ïiKSusftï ssrsjftsrwes,eer6eeld ,e FIRMA DELDI ié- Matthijs Piet 16 - Nieuwe Gazet van Aalst -18 juni 1982 For he's a jolly good fellow (Volkslied uit Engeland) Wat vooraf ging Wat juni 1945 voorafgaat, is mei 1945. m mei werd Schepen van Onderwijs Pierre Cornelis, voorzitter van de Een dracht, in zijn woning vermoord. De Le- debaan werd hersteld. De «gastarbei ders» en weggevoerden uit Duitsland zijn terug thuis gekomen. En verder is Aalst een stad met een paar grote ge kende fabrieken en talloze kleine bedrijf jes (vooral schoenen). In de volkswijken van Mijlbeek, in de barakken aan de kerk, maar ook in de Academie waar tal loze gezinnen hokken wordt honger en kou geleden. Maar het is mei en vrede, en dat is ook lang geleden... De Politiek met grote P, of De Wet Zo wordt op 3 juni de postcensuur opge heven. Het is dus niet meer verplicht om de taal te vermelden waarin de brief ge steld werd. Hopelijk komt er daardoor ook een einde aan de langdurige ver- traging van postbedeling, zegt de natio nale pers. Zo mag de eigenaar van een rekeninq kleiner dan 15.000 fr. nu tot 40 afha len Dat is de eerste stap naar een vol ledige deblokkering. Wanneer de Minis ter van Economische Zaken er voor zorgt dat hij de prijzen stevig in handen heeft zal het dr. Eyskens mogelijk zijn 40 /O van alle rekeningen vrij te geven. De kolenproduktie is goed. Eén zeld zaam boze journalist schrijft«Het zou er nog aan mankeren, als wij geen kolen heb ben, wie heeft er dan wel Wat voor een Gouvernement is dit dan eigenlijk Zo aanvaardt het filiaal van de Bank van Brussel in de stad van 14 tot 23 juni alle aangegeven Franse bankbiljetten. Zo deelt dr Mundeleer, Minister van Landsverdediging in de Kamer mee, dat hij het wetsvoorstel ingediend heeft, waardoor alle jonge lieden van de klas sen 41 tot 45 zullen opgeroepen wor den. De oproeping zal nog in 1945 ge beuren a Zo gaat dr. Moyersoen samen met de andere Ministers op 26 juni bij de koning in Salzburg a De politiek met kleine p, of de sfeer Wie in juni 45 een krant of een tijdschrift koopt, (voor zover deze dingen beschik baar zijn, want papier is duur en zeld zaam) krijgt 3 vaste rubrieken plaatse- hjk nieuws (beperkt), polemieken rond de koningskwestie (uitvoerig), en lijsten «dood met de kogel» of «levenslange hechtenis» (zeer uitvoerig). In deze geest moet U het bericht zien dat Het Verbond der Vaderlandse Maatschap pijen verspreidt «De zuiveringsactie gaat in volle rechtmatigheid en langs wettelijke weg onverpoosd voort. De bevolking wordt uitgenodigd alle klachten en inlichtingen, welke tot de aanhouding van verraders en economische medewerkers met de vijand ï!JL™nen ,ejden deze onmiddellijk SCHRIFTELIJK en ONDERTEKEND te sturen aan "verbond Vaderlandse Maatschappij., stadhuis Aalst» Raadslid Keymeulen haalt er in de ge meenteraad zijn voorstel door. Daardoor wordt een speciale vergoeding van 30 fr per dag uitbetaald aan deze die in het vluchtelingenoord in 40 werkzaam wa ren. 10 Aalstenaars krijgen dus een verqoe- ding van 180 fr. toegewezen. Wie een koopje wil doen moet op 12 ju ni naar de verkoop, georganiseerd door het bestuur der Registratie en Domei nen, Cumontstraat. Te koop2 auto- bakken (Vredeplein), een Duitse tank, een vrachtwagen «liggende in de sloot der wijk Kruisken te Erpe», een remor- que (Hoge Vesten), 2 veldkeukens enz... Wie het getuigschrift van burger trouw afgeleverd door de Krijgsaudi teur niet bijheeft, krijgt niets.. Tijdens de bezetting werden 3 bunkers op het grondgebied der gemeente ge bouwd 1 op het Vredeplein en 2 op de Esplanade. Het openbaar verkeer wordt hierdoor fel gehinderd. Toelating wordt dus gevraagd om deze militaire ves- tingswerken af te breken: Het Ministerie van Landsverdediging zou hiertoe toe lating gegeven hebben op 23 april. De raming der kosten wordt op 75.000 tot 100.000 fr. geschat. Aan de hogere overheid wordt machtiging gevraagd tot geldelijke tussenkomst (tot 100 van het