Het gildenhuis straks als nieuw Tekenwedstrijd voor kinderen TOEN ELK KIND NOG EEN (TOE)NAAM HAD. Nieuwe Gazet van Aalst -18 juni 1982 - 9 Jonge juwelen voor jonge mensen Juwelen De Meester Sint Jorisstraat 19 - Aalst Het Erembodegem van vroeger op papier... Niet 20 lang geleden verscheen een tweede, bijgewerkte uitgave van de brochure "Te Erembodegem kreeg ieder kind zijn naam". Een klein gezelschap verzamelde daarin een indrukwekkende lijst "toenamen" die in Erembodegem bekend zijn, of waren... Dromend van een volwaardige heemkundige kring "Nut en Vermaak", kwam ondertussen al een tweede publikatie op de markt. Boeiende lektuur, maar toch niet genoeg bekend Pioezekens, Sislabie, Kakkeloentjes, Den Brozen. Lippe Peken. Langenan- tes, Drispalenes, Spontjes, Lowieken Verniet, Den Djeffer, Beroeste Nolje, Pirrewitjes en Pippers... honderden toenamen staan er in die twee brochu res. Want vroeger hadden de Erembo- degemnaars natuurlijk wel een officiële familienaam, maar wie kende die Zo'n toenaam echter, meestal gekoppeld aan een voornaam, daarmee wist je wel over wie je het had. Marcel van Oscar Van Jan Den Bakker en van Malvine van Peters Treze, Marcel Daelman dus, is de stuwende kracht achter dit verzamelwerk. Geen hoogdravende wetenschappelijke studie, dat lag niet in de bedoeling, maar een "hoorbeeld" van het vroegere Erembodegem ophangen. Als herinnering aan een verleden dat steeds verder afdrijft: de praktijk van de toenamen sterft immers uit en de jongeren zijn ervan vervreemd... In het eerste boekje vind je, per straat of wijkgerangschikt, honderden typisch Erembodegemse toenamen. Zorgden mee voor het opzoekwerkOmer Breynaert, Frederik De Schrijver. Jozef Hoefs, Frans Roels, Marcel Temmerman en Albert Van Nieuwen hove. Den Hoek en de Bosuilen Positieve reakties op deze eerste brochure leidden tot het verschijnen van een tweede. "Wie? Petrus Van Vaerenbergh Zijt gij soms ne zoon van Do van Pie van Krolle Lie van Erembodegem dat is de titel voluit. Ze is grotendeels het werk van de nu 82- jarige Frans (Petrus) Verdoodt, die op het Hageveld woont. Hij ontvouwt daarin een eigen teorie omtrent de geschiedenis van Den Hoek, het Hof Zomergem, het "Sterrewalle- ken" en andere oude plaatsnamen. Erembodegem zou lang geleden, net zoals Aalst, een burcht gehad hebben (Burchtstraat), en versterkingen langs de historische weg Keulen - Boulogne (die over de huidige Groenstraat en Hogeweg liep). F. Verdoodt situeert die middeleeuwse versterkingen aan de schietbaan de Aalst, en in Erembodegem een op Hof Zomergem, het Sterrewalleken en aan de Bredestraat,... Erembodegem zou toen voor het Graaf schap Vlaanderen strategisch belang gehad hebben tegen het veroveringslus- tige Hertogdom Brabant. In kleine druk volgen dan nog dertien bladzijden met toenamen van en anek dotes over Erembodegemnaars. Hieraan werkten ood Gustaaf en Albert De Schepper, René Van Hoefs en Frans De Wit mee. F. Verdoodt rondde het geheel nog af met een gedetailleerde kaart van Den Hoek zoals die er rond 1900 uitzag met percelen, bebouwin gen, namen en al. Deze brochures kosten elk 40 fr. en kunnen enkel bekomen worden op dit adres: Termurenlaan 13, 9440 Erembodegem. Wie aan verdere Nuttige en Vermakelijke projekten van de heem kundige kring wil meewerken neme kon- takt op met Marcel Daelman. Hem zijn we ook dank verschuldigd omdat hij ons toestond uit hun werk iets over te nemen in DNGvA. We kozen de toenamen van de "Plesj", want daar houden ze dit weekeinde zomerkermis. (KN) TOENAMEN OP DE PLESJ Backers, Baelens, Basens, Boerkes, Broe-e-kes, Broisens, Brontjes, Clerkens, Cockens, Jakallens, Kessels, Kesters, Kletters, Manoe-es Marientjes, Pekkers. Pluuters, Pie-es, Pioejekes. Pitjes. Pijpkes. Proutens, Proutepienens, Proskes, Robeinjes, Scheipers, Slimmes Snoiers, Soe-es, Stekkers, Strippers. Beroeste