en DE VOLKSEEUW RUBENS VERRAAöTvERRAAj! Het Belgisch VÖÏk Nummer 37 Zondag 10 Seplember'1911 51st° Jaargang Orgaan der Christen® Volkspartij Godsdienst - Vaderland - Vrijheid Hoopernieunjs Oorlog en de Revolutie Revolutie tegen Hongersnood De Gemeentekiezingen Kandidaten dei' Chrislenc Democraten Verraad Verraad Verraad, Verraad Aan V. De Sn edeleer, te Tieghem 1- c. zit thaivs volop iu de Klaver van de openbare Welvaart BUREEL EILAND CHIP KA, WERF, AALST fltwono Aflnoncen 20 centiemen p?' regei; Annoactn o» de V' MtétftU 50 Rechterlijke AnDoneei 1.Ó0 per refel ABONNEMENTSPRIJS MO ti. Jun Téfif 44 Stal; —8.(0 It. Tttr dio Mta; —4,40 r«4f it riMBdd *44441 Of .11. IjjÉ4ti„n 444 til HOOQER NIEUW LEVEN L A N D YAN EERLIJKHEID EN VRIJHEID Aan decs blad behoort een bijvoegsel Den 17 September zijn het teMALDEGEMde Fees ten voor Vrouw Courtmans, alles is geschikt per konkelfoesiana de ware vrije Vlaamsche vei dienste werd uitgesloten; het Colle- gie van TH1ELT veel verliest en 't Collegie van Eekloo sterk aanwint Ik hoorde te SLEYDINGE zeggen door iemand van Si naai, geborteplaats van den grooten Muziekopsteller Tinell, een zijner Broeders is koster te Maldegem, ik hoorde daar zeggen dat de beste Paling is te Exaarde en Daknam men kan hem bakken zonder boter of vet. Tot Anseghem is een herberg Au Lundi En Leidt ons niet in bekoring raaandagvieren de Dood is van den Arbeider; de be kwaamste Arbeider die maandag viert, is verloren; het groot Loopende Nieuws is den Gaat het Oorlog worden tusschen Frankrijk en En geland tegen Duitschhnd voor den Marok Er broeit daar iels sedert lang. Duitschland en Frankrijk hebben grooten intrest in den Marok; de zwarte Volkeren zijn er in opstand het Fransch Leger is daar Duitsch land vreest voor zijn macht in den Marok e: gaat moeten gedeeld worden vandaar nijdigheden en driftige pourparlés.. Gerammel van Wapens opspeu ring naar bondgenoten; Rusland zou met Frankrijk en Engeland doen; Oostenrijk met Duitschland Italië aarzelt; Spanje sjoert en loert oplettend van achter zijn Pyreneën; België denkt In geval van Oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland, om zijne Grenzen te kunnen verdedigen. Dus vrees voor Oorlog en in de Walen 't Is vrijdag begonnen op vele Markten van den Bo- rinage, langs Houding, Baveny, Dourier, Hautmont, Sint Vaast enz. Bijzonderlijk de Walinnen zijn opge komen tegen den opslag van Boter, Melk en Eiers z'hebben geroepen i,5o de Boter, 10 c. het ei, en 10 c. de MeJk aie op d<j Markten meer wilden hebben, werden bedreigd en uitgejouwd ot de koopwaren wer den verstrooid; dan zijn optochten geweest van. 3000 en meer menschen er is naar de Pachthoeven geloo- pen met dreigement. In Fransch-Vlaanderen ging het nog veel erger daar is men beginnen te plunderen, terwijl 't Volk uitriep: Wij laten ons niet verhongeren. Te Saint Quentin was een oploop van vele duizende menschen er is erg gevochten; men spreekt van 200 gekwetsten o. w. 3 Officiers. Te ROUBAIX is 't Vrouwvolk naar de Markt getrokken en heeft ze overrompeld boter en eiers werden op den grond ge- raijsterd... Zoo hadden de Volkeien geen eten en de Landbouwers geen geld. HET NACHTWERK Het Staatsblad van Donderdag kondigt de Wet af waardoor het verboden wordt in alle nijverheidson dernemingen, waar meer dan tien arbeiders en arbeid sters werkzaam zijn, de vrouwen 's nachts te laten werker, 't Is te zeggen tusschen g uren 's avonds tot 5 ure 's morgends. in Aalst. Nieuw historiek-dmmatiek Verhaal D00H IMeter Ï)AE1\N, Volksvertegenwoordiger V. EEN DAG OP AFFLIGHEM In een groote, maar eenvoudige kamer zaten 's middags 5 personen aan tafel Vader Abt of Prelaat, twee Raadsheeren der Statenkamer van