bedrag der werken). De officiële motivering luidt «oorlogsschade aan openbare domeinen» De sedert enkele tijd uit Duitsland te ruggekomen gevangenen en werklie den worden in het hospitaal onderzocht door een geneeskundige dienst. Dr. Goffaerts zegt (na een interpellatie) dat net om een eenvoudig lichamelijk on derzoek gaat, dat niets officieels in houdt. De gemeenteraad met burgemeester A Nichels (soc.) aan het hoofd stuurt een welkom-thuisbrief aan collega J. Bo ft10)], die pas uit Duitsland weergekeerd is Op de gemeenteraad van mei is Bo- mon wegens zwakte niet aanwezig, maar in juli is hij present. Nog beslissin gen uit deze maand Deprez wordt schepen Openbare Werken. Bergh- mans wordt schepen van Sociale Voor zorg en Burgelijke Stand Op zondag 17 juli om 4 uur gaat in het stadspark voor het Dames Vredesfeest een grootse manifestatie door met 14 kindergroepen en een orkest, en dat ten bate van het ereperk. Onder het motto «De meester van de lucht» zijn er de hele namiddag doorlopende attracties met als hoogtepunt «Wie gaat van de toeschouwers de lucht in Opbouw heeft handen en hersenen nodig. Arbeid wordt in deze tijd om schreven met (voorlopig hoofdzakelijk) plichten en (weinig) rechten. De «statuten» van het gemeenteperso- neel hebben dus nog onderdelen, die van alle tijden lijken zoals «Het perso neel raag geen briefwisseling noch betrek kingen onderhoutlen met de dagbladen (art. 18). Het is ten strengste verboden drinkgeld of enige beloning te vragen. De werklieden moeten stipt aanwezig zijn op bet werk, zich van een keurige taal bedie nen, en de grootste wellevendheid en dienstvaardigheid aan de dag leggen» In duidelijke taal betekent datgeen zwart brood meer I De «Breydelzonen» Algemene Been houwersgroepering Marktgebied Aalst zouden speciale zegels uitreiken voor de aankoop van bereide vleeswaren. Zwangere vrouwen hebben recht op een eierkaart (pas vanaf de 4e maand) - De rantsoenering blijft in voege 1 zeepkaart, 2 tuben scheerscrème, 125 gram zeeppoeder, 125 gram sodakris- tallen. Vis mag voortaan vrij en zonder zegel verkocht worden. «Maar» zegt de offici ële mededeling «de zegels mogen niet vernietigd worden». En in Gent werden 30.000 ton voe dingswaren gelost. Sport en Cultuur, body and brains. Duidelijk kan je stellen dat het vereni gingsleven nog op een laag pitje staat. De accommodatie en technische entou rage ontbreekt. Het is klaar, dat het hoofd van de gewonen man eerst op Daar zat een sneeuwwit vogelken (Volkslied uit Vlaanderen) beiaardconcert, diverse harmoniecon certen, een vredesstoet, balwedstrijden, openluchtschietingen. een kermisschie- ting, een wielerwedstrijd, een vuurwerk, en (jawel) aan de Dender een groot zwemfeest... Voorts wordt er hoofzakelijk gekaart en gekaatst op de balodroom aan de Hout markt, wijk tegen wijk. straat teqen straat. En nog even geduld op 1 juli komt Cirque Semay Allerlei (of de rubriek «wordt vervolgd») Zondag 10 junide Volkskring op de Moorselbaan wordt heropend. Zondag 10 juniomhaling voor de basi liek van Koekelberg. Voortaan hebt u de vrije keuze van ge neesheer en apotheker, maar let op, in de vakantie is er voor de hele stad maar 1 apotheker open. De Sint-Vincentiusschool (Geraards- bergsestraat) richt een prachtig beeld TiSsS ÊSSMÏê «r defcatessen°0r ZU'derse Serechten, kroketten en Specialiteit van diverse lasagne Import verse ansjovis Artisanaal bereid Levering gratis Oude Gentbaan 40, 9300 Aalst - tel. 053/77.45.66 Andere punten behoren niet meer tot deze tijd «De wekelijkse prestaties bedra gen 41 uur (art. 5). De werkplaatsen wor den zaterdagnamiddag gesloten, maar de verantwoordelijken blijven beschikbaar. Een verlof van 15 dagen per jaar wordt toegestaan». Over lonen en wedden, bonen en bedden. - een plaatselijk weekblad (2 blz.) kost een geschoolde arbeider verdient 81 fr. per dag. - een arbeidster48 fr - een arbeidster onder 18 jaar: 24 fr geschoolde werklieden verdienen dus 2438.80 fr. per