I en BE VOLKSEEUW M. Woeste Aalst. mm. m Eene Dochter Rubensin Aalst Nummer 38 -'XM Zondag 18 Juni 1911 81s" Jaargang Orgaan der Christene VoBkspwtU Godsdienst - Vaderland - Vryheid 1 Mei 1904 Herinneringen Kerkelijk nientus Uil GEN 1'. Het werk van Priester Daens ge sticht, kan niet uitsterven, 't is een reuzenwerk personen verdwijnen, maar de Christene Volkspartij blijft staan. Dat hebben wij Zondag gezien te Gent, de zaal te klem, vele oude Leden m2ar ook man nen die wij nog nooit gezien hadden Dc Vergadering wordt voorgezeten door den heer Versluys. Namen het woord :Van de Wiele, Van Belle, Va - Parijs, Goossens. De Backer en andere. BravoProficiat, de zegepraal aan ons. 6 In 't Recht JU' I-IELLEPUTTE. Elk *e- Olaauöcren, ?Ty. BUREELEILAND CHIPKA, WERF, AALST Amoncen 20 eentiemen per regel; Anaoneen ey d« f* fhjhftit SO Rechterlijke Annonces 1,00 ft regel abonnementsprijs Wft. WwiNï* ft. mr ta Mta-1» nu t fc Mw? «HU ft »H. ipiUftn hut pMa rnnft HET L A M D YAM AËLS i HOOGER NIEUW LEVEN Aan dees blad behoort een Bijvoegsel EERLIJKHEID EN V RJJ HEID Ja, Martelaar der heilige Volkszaak Had hij gewild, had hy zijn schoon talent, zijn meeslepende welsprekendheid ten dienste gesteld van de rijke Bewaardersklas, hij ware hun gevierde man geweestfortuin en eereteekens waren hem overvloedig te beurt gevallen maar De Backer was Ondertusschen werd De Backer met uiterst geweld I een kind van 't Volktot zijn twintig jaren had hij ikanint.hii mnost nil. Hp. TCAmpr- Priester Daens gearbeid en gezwoegd als een simpele boerenjongen, en door ondervinding wist hij hoe hard en lastig het leven der Arbeiders is. 't Is om dat leven te verzachten, om den arbeiders stand te verheffen en te veredelen, dat hij partij koos m de rangen der Christen Democratie. Hij was diep overtuigd dat de Christen Democratie, alleen onze geschokte Maatschappij redden kan dat. zij alleen (volgens het woord van den Paus Leo) aan ons Vaderland eene toekomst kan verschaffen van vrede, voorspoed en geluk. Zekerlijk, o duurbare Vriend De Backer, uwe laat ste stonden zijn versomberd geweest door de gedach te van de verlatenis uwer Vrouw en hare Kinuertjes maar van uit den Hemel zult gij zien dat ganscli de Christene Volksparty zal waken over uw duurbaar Huisgezin, als over haar heilig erfdeel en haren kost baarsten schat. heeft tegenwoordig de Boter geëten elk roept er op ze zeggen dat hij al wederom een Ministerie heeft doen val len in de Kamer riepen de Socialisten Bas la kalot Vive Woeste 1 Na den val van 't Ministerie de Katholieken gingen naar hun vergaderzaal en M. Woeste die altijd al de groote poort langs 't Park weggaat, sloop nu ge heimzinnig de Kamers uit, langs een achterpoortje der Leuvensstreat. 's Avonds op de Betooging der Liberalen- Socialisten werd geroepen A bas les CouventsVive Woeste I Loontje komt altijd om zijn boontje. In 1895 riep M. Woeste te Doornijk De Democratie is de Pest I Als Priester Daens in H97 in de Kamer de Hongerloenen aanhaalde in Staatsdienst, dan beet M Woeste hem toe Gij doet hier niets dan liegen I Als Advokaat De Backer sprak over het groot onrecht van de Kieeingen tt- plaatsen den 4Je Zondag van Mei, M. Woeste dierf zeggen Ze komen allen om te stemmen Hos dikwijls heeft M. Woeste niet geroepen tot Priester Daere en tot mijGij telt hier voor niets. In zijn oogen is de naam DAENS zoo verachtelijk, dat hij hem niet wilde noemen. EN NU 1 In de Katholieke Partij 't is een algemeen geschreeuw tegen dien trotschen Woeste de geruchten liepen zaturdag dat hij zijn ontslag ging geven. De meeste van