Brabant, Rubeüs en Van Dyck. Rubens was een groote ervaren Staatsman in 1620 na de dood zijner Vrouw Isabella Brant, die hem de 16 gelukkigste jaren van zijn leven had doen overbrengen, toen zocht hij troost, niet enkel als Schilder in zijnen Arbeid, maar ook als Staatsman wist. hij hulp te brengen aan het Menschdomdoor zijne tusschenkomst werd in 1629 den Vrede gesloten tusschen Spanje en Engeland die gelukkige Vrede, zoo schrijit de Kronijk, was grootendeels zijn werk. Afflighem ontving iedereen hartelijk geen enkele arme mensch werd er ongeholpen door gezonden, alle genoodigden vonden er een treffelijke tafel maar voor Rubens, voor Van Dyck en de twee Brabantsche Rnadsheeren mocht en moest iets meer gedaan worden. Ver- scheide soorten visch, met aardappels, groen ten, fijne botersaus, werden mild opgediend, alsook goed Hopbier en wijn. In 't eerste werd weinig gesproken van on verschillige zaken maar bij het nagerecht van Gebakken en Fruiten, mocht de Broeder weg blijven en de Staatszaken kwamen te berde. De Abt van Afflighem immers maakte van rechtswege deel van den grooten Brabantschen Raad in Afflighem werd de Sta. daart-vlag van Brabant bewaard, voor den Oorlog kwamen de Krijgsmans ze daar halen, zoo gebeurde meer- Daar zijn ze, nog een goei maand. De Bestuurders zijner Stad of Parochie, de Wetgevers mogen kiezen, vrij, in 't geheim, is er iets beteren schooner in de wereld Buiten het Goddelijk Recht, in godsdienstige zaken, wie heeft het recht mij te zeggen Ik ben uw Meester Een der geleerdste en gezagrijkste Priesters van onzen Tijd, Msr Ireland, Aartsbisschop van Baitimora, in Amerika, gaat verder en zegt Geen Wet heejt macht van recht of ze moet gesteund zijn op Algemeen Stemrecht. En wat is er in de wereld meer verheven en meer noodzakelijk dan eerlijkheid en menschen liefde te brengen in de Besturen van Stad en Parochie Bij eiken mensch de Eerlijkheid is een Kar dinale deugd, de Liefde tot den Evenmensch is de verheffing van het arm menschelijk geslacht tot de Godheid. Bij elke mensch, zeg ikmaar in de Wetge ving, in de Besturen, zijn die deugden van Eer lijkheid en menschenliefde bijzonder noodig. En daarvoor lijden en strijden de Kristene Democraten. Die Democraat wordt voor eigenbaat en eigene verheffing, dat hij wegga, dat hij spoe dig Hij schendt en scheurt de Volkspartij. DE VOLKSVERHEFFING Meer Vrede en Vriendschap brengen door onpartijdig, eerlijk, waakzaam verstandig Be stuur de minderen man oprechten troost ge ven en teedere hulp aan de arme zieken en de lijdenden, voor het dagelijks Brood zorgen, welke hooge verdienstrijke taak. Geen haat of nijd, geen zuur- of bitterheid, niets dan liefde. In mijn eenzaamheid te Sleydinge hoor ik dat overal een sterke Democratie opkomt, hoor ik dat ons mannen in Aalst opkomen met 'ne schoone lijst; geen klassenstrijd! maar Burgers en Arbeiders, Arbeiders en Bu noten uit allen rang. Dank! Dank! Dank! Mijn oud hert verhoogt en verjongtDe Li beralen hebben in hun lage VOLKSGAZET Priester Daens uit zijn verheerlijkt graf gehaald om mij, zijn jongste Broeder, te bespotten en te bestrijden. Ik, ik zie zijn Ziel opdagen om on zen Strijd aan te moedigen en te zegenen. Die strijd is toch zoo goed en zoo schoon KIEZERS, wilt gij op uw Stadhuis, de stem hooren weêrkiinken, die ik in de Kamer voer Kristen maar vrijgedurig tegen alle misbrui ken geen partijschap kennen, maar verdedi gen alles wat voordeelig en goed is, niets an ders kennen dan de Volksverheffing. KIEZERS, wilt gij op uw Stadhuis de wer king zien, die ik in de Kamer, onder d'oog en met de goedkeuring mijner Kiezers betracht, stemt dan voor den Lijst der Kristen Demo craten. Hoeveel Katholieken zijn er