f en BE VOLESEEÜW D gSgiJÈii® De Kamer De Kerk glas water Geweldige wreede Zitting LEDE Nummer"1\ /j?yyr7&?7&£^L>' Zondag 21 Mei 1911 51sle Jaargang Orgaan der Christens Volkspartij Godsdienst - Vaderland - Vrijheid lioopenbe nieuws Familieloon en Werkstakingen De Reizende Werklieden iit de KAMER - Soldaterij Velodroom van Aalst. Het Leven van Van Houwaevt BUREEL EILAND CMPKA, WERF. AALST fltwone Ainoocen 20 centiemen per regei; Annoocen op da V- Biadtftia 50 ei Rechterlijke Annoneu 1,00 p«r refel HET LAND HOOFDO^fKU-KR-HJ P. DAENB-MAYAJHP. ABONNEMENTSPRIJS UW tr. Jun T«r It SM; -8.» Ir nar in ïiito»;-»,» nw j 4i rnamla »»rt« till tjÉitinin 4« Jun |W(n YAN AELS f HO O Q ER NIEUW LEVEN Aan dit blad behoort een bijvoegsel El Partenza, de jaar- lijksche Landverhui zing der Fransmans, 60,000 in getal zc moeten in ballingschap voor 3 4 maand en langer; Priester Daens zegoe het zoo schoon in zijn eerste Vlaamschc Redevoering ter Kamerzit ting van 21 Maart i8g5 Binnen weinige dagen zullen duizende werklieden uit onze dorpen naar een vreemd land trekken, waarvan zij de taal niet eens verstaan, om er zes maanden lang te zwoegen en te zweeten om eenig geld te winnen ten einde hunnen pacht te kunnen betalenZij gaan vertrekken in ploegen van 5 of 7, met den knapzak aan de hand, de spade op den rug En 't meerendeel hunner gaan heen met een benepen hart. Dank aan Advokaat De Backer, aan Smid Lam- brecht, aan de Gebroeders Daens, reizen de Frans mans aan 5o 0/o afslag tot aan Bergen, het plan was ook 50% afslag in Frankrijk, de Pleziertreinen krijgen dit enkel. Doch sedert ons Sijndikaat der Fransch- mans krijgsgevangen is genomen door de Bewaarders, blijft alles state kwio; zelfs doen de hoeren Verhaegen en Maenhout geen enkel poging om aan die brave Landgenoten hun Stemrecht terug te geven. Wie loopt bij nachtvalt in den grachtKoning Albrecht heeft beloofd naar d'Expositie van Charleroi te gaan, en den 25 Mei worden daar 160,000 duiven opgelaten. Volare, vliegen't wordt de mode. zei dweezen Tist en zijn vrouw vloog de trappen at. Maar, hoe mag het zijn met ons «Coninginneken Zoolang zo. niet uitgaat, is 't Publiek ongerust Wie wel doet. met een blij ge moed, die vindt ook welwaar dat hij 7 doet. Te ME- CHELEN den 6 Juni, van 9 tot 13 ure, Maikt voor Paarden, Ezels en Muilezels, aan de Brusselspoort plaatsrecht 25 c. per vierkante meter (een dier gere kend op 2 meters vierkant, een te koop gesteld rijtuig op 4 meters vierkant per 2 wielen. Groote Premiën worden aigelot. Te KORTRIJK gaat een nieuwe Feestzaal komen van 25o,ooo franken. Dat is zeer schoon, maar zeer leelijk was het als rijkaard Douter- ligne in den Rand aan Burger Robyn toebeet Gij had al lang moeten F/ansch leer ensedert gij hier zit.. Neen, Mr de Leliaerr, maar schande is dat Fransch spreken op 't Stadhuis van Kortrijk.J dat Raadshc r. di r dig zijn in hun Moedertaal, de Landstaa In RUSLAND heeft Prins Wolkorski geld ont vreemd van den Armen en moet voor 5 maanden in den bak. In Madrid (613,400 zielen) zijn 5000 gre- visten van bet Bouwwerk men vreest onlusten als de Honger komt en als de Honger niet komt, dan kan de werkstaking lang duren, zoo spreken al de Geburen M. Vincent Dierickx, reizende in Kongo, schrijft Er bestaat in Transvaal een Hofstede, die 12 duizend liektaren grond beslaat, waarvan 3 duizend bewerkt en de overige in weiden liggen die Hofsteê geeft jaarlijks een millioen winst. Te NIEUWERKERKEN zag een felle Aalste- naar donderdag d. v. w. een boom verbliksemen over 23 jaar zag ik t'Astene den bliksem vallen, 10 meters van mij ik zeg gelijk den dikken Aalstenaar Niets dat meer verschrikt. T'AALST is donderdag d. v. w. een Solo-Slim gespeeld door Senor el Espadrilla, in een herberg nabij den Rhijn.. 