BLANCQUAERT ft FRANS JANSEGERS agisters Martin Van der Speeten«Een prachtige legislatuur» VU lO.C.M.W. O.C.M.W. O.C.M.W. O.C.M.W. O.C.M.W. O.C.M.W. O.C.M.W. Kieskeurig Recht op klaarheid Alles voor het kantoor Vrijheidstraat 41-43 AALST Tel. 053/21.40.82 Bezoek onze stand nr. 34 op de jaarbeurs Voorlaatste kandidaat eerlijk, bekwaam, werkzaam Uw keuze voor een sociaal, ekologische en ekonomisch verantwoorde politiek 8 - Nieuwe Gazet van Aalst - 27 augustus 1982 Bij het tot stand komen van de fusie stond men in het O.C.M.W. voor een dub bele problematiek. Men wilde de dienstverlening, die in Aalst zelf reeds ruim bestond, zo snel mogelijk evenwaardig uitbouwen in de deelgemeenten. Tergelijkertijd trad de nieuwe wet op het O.C.M.W. in werking die de bevolking recht gaf op een veel grotere waaier van diensten. Hoe Martin Van der Speeten, S.P.-er en voorzitter van het O.C.M.W., met deze problemen afrekende en hoe hij zijn beleid voerde verneemt U in dit interview. Wat zijn Uw voornaamste verwezen lijkingen Wij hebben er eerst naar gestreefd om te voldoen aan verplichtingen die ons door de wet opgelegd werden. In de 8 deelgemeenten bestond een C O.O zonder infrastruktuur, behalve in Erembodegem waar er een rustoord was. De Sociale Dienst werd dus her vormd en uitgebreid met 7 maatschap pelijk assistenten. De dienst Gezins- en Bejaardenhulp werd trapsgewijze uitgebouwd van 30 naar 60 personeelsleden waaraan nog eens een B.T.K.-projekt met 40 werk vrouwen werd toegevoegd. Dat is nu vervallen, zodat we die 40 tewerkge stelde werklozen voorlopig hebben moeten afdanken. De bedeling van warme maaltijden werd geherstruktureerd waardoor alle deelgemeenten kunnen bediend wor den. In het rusthuis De Hopperank bereidt men nu 100 maaltijden voor de streek Erembodegem, Meldert en Baardegem en in Sint-Job nog eens 125 maaltijden voor de rest van het grondgebied. Met een B.T.K.-projekt werd een klus jesdienst opgericht voor kleine proble men zoals een lekkende kraan, een deur verven en zo meer Dingen waar voor je haast geen stielman kan krij gen. Die dienst is volledig gratis voor de mensen die met meer dan 30.000 frank inkomen hebben. We hebben ook heel wat gebouwd de afgelopen jaren. De Hertshage, een paviljoen in het ziekenhuis, werd voor al met eigen mensen volledig in orde gezet. Het gebouwtje bevond zich in erbarmelijke staat. Er lag geen enkel tegeltje meer vast. zodat er zelfs niet meer kon geschuurd worden. Het hele ziekenhuis werd toegankelijk gemaakt voor bejaarden en mindervaliden. Daar ben ik trots op. Het is het enige gebouw in heel Aalst dat zo is uitge rust. De afgebrande vleugel van het zieken huis werd heropgebouwd, zodanig dat we op het gelijkvloers de dienst intensieve zorgen en de noodopna- men konden vestigen. Dat was een zware investering omdat de speciale apparatuur zeer duur is. Maar we heb ben daar al tientallen mensenlevens kunnen redden. ■Al de zalen op één na werden opge- wat toch erg belangrijk is voor het moreel van een patiènt. Het verschil tussen vroeger en nu is enorm. Nu kom je in een ziekenhuis, vroeger in een «gasthuis». De belangrijkste verwezenlijking is toch het begin van de bouw van het nieuwe ziekenhuis, waarvan de ge sloten ruwbouw er nu al staat. Vóór mij heeft men 35 jaar op allerlei manie ren getracht daar toelating voor te krij gen Het is misschien die mensen hun fout niet, maar ik ben er toch in ge slaagd. Alle dossiers, behalve die over de medische apparatuur, zijn af en de opening is gepland voor 1 januari 1986. Ik denk dat ik een prachtige legislatuur achter de rug heb qua rea lisaties tussen C.O.O. vroeger en O.C.M.W. nu. Hoe is de financiële toestand van het O.C.M.W. Wel, slecht natuurlijk. Wij zijn gekon- Vakhandel Kasregisters - Fotokopie - Stencileer- reken- en schrijfmachines Eigen Hersteldienst Kasrei Olympia International c-i. ,.OT' CSKÉSS sociaal en federaal (advertentie) fronteerd met een nieuwe wet uit de gouden jaren. Artikel 1 zegt het al: «heeft recht op». Je moet niet meer zeggen, wij kunnen dat niet betalen. Neen, iedereen «heeft recht op». Alle verplichtingen moesten in de deelge meenten van de grond af opgebouwd worden. Wij hebben in 3 