ANJA Kunst tijdens de kermis Gijzegem DE MEESTER "En toch zijn we hier graag" ZOMERKERMIS '82 BELOOFT! Hoveniersstraat 30 9300 Aalst GROTE KEUZE IN UNIEKE NACHTEGAAL Erembodegem Op maat snijden van alle glassoorten Majoor Ch. Claeserstraat 8 Aalst 10 - Nieuwe Gazet van Aalst -18 juni 1982 Tijdens de festiviteiten van de Dekenij Dorp van Erembodegem deze wpek komen twee kunstenaars exposerenLiliane De Smet en Lieve De Vos. En Terjoden wordt niet vergetendaar komt Maurits Van Overwalle tentoonstellen. Kansen genoeg om origineel werk van dichtbij te bekijken, of te bewon deren... Werk van Lieve De Vos Het werk van Liliane De Smet kan je vin den in de Crypte van de OLV- Hemelvaartkerk. Het begon als een jeugdhobby, tot ze als 35-jarige vrije leerling van de Aalsterse Akademie van haar leraars de nodige stimulan sen kreeg om echt door te zetten. Een. tiental jaar geleden begon het expose ren (te Aalst, Welle, Herdersem, Affli- gem, Lebbeke, Bonheiden, Brugge....) en ondertussen werd haar atelier in de Aalsterse Hoogstraat bekend. Portretten, bloemen, stille vens, landschappen en miniaturen met veel zorg voor details, romantisch ook. Vooropening met receptie op zaterdag 19 juni te 19 uur. Ook open op 20 en 21 juni telkens van 10 tot 12 u., en van 14 tot 22u. Lieve De Vos woont in Erembodegem Zigeuners Hofstade In Hofstade zijn er twee woonwagenkampen. Een in de Zijpstraat met gemiddeld een vijftal caravans en een tweede staanplaats is gelegen op de Blekte. Daar staan een vijftiental wa gens bij elkaar. Eigenaardig genoeg konden de zigeuners met dewelke wij praatten geen juiste cijfers verstrekken over het totaal aantal bewoners. Rekenen we echter met een vier tal mensen per caravan dan komen we op een aantal van tachtig zigeuners. Zaterdag 19 juni De kinderen komen het eerst aan hun trekken: vanaf 14.30 u. kunnen ze terecht in de feesttent voor een prachtige poppenkastvoorstelling. Poppen- teater t Ajuintjen» uit Aalst speelt er op uitnodiging van de Kredietbank, die aan de voorstelling ook een grote tekenwedstrijd koppelt. Gratis toegang. Het reisagentschap Sun in de Stationsstraat organiseert trouwens oon een teken- en poëziewedstrijd voor kinderen. Om 18.30 u. opent de Erembodegemse fanfare «Niets zonder Arbeid» met een wandelconcert de kermis. Daarna, om 20.30 u., mikt men op het jonge volkje met de «Nacht der Vrije Radio's». Radio Avo, Caroline, Hofstade en Vrij Aalst rukken uit met plaatjes en praatjes. Toegang 49,50 fr. Decibels gewaarborgd. Zondag 20 juni Vanaf 11 u. is de Koninklijke Fanfare «Niets zonder Arbeid» weer present, deze keer met een eetfestijn in de tent. Een kaart in voorverkoop (180 fr.) of ter plekke aangeschaft (200 fr.) geeft je recht op stoverij of koude schotel met frieten of brood. Innerlijk versterkt openen de Erembodegemse muzikan ten dan om 14 u. het verbroederingsfestival van Muziekmaatschappijen, samen met nog vier Koninklijke Fanfares: de «Katholieke Gilde» uit Hekel- gem, en die van Hofstade, Meldert en Moorsel - alle drie «St.