zijn Bewoonderaars verlaten hem. Voor een Outaarals hij breekt Niemand ooit een keers ontsteek Nu is het niet meerAALST AAN WOES tan dag avond riep een der Verkoopers van de VOLKSSTEM op de Groote Markt BRIEF VAN WOESTE. Brief van Woeste... Inderdaad, op ee sle bladzijde stond een Brief van den Waal, die hier zoolang ons Vlaamsche Taal heeft met de voeten getreden. Ziehier letterlijk den Brief Gelooft de geënvenimeerde commentariën niet, waar aan zekere dagbladen zich overleveren op de kwestie van de crisis.Ik denk mijn plicht te hebben gedaan,eenvoudig maar krachtdadig Het kabinet had eene groote fout be gaan het wenscht natuurlijk het op een ander terug te werpen Maar men zal mij weldra recht bewijzen. Uw verkleefde. (Geteekend) Ch. Woeste. Wij lezen in 't Leven van Priester Daens Ondertusschen werd De Backer ir bekampthy moest uit de Kamer had zijn jonge krachten terug en zijn Mannen streden als leeuwende Kiezing was den 29 Mei, om den les ten Pranschman weg te zynAdvokaat De Backer deed meer dan hij kon, bijzonderl. uit liefde voor zijn verarmde Familieden Zondag 8 Mei kwam hij t'Aalst op een Vergadering't was heel slecht weereen Meeting was voor nem aangekondigd te Meire, rond 6 ure, men raadt hem af naar Meire te gaan neen, zegde hy, ik moet er zijn hij gaat, hij geeft daar zijn Meeting en trekt dan te voet naar Denderhautem eenige dagen later hij valt zieken Zondag 15 Mei schrijft de DenderbodeMen meldt ons dat M. Alois De Backer, de eerste kandidaat der groene Socialis ten. ernstig ziek is en dat de Geneesneeren hem een volkomen rust gedurende 6 maanden hebben bevolen. Op de Meetingen wordt hy vervangen door zekeren Albert Van den Brulle, een jongeling van 18 jaar, dus nauwelyks de vaantjesbroek ontwassen. Van die 6 maand bevolene rust was niets Dender bode wilde doen uitschijnen dat De Backer onbe kwaam zou zijn als Volksvertegenwoordiger naar de Kamer te gaan. Zyn vrienden werkten voor hemDe Backer be terde reeds sprak hij van zyn Meetingen te herne men rond 23 Mei er kwam onrustwekkend nieuws den 25 Mei schreef Mevr. De Backer aan Priester DaensB. H. Alois heeft dezen morgen zijne H. Rech ten gehad. Wij hebben een consultatie om 11/2; zoo het schijnt is er nog iets van hoop. Vr. De Backer... Den Woensdag 25 Mei, hij schijnt beter, Vrijdag mor- gend komt de rouwmareDE BACKER IS DOOD. DE BACKER DOOD3 dagen voor de groote Be slissing; aanstonds liepen de Katholieken en ook eenige Liberalen alom uitstrooien De Backer is dood, en zijn lyst is ook dood. Vruchte loos nog voor hem te kiezen. Vry.lag, dag van droefheid en woeling; De Backer dood en Zondag de Kiezing Zaterdag 28 Mei, ten 4 ure 's morgends, ik sla aan de deureen vriend komt geloopen en zegtEr hangen groen affichcn uit, geteekend eenige Kristen Democraten, ze raden aan, in naam der Party, niet voor De Backer te stemmen, vermits liy dood is, maar voor Moyersoeti en Bethune die nog iets of wat Demo craat zyn. Die valsche plakschriften waren dien nacht uitge hangen in de 72 Gemeenten van 't Arrondissement. Ik maak aanstonds een waarschuwing op, voor de Gazetik doe eenige duizende kaarten drukkenon dertusschen 't is heden Lijkdienst en Begraving van den duurbaren Vriend, den grooten Heldtwee rijtui- fen staan gereedin droeve mijmering naar Dender- autem wreed veel Volkde Kerk veel te kleinlan gen offer, Priester DaenS en Priester Ponteyne nemen er geen deel aan ze waren verwittigdaaarna het Kerkhof opgevuld van Volk7 Lijkreden, o. a. door Priester Daens, die zijn hart en zijn ziel uitstortte in de welsprekendste woorden De