zet van Rafct Onthullende opgravingen VIDEOFILMS C.V.P.-P.V.V. versus S.P.-V.U. Aalsterse stadsgeschiedenis op stelten XJffi&^iewagens Ambtenarennota beukt in op heilig (stad)huisje Aalsters «Algemeen Bouw centrum» nationale primeur niGUCOCL J*1 KW\)I 7023 ,6 1e jaargang nr 16 1 oktober 1982 - 20 fr. Onafhankelijk weekblad voor Groot-Aalst Een uitgave van v.z.w. Aalsterse informatie n.v. RING MOTORS - AALST 9300 Aalst met 1 jaar waarborg en 1 jaar gratis omniumverzekering laagste huur: 99 fr. elk genre grootste keus meer dan 700 films elk systeem Beta, 2000, VHS Verkoop 100 GLASRAMEN AUTORIJSCHOOL AALST Politiek Aalst in twee kampen verdeeld In juni schreven we reeds dat er tussen de C.V.P. en de P.V.V. mondelinge, en misschien ook schriftelijke, akkoorden wer den gesloten om de volgende 6 jaar Groot-Aalst te besturen. Geen der beide partijen heeft de weken na publikatie deze poli tieke overeenkomst ontkend. Het is trouwens algemeen bekend dat de lokale afdelingen van de nationale bureau's richtlij nen kregen om zoveel mogelijk C.V.P.-P.V.V.-koalities af te sluiten. Terloops merken we op dat deze instrukties ook bij de laatste parlementaire verkiezingen van toepassing waren. Provinciaal gingen in Oost-Vlaanderen de C.V.P. en P.V.V. samen en verwezen de S.P. naar de oppositiebanken De nationale pers merkte vorig week- einde op hoe vriendelijk de VU-ers op hun nationaal kongres waren t.o.v. de Vlaamse Socialisten. Terwijl de rege ringspartijen er duchtig van langs kre gen werd over de S.P. niet gesproken. Wellicht gaven deze nationale bureau's ook aan hun lokale besturen de opdracht om samen aan de onder handelingstafel een mogelijke koalitie te bespreken. Vorige week had dan ook te Herder- sem tussen de socialistische partij en de volksunie een geheime vergadering plaats om mogelijks tot een basisak koord te komen om samen de vol gende legislatuur te vormen. Chaotische toestand De zaken worden er natuurlijk niet makkelijker op. De C.V.P. en de P.V.V. mogen zich aan een achteruit gang verwachten. De regeringsparti cipatie speelt hier zeker een rol. Ver schillende steekproeven en statistie ken wijzen op een achteruitgang van 3 a 4 voor beide regeringspartijen. Dit stemmenverlies komt ten goede aan de S.P., V.U. en Agalev. Wanneer we sommige out-standing politici mogen geloven zoudên er 5 a 6 zetels verhuizen van partij. Ook het feit dat Mare Galle minister is en als lijsttrek ker fungeert zal een stemmenwinst voor zijn partij inhouden. Of de Aal sterse bevolking zo ingenomen is met mijnheer Louis zullen we pas op de verkiezingsdag aan de weet komen. Een degelijke pronostiek maken geba seerd op matematische gegevens is onmogelijk. Vervolg blz. 2 In samenwerking met de Nationale Dienst voor Opgravingen, het Genootschap voor Aalsterse geschiedenis en het Aalsterse stadsbestuur heeft archeoloog Dirk Cailebaut tijdens de zomermaanden opgravingen verricht in het Oud- Hospitaal. De resultaten zijn sensationeel en ondermijnen volledig de gangbare visie die men had over het ontstaan en de groei van de stad Aalst. Men'heeft steeds gedacht dat de Grote Markt het hart van de stad was. Van daaruit ontstond het stadsleven. Handel en nijverheid vond er zijn lokatie en door deze aktiviteiten wer den de mensen naar het centrum gelokt. Het Aalsterse stratennet zou zich dan ook volledig ontwikkeld heb ben om en rond het belfort. Leidden alle wegen niet