Worden bijzondere taallessen Turkse kinderen afgeschaft Werkgroep Gastarbeiders verhuisd Gcizet van qal^t 7 Caudron en personeelspolitiek VRAAG en AANBOD REdAKTIONEEL Natuurlijk wil ik een abonnement op de Traiteur Provence Radio Saturnus in Keizershallen niouaw Eindelijk een eigen krant VOOR en DOOR Aalstenaars. 2 - Nieuwe Gazet van Aalst - 24 september 1982 Sinds 25 september 1975 krijgen Turkse lagere schoolkinderen de kans om in Aalst bijzondere Nederlandse taallessen te volgen. In de Sint-Gudulaschool is daartoe een onderwijzeres part-time (3 uur per week) aangesteld. Deze maand zijn die lesen gestopt. Voorlopig is het nog onzeker of dit voorlopig of definitief Een en ander heeft te maken met numerieke normen, opgelegd door het Ministerie van Nationale Opvoeding. (Minstens) tien leerlingen moeten ingeschreven zijn, en deze mogen niet langer dan drie jaar lager onderwijs gevolgd hebben in een Nederlandstali ge school. Momenteel zijn er slechts acht leerlingen van de Sint-Gudula school die (wettelijk) in aanmerking komen; wel zijn er een paar die nog een tijdje in Turkije, bij hun grootou ders verblijven, maar de inschrijvings norm dient per 1 oktober bereikt te zijn... De kersverse direkteur, dhr. G. Ver- meir, wil zich gewoon houden aan deze wettelijke bepalingen. Bij de lera res in kwestie, Mw. L. Van Hese, trof fen we wel enig ongenoegen aan omtrent het al dadelijk «geklasseerd» zijn van de zaak, zonder merkbare in spanningen naar nieuwe leerlingen, inspektie, ministerie enz. toe. Zelf heeft zij in een schrijven naar Minister Coens om verduidelijking gevraagd van de nomrmen. Intussen dringt de tijd en blijken vele Turkse leerlingen een en ander als een verlies aan te voelen de 3 bezol digde uren waren wel wat langer in praktijk en hadden behalve een taal- aanleerbedoeling ook wel een opvang- aspekt. De lerares zelf is eventueel bereid de lessen verder te verstrekken met vrijstelling van stempelkontrole. Het ware vreemd, als in een tijd dat elk wel de noodzaak van integratie bena drukt van (alleszins) de tweede gene ratie gastarbeiders, deze lessen zomaar geruisloos zouden verdwij nen. Meerdere andere voorbeelden zijn nochtans aan te wijzen, waarbij eenmalige uitzonderingen toegelaten worden op gestelde normen, bv. inzake het behoud van een klas bij tij delijk tekort aan leerlingen. Tenslotte heeft de zeven jaar ervaring in de St.-Gudulaschool wel aange toond dat kinderen van verschillende nationaliteiten het best met elkaar kunnen stellen. Dat ze van mekaar ook een en ander kunnen leren, zonder hun eigenheid te hoeven opgeven, is al evenzeer duidelijk. (PD) (zie ook «redaktioneel». Voortaan is «Moorselbaan 96» wat «Moorselbaan 200» tot voor kort was huis van de Aalsterse Werkgroep Gastarbeiders. Zoals het hoort was er een ope ningsreceptie (op vrijdag 17 september). Personaliteiten waren er niet, wel veel (Turkse) gastarbeiders om tesamen met andere sympathisanten het glas te hef fen op een huis waarvan de werking bewijst dat het nodig is. deur komen. Er is bv. wel nog een Vietnamees die taalonderricht ont vangt, maar Marokkanen (de tweede Vreemdelingen hebben het doorgaans niet gemakkelijk, vooral niet als ze tot de arbeidersklasse behoren en van het roemruchte Zuiders type zijn. De 149 Nederlanders en de 16 Noord- Amerikanen in Aalst