Rookvrije" jaarbeurs met matige spektakels Aalsterse avond wordt spektakel zonder onderbreking Jaarbeursecho's MOET ER G1 ZAAT OP? Traiteur Provence De Kapellekesboon de moeite waard Geraardsbergsestraat 74 VRIJ IN UIT het meest originele winkeltje van de stad ...aan de Zoutstraatpoort Nieuwe Gazet van Aalst - 27 augustus 1982 - 3 55 (vervolg van blz. 1) Deze politiekers waren alleszins talrijk aanwezig bij de officiële opening. De komende gemeenteraadsverkiezingen zullen daar beslist niet vreemd aan geweest zijn. Wie ditmaal wel op de opening ontbrak was een nationale personaliteit. Marc Galle was met vakantie in Spanje, en geen enkele andere minister vond het blijkbaar nodig zich naar Aalst te verplaatsen. Burgemeester D'haeseleer heeft dan maar alleen de taak op zich genomen om traditiegetrouw de lof te zwaaien over het sukses van de Aalsterse jaar beurs en over het dynamisme van de exposerende middenstanders. Hij maakte ook van de gelegen heid gebruik om de eKonomische poli tiek die hij de afgelopen jaren ten voor dele van middenstand en KMO's voerde aan te stippen. Een deel van deze KMO's zijn trouwens dit jaar opnieuw present met de speciaal inge richte stand over de kant- en passe- menterienijverheid die in Groot-Aalst nog heel wat bloeiende bedrijven telt. Voorzitter van het Feestkomité Frans Wauters wees bij de opening op het typisch Aalsters karakter van de jaar beurs. Het vergroten van de expo- ruimte was meteen de ideale gelegen heid voor hem, om een kort historisch overzicht te geven over hetgeen als een bescheiden handelsfoor startte. Attrakties Hetattraktiepunt van de jaarbeurs blij ken nog steeds de spektakels te zijn, die iedere avond in de grote bierhalle door de bezoekers kunnen bijge woond worden. Alhoewel reeds enkele jaren aan andere formules gedacht wordt, heeft men toch nog steeds geen alternatief gevonden om de massa naar de Keizershallen te lok ken. Opvallens is wel dat dit jaar, meer dan ooit, exposanten van oordeel zijn dat de attrakties voor hen gerust mogen verdwijnen. Hun mening is dat het spektakelpubliek komt voor de shows en niet om te kopen. Of zij gelijk heb ben blijft een open vraag, de kritiek zal wellicht te maken hebben met de voortsluipende krisis die zich ook in het koopgedrag van de jaarbeursbe zoekers laat gevoelen. Of de bovenvermelde opinie van enkele standhouders algemeen is zal weldra blijken uit de resultaten van een enquête die georganiseerd werd door de «Verenigde Jaarbeursexpo santen». Enquête In deze enquête wordt trouwens ook geïnformeerd of de geboden attrakties wel voldoen. Anderzijds wordt reeds een ballonnetje opgelaten voor het in richten van een tombola in 1983 of voor het lanceren van een systeem van aankoopbons. Er wordt ook geïn formeerd naar de mening i.v.m. de openingsuren en het geschikte ogen blik van de vooropening. Uit een gesprek met de voorzitter van het exposantenkomité Ben Backaert blijkt een positieve indruk over wat reeds voor de huidige beurs werd gepresteerd de jarenlang gevraagde parking achter de Keizershallen werd gerealiseerd; de exposantenruimte werd vergroot zodat iedere kandidaat de mogelijkheid kreeg" om deel te nemen. De opbouw der standen gebeurde ordentelijker dan voorheen. De besparingen die de stad aan het budget van de jaarbeurs doorvoerde vielen wel in minder goede aarde bij Dhr. Backaert. «Als zij attrakties beginnen in te krimpen is dit nadelig voor hen en voor ons» aldus onze woordvoerder. Het feit dat de spekta kelzaal 's avonds slechts halfvol loopt is volgens hem te wijten aan de lagere kwaliteit van de shows. Ook de brandbeveiliging kwam in ons onderhoud aan bod. Het rookverbod dat in de grote exporuimte ingevoerd werd, bleek slecht of niet gevolgd te worden, hetgeen