m en DE VOLKSEEUW Prefacie De Kamer Nnmmer|19 rX- s>v Zondag 1 Mei 1911 51ste Jaargang Orgaan der Christen® Volkspartij Godsdienst - Vaderland - Vryheid voor de Onderwijzers. QUjristene Oolkspartij res Schoolwet Sottegem. Excelsior. Hooger Leven. Rond hel lot van 209,000 fr Vervalschiog i>e Soldaten alle 8 dagen naar huis. Nieuwerkerken Groote brand te Schaarbeek BUREEL EILAND CHIPKA, WERF, AALST fltwone Annoncen 20 centiemen per regel; An noneen op de 9*° BUdsjjde SO 1.00 Hoehterlyko Annuneei 1,00 por regel HET UOOGER NIEUW LEVEN LIJMT r.'ftkïïSr '¥M ABONNEMENTSPRIJS MO Fr. «i Jun réSf de StW; -S^0 Fr. roer den feite»;—f,10 reer li meade Al, iDser.^vir^ werden op eüe tpfetippoa Am JmM fnxtfe EERLIJKHEID EN VRIJHEID Hoe is 't in de wereld Schoon, luisterlijk de Lente, de Meimaand het jeugdige groene Loover der Boomen in de Magazijnen van Brussel kunnen ze Draperijen vooi hangen van zijde en fluweelniets dat het b -valiig doorschijnend getaksel der Boomen te boven gaatoch, vriend Tollens wat hebt gij gelijk te zingen Naar 't Land 1 naar 't Land 1 de Lente tooit de dreven De Hemel is weer hoog en blauw 1 Hoe snakken wij naar lucht en even I Wat worden markten stralen nauw 1 Komt meê, komt meê, en laai dien slijkpoel varen, Dien steenklomp en dat Volksgekriel... Naar 't land om frisscher bloed in de aren En reiner ziel. Naar 't Landl naar 't Land! naar dreven en landouwen! Gods almacht zweeft langs berg en dal. Wie wil gelooven en aanschouwer, Vermuff nu niet in muur en wal I Wie jong op nieuw, de schoonheid wil genieten, Die neervloeit uit des Vormers hand, Wie d'ouden mensch zich uit wil schieten, Kom meê naar 't Land I En den opslag der oude Statiemans Och, ja, aan mij beloofd in April 1908 door Minis ter Helleputte. Hij is weg, verworpen Ia afgestemd met 76 st. tegen 72 en 2 onth. Al de Katholieken TEGEN JA ALLEN TEGEN. Hoe komt dat Door de schuld van Woeste met zijn oude advoka- tentrokken. En de Katholieken die hem blijven volgen Zeg lieverDie met hem achteruit krabben. Er is dus geen hoop meer 't Is te zeggen De verhooging voor oude Bedienden is in de Bureelen en zal er komen doch in plaats van te lanterfanten en te krebbebijten, Woeste moest aan de karre gestooten hebben.Die man denkt dat hij Pater Per- fektus is in plaats van hem gedurig omhoog te steken en te wierrooken, de Katholieken van Aalst zouden hem moe ten kapittelen en hem zijn zaligheid geven. En 't Pensioen is ook verworpen 't is te zeggen Die zaak is nog niet behandeld doch Socialist Pepin heeft mijne Interpellatie willen IN PALMEN zijn werk was uitsluitelijk en voornamelijk handelen over de DAGLOONEN zoo was de stemming ietsof wat verwerreld. De Socialisten willen altijd den bovenzang heoben 't Zou wel kunnen zoo zijn. -En de SCHOOLWET? Ja, het ontwerp van Schoolwet. Hoe is'termeê? Het gaat voort als bonnen knoopen. Vandaag (Vrij dag), komer. Sektie 2 en 5 t ijeen. de Liberalen en Socia listen zijn er in meerderheid; ze zullen het lang rekken, gelijk in d'Ark van Noê Er. dan Het is ho peerd, de kerre breektmen kan niet voort. Wat zeggen de Katholieken In de nieuwe Sektiën hebben zij de meerderheid in 4 op 6. Ze denken dus het Wetsontwerp in te trekken, een nieuw voor te diagen in de nieuwe Sektiën om aldus dees jaar 1911 de Wet te stemmen. Kan dit lukken ja en neen er zijn hoebbels en knoebbels zal de jonge Koning bij den aanvang zijner Regeering die troe- blementen willen zonder goede uitkomst Zal hij niet aarzelen voor zijn handteeken Een Schoolwet zou nooit mogen een Partij wet zijn. Wat is uw gedacht Mijn gedacht, 't gedacht van velen is dat de Katho lieken met vuur spelen en op rampen kunnen uitkomen. En de Katholieken van Aalst zijn hierin de slechtste van al. Waarom Ik zal u aanstonds zeggen waarom? 