ANNY DIERICK Openbare Werken is een te duur departement Besparingen bij de stad Aalst... Kieskeurig oor en met Kies Verstand De ruimste break in zijn kategorie. 101.750 f 25% BTW 8 MODELLEN. BREAK OF BERL1NE 4 OF 5 DEURS 5 OF 7 PLAATSEN GARAGE SINT-MAARTEN Nieuwe Gazet van Aalst 3 september 1982 9 Als voorzitter van de stedelijke kommissie, die vóór elke gemeente raad de dossiers van openbare werken onderzoekt en bespreekt, kent de oud-burgemeester van Baardegem Robert Oe Pauw dit departement als geen ander oppositielid. Met belangstelling kon dan ook uitgekeken worden naar zijn kritiek op de materie waarover Schepen De Neve be voegd is. «Wat men vooral aan Openbare Werken kan aanwrijven is de kostprijs van het departement» aldus Robert De Pauw». Openbare Werken is dan ook voor een groot stuk verantwoordelijk voor het financiële débacle van de stad. De grootste kostprijs is dan nog het personeel. Bij het begrotingsdebat van 1981 heb ik bewezen dat er in één legislatuur door een slechte strukturele opstelling van het personeel 132 miljoen teveel uitgegeven werd. Men heeft toen beloofd dat men mijn werkdokument zou onderzoeken maar dat gebeurde nooit. Waar zit men fout Openbare werken deels verantwoordelijk voor financieel debacle. Schepen-Diensthoofd Het technisch en werkliedenpersoneel van een stad moet naar mijn gevoel in één technische dienst verenigd worden, met een pyramidale struktuur. Aan het hoofd ervan staat de schepen, daaron der de direkteur-ingenieur, daaronder de ingenieurs enz. tot op het laagste ni veau. Nu heeft ieder departement zijn eigen werkliedenopenbare werken voor de wegen; bevolking en burgerlijke stand voor de kerkhoven; leefmilieu voor de groendienst, sport heeft toezienders voor de sport- en speelterreinen enz. Dat moet herschikt worden in één afde ling van lokale dienstverlening per ge meente, geleid door een werkleider. Vroeger in Baardegem had ik drie werk lieden. Voor Allerheiligen moesten zij in staan voor de schoonmaak van het kerkhof, met de kermis moest het dorpsplein proper zijn, het gras werd weggedaan in het voorjaar, één maal per jaar werden de rioolputten leegge maakt, enz. Nu heb ik de eerste maal in zes jaar een kolkenzuiger in mijn straat gezien. Nu in Groot-Aalst hebben alle schepenen allemaal een kepi op, en zijn ze allemaal chef. Op het kerkhof van Baardegem is er nu één verantwoorde lijke en die heeft 16 lijken gemiddeld per jaar. Ik weet wat dat mannetje daar zit te doen. Er is dan nog één man voor de groendienst en één werkman voor de kleine reparaties. En die worden iedere dag afzonderlijk gekontroleerd door hun chef, die ieder een eigen dienstwagen heeft Voelt ge aan wat dat kost op een legislatuur? Een privé bedrijfsleider ware al lang failliet in dergelijke omstan digheden. Nu gaat gans de gemeen schap eraan i.p.v. één privé-persoon. Ik voorzie een reorganisatie van de werklieden in twee delen. Stafdiensten moeten hun werking hebben over gans het grondgebied. Daarnaast voorzie ik negen lokale technische dienstverle ningscentra per gemeente met één chef. Met hetzelfde personeel kan men aldus honderden miljoenen besparen. Men heeft wel peperdure werktuigen bijge- kocht als een klepelmaaier, een kolken zuiger, enz. maar de enen wil er niet mee rijden, de andere kan of mag het niet, en dergelijke. Ook de administratie moet herschikt worden. Door het drie- partijenstelsel wou nu iedereen baas zijn over een aantal personeelsleden. Anderzijds zou men moeten plannen op langere termijn, namelijk 12 jaar. Er moeten prioriteiten vastgelegd worden, waarbij de kostprijs vooraf vastligt. De nutsvoorzieningen zouden ook dringend moeten gekoördineerd worden door het aanleggen van gezamenlijke kokers. Nu liggen de wegen en voetpaden besten dig open. De gebruikers zoals Intergem, Waterdienst, RTT, enz. moeten er dan maar voor betalen of zij mogen er geen gebruik van maken. Onderhoud Het onderhoud van het openbaar do mein zit mij ook dwars. Gaat dat nu ver der in aanbesteding moeten gebeuren met een prive-aannemer, wat ons 30 miljoen per jaar kost, of kan dat niet met het massa eigen personeel Eens stu die daarover werd nooit gemaakt. Echte prioriteiten, zoals de Putstraat en de Affligemdreef te Meldert, werden zelfs niet aangepakt. Met de vervallen eigendommen, zoals de hoeve te Baar degem moet men ook iets doen. I.p.v. ze te laten verkrotten kan men sommige eventueel verkopen. Ik ben totaal tegen