te voorzien was. Het beter inrichten van de publiciteit en het verbeteren van de kwaliteit van de tent zijn reeds verworvenheden van het exposantenkomité. Andere doelstellingen heeft het komité nog voldoende maar daarover zal er eerst moeten gediscussieerd worden met de exposanten zelf. (M.P.) Volgende week fotoreportage van de Aalsterse avond. Sint Jansstraat 5 (Houtmarkt) 9300 Aalst Tel. 053/21.49.38 In aanwezigheid van talrijke leden van het feestkomité, zegende zaterdagvoor middag onderpastoor J. Keymeulen de 35e jaarbeurs in. Dit is een aloude traditie van gewezen voorzitter Fons Singelijn. (O.J.) Grote belangstelling voor bloemenschikken, geleid door de heer en mevrouw De Smedt. (O.J.) Voor de 11de maal wordt door het karnavalverbond een Aalsterse avond georganiseerd in de Jaarbeurs. Klassiek is het feit dat deze avond plaats heeft op de enige vrijdag, die de Jaarbeurs telt, en dat het geheel volledig gepresenteerd en samengesteld wordt door ama teurs. Deze amateurs zijn dan meestal wel al oude ratten in het kar- navalvak zoals de ex-prinsen Jhonny, Antoine, Jean-Paul, enz. De grote nieuwigheid van 1982 wordt ongetwijfeld het non-stopspektakel. Daar waar in het verleden het geheel steeds opgesplitst was in twee delen, wordt nu alles zonder onderbreking ten tonele gebracht. In het verleden heeft men immers kunnen ervaren dat een groot deel van het publiek om één of andere reden de Keizershallen tijdens de pauze verliet. Dit wenst men nu te vermijden, alhoewel de organisatoren van de Aalsterse avond bekenden dat deze non-stop show wel een experi ment is. Zoals in het verleden staan de typisch Aalsterse humor en spirit weer in grote letters in het programma ingeschreven, en zullen de toespelingen op aktuele onderwerpen als het OCMW-schandaal niet uit de lucht zijn. De komende ge meenteraadsverkiezingen zijn op dit vlak natuurlijk steeds een dankbaar onderwerp. De blikvangers van de 81 koppen tellende bezetting zullen dit jaar ongetwijfeld de Prinsencamere, de Chevaliers van de Koolstraat en ex- prins Jean-Paul zijn. De prinsencamere brengt ditmaal een parodie op het be kende kinderprogramma dat Jacques Martin op het tweede Franse televisienet iedere zondag presenteert. De Chevaliers van hun kant zorgen voor een kassieke opvoering onder het motto «In de Groizen Eizel» naar de overbekende operette «In Weissen Rössl». Met de hulp van het Klein Mu- zieksken uit Gijzegem en de karnaval- groep De Matotten met prins Jempi brengen de Chevaliers een aaneenslui tend geheel van bekende hoempapa schlagers, natuurlijk voorzien van de onvermijdelijke Aalsterse teksten. Indien, zoals beloofd werd, er nu kan voor gezorgd worden dat de geluids weergave niet te wensen overlaat en de muziek van de FS band, onder leiding van Mare De Cock de stemmen van de zangers niet overschaduwd, beloofd de 11e Aalsterse avond opnieuw een grandioos spektakel te worden, dat door geen enkele echte Aalstenaar mag gemist worden. (MP) Traditiegetrouw begon de echte Aalsterse kermis, met name de Jaarbeurs, in feite reeds een avond of twee ervoor. Talrijke bierstands draaiden immers al op volle toeren, door de dorst van de exposanten en medewerkers te laven. Zoiets schijnt uniek te zijn in België. De brouwerijen kunnen er slechts goed bij varen Het bier zorgde natuurlijk vlug voor de nodige ambiance. Vooral in de stand waar trappistenbier geschonken werd en die uitgebaat wordt door de Prinsencaemere, werd veel plezier gemaakt. De don derdagavond vóór de officiële opening kon men er zelfs een gans repertorium van karnavalliedjes aanhoren. Dank zij de vernieuwde parking achter de Keizershallen was het dit jaar moge lijk niet alleen aan elke exposant een parkeerplaats voor te behouden maar bleef de