Nolje. Bolle Mitj. Bosman, 't Boeltjen, 't Boerinneken, en Bok, den Brodden, Gazzewieze, den Dikken, den Doet, den Doken-,, oit den Drip, de Gazet, de Goeien. de Gendarm, 'n Hove nier, Jakallenssmed, Kadie, Klein Miekes, Kloet, de Kocher, Kodoe Kodoe, de Krik Lange Liza. Van Sterm. Madam Slap, Malbroek. Maldrie, Manke Mienen, Mees ter, "t Metteken, Tichtes, Trompetters, Van Ouvers, Vicas, dé" Mis, Mojlers. van 't Mosselkot de Nieven Boer. Noe-ken Troit, 'n Oiseren, oit de Poe-et. Paasken. Pech, Sintje Metten, Slech, De Stoemp, Tichtje Pench, Vossen Tier, Zatte Rinneke, Zwette Wanne Maaa... nu is het aan ons... (BDWJ Het parochiehuis van Erembodegem-centrum stond met op instorten, maar er haperde wel al een hele boel. Gebouwd in 1935 had vooral het dak al te veel stormen moeten trotseren. Er werd gespaard voor een niuw en dat ligt er ondertussen al een tijdje op. Maar van die werken maakte men gezwind gebruik om nog meer op te k Het parochiehuis van Erembodegem- haperde wel al een hele boel, Gebouwd centrum stond niet op instorten, maar er in 1935 had vooral het dak al te veel Fietsen, fotoapparaten, posters en nog veel meerallemaal prijzen die op jou liggen te wachten. Als je tussen zes en twaalf jaar bent, jongen of meisje, mag je meedoen aan een plezierige teken-, schilder- en gedichtenwedstrijd. Hoe speel je mee Als je in je school nog geen deelnemingsformulier hebt gekregen kan je het halen in het reis bureau Van Daele in de Stationsstraat te Erembodegem. Schrijf daar dan je naam op. je adres en je leerjaar. Dan kan je aan de slag je maakt of een tekening, of een schil derij of een gedichtje, het telt allemaal. Waarover Rond het thema "onze straat" Het moet wel vlug binnen komen vóór zondag 20 juni in je school of in het reisbureau. Twee leraars van de akademie en een jeugdsch rijf ster kiezen dan de mooiste uit, per leerjaar natuurlijk. Als je iets wint word je persoonlijk verwittigd en mag je donderdag 24 juni je prijs komen afhalen, om 19 uur. tijdens de zomeravondmarkt dus Inrichting bureau Van Daele. (KN) stormen moeten trotseren. Er werd ge spaard voor een nieuw en dat ligt er on dertussen al een tijdje op. Maar van die werken maakte men gezwind gebruik om nog meer op te knappen de zolder ing werd vernieuwd en de bevloering werd veranderd - de vervelende trapjes in de zaal zijn voorgoed weg. Elektriciteit in de zaal. op de scène en in de gan-gen werd ook aangepast aan het houtwerk aan de voorgevel werd vervangen. Men werkt koortsachtig om tegen 26 juni goeddeels klaar te zijn, want dan wordt in het vernieuwde Gildenhuis het afscheidsfeest gehouden voor E.H. Pastoor De Pelecijn. Schilderwerken binnen en buiten worden daarna aangepakt. Hoeveel dit gekost heeft vroegen wij aan een Betrouwbare Bron... "Redelijk veel." Bijna zo ge heimzinnig als de naam van de nieuwe pastoor die men in Erembodegem elke dag verwacht... (KN) De veie aktiviteiten van Erembodegem-kermis staan uitvoerig aangekondigd in het ar tikel op deze bladzijde. Vrijdag 18 juni Om 18u.45 start de 16e grote prijs Forum, avond-criterium voor liefhebbers BWB (70 km). Vertrek café Roomshof, aankomst café Forum. Zaterdag 19 juni - Kermis poppenkast, fanfare, nacht der vrije radio's... zie artikel - Grote Bakschieting vanaf 17u.30 en pitjesbak en ajuinworp in café 't Dobbelken (Hogeweg). Ten voordele van Basketbalklub Erembodegem. Parel- hoenen en kippen als prijzen. Ook de dames mogen meedoen. - M.T.C. Cobra's houdt een barbecue in lokaal Café Vissershof om 19 u. Zondag 20 juni - Kermis eetfestijn, muziekfestival tentoonstellingen. Eureka-nacht... zie artikel. - Kermis: eetfestijn, muziekfestival, tentoonstellingen. Eureka-nacht.. zie artikel. - Grote Bakschieting van 9 u tot 13 u. t.v.v. BBC Erembodegem. in café 't Dob belken. Weer pluimvee te winnen. - M.T.C. Cobra's rijdt