j Nieuw zwembad open vóór eind 1982 Omgeving nieuw zwembad wordt pareltje Jan Caudron bezorgd om jeugdbeleid Twee maand kwis-rust 6 Nieuwe Gazet van Aalst - 2 juli 1982 Bijna 50 jaar nadat één van de eerste zwembaden van het land in Aalst voor het publiek werd opengesteld, zal de sportieve Aaistenaar een duik kunnen nemen in het heldere water van het nieuw stedelijk zwembad nabij de Aelbrechtlaan. Zoals het kultureel centrum kende de bouw van dit zwem bad ook de klassieke administratieve en financiële lijdensweg, maar toch speelde het huidig stadsbestuur het klaar om vier jaar na de eerste spadesteek om dit moderne komplex op te richten. De principebeslissing voor dit nieuw zwembad dateert echter ook reeds van 29 september 1970, zijnde amper enkele dagen vóór de gemeenteraadsverkiezin gen. Als ontwerpers werden architekt De Witte van Wetteren en ir. M. De Pot uit Aalst aangesteld. De eerste architekt, die ondertussen het architektenbureau Agora oprichtte kreeg de opdracht voor de architekturale studie, terwijl ingenieur De Pot zorgde voor de betonstudie. Op de gemeenteraad van 25 november 1971 keurde men het voorontwerp van de ruwbouw goed. Het jaar daarop ge beurde er een grondstudie door het Rijksinstituut voor grondmechanica op de terreinen bestemd voor het nieuw zwembad Vier jaar lang werd er dan vergaderd en gediskutieerd, waarbij de plannen veel vuldig wijzigden, waarna het eigenlijke ontwerp van de ruwbouw goedgekeurd werd op de gemeenteraad van 28 okto ber 1976. Enkele maanden voorheen was er een ministriële goedkeuring geko men. Op basis hiervan werd er een open bare aanbesteding uitgeschreven op 9 december 1976. De werken werden toe gewezen aan de aannemer Vinck-De Bruyne in zittingen van het schepenkol lege van 23 december 1976 voor een bedrag van 84.102.316 fr. BTW Met de werken werd echter slechts ge start op 20 november 1978. Deze zijn ondertussen dermate gevorderd dat de opening van het zwembad vrijwel zeker voor het einde van het jaar zal kunnen plaatsgrijpen. Olympisch Bij een rondgang van de pers, in aanwe zigheid van schepen van openbare wer ken Jan De Neve en zijn medewerkers, kon men zich een duidelijk idee vormen van hoe het gebouw er in de toekomst zal uitzien. Centraal in het geheel is natuurlijk het zwembad zelf. Met een lengte van 50 m. voldoet het echter niet aan de algemeen geldende olympische normen. De oor zaak hiervan is te vinden in de breedte varc de zwembanen, die normaal 2,5 m. moet bedragen, maar in Aalst geredu ceerd werd tot ongeveer 2 meter. Anders zou men immers slechts over 6 banen kunnen beschikt hebben, wat onvol doende was om kompetitiewedstrijden in te richten. Opvallend is wel dat men van meteen aan geen instruktie- of kinderbad voor zien heeft. Gezien de minimumdiepte van het bad bij normale opstelling zal beperkt blijven tot 82 cm. kan het voorste deel van het zwembad als instruktiebad gebruikt worden. Zo nodig kan de diepte dan achteraf verhoogd worden tot 1,10 meter. Hetzelfde geldt voor de maxi mumdiepte die in normale periodes 2,70 m. zal bedragen, maar bij wedstrijden tot 3 meter kan gebracht worden. Belangrijk is wel de zeer ruime cafetaria die uitzicht geeft op de zwemhalle. Deze cafetaria bezit tevens een ruim ertfzonnig terras langs de zuidkant, waarvan nu reeds kan gesteld worden dat het sukses ervan verzekerd is. Terloops weze ver meld dat dit cafetaria, zoals trouwens alle andere installaties ook toegankelijk