niet, zelfs in den Raad die zeggen Er moet nieuw frisch Aals- maals, dat in de Oorlogen tusschen Vlaanderen en Brabant het eerste werk der Viaanderaars was Klooster Afflighem aan de vier hoeken gaan in btand stekende Pators moesten dan in allerijl vluchten naar Aalst, alwaar hun groot Refugehuis stond op Eiland Chipka, nabij de Zaat, waar nu al die schoon nieuwe huizen staan. De Staatszaken werden dus aan tatel bespro ken. Na lange en wreede Oorlogen was in 1609 een Vrede geteekend met de Vereenigde Pro vinciën voor 12 iaar, in 1621 werd die Vrede hernieuwd maar korts nadien stierf Aartsher tog Albrcchter waren geen Kinderen Isabella werd oud, en eens zij haar hoofd legde, kwam België terug aan Spanje en aldus meêgesleept in alle Ooilogen en rampen van die groote Na tie Frankrijk deed gewonelijk met de Vereenigde Provinciën van de Nederlanden of van 't Huis Van Nassau. Isabella was ziekelijk; het geeft dus geen wonder dat menig weemoedig woord werd gewisseld vol treurig vo u-gevoel, welk ge wettigd werd door de toekomst want in stierf de Vorstin Isabella en dan begon een tijd vak van Oorlogen tot in 1713 Lod- wijk NIV was de Napoleon van dien tijd. Zoolang hij re geerde, was België het voornaamste tooneel zijner twisten met Europa en na eiken oorlog werden stukken en brokken van ons Land afge scheurd. Onbeschrijfbaar de ellende die hier heerschtte Hongersnood en Pest verzwaarden nog de rampen van den Oorlog de schaarsch- heid was zoo groot dat er zells menschenvlvesch geëten werd, talrijke Dorpen waren gansch ont volkt. De Staatsmans waren nog aan 't wikken en wegen der omstandigheden, als het klepte voor Solemueele Vespers van Sint Pieter en Paulus. Van tatel opstaande na de Benedicts Met al dai, zei Van Dyck tot den Prelaat, nu blijft dit drama van Berkus achterwege, Straks, heer Van Dyck, na de Vespers ben ik bij u in 't Park. Na de Vespers en de Brabantsche Staats mannen vertrokken zijnde, Rubens en Van Dy c- tersch bloed in den GemeenteraadDie er zijn durven niet krachtig spreken. Welnu, Katholieken, de lijst der Kristen De mocraten staat voor u gelijk onze strijd is. kalm, weerdig, verdiaagzaam, eerlijk, zoo zal ook onze houding zijn. Geëerde Stadsgenoten, als deze woorden uw aandacht vestigen en u ontroeren, ad nos, voegt u bij ons, helpt meë en 'tzal u een blijvend zoet aandenken zijn uw leven lang. PIETER DAENS, Te Sleydinge, 30 Aug. 8 ure, op den Boom. BOONE LEOPOLD, Horlogiemaker*T DAENS PIETER, Volksvertegenwoordiger; DE BETHUNE BARON KAREL, Eigenaar DE COCK JOZEF, Schrijnwerker; GHYSSEL1NCKX CELESTIN, Advokaat; RIMBAUT KAMIEL, Steenkapper; SCHELLAERT FRANSWinkelier VAN DER BORGHT WILLEM, Werkman VAN HAUDENHOVE JANKleermaker VERHAEGEN ALFONS, Geneesheer. J Het moet in de Gazetten Daens, te Sleydinge zij'nde voor een Waterkuur, is 2 maal in 't geheim bij M. De Ren geweest, bij M De Reu, Griffier van den Gouverneur en a-gemeen Katholiek kopstuk der streek... Wel is waar. hij ging daar. hij ging er voor 't Pensioen van een ouden sukkelaar en voor den gevel van ons Lokaal Maar des alniettemin. bij Katholieken gaan is verraad Een kopstuk-Socialist van Aalst, menonkel van een Opper-Kopstuk komt bij Daens, voor zijn Zoon die in 't Gevang zit te Dendermonde. Daens gaat dien Zoon- Soc .'.lis' bezoeken in zijn gevang hij beveelt Item in de Vifden Directeur, verkrijgt in 't Ministerie merke- kr'cn Zoor.