1° Omdat zij gedurig wierooken Uit alle andere Arrondissementen is gevraagd dat de toestand der Onderwijzers in kleine Ste den en Dorpen zou verbeterd worden hier in 'i Arrond. Ouden van dagen herinneren zich nog wel de jaren 1847 en 1848, toen de geesel der Revolutie Europa teis terde. Voorat in Duitschland had men veel te lijden. Alle le vensmiddelen waren zoo hoag in prijs, dat niet alleen arme menschen, maar ook mingegoeden ze niet konden kuopen. Er w erd honger geleden. In het oude stadje Hildesheim, met zijne nauwe stra ten was dat vooral het geval. Het atschuweiijke spook van kommer en ellende ging van huis iot huls, en onop houdelijk brachten hongerlijdenden de deurknoppen in beweging, om wat keukenafval te vragen Geen wonder een schepel (tien liter) aardappelen kosde anderhalve thaler dat is fr. 2,70, en menig boerlje, die met een kar vol de stad binnenkwam en reeds uitgerekend had wat eene mooie som hij daarvoor zou krijgen, werd aan de poort der stad door een uitgehongerde menigte opge wacht, zijn kar geplunderd en keerde armer terug dan hij ^uTeender voornaamste huizen der Stad kwam een klein meisje en liep de hoogc sloep af. Zij had een taschje in de hand en ging dus zeker naar school. Het was een zwak bleek kind. Men zou zeegen, dat zij ook honger leed en toch was dat niet het geval. Hare Ouders waren vermogende lieden, wier trots en vreugde zij, als hun eenlg dochtertje, uitmaakte. Zij heette naar hare peetiante, die haar ten doop ge houden had, Hildegard. Vroolijk trippelde zij over de markt, nn en dan met de hand wuivende naar het raam, waarvoor zij wist dat hare moeder stond. Hildegard was eerst sedert kort van een ernstige ziekte, die hare Ouder, zeer veel zo.g i ad gehaard, genezen. In Aalst plakken z'op d'handen dat 't vel er scheurt of zweltgeen woord 2° De Katholieken van Aalst zijn de schuld dat heer Woeste zijn Kiezers zoo min vreest, als waren z'op den muur geschilderd g'hebt nu de zaak der Vlaamsche Hoogeschool Er is groeten geestdrift overal, elke Vlaming is ervoor en nu komt Woeste met Verhaegen en legt een Wets voorstel neêr, t'onnoozel om van een kind gewiegd te wordenWoeste zal de Vlamingen paaien met 't vol gende kanten beeldeken Te Gent en te Luik zouden de Studenten mogen Vlaamsche Leergangen vragen. Al de vijanden der Vlaamsche Hoogeschool lekken Woeste ge lijk een kind'ne suikerspek. En de koppige Waal blijft hier aan 't hoofd f •/AAintr *7 Mi?* ten 21/2 ure, in 't Lokaal, ZONDAG 1 MEI Lange'zoutstraat, Congi OVER DE NIEUWE Bernard Minnebo, Gemeenteraadslid van Brugge, is Voorzitter. Albert Van den Bruele, Verslaggever. Pieter Daens, Volksvertegenwoordiger, zal het n3 inleiden. DAGORDEDE NIEUWrE SCHOOLWET Niemand mag spreken dan na het woord gevraagd te hebbenenkel voor 5 minuten, en maar 2 maal op hetzelfde artikel. 01 01 f tfflT VELODROM, Gentsche steenweg-. Zondag 7 Mei 1911, 2e Koersdag, 3000 fr. prijzen, koers van 15 kilometers voor beginnelingen, 2. Ach tervolging-koers voor Onafhankelijken. 