DERTIENDE PIKKELING OP EN ROND Dertien jaar "V.V.V. De Faluintjesstreek "De Faluintjes" "Faluintjes", what's in a name Bloementapijt met "klavertje-vier" En de toekomst i Voor behoud van het erfgoed uit het verleden met als nieuwe optie rekreatie of zacht toerisme werd de V.V.V. "De Faluintjesstreek" in 1969 opgericht door mensen uit Baardegem, Meldert en Moorsel waarbij zich even later Herdersem aansloot. Levende folklore dus waarbij oude werktuigen, en naderhand ook oude .machines weer aan bod kwamen. Bovendien werd het een ongedwon gen, ongeknutseld feest met een in gezinsverband doorlopend te genieten programma en terruggrijpen naar vroegere eetgebruiken. Voor de 12.00 inwoners van "de Faluintjes" werden "Pikkeling" en "Faluintjes" dan ook herdenkingste kens. Gaandeweg immers evolueerde het Pikfeest tot Pikkeling, een totaalma- Een hele waaier natuur en kuituur werd aange boden waarbij evenwel eerbied werd gevraagd voor behoud van de landbouw. Als veruitwendi- ging en blikvanger kwam een gloednieuwe for mule uit de buseen zomers Pikfeest telkens op een wisselende hoeve waarbij funktie en schoonheid van boerderijen in het licht werden gesteld. Terruggrij- pend naar het ritueel van de hande narbeid van de landman werd aanges loten bij de typisch Vlaamse vreugde bij het oogstgebeuren. Op de kaart daterend van 1772 en te Parijs bewaard in de "Archives Natio- nales", een dokument getekend door gezwoten landmeter G. De Deken, komen tal van namen voor. Zo de "Cluyse dreve", de "Dreve van Affligem", "Waever", de "Beke" (Molenbeek) maar ook "de Falloentjes". Dit was op aan- wijziging van Judocus Van Brempt, boswachter en officier van Affligem. De naamgever van de V.V.V. "de Faluintjes" bestaat momenteel vooral uit wei land maar was vroeger een moeras dat zich uitstrekte van aan de pastorie van Meldert tot aan de kerk van Moorsel. In de loop der tijden veranderde de schrijfwijze van dit gebied meerdere malen. Uit de gekende namen citeren we "Fauluynten", "Falüluyn", "Falluyntjens", "Falaën", "Fallointjen" en "Fallanten". Etymologisch lijken voor het begrip "Faluintjes" meerdere verklaringenaan- vaard Het oud Frans woord "Falourdes" dat houtbussels of takkenbos betekent zou de naamgeving uitleggen. Waarschijnlijk werd deze moerasachtige plaats eertijds doorwaadbaar gemaakt door houtbussels in het water te deponeren. Dit sluit dan aan bij het begrip "Falaën", een verlaten, moerassige streek. Een gemeentenaam trouwens terug te vinden in de vallei van de Molignée, bijri viertje van de Maas. Anderen zijn dan weer de mening toegedaan dat het om een verbastering zou gaan van het Franse woord valleé, in casu de vallei van de Molenbeek, die in het Kravaalbos ontspringt en na de Faluintjes te hebben doorkruist via Waver en langsheen het Beukenhof in de Dender te Aalst uitmondt in de nabijheid van het goederenstation. Welke ook de juiste interpretatie moge wezen, bij kombinatie van beide geci teerde mogelijkheden komen we alvast kort bij de historische realiteit. (Hm) nifestatie met aandacht én voor de natuur én voor kuituur in diverse facetten. Telkens ook opnieuw een tentoonstel ling met als thema het oogstgebeuren en de landelijkheid van de streek waarbij het bekroonde werk door de V.V.V. wordt aangekocht. De Faluintjesgraangenever algemeen gewaardeerd, die ook buiten de Pikke ling voor sfeer zorgt kreeg ondertus sen "Faluintjeskoffie" als broertje. Beiden stellen het wel. Aan de alomgeprezen Faluintjestafel zitten vele verenigingen, ook van ver buiten de eigen regio, aan in het rus tieke Gasthof Vonck in de schaduw van de gerestaureerde Baardegemse St.-Margaretakerk. Aan de gevel van de Gudula-kapel te Moorsel wordt ieder jaar een bloementapijt gespreid met produkten van de plaatselijke teel ten. Tapijt dat telkens een of ander facet van de Faluintjes beklemtoont of aansluit bij de aktualiteit. Wandelaars en groepen allerhande bezoeken het jaar door de hele streek, meer bepaald het Kravaalbos en de vlegeldorsers van de Faluintjes zijn met begeleiding door de Faluintjeska- pel een veelgevraagde en suksesrijke groep. (Hm) De geschiedenis van de Faluintjes grijpl Alpen in Zuid-Europa omhoog werden gi laaggelegen Vlaamse land uit de zee op i vormt tussen Vlaanderen en Brabant, i onderlaag van deze steen bewaart nog sti zee-tijd. Tal van wetenschapsmensen k' tocht. En vaak met sukses. 