luxeprojekten zoals het kultureel centrum. In plaats van het af te werken had men het in 1977 beter verkocht aan de C en A of andere kandi daten. Nu is het te laat en wij gaan eraan failliet. In plaats van de nieuwe grote zwem kom had men beter drie kleine zwemba den gebouwd, één in de Faluintjes, één voor Nieuwerkerken-Erembodegem en één voor Hofstade-Gijzegem voor dezelfde kostprijs. Men brengt nu teveel mensen naar éénzelfde plaats, terwijl men nutsvoorzieningen naar de mensen moet brengen. Decentralisatie en klein schaligheid zijn ook bij openbare werken noodzakelijk. Ruimtelijke Ordening Ook ruimtelijke ordening valt onder de bevoegdheid van Schepen De Neve. Wat is uw kritiek op dit gebied In Aalst bestaat geen bouwverordening, met al gemene principes geldig voor iedereen. Zo stelt men paal en perk aan de po litieke willekeur, bij het afleveren van bouwvergunningen. De fase 1 van het struktuurplan Groot- Aalst werd neergelegd in 1981maar is nog altijd niet voorgelegd aan de ge meenteraad, door het feit dat het niet door het schepenkollege geraakt. Het is nochtans zeer belangrijk en moet on middellijk benaarstigd worden. De be volking heeft een struktuurplan nodig. De kosten zijn gebeurd maar wij kunnen de vruchten van het werk niet plukken. Voor de BPA's is er een vaccuum van zes jaar. In Baardegem heeft men vb. nog altijd geen bouwgrond waar de af- geschafte A 11 voorzien was op het ge westplan. In Aalst heeft men een be schikbaar overschot van 4000 bouwrijpe gronden en toch worden woonuitbrei- dingsgebieden zoals Hof ter Leeuwer- gem aangepakt. Ook aan de leegstaande woningen werd niets gedaan. Er moet een leegstaans- taksreglement komen, om deze verkrot ting tegen te gaan. Men heeft toch een taks op bouwrijpe kavels. Tot slot zou men ook meer ambachte lijke zones moeten kreëren wat zeer be langrijk is voor de KMO's. Hebt U ook het gevoel dat de buitenge meenten achteruitgesteld werden tegen over Aalst-stad De fusie was op dat vlak inderdaad geen sukses, en dat was steeds niet uit kwade wil. Men zou het eerder zo kunnen stel len dat de zwarte man drie keer zal af gebroken worden vóór men in de deel gemeenten een serieus werk doet. Ty pische voorbeeld zijn de plannen voor de Eerdegemstraat te Baardegem. die juist vóór de fusie goedgekeurd werden. Ze liggen er nog. Anderzijds gooit men met geld. Voor een parking aan het kerkhof van Baardegem had ik 100.000 fr. voorzien, onteigenin gen inbegrepen. Aalst gaf daar 1 miljoen 200.000 fr. aan uit Het resultaat is prachtiger, maar men had het geld er niet voor. Een parking is toch een par king. Men ziet het allemaal te groot. Eerst kijkt de schepen van openbare werken naar het resultaat en dan vraagt hij de rekening. Werken worden dan achteraf met stuk ken en brokken op de gemeenteraad gebracht steeds voorzien van meer- werken. wat dan leidt tot een schulden last van 2,5 miljard. Waf is Uw opinie over hef verkeersvrij hou den van de Grote Markt Ik ben nooit tegen de verkeersvrije markt geweest. Vooral in de lente-en zomer maanden dient de huidige toestand be houden te blijven. In de winter echter zou de verkeersvrije Markt opnieuw in beperkte mate dienen opengesteld te worden voor wagens en eventueel als parkeerruimte dienen kunnen gebruikt te worden Dit gebeurt trouwens nu ook al, alhoewel met wettelijk. Deze problema tiek dient dan ook opnieuw besproken en onderzocht te worden Het planten van de bomen tenslotte wind ik een to taal fiasko. Hoe staat U tegenover het opnieuw invoe ren van tweerichtingsverkeer op de city- ring Ook dit probleem is nog niet uitgepraat. Persoonlijk ben ik voor het invoeren van het tweerichtingsverkeer gezien dit vol gens mij de snelheid zal indijken en meteen de verkeersveiligheid zal bevor deren. In dit verband betreur ik dat er geen vergelijk mogelijk was toen het probleem ter sprake kwam in de ge meenteraad. Ook de verhaalbelastingen zijn de afgelo pen zes jaar veelvuldig ter sprake geko men. Wat is Uw opinie daaromtrent Voor de verhaalbelastingen vind ik het spijtig dat bepaalde akkoorden die voor de fusie getroffen werden met inwoners uit bepaalde randgemeenten achteraf geschonden werden. Ondanks de belof ten dienden zij toch verhaalbelastingen te betalen aan Groot-Aalst. Dit vind ik spijtig en onrechtvaardig. Anderzijds ben ik van mening, dat al hoewel de verhaalbelasting een slechte belasting is, deze toch niet zal kunnen afgeschaft worden. Gezien de slechte