3. Koers van 75 kilom. voor 12 der vermaardste Beroepsrenners "I van ons Land. 4. Afvallingskoersvooronafhankelijken. i PrijzenTribuun 2 fr.. Helling 1 fr.. Volksplaats 0,50. i;» De vermaarde Renner Van Houwaert beschrijft zijn leven en gevarendheden in afleveringen van 15 c.. Men kan ze bekomen bij onze Uitverkoopers. Vlaamsche Hoogeschool. De Meeting en Betooging van Zondag 30 April is buitengewoon luisterlijk geweest en machtig; men spreekt van 2 A 3000 mande Gemeente was eenparig bevlagd. Ik was er gevraagd; met hert en ziel, ik vloog er naartoedoen twee belangrijke Vergaderin gen vroegen en hielden mij in Aalst... De Vlaamsche Hoogeschool zal er komen, 't is de Volkswil. De heilige Pastoor van Ars preekte dikwijls In al de woelingen, lasten, tegenstrijdigheden, weemoedigheden van ons Leven hebben wij als Moed en Troost de verhef fing van ons hert tot het Eeuwige.Ongelukkige menschen die op hun levensbaan, ik zeg op hun Lijdensbaan dezen Troost niet hebben. Gelukkig hij, die oprecht kan geloo ven. Ik lees in de NA VOLGING CHRISTIDe Vrede des harten die alle andere vreugde verre te boven gaat. Men begint dezen Vrede te hebben door een eerlijk eerbaar Levendeze Vrede wordt voltrokken Door een innige Vereeniging met de Godheid. De handelsreiziger Edmond 29 jaren, die te Brussel opgesloten is, beticht een tombola biljet vervalscht te hebben, waarmee hij de gereclameerde 200,000 Ir. meende te trekken, heeft bekentenissen gedaan en is nu in vrijheid gesteld. het taschje, dat zij droeg waren twee lekkere broodjes rookvleesch. In een der straten, waardoor zij liep, zag zij. dat een arm meisje ieis uit een goot opraapte en opat. A bah I zei Hildegard tot haar, hoe kunt ge zoo iets vies opeten Ik heb zoo'n honger, antwoordde de kleine en sedert gisterenmiddag heb ik niet gegeten. Toen Hildegard haar in de holle oogen keek, was zij overtuigd, dat de kleine waarheid sprak. Op dat smalle, bleeke gezichtje lag kommer en ellende te lezen. Zij maakte haar taschje open, nam er een van de broodjes uit en gaf het aan het meisje, dat het gulzig opslokte. Toen het etenstijd geworden was, liep zij op een drafje naar huis en hare Ouders waren erg verheugd, toen zij zagen, dat Hildegard zoo goed at als zij sedeit hare ziekte niet gedaan had. Den volgenden dag, toen zij naar schooi ging, slond het arme kind weer op dezelfde plaats, maar niet alleen. Zij had drie anderen bij zich, aan wie zij verteld had, dat zij zoo'n broodje had gekregen en die nu hoopte ook waf uit het taschje te krijgen. In een oogenblik stonden zij allen om Hildegard en smeekten Geef mij als 't u belieft ook wat I Mij ook 1 Och, maar een klein stukje. Het werd haar week om het medelijdend hartje, en zij deelde al wat zij in haar taschje had aan de kinderen uit. En zoo hing het dag op dag Maar wat het ergste was, er kwamen hoe langer hoe meer kinderen bij. Hildegard's Moeder had al meer brood in haar taschje gedaan, en van haarj spaarpenningen, had zij al meermalen brood gekocht om het uit te deelen, maar wat baatte dat de hon gerige kleinen Zij ondervond nu ook wat honger was. Alle middagen at zij aan tafel zoo veel, dat hare moeder er angstig ove werd en soms uitriep Maar kind, hoe is het mogelijk Eu Hilde gaf dan met den mond vol ten antwoord Het smaakt mij zoo lekker, Moeder. van Volksvertegenwoordigers. Zitting van Dijnsdag 2 Mei. De 6 Sectiën voor Mei worden uitgeiot. Buitengewoon vele Heeren aanwezig; zecongratu- leeren in nullekensde meeste Leden komen nu uit disciplien, van weerskanten wordt een hinderlaag ge vreesd men ziet dat ze daar zijn uit dwang, want terwijl M. Ozeray (Socialist) spreekt, er