i en DE VOLKSEEUW Stepan de Volks-Kamer Nomm«r'21 Jr Zondag jj 1911 51,le Jaargang Orgaan der Christene VoIkspaftJJ Godsdienst - Vaderland - Vrijheid oopende Nieuws •- - Aalst- Kermis «8 n d Wonderheden van Aalst Aan honderd Gazetten Kr i sle 11 e Volk spar<t ij De Rentenier Vermeirsch Het drama van Vesinet Zilting- van Woensdag Te bekomen op ons Bureel I BUREELEILAND CHIPKA, WERF, AALST fliwooe Aanonceo 20 centiemen per regel; Annoicen o» de IMijii SO MBÜMMl fir ngti Rechterlijke Annonces 1.00 fer refel HET LAID ABONNEMENTSPRIJS MO It. "t Jura r«? it Stti;—MO Ir. m in (vut; - O.H rmr (I rmait fe. tettrtrCS» ««i« o. «Hl IJjMffM te ten («MM YAI ALLS f HOOGER NIEUW LEVEN Van alle kanten komen berichten dat de Oogst zeer schoon staat. Uit de groote Graanlanden komen allerhande berichten, causa intrest, om de Markten te doen klimmen of dalen. Leuven gat maandag 25c. afslag. Miskomt er niets, de Oogst zal buitengewoon zijn.. D'HOP staat in de rede, treurig en niet treurig de maand Augusti moet het al zeggen; Een goede Boer is ieders broodwinner, Een zaaier is een graaier. In LONDEN zijn de Krooningsfeesten geëindigd; het Is archi luisterlijk geweest in volle gaz ad astra 1 dobbelen abblaüvus; f>o,ooo Soldalen, zeifs de man schappen uit Indië, uit Canada, Australië. Zuid- Afrika, Nieuw-Zeeland. Van 5 ure waren zij onder de wapens, er zal iets afgezien zijn. I11 d'Abdij van West minster was de krooning- het kostelijkste wat men er lig waren VLAAMSCHE Tapijten uit de 16^ Eeuw s Konings riituig was getrokken dooi 8 Peerden, van VLAAMSCH ras De Ceremonie was zeer gods dienstig; na lang Gebed en Sermoen zwoer Koning Edward op den Bijbel... Wat zeggen ons Vrijdenkers en Godloochenaars daarvan Ze zijn blij omdat niet meer dan gomenschen moesten weggedragen worden. De Gazeltiers hadden ditfrente dooden verwacht. De Pracht was onbeschrijfbaar en toch Het is maar schijn hier groot te zijn. Pertransütgloeia mundi. De Liefde is meer dan alle schatten en grootheden der wereld. 't Is Pietje de dood, die altijd waakt en altijd loopt. Te Brussel zijn donderdag, steenweg van Elsene, een leerjongen-baardscheerder, Rikus Lippens, 14 jaar, die doodvalt in het Barbiershuis; 't Coiffeurken was van Watermaal; secundo, zekeren Kiens Vermeulen, 56 jaar, die doodvalt in zijn huis, Zaatstraat; ten derden, Rikus D., herbergier, Vellen- znarkt, die dood viel in zijn herberg, door een hert- ziekte en korten asem.. Ge ziet de Rikussen moeten oppassen. Te MECHELEN is 't Zondag de groote Meeting geweest der gepensionneerde Staatsbedienden voor hun in-dienstzijnde Medebroeders; het was aan Nec- kersspocl in een Zaal als een Halle, die 4 A 5 duizend man kan bevatten. Het schoon Muziek der Statiebe dienden kwam ons afhalen aan de Statie; de Meeting duurde van 31/2 tot 6 ure. Hebben gesproken De Voorzitter Gielen, de Volksvertegenwoordigers Pepin, Van de Walle, Ozeray, Angusteyns en Daens, allen over het noodige voor 't Leven en de ontoereikendheid van vele Dagloonen in Staatsdienst. Ik heb nogmaals aengehaald wat een werkende Huishouden noodig heeft; het kan niet genoeg herhaald zijn Brood. Pain, 9 1/2 kilogr. 