ANJA BLANCQUAERT Saneringslening met zorgen dat Aalsters deficit verdwijnt Verzekeringen Van den Hauwe Kwaliteitsramen en Buitendeuren aan Fabrieksprijzen VOLKSSPORTANIMATIE op Aalsterse Grote Markt Nieuwe Partij bij Gemeenteraadsverkiezingen REKLAAM REKLAAM -REKLAAM De specialist in Dameskleding Herenhemden KM van m.36 tot m.43 299 Dameskleedjes tot m.54 399 Alles voor het kantoor Vrijheidstraat 41-43 AALST Tel. 053/21.40.82 Bezoek onze stand nr. 34 op de jaarbeurs Vlaanderenstraat 15b 9300 AALST 053/21 71 45 6 - Nieuwe Gazet van Aalst - 13 augustus 1 982 Verleden week verscheen in dit weekblad op bladzijde twee een artikel getiteld «Aalst uit de schuld Dat dit artikel reakties zou uitlokken was te verwach ten, maar dat Minister Galle himself onmiddellijk zou reageren met een inde rhaast bijeengeroepen perskonferentie was minder te voorzien. Op deze pers konferentie werd wel toegegeven dat de informatie over de nieuwe saneringsle ning voor de deficitaire gemeenten, waartoe de Vlaamse Regering onlangs be sloot, op sommige punten inderdaad te kort schoot. Waardoor men van oordeel was dat de technische puntjes op de i dienden gezet te worden. Het voordeel voor de deficitaire Waarover gaat het In ons land zijn 96 gemeenten deficitair voor een totaal bedrag van 38,4 miljard Voor het Vlaams Gewest bedragen de geza- melijke tekorten echter «slechts» 7,5 miljard gespreid over 37 gemeenten, op een totaal van 385 gemeenten Als men geen rekening houdt met de stad Antwerpen, en met 4 randge meenten die binnenkort met deze metropool zullen fusioneren, blijft er slechts 1,7 miljard ten laste van de overige 32 deficitaire gemeenten in Vlaanderen. Dank zij het zogenaamde Hulpfonds, wat gevormd wordt door een klein per centage van het Gemeentefonds, heeft Minister Galle nu de mogelijk heid gevonden dit globale deficit weg te werken Op een totaal voorzien budget van 32,5 miljard voor het Vlaams Gemeen tefonds zal er volgend jaar zowat 604,6 miljoen voorzien worden voor het hulpfonds, Hiervan zal 402 miljoen ingehouden worden voor een zogenaamded sane ringslening Het betreft hier een lening met het Gemeentekrediet van België met een looptijd van 13 jaar en tegen een rentevoet van 13,5 voor een voorzien totaal bedrag van 2,5 miljard Zowel het kapitaal als de interest zal afbetaald worden met een belangrijk deel van het Hulpfonds gemeenten zal wel zijn dat zij meteen dank zij de saneringslening in de mogelijkheid zullen zijn om hun deficit weg te werken en opnieuw te starten met een schone lei. In tegenstelling met vorige kwasi iden tieke maatregelen, zoals de zoge naamde consolidatielening die aan de gemeenten na de fusie werd toege kend, zullen aan de nieuwe lening wel belangrijke voorwaarden verbonden worden Zoals men uit de perskonferentie kon opmaken zal het navolgen van de opgelegde voorwaarden wel een «con ditio sine qua non» zijn om van de gunsten van de lening te kunnen genieten. Zoniet zullen de gemeenten zelf voor de gevolgen moeten opdraaien. De overeenkomst met het Gemeentekrediet voorziet immers dat de verschuldigde intresten en jaarlijks de terugbetalingstranches ambts halve van de rekeningcourant van de betrokken gemeente zullen afge nomen worden. Na verstreken termijn zouden de gemeenten de terugbetaling bekomen van het totale bedrag uit het gewaar borgd aandeel van het Hulpfonds. Voorwaarden De opgelegde voorwaarden schijnen op het eerste gezicht niet zo zwaar, maar lijken bij nader toezien met van J. Marcoen - Van Holder Hoveniersstraat 30, 9300 Aalst Tel. 053/70.23.57 Vakhandel Kasregisters - Fotokopie - Stencileer- reken- en schrijfmachines O Eigen Hersteldienst Olympia International Bouwers Verbouwers Allemaal uitgelezen HOUTSOORTEN aan BETAALBARE PRIJZEN GELEVERD en GEPLAATST gratis opmeting en bestek FRANCIS SMET Immerzeeldreef 31 - Aalst - tel. 21.66.79 de poes. Vooreerst moet de aanvraag door de gemeenteraad zelf gebeuren. Vervolgens moet de gemeenteraad een saneringsplan aanvaarden waar door de begroting binnen een periode van maximum vijf jaar opnieuw in evenwicht moet zijn. Ten derde moet de gemeente een minimale fiskaliteit vaststellen. Gezien de nationale regering zopas besliste om de gemeentelijke fiskaliteit met meer aan banden te leggen, mag men zich dus in bepaalde gemeenten aan belangrijke belastingsverhogingen verwachten. Tenslotte moet de gemeente de mede werking van een begeleidingsgroep aanvaarden. Deze groep bestaat uit een ambtenaar van de bevoegde minister (Algemene Direktie van het Financieel Beleid), alsook uit twee ambtenaren van de provincie (één aangeduid door de gouverneur, één door de bestendige deputatie) en twee ambetnaren van de gemeente zelf, waaronder het hoofd van de financiële dienst van de gemeente en