wordt geklapt als op een Eiermarkt. Hij handelt nogtans over een allergewichtigste artikel. De onmogelijkheid van vele kleine Staatsbedien- den en Werklieden van met hun dagloon televen. M. Ozeray (uit Luxemburg) haalt nieuwe en klare bewijzen aan, en spreekt ook over de benoemingen in ijzerenweg, dat de protectie er te machtig is. Hij zou in den Beheerraad eenige Werklieden willen. M. Lemonnier (Liberaal, Schepen van Brussel) spreekt zeer goed in zelfden zinde Burgerij, zegt hij, zoude zelfs nieuwe Belastingen aanvaarden, om de kleine Jaarwedden te kunnen verhoogt n. M. Daens onderbreekt hem en zegtNieuwe vorm van Belas tingen ware beter, de Burgers en de Boeren zijn reeds al te zwaar belast. M. Ortegat (Katholiek van Mechelen) verdedigt het rowanstelsel(De Hunne, Daens, Claes en Buyf zeg gen dat al de Stielmans ertegen zijnMinister Bro queville en M. Ortegat denken dat het stelsel kan verbeterd worden. M. Ortegat gaat voort en spreekt allerbeste woordenveel is reeds gedaan, zegt hij, doch ik herken geerne dat er nog zeer veel moet ge daan worden, dewijl talrijke klein Staatsbedienden met den dagloon van hedendaags niet kunnen leven. M. Daens roeptWel gezegd M. Ortegatg'haalt er eere van. M. Ortegat denkt dat de dagorde Pepin- Daens kan gestemd worden. M. Woeste slaaptde goede woorden van M. Ortegat herstellen zijn ramp spoedige gezegdens. M. Pepin (Socialist) bevestigt zijne aanhalingen hij wilt ook over de Pensioenen spreken in Staats dienst, doch Minister Brocqueville zegt: Wacht daarvoor tot de Interpellatie-Daens, die dijnsdag komt. Hierover is elk t'akkoordde stemming wordt verschoven tot morgen. ZITTING VAN WOENSDAG. Aan de Dagorde is het Voor stel-Jour et, om enkel 3 dagen te zetelen, doch van 's morgends af. Er wordt te wenig werk afgelegdhet Voorstel Jouret heeft veel aanhangers, maar de Ministers zijn er tegen. Ik ben den eersten ingeschreven. Van den beginne af, veel Heeren aanwezig. 2 ureHet Verslag over Spoorwegen, Post en Tele graaf neergelegd wordt. De zitting begint heel netjes en kalm, met een Vlaamsch Redevoeringske van Pieter Daens, voor het ontwerp Jourez, om enkel 3 dagen te zetelen met morgendzittingenJourez verdedigt zijn voorstel Persoons is er tegen, geweldigCarton de Wiart. ook tegen, Hymans en Standaert voor. Woeste tegen, hor zelachtighij zegt 0. a. dat men nu maar 3 dagen heeft en met 't stelsel-Jourez enkel nog 2. Ik vraag hem of den Dijnsdag bij hem niet telt Hij herhaalt Nog 2 dagen; dan roep 'ik hem toe Zoo tellen bij u delnteapellatiën voor de Werklieden en Bedienden niet meeZiedaar de groote Volksvriend- De vraag-Jourez is verworpen met 80 tegen 56 en 6 onth. Te 3 ure was het Stemming voor de klein Staats bedienden; 72 stemmen voor, 76 tegen en 2 onthou dingen. Vraag gericht door PIETER DAENS tot den heer Minister van Spoorwegen In Statie-Est Aalst, Post 1 en 3 hebben de excen triekwachters dienst van 7 's morgens tot 7 's avonds, zonder eenige aflossing, zoodat zij al werkende moe ten etenIs dit niet hoogst gevaarlijk voor de veilig heid der Reizigers en de Gezondheid dier Bedienden? Op herhaalde klacht spreekt men van een halve uur rust. Is dat niet veel te weinig Worden Schiptrek kers en Honden zoo behandelcl Vraag door P. DAENS aan den heer Minister van Spoorwegen. Te Denderleeuw kwamen eiken dag 2 voituurkui- Het brave kind verzweeg, dat zij al haar brood en meer nog weggaf aan een geheele bende hongerige kinderen. Op een zekere.i