0,60 Holen, Charbon 0,40 Huishuur, Lover, 0,40 Aardappels, Pomraes de terre 0,30 Boter, Beurre 0.80 Vleesch, Vet, Viande, tard, graisse 0,60 Melk en specerijen, Lait et épice, 0,30 Groensel, Légumes 0,30 Kleeren en Schoenen, Habits et chaussures 0,30 Spaarkas, Caisse d'épargne 0,00 11 faut done chaque jour, er is dus noodig per dag 4,00 A li*, daags moet bijgevolg een minimum worden 4 fr. In de Kamer meer dan eenen Katholiek bekent en verklaart het Een algemeene onpartijdige werking is dus noodig. De andere Heeren hebben ook krachtig Russisch Verhaal uit den hedendaagscken Tijd. (F. D. 19 Oogst 1908.) gesproken, Pepin en Ozeray in 't Fransch; doch om aan elk te toonen hoe overweldigend de Socialisten zijn, hun felle Spreker Pepin zegde daar verscheide malen dat HIJ de Interpella tiën had gedaan voor de Pensioenen van Staats dienst,. Daar niet willende twisten toonde ik het Kamer-Verslag aan een Heer uit Mechelcn die nevens mij zat, en die Heer trok zijn schou ders op en zegde Hoe is 't mogelijk 1 Zatuidag voor noen,Paarden en Veulenmarkt op d'Esplanade of Sint Josefs- plein. —[Zondag 2 Juli: VELO DROOM, Reu zenstrijd tus schen Van Hou- waeit en de ver maarde Liefheb bers Wancour, Persyn, Brutin, De Vo gelare, Salens, Duellens en Van Ler berghe; 80 kilometers, 't zal er stroomen van 't Volk. DIJNSDAG Veemarkt op d'Hout- markt; 's namiddags op dito Houtmarkt, Kaatsspel met den dikken bal, groote be slissing, om 3 ure, tusschen Framerks (Fervail), Herdersem (Moens) en Je- mappes (De Meulder), Woensdag 6 Juli, Groot KAATSSPEL op d'Esplanade, beroepene Partij. O O a O - g a Ons Belfort zoo kunstig hersteld, een der schoonste van ons Land, uit de jaren 1200, herbouwd in 1360 tot 1407, door Jan De Hase, Stadsbouwmeester en Jan Van Goeteghem. Thans is een Tenlbonstelling in oud en nieuw Stadhuis. Ons groote Kejrk het meester stuk der heldere gothiek, ik kwam er onlangs in, met een Vriend die gansch Europa doorreisd heeft en hy riep uitZou er in heel de wereld een schooner hooge Koor zijn,7 Dat geloof ik niet, dc Kerk üc.j( -.ceK.eiit van 1483; in 1524 was het koor voltrokken. De steen kwam uit Lede en Hekelgem. In 1566 werd dc opbouw onderbroken door den Beeldenstorm. In ons groote Kerk zijn Meesterstukken van Rubens, Grayer, Otto Venius en Duquesnoy, alles zichtbaar kosteloos. In nnc I nL-oal Lange Zoutstraat zal met lil OI1S» l^ORddl, de ftermisdagen prijken het Portret van Priester Daens in levensgrootte, door Geruset. Men schenkt er een lekker glas Aalstersch Bier, zeer gezond, d'Hop is er niet in gespaard. en aan nog meer zou ik moeien antwoorde n ze vallen mij aan, wreedaardig en leugenachtig 't is een algemeen komplothun fornijnige woorden woiden uit -ebreid en rondgestrooid langs alle kanten mijn houding en mijn redevoeringenter Staten-Kamer wordensnoo 1 vervalscnt; ach, hoe spijtig dat het Beknopt Verslag zoo duur is en Allen verbleeken onder den smaad hen door Stepan aangedaan, een der aanwezigen trad vooruit en Stepan aanwijzende Ik weet niet welke onverdachte veront waardiging zich van Boleski heeft meester ge maakt deze schielijke veraudering schijnt me niet natuurlijk te zijn, ik stel voor hem in be waring te houaen tot na den aarslag. Deze voorstel de goedkeuring van allen ont vangen hebbende, werd aanstonds ten ui* voer gebracht. Stepan Boleski, niettegenstaande zijne pro- testatiën, werd in eene aanpalende zaal opge sloten. Heel den nacht bracht hij door ten prooi van schrikkelijke droombeelden geschonden lijken lagen op den spoorweg eene vrouw, eene moe der riep haar kind met droeve en wanho pige stem. Hij tracht'e te vluchten, doch eene ontvleeschde verschijning stond dreigend voor hem en zegde, naar de bloedige slachting wij zende. Achteruit Stepan, beul der moeders, moordenaar, verdei zult ge niet gaan. 