Alternatie! maar semi-professioneel Netwerk kalendert zich tot een begrip MOET EB 01 ZAAI OP? Okkozjemert sukses Aanbevolen zegt het Fr. Masereelfonds 1983, Jubileumjaar dekenij der Zoutstraten LEER DANSEN MET DANSCLUB «KALLIOPE» OPEN-DEUR Op 10 september 1982 om 20 u. AVOND De standen ide moeite waard het meest originele winkeltje van de stad ...aan de Zoutstraatpoort Nieuwe Gazet van Aalst 3 september 1982 3 Kuituur bij Netwerk, dat is de «k» van kwis, kinderanimatie, klassieke muziek zowel als karnaval. Eén op tien Aalstenaars stapte zo schat men al over de lage drempel voor één van de ozoverscheiden akti- viteiten. Ook buiten Aalst, vooral in het Dendermondse, geraakte het Netwerkcentrum bekend, dat een goed jaar geleden een neus zette naar het «glazen geval» in de Molenstraat, dat maar niet afgeraakt. zoekers (zoals de kwisdeelnemers, die De Netwerkploeg trommelde de pers bij een want het «kunst- en vliegwerk» uit de pioniersmaanden is op professionele leest bijgeschoeid. Zowel de infrastruk- tuur als de programmatie werd uitge bouwd. En niet te vergeten «Net werk» wil toch nog maar eens duidelijk, stellen wat het eigenlijk voor iets is. Zeg nooit zomaar «zaal» tegen Netwerk Geen vereniging, die op zijn eentje de kalenderdagen vol aktiviteiten stopt. Geen zaal ook, waar met «huurgeld» alles gezegd is. Als «onafhankelijk so- ciokultureel centrum» wil de v.z.w. (of wat dacht je Netwerk aan kuituurbe vordering en -spreiding doen in samen werking met, ja, met wie maar wil. Men helpt bij het uitdragen van affiches, ver wittigt de pers tegen kostprijs, geeft zo nodig technische uitleg,... Anderzijds wordt ook van de «huurder» wat mede werking gevraagd (zie onderaan deze bijdrage). Netwerk is geen (passieve) zaaluitbater, maar een centrum waar veel mogelijk wordt Op eigen initiatief (bv. komt een Londens teater op 16 oktober), vanuit andere organisaties (BGJG, het Mase- reelfonds, noem maar op), vanuit be- zelf een tweede kwisreeks voorstelden en een komitee gaan vormen)... Verbeterde infrastruktuur Voorheen een tapijtenzaak en daarvoor nog een tweedehandsmeubelenver- koopruimte, is de zaal van Netwerk niet direkt geschikt voor socio-kultureel ge bruik. "Heel wat aanpassingswerken vonden intussen plaats. Met zwarte doe ken kan de grote ruimte in kleinere een heden onderverdeeld worden, de elek triciteit kreeg drie circuits (wat vooral bij grotere manifestaties interessant is), ge vel en gang zijn verfraaid, er komt bin nenkort een kleine ijzeren tribune... Programmatie Cijfers zeggen niet alles, maar toch iets. 13 toneelprodukties vorig werkjaar, 11 films, 9 muziekopvoeringen, 10 ge- spreks- en-voordrachtavonden, 7 kin- deranimatienamiddagen, 2 tentoonstel lingen, 6 «pure ontspanningsaktivitei- ten» (mosselsouper, kaarting, karna val...), een vijftal schoolprogramma's. Dit jaar wordt niet minder De zeer nabije toekomst brengt behalve nog 5 kwisvrij- dagavonden. ook Bulgaarse dans en muziek, «Ververs» (van Tejater '80). Voor de tweede keer ging in het centrum Netwerk een "okkozjemert" door op initiatief van de persbond Denderstreek. De belangstelling was overweldigend. Kandidaat-verkopers moesten geweigerd worden (maar zij staan vooraan op het lijstje van '83) en het publiek kwam massaal snuisteren, die laatste augustus- zaterdag, in de medaillons, kepies, radio's, kleedjes, serviezen... De