Onze Leeuwenvlaggen Phono He! Taalgebruik in Bestuurszaken Vragen en antwoorden ^Prachtige Stuken PRySQQSff Huis Maes ken, toen zij verklaarde het amen dement Sap, betreffende de militai re kredieten en strekkende tot het opgeven van de versterkingen rond Antwerpen en rond Gent, niet te kunnen aannemen, maar wel het amendement Marck strekkende tot de vermindering van de kredieten. De liberalen, die daarover niet ge raadpleegd werden, zijn toen gaan steigeren en Devèze verklaarde met zijn vrienden het amendement Marck niet te steunen. Het lot van het cabinet was toen bezegeld. Want de Vlaamsche Natio nalisten en de Socialisten hadden al verkondigd dat zij aan de parade van Marck niet zouden meedoen. De heer Bovesse slingerde zijn ontslag naar Jaspar en toen deze wou spreken, begon de Kamer zoo wild te doen, dat de zitting moest geschorst worden. Tien minuten later deed het ge rucht de ronde, dat door de feiten bevestigd werd, dat het heele cabi net was afgetreden. Het is een smadelijk einde van deze regeeringscombinatie. De smaad ervan treft de beide Re- geeringspartij en. De liberalen, dat is klaar, hebben in hun politiek de persoonlijke mo tieven laten meespreken en dat Jaspar het niet klaar speelde met Petitjean en Bovesse is alleen maar zooals de heer Huysmans het gister in de wandelgangen verklaarde, omdat de Premier den grootsten bluider beging toen hij een porte feuille aanbood aan twee leden van een partij, waarvan al de gekozenen zich ministrabel wanen. Van dat oogenblik af moest het krakeel in het huishouden noodlottige gevol gen voor den heer Jaspar hebben De heer Devèze heeft een goeie gelgenheid gevonden om achter 't scherm van gebeld patriotisme, de verdeeldheid van de liberale partij, ontstaan naar aanleiding van de uitdeeling der portefeuilles, weg te werken door zijn verzet tegen het amendement Marck. En de heer Bovesse, die waar schijnlijk gevoeld heeft §en bok te hebben geschoten, door zoo gretig en vlug op den door zijn partijge noot Forthomme pas verlaten mi- nisterieelen zetel te gaan zitten, heeft zich in het oog van zijn vrien den willen in eer herstellen door zijn theatraal gebaar. Wie het schandelijkst figuur slaan, zijn de Vlaamsche democra ten. Hun ministers hebben niet de fierheid gehad die dan wel de Wa len Forthomme en Bovesse nog had den, van niet in alles en altijd naar het klappen van de zweep van Jas par te luisteren. Zij bleven op hun zetel zitten tot de verontwaardigde kreten der op positiepartijen ze van hun zetels letterlijk wegveegden. De Vlaamsche Kamergroep heeft al gedaan wat mogelijk is en ook het parade-amendement van den h. Marck moest daartoe strekken zoo goed als de ellendige rede van staatsminister Poullet om de Re geering aan haar militaire kredie ten te helpen. Het ging niet in een keer, maar de heer Marck zou het mogelijk maken dat het in twee keer ging. Twee witte raven waren er, die de verdaging tenminste stemden, de heeren Sap en Van den Eynde Het is niet voldoende om den smaad weg te wisschen die de Vlaamsche Katholieken, Poullet en Van Cauwelaert aan hun hoofd, zich ten aanzien van het heele volk op den hals hebben geladen. H V. Hel Regseringsontwerp ingediend Door den h. Jaspar werd in de Kamer het ontwerp op de vervlaam- sching der besturen ingediend. Hier volgen de artikelen van dit ontwerp waarop wij in een volgend nummer terugkomen. ARTIKEL 1. In de provinciën Antwerpen, West-Vlaanderen, Oost- Vlaanderen en Limburg, in het Ar rondissement Leuven en in het Ar rondissement Brussel, behalve in de bij art. 2 paragr. 