Kunstgroep Alkuone verovert Frankrijk Het beeld is koning DE MEESTER Zorg dat je d'er bij bent Grote verkoop. St. Jorisstraat 14 Aalst of in het atelier Majoor Ch. Claeserstraat 8 Aalst Wees «kieskeurig» in deze moeilijke tijden «Kies» daarom een «keurige» kandidaat stem op ANDRE-EMIEL BOGAERT advocaat Keizerlijk Plein 55, AALST Kandidaat nr 16 op lijst n 10 CVP Hij zal er ECHT wat aan doen Uw STERKSTE troef in uw EIGEN belang: op 10.10 stemt IEDEREEN op nr 1 6 van lijst 1 O JMT 995 100 glasramen aan de helft van de prijs 256tT 1250 Als Dirk Martens van zijn sokkel tuimelt, dan schrijft dit blad het wel bijzonder tijdig. Nieuwe Gazet van Aalst 10 september 1982 9 Eind juli ondernam kunstgroep Alkuone een toernee doorheen de Provence. Het eerste optreden was gepland te Egletons. Na een hartelijke ontvangst vanwege de plaatselijke bevolking, trad men op in de tuinen van het prachtige 17de eeuwse kasteel, waar 700 enthousiaste toeschouwers aanwezig waren. Formaat 32,5 x 38,5 Tijl Nele, Doedelzakspeler, Drie vrouwen, Veld, Breughel, Kermis, Lange Wapper, Tijl Lamme, de Bokkerijders, De Rijstpapdragers, Knudde, De Vier Heemskinderen,'Reinaert, De Vlaamse Leeuw en andere. Formaat 29 x 25,5 De Wagemaker, De Timmerman, De Loodgieter, De Glazemaker, De Mande- maker, en andere. Ere wie ere toekomt. Bij de Lustrumtentoonstelling van Beeldende Kunsten, verspreid over de Bel fortzaal, de Belfortkeider, de binnenkoer van het Stadhuis en een gedeelte van de markt, is schepen Herman Roels erin geslaagd een evenwichtige kunstmani festatie te monteren. De tentoongestelde beelden en objecten getuigen van een hoge artistieke waarde die wij sinds jaren in Aalst niet meer mochten aanschouwen. hoog verheven in het bloemenpark op de Grote Markt. Ook zijn beelden groep in geel koper in de Belfortzaal Mede door het optreden van «The crazy rhythm jazz orchestra» mocht de vernissage van deze tentoonstel ling zich verheugen op een grote publieke belangstelling. 29 hedendaagse Belgische kunste naars, die wij reeds eerder in de afge lopen vijf jaar sporadisch mochten ontmoeten, werden nu bij elkaar gebracht. Ondanks het feit dat Rik Poot, Octave Landuyt, Roel D'Haese en enkele andere grote namen aan dit palmares ontbreken, kunnen wij in onze stad dan toch tot 26 september genieten van een reeks beelden waar op het label van internationale klasse zeker niet misplaatst is. Bij het doornemen van de namen zal de lezer zelf kunnen oordelen dat Aalst, buiten zijn carnavalesk imago, ook waarden van een veel hoger niveau kan brengen. Wij citeren in alfabetische volgorde (rekening houdende dat sommige kunstenaars diverse materialen gebruiken, waren de meest opge merkte materies brons, marmer, cera miek, messing, metaal, koper, hout, steen en polyester) Paul Baeteman, Serge Bunoz, Eric Cardon, Jo Deblieck, Luc De Blok, Mare De Bruyn, Lea De Caestecker, Mare Decker, Jacky De Mayer, Gilbert De Smet, Frans De Vree, Ward Dijck, Alex Ketele, Koenraad, Vic Leemans, Jem Marginet, Hubert Minnebo, Roland Monteyne, Monique Muylaert, Herman Muys, Yves Rhayé, Marijke Scheepens, Jo Sergeyssels, Jacque line Uyttersprot, Alfons Van Den Bos sche, Paul Van Gijsegem, Luc Van Ruysevelt, Hilde Van Sumere, Jac ques Verduyn. Bij de samenstelling van de beeld houwwerken en aanverwante objec ten kan misschien in de toekomst rekening gehouden worden om nog meer homogeniteit na te streven. De ijzerdraadobjecten van Jem