middag zat Hildegard met hare moeder aan het vensier, toen een koopvrouw, met een mandje garen en band aan den arm, verzocht haar te mogen spre ken Bereidwillig ging hare moeder den gang in en liet de kamerdeur achter zich open De arme vrouw deed Jiaar mandje open en verzocht beleefd, dat zij een of ander van haar zou koopen. Onder het aanbieden van haar goederen keek zij even op en haar oog viel op Hildegard, die in de Kamer was gebleven Opeens sloeg zij haar handen in elkaar en riep De Engel, daar zii het Engeltje Ten hoogste verwonderd keek Hildegard's moeder beurtelings naar haar en naar de koopvrouw. Wat bedoeld ge, vrouw vroeg zij. Meent ge mijn Dochtertje? Dat is 'och geen Engel? Zeker, zij is het Engeltje, dat iedere morgen hare boterhammen aan mijne hongerige kinderen uitdeelt 1 Nu ging Hilde's Moeder een licht op, en nauwelijks was de koopvrouw vertrokken, of zij begon haar Dochtertje op hoogst ernstigen toon te onderhouden. Doodsbleek, met bevende leden, hoorde zij hare Moeder aan, die toch anders altijd zoo goed en lief en vriendelijk tegen haar was, en die in hare opgewondenheid bovendien nog dreigde het haarVader te zullen vertellen, die zou haar dan nog beter terecht zetten. Het gevroesde oogenblik brak eindelijk aan. Vader kwam thuis en dadelijk begon zijne vrouw zenuwachtig nog, te vertellen wat zij gehoord had, doch in plaats van in te stemmen met haar afkeurend oordeel, drukte hij zijn dochtertje aan zijn borst en zeide Hoe kunt gij u toch overstuur maken Dat is toch anders uwe gewoonte niet, mijne goede beste vrouw. Gij die altijd zoo goed zijt voor de armen, berispt uw kind, I omdat zij haar boterhammen weggeeft aan inderen, die honger lubben. Zeker, zij h3d beter gedaan ons op de hoogte te stellen, dan hadden wij haar een mandvol brood medegegeven, terwijl zij nu weg gaf, zoo zwak als zij is, I schers uit Brussel-Noord van 4 tot 8 ure 's uchtends om de Treins 3004 en 2658 te kuischen. Nu gaan ze sinds eenige dagen weg te 6 ure met trein 30-' '4 en het zijn de Lampisten van Denderleeuw die op eenige minuten den Trein 2658 moeten kui schen. Is dat betamelijk en redelijk Vra:.g gericht door Pieter DAENS, tot den heer Minister van Spoorwegen In naam van den Aalsterschen Handel neme ik de vrijheid U te vragen den Trein-Dendermonde van 7 ure 55 vijftien minuten te willen vervroegen Zoo zouden de Reizers langs Dendermonde de Treins heb ben voor Antwerpen, Limburg. Luik, Mechelenuit Aalst met trein van 7 ure 40 missen ze dikwijls de Waalschc Treins te Brussel. AALST. - DE ZIEKENFONDSEN. Aan M. Schepen MoyersoenWanneer krijgen de Ziekenfondsen hun aandeel van de 1000 franken Vele Katholieke Gazetten hebben daar een smeet van. In ziiting van Woensdag M. Woeste sprak 2 maal van vroeger maar 3 zittingen en nu nog 2. Hij foeffelde dus moedwillig de dijnsda'tzitting weg der Interpellatiën, die meest al gebeuren voor de werkende klas. Daarop heb ik hem luidruchtig onderbroken, zeggende M. Woeste, voor u telt de zitdag der Interpellatiën dus niet l'Daaraan ziet men wederom welk kas gij maakt van de werkend» klas. En wat doet Le Patriot?, wat doet Le XX* Siècle Vol gens die gazetten sprak M. Woeste van 4 zitdagen en van 3 zitdagenzoodat mijne onderbreking belachelijk wordt. In 't Beknopt Verslag en in de Annalen spreekt M. Woeste gelijk door mij werd aangehaald. Er was aan den minister van oorlog gevraagd de soldaten-studenten, van den Zaterdag tot den Zondag avond te laten naar huis