zal zijn voor mindervaliden. Hiervoor worden trouwens aparte omkleedhokjes voor zien. Zoals in vele andere steden (vb. Oostende) zullen deze hokjes perma nent kunnen gebruikt worden door de ba ders. Deze hebben dan de mogelijkheid om hun kleren in hermetisch afgesloten kastjes op te bergen. Dez«4<astjes zijn er voorlopig nog niet gartiat men nii volop aan bevloer!ng^éfh planneringswerken bezig is. Langs douches en voetbaden, die bij middel van fotocellen in werking treden, kunnen de zwemmers het eigen lijke bad bereiken. In het komplex werd ook een grote ruimte voorbehouden voor een sauna-installa tie, maar deze zal voorlopig bij gebrek aan geldmiddelen, niet ingericht worden De-ruime gemeenschappelijke kleedka mers voor jongens en/of meisjes zullen het wel zijn, omdat men nu éénmaal een belangrijke toeloop van scholen ver wacht. Verrassend bij de rondgang was ook het ruime appartement dat voor de concierge voorzien is Deze beschikt niet alleen over een grote living en drie slaapka mers, naast een keuken en een badka mer, maar ook over een eigen garage Wat een verschil met wat één week eer der zagen in het cultureel centrum Kostprijs Daar waar de ruwbouw oorspronkelijk geschat werd op een kostprijs van 81,2 miljoen zal deze tenslotte 99,7 miljoen kosten Buiten enkele details is deze ruwbouw vrijwel volledig klaar De tweede duurste post van het zwem bad is de centrale verwarming met een bedrag van 12.865.725 fr. Belangrijk is wel dat het water zal verwarmd worden met interstoom. De filter en zuiverings installatie van dit water kost 11.604.467 frank. De kostprijs van de ontkleeduitrus- ting zal 5.242.859 fr. bedragen, terwijl de elektriciteitsinstallatie 3.780.569 fr. uit gaven vergt. De verwarmingsinstallatie en warmte pomp bedraagt 3.196.786 fr., terwijl het sanitair tenslotte een uitgave zal vergen van 2.337.164 fr In totaal verwacht schepen De Neve dat het geheel komplex zowat 145 miljoen zal gekost hebben, waarvan echter een principiële belofte bestaat tot subsidi ering van 60.475.000 fr. door het Minis terie van Nederlandse Kuituur. Over deze belofte is reeds heel wat te doen geweest, want tot op heden zag Aalst nog geen frank. Vooral politieke re denen zouden hiervan aan de basis lig gen. De huidige minister Poma schijnt echter heel wat meer geneigd te zijn tot het uitbetalen van het geld (of een deel ervan) dan zijn voorganster Minister De Backer. Dit alles belet echter niet dat de stad vol op verder werkt aan de realisatie van het nieuw zwembad, wat meteen het be langrijkste projekt zal zijn dat onder de huidige bestuursmeerderheid tot stand kwam. (M.P.) Als alles verloop! zoals gepland wordt de omgeving, waarin het nieuw zwembad aan de Albrechtlaan zal ingepland zijn, een juweeltje. Na het bouwverlof wordt aldus gestart met de aanleg van de nieuwe verbindingsweg tussen de Albrechtlaan en de Bergekou- terstraat. Deze weg zal niet alleen twee aparte rijstroken omvatten, maar tevens een fiets pad in eigen bedding naast een voetpad. Om de nieuwe parkings naast het zwembad te bereiken worden aparte uitwijkstroken aangebracht. De groenaanplan- tingen zorgen er tevens voor dat de lawaaihinder, o.a. voor de aanpalende woonwijk in het Baron Moyersoenpark tot een minimum herleid wordt. Gans de omgeving van het zwembad wordt trouwens een tweede stadspark voor Aalst- rechteroever. Hierbij wil men de bestaande bedding van de Molenbeek maksimaal benutten. Door deze beek op