)e laafsfe stuiptrekkin gen van Jaspar EEN SLECHTE DAG VOOR JASPAR De~ontvangst van den Koning door de vïaai.ische Studenten te Leuven WEEKBIAD DER KRISTE NE VOIKSPART'J - VIAAMSCHE FRONT De eerste verschijnselen van de vallende ziekte Heel de Belgische Hamer luistert naar het woord van een oud-activist De rede van volksverfeoenw. H. VOS 55e Jaar, nummer 13. ZONDAG 24 MEI 1931. Prjs per nummer 0,40 fr. Abonnementsprijs per jaar 20 fr. LAND AALST Met een man als Jaspar en een meerderheid van lamzakken als de /eaen van den Kath. VI. Kamer groep, is alles mogelijk Maandagavond heel op het onverwachts en buiten weten van bijna al de niet betrokken regeenngsleden heeft Jaspar den kameraad Vauthier wijs gemaakt dat z n uur geslagen was en een liberale aankomeling, de Brusselsche libe rale volksvertegepwoordiger-advokaat Petitjean in den ministerzetel van Kunsten en Wetenschappen gezet, M. Baels ontlast van den post van Bmnenlandsche Zaken en Volksgezondheid ten voordeele van zich zelf, ten slotte M. Charles, sekretaris van het ministerie van Koloniën in z'n eigen plaats doen benoemen. Dit diktatoriaal en pretentieus optreden van den eersten minister heeft zn positie niet versterkt, allerminst in de Brusselsche middens die hem tot heden gesteund hebben. De ontgoocheling van de over het hoofd geziene kandidaten-minister in 't geheim, de negeering van regee nngsleden, partijleiders en journalisten, dat alles heeft een misnoegd heid verwekt die dreigt, wat van Jaspar's populariteit nog rechtbleef, neer te halen. Forthomme is het dan ook onmiddellijk afgestapt, even vlug vervangen door den anti-Vlaamschen en zeer franschgezinden volksvert. Bovesse van Namen. 'r" .^vr De nieuwe ofte vernieuwde regeering is dus op vandaag niemand weet wat het morgen zijn zal samengesteld als volgt Jaspar, eerste minister, Binnenlandsche Zaken en Volksgezondheid. P. E. Janson, Rechtwezen. Paul Hymans, Buitenlandsche Zaken. de Broqueville, Landsverdediging. Lippens, vervoer. Paul Charles, Koloniën. Baels, Landbouw. Heyman, Nijverheid en Arbeid. Van Caenegem, Openbare Werken. Petitjean, Kunsten en Wetenschappen. Bovesse, P. T. T. Deze kabinetshervorming, vernederend voor de regeeringspartijen door de wijze waarop ze is geschied, is uitdagend voor de Vlamingen van elke schakeering. Petitjean, alhoewel Vlaming door geboorte, behoort tot de Gent- sche, anti-Vlaamsche school van het liberalisme en behoorde tot degenen die de regeering geen vertrouwen hebben geschonken rond de zaak Hulin de Loo en de Ecole des Hautes Etudes. Bovesse vervangt een Waal, doch het strijdend anti-Vlaamsch verleden van Bovesse versterkt nog het wan trouwen in de bedoelingen van Jaspar die voortaan het commando nemen zal van de gendarmeriebrigades, die op onze betoogingen worden afge zonden. Wat M. Baels als zoetwaterflamingant niet langer kon verant woorden zal voortaan door M. Jaspar worden bevolen. Van nu af aan zul len de Vlamingen, met den baas van het huis zelf, hun zaakjes kunnen afhandelen. We beklagen ons hier niet om Wij teekenen voorloopig de gebeur tenissen op, we onderlijnen de feiten, we tellen de kloppen die de Belgen hun eigen regiem toedienen en wij zorgen er voor dat Vlaanderen wete. Ons kan deze of een andere regeering zoo weinig schelen Ons be langt de val, de dood van het regiem zelve. En in de stuiptrekkingen van de regeering Jaspar voelen we Goddank, reeds duidelijk het nade rend einde van het regiem. Al de trukken en de toeren van Jaspar, al de platzakkerij van de Heymannekens en de Baelsen zijn ingegeven door de heilige vrees voor den Vlaamsch-nationalistischen vooruitgang. Er stond Dinsdag in het Belgisch Parlement een gewezen activist, een oud-ver oordeelde, voor wiens harde slagen Jaspar heeft gebeefd, naar wiens woord alle politieke leiders hebben geluisterd. Dinsdag heeft Vos ge vreesd en ontegengesproken tot heel het Belgisch Parlement kunnen herhalen, datgene waarvoor hij tien jaar geleden nog in de gevangenis zat. En van de banken van degene die de Vlaamsche beweging gestreden hebben onder de leuze Wordt rijk», heeft Sap, de man van «De(n) Stan daard» een volle uur geredevoerd om te zeggen en te herhalen dat de groep en de gedachte van de Vlaamsche nationalisten bezig waren heel Vlaanderen te veroveren, en het antwoord van Jaspar is niet het ant woord geweest van den hooghartigen premier, maar veeleer den nood kreet van een oud, versukkeld man, die alleen met aller medelijden voortleven kan... Wat een afstand tusschen z'n optreden daags te voren en z?n rede in de Kamer. Wat een verschil tusschen z'n diktatoriale regeeringshervor- ming en z'n smeekbede om vertrouwen en goeden wil Teekenen van verval Wellicht In elk geval teekenen van zwakheid, van onmacht, eerste verschijnselen van een kwaal die in den volksmond de vallende ziekte heet. DE ONTVANGST VAN DEN KONING DOOR DE VLAAMSCHE STUDENTEN fE LEUVEN. 