maand - een kuisvrouw 1798 fr (Bij deze lonen dient 75 mobiliteits- percent gevoegd te worden. Het ge- meentepersoneel behoort dus duidelijk tot de «goedbetaalde» laaq van de wer kende bevolking Over prijzen mager melkpoeder 18 fr per kg. - eieren (van officiële legkippen)2 fr. per stuk. - rijst6,25 fr. per kilo - gebrande koffie 30 fr - bloemkolen 9 fr. (hoger dan 25 cm) - kropsla 1,6 fr. - aardbeien 24 fr - aardappelen (vroege)2,85 fr. - een aansluiting op het waternet voor particulier gebruik 1200 fr - de toegezegde dotatie kolen per maand voor de komende winter (als er geen staking komt) 300 kilo. - van het eetfront komen er toch duide lijk positieve berichten «Het is de producenten toegelaten rogge, spelt en masteluin aan te wenden tot an dere doeleinden dan de fabricage van broodmeel. Waarvoor deze graangewassen mogen gebruikt worden, zal door de Mi nister van Ravitaillering bepaald worden». werk en eten staat, en dat zijn vrijetijds besteding ook in functie van deze twee primaire eisen gedacht wordt. Het is nogal typerend, dat de gemeenteraad laat weten dat, «de inrichters van bals en daarmee gehouden feesten de aanvraag moeten doen aan de burgemeester', maar dat het krediet van 60.000 fr. voor fees telijkheden geschrapt wordt Een paar schuchtere voorbeelden nochtans Op 3 juni spelen op de Haring de Ade laars tegen Schroevers (Moorsel) Op 10 juni passeert de ronde van Vlaanderen door de stad. Onze hoop gaat naar de lokale vedetten Miel Rog- giers en Maurits Van der Eist. Op 10 juni eveneens speelt de schaak club «de pion» haar openingswedstrijd. Op 24 juni is er te Brussel een algeme ne vergadering van de K B.V B. die de structuur van de aanstaande kampioen schappen zal bespreken. Daar wordt beslist dat Eendracht samen met 18 an dere ploegen in Ere-divisie zal spelen. De gelukkigen zijn 1. Aalst 2. Ander- lecht 3- Antwerp 4, Beerschot 5. Ber- chem 6 Boom 7 Brugge 8. Charleroi 9. Forestoise 10. Gantoise 11 Lierse 12. Luik F.C. 13. Mechelen FC. 14. Racing Brussel 15. Standaard 16. St - Niklaas 17 Tilleur 18. Union 19 White Star. (Lyra wordt geweigerd) Op 24 juni speelt Gabriël Verschrae- gen. pas benoemd organist aan St - Baafs te Gent. een orgelrecital in St - Martinus. Inkom 10 fr Per groep (de christelijke groeperingen werden uitge nodigd) 3 fr. Op 24 juni speelt op het plein van de Eendracht S C. Eendracht tegen een Engelse selectie «The Mountains» (be- roeDssoelers) de sterkste militaire ploeg die ooit aantrad. Aalst kermis van 30 juni tot 15 juli be looft. Er is een paarden wedstrijd, een op voor het H. Hart. Alle dankbare Aalstenaars worden verzocht de giften af te geven in de Eikstraat. De burgemeester vraagt de be- schermmuurtjes, geplaatst voor de kel derramen tijdens de oorlog voor 1 juli te verwijderen. De hr. Van Hover wordt inspecteur van politie benoemd. De binnenstraat moet weer op normale hoogte gebracht worden. De gasdien- sten hebben het wegdek na werken op abnormale hoogte gebracht. In de Schendelbeekhofstraat zijn de kasseien verdwenen De politie krijgt nieuwe uniformen, een krediet van 500.000 fr. werd hiervoor goedgekeurd. Ze krijgen bovendien een tiental nieuwe revolvers («ruim vol doende» zegt de gemeenteraad) De stad Aalst meldt, dat ze geen geld heeft voor de aankoop van een borst beeld van Montgommery. Het schepencollege gaat akkoord om een mis te laten opdragen voor de ach tergebleven politieke gevangenen. Op aanvraag van het Ministerie van Openbare Werken, meldt de stad dat ze in zake urbanisatie vindt, dat het herstel van de Molenstraat primeert. Voor de uitbreiding vindt de gemeenteraad, dat die zich vooral buiten de stadsmuren dient te situeren, met name worden Erembodegem, Nieuwerkerken en Hof- stade genoemd. Een aanvraag van A. Desmedt om met een autoscooter op de Graanmarkt of Veemarkt te mogen staan van oktober tot december wordt niet aanvaard. Freddy Caudron

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 16