't Was lof en dank, elk gaf een kaartje frank, en in vollen zwier, elke man zijn pinte bier. Wat is het noodzakelijkste in de Wereld Een dag loon, een winst, een jaarwedde om te kunnen leven met Vrouw en Kinderen. M WOESTE noemt dit een bijzaak, M Woeste spreekt en handelt in dien zin dat is zijn gewoonte sedert meer dan 30 jaren dit toonde hij onlangs nog, tegen over de kleine Staatsbedienden bijzonderlijk door zijne schuld is de verhooging van Loon aan oude Bedienden verworpen, laat ons hopen uitgesteld... Dat M. Woeste vijand is van Familieloon, hebben zijn wreedaardige woorden over het Lager Onderwijs vol mondig bewezen, terwijl de klein Burgers en Landbou wers nog altijd wachten naar het eerste woord van M. Woeste, opdat zij ook het heilig (1) Familieloon zou den ontvangen voor neerstigen moedigen Arbeid. En die Man, onze Volksvertegen woordiger! bestrijdt niet alleen het FAMI LIELOON, maar in de zaak der VLAAMSCHE HOOÜE- SCHOOL, die zulken eenpaiigen geestdrift verwekt, trekt hij den stok tegen de Vlamingen. I 1 I Hoe komt het toch dat hij zoo verblind blijft en zijn Kiezers niet vreest Dat komt ten eersten door zijn verblijf in Brussel, ver:e van zijn Kiezers, ten tweeden door zijn trotse kop pigheid, ten derden omdat hij hier gedurig bewierrookt wordt en omhoog gesteken en hier moet als Waar heid gezegd worden dat M. Moyersoen, Volksvertegen woordiger, dat M. Lodewijk de Bethune, plaatsv. Volks vertegenwoordiger, opkomen als Volksgezind, maar in derdaad de nededge vassalen zijn van den ieverigen. ge leerden maar NOODLOTTIGEN Staatsman. Deze Waar heid mag hier niet verzwegen zijn. FAMILIELOON Steun, Vrede, Geluk der Samenleving, waar gij ont- breekt, komt Ellende, stoffelijk en zedelijk, daar is geen moed voor de deuga naar U, o Familieloon, snakt de Huisvader,tot U richt de Huismoeder haar teeder minnend hartU bereiken is bijna regelmatig het eenige doel der WERKSTAKINGEN, die, gelijk de Paus zeer wel schrijft in zijn Encecliek van Mei 1L91, zeer wel zouden dienen vermeden worden door Onderhandelingen en toegevin gen want kost wat kost, het Familieloon moet er komen voor iedereen, op den Buhen zoowel als in de Stad. In AALST is de Werkstaking der Schrijnwerkers nog niet geëindigd, nogtans zegt elk dat hunne eischen niet overdreven zijn xe moeten immers hun koste';ji< alaam koopen en onderhouden Schaven, zagen, [harm r?, bei tels enz.. bijSchrijf,** get.-. Maant te moeten koopen. Reeds verscheide Meesters Schrijnwerkers hebben hier toegegevendat al ere andere toch volgen Hoe meer Familieloon in een Stad, hoe meer Vrede en Welvaart... Laat ons allen meêhelpen in dien zin. PIETER DAENS, Volksvertegenwoordiger. (1) Zal de Liberale Volksgazet nu wederom met mij durven spotten, omdat ik het Familieloon een heilige zaak noem Eiken Zaterdag met Trein van 7 ure 8 's avonds uit Brussel, moeten vele reizende Werklieden blijven rechtstaan.. Het is gebeurd dat in een rijtuig 32 man geen zitplaats vonden.. Dit mag niet zijn. Te Dender leeuw haakt men 4 5 wagons af en dan is 't weder om recht te staan op lijn Welle en verder. Dit mag niet zijn. Ik heb hierover geschreven aan de Statie- Oversten van Brussel