons tè beminnen, Kristus verheven aan zijn kruis, oir heel de wereld tot zich te roepen, die zich ver- eenigd met ons, arme schepselen Marcus Su perbus, zijn liefde is de hemel op aarde hoort hoort, het gezang der Engelen... Mercia, het zijn de Leeuwen en de Tie-j gers die brullen. Die ons gaan vereenigen, Marcus, voor eeuwig, voor eeuwig, bij onze opperste Liefde Maar Mercia, ge weet toch dat ik, Prefekt van Rome u bemin 1 Ik ook, Mercia, bemin u. Welnu, Mercia, Mercia. Ik bemin u, Marcus, en daarom wil ik u gelukkig maken, Marcus Superbus, gelukkig! wil ik u maken in een Liefde, die nooit ver-j flauwt, maar eeuwig duurt... Och, MarcusJ Broeder, voelt gij u in de Liefde nog niet tof den Gekruisten God, de Liefde tot het h«elé Menschdom, die alles omvat, die geen paal ol scheiding heeft. Als alles.hier sterft en ver-1 dvvijnt, die Liefde blijft. En knielende, het Kruis in de hand, Mercia bad met vuur en geestdrift O Kristus, Goddelijken Zaligmaker, eeuwige Verlosser, ik uw arme Dienares, ga mijn bloed 6® punt. ReinigheidsdienstLastencohier voor de onderneming. M. Verhulst spreekt over de rampzalige dagloonen der Werklieden 0.20 per uur. Spreker vraagt hooger loon voor de Arbeiders van den Reinigheidsdienst. M..Moyersoen belooft al de aangehaalde klachten te onderzoeken. Nochtans doet hij opmerken dat de Werklieden zelf nooit kloegen. Spreken »og voor loonsverhooging en betera toe passing van lastencohier MM. Leveau, De Blieek, Bauwens, De Windt, De Wolf, Geeroms. V" punt, Kuisschen van den waterloop b° 40 (tus- schen Aalst en Erpe). Goedgekeurd. 8® punt. Kerk van O. L. Vr. BijstandPlaatsen van een orgel. M. De Hert. Stelt voor het plaatsen eener orgel in de kerk van Mijlbeke, die 22,000 fr. zal kosten en waarvoor de Stacf eene toelage zou moeten toestaan van 8.800 fr. De hoeren d. r Linkerzijde verzetten zich tegen dien nieuwen kost, ze brengen in, dat M. De Herdt ver klaarde geen geld te hébben voor het inrichten eener nijrerheiiisafdeeling en nu stelt hij zelf eene uitgave voor van 8,800 fr.. M. De Windt stelt voor dit voorstel naar de sectie van ftpar.ciën te verzenden. Verworpen met 13 tegen 5. De toelage wordt toegestaan met 13 stem. tegen 5. 9* punt. Waterleidingen Benuttiging der wegenis. M. De Blieck vraagt Vat er gaat gebeuren met het huis Van Vaerenberg aan de Overdekte Markt? En wanneer er voor een nieuw Theater zal worden ge zorgd M. Mo versoen. Tegenwoordig is daar niet aan te denken. Dit werk zal wel 400,000 fr. koste». Er zijn veel nuttiger en dringender werken uit te voeren, na melijk het leggen van boulevards rond de stad. Spreken nog voor het bekomen van een nieuw Theater MM. Bauwens, De Wolf en de heer Burge meester die voorstelt die kwestie zoo spoedig moge lijk te onderzoeken met al de Leden van den Gemeen teraad. De geheime zitting begint om 7 1/2 uren. O VRiriiTIT\T 10 Van nu tot einde Kie- II 1 aing ben ik eiken Zondag afwezigFranz zal t Volk ontvangen van 8 tot 10 uur. Mfjh zitdag is dus t'Aalst eiken Zaterdag van 8 tot lü uren in het Lokaalte Nino- ve den eersten en te Sottegem den tweeden DijnedóQ der maand van 9 tot 11 ure. Atyn eersten Zondag te Lede blijft uitgesteld tot na de Kiezing. 2. AALST is met kanton Assche belastZondag zijn 7000 Manifesten uitgedeeld op de 21 Gemeenten van voor 4 uren waren er mannen op gang't is heldhaftig, u't Meetingen gaan geregeld voorter is ook goede Per soonlijke werking. Een Demekraal uit Denderleeuw zeg de ons deze week Zondag zijn wij met 6 man Brabant in geweest en hebben menige herberg bezochtook op de baan gesproken voor de Kiezing Zoo wordt gedaan door velen... 't Is eene goeds stitle, profijtige, aangename werking. 