Vlaamse Waterzuiveringsmaatschappij gaat van start Aalst uit de schuld De onderbroek van de missionaris... Gazet van cjal^t Gezellig barbecuen bij sfeervol licht Natuurlijk wil ik een abonnement op de 2 Nieuwe Gazet van Aalst - 6 augustus 1982 VOLKSSPORTROUTE INGESCHOTEN Als de paus naar Aalst kwam, dan wist je dat met dit blad al lang. nieuw 1 St.-Jorisstraat 12-16, AALST - tel. 053-700874 mmimrr Eindelijk een eigen krant VOOR en DOOR Aalstenaars. De Vlaamse Waterzuiveringsmaatschappij (VWZ) voorstellen hoeft zeker niet meer. In haar korte bestaan heeft zij zich reeds meermaals in de kijker gewerkt. Niet zozeer door één of andere opmer- kelijke prestatie op het gebied van de eigenlijke waterzuivering daar is men nog bijlange met aan toe maar wel om wat een blad onlangs noemde «de aanpak met de Zaïreese slag». Bedoeld wordt de zeer leerrijke opeenvolging van benoemingen, de ene al opmerkelijker dan de andere. Enkele haalden de kolommen van deze krant en de landelijke pers. Zelfde blad (De Zwijger) haalt als fraai voorbeeld aan «ene A. Goossens, ook zo'n versierde kruiwagen uit het BKT- project van Leefmilieu (minister Lens- sens), waar een zucht van verlichting opgaat nu zij verlost zijn van die ver waande knaap» geen alleenstaand voorbeeld die altijd prat gaat op zijn relaties». Zelfde blad geeft verder voor zoveel mogelijk een omstandige omschrijving van de «kwaliteiten» van heelwat andere gegadigden. De gevolgen zijn er dan ook naar Deze parastatale (B) die haar zetel in Aalst heeft verwelkomde op 1 en 2 augustus haar nieuwe personeelsle den. En voorwaar, het programma der onthaalregeling voorziet in een «Uiteenzetting van enkele Elementaire begrippen inzake waterzuivering en de reglementering terzake» door dhr A. Goossens, Inspecteur Alvast een elementaire grap die de deskumge vervuilers nog lang kunnen navertellen, en en verbazende nu ja start voor de schaarse echte spe cialisten. En als het dan toch war is dat de 19de eeuwse liberale visie als van een PVV voorzitter Verhofstadt van wie de directeur van de maatschappij zijn mosterd krijgt de openbare sector weer met de grond wil gelijk maken, dan stellen we vast dat men met de VWZ op de goede weg is. Er is al lang de tijd dat iedereen kan minister worden; in de VZW is ten volle het tijdperk ingezet dat iedereen deskundige mag zijn. Met deze beheerders over een water zuiveringspatrimonium in Vlaanderen van meer dan 36 miljard en straks de miljoenen werkingskosten is men ingescheept voor een troebele vaart. De ettelijke 100den franken die elke Vlaming vanaf 1983 zal a:dokken voor de VZW en de zustermaatschappij voor het Kustbekken (WZK) zullen in elk geval besteed zijn. (dd) In het Vlaamse Gewest in Wallonië is de toestand ontzaglijk veel slechter kampen 32 gemeenten met aanzienlijke tekorten op hun begroting. De Vlaamse Deelregering heeft daar een oplossing voor gevonden: een saneringslening waarvan de gemeenten het kapitaal noch de interesten zouden moeten afbeta len. De voorwaarden waaraan die gemeenten moeten voldoen zijn niet mals. Ze moeten een saneringsplan aanvaarden waardoor de begroting binnen de 5 jaar in evenwicht moet zijn, het toezicht aanvaarden van een begeleidingsgroep en hun belastingen optrekken tot gestelde minima. De Vlaamse Gemeenschapsmi nister Mare Galle liet er geen gras over groeien om dat bericht wereldkundig te maken. gemeenten wellicht een aanvraag doen, een bende pottekijkers over de vloer krijgen en verder gebukt gaan onder een begrotingsstructuur die over 5 jaar niet zal opgelost zijn. Daar om, heren gemeentebestuurders, gor- deltjes aantrekken, oogjes toe en sna veltjes dicht. Na het TV-optreden van Mare Galle zal Jan-Modaal wellicht verwachten dat de financiële problemen van zijn stad eens en voorgoed van de baan zijn. Insiders denken er anders