hebben het gemakkelijker dan bv. de 242 Turken en 204 Marokanen. Behalve de taai en kuituurbarrière zijn er ook nogal wat vooroordelen, die hen parten spe len. Samen vormen die gastarbeiders in Aalst maar een klein percentage van de bevolking, maar ze zijn er. Met hun vragen naar werk in deze krisistijd. Naar lessen Nederlands. Naar spelna- middagen, Turkse lesen en bijwerking van de schoolkennis van hun kinde ren. De oudere meisjes vragen naar- naailessen. Nadat in vroegere tijden een Sociale Dienst voor Gastarbeiders (SODIGA) aan een en ander tegemoet kwam, maar uiteindelijk ter ziele ging, ont stond een «Initiatiefgroep Gastarbei ders Tweede Generatie». Onderhand mag je al kortweg van «Werkgroep Gastarbeiders» spreken. Beetje bij beetje groeide de werking van deze groep, die van in het begin in kontakt staat met het S.G.O.V. (Oostvlaams koördinerend orgaan). Momenteel zijn er drie BTK-ers en een schare vrijwilli gers. Elke woensdagnamiddag is er spelna- middag, kinderen van het eerste leer jaar kunnen elke dag na vieren terecht voor bijwerking, kinderen van andere leerjaren op dinsdag en donderdag, 's zondags zijn er Turkse lessen, er zijn naailesen, enz. Men kan er ook per manent terecht met allerhande vra gen. De werkgroep stelt vast dat momen teel haast uitsluitend Turken over de grootste groep in Aalst) komen er nog maar zelden. Men wil daar wat aan doen (o.m. langs de kinderaktivi- teiten), maar wil zich anderzijds bewust hoeden voor samenwerking met bv. een «Amicale», een duistere maar op zijn minst sterk bevoogdende Marokkaanse groepering. Tenslotte wil de Werkgroep ook naar de samenleving toe ijveren voor meer begrip en integratiekansen van gast arbeiders en hun kinderen. Dat kan een lezersbrief zijn (bv. als reaktie op een VL. Blok-standpunt enkele maan den geleden), een info-stand (bv. in de Feesttent 70 jaar Bond Moyson, Lede, vorig weekend), het verschaffen van juiste informatie (bv. aan de leerlin gen van het St.-Jozefskollege tijdens een projektweek twee jaar geleden), het ijveren voor gemeentelijk stem recht, of wat dan ook. Hoedanook, de Belgische cake en de Turkse koek smaakten lekker achter elkaar. (P.D.) Verantwoordelijke uitgever v z w Aalsterse informatie Peter Dauwe, voorzitter R'elnaertdreéf 4, Aalst Redaktie Roel Van de Plas Geraardsbergsestrèat 44/3 9300 Aalst automatisch antwoordapparaat, tot 1 6 uur, Tel.-05:3/77 82 94 Publiciteit Armand Van Hauwermerrerv Witgèrstraat 10 9390 Herdersem-AafSt Tel. 053/70 42-13 Abonnemèntendienst GeraardSbergse.straat 44/3 9300 Aalst 1 jaar 6 maanden 3 maanden per nummer promotie tot eind '83 800 fr 450 fr 250 fr 20 fr 1000 fr Allereerst zouden volgens het voorstel de bekwaamheidsproeven moeten vervangen worden door vergelijkende examfens, waardoor de bestuursmeer- derheid slechts de best gerangschikte kandidaat kan aanstellen of bevorde ren. Ten tweede moet de examenjury bestaan uit integere examinatoren van buiten Aalst, zonder binding met de ondervraagden. Vervolgens wordt voorgesteld' een werfreserve aan te leggen voor maximum twee jaar, waarbij de best geplaatste kandidaten het eerst worden opgeroepen bij even tuele vakaturen. Tenslotte zou volgens de volksunie- fraktieleider vanaf de graad hoger dan opsteller opnieuw de verplichting moeten gelden dat de kandidaat ge slaagd is in