3. Ten tycle van Priester Daens, Smid Lambrecht schreef dikwijls Zendt Poer! ik zit zonder Poêr Pries ter honteyne liet weten Ik ben kort van asem Dan zond Priester Daens, zoolang hij had en meer dan hij had, want na de kiezing bléven schalden ie betalen. De Propagandisten van Aalst gaan oek zonder Poêr zitten en zeer kort van asem.. Daarvoor doe ik een drin gende Oproep voor ^teunlond» Vrienden, gedenkt den grooten Strijdik heb verster king noodig in de Kamer schromelijk veel hangt ervan afdat elk toch meehelpt door Persoonlke Propaga-.de en hulp aan 't Steunfonds. Aalst vertrekt ten 10 ure. Inschrijving tot woensdag aVond prijs 1,85, waarvan lo c. poor een Pglm en wat overblijft voor de Kiezing van Arr. Brussel. en mijn leven aan u opofferen, om uwe zalige Leering te doen kennen en beminnen. Ach, ik bid en smeek u, laat een druppel van uw god delijk bloed in de ziel dalen van mijnen vriend en broeder Marcus Superbus help hem in de Genade van het Doopsel des Bloeds. 'var Zoo bad Mercia, in haar hoog verhevene taal van Krisjten. Marcus Superbus was voor haar d?n Prefekt'niet meer, maar den Vriend, den Broeder I En voor haar verdwaalde Broeder smeekte ze genade, vergiffenis c:i de redding van haar God af. Kristelijke broe derliefde Wat zijt ge schoon Wat zijt ge hoog verheven Wat zijt ge Goddelijk Eenige oogenblikken slechts voor den dood d' iik ze niet aan haar, maar wel op die men- schen-zlel, vastgekluisterd door 't heidendom, verblind door zinsleven en vermaken, ze denkt aan die Ziel die ook moet gered worden voor 't Eeuwig Rijk. ristelijke Liefde, wat kunt ge mirakelen. Ah, zelfs dezen die niet gelooven in ons ver- ht-ven Godsdienst, zij die schijnen te leven, als ware alles gedaan na dit kort ballingschap, na dien rncllen doortocht door dit tranendal, staan eerbiedig voor u stil,niets begrijpendevan die verhevene Taal, van die verheve»e Deugd, toch diep getroffen, innig ontroerd. Kristel ijke liefde Ze verricht wonderen van zelfsverloochening van opoffering. Kristelijke liefde Z'is den geest, de ziel, de essentie van onzen Godsdienst. Z'is de weg, soms hobbelig en moeielijk, langs waar de mensch het Hooger bereikt. Z'is de baan ons door Jezus aangetoond, van al zijne verschijning, tot op den Golgotha, waar Hij stierf voor het zondige menschdom 1 Maicus Superbus stond daar, bleek en sidde rend van aandoening. Eene interessante Voordracht werd dijnsdag na middag gehouden door Pater Rutten, in de zaal Pa- tria te Brussel, over De plichten der rijken, op maatschappelijk gebied, tegenover de slachtoffers van het goedkoope werk. De groote zaal was opgevuld door groot ryk Volk, veel ecieldom. De Koningin en de Gravin van Vlaan deren waren er ook tegenwoordig. Staatsminister Beernaert zat de zitting voor. Pater Rutten zette in korte woorden zijn doel uit een lk verdedig hier de slachtoffers van den goeden koop, zegde nij. van de lange ^werkuren en der lag» loonen. Hij schetst in levende en hartroerende beelden het leven van die huiswerksters Kantwerksters, enz. enz die slaven voor lage loonen Hongerlooncn, gedu rende lange werkuren, tot diep in den nacht, uitput tend werk voor kinderen en jonge meisjes, daaruit spruit het voortdurend klimmen van het cijfer kinder sterfte, veroorzaakt door eene te snelle uitputting en verbranding der levenskrachten, verflauwing van de opkomende werkersgeslachten. Pater Rutten deed de aanhoorders ook bij middel van lichtbeelden, werkplaatsen zien donkere, kleine lage stegen waar gedurende 14 A 17 uren daags, de ongelukkigen zitten, 0111 eenige centen te verdienen. Tegenwoordig vind men rond de 75,000 thuiswer kers. En na in eenvoudige, klare, doch ook