een bepaalde plaats te verbreden hoopt men in de toekomst een kunstmatige vij ver aan te leggen, welke meteen bij zware regenval als spaarbek ken voor het overtollige water kan dienen. Aldus hoopt men de regelmatige overstromingen van de lager gelegen Bergemeersen te kunnen indijken. Om het geheel nog attraktiever te maken is het tevens de bedoeling van het stadsbestuur om de oude afge broken Zwarte Hoekbrug in dit park het op te richten. Dit alles is echter nog toekomst muziek. Voorlopig zal men zich beperken tot de aanleg van de bovenvermelde verbindingsweg en de nieuwe parking omheen het zwembad. Deze parking zal plaats bieden aan een honderdtal voertuigen en 7 autobussen. Ook de fietsers krijgen hun aparte stallingsmogelijkheid. De kost prijs van de aanleg ervan wordt geraamd op 11.799.928 fr. voor de weg zelf en 6.813.935 fr. voor de omgeving. (M.P.) Dat kamerlid Jan Caudron veruit het bedrijvigst parlementslid is van ons arrondis sement bewijst hij voortdurend met zijn aktieve deelname aan de openbare be sprekingen zowel In de Kamer als In de Vlaamse Raad. In april II. was hij de woordvoerder van de VU bij het begrotingsdebat over Ont- wikkelinssamenwerking. Verleden week hield hij een merkwaardig pleidooi voor Alternatieve Energie tijdens het fameuse energiedebat. Deze week stond hij opnieuw een half uur op het spreekgestoelte ter gelegenheid van de bespreking van de begroting van de Vlaamse Raad voor 1982. In zijn toespraak had Jan Caudron het vooral over het Jeugdbeleid en de Sport. Spreker is van oordeel dat de Vlaamse Gemeenschap met een mini-dokatie geen degelijk beleid kan voeren en dat de besparingen op verkeerde posten worden doorgevoerd. In het Jeugdbe leid moeten vooral de kansarmen en de kinderen het meest inleveren, tér- wijl zij in krisistijd extra zouden moeten beschermd worden. De jeugdwerkloosheid drijft vele jon geren in probleemsituaties. Waarom dan uitgerekend snoeien in de toela gen voor jeugdwelzijnsverenigingen Jan Caudron zal zijn amendement ter stemming leggen waarin de toelagen minstens op het peil van verleden jaar wordt behouden, Ook de speelpleinen, jeugdgroepen en jeugdmuziekscholen vallen onder de hakbijl. Dit vindt spreker totaal onaanvaardbaar. Zoals het algemeen kultuurbeleid is ook het jeugdbeleid niets anders dan een centralistisch, favorizerend en onsamenhangend subsidiebeleid. Méér dan de helft van de begroting wordt versnipperd over meer dan dui zend lokale en sub-lokale jeugdvereni gingen. Ter plaatse is het beeld vrij chaotisch met overlappingen, diskri- minatie en willekeur. Er bestaat ook geen inspraak van de jeugd zelf Zalig die-vrede brengen, zonder daarvoor zelfzuchtig in de kijker te willen lopen 1In het jongste «Kontakt» (oudleerlingenblad St.-Maarteninstituut) schrijft Andreas Verleysen namens K.S.A. Sint-Maarten beschouwend over de meege vallen teaterbewerking door deze groep van het «Vredesboek» (naar B. Ben son). Een citaat«Wij waren de eersten in het Aalsterse christelijke kamp (sic) die zich zover en zo ondubbelzinnig voor de Vredeskar gingen spannen». 