4 aangewezen ge meenten, maken de besturen van den Staat met inbegrip van de parketten en de gendarmerie van de provinciën en van de gemeenten, zoomede de ondergeschikte openba re overheden, gebruik van de Neder- landsche taal. In de provinciën Luik, Luxem burg, Namen en Henegouwen en in het arrondissement Nijvel maken zij gebruik van de Fransche taal. Aan de provinciale raden en aan de gemeenteraden staat het echter vrij aan de bij de wet bepaalde taal de andere landstaal te voegen voor een gedeelte van de diensten die on der hun gezag staan. De bij de wet bepaalde taal mag nooit door de an dere taal vervangen worden. De openbare besturen zijn er toe gehouden gebruik te maken, in hun betrekking en hun briefwisseling met de lagere besturen of met de ondergeschikte openbare overheden, van de taal welke deze gebruiken ART. 2. De gemeenteraden van de Brusselsche agglomeratie bepa len welke t^.alregeling zal worden toegepast in hun inwendige diens ten, alsmede voor de briefwisseling onder elkander of met de centrale departementen der openbare over heden die aan deze wet onderwor pen zijn. De gemeentebesturen der Brussel sche agglomeratie maken, in hun briefwisseling met de aan art. 1 on derworpen besturen en overheden, gebruik van de taal, bij genoemd artikel aan deze opgelegd. De berichten en mededeelingen, welke zij tot het publiek moeten richten, worden in de twee landsta len gesteld. In de Brusselsche agglomeratie en voor de briefwisseling zal ge bruikt worden. Al de hoogere openbare besturen, aan deze wet onderworpen, gedra gen zich naar die keuze wat de diensttaal en de administratieve briefwisseling betreft. ART. 4. In de hoofdbesturen van den Staat en van de openbare inrichtingen, waarvan de werkkring zich over het heele land uitstrekt, zoomede in het provinciebestuur van Brabant, worden de Zaken be handeld, onder voorbehoud van de toepassing van het laatste lid van art. 6, in de taal welke de overheden en openbare diensten van de streek moeten gebruiken. De diensten wor den dienovereenkomstig ingericht. In de kabinetten der Ministers, dient het Kabinetshoofd of. zooniet hij, een zijner adjuncten bij machte te zijn de zaken schriftelijk en mon delings in de twee landstalen te be handelen. Aan de bijzondere personen wordt door de besturen, bedoeld bij lid van dit artikel, zoomede door de ministerieele kabinetten, geant woord in deze der twee landstalen, waarvan die personen hebben ge bruik gemaakt. De berichten en mededeelingen, door de in het le lid van dit artikel bedoelde diensten en besturen tot het publiek te richten, de aanschrij vingen, zoomede de drukwerken en formulieren, welke zij pan de open bare overheden en aan de onderge schikte besturen uitdeelen of welke door de algemeene reglementen zijn voorgeschreven, worden in de beide talen opgemaakt, met uitzondering van de drukwerken en formulieren waarvan het gebruik tot een en de zelfde taaistreek blijft beperkt. De berichten en mededeelingen, tot het publiek gericht door de plaatselijke diensten van den Staat, van de provinciën of van de daar aan ondergeschikte openbare over heden, zoomede door de gemeenten en de daaraan ondergeschikte open bare overheden, worden in de taal der gemeente gesteld Zij moeten in beide talen gesteld worden in de gemeenten, waar, op grond van de jongste tienjaarlijk sche volkstelling, 30 der inwoners hebben verklaard meestal de taal men een gedeelte gaande over de elementaire kennis der Nederland- sche taal voor de candidaten, die de Fransche taal verkozen hebben en een gedeelte gaande over de ele mentaire kennis der Fransche taal voor de candidaten, die de Neder- landsche taal verkozen hebben. Onder voorbehoud van het be paalde bij art. 9. mag niemand in deze besturen tot het ambt van di recteur. of tot eenig ander gelijk waardig of hooger ambt benoemd worden, tenzij hij er door een exa men ad hoc van laat blijken dat hij een voldoende kennis der tweede taal bezit. Zijn van dit examen ontslagen, de candidaten die ervan laten blijken dat