't kritikasterke ANDRE-EMIEL BOGAERT Tallis Scholars lichten het knipje van de grote Engelse wonderdoos ...Alhoewel niet iedereen van deze muziek houdt... MENSEN ZIJN EN BLIJVEN BELANGRIJKER DAN PARTIJEN Hoger Op's nieuw bestuur NICOLE DE WINTER-RINGOIR Festival van Vlaanderen (2) (openingswoorden van de feestrede) Bericht aan de schrijvende bevolking. op lijst 10 Zes jaar is lang Daarom is uw keuze zo belangrijk. Kies voor zekerheid en stem op uw kandidaat: kandidaat nr 16 Nieuwe Gazet van Aalst - 24 september 1982 - 11 worden de ragfijne versieringen wor den als papieren muizetrapjes open- Scholars Talis. (D.J.) Ondanks het bijhouden van steekkaarten, het uitknippen van krantenknipsels, het plunderen van discotheken, en het uitkammen van vakliteratuur loop je af en toe een ensemble tegen het lijf dat blijkbaar al jaren toppen scheert en toch overal onvermeid is gebleven. De Tallis Scholars is er zo een. Nog maar eens zo'n groep, gespecialiseerd in oude muziek. Een specialiteit waarvan de Engel sen het monopolie en het geheim bezitten. Geschoold volgens de strenge Engelse koortraditie zongen ze de kerk van Baardegem over een tijdspanne van ruim twee uur vol stukjes hemel. Schoonheid in alle maten, klaarheid in alle stemmen, evenwicht in een verbijs terend technisch meesterschap. Een groot kenmerk van het Festival is steeds de stipte aanvang geweest. Een elementair gegeven eigenlijk tegenover de artiesten, die niet zelden een hele dag repetitie achter de rug hebben, en een zware avond voor de boeg. Een elementair gegeven ook te genover de wachtenden in de kerk die voor de muziek komen. Dat de inrich ters zich nu, met gebogen hoofd, genoodzaakt zien met het oog op de lege stoelen in de voorste rijen de aanvangstijd te verschuiven, omdat een paar toevallige sterren, wier activi teit zich op het Festival van 10 oktober toespitst met duidelijke vertraging hun Blijde Intrede doen, is een kleine maar bittere kanttekening Uit het programmaboek lezen we, dat de Tallis Scholars pas 6 jaar samen zijn en een eigen klare beweeglijke klank nastreven. Dat is geen origineel idee, wel origineel is, dat ze een extreem moeilijk programma, een pro gramma voor fijnproevers, zo uitbou wen dat je, én voldaan, én met een hongerige maag naar nog veel meer, achterblijft. Op Allegri en Mouton na staan alleen Engelse componisten in de rijWeel- kes, Tallis, Browne, met in hoofdzaak geestelijke muziek, wisselend van 3 tot 9 stemmen. Van bij de aanvang ligt de perfektie tussen de knipperende rozen en chrysanten. Onbewogen, met mateloze rust en de schoonheid van een aangeboden hand drijft stil aan het geniale van de Engelse renais sance binnen. De sopraanlijn ligt als een dun -krijtlijntje, als een voeg- streepje tussen de mozaïeksteentjes zo dun, zo scherp, zo ongenaakbaar hoog. De counters schuiven in de har monieën als de late zon in een boom gaard, de tenoren ademen als losge rukte wolken. Merkwaardig, een ensemble daarbij de mannenstemmen de vrouwen overspannen en overklas sen. Het bestaat dus toch Zo aanstekelijk zingen ze, dat de muzikale parels op geen enkel ogen blik als technische krengen ervaren geplooid, in elke frase zit het kringelen van de blijheid, de vrouwen huppelen als verliefde bakvisjes, de tover van klanken en kleuren zit overal, het ge sprek van ontroering en vertedering wordt eindeloos doorgegeven. Hoogtepunten van deze koninginnerit zijn het Gregoriaans gedeelte uit het Miserere van Allegri: 2 tenoren, die als congruente driehoeken tot een aartsdunne lijn samensmelten, en toch lijkt de hele kerk vol paters te zit ten (het stuk zelf is muzikaal niet zo sterk, maar geeft de sopraan de gele genheid het gevecht met de hoge do Voor veertien dagen hield de toneelgroep Hoger Op een voorstelling van het nieuwe bestuur en werden de stukken voor volgend toneelseizoen aangekon digd. Wij konden niet op de persvoorstelling aanwezig zijn. Het enige echte Aal- sterse blad was NIET uitgenodigd. (OJ) 82/13/25 Nicole