en Denderleeuw. van het 11 Zoodra het geleide zich verwijderd had, ver trok de Pastoor met een moedigen stap, in weerwil der aanmerkingen van Margaretha op de gevaren van alzoo des nachts in het bosch te treden hij wendde zich naar den holweg en vond aldaar, nevens eene vrouw welke door ren geweerschot gedood was, een kind dat nog aan hare borst lag, en nog een ander, van omtrent vier jaren oud, dat aan den arm van zijne moe der trok om haar te doen ontwaken, want het meende dat zij sliep. Dat men zich de verwondering verbeelde van Margaretha toen zijden Pastoor zag binnenko men met twee kleine kinderen. O, Hemelriep zij, wat wilt gij doen met die twee kinderen Wij hebben nauwelijks ge noeg om mede te leven, en gij brengt ons nog twee monden te meer Ik zal welhaaét van deur tot deur moeten gaan bedelen voor hen en voor ons En v\ at voor kinderen dan nog jongens van een landzwerver, van een struik roover Op dit oogenblik begon dn kleins en te krijten. Margaietha ging voort: En wie zal dien voedsterling verzorgen? Wij kunnen het wel anders opkweeken, maar ten prijze van hoeveel wakens voor mij Hemel het schijnt er mij nauwelijks eenige maanden oud uit... Maar ziet hier nog een weinig melk, ik zal het warmen om zijn dorst te laven. En zij stilde het door hare liefkozingen en stelde melk op de stoof. Wanneer den kleinen in slaap geraakt was, had het oudste zijne beurt Margaretha gaf het te eten, ontkleedde het en legde het in een bed dat zij inderhaast had bijeengebrachtzij dekte van Volksvertegenwoordigers Hoe is 't daar Aardig, drollig; pik A-pik, dweersdrijverij. Hoe komt dit Naardien Liberalen en Socialisten met alle geweld de Schoolwet willen tegenhouden in de Sektiën. Gewo nelijk loopt alles daar op gesmeerde wielkes men begint ten 1 en half en 't is voor 2 ure gedaan. Nu wordt daar geparlessant gelijk in de Kamerin ons 3Je Sektie sprak Furnemont van 1 tot 2 ure en was nog niet uitgeklapt toen ik te 2 ure 10 in de Kamer kwam, had de Voorzitter M Cooreman 'ne inassakker gemaakt van Sprekers en er 18 uitgeschrabt, als waren zij afwezigmaar de meesten deden zich terug inschrijven in die zitting hebben ge sproken over de Begrooting van 't Binnenland Borboux, Daens, Ozeray. DIJNSDAG. In mijn Sectie N°4, bijna al de Lede 1 aanwezig, i4 Katli. 12 L. en S. 1 K:. Democraat. Libera len en Socialisten teekenden verzet aan tegen het druk ken van 't nieuw Voorstel Schoolwet. Daens zegde Ver mits de Vrije Democraten het Wetsontwerp willen verbe teren, zoo kan ik niet stemmen voor d'obstruktie. Wetsontwerp VI. Hoogeschool Verhaegen-Woes e. Daens zegde: Ofschoon die Wetsvoorstel tegen de ge voelens der Vlaamsche Bevolking opbruischt, en door 'tKa'holiek Handelsblad genoemd wordt een VERRA DERIJ, toch wil ik tegen het drukken niet s'emmen M. Verhaegen was daar en zweeg. IN DE KAMER Van 2 ure to 4 ure 45 gekijf en lawijt, i gebrul en gehuil, over het geschuifel te Antwerpen Libe ralen en Socialisten nemen de gelegenheid waar, om af te roepen dat zij den oorlog verklaren aan de Schoolwet; So cialist Terwagne zegde zelfs dat het legen de Grondwet is de vrije Scholen te ondersteunen. De Katholieken ver klaren dat zij desnoods hun bloed zullen vergieten voor de Schoolwet Dus SCHOOLOORLOü. 