vroeger aangelegde parking aan de Nieuwbeekstraat ter beschikking van de talrijke bezoekers. Voor hun standplaats dienden de exposanten dit jaar-wel 300 fr. te betalen, wat verhoudingsgewijze nog niet zoveel is. Elke exposant kreeg een badge van inrichters, waarmee hij gratis de Keizershallen kon betreden Elke bnkomende badge voor familieleden en medewerkers aan de standen kostte wel 100 fr Als garantie voor het bekomen van drie zekeringen, waarmee de exposanten elektriciteit konden bekomen op hun stand, werd 500 fr. gevraagd. Dit geld werd teruggegeven als de zekeringen terugbezorgd worden aan het stadsbestuur. Naar jaarlijkse traditie werden dit jaar ook opnieuw koperskaarten ter beschikking gesteld van de deelnemers aan de prijs van 5 fr. ge wetj wel hein, woor dad onze Lowie Boein zu geren oever schreit, door 'n es oeik nog 't léste woerdeken ni oever gepreiveld. In 't begin van 'tjoor hooi 'k zjust gepeisd, zé door zo! toch ne kier iet meigen oever in d'ien of d'ander gazet kommen. Ge moetj weiten, oever die kassoyn die dor al veil mier as honderd joor liggen, was 't er in den toyd, asfalt geklasjt. Mor meh die gewoentje hier in Olsjt van gediereg stroten oepen te breiken en pitten te maoken (ver ander te villen) was die laog doneg beginnen af te brokkelen, meh ghiel plakoten. Da mokten dagge per velao, brommer of ottomobil, gra- lek goe most opleten as ge dor oever reid of ge kost a biénen, annen nek of toch a stier breiken. En ierlèk woor, op diene moment hem ek gepeisd: zé, da ze na ne kier effenaf ghiel die kést asfalt dor kwampen af reiken. Tèn zot die Kapellekesboon verom zen gelèk as in vroeger joren. En woor zojje nog azoei 'n schoein slechte kassoy gevonnen hemmen Ze zollen der ghiel zeikes rei- gelier gebrooik kenne van gemokt hemmen ver dor kommen te fillemen van den teivei as ze verom ne kier iet ooit d'aa doe is» waan oppakken. En krek, 'k hooi 't nog mor gepeisd of ze zet jen dor plakoten en ghiel de Kapellekes boon wird afgesneen. Ver èrreet te leggen mor naa ne kier schoein, gelèk as nen biljaar. Nen biljaar woor da ze tèn binnen 't kért verom ne kier zeppen kennen kommen in maoken ver den eitervapeur of den tellefong of azoei van die dinges. Ver de mensjen die adoor nor heer weirk moete goon zal 't vanoy- ges pleziereger zén, dad es zjust I Mor in afwachtink moete ze naa 'k weit-ni-hoeiveil kilometers arrond. Lanst den Herink en 't Haten Hand en de Grot en azoei nor Eiremboedegem, of in 't oaverecht vanoyges, 't es te zing woor dagge nortoe moetj of va woor dagge komt. Die plakoten en die wegwoyzerkes hangen dor na al monjen en mon- jen. En dagge aal die kilomeiters van aal die mensjen die al zu lank dennen omweg meigen doeng, most onienzetten, ge zotj, peis ek, al mier as ienen kier de roys rond de wereld gemokt hemmen. En on de proys van den naft serrewoerdeg.En dad allemol ver die droy-vierhonderd meiters Kapellekes boon... Oever den naft gesproekentot oever nen toyd wiste z'ons attoyd te vertellen dat den naft most opsloon omdat den dollaar nor omhoeig gink. Mor naa dat den dollaar zakt 'n sloot dorom den naft toch ni af.Wie verstoot er hem door nog ooit Ofwel hemme z'ons attoyd blozen woysgemokt ofwel zen ze naa on 't kremen meh va krommen hoos te geboren I Of hemmen missching nog ni genoeg ingeleiverd Zeg, hejje dad oeik geleizen van denne zwèrte kei- nink geer iveranst in Afrieka, die gestorven es Op ne schoeinen averdom zee, mor 't gein da meh opgevallen esdenne knol hooi azoei mor rèzzekes honderd vraan. En zeggen dat er hier zèn die al zichten meh ien vraa.Mor doboy hooi n tèn nog ne kier zeshonderd kinjeren 'k Peis dat den dienen in ploegen gewerkt heit.As ze geer oeik 'n dertindje en 'n vietindje mondj kin- jergeld kreigen kost den