Marginet mogen dan wel technisch vaardig gemaakt zijn, het blijven decoratie stukken die in dit geheel uit de toon vallen. Blikvangers zijn er altijd en zonder de andere kunstenaars onrecht aan te doen moeten wij toch het monumen tale beeld «Ishi» van Koenraad in de schijnwerper plaatsen. Het staat als een boodschap uit de Middeleeuwen. dwingt tot kijken. De onlangs gelauwerde Frans De Vree (zie De Nieuwe Gazet van Aalst, nr 12) mag bij onze grote beeldhouwers gerekend worden. Zijn «Roddelaars» op de binnenkoer van het Stadhuis en zijn beeldengroep «Intocht van St. Twee Oscars voor een Amerikaanse film over revolutie. John Reed was een links Amerikaanse journalist die persoonlijk betrokken raakte in de oktoberrevolutie van 1917. Zijn verslag 'Ten days that shook the world' geldt als het beste dat ooit over de Russische revolutie is geschreven. Reed zal in 1920 sterven aan tyfus en zijn urne wordt als blijk van eer bijgezet in het heldengraf op het Rode Plein te Moskou. De Amerikaanse akteur-regisseur Warren Beatty raakt na een bezoek aan Rusland zo bezeten van de per soonlijkheid van Reed dat hij zes jaar van zijn leven en meer dan één miljard frank veil heeft om het lyrische epos REDS te kunnen draaien. Deze film pakt dan ook grootschalig uit met ge schiedenis, ideeèn, intelligentie en politieke illuzies van nobele Ameri kaanse denkers. Maar REDS is bo venal de strijd van één man en één vrouw die weten dat ze voor elkaar zijn geboren maar er niet in slagen hun progressiviteit een emotionele duur zaamheid te geven. Met Warren Beatty, Diana Keaton, Jack Nicholson, Maureen Stapleton e.a. USA 1981 200' kleur. ON GOLDEN POND Twee Oscars voor een 18-karaats melodrama. Generatiekonflikten en het ouder- Franciscus te Aalst» in de Belfortzaal, getuigen niet alleen van een hoog vak manschap (lastechniek in messing en inoxidabel) maar tevens van een eigentijdse originele en persoonlijke stem. Ook de beelden van Serge Bunoz (cera miek en metaalglazuren), de sculptu ren van Paul Baeteman en Mare De Bruyn nodigen uit tot langdurig kijken. De hout-metaalconstructies van Paul Van Gijsegem en de ceramieken van Yves domsprobleem worden zalig opgelost in een grandioos herfstdekor. Jane Fonda die de film produ ceerde kon haar vader geen mooier geschenk aanbieden door hem DE rol van zijn leven te laten spelen. Met Jane Fonda, Henry Fonda, Katha- rina Hepburn e.a. USA 1981 109' kleur, ORDINABY PEOPLE. Drie Oscars voor een psychologisch drama Ordinary People start als het verhaal van Conrad Jarrett die een zelfmoord poging achter de rug heeft en stopt als dat van Beth en Calvin, zijn ouders. Een huwelijksband dat zovele jaren heeft kunnen standhouden wordt door ongelukkige omstandigheden opge broken mede door het bewustzijns proces van één der partners. De film is een exponent van het feit dat relatie problemen welig tieren in onze maat schappij zonder dat daar uiteindelijk veel aandacht wordt aan besteed, maar dat mensen zeer diep kan kwet sen met onuitwisbare littekens voor het leven. Met Donald Sutherland, Mary Tyler Moore, Timothy Hutton e.a. USA 1980 123' kleur KFL op donderdag 16 september te 20 uur in zaal Palace, Schoolstraat te Aalst. Programma Aalsterse filmzalen Feestpaleis REDS XXXX An American Werewolf in Londen X Les Sous Doués en Vacances 0 Palace On Golden Pond XXXX Banana Joe 0 My bloody Valentine 0 KFL Ordinary People XXX 0 onbelangrijk X matig XX goed XXX