BlommaertElektoraal weinig intressante job De Winter:«Weg en weer lopen dat doen ze aan 't stad» CARDON Kerkstraat 13 - 9300 AALST Mogelijk wordt voor U een droom ook werkelijkheid Personeel en Volksgezondheid Personeel en Volksgezondheid Personeel en Volksgezondheid Personeel en Volksgezi Waarom nog langer slecht horen direkte levering batterijtjes voor alle hoorapparaten alle herstellingen Uw garantie voor kwaliteit Tot uw dienst 9.00-12.00 12.30-19.00 u. Tel. 053/21.53.29 Geen bij huizen 6 Nieuwe Gazet van Aalst 17 september 1982 Schepen Antoon Blommaert (VU) stamt uit een Gijzegemse familie met lange politieke traditie. Zijn voornaamste taak is het beheer van het stadspersoneel. Een job die enorm veel werk vraagt en elektoraal weinig te bieden heeft. Als toemaatje kreeg hij er volksgezondheid bij. Daar organiseerde hij vooral zijn beroemde anti-rook-campagnes. Op de Aalsterse avond werd hij gehekeld omdat hij des ondanks zelf nog steeds dikke sigaren dompt. Fusie en personeel was een hele problematiek. Hoe hebt U dat verwerkt Aan mijn werk is weinig ruchtbaarheid gegeven. Personeel is vooral een interne zaak zodat er geen realisaties naar buiten uit zijn. Na de fusie was het eerste probleem alle personeelsle den van de deelgemeenten en de stad in een kader verzamelen. Vlak na de vorige verkiezingen en juist voor de fusie had de toenmalige coalitie in klein-Aalst er voor gezorgd dat het personeelsstatuut afgestemd werd op dat van de stad Gent. Dat is eerst en vooral een zeer dure operatie gewor den, waar alleen de vakbonden blij mee waren. Alle personeelsleden ver dienen nu veel meer dan vroeger. Ten tweede, Aalst is Gent niet. Een stad die met de jaren gegroeid is verschilt intern enorm van een andere. Func ties die hier bestonden, kende men in Gent niet en omgekeerd. We hebben dus aan elk personeelslid een functie moeten geven die men in Gent kende. Die eerste fase heeft een jaar geduurd, voor iedereen geplaatst en herbenoemd was. Het personeelsbestand is enorm gegroeid na de fusie. Hoe kwam dat Men heeft een explosie gekend na de fusie. Alle diensten die Aalst bood wou men uitdragen naar de deelgemeen ten waar haast geen infrastruktuur als sportterreinen, bibliotheken en zo meer aanwezig was. Als je wil werken heb je volk nodig. Ten andere een schepen van personeel houdt zich niet bezig met te gaan kijken waar er volk te kort is. Hij werft aan op vraag van zijn collega's schepenen. Personeels- aanwerving is een collectieve be voegdheid van het C.B.S. De stad heeft een zodanig kastekort dat zij moeilijkheden kent om al dat personeel tijdig te betalen. Was dat niet te voorzien, is er op dat vlak geen sprake van wanbeleid Tweeënvijftig procent van de begro ting gaat naar het personeel. Dat is toch niet te veel Het ons toegewezen wettelijk kader is nog lang niet bezet. Volgens mij is er te weinig volk aan de stad. Waar we wel naar toe moeten is een motivering van onze mensen zodat het rendement verhoogd. Maar dat was mijn departement niet. Ik doe enkel de administratie. De werking valt onder de bevoegde schepen. Het examensysteem heeft veel kritiek moeten slikken. Wat denkt U daarover als voorzitter van de examencommissie Het standpunt van de VU was dat de examens dienden afgenomen te wor den door het Vast Wervingssekreta- riaat. Onze coalitiepartners hebben zich daar tegen verzet. Dat was al zo met de vorige coalitie. Toen heeft de CVP daar een breekpunt van ge maakt, terwijl nu ze in de oppositie zaten, ze daarover verschillende inter pellaties hielden. Dat is oneerlijk. Wij zullen zien wat ze nu gaan doen. Er bestaan nu bekwaamheidsexamens, wat wil zeggen dat uit al de geslaagden iemand geko zen wordt door het C.B.S. en de benoeming krijgt. Waarom geen vergelijkende examens, waar de eerste automatisch benoemd wordt. Dat is toch veel eerlijker en laat minder ruimte voor politiek geknoei Iemand die de eerste op een examen is, kan de slimste op papier zijn, maar daarom nog niet de beste in praktijk. Wij hebben hier aan de stad een hoop tijdelijken die hun werk goed doen, waar we tevreden over zijn. Als die dan tweede of derde worden zouden we ze weer werkloos moeten maken. Die eerste, die van de zaken nog niets af weet en zich nog helemaal moet inwerken, zou dan de plaats van iemand anders afnemen die goed werk leverde. De C.V.P. heeft daarin tenandere ook toten getrokken. Het is in Aalst altijd met bekwaamheidsexamens gegaan en pas na de verkiezingen, toen ze wisten dat ze er niet meer zouden bij zijn, hebben ze dat verandert in verge lijkende examens. En dan maar inter pelleren Dat zijn toch geen politieke zeden. Goedkoop noem ik dat. Het is toch zo dat je een goede partijkaart moet hebben om aan de stad benoemd te worden Weet je hoe het voor de fusie was In het Groen Kruis werden voor de A.C.V.