prijzen vari eerden nogal, maar steeds ging een percentage van de verkoopprijs naar de persbond, die de gelden o.m. aanwendt voor een geschenk aan de figuur van het jaar. Meest origineel vonden we een oude BSP-sticker, van 6 jaar terug, die voor 1 fr. van eigenaar kon veranderen... (PD) 99 99 Het jongste infoblad van het Aalsterse Frans Masereelfonds schenkt ook aan dacht aan de "Nieuwe Gazet van Aalst". Zowel het ontbreken van enig kommercieel doel ("nauwelijks nog denkbaar in de opiniepers") als de onathankelijkheid en het streven naar hoogst mogelijke objektiviteit, krijgen goede punten van het Masereelfonds. "Het opzet geniet veel steun en krediet bij talrijke stadsgenoten", aldus D.G. in het blad, die het initiatief warm aanbeveelt. Met de slotzin kunnen we het alleen maar eens zijn "En wanneer u niet te lang meer wacht, kan een abonnement tot einde 1983 (jawel) nog voor 1.000 fr. rond, of wekelijks uw nummer tegen 20 fr.. in elke krantenwin kel Wat velen op de jaarbeurs deden, kan ook nu nog. Zie bon op blz. 2. (P D) Na groot succes 1981 nieuwe kursussen in Kalliope Kelder, St. Joris- straat 26 (hoek Hopmarkt), Aalst 1e jaar donderdag 16.9 van 19u.30 tot 21 u. ofwel van 21 u. tot 22u.30 1e jaar gevord. dinsdag 14 9 om 21 u. 2e jaar gevord. dinsdag 14.9 om 19u.30 3e jaar gevord. vrijdag 1 7.9 van 19u.30 tot 21 u. Elke vrijdag oefenavond van 21 u. tot 0.30 u. Gezelligheid - Stemming - Dansvreugde poppentheater «Klak» met «De verdwe nen zonnestralen», een Wakkere Bur ger-praatavond met het politieke we reldje, politieke kafees van PEEL, SP. KP, VU en AGALEV («de afwezigen hebben ongelijk» meent Netwerk, «ook PVV en CVP werden tot tweemaal toe uitgenodigd»), en uitschieter het Lon dens «Lumière and Son Theatre Com pany» met een herdenking van klown- vormen. Onze kalenderrubriek «starten» zegt op tijd en stond wel wat en wanneer. Lidkaarten Meestal zijn de toegangsprijzen in Net werk erg laag. een paar dure vogels met te na gesproken. Nieuw zijn de «lidkaar ten» Voor 300 of eventueel 200 fr. (dop pers, dienstplichtigen, studenten en andere door vrouwe Fortuna benadeel de kategoriën) kan men zich zo'n kaart aanschaffen, die recht geeft op 20 korting op ALLE aktiviteiten alsmede op het zeswekelijkse tijdschrift. Uiteraard krijgen de ongeveer 200 personen die maandelijks via een permanente op dracht Netwerk steunen, zo'n lidkaart kado. De lidkaarten kunnen binnen de kantooruren of tijdens aktiviteiten in Netwerk bekomen worden, ook na over schrijving op nr. 001-0987137-44. Melden we nog dat Netwerk's zaal kan gehuurd worden voor 600, 900 of 1200 fr (naargelang de toegangsprijs). Er wordt wel van de gebruikers verwacht dat men mee instaat voor de toogdienst. Indien men 500 fr als huurgeld betaalt, ontvangt men 5 fr. per konsumatie Hierbovenop komen wel nog kosten van verlichting en verwarming. Het toch wel lage huurgeld gekombineerd met de vraag om via pintentappen mee Netwerk te ondersteunen illustreert Netwerk's eigenheid. Een dertigtal vrijwillige medewerkers en drie vrijgestelden van stempelkontrole «runnen» de zaak Enthousiast, maar toch niet eigengereid. Op 26 september is er een inspraakdag. «spuidag 2» ge naamd. Volwassenen én kinderen zijn van 13.30 u. tot 18 u. welkom met onge zouten meningen en wensen. Volledigheidshalve De Ridderstraat 28, Aalst is