PARKLAAN 47 9300 AALST Tel.053/77 45 26 Dank bij voorbaat (namens Nicaragua) VERZEKERINGEN BOEKHOUDINGEN U BENT WAARSCHIJNLIJK NIET, SLECHT of ÖNDERVERZEKERD Bezoek en prijsopgave op Uw aanvraag 12 - Nieuwe Gazet van Aalst -18 juni 1982 bovenvermelde teams waar ze pas echt voldoening van hun werk gaan krijgen Zolang men deze sprong voorwaarts niet kan of durft te maken, is de stap naar lokale televisie, een medium met nog meer mogelijkheden, nog zeer ver af Het loopt goed fout met onze vrije radio's. De legalisatie mag dan wel nabij zijn, doch het publiek valt meer en meer terug op Hilversum, BRT en RTBF, daar het niet meer kan geboeid worden door de programma's van de talrijke vrije zenders. Bij de BRT en de RTBF begint men blijkbaar in te zien waar het schoentje bij hen zelf wringt en pakt men uit met nieuwe formules om hun verloren luisterpubliek terug te winnen. Met een spontane en ongecomplexeerde programmatie zoals «Funcky Town», «Neem je tijd», «Radio Citée» en «Bruxelles vingt-et-un» scheert men dan ook hoge toppen. Ook de geschreven pers, die mei de komst van de vrije radio vreesde voor de totale katastrofe, weet intussen handig in te spelen op het massaal falen van deze radio's en kent vooral met zijn regionale edities en katems een ongekend sukses De behoefte aan lokale informatie schijnt groter dan ooit. Ondanks dit falen heeft het fenomeen «vrije radio», zoals we het tot nu toe kennen, toch ook zijn verdiensten het doorbreken van de monopolisatie van de BRT-RTBF met de legalisatie van de niet-openbare radio als gevolg; ëen koersverandering binnen onze nationale omroep naar een minder stugge pro grammatie, naar het voorbeeld van de grote vrije radio's uit de hoofdstad; maar vooral, en dat is misschien wel de groot ste verdienste, dat vrije radio zeker niet is wat men er tot nu toe al van gemaakt heeft. Inderdaad, nu men binnenkort uit de illigaliteit kan treden, is zeker het ogen blik daar dat men zich in deze kringen gaat bezinnen over de enorme mogelijk heden van dit medium en dat men begint te beseffen dat lokale radio toch nog wat meer is dan alleen maar plaatjes draaien. Vooral daar zich vandaag de dag de burger meer betrokken voelt bij dat wat zich in zijn direkte omgeving af speelt, kan lokale radio zeker zijn steen tje bijdragen door het openbare leven te stimuleren, lokale informatie te verstrek ken en vooral door de kommunikatie tussen de burgers onderling en tussen de burgers onderling en tussen de bur gers en de overheid te bevorderen en te onderhouden. Dit moet allemaal moge lijk zijn binnen een goed gedoseerde programmatie waarin goeie muziek ze ker primeert. Entertainment, informatie en edukatie zijn immers, beinvloeding buiten beschouwing gelaten, de voor naamste funkties van het medium radio Uiteindelijk zal men moeten toegeven dat lokale radio, ook al blijft het ama- teurswerk. moet uitgaan van een pro fessionele aanpak. Dergelijk opzet kan alleen maar gerealiseerd worden wan neer men, net zoals bij een lokale krant, over een uitgebreid team van medewer kers kan beschikken, allen met specifie-, ke opdrachten en verantwoordelijkhe den. Binnen dit kader zouden zelfs, na overleg met de RVA. werkzoekenden kunnen ingeschakeld worden. Lokale radio's zijn toch VZW's Helaas is der gelijke gang van zaken ten koste van de talrijke kleine zenders, zeg maar klubjes van een paar medewerkers groot die, ondanks hun goeie bedoelingen, vol ide alisme vanop een zolderkamertje maar plaatjes draaien voor een publiek dat hoogstens uit enkele vrienden en fami lieleden bestaat. De goeie krachten on der hen, die zich volop willen blijven inzetten, kunnen dan zeker terecht in Dat is echter nog niet alles. Wanneer men dan toch besloten heeft het radio werk wat ernstiger op te vatten, doet men er erg goed aan om in de toekomst alleen nog bekwame lui achter de mi crofoon te plaatsen; mensen die niet te veel moeite hebben om zich uit te druk ken en bij wie niet te zeer opvalt uit wel ke streek ze afkomstig zijn. Het is dan ook vanzelfsprekend dat men het typi sche «vrije radio-jargon» achterwege laat. Woorden zoals «platenboer», «hit schijf», «troetelschijf», «Lievelingsplaat», «terug in