zij het bewijs van de kennis der tweede taal geleverd hebben in een van de examens, ingesteld ter bege ving van een academischen graad. Aan de ambtenaren van den Staat, van de provinciën, van de ge meenten en van de ondergeschikte openbare overheden, belast met bij zondere technische studiën, kan door het hoofd hunner besturen bij uitzondering machtiging verleend worden om, voor het opstellen der verslagen omtrent deze studiën, ge bruik te maken van de taal welke zij verkiezen. ART. 7. In hun betrekkingen met de inwoners maken de besturen en openbare overheden, andere dan de aan deze wet onderworpen hoofdbesturen, gebruik van de taal voorzien bij de art. 1, 2 en 3 tenzij zij verkiezen hun te antwoorden in de taal waarvan zij zich bediend hebben. De bijzondere personen kunnen van de bij de artikelen 2, 3 en 4, par. 6 bedoelde gemeenten eischen dat hun in de door hen gebezigde taal worde geantwoord. ART. 8. De akten en getuig schriften op te maken door -de hoofdbesturen van den Staat en van de openbare overheden, alsmede door deze bedoeld bij de artikelen 2 en 4, par. 6, worden in de door belanghebbende opgegeven taal ge steld. De akten en getuigschriften, op te maken door de andere openbare overheden, worden gesteld in de taal welke bij deze wet voor de inwendi ge diensten is bepaald; ieder be langhebbende. er de noodzake lijkheid van aa. oont. mag er zich echter, door mi- el eener vertaling de andere 1 dstaal, kosteloos, een expeditie of oor echt verklaard afschrift van Ij en afgeven, mits zulks aan den ,ouverneur zijner provincie aan te vragen. ART. 9. De persoonlijke stand der ambtenaren, beambten en be dienden in dienst vóór 1 Januari 1920, kan door de bepalingen dezer wet niet gewijzigd worden, wat be treft het behoud van hun ambt of hunne bevorderi: g. ART. 10. I wet van 22 Mei 1878 op het gebi ak van de Vlaam sche taal in bestuurszaken wordt ingetrokken. ART. 11. Deze wet is niet van toepassing op de kantons Eupen, Malmedy en St-Vith. ART. 12. De wet van 31 Juli 1921 vervalt op 31 December 1931. De huidige wet treedt op 1 Ja nuari 1932 in werking, onder het bij artikel 13 voorziene voorbehoud. Leis naar Dilcsmuidc VERMINDERING OP T SPOOR. Evenals voorgaande jaren heeft de Nat. Maatschappij ccne vermin dering van 35 t.h. toegestaan otn het even met welk aantal reizigers de reis gedaan wordt. Alleenreizen- Icn kunnen van de Bedevaartkaart genieten, die «-veneens recht geeft p 35 t.h. vermindering. Hier volgt het schrijven der Nat. Maatschappij Brussel, 26 Februari 1931... Wij hebben de eer U te laten we ten, dat wij evenals vorige jaren, 35 t.h. vermindering verleenen aan de Bedevaarders die zich op 23 Aug. k. naar den Ijzer begeven. Als bijzondere treinen ingericht worden zal de prijs der biljetten met hoogervernoemde vermindering, af geleverd aan de bedevaarders die de verplaatsing geheel of gedeelte lijk met die treinen zullen afleggen, desgevallend verlaagd worden op 50 en 30 fr. respectievelijk voor de 2de en 3de klas. Dragers van dergelijke biljetten zullen de heen- en de te rugreis verplichtend op denzelfden dag moeten afleggen. Diegenen onder hen die afzonder lijk zullen reizen, op vertoon eener bijzondere identiteitskaart van het model gevoegd bij uw schrijven, aan de loketten eene vermindering van 35 t.h. bekomen. Zij zullen toe gelaten worden in alle treinen toe gankelijk voor gewone reizigers. Heen- en terugkaarten zullen af geleverd worden geldig bij de heen reis op 22 of 23 Augustus en bij de terugreis op 23 of 24 dito. De in groep reizende bedevaarders zullen dezelfde vermindering beko- mn welke ook het gevraagde aantal biljetten weze, maar zij zullen slechts de door het beheer aange nomen treinen mogen bezigen. De biljetten voor de maatschap pijen zullen op ieder station van vertrek