't Was 4 ure 4 Hadden gesproken Terwagne, Seghers, Minister De Lantsheere, Hymans, Furnemont, Van de Velde, Franck De Bunne stond nog opgeschreven dan werd 10 minuten gesproken om te v.eten of de zitting mocht voortgaan eindelijk werd in wanorde de zitting opge chorst Woensdag Niets dat meer levenslust, meer le venskracht en meer levensjengd geeft dan een eerbaar en eerlijk leven. het met den mantel van een Pastoor. Het verhaal der wijze en plaats alwaar de medelij dende Priester die kinderen gevonden had liet zich niet lang wachten. Al wat gij daar zegt is wel en goed, her nam Margaretha, maar het voornaamste is te weten hoe wij in ons onderhoud en in het hunne zullen voorzien De Pastoor nam'het Evan gelieboek en las haar de volgende hoofdstoffe voor In der waarheid, ik zeg het u, denge ncn die aan den minsten der mijnen zal gegeven hebben, al waie het maar een glas water, zal niet onbeloond blijven. Amen antwoord de Margaretha. De Pastoor deed des anderendaags morgends het lijk der Vrouw begraven, en las voor hare ziel de gebeden der overledenen. III. Twaalf jaren na dit ongeval zat de Pastoor van San Pietro, die alsdan twee-en zeventig jaien telde, aan zijne deur, een weinig lucht scheppende. Het was in den winter en de stra len der zon drongen voor de eerstetmaal door den guren mist. Een kind van twaalt jaren las aan zijne zijdein zijn brevier, nu en dan eenen afgunstigen blik werpende op een kloeken jon geling, van omtrent zestien jaren, die in den hof der Pastorij werkte. Margaretha, die blind geworden was, was bij hem gezeten, en aan hoorde de voorlezing. Het gerucht van een rijtuig deed zich op dit oogenblik hooren, en het kind riep vol vreugd Och ziet eens, wat schoon rijtuigwat schoon rijtuig I Een prachtige trein daalde welhaast de straat van Sevilie at en hield stil voor de Pastorij. Een dienstknecht in rijke livrei naderde den Pastoor en vroeg hem een glas water voor zijnen meester. Carlos zegde Pastoor aan den jeugdigen knaap die bij hem zat, ga haal een glas water voor dien heer, en breng ook een glas wijn mede, in geval hij het wil aannemen, haast u. De vreemdeling deed de poortel opendoen Nog nooit heb ik zulke zitting bijgewoond, nooit: 's morgends was de Linkerzijde Verga- derd geweest ten 2 ure begon de Zitting zeer kalm; Mr Hambursin, (liberaal van Name -pi.vk :r Ge meci." e-zake; om ne? lang te trekKeo; te 4 ure 40 sprak hij nog, per-|ait-abusé_; dan zweeg hij een weinig, Verhaegen kwam naar het spreekgestoelte om de aanmerking te vragen voor zijn nieuwe Schoolwet aanstonds sprong Furnemont voor hem op de Tribuun; al de Liberalen en Socia listen stonden recht Furnemont protesteerde hevig; de Voorzitter wilde hem doen zwijgen de Katholieken stonden ook recht^ er werd g - hui ld en getierd, afgrijslijk, Verhaegen wil.ie toch op 't Spreekgestoelte nu kwamen al de Socialisten en Liberalen van hun plaats, woe dend staken ze hun vuisten uir en riepen in chorus Reglement Reglementdc Katholie ken schoten ook in hun vet; al 't vreemd Volk moest weg; er was groote vrees van worsteling en gevecht de Iiussiers stelden zich rond Verhaegen; de Zitting werd opgeschorst; men keef nu in hullekes; te 5 ure 30 werd de zitting heropend. Doch er was geen zait aan te strijken; na 10 minuten werd ze gesloten; vandaag spreekt Hambursin voor.; elk is krieuszijn lang-spreken waren gemaakte mennekes. en stapte uit het rijtuig. Het was een man van omtrent vijftig jaren. Zijn die jongelingen uwe neven vroeg hij aan den Pastoor. Zij zijn meer als dat, mijnheer, antwoord de Pastoor, zij zijn mijne kinderen, mijne lieve aangenomen zonen. Hoe dat zoo En de Pastoor verhaalde hem geheel de ge schiedenis