zeer goed XXXX niet te mis sen. CAN, Rhayé zijn bevreemdende objecten met een eigen aantrekkingskracht. Ontegensprekelijk van internationale klasse zijn de ceramieken van Herman Muys, wiens werk je kan bewonderen in de Belfortzaal. In de Belfortkelder wordt de bezoeker getroffen door de ceramieken van Monique Muylaert. Ingelijst zijn het «schil derijen» waarin de verfijnste cera- miekmogelijkheden bijna onuitputtelijk werden toegepast. Dit is de oertèke- ning van Paul Klee in een derde dimensie. De kleine bronzen beeldjes van Vic Lee mans, dragen, door hun deformatie, een haast tragische schoonheid in zich. Gans in tegenstelling zijn de marmer sculpturen van Hilde Van Sumere. Het zijn universele lijnen die het witte mar mer speels en licht maken. Wij zouden Hubert Minnebo tekort doen indien wij zijn dwingende en haast autoritaire bronzen hier niet zouden vernoemen. Roland Monteyne tenslotte (wiens werk ook te bewonderen valt in het Oud Hospitaal) is in zijn organische vor men een begrip geworden in onze hedendaagse beeldhouwkunst Het wordt bijna spreekwoordelijk dat onze stadsmagistratuur weer eens schitterde door afwezigheid. Politiek en kunst blijken niet verenigbaar te zijn. Nochtans «kunst beleven in zijn eigen tijd is een noodzakelijkheid», want «daar waar de logica en de harde werkelijkheid geen antwoord geven, zal de kunstenaar toch steeds zijn scheppingen als spreekbuis gebrui ken». Lustrum-tentoonstelling «Beeldende Kunsten» van 4 september tot 26 sep tember, Belfortzaal, Belfortkelder, bin nenkoer Stadhuis en markt. De moeite waard om zich te verplaatsen In de Provence zelf werd voor het eerst opgetreden te Salinelles nabij Nimes. Elk jaar worden er in dit dorp een aantal festiviteiten georganiseerd om alzo de nodige financiële middelen te verzamelen voor de restauratie van de plaatselijke Romaanse kapel. Hier brachten de Aalsterse jongens en meisjes een totaal programma aan de talrijke Franse en buitenlandse toeris ten. van Oscar Van Malder, op nationaai topniveau staat Wie lid wil worden of geïnteresseerd is in een optreden kan kontakt opnemen met Jef Coessens, Bergekouter 50 te Aalst (tel. 21 57 32) (P.H.). Festival de la Sorgue Naast die van Avignon en Aix-en- Provence, is dit festival een van de belangrijkste in de Provence. Aanvan kelijk bedoeld als tegenhanger van het festival d Avignon, heeft het zich nu een eigen plaats gecreëerd tussen de «grote» festivals met een eigen reper toire. Voor het optreden te Isle-sur-Sorgue was het podium opgetrokken in de Sorgue-rivier, en vanaf de oevers door een immens lichtorgel belicht. Bij dit optreden oogstten vooral de vlaggen- nummers veel succes. In Le Thor waren een 800-tal mensen komen opdagen om het optreden van Alkuone te volgen. Speciaal aan deze voorstelling was, dat Alkuone samen werkte met technici van het «Ballet Municipal d'Avignon», die verstomd waren van het hoge peil van de Aal sterse dansers. Het uiteindelijke hoogtepunt van de toernee was Avignon. Op uitnodiging van de stad Avignon danste de kunst groep voor het Palais des Papes. Het werd een optreden dat weerklank kreeg in de internationale pers De resultaten van de toernee zijn voor Alkuone ronduit goed. De uitnodigin gen voor de volgende festivals zijn reeds aangekomen. Hiermee bewijst dat de kunstgroep, onder de leiding Een nieuwe kreatie van w Nicole Delvaux voor Alkuojie^

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 8