-ers kursussen ingericht waarin alle examenvragen behandeld wer den. Nu hebben we ten minste een eerlijk examen met een volledig onaf hankelijke jury. Nu moet men eerste bewijzen dat men zijn taak aan kan voor de partijkaart een rol kan spelen. In de jury zitten bekwame mensen, verschillend naar gelang het examen, leder lid brengt de dag van het exa men zijn eigen vragen mee. Zo kun je ze dus onmogelijk op voorhand ken nen. Ten andere, die examens zijn niet gemakkelijk. Op het examen voor bureauchef waren de helft van de kan didaten gebuisd. Hoe was het gesteld met volksgezondheid Voor volksgezondheid is er weinig gebeurd. Een schepen van personeel is al zo druk bezet dat dat beter bij leefmilieu zou zijn. Ik heb een volledige administratieve organisatie van de dienst volksge zondheid opgericht. Daar worden bijvoorbeeld de polio-in entingen bijgehouden. De keurders van het slachthuis vallen onder mijn bevoegdheid. Wat we goed opgevolgd hebben zijn de klachten van bewoners over buurthinder. Wij hebben een paar campagnes gevoerd. De anti-rook-campagne, de tandpre- ventie in de scholen, de anti-kanker onderzoeken en zo meer. We hebben een raad voor volksgezondheid geïn stalleerd die om de drie maand samen komt. Hun adviezen zijn dikwijls opge volgd. De belangrijkste taak van volks gezondheid tenslotte is de kontrole op het O.C.M.W. (VDM) De heer De Winter is in Nieuwerkerken twee maal C.V.P.-schepen geweest. Eén maal openbare werken, de volgende keer sport en kuituur. Hij is een repre sentatief figuur uit de deelgemeenten. Eén van de gelukkigen die na de fusie mee mocht naar de gemeenteraad in de grote stad. Wij praatten met hem over personeel en volksgezondheid, maar de heimwee naar het verleden, de sfeer van de sappige dorpspolitiek was niet zo weg te houden uit het gesprek. In wat volgt ruikt U hoe het vroeger was en hoort U wat het nu toch allemaal gewor den is. Hoe ziet U het personeelsbeleid Daar is niets goed over te zeggen, dat weet de publieke opinie ook. Wij ken nen een belachelijk examensysteem en politieke benoemingen met als gevolg een overbevolkt personeelsbe stand dat aan 't stad «werkt» of beter gezegd er «weg en weer loopt». Hoe is dat examensysteem De examens zijn doodgemakkelijk. De vragen die ze daar stellen op het mon delinge examen Ze moesten zich doodschamen. «Wat is de kleur van de socialistische partij of zoals schepen Blommaert vroeg «Hoe is mijn naam Dat vraag je toch niet aan mensen die hun huma niora gedaan hebben. En de recht vaardigheid van het systeem Bij de laatste gemeenteraadszitting heeft de C.V.P. uit protest de zaal verlaten. Men wou iemand benoemen die slechts 125 punten haalde op het exa men terwijl onze kandidaat eerste was met 165 punten. Is dat rechtvaardig Zou de C.V.P. het anders doen Voor de fusie was het toch ook niet allemaal zo perfekt Het verleden moet je begraven. We staan nu voor een heel andere reali teit. In ons programma staat dat de examens moeten ingericht worden door het Vast Wervingssekretariaat. Dat stond ten andere ook in het V.U.- programma en zie wat ze er van terecht gebracht hebben. Is er de laatste zes jaar niet te veel personeel aangeworven Natuurlijk. Voor de fusie hadden we hier in Nieuwerkerken voor 6.000 inwoners een staf van 6 personen in ons kader. Voor Groot-Aalst met 80.000 inwoners zou dat dus 14 maal meer zijn, dus een staf van 84 perso nen. Er zitten er nu 1200. In de stad worden toch meer diensten gebo den Ik denk aan bibliotheken, het park enz. Ja, maar dat kan toch aan het privé- initiatief over gelaten worden. De vrije bibliotheken. Die zijn toch katholiek De gewone man in de straat bekijkt ze nochtans als pluralistisch want ze gaan er allemaal. Wordt er aan de stad echt gewerkt Ik denk het niet. Soms kom ik op een gewone morgen bedienden van de stad tegen die in de Zoutstraat lopen te winkelen. Wat lopen die daar te doen Een bediende moet toch op zijn bureau zitten. Ik zal U eens vertel len wat ik hier enkele maanden gele den gezien heb. Een arbeider stond aan een riolering te prutsen terwijl er drie werkleiders stonden op te kijken. Elk was ter plaatse met een eigen stadsauto. Als dan die werkman zegt ik kan het niet alleen is er iemand die in zijn auto springt om achter een tweede arbeider te rijden. Een werklei- der zou toch kunnen meehelpen. In veel gevallen is het mogelijk weer goed te horen. De nieuwste hoortoestellen bieden aanzienlijk meer mogelijkhe den en vallen nauwelijks meer op bij het dragen. Informeert U eens bij uw oogarts en/ of audicien hoe de huidige technologie ook u kan helpen. Zij zullen u graag van advies dienen en u met uw persoonlijke hoorproblemen helpen. Zaterdagnamiddag gesloten. Erkend door alle ziekenfondsen «Achter het oor» model «In het oor» model Brilmodel

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 6