fi nanciële toestand van de stad, zal de overheid hiermee immers nooit akkoord zijn. Maar het belastingsreglement moet wel geretoucheerd worden, zodat zij op een soepeler manier toegepast wordt. In betere tijden moet het systeem her zien worden, en moeten eerlijker belas tingen geheven worden. (MP - VDM) Onlangs publiceerde de studiedienst van de vzw Aalst 2000 drie dossiers «Aanzet tot een beleidsplan voor het Cultureel Centrum te Aalst» «Onderzoek inventarisatie socio-culturele infrastructuur te Aalst» «Doorlichting van het stedelijk bibliotheekwezen te Aalst» De dienst "Organisatie-Informatie" van de stad Aalst bestelde uiteraard deze drie dossiers over het "Culturele Aalst", die o.a. in de pers reeds ruime weerklank hadden gekregen. Doch wat gebeurde de dienst Organisatie-Informatie kreeg zijn bestelbon terug van Schepen Van Den Eede, met de mededeling dat de stad om besparingsre denen de dossiers (1.000 fr.) niet zou aankopen... Niet elke partij of lijst spendeert evenveel geld aan de verkiezingskampagne. De K.P. deelde ons mee dat men het doet met 80.000 fr. en geen frank meer. Ook Agalev gaat prat op een sobere kieskampagne. In nei jongste nummer van het ledenblad "het struweel" staan de cijfers. Op de rekening heeft men 392 fr., in de hand 1.548 fr. Giften zijn welkom, maar boven de 1.000 fr. moeten die naamloos zijn. Om de 6 P.V.V.-Jongeren die kandidaat-raadslid zijn, te steunen, richten de P.V.V.-Jongeren een grote pony- en paardenkoers in. In samenwerking met het Vlaams-Brabants Ren-Pony-verbond gaat deze door op de terreinen aan de Zijpbeekstraat (Kerrebroek). Inkom 80 fr. Na het C.V.P.-driespan, nu dus een koers van P.V.V.-veulens... De stadsaanplakborden ten behoeve van de opkomende partijen staan er reeds. Vreemd is dat men blijkbaar reeds weet dat er acht partijen zijn. Officieel kan dit pas binnen een week geweten zijn. Als er nu eens een grappenmaker met een nep-lijst bij kwam, of als er toch nog net een scheurlijst komt..., wat dan Burgers roeren zich. Naast de "Wakkere Burger" en "RALDES" wil ook de Bond van Grote en Jonge Gezinnen een en ander van de partijen te weten komen. Elf programmapunten werden overgemaakt, en op 17 september mogen de partijaf gevaardigden hun visie daaromtrent zelf komen meedelen op 'n perskonferentie. B.G.J.G. (4.500 Aalsterse Leden) weet van wanten... Geijverd wordt voor vervanging van huwelijksgeschenk door stedelijke geboorte premie; een hoger ristorno voor gezinnen met 3 of meer kinderen inzake water-, elektriciteits- en gasverbruik; gezinnen met minsten 5 personen zouden 25 vuil niszakken moeten krijgen (gratis); de gemeentelijke opcentiemen op fietsplaten zouden verminderd of afgeschaft moeten worden (rekening houdend met de gezinslasten); er moeten meer en beter onderhouden fiets- en voetpaden ko men; volkrijke buurten moeten (vooral in de vakantieperiode) beschermd worden via een bijzondere verkeersreglementering; onthaalmoeders en babysitdiensten zouden de "te dure kinderkribben" gedeeltelijk moeten vervangen: een teledienst voor hulpbehoevende gezinnen zou georganiseerd moeten worden en het ge zinsbeleid zou door één verantwoordelijke schepen gekoördineerd dienen te worden. Tevens moet de gezinsraad efficiënter werken. Op te merken is de vraag om rekening te houden met de gezinssamenstelling inzake de stadsbelasting op niet-bebouwde kavels. Bouwrijpe percelen moeten zonder of met verminderde belasting kunnen bewaard blijven voor de eigen kinderen. Dit moge dan al logisch klinken, die belasting in kwestie heeft als funktie het tegengaan van grondspekulatie Even afwachten wat de partijen antwoorden.. De'f.V.V. Aalst centrum en de P.V.V.-Jongeren Aalst richten op 15 september een Groot Mosselfestijn in. P.V.V.-Voorzitter Guy Verhof- stadt zal er het woord voeren. Gelieve het woord "mossel" niet in overdrachtelijke zin te verstaan... met Hart en lTRANSPORTMASCHINEN EXPORT-IMPORT BERLIN-D D.R. PRAKTISCH 5 of 7 gemakkelijke plaatsen of 450 kg nutlast - Laadvlak van 1,30 x 1,95 m ZUINIG nooit olie verversen, smeren om de 50.000 km, gewone benzine, rijtaks: 6 pk DUURZAAM een echt onvervormbaar chassis, carrosserie van staalplaat 9/10e mm, korrosiewerende behandeling, eenvoudige mekaniek en vandaar langere levensduur EEN "1000" MET HET KOMFORT VAN EEN 1500 WARTBURG UW WARTBURG DEALER Hoek Geraardsbergsestraat en Kerkhoflaan AALST

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 9