roerende taal dit rampzalig en ongelukkiglevcn te hebben geschetst na getoond te hebben getoond welke noodlottige ge volgen dergerlijke werktoestanden te weeg brengen, komt Pater Rutten aan 't grootste en belangrijkste deel zijner voordrachtDe hulp- en redmiddelen. Eerst en vooral, aarzelt hij niet te beweren dat de verhooging der loonen het bezonderste redmiddel is. En om tot daar ie komen is het hoogstdringend noo dig dat dc thuiswerksters zich vereenigen in vrije svndicaten voor verdediging en vakaanleering dei Werksters. In eene snijdende taal zette hij de hoogere standen aan, om hunne aankoopen te dóen aan de vereischte en billijke prijzen want al die prachtartiekels, kan ten enz., zijn als doorweekt van 't zweet van arme schapen die met moeite, na 12 A 14 uren onrerpoos- den arbeid, slechts een frank kunnen verdienen. Deze voordracht straf gedocumenteerd klaar uiteengezet, is van groot belang. Dikwijls reeds hebben w'er op gewezen op de nood zakelijkheid dat die soort werksters zich vereenigen. We zouden overgelukkig zijn mochten we in Pater Rutten. reeds gekend als Democraat, wiens werking nochtans dikwijls wordt belemmerd en stilgelegd door de behouders, den verdediger en Apostel be groeten van dit vak Werksters en Werkers die heden op schandige wijze worden uitgebuit tot nadeel van Familie en Samenleving. Hier bij ons, in onze omstreken, is het noodig, hoogstdringend, dat de kantwerksters zich eendrach tig vereenigen. Die bloem van Vlaanderen is ver slenst en sterft. Gaat het er nog eenige jaren toe, zoo- als nu, dan is die nijverheid dood. Daarom spoedige en doeltreffende middelen zijn vereischt. En wie kan die beweging op touw zetten De Kantwerksters zelf. Reeds is een begin-beweging ontstaan. We vragen wat wind om dit vlammeken wat te vergrooten, uit te breiden tot alle belanghebbenden. Pater Rutten heeft het toeken gegeven, het sein om de thuiswerk sters in 't algemeen te verdedigen tegen hunne uit- ouiters. Zullen er hier geen navolgers gevonden worden om or./.e Kantwerksters te verdedigen tegen de rijke Jo den en - i moet gezegd worden - tegen de scnandig» onmogelyke concurrentie van sommige Kloosters F. D. heeft woelige Zittingen beleefd de Dijnsdag is verkwist in kijverijen tusscben Walen, in persoonlijke twist och 't was wreed om hooren de Walen riepen als Mossel mans en te 5 ure was bijna niets verricht. WOENSDAG heb ik gesproken voor de Schoollokalen (Zie 't vervolg 3d® bl. le kol.) Zijn oogon geuchi naar Mercia, En naar het Kiistusbeeld, dat zij naar hem hem uitstak Daar binnen bromde het gejuich der Heiden- sche Menigte om het onschuldig daar gestort Hei Heilig Bloed Kristi werkte met dat van de vrijwillige Bloedgetuigen Meer dan 150 Kristenen waren verscheurd door de wilde Dierenmet eenen Helden moed, de Aanschouwers waren door verstom ming geslagen Waarom richten Nero en de Romeininnen, naast hem gezeten, hunne oogen zoo strak ge vestigd naar den Ingang Waarom Ze verwachten Mercia Heel Rome wist welke uiterste pogingen de Prefekt had gepleegd, om haar te redden Nero ging zich verlustigen in een dubbel Lij den, daar gaf hij aan Licinius het bevel den Prefekt op te zoeken om te komen plaats nemen aan zijne zijde Licinius volbracht met groot genoegen dat Keizerlijk Bevel Doch, onbeschrijfbaar groot was zijne verba zing Wat zag hij Marcus Superbus geknield voor het Kruis II! Hem ziende, die rechtstond en met vaste stem sprak c Ga, zeg aan keizer Nero, dat ik niet nevens hem zal zetelen, maar nevens Mercia zal staan om met haar te sterven. - SLOT. Toekomoiule week beginnen we een nieuw pniclil ig boeiend 1 ui rti'oerend Verbaal.

Het Land van Aelst | 1910 | | pagina 1