HOEVE DEN DIERICKX i k voorbeeld bodemgebruik Animatie op en rond de Hoeve "Den Dierickx" mm è&jSi Ui PROGRAMMA vrijdag 23 juli Nieuwe Gazet van Aalst 23 juli 1982 7 i«l Andermaal wordt het op en rond de feesthoeve een geanimeerde drukte van belang waarbij heel wat groepen met een aangepast programma hun beste beentje voorzetten. "De Vlaamse Geuzen", een hoofdstedelij ke groep met doedelzakspeler en origi neel instrumentarium is een quasi alom tegenwoordige formatie die U tijdens de Pikkeling zowel op het korenveld als op de boomgaard en het binnenplein zijn te beluisteren. Het feit dat ze ieder jaar tel kens weer van de partij zijn spreekt boek delen. "Zanggroep Luc De Mot", geleid door de 'gekende Aalsterse baszanger, tevens de kastelein van "De Vliering" aan de Brus selsesteenweg, is een vokaal kwintet dat op professioneel niveau Vlaamse en ty pisch op het oogstgebeuren afgestemde liederen brengt. Meerstemmig en met zachte begeleiding. Naast hun diverse Geen praat voor de vaak, geen blad voor de mond de Nieuwe Gazet van Aalst I steeds terug tot het ogenblik dat de estuwd. Rond die tijd rees tevens het waarbij de kalkzandgrond, die de grens tan de oppervlakte kwam. De zachte eeds tal van schalen en fossielen uit de wanten hier trouwens reeds op speur- we de schutsvrouwe van de Faluin- tjes, de H. Gudula, ontmoeten. Moor- sel kreeg van Karei de Grote een Bene- diktinessenklooster en Baardegem werd reeds in 1189 vermeld. Hier werd eeu wen later Jan Frans Vonck, held uit de Brabantse Omwenteling over de doop vont gehouden. Over het lot van de Frankische boer tasten we wel even in het duister. Kas telen impluceren uiteraard landbou- waktiviteit doch de grote landbouwre- volutie kwam pas einde 10e eeuw op gang. In 1075 stichtten roofridder de abdij Affligem, het "eerste stenen gebouw" uit de streek. Adelijke heren zouden er vaak, na een eerder onstuimig leven, in boete hun laatste jaren doorbren gen en uitgestrekte domeinen aan de abdij schenken voor het eigen ziele- heil. Zo schonk de Graaf van Leuven in 1088 een deel van het Kravaal aan de abdij en andere gebieden volgden. De monikken boerden er op los, ver beterden landbouwgronden, legden moerassen droog, maakten spaarbek kens en vijvers voor viskweek en energie voor watermolens en baatten de steengroeven uit. Sinds 1151 werden de steengroeven aan de rand van het Kravaalbos ont gonnen en werd steen via de kaai van Herdersem naar binnen- en buiten land gebracht. Een enorme werkver schaffing voor de gehele omgeving. Het landschap onderging ondertus sen heel wat wijzigingen. Kunstmatige heuvels met steenafval tussen Meldert-Dorp en het Kravaalbos getui gen er nog steeds van, vooral als boe ren die ploegen. (Hm) optredens op het gelegenheidspodium animeren zij, con amore maar ook con brio, het feestvuur op de weide. "Volkskunstgroep Heiveld" uit Opwijk heeft zowel een kinder- en jeugd- als een volwassenengroep. In eigen folkloris tische kledij brengen ze een waaier van Vlaamse volksdansen. Ze kwamen trou wens reeds aan bod in zowat heel West- Europa met dans, muziek en vendelen. "Zanggroep De Jonge Wacht" uit Moorsel bestaat reeds sinds 1881 doch werd een paar decennia terug naar de rommelka mer verwezen. Momenteel is hij echter terug meer dan "in" en zorgde onlangs nog voor een happening van belang. Geen kunst met grote "K", wel liederen uit de tijd van toen gebracht door een hechte burengroep met enkele beluister- enswaardige solozangers in een streek eigen repertoirium. Hier zingt inderdaad "het volk voor het volk". "Dansgroep Toppi" bestaat uiteen dertig tal jeugdige entoesiastelingen onder lei ding van Oscar Van Malder. Ontstaan uit het Herdersems St.