het adres, en ook de 9 op 10 andere Aalstenaars mogen erin Al leen niet allemaal tegelijk (200 zitplaat sen is het maximum) (P.D.) zen afgebroeken, 't papier en den anderen bicht werd opgekooist, de zool zal gon kennen ver iet anders dienen... Ja, 't es oever de Joorbezze de 't ek hem. Z es verom ne kier verboy ver eh joor. De kommesanten zeilen heer geldj of heer kommandes tellen. Den ienen zal der iet on verdindj hemmen, den anderen zal der van de zoynen on ingestoeken hemmen. En azoei goot dad elk joor. De jonges van 't fiestkommetoyt hangen heer kostuum ver 'n toyken, ni te lank, in de klierkas, zichten ne kier en blozenjaanwatten, 't es verom ne kier gepasseird.Tc ben blny I Mor of da ze da gemandj zeggen, door twoyfel ek oon. Ze 'n zollen dor anders eiken aoved ni verom zen. Dad es azoei iet gelèk as ienen die zennen drippel ooitdrinkt, 'n smoel trekt, doet of dat 'n kiekevlies kroygt en groemeltHei, hoe kejje 't in a loyf kroygen En meh ien oeig al on 't onken es nor de volgenden drippel. Mor ja, 't moet eh toch imand doeng newoor en wie dat hem oontrekt, heig 'het, zegge z'hier in Olsjt. En 't zen attoyd de goei-gewillige die 't on heer goren hemmen.En domei zwoyg ek oever de Joorbezze. Op ander plosjen in deis gazet zal der mier oever gezeid werren. Deir jonges die da beiter ken nen as ekik. Want ik ben hier mor ver van toyd tot toyd ne kier 'n betjen te sjikkaneiren en te zoagen. Mor die jongens van 't fiestkomitoyt, Tc vraog meh toch nog attoyd af, hoe flikken de die da meh heer vraa Die heer zoei dikkes moe missen. En hoe flikken ze da meh here portemonnei, want ze meige zeer al ne kier deir den ienen of den anderen getrèkteird werren, ze moeten toch al ne kier iet veromgeiven hein. En de proyzen van de pintjes en anderen boois gon omhooig gelèk as de frang den beirg afgoot. Mor da zen heer zao- ken, ik hem al ambras genoeg meh moyne portemonnei. En hejje dad oeik geleizen in de gazet oever die brifkes van doezjed en voyfdoezjed ballen die hier binnekommen en in de vroegere Kongo gedrikt werren 'k Mandjen iest dat da was ver heer telefongreikeningen meh te betolen die zhier nog attoyd op de poef stoon hemmen.Mor 't zal der wel om te doeng geweist hemmen ver eh sengsken te verdienen, want da kaan allemaan beizegen, den dag va vandaog. Ik en allemaan, al was 't mor ver ienegte lieterkes mazoet te betolen in de wintjermonjen die kommen. Want imend meh 'n normooi preiken zal hem kenne verweiremen meh te bei ven. Ja, vanoyges, 't er zen ander manieren ver oh eh wa poeng te geraoken, gelek as die mokskes die meh 'n slang in nen bizjoewinkel binnenterren en der meh heer slang en ienegte ringen vanondermooizen. Dad 'n was nog zoei biest ni ooitgepeisd hein. Meh ne goeie rotte stinkendekees moqt dad oeik meigelek zen, peis ek. Mor Tc zal 't best toch mor ni probeiren. Want 'er zen ander manieren ver op de kosten van de stoot te leven, as achter troljekes. Ge kentj per eksempel maoken dagge op de ziekebis komt, mor ten moeje nen doktoer vinnen die wiltj meispeilen. Ge kentj oeik gon doppen, mor door 'n zitj er oeik ni veil toekomst nimmer in. Want as ze doeng wa da z' al lank beloeven, gon ze dor binnen 't kért oeik 'n snei in geiven. Allei, ze zeggen dad al zu lank, 't zal zeikes nog ver sebiet ni zen. Ge kentj oeik in pinsjoeng goon, mor doveir moeje ten al 'n betjen va