een lid van het Schepenkollege. Alhoewel Minister Galle en zijn advi seur Johan De Wolf, schepen van Erpe-Mere, lieten uitschijnen dat deze begeleidingsgroep slechts een raad gevende funktie zal uitoefenen, zal het er in de praktijk hoogstwaarschijnlijk op neerkomen dat deze groep orde nend zal optreden bij de uitwerking van het sanerenngsplan van de defici taire gmeenten. Alles staat of valt immers met dit plan en met de uitvoe ring ervan. Belangrijk om melden is het feit dat de reeds vermelde saneringslening enkel mogelijk was in Vlaanderen en niet in Wallonië omdat het 'globale bedrag van de deficiten van de gemeenten in de tweede regio reeds te hoog was om tot een dergelijke oplossing te komen. daarbij weze ook nog vermeld dat het in Vlaanderen niet noodzakelijk was dat de lening gewaarborgd werd door het Vlaamse Gewest, zodat deze haar eigen budget niet nodeloos diende te bezwaren, wat in Wallonië wel het geval was met een lening met onge veer dezelfde voorwaarden, waarbij de gemeenten wel zelf moeten instaan voor aflossing van kapitaal en interes ten (na drie jaar). Volgens de Aalsterse minister zal de saneringslening belangrijke gevolgen hebben voor de deficitaire gemeenten Deze zullen immers geen kasgeld voorschotten meer moeten aanvragen en opnemen waarvoor bij privê- banken soms 18% intrest betaald wordt. Ook het maanden vooraf ver- diskonteren van geld van het daarop volgend jaar kan tot het verleden behoren. Anderzijds zal men ook in de mogelijk heid zijn om de achterstallige betalin gen aan leveranciers (soms een half jaar of meer) en aannemers kunnen vereffenen Tenslotte is de Minister ervan overtuigd dat het deficit van de gemeenten op vijf jaar kan aangezui verd zijn. Aalst Alles bij elkaar begrijpen wij niet goed waarom de Minister bij middel van een perskonferentie diende te reageren op het artikel dat verleden week in dit weekblad verscheen (en dat niet van onze hand was). Alhoewel Mare Galle op zijn perskon ferentie over vier kleine voorwaarden sprak, schijnen deze inderdaad niet zo mals te zijn als op het eerste gezicht lijkt. Konkreet betekent het saneringsplan immers dat het perso neel met mag aangroeien, dat men met meer zal mogen investeren dan de gemeente in hetzelfde jaar aan schul denlast afloste, wat ingevolge de infla tie een vermindering van de investe ringen betekekent. De hoofdstukken schuld en personeel worden op de begroting niet weggewerkt, enkel het deficit. Om het stuktureel tekort weg te werken, zal men inderdaad andere maatregelen moeten nemen, maar daar blijkt men gelukkig voor de gemeenten ook volop mee bezig te zijn. Herhaaldelijk werd de perskonferentie ook benadrukt dat de ganse operatie ook staat of'valt met de maatregelen, die de nationale regering neemt. Deze heeft dit jaar alleen reeds 7 miljard afgenomen van het gemeentefonds en dit voor Vlaanderen alleen. Op dit ogenblik Vlaanderen trouwens reeds achteruitgesleld vermits onze regio slechts 52 van het nationale totaal krijgt, waar men normaal 58 zou moeten ontvangen. Ook op dat vlak zouden de boeken wel eens mogen opengedaan worden (M P.) Zondagnamiddag had eindelijk enige animatie plaats op de Grote Markt. Allerlei volksspelen konden beoefend worden. mL Het Tonspel wordt nog in talrijke cafés gespeeld jST ToptafelEen fascinerend spel van West-Vlaamse oorsprong. TafelkegelspelIn één slingerbeweging zoveel mogelijk kegeltjes omver te stoten. In Brussel-Aalst-Gent, zeker al gespreid over 26 arrondissementen over Oost-Vlaanderen en Brabant, zal voor de komende gemeenteraadsverkiezin gen, een nieuwe patij opkomen. Het is de Unie Der Belgen. Ze is gegroeid uit een vijftal kleinere Brusselse en Gentse, vooral lokaal werkende organisaties en drukkingsgroepen. Het is de enerzijdse bedoeling de malaise over de traditionele partijen op te vangen en anderzijds een programma té bieden tegen wantoestanden en corruptie, die het gevolg zijn van de steeds groter wordende federalisering en separatisme. De genaamde Unie Der Belgen ziet de nationale struktuur als volgt Een natio nale regering, die Vlaanderen al sedert 100 jaar bedot en bedrogen heeft, eerst de provincies, dan de gemeenten. De deelregeringen zouden moeten verdwijnen en de francofonen zegevieren Het partij-programma, dat spaak loopt, voorziet anderzijds dat er harder wordt opgetreden tegen beroepswerklozen in Vlaanderen, opdat de staats gelden met meer zorg kunnen afvloeien naar Wallonië en voor Vlaanderen, NJET Tot daar de blauwe hemel met de sterrenval Tot daar de regenboog met donkere kleuren Het is de bedoeling in zoveel mogelijk gemeenten met een Unie Der Belgenlijst op te komen Getekend het Vlaams Blok en zijn bestuur Pieter Pots.

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 6