-Antoniusspel ont popte "Tóppi" zich tot een dinamische dansgroep die onder de auspiciën van de Volksdanscentrale Vlaanderen volks- en folkloristische dansen brengt. "De Vlegelploegen" van de vier Faluin- tjesgemeenten met in vedette Herder sem zorgt voor het meest typisch spekta kel in dit oogstfeest. Volgens het oude ritueel wordt er gedorsen zowel in de twee- als de drie- en de vierslag. Zelfs de vijfslag wordt er gepresenteerd. Met hun "op en af', een aaneenschakeling van de diverse maatsoorten in klimmende en dalende volgorde brengen ze alvast een uniek spektakel. Met het laten evolueren van koppels in oude klederdracht krijgt dan ook de "vlegeldans" een eigen di mensie. "De Faluintjeskapel", een eveneens uit de Pikfeesten geborenformatie bestaat uit een dozijn geselekteerde muzikanten uit de Faluintjesgemeenten. Ze brengt luister- en dansprogramma, begeleiden de vlegelploegen en zorgen voor am biance vooral tijdens de latere uurtjes. (Hm) nomadenleven vestigt hij zich defini tief in kleine nederzettingen. Hij werd boer... Weiden worden afgegraasd, jonge bomen ontschorst, grotere bomen gekapt voor verwarming en hutten- bouw. Het Kravaalbos dat destijds van het Kolle woud deel uitmaakte is vandaag met zijn 80 ha. een belangrijke getuige van het vroegere natuurpatrimonium. Vondsten van Romeinse urnen, mun ten en vaatwerk bevestigen tegelijk de aanwezigheid van de Keltische boer vóór de inval. De Franken lieten in de Faluintjes, o.a. te Meldert, hun driehoekige dries ach ter. Ook water was reeds destijds een belangrijk element en aan de basis van de Meldertse dries stoeide de Molenbeek. Kijken naar oude kaarten leert ons dat het stratenbeeld in de loop der eeu wen qua ligging nauwelijks wijzigin gen onderging. In Herdersem stond in de tijd van de Merovingers het kasteel van Ham waarin Pikkeling 't woord heeft bijna iets pikant Is 't binnenkort weer in 't Falluintjesland. Kaf en koren worden er gescheiden, Koeken uit de oven komen z'er bereiden. Elkeen is er welkom, elkeen komt er zien, Lachen, dansen, zelfs dorsen misschien. Is er eens eentje toch wat zat, Niets beter daartegen als spek met ne patat, Gemakkelijk verteert hij daarna nóg een vat! Hooiwagens dokkeren dan weer over 't straat, Iedereen met 'n bollekenszakdoek buitengaat. Paarden worden weer ingespannen (Het Land van Riem moet je even uit je gedachten bannen) In de weiden loopt jong en oud zoals weleer, Permanent genietend van die "goeie ouwe" sfeer. Het politieke volkje is natuurlijk ook van de partij, Overal paraderen ze van "Kijk toch, zie je mij?", En komen ze 's avonds onwennig weer van 't veld, Rap worden de eventuele stemmetjes geteld. Al is de boer dan niet gered, de bloemetjes werden toch buiten gezet 1 Perversje. 15.00 u.- geleide Wandeling (6 km.) naar het Denderland met vertrek aan Hoeve «Den Dierickx» 19.00 u.- inhuldiging van het bloementapijt aan de Gudulakapel te Moor- sel-Dorp 20.00 u.- opening van de tcntOOIiStDlIing en bekroning van de laureaat op Hoeve «Den Dierickx» - tappeklop als opening van de Pikkeling. zaterdag 24 en zondag 25 juli Op en rond Hoeve «Den Dierickx» PIKKELING 1982 15.00 u. 16.00 u. 16.30 u. 17.00 u. 17.00 u. 17.30 u. 18.00 u. 18.30 u. 19.00 u. 19.15 u 19.45 u. 20.30 u. 21.00 u. 22.00 u. - verzameling aan de hoeve en vertrek naar het korenveld met «De Vlaamse Geuzen». - wipschieting (enkel op zondag) met 6.500 fr. gratis. - schafttijd op het stoppelveld waarna verder pikken en oogsten - doorlopend kinderspelen - op de hoeve optreden van volkskunstgroep «Heiveld», Opwijk - de oogst wordt binnengereden, hoeveactiviteiten, dorsen op de boomgaard, demonstraties met oude machines en paarden- manège - faluitjesspecialiteitenhete ovenkoeken met smout of gezieden geregeld, vla, boerenworst met bruin brood, kop, boerenworm- kruid- en pannekoeken, platte lambiek, graangenever en ander vocht allerhande, Tot... - optreden van dansgroep «Toppi», Herdersem - optreden van zanggroep «UlC De Mot» - volkskunstgroep «Heiveld» - zanggroep «De Jonge Wacht», Moorsel, met plaatselijke volks zangers - «De Vlaamse Geuzen» - volkskunstgroep «Heiveld» - vlegeldans met Dorpsploegen en «Faluintjeskapel» - zanggroep «Luc De Mot» - prijsuitreiking van Faluintjeszoektocbt (op zaterdag) - doorlopend gevarieerd programma met Bob DavidSS, «Toppi», Anna van de Kuiper, «De Jonge Wacht», de vlegelploe gen en de «Faluintjeskapel». feestvuur ep de weide geanimeerd door «I Bob Davidse en Luc Da Met.

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 7