joren zen en dad 'n es oeik ni alles. Ser- toe da ze zeggen da ze door oeik gon on afpiltjeren. En da zol ek mier geloei- ven PETJEN In 1983 is het precies een halve eeuw geleden dat de heren Vidy en Van Mol «op datum van 30 juni 1933 eene geburenvereeniging, buiten alle politiek» stichtten onder de benaming «Dekeny der Korte- en Lange Zoutstraat». Dit dokument het oude regelement van de dekenij bewijst dat wij de oudste dekenij in Aalst zijn, vertelt dekenijvoor zitter Praet. De dekenij draagt de kleuren groen en wit. Later werden de Sint-Jorisstraat en de Sluierstraat in het gebied van de de kenij opgenomen, en de naam aange past. De doelstellingen zijn dezelfde ge bleven «De stoffelyke en zedelyke han delsbelangen harer leden te bevorde ren. De goede verstandhouding en han delsbetrekkingen tusschen hare leden te onderhouden en te bevoordeligen» enerzijds, en feesten en braderijen in te richten anderzijds. Om lid te worden moet men één der straten van de deke nij bewonen, «van goed gedrag zyn» en jaarlijks lidgeld aan het bestuur overma ken. Het beheer der dekenij wordt waar genomen door een bestuur dat op een algemene vergadering bij meerderheid van stemmen wordt gekozen. Waar nemend deken is de heer Willems uit de Korte Zoutstraat. De heer Praet uit de Lange Zoutstraat is voorzitter en de heer Dauwe ondervoorzitter Sekretaris en schatbewaarder zijn res- pektievelijk de heren Schollaert en Ap pelmans. Acht gewone bestuursleden vervolledigen het bestuur. Van 1969 af zetelt de heer Praet in het bestuur. In 1964 vestigde hij zich in Aalst. Gente naar van geboorte kreeg hij vlug af te rekenen met het Aalsters chauvinisme. Bij de jaarlijkse'ophaling van het lidgeld werd hem duidelijk gemaakt dat hij beter zijn mond kon houden en betalen. De concurrentie was in die tijd ten top gedreven. Een winkelier zou een kant nooit verwezen hebben naar een andere winkel in de straat. De dekenij telt nu honderdvijftien leden, op vijf winkels na is dit het totaal van alle winkels in de Zoutstraten, Sluierstraat en de Sint-Jo risstraat samen. De verstandhouding tussen de winkeliers onderling is merke lijk verbeterd sinds de dekenij meer ak tiviteiten begon te organiseren. De feestverlichting dateert van 1969. Het paradepaardje in mei 1978 was de Brit se Week, hiervoor werd door de winke liers en de dekenijkas een zware finan ciële inspanning opgebracht. De op brengsten waren niet evenredig. Met Kerst en Nieuwjaar waren de in kerst mannetjes verklede karvalisten De Des- tereers. beladen met snoep en alkoho- lische drankjes, de attraktie van de stra ten De Topdag en de braderij zijn de jaarlijks terugkerende manifestaties. Op vrijdag 3 september van 14 u tot 21 u., zaterdag 4 september van 9 u. tot 21 u, en maandag 6 september van 9 u. tot 21 u. kan de Aalstenaar weer rustig door de dekenijstraten kuieren en zich al dan niet laten verleiden door de «koopjes». Een braderij zonder andere attrakties. Dit jaar houden we ons wat in, zegt de voorzitter, om volgend jaar onverwacht groots te kunnen uitpakken. Dat jubile umfeest wordt het beste, het mooiste en meest imponerende spektakel van alle dekenijen. Van Aalsters chauvinisme gesproken. (GRE) Vóór de derde maal organiseerde Motorklub Cobra s» in hun lokaal Vissers hof» een geslaagde barbecue

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 3