de tijd», «voor de klok van», «ondergetekende» en ga zo maar door, zijn intussen geijkte uitdrukkingen ge worden die bij gebrek aan inventiviteit zo veelvuldig gebruikt worden, dat je er bij na onwel van wordt. En wanneer je dan 's morgens met of zonder houten kop uit je bed geraakt, word je door deze «vrije jongens» op zo 'n geforceerde manier «goeiemorgen» en «smakelijk eten» ge- Verdomd klein dat de wereld wordt. Neem nu onze verste abonnee. Die woont in de States. En neem nu de Aalsterse OXFAM-Wereldwinkeldie zoekt (dringend) dekens en klederen voor het volk van Nicaragua. Aanhoudend regenweer zorgde daar voor serieuze overstromingen in de streek van Corinto (langs de kust van de Stille Oceaan). Tienduizenden vluchtelingen, 40.000 vernielde wonin gen, een haven buiten gebruik... Alles samen meer dan 100 miljoen dollar schade. OXFAM-België verzond 250.000 fr. voor geneesmiddelen, klederen en schuilmateriaal. Zo vlug mogelijk wil men ook dekens en klederen verzen den. Afgeven kan o.m. in de Wereld winkel, Hopmarkt 11, Aalst. Bijdragen kunnen gestort op per. 000- 0000028-28 met melding «overstroming Nicaragua» Dank bij voorbaat, zeggen ze in de We reldwinkel (PD.) wenst, dat op de duur zelfs je eten met goed meer verteert. De maat is echter vol wanneer er dan nog meegezongen wordt of wanneer je in een banaal tele foonspelletje voor een even banale prijs naar de kleur van de ogen of de schoen maat van de presentator mag raden. Met wat minder improvisatie en een be tere inhoudelijke voorbereiding van het programma zou men al heel wat verder staan. Alleen zinvolle en vlot gepresen teerde programma's, zonder al te veel gepalaber maar met toch wat informatie er tussendoor, kunnen het publiek, dat met de dag kritischer wordt, nog boeien. De konkurrentie onder de vrije radio's^d dan ook afnemen juist omwille van het bereikte niveau. Daarbij kan ook de vraag gesteld wor den of het niet wat van het goede te veel is dat elk lokaal station 24 uur op 24 in de ether zit en daarenboven nog uitpakt met een eigen hitparade Dergelijke ini tiatieven kunnen beter overgelaten wor den aan stations zoals Contact en Sa tellite die, gesitueerd in onze hoofstad, volop aan het uitgroeien zijn tot natio naal gerichte kommerciële stations a la RTL, voor wie eveneens ruimte moet zijn binnen onze omroepwetgeving. Naar aanleiding van onze artikelen reeks «Niet-Openbare Radio in Groot- Aalst», verzoeken we de vrije radio's, gevestigd in Groot-Aalst of al degene die zich op deze streek richten, zo vlug mogelijk kontakt op te nemen met onze redaktie. Het is duidelijk dat de ethervervuiling, zoals sommigen de huidige situatie al noemen, kan tegengegaan worden van zodra men begint in te zien dat radio maken alleen nog toekomst heeft wan neer men het over een andere boeg gooit. Hierbij is teamwork een absolute must; niet alleen op het vlak van de pro motie, de techniek en de presentatie, maar vooral op het vlak van de informa tie en de edukatie zal men over bekwa me medewerkers moeten beschikken. In plaats van pseudo-informatie over de verschillende drive-in's en inside jokes, kan men dan heuse nieuwsflitsen bren gen, die echter heel wat verder moeten gaan dan «gepikte» headlines uit de na tionale en lokale pers. Een samenwer king met de geschreven pers zou onder bepaalde afspraken zelfs zeer welkom zijn. Beide media zouden informatie kunnen uitwisselen en mekaar aanvul len, wat hun informatieopdracht alleen maar ten goede kan komen. De Nieuwe Gazet van Aalst wil alvast een eerste stap in die richting doen door de situatie van de niet-openbare radio's in een artikelenreeks te analyseren. Ontstaan, achtergrond, doelstellingen, toekomstverwachtingen, reakties op dit artikel e.d. zullen dan in de komende weken uitvoerig aan bod komen. Deze opdracht kan echter alleen maar tot een goed einde gebracht worden, wanneer de «vrije jongens» zelfs aktief bij het onderzoek betrokken worden. De vrije radio's gevestigd in Groot-Aalst of al de gene die zich op deze streek richten, verzoeken we dan ook vriendelijk om zo vlug mogelijk kontakt op te nemen met onze redaktie (Yvan Verhavert)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 12