DE WINTER-RINGOIR Sint-Annalaan 45 9300 Aalst Beste stadsgenoten, Velen onder U hebben mij misschien 10 jaar geleden helpen verkiezen tot Bloemenfee van Aalst. Dit betekende een start voor mijn inzet tot ont plooiing van het Aalsterse gemeenschapsleven. Dank daarvoor. Nu wens ik mij terug tot U te wenden om op een andere wijze uw stad, intussen Groot-Aalst, «Mijn enig Groot-Aalst», te dienen. Mag ik op 10 oktober a.s. op uw stem rekenen... U mag op mij rekenen. aan te gaa'n). Het 'Gaude Virgo' van Aston is een puur liefdesgedicht, maar dan ontdaan van alle romantiek, ont daan van alle tijdelijkheid, waarbij de twee stemmen elkaar bijna pathetisch bevrijen, en heel even in de laatste maat de majeurtoonladder open breekt de verliefde die zichzelf over wint,' de zoom van het kleed loslaat, het hoofd heft, en in de ogen kijkt. Tot de laatste flard blijft deze muziek ondanks weelderige kuchepide- mieên, en de vermoeidheid die zich stilaan onder de vleugels van de sopraan installeert een bedevaart waarbij elke stap een nieuw land schap aanbiedt, waarbij onder elke vezel het gevoel van onze onmacht en hun grootheid klopt. NakanttekeningDat artiesten bedankt worden voor hun inzet en vol maaktheid dirigent Peter Phillips kreeg behalve de omvatten van een enthousiast publiek een luxe exemplaar van Vlaamse tapijtkunst, geschonken door De Noordstar en Boerhaave is een elementaire vorm van beleefdheid. Dat die hulde bij voorkeur moet gegoten worden in een spoelbak van pseudo-intellectuele praat, compleet met citaten en socio logische beschouwingen over het ver schijnsel muziek, is misschien een vorm van originele literaire bedrijvig heid, maar vooral een gebrek aan goeie smaak en inspiratie. Het is ook de beste manier om een sfeer, die gevoelsmatig minuut na minuut opge bouwd werd in de kortste tijd te ver knoeien. Bovendien is de taal waarin deze wijsheden gebaard worden zo luistergericht, dat de meest oubollige rederijker er nog een avant-garde dichter naast lijkt. Kortom, als de -voorzitter van het Comité, al of niet aanwezig, wil over gaan tot het aflezen van afgeschreven 'wijsheden', kan dat dan niet gebeu ren tijdens de receptie Daar zijn die dingen toch voor gemaakt F.C. Nee, ik zou ze niet graag de kost geven, al die enthousiastelingen die in hun vrije uurtjes achter een schrijftafel kruipen om er een gedichtje te plegen, hun ontboezemingen uit te storten over het geduldig witte papier. Ik zou ze niet graag allemaal tegelijk op bezoek krijgen, de huis-, tuin-, keukendichters- en schrijvers die ergens in een lade een pak getypte verhaaltjes hebben liggen, of misschien zelfs het stoffige manuscript van een nooit uitgegeven roman. Het overgrote merendeel van die uit bloed, zweet en tranen verwekte gees teskinderen zal waarschijnlijk nooit het geluk smaken ooit in drukletters het daglicht te zien. Schrijven is een eenzaam vak, per definitie bedreven op lichtschuwe zolderkamertjes, is een eenzame hobby ook. Postzegelverzame laars ontmoeten elkaar in clubs, joggers op de sportvelden, maar wat vang je aan met de pennelikkers Voor de meesten onder hen is zelfs de drempel van één of ander literair tijdschriftje te hoog. Omdat kuituur belangrijk is (en mensen dat ook zijn), wil «De Nieuwe Gazet van Aalst» hier iets aan veranderen. Ja, zelfs in het op kultureel gebied zo stille Aalst moeten er toch dozijnen mensen zijn die zich ooit eens op het gladde literaire ijs hebben gewaagd, met of zonder pretenties of verdere ambities Voor die stille wroeters of gelegenheidsschrijvers, voor jong en oud van 7 tot 77 jaar, voor wie zijn werk ook es in druk wil zien of de mening van iemand anders wil horen, voor amateurs, semi-professionals en volbloed professionelen, voor kortom al wie zich door één of andere Muze geroe pen voelt, moet 't Kritikasterke een vrij podium betekenen. Dit is een oproep, een noodkreet laat ze neit in de woestijn uitgestoten blij ven

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 11