der kinderen, en raadpleegde hem over het beroep dat hij hen zou doen omhelzen en over de wijze om hun geluk te verzekeren. Gij zult er dappere officieren in het ko ninklijk leger van maken, antwoordde lachend de vreemdeling en opdat zij behoorlijk vol gens hunnen staat zouden kunnen leven, zullen wij aan ieder van hun cer.e inkomst geven van honderd dukaten. Ik vraag een raad en niet spotternijen, zegde de Pastoor hierop. En dan, vervolgde de vreemdeling zonder op die woorden acht te slaan, gij moet uwe Kerk doen herbouwen en doen omringen van een schoonen hof. Eene ijzeren tralie zal het beluik omsluiten. Zie, ik draag er reeds het ontwerp van in mijnen zak beschouw het, mijnheer de Pastoor, zou u dat aanstaan En de nieuwe tempel Gods zal zich noemen, denk ik, de Kerk van het glas water. Hoe Ach, mijn God I... Zou het... in dien ik mij niet vergis... Zijne trekken... die stem... Wat zal dit alles geworden Dit zal geworden, mijn lieve en eerbied waardige vriend, dat Jose de Ribeira zich voor u bevindt, dezelfde, die men, twaalf jaren gele den, Jose de struikroover noemde. Gij hebt mij geherbergd en zijt mijn weldoener geweest. Achkom in mijne armen, mijne kinderen en omhelst uwen Vader Hij drukte de beide kinderen op zijn hart, en wanneer hij hen met tranen van vreugd in de oogen genoegzaam beschouwd en omhelsd had, reikte hij den Pastoor de hand toe cn vroeg hem Welaan, mijn weldoener, zult EERLIJKHEID EN VRIJHEID A 1 J- In 't oud Oud-Stadhuis, de /-Veil 55 1 kelder, nu hersteld, verschijnt als een onderaardsche Kerk, schoon, groot en sterk. Maar het felste schandaal van Aalst is den Schouwburg aan d'oude Karmeliete-, en 't oud huis Vaerenberg, dat uitgeeft op de Botermarkt, schoonder rattekot bestaat niêveranst Van uit de Ru- p.'lstreek is in Aa'at een nieuw Kaartspel gekomen: 'tWip| pen die het kennen, zijn er verslingerd op, en die het met kennen, worden erdubbineus van en zeggen Nooit van mijn leven zal ik dnt leeren. Over den RHIJN, hoort de bittere klachten van de Brug-der-zuchten er was beslist haar te verlossen en 't word' gedurig uitge steld, terwijl de Modderrivier onder de Ponte di-Sospiri nu stinkt als een pest door 't rot bloed uit 't Slachthuis. Felix Concordia, ik ging maandag 'ne vriend bezoeken over den Rhyn Man en Vrouw waren naar Sint Jobs om patiencie... Patiencie, verduldigheid, toegevendheid heeft elk noodig Paus, Keizer, Koning, President, Landman, Steêmau, Bedelaar, Metselaar, iedereen Patiencie. (bij AALST) Zondag op 't Vlaggefeest, hoe is 't daar geweest Half en half. Mislukt? Mislukt en niet misluktalles goed geschikt, In allerbeste orde, geen kost of moeite gespaard maar van 1 tot 2 ure dreigement van regen, dondertorens, dikke druppelen nat, al de maatschappijen op hunnen post, be halve Gent en Wetteren, maar buiten de Leden van Mu ziek en Zang, weinige Vreemdelingen, want er zijn wei nige Liefhebbers voor een natie kazak, als 't kan verme den worden. In hoop en vrees kon de Stoet rondgaan, dan werd gespeeld op 3 kiosken elke Maatschappij deed haar beste ons Muziek speelde aan de Statie en maakte grooten indrukelk zegde't wordt een goed en een sterk Muzieker is zang in en éenheid. Dan klaarde 't weër op in de Herbergen goed vertier, vrolijkheid en vermaak te 6 ure had de afloting plaats der Premiën. Hoe is 't afgeloopen Voor ons slecht, op de 18 Maatschappijen waren 15 premiën, eerst werd gelot voor de 3 die er uitvielen 't waren 2 Zangm. van Mo«rsel en