aan den plaatselijken in richter mogen afgeleverd worden op voorlegging, acht dagen te vo ren, eener vraag naar bijgaand mo del. die ontslagen is van formaatze gel en de waarmerking der gc- meenteoverheid. s» Volgende vraag werd door volksv. Van op den Bosch aan den Minister gesteld Ieder jaar wordt de optelling ge daan van de paarden, met het oog :>p een gebeurlijke mobilisatie. Gewoonlijk -.ioen de veldwachters of de Gendarmen die optelling en begeven zich met dat doel naar de landbouwers. Dit jaar meenden ook de landbou wers dat die optelling gedaan zou rden gelijk op andere jaren. Zij keken dan ook naar niets heen en liepen met honderden een proces verbaal op. De gendarmen hadden niet de tijd om die optelling te doen, maar wel om processen te maken. Kunnen in de toekomst geen afdoende maatre gelen worden getroffen om die pla gerijen te vermijden Zij liggen immers voor de hand. ANTWOORD Steeds waren het de gemeente besturen en niet de gendarmen, die voor de telling van paarden en voer tuigen te zorgen hadden. De nieuwe regeling (koninklijk besluit van 19 Oktober 1928 ter goedkeuring van het reglement op de militaire opcischingen) bevestigt de verplichtingen voor de gemeen ten, de tellingsverrichtingen te doen en bepaalt dat die telling, elk jaar, op verplichte aangifte der eige naars en, desnoods, ambtsbehalve door toedoen \an de burgemeester moet geschieden (artikel 154 van het reglement op de militaire opeïschin- gen) ieder jaar in de laatste helft van November, worden de eigenaars trouwens, door middel van plakbrie ven verwittigd dat ze zich tusschen 1 en 20 December bij het gemeente bestuur moeten aanmelden om hun aangifte te doen (artikel 155 van het reglement op de militaire opeischin- gen.) Wijl de nieuwe regeling in 1929 erd toegepast, kunnen de over treders, om zich te verrechtvaardi gen, niet aanvoeren dat ze dezelve niet kennen. wordt het gebruik der talen voor de der andere taalgroep te spreken. administratieve diensten van den Staat en van de aan den Staat on dergeschikte openbare overheden, bij een met redenen omkleed ko ninklijk besluit geregeld met in achtneming Yan de beslissingen der plaatselijke besturen. Voor de toepassing dezer wet zijn in de Brusselsche agglomeratie be- 1"terepen de volgende gemeenten yfAuderghem, Brussel, Anderlecht, S Etterbeek, Vorst. Elsene, Koekel- berg, Jette, St-Jans-Molenbeek, St 5, Gillis, St Joost-ten-Noode, Schaer- ^-gek, Ukkel, Watermael-Boschvoor- W St-Bambr.-Woluwe, St-Pieters- Woluwe en St-Stevens-Woluwe. ART. 3. In de gemeenten waar- van, volgens de jongste tienjaarlijk- sche Volkstelling, de meerderheid der inwoners meestal een andere taal spreekt dan die der taalgroep, waarbij zij door art. 1 zijn inge deeld, beslist de gemeenteraad welke taal voor zijne inwendige diensten yV ERGANGSBEPALING AKT. 13. Totdat het eerste lia kunne worden toegepast, wordt het van artikel 4 dezer wet algeheel gebruik der twee landstalen in de hoofdbesturen bij in den Minister raad aangenomen koninklijk besluit geregeld, in dier voege dat er de twee landstalen op gelijken voet worden geëerbiedigd. ART. 5. Onder voorbehoud van de zaken beheerscht door bijzondere wetten, kan niemand worden be noemd tot een ambt, waardoor hij in betrekking met het publiek ge steld wordt, indien hij niet de taal of talen kent der gemeenten van het gebied, waarin hij zijn ambt moet vervullen. Bij Koninklijk Besluit wordt be paald door welke ambten zij, die ze vervullen, geacht worden in betrek king te moeten komen met het pu bliek. ART. 6. De candidaten voor een ambt of een betrekking in de hoofd besturen van den Staat, in het pro vinciaal bestuur van Brabant of in. de gemeentebesturen van de Brus selsche agglomeratie, moeten een toegangsexamen afleggen in de taal ^SlecKts .gedurende! ^eerv maand met betaal bad r/. C fr. bij ^•^'oruoanosf erv 2.5 f-.Pen Maand open Zondacja^FeesTdatfenl tot 12 u u p* |NftZftRETHSTR«AT.