-Cecilia» gehe ten. Om 19.30 u. kan je nog naar een "Nacht", die van jeugdhuis Eureka. Voor 49,50 fr. huppel je mee op de T-Dansant Non Stop met de «Gylliams Music Explosion Disco Show». Nog vermelden zondagavond staat uw bloedeigen Nieuwe Gazet van Aalst te kijk met een standje op het Dorp, van 18 tot 21 u. Maandag 21 juni Om 10 u. start een gezellig voormiddagbal met een optreden van Juul Kabas... die zorgde voor twee jaar ook al voor een fel gesmaakte ambiance. Toegang alweer 49,50 fr. Rond 13 u. heeft de trekking plaats van de Reuze tombola, als slot van de zomerverkoopaktie van 7 tot 20 juni. Tientallen inte ressante prijzen voor de loten die je kreeg bij elke aankoop boven de 100 fr. Dinsdag 22 juni Om 13 u.gaat op het kaatsplein aan het Station de grote «Kermiskaatslutte» door, de derde grote prijs Remi Van Vaerenbergh. S.K. Welleweg, Kaatsklub Hoké en Kaatsklub De Heuvel nemen deel. Dit getal kan naar gelang de tijd van het jaar schommelen. Familieleden komen van elders voor min of meer lange tijd op bezoek ofwel vertrekt men vanuit Hof stade zelf op reis. Bij elkaar vormen de zigueners een vrij gesloten gemeen schap in de gemeenschap. Zowel op de Blekte als in de Zijpstraat gingen we op bezoek om te proberen een kijk te krij gen op hetgeen er bij deze mensen leeft; op de manier waarop zij hun leven orga niseren en aan de kost komen en welke hun specifieke noden en verzuchtingen zijn. Toen we in de Zijpstraat ter plaatse wa- renwas het een prachtig zomerweer en we mochten plaats nemen aan de in o- pen lucht staande houten tafel. Even la ter kwam een geit onze schoenen be snuffelen. Het gesprek werd in hoofd zaak gevoerd met Loli die het Nederlands het beste machtig is. Na een paar minuten kwamen anderen die eerst afzijdig waren gebleven rond de tafel staan om te luisteren. Ze kwamen niet tussenbeide, tenzij hen een rechtstreek se vraag werd gesteld. zelf (Kerkstraat 18), waar ze een foto zaak heeft. Als beroepsfotografe stelt ze «Photo Art» tentoon, o.m. foto's van het Erembodegem van vroeger. Ails kunstschilder anderzijds genoot zij zes jaar lang een artistieke oplei ding in Brussel en Gent. Deze ten toonstelling, haar derde, illustreert haar veelzijdigheid in olieverfschilde rijen, tekeningen en miniaturen. Ze geeft de voorkeur aan eenvoudige rus tige en mooie dingen in een realisti sche stijl. Loop zelf maar 's de raad zaal van het oud gemeentehuis bin nen vrijdag 18 juni vanaf 19 u.19 en 20 telkens vanaf 14 u., op maandag 21 juni vanaf 10 u. en donderdag 24 juni vanaf 18 u. Terjoden niet vergeten Met olieverf- en akwarelschilderijen trekt Maurits Van Overwalle van de Klei- straat naar de parochiezaal van Erem- bodgem-Terjoden. Kuituurschepen Roels, die daar in de buurt woont, leidt zijn allereerste tentoonstelling in Ter joden in op zaterdag 19.juni om 20 uur. M. Van Overwalle, 61 jaar en ver- koopsdirekteur, schildert al een acht tal jaar als hobby. Zonder artistieke opleiding, dus «autodidakta. Het werk van deze dorpsgenoot valt te bekijken op zaterdag 19 juni van 15 tot 21 u., op 20 en 21 juni van 10 tot 21 u., en op donderdag 24 juni van 14 tot 20 u. (KN) De mensen die in de omgeving van de zigeu ners wonen, hebben hun eigen min of meer uit gesproken mening. Zowel in de Zijpstraat als op de Blekte wordt gepeild naar de manier waarop de buurman-zigeuner wordt tegemoet getreden. Uiteenlopende standpunten werden ons mede gedeeld, terwijl ook de onderwijzers van de zigeunerkinderen even aan het woord komen. Volgende week onder de titel: «Geef ze een, vinger en ze grijpen een arm». (A.D.B.) Goed karakter. De zigeuners die momenteel in de