6 Nieuwe Gazet van Aalst 23 juli 1982 Het bloementapijt dat de V.V.V. elk jaar op het Dorp te Moorsel spreidt is reeds aan de elfde editie toe. Wat eerst een bescheiden poging was groeide uit tot een realisatie die een plaats heeft verworven in het kader van de Pikkeling enerzijds en anderzijds van de pro motie van een der belangrijkste teelten uit de streek van Aalst. Van een oppervlakte van amper 16 m2 evolueerde het tapijt tot een respekta- bele opppervlakte van 50 m2, een halve are. Waar bij de aanvang een hoopje zand als basis diende wordt er momenteel liefst 20 ton aangevoerd waarop mins tens 35.000 snijbloemen worden geprikt. Aantal dat vanzelfsprekend gekonditioneerd wordt door aanbod en derhalve ook door de prijs van de streekeigen bloemen. Een dergelijk aantal bloemen aankopen is trouwens voor de V.V.V. onmogelijk aan prijzen die wel voor de kweker te goedkoop doch voor de V.V.V. te duur zouden uitvallen. Stadsbestuur en de S.V. Bloemenveiling Flora bieden hier ech ter een helpende hand. Ook via andere faciliteiten maakt het Aalsters stadsbestuur deze realisatie mogelijk. Sinds een tweetal jaren hebben de ontwerpers, Paul Stockman en Alfons Callebaut in het bloementapijt een nieuw element gebracht. Vorm en kleur kwamen om zo te zeggen tot leven door het sprankelende water en de goudvissen. In deze stijl wil men het dan ook verder houden. Dit jaar wordt het motief een "klaver-vier" wat meteen de verbondenheid van de vier Faluintjesgemeenten simboliseert. Ook dit jaar zal het aantal te verwer ken bloemen worden bepaald volgens de heersende marktsituatie zonder dat evenwel het geheel op enige wijze zou worden geschaad. Hopelijk halen de ontwerpers en de duivel-doet-al Raymond Uytersprot met een staf trouwe medewerkers andermaal evenveel sukses van het tapijt als vorige jaren, tapijt waarin de Gudulakapel zelf zal worden geïnte greerd. Minstens een week lang wordt het dan weer stoppen voor elk voorbijganger of -rijder want het tapijt op het Dorp is letterlijk en figuurlijk dé blikvanger van de Pikkeling. De opening van het bloe mentapijt heeft plaats op vrijdag 23 juli te 19 uur. (Hm) De ijstijd belette tal van planten over de Alpen heen te geraken wat de beperking van aantal planten en boomsoorten verklaart t.o.v. andere kontinenten. De opmars van de vege tatie in West-Europa verliep achteraf volgens het welbekend schema. Pioniersvegetatie met wilg, berk en andere boomsoorten laten hun zaad ver door de wind meevoeren. Daarom volgen dan de els, de vlier, de lijster bes en vogelkers die door de vogel verspreid worden. Dit via uitwerpselen waarin het moeilijk verteerbaar vrucht beginsel wordt verspreid op hun vlucht. De derde fase breekt aan met eik en beuk, notendragers. Dieren die zich met noten voeden, eekhoorntjes en everzwijnen, zorgen hierbij voorde verspreiding. Zo ontstond het reusachtig Atlantisch eikenwoud waarin de mens geborgen heid vindt. Met die eik begint de mens aan zijn beschaving. Als zwerver voedt hij zich met de vruchten van het bos, zaden en dieren. In een tussenfase zal hij dieren met zich meedrijven doch na dit Blijft de Pikkeling uiteraard de blikvanger van de werking van de V.V.V. "De Faluintjesstreek, de vereniging graaft alleszins veel dieper al krijgt zulks dan ook minder ruchtbaarheid. Wie, zoals we enkele maanden terug eens lazen, beweert dat de V.V.V. er zich toe bepaalt "elk jaar de rood-witte bollekenszakdoek om te slaan, overkoeken te eten en platte te drinken bewijs ipso facto van de andere werking weinig kaas te hebben gegeten. Tenware het alleen als afbrekende kri tiek bedoeld was... Behoud van de vruchtbare grond en bescherming van nog gaaf gebleven gebieden is een konstant streefdoel. De waterlopen, fraai element in het lanschap, verdienen de volle belang stelling van de organisatie die er o.m. een faktor van rekreatie in ziet als stoeibeken voor de jeugd. Conditio is dan wel de zuiverheid en ook op dit vlak toonde de V.V.V. zich verder bezorgd en aktief. Met centraal de boerderijen en de landbouwaktiviteit wil de V.V.V. oog hebben voor beboste heuvels die het panorama diepte en groene beekstro ken die het intimiteit verlenen. Een aantal historische boerderijen, tal van mooi gelegen veldwegen, begroeide beekstroken, natuurgebie den en geborgen dorpsinplantingen bieden de rekreant al enigzins vol doende verscheidenheid en schoon heid voor zacht toerisme. In een later stadium wordt dan gedacht aan weekendverblijf op boer derijen en in oude landhuizen. Re kreatie met integratie dan. Naast natuur heeft de V.V.V. vanzelfs prekend oog voor kuituur Natuur en kuituur zijn er inderdaad samen verweven. Behoud van monumenten is haar dan ook dierbaar. Diverse figu ren als de H. Gudula, de schuts- vrouwe van de Faluintjes ons door Brussel ontvreemd, de abt van Troy die de Moorselse waterburcht bouwde als "séjour de plaisance", de held uit de Brabantse Omwenteling Jan Frans Vonck en folklorist Alfons De Cock worden er dan ook in ere gehouden en in de kijker gebracht. Ondertussen zijn de Faluintjes met hun jaarlijkse Pikkeling, het "Boeren feest van de oogst", uitgegroeid tot een begrip van landelijke rekreatie. Het Kravaal wordt (al te) druk bewan deld, landwegen liggen op verharding te wachten, monumentale boerderijen zijn stemmige pleisterplaatsen, beken en natuurgebieden liggen er vaak nog tamelijk onontsloten bij en onze ker ken openen zich voor kulturele mani festaties allerhande. Onder het motto alles van het varken", wordt de Faluintjestafeleen veelgevraagd menu. In de Faluintjes is het dan ook alle dagen feest, boerenfeest naar aloude traditie. (Hm)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 6