2. Flink hoor Maar vergeten wordt eventjes dat Jebron-mensen aktief deelnamen aan de werking van het plaatselijk VAKA-komitee, terwijl K.S.A. Sint-Maarten zich als groep distancieerde van het «middel betoging» n.a.v. de Vredesdemonstratie in oktober '81Vergeten wordt de rol van de Katholieke Filmliga die een volle vrë- desfilmzaak bij mekaar bracht. Vergeten wordt notabene dat de groep zelf weigerde in te gaan op de vraag van theater Lanseloet om samen aap het Vredesboek-toneel te werken, i.p.v. (vreedzaam te konkurreren. Om de glansrol van K.S.A. Sint-Maarten nog wat meer in de verf te zetten worden bij het haar getrokken waarheden verkondigd. Zo zou de oktobermanifestatie toch maar «veel politieke manipulatie» geweest zijn. Zo zouden ër ook op de Aalsterse fakkeltocht «rode vaandels voorop» gedragen zijn, en geen kristelijke symbolen. Ondergetekende zag enkel fakkels en sloganbordjes. Nee, jongens (en meisjes, want de groep is gemengd), «vrede» is een teer goedje. Eerlijk mee omspringen, nooit luid van de toren blazen en nooit zelfvoldaan zijn Overigens namen jullie een fijn initiatief, maar da s hier buiten kwestie. (G) De helft van tien kwis-avonden in de zaal Netwerk, De Ridder straat is nu afgewerkt. Wie er één maal bij was komt na de lange rustperiode ongetwijfeld terug voor de tweede helft die zich span nend aankondigtop 3, 10 en 24 september, en op 1 en 15 okto ber. De jongste avond werd fijn georganiseerd door «Asdammen» die de zestig vragen mocht stellen. Eerst klonk echter een warm applaus voor Dirk Daelemans, ploegleider van «De Fuifnummers», die bloemen en een paar... pantoffels kadeau kreeg. Dirk zou 's anderendaags immers in het huwelijk treden. Opnieuw bleken de spitsvondige vragen het resultaat van ontel bare uren opzoekingswerk. Een paar ploegen bleken er aan van- kelijk niet tegen bestand, en na de eerste tussenstand bengelde «Hoe grijzer hoe wijzer» zelfs aan de staart. Toen reeds werd een forse opmars voorzien van «Opba» die in elke pronostiek de plaats aan «Volgend jaar beter» moet afstaan. De lach was alweer niet uit de lucht, maar de eindsprint van de vijfde avond werd hardnekki ger dan ooit betwist. De specialisten-ploeg uit Opwijk-Baardegem met Willy De Ridder, Mare de Bie, Louis Aelbrecht, Hubert Siben en Gilbert De Block won overtuigend. Uitslag vijfde avond Opba 49 p.; Volgend Jaar Beter 44 p.; De Rossers 38 p.; Coclox-clan35 p.Stam Tien 32 p.Hoe grijzer hoe wijzer28 p.; Fuifnummers: 27 p.; Bende van Jan de Lichte: 26 p.; Polu- gama25 p. (PK) De Volksunie vraagt eerder een stimu leringsbeleid, dan een subsidiebeleid. De overheid moet vooral voorwaarden scheppen Als antwoord op de bewegingsar moede en de houdingsafwijkingen ten gevolge van overdreven komfort pleit de volksvertegenwoordiger voor één uur lichamelijke opvoeding per dag in de scholen. Als oud-sportleraar beschikt hij over talloze bewijzen dat meer beweging niet alleen de fysieke maar ook de intellektuele prestaties bevorderen. Caudron noemt het Bestuur voor lichamelijke opvoeding, sport en openluchtleven afgekort BLOSO een slecht funktionerende CVP-burcht waar de Vlaams-nationale strekking krachtens het kultuurpakt zwaar ondervertegenwoordigd is en vraagt de minister wanneer hier eindelijk de wet zal toegepast worden. Met deze interpellatie rondt kamerlid Caudron een parlementair jaar af. Na de elf-julivieringen vertrekt hij met zijn gezin naar het Zuiden, waar hij zijn woorden en daden wil omzetten door aktieve sportbeoefening zwemmen, zeilen, tennissen, schaken, strand- spelen met vrouw en kinderen en het lezen van een spannende detektieve roman. Het jeugdkoor tijdens de eucharistieviering. (OJ) Heel wat belangstelling voor de feestelijkheden in de O.L. V. kerk te Mijlbeek. (OJ)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 6