over Al veronachtzamen ze die inspanning niet, toch vinden ze het al te gortig dat de schijn wordt gewekt dat «de schuld van de gemeenten wordt uitgewist». De maatregel slaat trouwens enkel op begrotingstekorten en niet op het hoofdstuk schuld van de begroting zelf. Dat betekent dat erin wezen zon der meer NIETS verandert aan de structuur van de gemeentebegroting en dat de maatregel een pleister op een houten been zal blijken te zijn als het erop aankomt de gemeentefinan- ciën echt te saneren. De specialisten van het kabinet Galle mogen nog zo nadrukkelijk beweren dat er nergens structurele tekorten zijn, toch herinneren we ons uit het laatste Aalsters begrotingsdebat ien persverslagen van andere gemeen- De 530 miljoen schuld IN de begroting wordt door de maatregel van de Vlaamse regering met geen frank ver minderd. Bovendien staat het structu reel tekort van 200 miljoen volledig buiten discussie. En daaruit kan enkel afgeleid worden dat het saneringsplan dat Mare Galle aan Aalst wil opleggen, zou neerkomen op het stopzetten van alle openbare werken (naar het voor beeld van New York), een perso neelsstop en het afdanken van alle stadsaangestelden die niet vast benoemd zijn. Het is voor insiders dan ook duidelijk dat de Vlaamse Deelregering weinig punten verdient voor zo'n huiswerkje dat trouwens meer overkomt als een uiting van verkiezingskoorts dan als een oplossing. De gemeenten hebben, zoals het in de Aalsterse raad duidelijk naar voor kwam, een nieuw, autonoom finan cieel statuut nodig, een verschuiving van de Staatsfiscaliteit naar de gemeenten, zodanig dat de gemeen ten tenvolle hun eigen bonen kunnen doppen en zelf verantwoordelijkheid kunnen dragen ten overstaan van de inwoners. Voorlopig is de toekomst van de gemeenten nog even somber. Er valt dano ook weinig applaus te verwach ten wel een boze vinger naar een Staat die al jaren bespaart op de rug van de gemeenten en naar een Deelregering die eens een oplossing ten gronde moet uitdokteren. Inmiddels zullen 32 (vervolg van blz. 1 Verantwoordelijke uitgever v z w. Aalsterse informatie Peter Dauwe, voorzitter R'elnaertdreef 4, Aalst Redaktie Roel Van de Plas Gëraardsbergsestraat 44/3 9300 Aalst automatisch antwoordapparaat. tot 16 uur, Tel 053/77 62 94 Publiciteit Armand Van Hauwermetren Witgërstraat.10 9390 Herdersem-Aafst Tel 053/70 42 13 Abonnemèntendienst G^eraardSberg^pètraat 44/3 9300 Aalst 1 jaar 6 maanden 3 maanden per nummer promotie tot eind '83 800 fr 450 fr 250 fr 20 fr 1000 fr Een rondleiding in het Oud Hospitaal en (OJ) Wie thuis is in. de herbergen van de ze ven andere deelgemeenten weet dat er bij hen ook nog wel volkssporten te vin den zijn. Ze werden niet opgenomen in de volkssportroute om de afstand (20 km.) niet nog te vergroten, en omdat het nu uitgestippelde traject de meeste variatie biedt qua volkssporten Maar een korte vermelding hadden ze toch wel verdiend Wie met de brochure in de hand (te ver krijgen in de voornoemde café's, de dienst toerisme en de sportdienst van wie het waagt mocht ook eens spelen ae stad) naar die café's trekt, moet wel letten op de sluitingsdagen en de vaste speeluren van de plaatselijke clubs En als je er met een grote groep naar toe wil er rekening mee houden dat bvb. het pittoreske café Bij Bomma met veel stoelen heeft. Wegwijzers zijn er voor de route niet opgesteld want er zijn er al zo veel. Maar een primeur is het wel voor Aalstde eerste volkssportroute van Oost-Vlaanderen Animatie daar- rond is er nog morgen op de Grote Markt (1 augustus) en op 8 augustus, telkens van 14 u. tot 18 u (KN) Missionarissen hebben naast heel waf andere problemen ook vaak af te reke nen met de voor hen vaak onbegrijpelijke psychologie van de autochtoon wiens logica niet steeds de kategorieën van Kant volgt. Zo vertelde Broeder Van