Ziel van Vlaanderen, zoo sprak Priester Daens, de ziel van Vlaanderen is getroffen in een van zijn edelste en duurbaarste kinderen. Wie kende beter, wie beminde vuriger dan Hij, ons lief maar vervallen Vlaanderen? De vruchtbare Vlaamsche Landouwen verrukten hem. Hoe dikwijls heeft hij ze niet doorwandeld, gelijk de Italiaansche dichter, al mijmerende van liet'ae én droefheid, rognara de amore o tristitia, omdat hij dat Vlaamsche Volk. zoo duurbaar aan zijn hart, miskend zag, onderdrukt en diep vervallen. Zijn liefste droom was de opbeuring en de verede ling van ons Volk aan die verhevene taak, heeft hü al zijn krachten en vermogens toegewijdin dat edel strijdperk heeft hy als een held geworsteld, en is hij gesneuveld als een Martelaar. Tragel gaat men voort, zonder genade, Vrouwvolk a?n fe werven, in plaats van Mansvolk. En ze winnen daar zoo schromelijk veel geld I In de Sargiefabriek der Jieercn Leclercq werkt de Carderie 73 uren per week; t is buitensporig de vraag is nu, zonder werkstaking, j t fr. meer per 1CO0 k'los afgew. grondstoffen zijn er daar nog aan 25 c. per uur en zelfs aan 22 De Mar- merbewerkers zijn in staking, ONPARTIJDIG dat is de machtboven alle Partijschap... Het Onpartijdig Komi- teit is er niet meermaar nu werken de Sekretarissen der Sijndikaien... Dat is misschien nog beter. Welk wal gelijk U'tzïcht aan de Veemarktde Schouwburg staat er ais een rattekotmaar welk l eflijk uitzicht die Hof op t einde der Nieuwstraatzoo kan het worden op 't einde der Pontstraat met een de I van den Osbroek als Volks park. Strijden voor Familieloon, voor inenschelijk leven, is er iets duurbaarder en heiliger? De Libeiale Volksgazet mag spotten omdat ik dit woord Heiüg gebruik, maar 't Volk denkt er anders over. O hedige stiijd naar Familieloon, gij hebt uwen oor sprong in den Onze-Vader. Op de Fabriek van den over de talrijke hartroerende Brieven ons met deze dagen toegezonden Ze zouden een schoon Boekdeel uitma ken spijtig dat wij ze niet kunnen opnemen maar allen blijven zorgvuldig bewaard. Ziehier o. a. wat een Kristen Democraat mij schrijft uit een groote Gemeente nabij Aalst Het is hier nog altijd goed met ons volk, daar moogt gij gerust in zijn, men hoort van die onnoozelen raas bij ons niet veel spreken, is er ievers eene die naar de Stad gaat erken dat hem zou willen laten verleiden hij zal wel tot inkeer komen, en moesten wij eene stern verliezen van den eene of anderen die hun wat laten op maken hebben door rood of blauw, weest zeker Mijnheer Daens dat wij er bij de nieuwe goede gedachten zooveel te meer zullen aanwinnen, dat zeg ik u en dat is zeker, ik hoor hier alles en spreek hier op zachten toon met eenie der, ik hoor ik wel de gedachten van het olk, over uwe rechtzinnige en schoone Redevoeringen laatst over de Schoolwet in de Kamer uitgesproken, ik ben er fier op, hier zelf aan u toegebracht vanHeeren die nooit van onze Partij wilden weten, als ik er hun oversprak, en mij nu bij het ontwaren uwer redevoeringen der Kamer zeggen Daens is een man, hij spreekt in den beste zin en recht mt, hy verdiend eene stem, want nu gaat hij de mijne ook hebben en Vriend, blijf zoo volherden in onzen strijd, wij weten hij is moeilijk, maar hoe moeilijker den strijd hoe schooner Triomf die ons wacht. Uit Geilt. Geachte Heer en Vriend. Van harte proficiat voor uw flinke houding in de Schoolkwestie. Gij verdedigd trouw de gedachte der partij, hernieuwd op het Congres. AALST - De Teiitoonslelling Is wel, volgens toestand, 't is te zeggen ZONDER EEN- DRACnT. De Ratskelder of Drankhuis