O SP1 Kanonschutters oefenen reeds jarenlang illegaal in stadhuiskelders ANJA Miel Tavernieradviesraden willen adviesraden zijn Braderij-aanbieding pulls vanaf 200 fr. Ruime keus: MOET EB 61 ZAAT OP? ZELFSTANDIGEN ve HBBhev ceev Meet mazp. Hoveniersstraat 30 9300 Aalst - s 70 23 57 GRATIS LOTEN LOTEN RATIS LOTEN GEERINCKX VERZEKERINGEN Menne gebier de moeite waard het meest originele winkeltje van de stad ...aan de Zoutstraatpoort Geraardsbergsestraat 74 VRIJ IN UIT VÖ6 KtAbTeV WiUBfJ V tUBL KOPe/J, AfA AR AG ze fJOó- Nieuwe Gazet van Aalst 17 september 1982 3 Wat op het eerste gezicht een banaal agendapunt was, werd tenslotte op de Aalsterse gemeenteraad een belangrijk kontrakt waarrond hevig gediscus sieerd werd. Het stadsbestuur stelde immers voor de voorwaarden vast te stellen voor de verhuring van de kelders van het Huis De Bolle, Kapellestraat 17 te Aalst aan de feitelijke sportschuttersvereniging «Canonschutters». niet vroeger aan de gemeenteraad werd voorgelegd. «Tot hiertoe waren het proefschietingen», aldus het ant woord van de sportschepen. Het was CVP-raadslid Paul Stockman, dje de discussie opende met de opmerking dat de huurvoorwaarden klaar en duidelijk dienden te zijn, gezien het stadsbestuur reeds in het verleden moeilijkheden gehad heeft met het verhuren van stadseigendom- men. Zijn partijgenoot Lambert Van de Sijpe wenste op zijn beurt het resul taat te kennen van het onderzoek naar baat en kommer dit gezien het feit dat buren wel eens last konden krijgen van de aktiviteiten van de vereniging. Namens het stadsbestuur preci seerde de bevoegde schepen Mevr. De Maght, dat de verhuring niet gratis gebeurde, en dat voor de verhuring alle elementen van het dossier onder de loep genomen worden. Volgens haar betrof het hier een degelijk kon trakt dat tevens zekerheid bood aan de buren. Op de vraag van Van de Sijpe of er dan klachten geweest waren tegen de schietbaan, bevestigde Mevr. De Maght dat er waren, en dat deze door het schepenkollege onderzocht wer den. «Acht U dergelijke sport verant woord wenste Mevr. De Maght te weten. Raymond Uyttersprot (CVP) wenste op zijn beurt te weten welke klachten en bezwaarschriften er geweest waren, gezien dergelijke sport vol gens hem geluidshinder kon teweeg brengen. Hierop trachtte burgemees ter D'Haeseleer iedereen gerust te stellen door mede te delen dat ook de politiediensten geraadpleegd werden over de schietbaan, en dat er geen lawaaihinder was, gezien de Canon- schutters reeds meer dan één jaar in de kelder van het stadsgebouw aktief waren. Dit werd trouwens door sche pen van Openbare Werken, Jan De Neve, bevestigd. Schepen van de sport, Eddy Monsieur, mengde zich op zijn beurt in het debat door te ver duidelijken dat dé klub bijna twee jaar oefende in de kelder van het stadsge bouw. Deze kelder werd trouwens door henzelf uitgebouwd. In feite betrof het huurkontrakt een regulari- satie van een bestaande toestand. Etienne Bogaert (CVP) wenste hierop te vernemen waarom het kontrakt dan Raadslid Uyttersport bleek ondanks alle uitleg toch nog niet tevreden te zijn. Hij kreeg immers nog steeds geen inlichtingen over de klachten die ingediend waren. Tevens wou hij weten of de stad de mogelijkheid had om ten allen tijde het kontrakt op te zeggen. Het Huis De Bolle was, immers ondanks alle kosten van herin richting en opsmuk, weinig bruikbaar voor de stadsadministratie, zodat het gebouw, volgens hem ooit wel eens zou kunnen van de hand gedaan wor den. Gezien het huurkontrakt, dat een huurprijs voorziet van 3000 fr. per jaar, een huurtermijn instelde van 3, 6 of 9 jaar, kon de stad niet ten allen tijde het gebouw ter beschikking stel len van kandidaat kopers. Na heel wat opzoekingswerk in het kontrakt zelf had schepen De Maght het bevoegde artikel gevonden dat vermeldde dat de huurovereenkomst op elk ogenblik, mits een opzeggings termijn van drie maanden, kon opge zegd worden. Ondertussen had zij wel eraan herin nerd dat op de agenda van de gemeenteraad enkel de huurovereen komst ter sprake kwam en niet het openbaar onderzoek commodo en incommodo. De resultaten van dit onderzoek en de klachten van de buren zou zij later wel aan de gemeen teraadsleden overmaken. CVP-fraktieleider Ghis Willems stelde op zijn beurt dat er vroeger twijfel geweest was over het nut van de aan koop van het Huis De Bolle voor de stad Aalst. Ook hij wees op de zware