Vae- renbergh een tekenende anekdote met Zaïrezen. bevrijdende kracht van het Kristen- dom en zijn vaste wil om in de missies ook op het humanitair plan te komen ten) dat de tekorten op de gewone begroting niet weg te werken zijn, zelfs als men op het hoofdstuk wer kingskosten nul frank zou inschrijven, alle gebouwen dicht zou doen en laten verkrotten en alle bedienden, werklie den, politie, brandweer en noem maar op naar huis zou sturen. De gemeenten kampen dus wel dege lijk met een serieus structureel tekort dat voor Aalst zowat 200 miljoen bedraagt. Dat structureel tekort is, precies zoals op nationaal niveau, te zoeken in het hoofdstuk schuld (530 miljoen voor de aflosing van leningen voor openbare werken uit deze en vorige legislaturen), 856 miljoen per soneelskosten, 138 miljoen over drachten om de tekorten van het OCMW en de kerkfabrieken bij te pas sen. Daarnaast zijn er zowat 186 mil joen werkingskosten die inderdaad lager liggen dan het jaarlijks tekort op de begroting en die een aantal vaste kosten bevatten waarop geen schat ten te besparen vallen (onderhoud gebouwen, verwarming, verlichting enz...) En dan is er nog de jaarlijkse vermindering van het gemeentefonds, de kosten aan renten voor laattijdige uitkeringen van dat fonds, de inflatie en noem maar op. Op een bepaalde dag waren zijn slips verdwenen en de Broeder verdacht er sterk een van zijn medewerkers van. «Voor mij is 't niet zo erg, zei hij hem, maar wel voor de man die ze nu dra gen wil. Die kan alleszins nooit meer vader worden De volgende morgen lagen de slips weer in de linnenkast. Voor Westelin- gen dus vaak heel wat problemen om zich in te leven in de huid van hen die ze een meer menselijk leven willen bezorgen. Verleden zondag werd de St. Marti- nusparochie gekonfronteerd met liefst negen zendelingen waarvan een paar uit Hofstade doch de andere allen uit Klein-Aalst: de Zusters Van Ooteg- hem en De Ridder uit Zaïre en De Saert uit Kameroen, de broeders Van Vaerenbergh uit Zaïre en Uyttersprot uit Burundi en de Paters Baert en Moyersoen uit Zaïre, Daeleman uit de Filippijnen en Baeyens uit Kameroen. In de homilie verkondigde Pater Gery Moyersoens zijn blijvend geloof in de tot een merkbare verbetering. Was er in de kerk eerder een sombere belangstelling, de vakantieperiode en het niet gepubliceerd zijn in het Parochieblad zullen daar wel niet vreemd aan zijn opde receptie in de Zonnestraat ging het er allszins stemmig aan toe voor de ruim honderd aanwezigen en even later gingen mis sionarissen en familieleden en kennis sen aan tafel. Liefst met 41 aanzittenden. De hoop werd er uitgedruk dat verdere steun aan de missionarissen mogelijk zou blijven en dat men nie* zou trach ten de huidige krisis op de missiona rissen af te wentelen. (Hm) Gevraagd Medewerkers om onderhoudsprodukten te verkopen op party's. Interessante bij verdienste. Voor inlichtingen telefoneer 70.42.13. Ontweroen, studies en uitvoeringen voor alle openvuurmogelijkheden, alle mate rialen, inbouwelementen. bouwpaketten voor doe-het-zelvers, grote keus in voorzet-openhaarden, houtkachels, open-haard-benodigdheden en origine le tafelgezelligheden barbecue, fondue en alle toebehoren. Ik neem een abonnement van 1000 fr. en dan lees ik tot eind 1983 wekelijks wat reilt en zeilt in Groot-Aalst 800 fr. voor één jaar, 450 fr. voor 6 maanden of 250 fr voor 3 maanden. |k stortfr. op rekening 001 -1153969-36 van de vzw Aalsterse informatie (uitgevers Nieuwe Gazet van Aalst) Ik wens een bezoek te krijgen van een reporter van de enige echte Aalsterse gazet Ik wens meer inlichtingen omtrent de publiciteit schrappen wat niet past) Naam en voornaam Adres PostnummerGemeente Terugsturen naar Nieuwe Gazet van Aalst, Geraardsbergsestraat 44/3, 9300 Aalst.

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 2