Zijp straat staan verblijven er ruim reeds een jaar. Zij komen uit Aalst, omgeving bloemenveiling, waar ze bij hun aankomst na 48 uur dienden te vertrek ken, aldus Loli. Af en toe begon een der omstaanders tegen iemand anders een gesprek in de eigen taal. Dat werd even wel op staande voet verboden door een der ouderen opdat de bezoeken niet de indruk zou krijgen dat het gesprek over hem gaat. D e zigeuners van de Zijpstraat zijn stoelenvlechters, maar veel werk is er de laatste tijd niet, wel licht omdat ze onvoldoende als dusda nig bekend zijn buiten hun direkte omge ving. Loli en haar familieleden zijn in België geboren. De ouders en grootou ders eveneens. Gevraagd naar de kontakten met de be- woners uit de straat werd geantwoord dat de mensen er een goed karakter hebben en dat de kontakten goed zijn. Uitnodigingen worden over en weer niet uitgewisseld, maar soms komt er wel eens iemand een praatje maken Dat laatste zal nadien meermaals worden tegengesproken in de Zijpstraat. De zi geuners onthouden alleen "de beste" namen (De Ridder en Lorie bijvoorbeeld), maar voor de rest kennen ze alleen maar de gezichten. Met de zi geuners van de Blekte is er geen kon- takt. "Als ik mij iedereen zou moeten be ginnen aantrekken...", aldus Loli. De vijf kinderen, zo wordt gezegd, kunnen lezen en schrijven, behalen goede rap porten en gaan "zeer regelmatig" naar school. Wat dat laatste betreft houden de leerkrachten er wel een afwijkende mening op na. Water en sanitair. Een steeds terugkerend onderwerp is dat van het water en het sanitair. De zi geuners zelf brengen het gesprek steeds weer daarop, omdat het hun grootste probleem is waarmee ze dag in dag uit te kampen hebben. Een van de geburen stelt een kraan ter vrije be schikking waarvoor maandelijks tweehonderd frank betaald wordt, onge acht de verbruikte hoeveelheden. Het is een oplossing, maar ideaal vinden de zi geuners het niet. Ze zeggen zich ge geneerd te voelen steeds maar anderen met hun vragen te moeten lastig vallen. Een eigen watervoorziening zouden ze, 'samen met wat meer komfort wat betreft sanitair, ideaal vinden, zeker nu de zomer op komst is. Afgezien daarvan voelen de zigeuners van de Zijpstraat zich goed waar ze zijn. Hun enige wens is er ongestoord te kunnen blijven totdat de nieuwe staanplaats wordt afgewerkt. De aanvankelijke vrees voor wat het nieuwe spoorwegfietspad aan verande ringen zou meebrengen, bleek onge grond. Achteraf beschouwd zien de woonwagenbewoners het als een ver nieuwing die hun kamp wat meer uit het isolement haalt en die wat meer leven en beweging brengt. Blekte. Op de Blekte was er aanvankelijk minder tegemoetkomendheid. Ook de uitleg omtrent de bedoeling van het be zoek werd blijkbaar niet onmiddellijk be grepen. Gelukkig kon de naam van E.H. Delarue als referentie worden gebruikt en dat kwam de verstandhouding zien derogen ten goede. Ook de zigeuners zijn steeds in België geweest en zij zijn vier jaar geleden van Antwerpen naar Hofstade gekomen omdat de kinderen in Aalst zijn getrouwd. Om de kost te ver dienen wordt handel gedreven in oud ijzer, versleten autobanden en worden ook stoelen gevlecht. De zaken gaan hier wellicht iets beter want na een paar minuten kwam een zware Mercedes het terrein op gereden om zich te gaan par keren naast een nieuwe Talbot. Van de buren