onder 't Oud Stadhuis is zeer merkweerdig, krieus om zien. Zondag 18 Jvci, 4 ure, Groote Markt, Concert door de Fanfaren van TH1SSELT, bij Scherpen heuvel Donderdag 22 Juni, ten 8 1,2 's avonds, door de Koninkiijke Maatschappij onder het Bestuur van M. Lenssens, CONCERT, op de Groote Markt. De groote Feestdagen heden Don derdag 15 luni, afgestelde Heiligdag. Feest van het heilig Sacrament. Het oneindig onbegrijpelijk eeuwig Opper wezen In 't oude Testament, het men- schelijk geslacht had Licht en Bijstand door eenige Openbaringen. In 't nieuw Testament hebben wij den God-Mensch j die hier 33 jaar op aarde verbleven is. die zijn Godheid toonde door zijne Lee- ring en door onloochenbare Mirakelen, zelfs verrijzenis van dooden, en die in oneindige Liefde tusschen ons verblijft in de Mis en In ce H Communie. Miliioenen en milliards menschen, die godvruchtig Mis hoorden of de H. Hostie in een berou wend en rein hert ontvingen, hebben ondervonden de waarachtige Tegenwoordigheid.. Zondag de Processie ter eere van dit groot goddelijk Geheim.. Chateaubriand de geniale Fransche Schrijver, beschrijft in zijn Genie du thnstianisme de hoog verhevene Schoonheid dier gods dienstige Optochten, verre boven alle Staatkunde en Po- lillek. De dag der Processie is een der grootste van het Knstene Leven. van deze week staat een Verslag over 't Congres, getrouw, behalve in twee lang zeer i e a> ti- op zoek naar den moorder haars Vaders. Ja, zij had hem. Zij hield hem stevig vast... en, zoo bleek als een dcode, zegde zij met vaste stem tot den vreemde, die eensklaps zoo bleek als zij He zeg eens, kent gij den moordenaar van Leonard Coussac Hij deinsde achteruit, en wilde zijne hand uit de krampachtig gesloten vuist van de Vrouw-Meervisch trekken. Drommels! thans had Katharina niet noodig door hare aanraking met den Meervisch geëlektnseerd te worden, om krampachtige schokken in de leden van Al de aanwezigen vluchtten. Brrr zij waren bang voor eenen man He wat dappere toe schouwers Maar onze kerel ging ontsnappen, wanneer ik mij door eene behendige beweging voor hem stelde. Toen hij mijnen uniform bemerkte, wierp hij mij eenen verpletterenden blik toe. Hij had hem nochtans reeds tusschen de om- staanders bemerkt, maar dan was ik als iedereen rustige aanschouwer maar nu bevond ik mij daar om mijnen plicht te doen en den moorde naar aan te houden. Hij was een hoofd langer dan ik. Ik sloeg gezwind mijne hand aan de kraag zijns kiels, en sprak kortweg In naam der wet, houd ik u aan Voor alle antwoord gat de schurk mij eenen zoo hevigen stamp, dat ik wellicht tien passen ver zou gevlogen hebben, indien de tegenwoor digheid van Katharina mijne krachten niet ver den rossen kerel te jagen. Hij trok zijnen arm terug zonder zijne hand uit die van Katharina I drievoudigd had. Zoodus, ik spotte wel met te kunnen wringen hij wilde haar terugstoo- j dien stamp. Ik hield den kerel vast, ik duwde genNiemand kan het loochenen, M. Helleputte is een kloekmoedige Vlaam sche Minister geweest. Ontzachlijk veel heeft hij gedaan voor de Landstaal, in al zijn Besturen in de Kamer ant woordde hij altijd in 't Vlaamsch op de Vlaamsche aan- praken. Zijn laatste werk is geweestEen akt van Ge nade aan een Huisvader met 7 a 8 kinderker,, veroordeeld tot gevang voor Pensjagerij en 10 fr. opslag per maand aan de Kantonniers... Eere en dank I Ons Vlaamsche Taal 1 De Ziel van ons Volk I Geen Taal, geen Vaderland I Die zijn Taal veracht, ligt in den gracht. Eigen Taal is verhef fing en macht... Het is voor u'eer en de verheffing van ons Moedertaal, dat