's Morgends was het besluit van Stepan ge nomen. Hij zou de ramp beletten al moest hij er voor sterven. Heel de voormiddag bracht hij in de grootste onrust over vruchteloos zocht hij een middel om de ramp te beletten hij vond er geene, het eerste welke hem ontbrak was de vrijheid. Rond den avond, hevig ongerust, kwam hem het gedacht te binnen langs de venster weg te vluchten hij opende ze en zag dal hij wel meer dan 7 meters van den grond was. Hij was erg teleurgesteld, doch opeens bemerkt hij op 2 me ters van zich eene buis die van het dak toi op de straat kwam. Maar hoe aan die buis gekomen Er was anders geen middel dan van eerst op eene smalle zeer slappe corniche en 2ich dan langs de buis beneden te laten glijden. Stepan Boleski aarzelde niethij sloot de oogen en kroop op de corniche. Met ingehouden adem stapte hij vcort tot aan de buis, welke hij vastgreep en zich tot op den grond liet glijden. Hij was gered en een diepe zucht van ont lasting ontsnapte uit zijne borst. De avond was pikdonker, nochtans was er geen mist te bespeuren. Het moest zoo onge veer 8 uren zijn en om half 12 pleegde men den aanslag. Vlug stapte hij door. Iiij ging nogmaals beproeven zijne makkers van die schrikkelijke daad afkeerig te maken. Wanneer hij aan de brug van Baiakom kwam, waar de aanslag moest plaats hebbe zag hij niet'verre van hem menschenschimmen bewe gen rond de spoorbaan hij stronkelde in den donkeren tegen iets hij boog zich voorover en herkende het lijk van de bewaker der sporen (Sedert de aanslagen op den ijzerenweg waren op de bruggen wakers gezet die, in geval van. onveiligheid der sporen, de machinist verwit tigde met zijn lantaarn 3 maal op te heffen.) De bewaker gaf geen Leken van leven meor nevens hem lag nog zijne brandenoe lantaarn. Stepan nam ze op en verborg ze onder zijn mantel daarna naderde hij zijne vrienden, maakte zich kenbaar en legde hun nogmaals de wreedheid hunner daad uit. Voor alle antwoord gebood hem een der ge weldigste henen te gaan. Stepan gehoorzaamde. Dat dit onnoodig vergoten bloed op u weder valle, zegde hij. Wasili Sobieskoff had de bom aan den ingang der brug geplaatstde anderen vertrokken Bu leski met hen medenemend. Men hoorde reeds in de verte den trein kc- tn zoo weinig Huizen komtik worde uitgemaakt voor al wat slecht is Voor verr der, renegaat, valsche mensch. Volksbedrieger. En waarom Waarom toch? Omdat ik, in zake Schoolwet, manhaftig op reed als KRISTEN Democraat. Verre van mij de tegenwoordige Staatsscholen te gis pen maar wat verklaren in de Kamer en overal de Op perhoofden Liberaal en Soc alist? Waarom zijn ze tegen de nieuwe Schoolwet, zelfs als de Schoolbon verdwijnt Omdat zij de ONZIJDIGE SCHOOL willen, 't is te zeggen alle godsdienstig gedacht uit de Schooldaarbij geen hulp aan de Vrije Scholen derhalve