VOOR EEN NIEUWE AANPAK Heeft Aalst schrik van de chip Zes jaar vakantiespeelpleinen te Aalst 4 Nieuwe Gazet van Aalst 10 september 1982 Een kleine Aalsterse firma maakte onlangs het volgende mee: de direktie kocht een vernuftige tijpmachine met geheugen, beeldscherm en nog meer van die poespas. Om het kantoorwerk en de fakturatie te versnellen, efficiënter te maken - daarom. Maar de niet meer zo jonge sekretaresse weigert met dat toestel te (leren) werken... De baas wil er zijn vertrouwde bediende niet zo maar de laan voor uit sturen. Allemaal schrik van de derde industriële revolutie Computeralfabeten Reeds vroeger stelden we hier de werking voor van het Contact centrum Bedrijfsleven- Onder wijs (CBO-Denderstreek). Over zulke chip- en computerfobie zeggen de mensen van CBO «Er blijkt van deze apparatuur een soort magische kracht uit te gaan, die als het ware beurtelings aantrekt en afstoot. De meerde rheid van het grote publiek staat dan ook aarzelend tegenover het gebruik ervan. Toch gaan meer en meer stemmen op die pleiten voor een zo vroegtijdig mogelijk introduceren van de computer en bijhorende computertalen. Reeds op de lagere school, zegt men, kan dat al gebeuren. Com puteranalfabeten zullen in de toekomst niet meer mee kunnen...». Science fiction De Vlaamse deelregering ziet wel al wat zitten in die technologische ommez waai. Vanaf september organi seert ze Technologie-Dagen om bewustmaking te versnellen omtrent de «D1RV», de Derde Industriële Revolutie in Vlaande ren. Tussen de universitaire labo's en de bedrijven probeert de NV Innovi de band te verste vigen. CBO- Denderstreek nu vindt dat het onderwijs niet lan ger mag nahinken op de nieuwste evoluties. Zelf bezochten ze met een aantal Aalsterse leerkrachten al het ESAT-labo van prof. Van Overstraeten te Leuven, dat op het mikro- wereldfaam verwierf gebied van de elektronika. De grondstoffen hebben we al... Je hebt ze al gezien, die onoo glijk kleine «chips». Die dinget jes die door het oog van een naald kunnen, maar met onvoorstelbare mogelijkheden. We zitten in de overgangsperiode naar de Derde Golf toe, zegt Alvin Toffler - auteur van het gelijknamige boek. In Japan hebben ze dat'al begrepen... mist Vlaanderen straks zijn kans Misschien niet, maar dan moet er wel aan gewerkt worden, vindt CBO. En zij niet alleen. Steeds meer Aalsterse scholen hebben hun computers al in huis gehaald. De komputergestuurde draaibank en freesmachine in het VTI zijn er maar één voorbeeld van. Maar het gebrek aan hoogge schoolden voor mikro-elektroni- ka (maar ook voor biotechnolo gie bv.) dreigt ons land hopeloos achterop te doen geraken. Een serieuze troef hebben we noch tans zelf in handenwe kunnen onze eigen grondstoffen aanbo ren om die derde industriële revolutie mee uit te bouwen. Die grondstof heet denkwerk - dat is het basismateriaal. CBO - Den derstreek wil de ontwikkeling daarvan bevorderen. Initiatiekursus mikrokomputer Je kan het allemaal angstwek kende onzin vinden natuurlijk, (vervolg van blz. 1) net zoals de velen die in de vorige eeuw de ondergang van de wereld voorspelden toen de eerste stoomtreinen uitreden. Maar wie de chips-trein niet wil missen kan terecht bij een nieuw initiatief. CBO-Denderstreek zal immers in september-oktober '82. een initiatiekursus «Gebruik van de mikrokomputer» inrich ten. In samenwerking met de Generale Bankmaatschappij, zetel Aalst. Alle belangstellenden zijn welkom, niet alleen onder wijsmensen dus. In deze kursus zal het praktisch gebruik van de mikro-komputer benadrukt worden, je leert er kleine programma's opstellen en testen, en bovendien zal ook rekening gehouden worden met de verwachtingen van de deelne mers. Vijftien lesuren, gespreid over 5 woensdagnamiddagen en/of zaterdagvoormiddagen, en desgevallend aangevuld met een tweede cyclus. De deelnemings- prijs staat nog niet vast, maar die zou rond de 2000 fr. schom melen. Belangstellenden kunnen voor meer informatie nu al terecht op het sekretariaat van CBO - DenderstreekB. Canti- neaux, Graanmarkt 3, 9300 Aalst (053/21.77.35 of 70.11.53). (KN) MARC GALLE SP v ue Loaaeroeigen richtte voor de derde maal een tweedaags barbecue festijn in dat zeer veel belangstelling kende. Ook werd er een vermindering (aange past per individueel geval) ingevoerd voor minder kapitaalkrachtige ouders en/of kroostrijke gezinnen. Doch, welk nut heeft het om verminderingen in te voeren, wanneer men het vertikt de mensen te vertellen onder welke voor waarden en hoe men ze kan beko men Begeleiding Dat de begeleiders een essentiële rol spelen in het al dan niet slagen van een speelplein is overduidelijk. Aanvankelijk rekruteerde de V.Z.W. haar monitoren uit de Aalsterse jeugdorganisaties. Vol gens jeugdverantwoordelijke P. De Smedt bleken deze mensen echter niet te voldoen aan de (hogere?) normen die werden gesteld. Daarom werd be sloten de monitorenvorming in eigen handen te nemen, en een kadervorming speciaal op speelpleinwerking gericht, werd uitgewerkt Over de efficiëntie van deze vorming kunnen wij ons hier niet uitspreken We konstateren enkel dat, ondanks kosten noch moeite werden gespaard, de werking van de «leiders» soms te wensen over laat. Te weinig jonge mensen zijn bereid zich tijdens de zomermaanden op een speelplein in te zetten. Daar waar er voor juli en augustus samen zo'n 200-tal personen nodig zouden zijn, kan men slechts over een 40-tal beschikken. Gevolg hiervan is dat vaak té jonge en té oner varen mensen een werking met de kin deren op touw moeten zetten. Wellicht is het feit dat men zich van de jeugdor ganisaties afkeerde hier niet vreemd aan Toekomst... en andere muziek. Dagelijks gaan er in Groot-Aalst gemid deld zo'n 300 kinderen naar de speel pleinen. Met overbevolking zullen de Aalsterse speelpleinen dan ook wel niet te kampen hebben Een van de eerste opdrachten van de Jeugdanimatie zal dan ook zijn dit aantal gevoelig op te drijven. Waarschijnlijk gemakkelijker gezegd dan gedaan Feit is dat als men dit wil bereiken, er za! moeten af gestapt worden van het klassieke pa troon waarin de speelpleinwerking nu kadert. Misschien zit er wel toekomst in (kleinere) wijkspeelpleinen Een ander feit dat opvalt, is de afwezig heid van de gehandikapten. Alhoewel men gehandikapte kinderen nu niet be paald «weigert», met open armen wor den ze ook niet ontvangen, laat staan dat men ze zou aanmoedigen om naar het speelplein te komen. Het zou «te lastig» zijn Met medewerking van de verschillende gehandikaptenorganisa- ties zou er aan de mogelijke pro blemen, zoals vervoer en opvang, een degelijke oplossing kunnen worden ge geven Ook gehandikapte kinderen spelen graag En waarom geen gehan dikapte jonge mensen aanspreken om als monitor dienst te doen Ook dat is voor een stuk integratie... (P.H MARC GALLE

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 4