4 a 500 studenten stonden in de Tiei schestraat. Ze droegen allen op hun pet het geel briefje met 'n zwarten leeuw en 't vol gende opschrift «In Vlaanderen zelfbestuur Denk aan Katalonië». Bij den doortocht van den Koning en de Koningin klonk het uit honderden monden «Oranje boven, Oranje boven», gevolgd door het Wilhel mus en den Vlaamschen Leeuw. Dit historisch dokument werd ons welwillend door «La Nation Beige» medegedeeld. fZal fnd, de Jjiti eke lA/ii Jaspar er nog aan ontsnappen, nu de moeilijke financieele toe- de ekonomische krizis en vooral de militaire wetsontwerpen den ptieken hemel zoo gevaarlijk dreigend komen bewolken Wij gelooven het niet. Geen der Brusselsche-Belgische gazetten ge- nog en de voorzitter van den liberalen Senaatsgroep heeft ons jiOrd ontstolen het is het einde». En daarna Kameraden, Op den dag van Jaspar's uitvaart, begint de Vlaamsche Kermis Zorgt er voor dat ge paraat staat. Als alles ons niet bedriegt zal 't binnen kort zijn. SAP Vlaanderen heeft geen vertrouwen meer in ons, het gelooft niet meer in de verklaringen van de regeering. Vlaanderen wil daden. De verklaring van den heer Jaspar zal tot niets dienen en zal onthaald wor den met ongeloovigheid en misprijzen. MATHIEU Wij zijn bereid u vrij het Vlaamsch statuut van Vlaan deren te laten regelen. Laat ons het Fransch statuut van Wallonië rege len zooals wij willen (Levendige toejuichingen bij de socialisten, bij de VI. Nat. en op versch. banken rechts.) (Beknopt verslag.) De heer Vos. Het reglement van de Kamer laat niet toe dat een lid een ander lid intcrpelleert. Met mijn interpellatie tot den eersten minister bedoelde ik eigenlijk den heer Sap aan het woord te krijgen. (Gelach.) Van de tegenstrijdigheden tus schen den Standaard en de daden van de regeering zou een bloemle zing te maken zijn. Merkwaardig is de vasthoudendheid van den Stan daard in zijn campagne, en de on verzettelijkheid van den heer Jas par, die vandaag nog een wijziging in zijn ministerie heeft gebracht, wijziging welke bijna een provocatie is voor den heer Sap. Ik zal hier niet doen aan aanha lingen, ik zal enkel aanhalen de re- geeringsverklaring van 1929, waarin de heer Jaspar veel over de Vlaam sche kwestie sprak. Zeer verwonder lijk, want in zijn verkiezingscam pagne had hij er geen woord over gelost. Maar na de verkiezing hield hij verschillende tafelreden dat hij 't heele Vlaamsche vraagstuk zou oplossen in één, twee, drie, nog vóór 1930. Het was omdat de verkiezings uitslagen toonden dat de Vlaamsche nationalisten waren versterkt, en omdat in alle andere partijen in Vlaanderen het Vlaamsche vraag stuk scherp werd gesteld. Aan die regeeringsverklaring kun nen wij ons houden. Wij zullen de rede van den heer Jaspar in den «Cercle Gaulois» terzijde laten. Pas twee jaren later werd zij terecht ge wezen. De regeeringsverklaring nu was ingegeven door de versterking van onze gelederen, door de groeiende onrust en ontevredenheid in het Vlaamsche land, waardoor de eeuw feesten wel eens zouden kunnen vertroebeld worden. Deze ontevre denheid moest gesust worden. De Vlaamsche Kamergroep had de Vlaamsche kwestie gesteld. Minister Heyman was in West-Vlaanderen gaan verklaren dat van deelneming aan de eeuwfeesten geen sprake zijn kon zonder genoegdoening aan de Vlamingen. In denzelfden zin sprak de heer Van Cauwelaert op politieke vergaderingen. Na de verkiezingen zijn die gekozenen van de Vlaam sche groepen bij den heer Jaspar op regeling van het Vlaamsche recht gaan aandringen. De regeering gaf toe dat sedert jaren de Vlaamsche kwestie gesteld was en dat het vraagstuk in zijn geheel en tot be vrediging van alle Belgen moest op gelost worden. In het bestuur was er geen nieuwe wet noodig, zeide de regeering. De beginselen van de wet van 1921 konden ongewijzigd blij ven en daar was dan nog het ko ninklijk besluit dat het gebruik van een van beide landstalen regelde. En de heer Houtart zou alle amb ten kunnen splitsen indien het ge vraagd werd. De regeering zou de interministrieele commissie inrich ten die de leemten in de wet van 1921 zou onderzoeken, en verbete ringen zou kunnen voorstellen. De commissie diende vijftien maanden geleden haar verslag in. In rechtszaken, zegde de minister, was alles in orde wat de strafzaken betreft. Dat was al te optimistisch. Men ga maar eens na wat de toe standen in Brussel zijn, en overal elders. De wet van 1873 wordt nu nog niet nageleefd. De burgerlijke procedure alléén moest gewijzigd worden, naar het scheen. De legerwet de wet van 1928 zou nog verder geëxperimenteerd wor den. In t onderwijs de universiteit van Gent werd vernederlandscht, omdat men wist dat deze hervor ming rijp was van vóór den oorlog, omdat ze leefbaar was, omdat de boycot er was. Verder zou het regime aangepast

Het Land van Aelst | 1931 | | pagina 1