in de toekomst bijna overal geen andere dan de onzijdige School en met LEERPLICHT is dat niet het onzijdig verplicht On derwijs En ik die in de Kamer de vertegenwoordig, ik zou hier moeten zwijgen ik zou mijn stem niet mogen verheffen III Priester Daens, Advokaat De Backer, Smid Lambrecht, Fians Sterck, Doktor Jan Caudron, ai ons Aanvoerders, wat hebben zij verklaard, altijd, overal We zijn KRISTEN Democraten, en werd de Godsdienst bedreigd, wij zouden aan 't hoofd staan oin hem te ver dedigen. En is de Godsdienst nu bedreigd Door 't onzijdig Onderwijs, JA VAST EN ZEKER JA. Maar 't is klaar en eenvoudig: Een Stiel, een Weten schap, die niet aangeleerd wordt, STERFT UIT. Is dat waar of niet? Van in de 3C en 4C Eeuw, als 't Kristene Geloof hier verkondigd werd, is het de vaste gewoonte gebleven de Kinderkes leeren het Kruis maken, op den schoot hunner Moeder, dan leeren in korte woorden de Goddelijken Verlosser aanroepen, dan geknield voor hun beddeken leeren bidden daarna in de School alle Weten schappen leeren, zekerlijk, maar de noodzakelijkste en allerzaligste wetenschap, de Kristelijke Leering niet.ver- geten. En gij. Liberalen en Socialisten van dezen tijd, gij wilt met de gewoonte van 17 a 1800 jaar afbreken. Onziimigèn rampzaligen I Gij durft zeggen en schrijven: Dat mijn Broeder Priester Daens mij afkeurt. Neen, neen honderdmaal neen l Van uit het verblijf der Gelukzaligen zal hij al zijn De- mokraten en mij, zijn liefste grimlach schenken, met zij nen Priesterlijken zegen. Moest hij in de Kamer gezeten hebben, als het kopstuk der Socialisten, M Van de Velde uitriep Van 't ongediert der Rauzen Verlost ons Vaderland en ais korts daarna het kopstuk der Liberalen M. Franck verklaarde Wij willen de kinderen ver lossen van ::lle dogma's of («e- looispunten. Moest Priester Daens als Lid der Kamer deze woor den gehoord hebben, hij zou nog veel heviger gesproken hebben dan ik. De preuven zijn er: eenigejaren voor zijne dood, als Socialist M. Denis, een tekst in 't Grieksch aan haalde, om den Godsdienst te bestrijden. Priester Daens die zeer ervaren was in 't Griekscli alsook in 't He- breeuwscli, gaf hem zulke grondige loochenstraffing dat M. Denis gansch uit zijn lood was geslagen en verscheide dagen moedeloos bleef. Liberalen en Socialisten, uw werk is va bedriegt-den- boer. Ge wilt de LEtRPLlCHT streng, (wij ook); maar ge wilt NIET dat Ce STAAT in 't algemeen een recq'- veerdig Hulpgeld verleene VOLGENS U, DE STE DEN EN DORPEN MOGEN HET DOEN, VOORLOO- PIO. En in de Steden en Gemeenten met een meerderheid van Liberalen en Socialisten, de Vrije Scholen HEBBEN NIETS ze kunnen niet blijven bestaan er is LEER PLICHT en geen andere School dan de ONZIJDIGE.., Welnu, dwingt ge daar de Huisvaders niet hun kinders naar een onzijdige School te zenden ls 't niet klaar en duidelijk Wie kan daartegen iets inbrengen V Pieter DAENS, Volksv. Van Deinze, overjaar verdwenen en overal opge zocht, bijna in alle Landen der Wereld,doch vruchteloos, nu is hij ontdekt. Levend 1 Neen dood BEGRAVEN IN ZIJNEN HOF, te Vesinel nabij Parijs; er waren vermoedens maandag zijn Terrassiers komen den Hof omgraven en na lang gewerkt te hebben, vonden zij op 1 m. 50 diepte een lijk gan.;rh In ontbinding. Poli- cie en Jusiicie zijn gekomen en hebben het lijk herkend van den lijken Rentenier, 60 jaar oud; die man is ver wurgd in zijn Buitengoed en dan ingedolven. Door wie. kent men al de MOORDENAARS? Drij aanhoudingen hebben plaats gehad. 