rusthuizen 325 bejaarden. Het ziekenhuis telt 398 bedden. Neem dan nog de 225 warme maaltijden, dat maakt in totaal bijna 1000 maaltijden per dag Door' de prijsstijgingen toegekend door het ministerie lopen de rekenin gen telkens hoger op dan verwacht. Daar kan niemand iets aan doen Men mag de beste beheerder zijn, die uit gavenstijging kan niet ingedijkt wor den. Neem nu het bestaansminimum. In 1975 kostte dat een half miljoen frank. Dit jaar is hiervoor in de begroting 15,5 miljoen voorzien en daarmee zul len we nog niet toekomen. Die stijging is het gevolg van de ekonomische kri- sis. Meer en meer mensen vallen door de mazen van het net op sociaal gebied, Men kent maar één naam het O.C.M.W. Je mag niet vergeten dat het bestaansminimum een nationale taak is die overgedragen werd aan de O.C.M.W.'s. Nochtans krijgen we slechts 50 terug van wat we uitke ren. Dat betekent een extra uitgave voor ons van bijna 8 miljoen. Als de trend zich doorzet en de ekono mische krisis blijft aanhouden dan wordt het O.C.M.W. onbetaalbaar. Dan zal men prachtige initiatieven moeten opdoeken met alle gevolgen van dien voor de kansarmen. Hoe staat het met de konkurrentie tussen het stedelijk en het privé-ziek- enhuis Zou samenwerking niet ekonomischer verantwoord zijn Samenwerking tussen de twee is zeer moeilijk. Een privé-ziekenhuis kan administratief veel vlotter werken zodat aankopen, die bij ons maanden kunnen aanslepen, daar bijna dadelijk kunnen. Stel dat er afspraken gemaakt worden en wij een bepaalde afdeling verder uitbouwen, dan zou het kunnen dat tegen de tijd dat alles af is wij honderd stappen achteruit zijn. Van echte konkurrentie is echter geen sprake. De fabeltjes over de 900 die systematisch gewonden naar het privé-ziekenhuis vervoert zijn uit de lucht gegrepen. Wel is het zo dat wij tijdens de verbouwingen de 900 in zeer moeilijke omstandigheden heb ben moeten ontvangen. Misschien dat toen in het belang van de patiënt al eens meer naar het privé-ziekenhuis gereden werd. Tenslotte zijn die men sen verplicht om de keuze aan de patiënt over te laten en moet bij hoog dringendheid naar het dichtsbijzijnde ziekenhuis vervoerd worden. Dan hebben we nog de naam van ons zie kenhuis. Overal staan wegwijzers naar het St.-Elisabethziekenhuis en toch spreekt elke Aalstenaar van t hospitaal». Een uitvloeisel van 1895 toen het huidige ziekenhuis in gebruik werd genomen. Dat klinkt een beetje pejoratief. Er worden nieuwe kontrakten gemaakt met de artsen. Zal hun, met het geval Dr. Matthieu nog fris in het geheugen, nog toegestaan worden om buiten hun werk in het ziekenhuis nog een privé-praktijk te houden Dat is een uitvloeisel van het verleden. In de nieuwe kontrakten staat dat eens het nieiiwe ziekenhuis in gebruik, de artéen moeten kiezen tus sen hun privé-praktijk of het werk voor het O.C.M.W Het zal gedaan zijn met op 2 of meer plaatsen tegelijk te wer ken. Er bestaat wettelijk de mogelijkheid om kinderen te verplichten alimenta tie te betalen voor hun bejaarde ouders die in O.C.M.W.-rusthuizen verblijven. Wordt deze onderhouds plicht in Aalst toegepast Momenteel wordt dit nog niet toege past. Je moet niet vergeten dat enkel de kinderen die voldoende verdienen Te Huur te Erembodegem Huis met of zonder atelier (200 m2) ruime woning (4 slaapk.) tuin, gar, c.v., z.w, tel: 053/ 21 40 66 in aanmerking komen. Nu met de eko nomische krisis is het met zeker dat op 10 mensen er 6 zijn die tot betalen kunnen gedwongen worden. Zo zou het O.C.M.W. een omslachtige proce dure starten die veel geld kost om tot de konstatatie te komen dat die men sen vrijgesteld worden van onder houdsplicht omdat ze niet genoeg ver dienen. In de toekomst, als de finan ciële toestand nog verslecht, is het wel waarschijnlijk dat men verplicht zal zijn deze maatregel toe te passen voor al wie wel kan betalen. (V.D.M./M.P.) Hij kan het en hij doet het. "Hij" is Jan De Neve, V.U.-lijsttrekker, en het staat op zijn affiches. Wat zong die andere Jan (De Wilde) ook al weer echt, ma, echt, hij kan het Op een perskonferentie deelden de P.V.V.-Jongeren mee dat ze ijveren voor de afschaffing van de zitpenningen van gemeente raadsleden. Enkel een kostenvergoeding zou behouden blijven. "Politici moeten idealisten zijn", aldus de P.V.V.