zat van qafet «124 miljoen geen cadeau» nicucoG. Blauw-Roomse koalitie nog niet zeker Belachelijke straatnamen Schepen Van den Eede Komen spektakels Jaarbeurs in gedrang COMAR SPORT groot - kleinhandel VIDEOFILMS Cornelius De Schrijver niet geviefd Iwilc AALSTERSE diepvriescentrale Onafhankeiijk weekblad voor Groot-Aalst Een uitgave van v.z.w. Aafsterse informatie AUTORIJSCHOOL AALST Koolstraat 159 Schoolstraat 43 9300 Aalst s 053/21 25 56 Specialisatie Handbal Voetbal Tennis Ski Een sportzaak met ERVARING. laagste huur: 99 fr. elk genre grootste keusmeer dan 700 films elk systeem: Beta, 2000, VHS ROOMIJS EN DIEPVRIESPRODUKTEN 500-Jarige verjaardag van Aalsterse Humanist CORNEHH SCRIBONtVS GRACHEVS alostensis 1e jaargang - nr. 4 -18 juni 1982 20 fr. Het meest voorkomende idee is dat Aalst vanaf januari 1982 zal geleid worden door een PW-CVP-bestuur. Daarbij wordt door bepaalde persorganen vooropgesteld dat de onder handelingen reeds dermate gevorderd zijn dat nu reeds vaststaat dat de schepenambten en de belangrijkste funkties, zoals OCMW voorzitter reeds verdeeld werden. Namen als Gaston Van den Eede, Gilbert Bourlon, Annie De Maght, Raymond Uyttersprot, Etienne Bogaert, Chris Lievens-Borms en Robert De Pauw werden daarbij het meest geciteerd. Geen schriftelijke akkoorden Hoe meer men echter kontakt neemt met belangrijke partijfiguren en met de betrokkenen zelf, hoe meer men er van overtuigd geraakt dat een dergelijk be stuursakkoord nog niet op papier staat. Dat er wel kontakten geweest zijn tus sen bepaalde topfiguren van PVV en CVP hoeft niet meer betwijfeld te wor den, maar of dit meteen ook een schrif telijk akkoord inhoudt, is een ander paar mouwen. Zo blijken er ondertussen eveneens kontakten geweest te zijn tussen CVP en VU-verantwoordelijken. Hierbij mag niet vergeten worden dat op basis van de uitslagen van de jongste parle mentsverkiezingen de Volksunie de tweede belangrijkste partij van Groot- Aalst zou worden. Daartegenover staat dan weer dat de huidige CVP-opposi- tie weinig entoesiast is over het beleid dat de afgelopen zes jaar gevoerd werd door bepaalde Volksunieschepenen. (lees door blz. 2) Het pas gefusioneerd Aalst van 1977 heeft er goed aan gedaan in de deelgemeenten de straatnamen NIET te veranderen. Ook in de dorpen is de «Hoogstraat» en «Molenstraat» een kultureel erfgoed. Om nog te zwijgen over de kosten voor kadaster en partikulieren, die zulke veranderingen meebrengen. Blunders Vóór de oorlog heeft men zulke stom miteiten gedaan te Aalst. De Pont straat werd Brusselsestraat de Katte- straat Leopoldstraat en Hoogstraat Nazarethstraat... Gelukkig werden deze blunders goedgemaakt. Alleen zoud de kenschetsende midde leeuwse benaming Achterstraat weer in de plaats van Onderwijsstraat moe ten komen. In de middeleeuwen was op het laagste punt van de omwalde stad een dam opgeworpen om het denderende Denderwater in toom te houden. Daar om waren op die plaats de Hoge Ves ten inderdaad hoog. De plaatsnaam «Dam» werd later, na de kanalisering van de Dender, Damkaai, en dan... Fritz De Wolfkaai (naar een industieel- politikus). Ook hier zou het de moeite lonen terug te keren naar de oor sprong. Misschien kan men meteen die ganse woonwijk herwaarderen. De IJzerenwegstraat, die bijna zijn naam kwijt was voor een vergeten burge meester, heeft ook eerder nieuwe hui zen dan een nieuwe naam nodig. Burgemeesters De banaalste namen die men aan een straat kan geven, zijn die van perso- (lees door blz. 2) De IJzerenwegstraat heeft eerder nieuwe (of vernieuwdefWtiizen nodig dan een nieuwe naam. Midden Oud Hopmagazijntje opzettelijk verkrot door "De Wolf-Cosijns" Geef toe, je kijkt er moeilijk overheen, over de krantekop dat Aalst 124 miljoen «krijgt» van regerings wege. Veel reden tot juichen is er evewel niet. Primo gaat 't om een som waar men sowieso recht op heefi, secundo blijft de uitbetaling van het stadspersoneel na september onzeker. Bovendien «heeft» men het geld nog niet, zodat wellicht nog intrest aan het Gemeentekrediet betaald mag worden... A.C.O.D.