uitgave die deze investering vergde. Gezien de klub er toch al twee jaar aanwezig was, en er dus in feite geen hoordringendheid was, drong het oppositielid aan op uitstel van het dos sier. Op aandringen van schepen van de sport, Eddy Monsieur, werd dit voor stel tenslotte door iedereen aanvaard. (MP) «Misschien wat cru, maar men zou de adviesraden veel beter "raden van het vuile werk noemen", aldus voorzitter Miel Tavernier van de Stedelijke Sportraad (voorheen Sportcomité). «We botsten met al ons enthousiasme dikwijls op de muur van een burokratisch stadsbestel» zegt hij, terugkijkend op de voorbije zes sportjaren. Ondanks de vele positieve verwezenlijkingen én de goede samenwerking met de verant woordelijke Schepen Monsieur en de Sportdienst, wil hij toch enkele puntjes op sommige i's zetten. Aanleiding is het interview met de sche pen, verschenen in ons blad van 20 augustus. comité en mensen zoals met name een Verwezenlijkingen «Ik heb er niets tegen dat politici pluimen op hun hoed steken dat is normaal maar de verdiensten van anderen mag men daarbij toch zomaar niet over het hoofd zien meent voorzitter Tavernier Nogal wat «verwezenlijkingen» van de sportschepen blijken in oorsprong ideeën van het sportcomité te zijn. Pre cies door de goede onderlinge samen werking, kon Aalst inderdaad terecht Sportgemeente '81 worden. «Schepen Monsieur mag met reden fier zijn over een en ander, maar de rol van het sport- Dameskleedjes Kinderkleedjes Jeans en veloursbroeken voor groot en klein. Herenhemden vanaf M 36 tot M 45. verzekeringen een zaak van vertrouwen PVBA Tel. 053/21 66 66 - 21 40 29 Hoek Nieuwstraat en Keizerlijk Plein 9300 Aalst André Van Hove, mogen toch niet ver geten worden» stelt Tavernier. Zo kwam het idee van de wijksportraden van het Sportcomité. Idem voor de sportweek, de penalty bokaal, superstar, de sportcolloquia, de sportinitiatieles- sen... Een en ander werd nadien wel gedelegeerd maar de sportdienst (om wille van tijdsgebrek van Sportcomité bestuursleden), maar dat was in onder ling overleg, aldus de voorzitter. Adviesraden De voornaamste bedoeling van het sportcomité was van in het begin «de sport te promoten naar de bredere be volkingslagen». Via allerlei reeds aan gehaalde initiatieven poogde men uit dit te konkretiseren. Toch is er volgens voorzitter Tavernier, nog een tweede doelstelling, die veel minder uit de verf gekomen is. De sportraad is gezien zijn samenstelling hét instrument bij uitstek om de exakte noden aan de ba sis te kennen, bij de klubs, de sportbe oefenaars... Behalve een onderhoud, helemaal in het begin, met schepen De Neve. heeft de sportraad als dusdanig nooit zijn adviesfunktie kunnen waar maken. Zo is men nooit geraadpleegd omtrent het Zandbergprojekt. Wel zijn af en toe personen geraadpleegd (zoals bv. voorzitter Erik Coppens van de atle- tiekklub omtrent het nieuwe atletieksta- dion), maar het comité als comité werd nooit om advies gevraagd. Bij het beleid op langere termijn is men niet betrokken geweest, en dat wordt betreurd. Gehoopt wordt dat de volgende sport raad echt een sportadviesraad zou kun nen zijn. Domper Niet zonder fierheid spreekt Miel Taver nier over «zijn» sportraad, die de verge lijking met andere «adviesraden» best kan doorstaan. Toch stelt hij vast dat het enthousiasme, in het begin aanwezig, sterk getemperd is. Dit wijt hij aan het «burokratisch bestel» waarop meer maals gebotst werd. «Bij het stadsbe stuur vonden we een "schijn van mede werking"», stelt hij. De werkelijkheid bleek ontnuchterend. Zo was er het idee van een sportbeurs vier jaar geleden zou dat de eerste in België geweest zijn waar ook schepen Monsieur volledig achterstond. De beloofde administratie ve kracht kwam èvenwel een maand la ter dan voorzien en nodig was, en bleek ook al niet geschikt te zijn voor déze taak. Toen men dan zelf bedrijven kontakteerde. voelde men weerstand. Had dit te maken met het initiatief van de burgemeester, een jaar nadien, naar de Aalsterse sportbedrijven toe Ook geldgebrek was meermaals reden van niet-uitvoering van projekten. Een en ander was in elk geval een domper op het enthousiasme in het sportcomité. den dienen heit 'n haatstoef Ja, dad 'n es na ghielzeikes gie wonder hein, hoeveil mensjen 'n zen der ni die 'n haatstoef hemmen of nen oepen heerd. Ik 'n hem gienen oepen heerd, al pertank da 'k dad attoyd"geren zol g'had hemmen. Want