ons Muziek. Als ons Muziek er uitkwam zonder premie, dan plakten eenige Katharinisten op hun handen en riepen Bravo Die ruige domme streek werd algemeen afgekeurd... Met Trein van 6 uren 30 zijn we teruggekeerd, allen blij en welgemoed, en ons Muziek geleidde ons naar 't Lokaal der Lange Zoutstraat Hartelij ken dank aan den heer Be stuurder en Leden. l*ROCESSFiV ^'e een Vervolg of Proces heeft, zal wel doen bijtijds op te passen dikwijls gebeurt het dat ze mij komen raadolegen, als het te laat is; bijgevolg, VAN'T BEGIN AF soiciijd* AUes nu', worUcu; i lilt vew «Ie M|| /I1 TT? Stelsei buitengewone Congés te krijgen; de vaste regel schijnt dat men alsdan langer moet in dienst biijven. De Miliclanen, die denken reden te htbben tot ontslaging, moeten van 't begin af, voor Bur gemeester en Milicie raad die redens do?n gelden. Vol gens de Wet, al wie thuis noodig is, worden vrij gesteld. Al'P. Geul heer Hector Plancquaert, Advo kaat, zal zetelen In den nieuwen Boer, Lokaal der West-Vlamingen, Koornmarkt, elxen Viijdag van 12 tot 1 uur. Kostelooze Raadpleging WAARSCHOOT. Zondag 28 Mei, Vergadering van den Bond te 4 1/2 ure, bij Vincke, op het hoekje, nabij de Statie. Op Zondag 21 Mei, aankomst der Ronde van België waaraan Van Hauwaert en al de vennaard- ste baankampioenen deelnemen. In afwachting dozer renners zuilen er van af 2 1/2 ure de volgende koer sen gr-geven worden 1« Premiekocrs voor Onafh. 50 kilora., premie alle 5 km. en geheime premiën. Ingeschrevene rennersVerbraecke L., Anseeuw, Gent, B. Van Laere, Eelduo, H. Gustave, Namen, J. Van Bruaene, Cruyshautem, Van Damme, VanVolxem, Ninove, Parmentier, Brussel, De jRyck, Aalst, li. De Ryck, Hekelgem, A. Otto, Oombergen, Van de Vliet, Antwerpen. 2° Achtereenvolgingsraatch tusschen do beginne lingen De Smet. Schellebelle, Van Caeckenbergh, A. Gysegem, Waterschoot Fr., Dcnderraonde, L. Cop- uens, Assche, R. Willems, Lamel, Do Wilde, Lede, Van Eeckhout, Erpe, M. De Coen, Aalst. Eene schoone premie zal toegekend worden aan den berocpsrenner die op minst tijd het aantal pist- toeren zal afgelegd hebben. HET BESTUUR. ril» HofiV* jegens God en de Menschen. Ik Wl LlUüc lees in Roza Van Tannenburg De Ziel van een liefdeloos mansch zou zelfs in den Hemel geene Zaligheid vinden. Voor hen die nog haat in het hart draag', is geen plaits inden Hemel. Liefde is de bron van alle heinelsche Zaligheid zij maakt den Hemel eens waarlijk tot een Heinel. Daar om, ten einde het hart van den mensch te zuiveren van trotsscheid, baatzucht, begeerte naar aardsche verma ken, laat God velerlei lijden over hem komen. Lijden kweekt medelijden. Te bekomen op ons Bureel en by al onze Verkoopers aan 0,15 c. per aflevering zeer schoon om lezen. gij de Kerk van het glas water nu nog wei geren En de Pastoor keerde zich geheel bevend van aandoening tot Margaretha en herhaalde deze goddelijke woorden In der waarheid, ik zeg het u, dengenen die aan den minsten der mij nen zal gegeven hebben, al waie het maar een glas water, zal niet onbeloond blijven. Amen, herhaalde do oude, al weenende van blijdschap over het geluk van haar meester en van zijn aangenomen kinderen maar welhaast daarna weende zij bitterlijk over het vertrek van den jongsten. Don Jose de Ribeira en zijne twee zonen woonden het volgende jaar de plechtige inzege ning bij der nieuwe kerk van St Pieter van het glas water, eene van de schoonste der omstre ken van Sevilie.

Het Land van Aelst | 1911 | | pagina 1