1° Zekeren JORIS, van Lede bij Aa st, zoon van den rijken Brouwer, die sedert veel jaren groot verdriet had met zijn.rn Zoon EERLIJKHEID EN VRIJHEID men afgehold nog een oogenblik en de schrik- kei ijken schok ging plaats hebben. Op 5oo meters vandaar deden de riggels een grooten draaide trein verscheen. Het locomo tief verlichte een weinig de nacht en eene lan - taarn vertoonde zijn groote roode oog die groo ter om grooter wierd. De ramp was onvermijbaar. Stepan Boleski voelde zich door eene boven natuurlijke macht bemeesteren jen het heiligen zuiver vuur der groote opofferingen daalden in hem neder hij duwde zijne gezellen van zich af en den begraasden talus opklimmende, plaatste hij zich te midden van het spoor en verhief dan 3 maal de roode lantaarn. En terwijl een dolk tot aan den hecht tus schen de schouders van Stepun Boleski plofte, hield de trein langzaam in. 2* Margareta DE BOECK, ook van Lede, die te Vesi- net bij M. Vermeirsch verbleef. 3» Zekere Odile VERCRUYSSE, alle drij Belgen. Die Vermeirsch was 'ne sle.hte mensch en heeft nog 1 jaar in 't kot gezeten voor ontuchtigheden te Deinze is hij allerslechts befaamd. M. Joris werd dijnsdag aangehouden te Brussel, Berk mansstraat. Hij scheen zeer gerust en kalm loochenen dat hij te Vesinet bij M. Vercruysse gewoond heeft, dat doet hij niet, maar zegt dat de Rentenier weggegaan is en hij verder van niets weethij wilde mij meê, als Sekre- taris, zegt Joris, doch ik hield er niet aan, ingezien zijn slechte zeden. Joris blijft aangehouden. Margaretha De Boeck is aangehouden te Lede, dijnsdag te 5 ure 's morgends zij heeft nog te Brussel gewoond met Joris, op Meulebeek; ze moest er hard werken zeke ren dag Joris verliet haar, verliet haar, en liet een brief op tafel. Dan is Vader De Boeck mij komen raad vragen. Ik heb hem zooveel geholpen als ik kon. Dijnsdag te 12 ure 45, als ik naar de Kamer ging,is die Dochter weggevoerd door 2 Gendarms te Brussel bleef veel Volk staan iu Noord-Statie. Heb ik haar gezien Ja, ze zag er bleek uit en neêrgeslagen 't lijden staat op haar wezen. Zij heeft gezegd aan de Gendarms Och niets kan mij nog schillen doe met mij wat ge wiltmaar ik heb mij niets te verwijten. Het zijn droeve stukken Lessen voor de jonkheid 1 Joris zegt dat hij en Margaretha den Rentenier hebben zien weggaan en zelfs hem hebben uitgeleide gedaan. Zoo stonden de zaken dijnsdag avond. De Rentenier is vermoord voor 55,000 fr., geld van zijn Pachten in België, zijn knecht Odile V., was naar Belgenland geroepen door een valsch bericht, uit Deinze, dat zijne Moeder op sterven lag. Josef Joris is voor 5 dagen in 't geheim tot woensdag er was geen enkel bewijs van plichtigheid. Zijn Vader, Schepene van Lede, zegde tot de Rechters dat zijn Zoon altijd bevestigde niets te weten over de verdwijning van VERMEERSCH, 't is zoo dat die naam geschreven wordt. Een luisterlijke Feestdag van Sint Pie ter heb ik beleefd. Van 4 ure 's morgends kwam men met een schoonen Bloemrui ker van boven Brussel. Veel ander Bloemruikers en Ge- lukwenschen zijn mij toegekomen.. Dank! Dank IUit hert en Ziel.. Ik moet ook ons Muziek bedanken, den Di recteur, de Muziekanten, de Eere-Leden voor de schoone Serenade aan Chipka.. 