naar Dison (Verviers). zo'n 460 km Vertrek om 6 u aan café Vissershof. Inschrijvingsgeld 250 fr. (geen 49 cc.). - T D. in zaal Gerstenhof met DJ Van Den Heuvel Begin 17 u.. toegang 50 FR Maandag 21 juni - voormiddag Juul Kabas (zie artikel) Dinsdag 22 juni - Kaatswedstrijd (zie artikel) - Kioskkoncert Keppestraat (Forum) door de Harmonie "Hand aan Hand" Woensdag 23 juni - AA-groep "Om Mekaar" om 20 u. in de Crypte. - KAV fiets-je-fit-tocht om 20 u. Donderdag 24 juni Kermis eerste Zomermarkt en vuurwerk zie artikel - Koorherhaling "A Capella" om 20 u. in de Crypte. Mag uw vereniging, uw aktiviteit ook in deze kalender Zeker gratis zelfs Stuur je berichten en aankondigingen (gedetailleerd) naar de streekverantwoordelijke voor Erembodegem De Nieuwe Gazet van Aalst, p.a. K. Nijs, Pater Rasschaertlaan 54, 9440, Erembodegem. Voor Terjoden DNGvA, p.a. Paul Geerts, Berkenlaan 22, Erembodegem. Bij stormweer zou het feest helemaal niet kunnen doorgaan, want de Erem bodegemse gemeenteschool heeft geen geschikte zaal. Gewoontege trouw stonden dus zo'n vijfhonderd stoelen op de speelplaats, allemaal bezet, en een pak mensen keken rechtstaand toe. En de zon kwam er door, gelukkig. "Maaa... nu is 't aan ons klas!" Leerlingen en leerkrachten die samen een estafette lopen, zo opende men verleden zondag het schoolfeest. De kleuters van 't Zavelke volgden met een nummertje joggen op disco-ritme, en die van het Centrum maakten er een kleurrijk circus van. Clowns, leeu wen en akrobaten brachten er de schwung in. Het applaus was tot voor bij het Kerkplein te horen. Het eerste, tweede en vierde leerjaar B bewezen dat ze al een stukje kunnen volks dansen. De uitschieters van de dag waren ongetwijfeld wel de turnreek- sen van het vierde leerjaar A en de toestelsprongen van het vijfde en zesde leerjaar. De ouders stonden er van te kijken, hoe hun jongens en meisjes als kleine turnkampioenen, in de maat een zeer beweeglijk, verzorgd spektakel opvoerden. Ook de cow boys en indianen van het derde leer jaar oogstten sukses met een muzi kaal ondersteunde veldslag; de vre despijp werd niet vergeten. De talentrijke turnlerares Marijke Robijns had er echt werk van gemaakt, en ze verdiende zeker de bloemen die ze er achteraf voor kreeg. Overijverige vaders en opa's vereeu wigden hun nazaten met foto- en fil mapparatuur. Als ze er niet op tijd bij waren, was er altijd nog wel van lang tevoren ergens een hoog stemmetje te horen: 'Mfaaa!... nu is 't aan ons klas!". Volks en speels Senator De Kerpel en schepen Roels waren verontschuldigd, werd verteld, maar da's geen reden om de kinderen hun zwembrevetten en prijzen te onthouden. Vier toekomstige top zwemmers haalden al hun 800 meter- zwembrevet: Mario De Kerpel, Gun- ther De Paepe, Hans Mertens en Pas cal Van Snick. Even trots is de school op de leerlingen die ereplaatsen behaalden in de Interscholen Atletiek wedstrijden, ingericht door het stede lijk sportkomitee van Aalst. Lauwer kransen dus voor Jurgen Eeckhout, Danny Perreman, Gunther De Paepe, Johan en Bart Roggeman. Wie daar geen prijzen behaalde, kon terecht bij de volksspelen: tafelke gelspel, stuivertje schuiven, gerrebol- len, ringwerpen enz... Lange rijen kin deren stonden aan te schuiven om mee te spelen, en de stand van de prij- zen kende het eerste uur geen rust. Redenen tot tevredenheid te over dus voor de leerkrachten, ouders en de mensen van de oudervereniging. (KN) Direkteur S. Temmerman straalde: hoe ze het hierboven klaarspeelden in dat hele regenweekeinde precies de uurtjes van het schoolfeest droog en zonnig te houden, weet hij nog niet. Maar het kwam zeer geod uit, dat wel. Zo zie je maar dat kaarsjes branden toch nog zin heeft, misschien. In elk geval werd het een geslaagd schoolfeest. En maar spelen... (BDW)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 9