ik gedurig Vlaamsch spreek in de Kamer. Diegene der Walen, die ons Taal verachten, lig gen te spartelen als paüngeu op een pan. Ze denken en zeggen We zullen toch moeten Vlaamsch leeren. Ja, zoo is 't, dura lex, sed lex. ten, zeggende Kom dan, zijt gij zinneloos Duivels wilt gij mij loslaten Hij draaide de oogen vreeselijk in het ronde, even als een wild dier, dat zich woedend wrin gende, eenen uitgang zoekt om zijne kooi te ontsnappen. Ellendeling 1 schreeuwde Katharina, gij zijt het, niemand anders dan gij, die den moorddadigen slag hebt gegeven En zij greep hem met vernieuwde kracht, neep hem tot bloedens toe, schudde hem als een jonge boom, hem, den reus, die als mach teloos was tegenover die vrouwelijke woede. Maar hij herstelde zich spoedig. Hij ontwrong zich met eenen lorschen ruk uit Katbarina's hem, sleurde hem hier en daar want ik had mij liever laten den arm afhakken eer hem los te laten... Maar hij, in de hoop inij te ontzenu wen, gaf mij stamp op stamp, beet mij in de wang dat het bloed mij langs het gelaat liep, en grolde als een wild dier. Dan eensklaps met de hand die hij nog vrij had een mes uit den zak trekkende, stiet hij mij dit tusschen hals en nek gelukkig stuitte het mes terug door de dikte van mijn halskraag, zoodat ik slechts eene wonde bekwam, waarvan men nog het lidteeken kan zien. Verwoed greep ik dan die moordende hand vast, en hield ze stevig boven mijn hoofd. Ho'l hadde die gewapende hand voor de tweede maal moeten vallen, dan ware het nut mij ge- handen, en ik bemerkte, ja, die hand, met die j daan geweestmaar ik hield die zonderlinge vrteselijke vingeien, gevormd als dc pooten 1 eener monsterachtige harige spin. Hij gaf Ka tharina eenen slag op het hoofd zij viel mach teloos op beide knieën, en van die gelegenheid gebruik makende, sprong hij naar de uitgang- oeur. vingers te krachtdadig vast, die afschuwelijk vingers waaraan Katharina den moorder haars vaders had herkend. Hoe lang dje worsteling duurde, waarin ik met mijn bloed het gelaat en de kleedt ren van den schelm bemorste, dat zou ik niet kunnen zeggen het moest langdurig geweest zijn, maar mij scheen het dat het oneindig was. Ik voelde dat mijne krachten mij begaven dat ik weldra die hand zou loslaten en dat dan het mes, ja, dat duivelsch mes, mij naar de eeuwig heid zou zenden. Alles, draaide mij voor de oogen. Maar, eensklaps stiet de kerel een woe etend gebrul uit als dat van een zwijn dat men 1 worgt. Hij sprong in de hoogte, en daar ik hem nog altijd vasthield, sleurde hij mij mede. Ver volgens, alsof het ware om zich van een dollen hond te ontmaken, die hem in de beenen beet, deinsde hij achteruit, maar zoo plotselings, zoo ras, dat zijn reusachtig lichaam, een hinderpaal ontmoet hebbende, achterwaarts neerploftehij •nder mij, ik boven hem... De hinderpaal die hij had ontmoet was deze aan zijne beenen had zich de oude Grootmoe der Coussac vastgeklampt, die er met hevige woede in beet en hare nagels in zijn vleesch drukte, dat hij het uitgierde van pijn. Ja, zij ook, de arme oude, droeg het hare bij om mij te bevrijden. En wij worstelden nog immer voort op den grond wij wrongen en kronkelden ons gelijk slangen maar ditmaal was het niet van langen duur. Katharina stond daar recht en hielp mij overeind Zij ontwrong het mes uit des kerels hand, en ik, mij vrij gevoelende, neep den schurk de keel zoo sterk dat hij half worgde. Eindelijk kwam er hulp opdageü. Het was hoog tijd. Door het gewoel opmerkzaam gemaakt, had de brigadier der gendarmen, die op de foore rondslenterde, uit de meer of