keeren. Na onderzoek heeit het departement van oor log besloten, dat de studenten alleen die gunst niet mochten genieten. Generaal Hellebaut was van 't zelfde gedacht, en naar het schijnt is er nu besloten, dat al de soldaten die zich die gunst weerdig getoond hebben, zullen mo gen van 's Zaterdags tot 's Zondags 's avonds naar huis gaan. Dit verlof zou niet meetellen voor het jaarlijks verlof van veertien dagen. De soldaten, die van die gunst willen ge bruik maken, moeten op hunne beurt aan de bevelhebbersder kompagnie hunne toelating af geven, bekleed met het handteeken hunner ouders. Zondag 7 Mei, plechtige Kruisplanting op het Graf van Omer De Smet, die in Koopwa ren Statie Aalst, doodelijk getroffen werd, Mar telaar van den Arbeid. Men vergadert ten 3 u, en een kwaart, te herberg In Nieuwerkerken bij C. Van den Abeele, rechtover Sint Jobs-Ka pel, de vreemde Leden worden afgewacht ten 2 1/2 ure, ter Statie Aalst-Noord. 4 DOODEN. Maandag nacht rond 2 1/2 uren, is brand ontstaan in een venverij der Josaphatstraat, te Schaarbeek. Dit huis bew-ond door de echtgenoten De Merre, hunne 4 kinderen, de tante Me Huguet en nog twee andere daraen. Het vuur was begonnen in de magazijnen, en wel dra waren de werkhuizen en nog een ander gebouw ook heel in brand. Aanstonds waren de pompiers ter plaats en met groote moeite gelukten zij er in te reddeu Mr en M° De Merre, een hunner kinderen en de twee damen die eene kamer bewoonden. Eensklaps klonk een geschreeuw en zag men voor een venster staan Me Huguet,in haar armen houdeDde 't jongste kindje van 7 maanden.Zij was omringd van vlammen en riep om hulp, maar eilaas, de vlammen wierden grooter en vooraleer de pompiers tot haar geraakten, viel de arme vrouw met haar wichtje in net vuur. Beiden waren verstikt. Later vond men nog de lijken van de twee andere kinders. Willem en Victor De Merre. De laatste lag heul verkoold in zijn bedje. Men veronderstelt dat de oudste zoon Willem, die de gewoonte heeft des nachts op te staan om te eten met eene brandende lamp in 't magazijn geweest is! Waarschijnlijk is door die lamp't magazijn in brand geraakt. Gelukkiglijk heeft men de verwerft kunnen sparen, daar was veel naptha. Zoo dit ontploft was, zou de ramp nog grouter geweest zijn. Men oordeelt van de wanhoop der ongelukkige Ouders. hoog tioodig zelf had moeten behouden. Maar daarmede heeft zij niets misdreven, integendeel het voorbeeld, ge volgd van zooveie heiligen, die alles weggaven wat zij bezaten om hongerigen te spijzigen en heeft de Zalig maker niet, in Zijne heerlijke bergrede, de barmhartigen zalig gesproken Hildegard heeft getoond, dat zij een medelijdend hertje bezit, een hertje ven goud, en ik ver heug me er om, want dat is een schat van hooger waarde dan alle rijkdommen ter wereld. Ik begrijp uw opgewon denheid zeer goed. Zij kwam voort uit een liefdevol moe derhart. bezorgd voor het leven en de gezondheid van uw geliefd kind, maar dat deed u tevens onrechtvaardig zijn. Hilde's Moeder brak in tranen uit en zij wierp zich In de armen van haar Echtgenoot en Kind. Den geesel van opstand tegen het gezag was eindelijk alie kracht en macht ontnomen, en met den terugkeer van orde en veiligheid week ook het broodsgebrek der armen. Maar het Engeltje bleef tot in hoogen ouderdom den haar gegeven naam getrouw. Zij was steeds een toevlucht der behoeftigen, een echt Mariakind. En haar loon zal hiernamaals groot zijn.

Het Land van Aelst | 1911 | | pagina 1