wordt gezegd dat ze vriendelijk zijn, niet op bezoek komen en alleen goedendag zeggen.Op de Blekte wordt vooral geklaagd over de gesteldheid van het terrein, een onverharde bodem met een laagje grind. Vooral in de winter wordt de situatie op bepaalde dagen omschreven als zeer benard, omwille van de wateroverlast. Eigen voorzienin gen van elektriciteit is er ook hier, maar voor het water is men opnieuw aange wezen op en afhankelijk van de goede wil van een der buren. Wassen gebeurt met water uit de beek in de nabijheid. Het toilet blijft beperkt tot een put in de grond en de sanitaire voorzieningen die de stad zou beloofd hebben zijn er nog niet. Dat brengt mee dat, alhoewel niet alles naar wens gaat, de zigeuners van de Blekte relatief tevreden zijn in Hofstade. Toch zouden ook zij niet aar zelen naar een beter voorziene staanplaats te vertrekken de dag dat dit mogelijk wordt. (A.D.B.) Zomerjurken vanaf 499 fr. Dameskleedjes vanaf 699 fr. Jeans Kinderen vanaf 499 fr. Jeans unisex vanaf-599 fr. T.shirts vanaf 199 fr. Sw.shirts vanaf 399 fr. Hemden vanaf 399 fr. Schoolfeest Jongensschool Het schoolfeest van de Gemeentelijke Lagere School Hofstade vangt aan met een grote belottingswedstrijd op vrijdag 18 juni 1982, om 19u.30. Zaterdag 19 juni om 19 uurRadio Hofstade Drive-in show. Zondag 20 juniom 15 uur turnfeest. Restaurant vanaf 12 uur. Volksspelen, fancy-fair. Uitstap Inwoners van de deelgemeente Gijzegem hebben op zondag 27 juni 1982 de ge legenheid om een uitstap mee te maken naar Phantasialand te Bruhl. Prijs 600 frank, toegang inbegrepen. Vertrek om 5u.45; terug rond 22 tot 23 uur. Inlichtingen bij Mevr. Cannoot, Kleindriesstraat 3 te Gijzegem, tel. 70.51.04. Ijzerbedevaart Op zondag 4 juli 1982 legt de Volksunie afdeling Gijzegem een autobus in naar de Ijzerbedevaart. Vertrek 8 uur aan de kerk te Gijzegem, 8u.10 aan het oud gemeentehuis te Hofstade. Programma voormiddag ijzerbedevaart, namiddag bezoek aan Brugge. De deelname in de kosten zal afhangen van het aantal deelnemers, doch de kos ten zullen zo laag mogelijk gehouden worden. Belangstellenden uit Hofstade kunnen nu reeds hun naam opgeven bij Vandecauter William. Molenkouterstraat 48 (tel. 77.75.29) of bij De Bruyn Herwig, Anjerstraat 30 (tel. 77.48.94). De Heer De Bruyn Herwig uit de Anjerstraat 30 te Hofstade, slaagde in hetgeen hij bijna een enig feit in België noemt. In zijn vogelkooi kweekte zijn koppel nach tegalen drie jongen waarvan slechts één overleed. Dat dit voor een nachtegaal een zo zeldzaam feit is wordt door deze succesrijke Dat dit voor een nachtegaal een zo zeldzaam feit is wordt door deze succesrijke vogelkweker toegeschreven aan de omstandigheid dat de nachtegaal, in tegen stelling tot bijvoorbeeld een kanarie of een parkiet, in een vogelkooi in een voor hem totaal vreemde omgeving verblijft. De nachtegaal die met goed gevolg broedde heeft de Heer De Bruyn reeds vier jaar. Het eerste vrouwtje stierf en met het tweede lukte deze unieke kweek Door de koude werd het broeden de eerste maal afgebroken. De tweede keer was een jong het resultaat. Inmiddels stelt de jonge nachtegaal het uitstekend en eet reeds zelfstandig. Het koppel is nu bezig aan een derde nest, maar wat dat zal worden is voorlopig nog af te wachten. (A.D.B.)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 10