-Socialist zweren hem een wige dankbaarheid. VERRAAD VERRAAD Wat ziet men gebeuren In Badsteden cn Theaters, in de Beurs en op de Koersen, op de Jacht en in de Pracht, Katholieken, Liberalen, Socialisten, Ottokraat, Arrlsto- kraat, Protestand, Jood Schismatiek, allen zijn gedurig te j samen als Konfraters en Vrienden, hun eenig woord is j Geld, Eer en Vermaak. Volksvertegenwoordiger Daens spreekt in de Kamer met elk, met Katholiek, Liberaal en Sodalis-. Minister Schollaert is hem zeer vriendelijk dikwijls zegt hij hem Daens, als gij in de Vakantie eens in de streek komt, ge moet eens op mijn Kasteel komen te Vorst... Daens is te Averbode in de gebuurte is 't Kasteel van Vorst, Daens gaat er, blijft er niet een gansche week gelijk de Libera len en Socialisten spreken, neen, een enkele dager wordt van geen politiek gesproken, maar toch Daens is overgeloopen tot de Katholieken. Wel is waar, korts nadien, hij bestrijdt de Wet Schoilaert in bijna al haar artikels, hij bestrijdt den Schoolbon bijzonderlijk door Daens die Schoolbon valt... Daens komt in de Ge- zaten in een zomerhuis van Spaansch hout met den Abt, die sprak alsvolgt Heeren en Meesters, de geschiedenis van Berkus mij dikwijls tranen ontrukt. Zijn verloofde was dus verdwenen de angst in de twee Boerenfamiliën was onbeschrijfbaar; menjzochtop langs alle kanten van IIekelgem,in Meldert, Moorsel, in Aafst, in de Bosschen, in de Vijvers, vruchteloos eindelijk hoorde haar geliefde dat zij opgelicht was en meêgerukt naar 'r Kasteel van Meldertzondereen woord te zeggen, een Boeren-zoon mijn vriend, trekt naar 't Kasteel, om aan den Baron rekening te vragen over zijn snoode daad men weigert hem te ontvangen hij wacht den Baron af, krijgt een botte weigerende antwoord, grijpt den Baron vast en ging hem verwurgen, toen de lijfsknechten bijsnelden. Vijf minuten later zat mijn jongen Vriend in den kerker van 't Kasteel zonder onderzoek of proces ging de jongeling opgehangen worden de boom was reeds aangewezen. O, riep Van Dyck, hoe is 't mogelijk da» zulke barbaarschheid nog bestaat, in de Steden hebben de Inwoners nog hun Poortersrecht, maar hier op den Buiten Heer Rubens en Van Dyck, gelijk ge zegt: Het is heidensch en barbaarsch, onweerdig in een Kristen Land. De jonge Boer, zeg ik, ging opgehangen worden doch hij gelukte erin te entsnappen, een tijd lang, ook van hemmen hoorde er niet meer van. Dubbelen angst in de twee Familiën, be merkte Rubens. Men hoorde er niet meer van. Ik ging naar 't Kasteel van Meldert ik sprak strenge woorden tot den Baron ik deed hem de snood heid zijner misdaad inzien vruchteloos waren mijne woorden hij zegde aan niemand te moe ten rekening geven. Ik vroeg hem of hij den opstand der Boeren niet vreesde. Hij lachtte m t m in - woorden en zegde In dit geval zoo veel Galgen als Boomen. ('t Vervolgt). meentekiezingen op met 'ne volle lijst, afzonderlijk nu is 't voor de'Katholieken niet mogelijk tot de volstrekte j meerderheid te geraken... Nogthans VERRAADVERRAAD! Aan Daens werd gezegd door hooge Kopstukken van 't Katholiek Daens, we zien u allen gaarne, kom toch bij ons I Ge ziet dat vele Katholieken tot de Democratie overkomen. En 't woord van Daens wasNooiit. Heeren, nooit Voor a! de ntillioenen van België nietDe Volkspartij moei vrij zijn of zij is dood Maar nu dat M. Woeste neerligt, en eens da* hij gansch zou weg zijn I Zou het dan niet mogelijk zijn Neen, heer, neen, nooit, nooit 1 VERRAAD VERRAAD Priester Daens heeft alles opgeofferd, zijn rust. zijn plaats in 't Bisdom, de rusten den welstand zijner Fami lie. Alle Democraten hebben geleden en opgeofferd en wie roept tegen ons VERRAAD! VERRAAD Een kopstuk-Socialst ging eenige jaren geleden bij eenen Liberalen Brouwer en zegde Nu ga ik propaganda maken voor de Liberalen men gaf hem meerder loon bij de Socialisten en hij bleef Socialist. Daens heeft in de Kamer getrouwelijk en ieveiig het werkende Volk gediend. Kunnen de Liberalen hetzelfde zeggen van hunnen maEn als het hoogergemeld