-motie De deficitaire toestand van de Aalst- erse stadskas is bekend. Onmisken baar is de centrale overheid hier medeverantwoordelijk voor. In een motie van het A.C.Ó.D.-Aalst (sektor Lokale en Regionale Besturen) werd gesproken van «stelselmatige afbouw van het gemeentefonds en het laattij dig overstorten van de door de Rijks ontvanger gecentraliseerde gemeen tebelastingen». Ook het feit dat «de centrale overheid steeds nieuwe ver plichtingen oplegt aan de plaatselijke overheid zonder de meeruitgaven hiervoor te kompenseren (o,a. be staansminimum, tekorten ziekenhui zen, kerkfabrieken, enz.)», vond kri tiek. (lees door blz. 2) Het botert aj een hele tijd niet meer tussen het stadsbestuur en het stedelijk feestkomitee en binnen dit komitee zelf. Eén van de oorzaken hiervan was ongetwijfeld de belangrijke beperkingen die het stadsbestuur sinds verleden jaar aan de werking en de taken van het feestkomitee zelf oplegde. Anderzijds is het een feit dat het huidig komitee stilaan op zijn laatste benen loopt. Want gemeenteraadsverkiezin- (lees door blz. 2) Wekelijks, op maandag, aanvang lessenreeks wegkode voor het bekomen van rijbewijs auto of brommer. Verzorgde opleiding, alle kategorieën (A, B, D, F), ook met automatische leswagen! Inlichtingen en inschrijvingen H. TALLOEN, Parklaan 93, AALST *21 21 90 Jonge juwelen voor jonge mensen Juwelen De Meester Sint Jorisstraat 19 - Aalst Freds Videoclub Molendries 21Aalst sr 053/78 77 35 Groothandel Nestor de Tièrestraat 42, Aalst 053/21 43 35 Open 9 u.-12 u. en 14 u.-1 7 u. zaterdag 9 u.-12 u. Een man de zijn straatnaam meer dan vele andere begunstigden verdient, is Cornelius De Schrijver. Hij noemt zichzelf SCRIB0NIUS (in 't Latijn) en GRAPHEUS (in 't Grieks) De Aalsterse humanist verzamelde niet alleen Romeinse beeldjes en Griekse vaasjes; hij gaf ook versjes uit, in het Latijn. Bloemrijk en vloeiend, vonden zijn tijdgenoten. Maar voor ons bombastisch en uit de tijd. Het is dan ook 500 jaar geleden dat hij te Aalst geboren werd. Beroemde kennissen Misschien heeft hij -met de 36 jaar- oudere Dirk Martens nog aan de toog gehangen, keuvelend voer de nieuwste tendensen in de toen moderne literatuur. Of waren er hevige diskussies met de 20 jaar- jongere Pieter Coucke, over de lay-out van een pasverschenen naslagwerk Uit zulke informele kontakten groeide dan kulturele samenwerking. In 1514 drukt Dirk Marters «ANDROTHEGO- NIA», een dichtbundel van Cornelius. In 1549 verschijnt een verslag van «De seer wonderlycke incompst van den hoogmogenden prince Philips van Spaignien». Ditmaal is Pieter Coucke de uitgever én illustrator Ketter te Antwerpen De jongste Aalsterse familie De Schrij ver verhuisde naar Antwerpen, hét renaissance-centrum van Vlaanderen. Hij werd er stadssekretaris, maar werd gebroodroofd omwille van zijn protestantse overtuiging. Het esta blishment dwong hem zijn «dwaling» af te zweren op de Grote Markt te Brussel en in de hoofdkerk van Ant werpen. (lees door blz. 2)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 1