-Jongeren. Volgende week komen we uitgebreider terug op deze groep, die de verkiezingen tegemoet gaat met de slogan "uw wens is de onze, wij willen vooruit." Toch nu reeds verklappen dat "blauwe fietsers" opgericht zijn. In tegenstelling tot de groene en intussen ook al rode fietsers gaat het echter niet om aktie- voeren. Wel om kiespropaganda. Op energievriendelijke wijze richten de blau we fietsers op zaterdag 25 september een fietsrally (lees propagandakaravaan) in Er zijn in Aalst rode kaboutertjes aan het werk, aldus J.G. in de Rode Vaan. Op nogal wat plaatsen hebben sluikplakkers veel ijver aan de dag gelegd. Ook K.P.-affiches werden daarbij opgemerkt. Volgens de Rode Vaan was dit het werk van onbekenden, "kabou tertjes", en weten de K.P.-militanten zelf nergens van. Wel handig, zo'n helpers... Uit de kiespropaganda van zes jaar geleden lichtten we onderstaand S.P.-raad seltje Wat groeit bij ons het snelst in deze droge zomer Het antwoord was toen reeds de werkloosheid, de prijzen, de indeks en de openbare schuld Het socio-kultureel centrum Netwerk stelt, gratis zijn zaai ter be schikking aan partijen die er hun info-avonden willen organiseren. Vijf partijen doen datS.P., Peel, K.P., V.U. en Agalev. Het komi- tee De Wakkere Burger richt een politiek kafee in a ia Sonja op Maandag; deze avond vol "Aalsterse belaften" gaat door op dins dag 28 september. De leefmilieuaktiegroep RALDES zal o.m. in Aalst een vërkiezingsaktie houden, en wel in samenwerking met Werkgroep Leefmilieu Aalst. Alle partijen en kan didaten worden bevraagd naar hun milieu-intenties. Ten lange laatste wil men weten wie "groen", "grijs", of "zwart" is, 'hetgeen aan de bevolking tijdig mee gedeeld wordt. Tevens wil men op tijd en stond de toekomstige bewindvoerders aan hun kiesprogramma herinneren... In het RALDES-milieucentrum Denderstreek (De Ridderstraat 28) zijn brochu res te koop, waarin een goed gemeentelijk leefmilieubeleid in voorgesteld wordt Dit "Milieumanifest Gemeenteraadsverkiezingen '82" is door de Bond Beter Leefmilieu opgesteld en kost 40 fr. De dominerenae gedachte bij de Aalsterse kiezer zal araaien rond de geruch ten omtrent een voorafgaand akkoord tussen twee politieke partijen. Die geruchten leiden sedert maanden naar een groeiende onverschilligheid bij de massa, en naar een opluchting bij het gilde der profiteurs. Deze laatsten kunnen nu veel vroeger dan anders in het gevlei van de nieuwe bazen komen, en lang van tevoren tot de aanpassing overgaan van partijkaart, vak bond en plastron. In Aalst kwam vroeger nooit een voorafgaand akkoord tot stand. Toen zulks voor het eerst in 1976 gebeurde, werd het door de betrokkenen hardnekkig ontkend. Slechts 's avonds van de verkiezingen viel het masker, en raadslid Ghis Willems legde toen een onbetwistbare principiéle verklaring af. Het feit van ongeacht de verkiezingsuitslag een koalitie te vormen noemde hij «Deze onoprechte houding betekent dat de kiezers bij de neus werden geno men Is de kiezer niet bedrogen als zijn partij reeds voor de verkiezingsdag een akkoord gaat maken met een andere partij waar de kiezer niets 'van af weet Het vormen van een kartel is in ons demokratisch stelsel ingeval van prae-elektoraal akkoord de aangewezen vorm. Maar men heeft de kiezer niet willen inlichten door een duidelijke voordracht van lijsten. Men kan de vraag stellen welke betekenis verkiezingen nog hebben in zulke omstandigheden En dat was dan nog zeer sereen uitgedrukt. Zes jaar geleden deden de vermeende konspiratoren nog verontwaardigd, toen zij vóór de verkiezingen over de praatjes gepolst werden. De huidige vermeende samenzweerders doen minder geheimzinnig. Bij het driespan dat zich de trekpaarden van een politieke strekking noemt, klinkt onverholen gehinnik en gegrinnik. De brave kiezer heeft alle recht op informatie, maar hij vraagt er niet eens naar. Het kan hem zelfs met meer verdommen dat hij dom gehouden wordt. Daarom stel ik hier maar zélf de vraag aan alle partijen is het waar. en wat is er van waar De panoramist.

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 8