de examens van twee jaar bestuurswetenschappen. Vanaf de graad van bureelhoofd moet men een getuigschrift van drie jaar bestuurs wetenschappen kunnen voorleggen, of moet de voorrang worden inge bouwd. Tijdens een perskonferentie waarop Jan Caudron zijn voorstel toe lichtte, merkte deze op dat zijn partij er nog nooit in geslaagd was in het verleden om een dergelijk principe van een vast wervingssekretariaat door te drukken. Niettemin wenste hij dat dit in de toe komst toch zou gebeuren. vervolg van blz. 1 Het tijdstip van de formulering van het principe, dat ook reeds door anderen zoals CVP-fraktieleider Ghis Willems voorgesteld werd, vond hij nu het meest geschikte moment. Verrassend was wel dat hij niemand anders gekonsulteerd had, zelfs niet in zijn eigen partij. Anderzijds was het wel één van de fundamentele basis voorwaarden, dat ook alle andere par tijen akkoord zouden zijn, zoniet zou de Volksunie opnieuw verder aanwer ven en benoemen zoals dit in het ver leden gebeurde. De VU-volksvertegenwoordiger vond het tenslotte onverantwoord dat er op dit ogenblik bij het stadspersoneel nie mand meer was, die de kursussen van bestuurswetenschappen volgde, of niemand meer houder was van dit diploma. «In Aalst kan iemand die maar tot zijn 4de middelbaar naar school ging, direkteur worden zonder dat hij iets afweet van de gemeente wet» aldus Jan Caudron, die ook pleitte voor het afschaffen van tijdelij- ken binnen de stadsadministratie. Als plaatsen vrijkomen zijn deze immers de eerste kandidaten om de vrijgeko men posten op te vullen, zodat bui tenstaanders geen enkele kans meer hebben tot aanwerving of benoeminq (MP). TE HUUR82/13/06 Te Erembodegem huis met of zonder atelier (200 m2). Ruime woning (4 sl. k.), tuin, garage, c.v. Tel. 21 40 66. TE HUUR Chalet voor weekends, maand, gelegen in de prachtige streek bij Durbuy; gasverwarming en lopend water. Z.w. Leo de Bethunelaan 85 Aalst (na 1 7 uur). Sint Jansstraat 5 (Houtmarkt) 9300 Aalst Tel. 053/21.49.38 82/13/05 82/13/07 week of Hebt U iets interessants te verkopen Of zoek je iets op de kop te tikken Via een kleine advertentie in deze rubriek, en voor slechts 100 fr. kom je zeker in kontakt met de geïnteresseerde persoon Teksten ten laatste op dinsdagmiddag bij ARMAND VAN HAUWERMEI REN, tel. 70 42 13. Alvast eén bevolkingsgroep blijft op 10 oktober in de kou staan. Er is immers - alle gepraat ten spijt - nog steeds geen stemrecht voor wie een «vreemde» identiteitskaart bezit. Politici gaan bij die «vreemdelingen» dan ook geen hand- jesdrukken en doen er geen grote beloften. Hoewel die zogenaamde vreemde lingen vaak reeds meer dan tien jaar in Aalst wonen, worden ze noch door de wet, noch in het dagelijkse leven als Aalstenaar beschouwd. Wat meer isdie «immigranten» zijn veelal voorwerp van racistische vooroordelen, zonder enig verweer. Vooral als het om arbeiders gaat van het zogenaamde Zuiderse type. groot aantal Belgische kinderen ver loor door de grote koncentratie migrantenkinderen». Kontakten met Dit zijn geen praatjes. Elders in dit blad verneemt U dat twee uitgaansge legenheden steevast voor vreemdelin gen gesloten blijven, ondanks de wet van 30 juli 19^1U leest erbij dat alle klachten dienaangaande tot op heden zonder gevolg gebleven zijn. U kan in deze editie ook lezen, dat de bijzondere