min samenhan gende woorden der vluchtende menigte ver staan, dat er in de barak der Vrouw-Meervisch iets buitengewoons voorviel... Hij kwam dus haastig loegeloopen, gevolgd door een mijner kameraden. Men hielp mij den nog spartelen den booswicht in bedwang houden en men ein digde met hem dc handboeien aan te doen, en men droeg hem zoo buiten, waar de nu verza melde en opgeruide menigte hem wilde te lijf gaan, nu hij door de openbare macht beschermd HET KORT BEGRIJP mijner aanspraak wordr letter lijk overgenomen: doch een zinsnede is er BIJGEVOEGD, namelijk de volgende Dat is dus ook m'yn gedacht, maar de mensch is zwak. Heb ik gedwaaldIk kan godwaald hebben, want 't is de waarheid dat ik aan verleidingen, aan veel verleidingen bloot stond. Tegen die woorden moet ik KRACHTIG PROTESTEEREN NOOIT heb ik ze uitge sproken NOOIT zijn ze in mijn gedacht ge komen door geen enkel woord, door geen en kele voetstap kunnen ze gewettigd worden ze zijn uitgevonden om de wreede aanvallen van RECHT en VOLKSEEUW te redelijken. In de Redevoering van M. Plancquaert is weggelaten zijn verklaring dat hij niets dan zwart en roêd zag, door verondeistellingen van overloopen tot de Katholieke Partij en in die gedachten zijn archi-hevige artikels heeft geschreven. Ik ben meer dan vergevingsgezind geweest. Heb ik daar spijt in Neen, maar ik moet in twee punten de waarheid herstellen. Nog iets Is het MIDDENBESTUUR vergaderd of uitgenoodigd geweest NEEN. Wist ik waar of wan neer de geheime Bijeenkomst te Brussel en te Gent plaats hadden NEEN. Buiten het Middenbureel was een koro- plottegen mij; als vast bewijs van dit gezegde zal ik In tV*°J8e.nd Nr een 8lout waa|sch onbeschoft Briefken meededen. Een Democraat wil ik niet kwetsen, zelfs niet met een pluim; doch mij verdedigen zal en moet ik. Pieter DAENS, Volksvertegenw. Te naaste week beginnen wij ons Verhaal Historiek dramatiek Verhaal DOOR PIETER DAENS, Volksvertegenwoordiger Prijs tot einde 1911 Land van Aalst, 1,75; Werkman 1,25. werd Ja, het was hoog tijd dat men mij kwam -flossen. IV. En zoo was een doodslag de eerste grond steen van een goed huwelijk. Ik genas van de bekomene wondenen die wonden genazen tweemaal rapper, omdat Katharina mij ver zorgde. Grootmoeder Comssac, die nu ginds niet ver van haren zoon Leonard rust, leefde dan nog... Ons huwelijk was hare laatste vreugde. Drom mels, neen ik vergis mij zij had ook nog de voldoening, den schelm te zien ter dood veroor- deelen, die Leonard Coussac had vermoord. Die schurk was een metserdiender, met name Marsaloux hij had zich bij den patroon van Leonard Coussac aangeboden om werk te be komen, en had een woordje gehoord van liet aan Coussac toevertrouwde geld. Hij dachtEr is een slag te doen! er is fortuin te maken I En hij had den slag gewaagd, gansch al'een, hij had geen enkele medeplichtige. Na de moord was hij naar Parijs gevluchtdaar had hij op breeden voet geleefd. Op weinig tijds was het gestolen geld verbrast. Hij keerde naar Limoges terug, het een of ander werk zoekende. En om geld te bekomen, had hij wel eene tweede moord gepleegd Wat kon het leven van anderen hem schelen, als hij maar geld bezat I Hij verdedigde zich ter nauwernood voor het Assisenhof. Men veroordeelde hem ter dood. Bij zijne veroordeeling had hij gezegd, dat de beul hem niet zou gekregen hebben tot tweemaal toe poogde hij zich van het leven te brengen maar de waakzame cipiers verijdel den zijne pogingen en hij werd eenige dagen nadien gerecht, onder eenen ongemeenen toe loop Volks. EINDE.

Het Land van Aelst | 1911 | | pagina 1