(j9i A A LUST TE VERVULLEN FORMALITEI TEN VOOR DE REIS NAAR DIKSMUIDE. De Voorzitter der maatschappij moet aan den overste der statie van vertrek voorleggen 1. TEN MINSTE 14 DAGEN VOOR DE REIS, eene aanvraag met opgave van het benaderend aantal deelnemers, de rijtuigklasse en de inlichtingen omtrent den reis weg, de te benuttigen treinen en den dag der reizen. 2. 48 uren vóór den dag der reis, een aanvraag om plaatsbewijzen, opgemaakt naar officieel model, of olgens het formulier dat kan aan gevraagd worden op 't sekretariaat der Ijzerbedevaart. Het is dus van het allergrootst belang dat de deelnemende maat schappijen liever te vroeg dan te laat het benaderend aantal deelne mers aan den statieoverste van ver trek zouden opgeven (ten laatste in Mei-Juni). Dit zal aan het spoor- wegbeheer toelaten bijzondere schikkingen te nemen. Men geve duidelijk op de trein, plaats van vertrek, uur en zoo mo gelijk nummer. Wat de extra-treinen betreft, r eds werd hiervoor onderhandeld. Het staat van nu af vast, dat er minstens 30 extra-treinen zullen zijn. Dit is het maximum dat door het spoorwegbeheer kan ingelegd worden. De treinen van verleden jaar blijven ongeveer behouden. (Vertrekuren c-chter veranderen) KUNNEN DE ONTVANGERS VAN BELASTINGEN DE OUDE MENSCIIEN VERPLICHTEN VERRE VERPLAATSINGEN TE DOEN OM IIUN OUDERDOMSPENSIOEN AAN TE VRAGEN Deze vraag werd door Volksverte genwoordiger Staf De Clercq gesteld aan den h. Minister van Nijverheid en Arbeid, die onderstaand ant woord mededeelde Krachtens de bepalingen van art. 18 van het Koninklijk Besluit van 17 Januari 1928, zijn de Ont vangers van Belstingen er toe VER PLICHT, zich om de drie maanden naar elke gemeente, in hun district gelegen, te begeven om er de pen sioenaanvragen in ontvangst te ne men. Zij mogen indien zij het nuttig oordeelen te dien einde een speciale zitting houden. Vraag van Volksv. WARD HER MANS aan de Minister van Lands verdediging. Hoe groot is het bedrag dat se dert de oorlog besteed werd aan het herstel der door den oorlog ge havende forten te Luik. te Antwer pen en te Namen ANTWOORD De naoorlogsche uitgaven voor het in goeden staat stellen van de Luikerforten, bedragen 74.635.000 frank tot dus ver werd er niets besteed voor de forten te Namen en te Antwerpen. RAAD VAN VLAANDEREN. GEVRAAGD in elke gemeente van het Vlaamsche land, vertrouw de nationalisten voor het innen der vrijwillige Vlaamsche belasting. Schriftelijke aanbiedingen wor- welke zij verkiezen. Voor het pro- den ingewacht op het secretariaat vinciaal bestuur van Brabant en der Middelen-commissie van den voor de gemeentebesturen der Brus- Raad van Vlaanderen, Oude Koorn- selsche agglomeratie omvat dit exa- markt, 71. Antwerpen HUISHOUDSKLEERVERVEN LA BELGICA Beter dan de beste kleerverf. In Zakjes (om warm te gebruiken) In tabletten (om koud te gebruiken) 42 KLEUREN. zijn de beste en de schoonste, ze zijn van zuivere wol, gewaarborgd te gen regen en zon en kosten zonder vierkantjes met vierkantjes 2,25 op 2,10 m. 125 fr. 150 fr. 3,00 op 2,80 m. 225 fr. 250 fr. 3,75 op 3,70 m. 330 fr. 370 fr. 4,58 op 4.20 m. 435 fr. 480 fr. te verkrijgen in VOLKSVERHEFFING, AALST. mits storting op postcheckrekening. Drukkerij Volksverheffing. 273** Is verschenen en te koop aan 1,25 fr., eene prach tige brochuur, getiteld: Hel Internationaal Statuut van België dat eene verzameling uitmaakt van alle dokumen- tatie tegen hel Fransch-Belgisch militair verbond. Bijzonder geschikt voor onze wachters, propa gandisten, enz. Te bestellen ter drukkerij-uitgeverij Volksver- heiiing Met 25 ex. worden ze geleverd legen 1 Ir. stuk.

Het Land van Aelst | 1931 | | pagina 7