Nederlandse taallessen aan Turkse kinderen aan een zijden draadje hangen, ondanks reeds zeven vruchtbare jaren. Het komt ons voor dat de werkelijke reden van een even tuele stopzetting wel eens zou te maken kunnen hebben met een beleidsoptie, waarbij men meer inheemse en minder Turkse kinderen hoopt te kunnen werven. Hierbij zou dan wel voorbij gegaan worden aan precies de positieve eigenschap, die de betrokken school zich wist te verwerven, nl.daadwer kelijke integratiekansen, zonder dat de migrantenkinderen hun eigenheid hoeven prijs te geven, en zonder dat Vlaamse kinderen geminoriseerd wor den. We vernamen nog dat de Werkgroep Gastarbeiders ernstige moeilijkheden ondervindt bij het zoeken van een speelruimte op woensdagnamiddag. Bij de pastoor van de H. Hartparochie vond men totaal geen gehoor. De direkteur van de St.-Gudulaschool stelde dat het onmogelijk is, gezien eigen schoolaktiviteiten, maar hij stond eveneens weigerachtig tegen gezamenlijke spelaktiviteiten van gastarbeiders- en Belgische kinderen, want we citeren een verslag «het is immers een feit dat de school een ...-aixuiuomcii mei andere onderwijsinstelligen leverden tot dusver eveneens nog geen resul taat op. Als we de aktualiteit van dit jaar erbij bekijken, wordt het beeld er niet fraaier op. De ene Turk in stadsdienst (BTK dan nog wel) bracht schepen Jan De Neve behalve gelukwensen ook protestmoties op. Met name bij de Jongerenafdeling van zijn eigen partij, en ook in het jongste nummer van «'t Land van Riem» weerklonk gemor. In het voorjaar kostte het de direktie, leraars en een aantal leerlingen van het St.-Jozefskollege nogal wat moeite om met een vijfde van de opbrengst van de Vreugdetocht de gastarbeids- werking te kunnen steunen. Heel wat leerlingen waren hiertegen gekant, en .de lezersbrieven in hun blad lieten geen twijfel bestaan omtrent de motie ven. Bij de R.V.A. wordt het (tenslotte hopeloos genoemd, nog werk te kun nen vinden voor mensen met vreemde nationaliteit. De ekonomische krisis is wel in een handomdraai niet uit te wissen, maar dat is geen reden om zomaar alles te laten betijen. Alles bij mekaar is het vreemd dat de Adviesraad voor Gastarbeiders reeds geruime tijd niet meer samenkwam. Intussen koestert een deeKtje van de bevolking zich illusies met simplis tische radikaie «gastarbeiders buiten»- denkbeelden. En wordt de daad ai dan niet gekamoufleerd bij het woord gevoegd... Peter Dauwe Voorde derde maal organiseerde Radio Saturnus haar fanbal in de Keizershal len. Tal van vedelten hadden de eer mee te werken5 CV was de enige Aal- sterse groep. Karnaval kwam ook zijn kop boven steken. Kamiel en zijn Kamille- kes waren ook van de partij. (OJJ Ik neem een abonnement van 1000 fr. en dan lees ik tot eind 1983 wekelijks wat reilt en zeilt in Groot-Aalst 800 fr. voor één jaar, 450 fr. voor 6 maanden of 250 fr. voor 3 maanden. Ik stortfr. op rekening 001 -1153969-36 van de vzw Aalsterse informatie (uitgevers Nieuwe Gazet van Aalst) Ik wens een bezoek te krijgen van een reporter van de eniqe echte Aalsterse gazet Ik wens meer inlichtingen omtrent de publiciteit schrappen wat niet past) Naam en voornaam Adres PostnummerGemeente Terugsturen naar Nieuwe Gazet van Aalst, Geraardsbergsestraat 44/3, 9300 Aalst.

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 2