't Is hertroer end, troostend en op wekkend Met meer moed en vreugd aan 't werk I Zitting van Dijnsdag 2 ure 10Flauwe opkomstmaar stillekes-aan ko men de manschappen en we geraken ten 3 ure in schoon getal. Borboux (Katholiek uit Luik-Verviers) spreekt over de Muilplaag die zijne streek en d'Ardenen bedreigt. Melk en Boter lijden erdoor het Vee is bedreigd strenge maatregels en spoedige hulp zijn noodigj Dr Pf.rsoons beschrijft de ziekte en vraagt een Ko- miteit van Studie, om nulp te zoeken gelijk er gedaan is voor de Pokken en ander ziekten. Minister Van de Vtyere zegt dat reeds van overjaar nliggende Landen besmet waren, 0. a. Holland en Dui scnland. Buiten *Luik-Verviers de ziekte onbe duidend, niettemin er wordt [streng gewaakt aan da Grenzen en binnen 't Land. In Luib-Verviers z^jn 2 k 3 honderd gevallen. Spraken nog M. Maenhoüt, die bijz. voor het slui ten der Grenzen is: M. Van Brussel die denk-: dat de Ziekte ingebracht wordt door 't vervoer van 't Vee. Er zouden bijzondere wagons moeten zyn, wel afge sloten van onder, want de uitwerpsels van zieke die ren brengen besmetting voort. Hij vraagt strenge boet voor de Koopmans u e ziek Vee op de Markt zet ten. Hij klaagt dat men veel strenger is voor do Melk koeien dan voor 't vet Vee. De Regeering, zegt hy, zou goed in akkoord moeten werken met ae geburige Landen, bijz. als er gevaar is van ziekte. Spreken nou Dauvister, Rosseeuw, Flechet, Pirart en de Minister van Landbouw, Van de V-yvere die in 't Vlaamsch antwoordt aan Boerke Van Brussel en nogmaals verzekert dat alle raadgevingen nauwkeu rig onderzocht worden en geene moeite gespaard blyft om onzen Veestapel te vrijwaren. Hebben gesproken Delportc, over de Regie te Brussel geweigerd door de Regeering Mi nister Berryer, die het Besluit der Regeering verdedigt, ten onrechte, waut de Regie is ge- wonelijk voordeelig aan de Steden, de afstand der Gaz was voor Aalst een halve afbranding Buyl die Daens aanvalt Daens die krachtig antwoordt, in d'Etoile Beige heeft Buyle 21 Regels en Daens 2 te 4 ure spreekt Debunne tot 5 en half over de Werkstaking der Vlaswer kers het gaat vooit dijnsdag te 4 ure, ik ben ingeschreven na Reynaerc. Men weet nog niet, of de Gemeentekiezingen zullen uitgesteld worden. Niets koppiger dan een Bewaarder. De Mijnheeren der Kamer willen in Va- kancie rond 20 Juli. Alles zal roei-rocf afge handeld, met morgend Zittingskes. VRAAG door PIETER DAENS tot den heer Minis ter van Spoorwegen, Post en Telegraaf. Zou Ued. willen doen onderzoeken Of het echt is dat de Trein 5 ure 10 's uchtends uit Dendermonde naar Leopoldswijk in allerslechtste toe stand, ja met wagons zoo oud als Mathusalem, stin kende vuil en door welke het waait als in een verlaten Huis 'i P. Daens. ERFENIS WKTBOEKJE voor Burger en Boer, of myne rechten en plichten in zake van Erfopvolgingen DE VERSTANDIGE HOVENIER, handboek voor den Landbouwer. 1,00 Geschiedenis van ROBRECHT DEN DUIVEL of de Kunst om het gezelschap met allerhande Toover- toeren te vermaken. 0,75

Het Land van Aelst | 1911 | | pagina 1