Kopstuk-Socialist zich tegen Daens keert, a's hij Daens wilt afboeken, is het uit liefde voor het werkende Volk? En is het waar dat de Liberalen in de Uemeentekiezing aanstaande geen enkele Socialist op hunnen lijst willen? PIETER DAENS, Volksvertegenwoordiger. O schilderschoone glans van zwoele zomerpracht Die mij in 't Scheldedal alom nu tegenlacht O geelgroen zomergoud van rijpend tarwekoren Dat ligt in blauwe lucht en zonnegloed te gloren, Met bonte verven van een eindeloos tapijt, Met zwarte kruinen van de boomen heinde en wijd, Met purper tinten van de grauwe roggenaren, Die weemlend ruischen lijk de deining van de baren, Met brons van strooien dak en sneeuw van huis en stal, Met donker haverblauw en gulden vlas in 't dal I... Den glans dier zomerpracht, dat spel van kleur en leven. Doet nu De Sadeleer op zijne doeken heven 1 Een welstellende Burgerij Maakt elk welsiellend en vrij. Komt de Werkman goed aan zijn Brood 't Vaderland is gelukkig en groot. Het Kristen Onderwijs moet ons zoo duurbaar zijn, als 't Kristen Geloot, OMD i' zonder Kristen Onderwijs het Kristen Geloof niet kan bestaan. MAAR Kristen Onder wijs kan zeer goed bestaan.met wereldsche Onderwijzers en Onderwijzeressen. (Uit het hoofdartikel van de Volksstem, Aalst 19 Augusti 1911.) Ik, Volksvertegenwoordiger Daens, noem die woorden onwaar wreed en misdadig. Dat in ons België een zeer klein gedeelte der Bevolking in de klavers van den welstand leeft Dat er zijn, die men de gelukkigen der aarde noemt, des Zomers aan de Zee, des Winters in de Theaters en op de Banketten, diep in pracht en wellust, dat is niet te betwijfelen dat zijn nog meer dan de groote grondeigenaars, de hooge Staatsbeambten die gelijk M. Ramaekers 9000 fr. Pensioen hebben en in de Trams een plaats van i5,ooo fr., is 24.000 fr. per jaar Dat zijn ook de groote Nijveraars, de Aan deelhouders van Naamlooze Maatschappijen, die 50 trekken van hun Aktiën gelijk in den Gemeenteraad van Aalst is verklaardvoor 10,000 fr., 5,ooo fr. per jaar, zonder 'ne vinger te verroeren voor 20,000 fr., tien duizend fr.. Dit is verklaard tegen de Liberalen, en de Liberalen in den Raad zwegen. Durfden zij den bal niet weêrkeeren En zou hetzelfde geval zich niet voortdoen in de Brand- en andere Assuranciën, door schat rijk Volk ingericht Dat er welstand is bij de hooge Burgerij, bij Bóeren-Eigenaars, bij Handelaars, bij Staat- mans, groote Steden, welverdienden welstand, dat valt niet te loochenen In de klaver van de openbare welvaart zijn ook de Heeren der groote dagbladen, deftig be taald en van 't een rijk Banket naar 't andere. Ja er zijn er die op de vette klaver loopen der openbare welvaart, dit valt ook niet te benijden; er mag pracht en welvaart zijn. MAAR, MAAR de menigte van 't Volk, de overgroote Meerderheid. Is 't omdat zij op de vette klavers loopen, dat 60,000 Vlaamsche Boeren jaarlijks voor 3 6 maand in Ballingschap trekken naar Frankrijk? dat onze Steenbakkers zelfs uitwij ken naai Spanje en Rusland Loopen zij op de klavers, hebben zij een schoon en gemakkelijk leven de honderden duizenden Belgen die 's morgends van 5 ure, van 4 ure, van 3 ure moeten optrekken met hun magrrc knapzak naar de Travo's als aarde werkers, naar de Gaz- en S ruisfabrieken, naar de Koolmijnen, om er peerdenwerk te verrich ten. Z'hebben een hondenleven en hondenkost. Hunne Vrouwen ze zitten ook volop in de vette malsche klavers van 4, van 3 uren, van 2 en half is hun nachtrust uitvoor hun noenmaal moeten ze wachten tot 's avonds 8 9 ure, dan komt de man terug zijn de kleederen nat oi kapot, ze mag ze 's nachts droogen en naaien. En zulk leven heeft ze van Januari tot De cember.

Het Land van Aelst | 1911 | | pagina 1