dienen goed zen hooishaven onderhaven hein. En dad es nogal eh wad anders as die gastarboyders hier I Die oeik al meh 't mieste van 't kinjergeldj gon riepen, zegge ze toch. Ver tèn nog te zwoygen van den dop... Mor ja, wa wijje der on doeng Wajjer hemmen allemol schoein klaogen, da bringt gien eerde on den doyk. Wajjer zitten op 't schip va zeive joor en wajjer moete mei, meh ofteigen ons goeste. Lieg 'k of zei 'k de woorhèd, Polleken Petjen Ook op zon- en feestdag per stuk. Gezien het groot aantal handelaars en de grote vraag naar de koperskaarten, bleken de 32.000 exemplaren die vooraf gedrukt werden onvoldoende om alle exposanten tevreden te stellen, zodat er nieuwe dienden gedrukt te worden, die pas maandag jongstleden beschikbaar waren. Aan de brandbeveiliging binnen de Keizershallen werd dit jaar bijzondere aan dacht besteed. Zo was er niet alleen rookverbod in de expositieruimtes zelf, maar werd er ook zeer nauwlettend op toe gezien dat elke stand over minimum één brandblusapparaat beschikte. Anderzijds werd er ook voor gezorgd dat de brandlansen die her en der beschikbaar waren speciaal opgevouwen waren zodat deze snel door iedereen konden gebruikt worden. Een nadeel van het rookverbod was wel dat men zelfs in de bierstanden offici eel niet mocht roken. Al vlug bleek echter dat deze maatregel moeilijk houdbaar was, en bleef in de halle als in de standen alles bij het oude. Zoals iemand van een bierstand ons zei"Bij ons mag niet gerookt worden, maar 50 meter verder zijn de Gilles volop trippen en brochetten aan het bakken. Is dat dan niet ge vaarlijk De brandweer vond dat ook. De Gilles moesten stoppen... maar daar werd vlug aan verholpen. De Gilles mogen verder trippen bakken. En waarom niet. Brand gevaarlijk Als 2.000 mensen samen zitten en de uitgang van de bierhalle is erop niet berekend, dan is zulks nog gevaarlijker. De kapitein van de brandweer was kwaad. De walkie-talkie historie van karnaval lag op zijn maag. Hij vond dat het feestkomitee deze nuttige instrumenten tijdens de kavalkade niet mocht gebruiken zonder brandweerman-begeleiding. Is het daarom dat men in de Aalsterse beurs nu niet meer mag roken Besparingen slechts 2 mannen overdag en 2 s'nachts moeten de Jaarbeurs bewaken. De leden van het feestkomitee zorgen voor alle andere diensten. In de bierhalle van de jaarbeurs is er iets nieuws. De video deed er zijn intrede. Moest de zaal eventueel eens volzet zijn, dan zouden de achterste tafels niet zoveel zien van het spektakel. Daarom wer den 3 T.V.'s geïnstalleerd zodat iedereen iets zou zien van de show. Jammer, de kwaliteit van de opname laat te wensen over. Volgend jaar beter Hoe je het draait of keert, vorige maandag vonden we op de bierhalle-tafeltjes een reklamefiche van een zaak in schoolbenodigdheden uit Aalst. Tever- qeefs zochten we in de Jaarbeurskrant, maar als exposant stond deze firma met vermeld Zo is het makkelijk om gratis publiciteit te plaatsen. Wi| zouden eens moeten proberen om met de Aalsterse avond een folder op de tafels te leggen... Aanbestedingen zijn wellicht nuttig. Maar wat wanneer de toiletten in de bierhallen ook worden aanbesteed. We lieten ons wijsmaken dat die... madammen toch een paar duizenden in hun zakken kunnen steken. Spijtig is een herentoilet reeds rond 10 uur gesloten. Als de heren in het stadhuis volgende keer uit hun doppen willen kijken wanneer ze een aanbesteding toekennen Ook dit jaar kun je (als je de weg kent) plaatsen laten reserveren voor de spektakels. Alleen zijn er dit jaar veel minder reservaties dan vroeger. Zijn de shows minder interessant De radarafsluitingen zijn in elk geval overbodig, ondemokratisch en zeker niet sympatiek I

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 3