ik vin da zoei schoein van nor die vlammekens kennen zitten te zing, veil schoenjer as nor den teivei. Want wad es 't er door de lesten toyd nog op En ge kentj dor azoei wiemoeieg ba werren hein, peizen op den toyd va vroeger. En da kaan azoei goe rieken, dad haat da brandt of leit te vinken. In elk geval toch ne veilen beitere reik as va mazoet. En 't was zjust meh oever de proys van de mazoet te klappen, die binnen 't kert nimmer te beto- len zal zen, da menne gebier zoy dat 'n hoy van de wintjer zuveil meigelèk gink verweiremen meh zen haatstoef. Want, zoy 'n, nen heerd es wel schoein en plezierig, mor de mieste weiremte vlieg lanst a schaa booiten. Meh 'n stoef bleif ze veil langer binnen en ge kentj er zelfs al ne kier iet op weirem maoken, degge gin gass of ginne elletrik 'n moetj beizegen... Allemol goe en wel, zoy 'k, mor woor gojje op toyd en stond ten aal dad haat holen Want 'k hem hoeire zeggen dat er door nogal 'n betjen deirzjoeft. Deir nen heerd veil mier as deir 'n stoef, zoy 'n, mor joot, g' hetj nogal veil vandoeng. Mor zé, ziede hier dennen hoeip liggen Dad hem ek van de zoe mer al thoeipgespoord. En as ek gien nimmer 'n hem, awei, 'k hem toch nog boeimen stoon in mennen hof en de die zelle rap geklandj zen. Wa ben ek men ne kezzeleer woor dat de meerlonjs gin ien kèzzeken van oeverloten en va de wintjer zitten te beiven va kaa Ah nie hein, denne kezzeleer en denne prooimeleer en dennen dikke speir, zeilen der rap oon zen. Jommer opgepast hein jong, zoy 'k, ge 'n doetj geh gin boeimen nimmer ooit as gewiltj zee. Ge moetj dad oonvraogen on 't stad, want anders kenne z' a 'n boet on a bien lappen. Awei, zoy menne gebier, as madam de scheipen menne mazoet wiltj betolen ver ghiel de wintjer, zal ek moyn boeimen lote stoon. Want mazoet moen en koeipen en 't zen de groeite mootschappoyn die der miljoenen on verdienen. Binsjt dat die boeimen moynen oygendom zen, ik hem ze gekocht, gepiant en gekwikt. En naa gon ek er meh mé verwei remen. En zeg ne kier, hoeveil boeimen 'n moeten der ni gekapt werren hè, ver aal die onnoeizelhèd te drikken womei da ze de lesten toyd ons brievebis- sen volfoefelen En ten aal die affisjen En tot wa dien'het allemol En ja, 'k 'n kost menne gebier na toch ni ghielegans ongeloyk geiven. En 'k ben ne kier nor menne mazoettank gon zing.,, en 'k hem teigen mén oygen gezeid, Petjen-jong, zojje a oeik gin haatstoef zetten En van den andere kant, on dad haat, dagge nog zetj moeten ba ien ramasseiren, door kejje a twie kieren on verweiremen. Den ieste kier meh te zoagen en te kleinen, den twiede kier as 't in a stoefken on 't zjoeven es. Hoe mier da 'k er op peis, hoe beiter da 't ek al veire men oeigen zing en 'k begin der woorlèk zelfs al nor te trachten. Allei, wajjer zeilen nog zing, want ver de moment "n es 't nog ni te kaad, sep tember kaan nog goei daogen geiven, zegge ze toch attoyd. In elk geval zal ek on menne groensjelmarsjang al ne kier vraogen of dat 'n dor gien aa appelsingbakskes liggen heit... PETJEN Depolitisering gewenst Onomwonden pleit Miel Tavernier voor depolitisering van de adviesraden. In het bestuur van de sportraad zijn 10 op 30 leden partij-afgevaardigden. «Waarom eigenlijk?», werpt Tavernier op, «we praten nooit over politiek Schrijf gerust dat de politici die goed gewerkt hebben, terug verkozen zullen worden, zonder politieke benoeming... Ik kom zelf uit de politiek, ik durf dat gerust zeggen». Betreurd wordt wel dat de C.V.P. nooit vertegenwoordigers stuurde. Zes jaar lang lege stoelen. «Zeker wat de voorzitter van een advies raad betreft, zou er ongebondenheid moeten zijn. Geen bindingen met partij en, noch met de administratie. Iemand die op 't stadhuis werkt is niet zo vrij 82/14/12 meer om ongezouten zijn mening te uiten Uiteraard zijn ook «maneuvers» (zoals in de kultuurraad) niet gewenst Ombudsman Over de sportdienst is Miel Tavernier zeer tevreden. Een sport-ombudsman zou evenwel een zinnige aanvulling zijn. De sportverantwoordelijke is totaal over last van werk, en heel wat noden blijven onbeantwoord. Een sportombudsman zou voor heel wat klubs welkom zijn. We hebben het nog over het subsidie budget (dat drie jaar geleden na zwarte- vlaggen-dreiging van 400.000 fr. tot 800.000 fr. verhoogde, maar intussen weer gedaald is tot 600.000 fr., «dank zij de provincie»). y*

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 3