naar Rome, dan toch naar de Grote Markt Dhr. Cailebaut bleek echter niet akkoord met deze visie. Aan de hand van het stratenplan kwam hij tot een heel andere konklusie. Niet de Grote Markt, maar de plaats waar thans het Oud-Hospitaal is gelegen, zou aan de oorsprong van de stad Aalst liggen. Hij steunde hiervoor op het feit dat niet ALLE straten van het oude Aalst richting Grote Markt wijzen en tevens dat bepaalde straten op zulkdanige wijze aansluiting op elkaar geven dat men er de vorm van een (eerdere) omwalling kan in terug vinden. Nadat Dhr. Cailebaut deze visie ter gelegen heid van een kongres had uiteenge zet, werd dit jaar het licht op grqen '"x; Pm&m Opgravingen op de binnenkoer van het Oud-Hospitaal. (OJ) l^i 1- I' 9 70 23 15 Freds Videoclub Molendries 21Aalst S053/78 77 35 «Personeel is er niet voor schepenen, maar voor de stad«het personeelsbeleid dient sterk gedepolitiseerd te worden», «de adminis tratie dient zo funktioneel mogelijk gereorganiseerd te worden onder leiding van de stadssekretaris»... dat zijn (samengevat) de leiddraden van een recente ambtenarennota, van de hand van stadssekretaris Chris Willems en enkele stedelijke topambtenaren. De nota evalueert vrij gedetailleerd traditiegetrouw, net vóór een nieuwe gemeenteraadsinstallatie de stad huiskeuken, met zijn administratieve organisatie en personeelsbeleid. Ge adresseerden zijn de fraktieleiders, par tijvoorzitters, lijsttrekkers en leden van het schepenkollege. «Ook als ik slechts 5 gelijk krijg, vind ik mijn geleverde inspanning nog de moeite waard, want 5 is altijd meer dan 0 aldus Chris Willems die nog stelt dat de nota-schrijvers zich zeker niet in de plaats willen stellen van de po litieke mandatarissen. Wel zijn ze zeer dicht betrokken bij de konkrete proble men van de organisatie van de stads diensten en van het personeel. Van daar... Beter en meer centraal geleid l.p.v. op pamflettaire wijze enkel het ne gatieve van het huidig desbetreffende beleid in de verf te zetten, koos men voor een brief vol al dan niet verre gaande voorstellen. Gepleit wordt o.m. voor een centrale in dicates van alle inkomende en uitgaan de briefwisseling (momenteel zou er zo wat een anarchie zijn op dit vlak), voor de centralisatie van staf- en hulpdien sten, voor één chef van het werklieden- personeel (nl. de direkteur van Openba re Werken)... kortom voor een meer centraal-dirigerende hand, daar waar nu elke schepen zowat zijn eigen dienst heeft. Opvallend is dat de stadssekretaris als niet-politieke figuur, als ambtenaar de leiding zou waarnemen op technisch vlak uiteraard van dit admi nistratie-apparaat. Depolitisering 'Inzake personeelsbeleid wordt gedacht aan een vreemde jury bij examens (nvdr in tegenstelling tot de recente nota van Jan Caudron verlangt men hier niet naar vergelijkende examens, en volstaan be kwaamheidsexamens), geen BTK-ers meer per partij, vast benoemen zoveel mogelijk van huidig personeel afbouwen van de personeelsformatie tot waar zij betaalbaar blijft, herwaardering van de provinciale kursus bestuurswetenschap pen en recyclage per discipline en vol gens behoefte. Tevens zou moeten vermeden worden dat personeelsleden nog een belangrij ke politieke funktie innemen of in advies raden zetelen (dit omwille van rolkonflik- ten). De nota is weliswaar uitgebreider dan de enkele voorbeeldjes die we eruit puur den. Belangrijk is in elk geval het streven van de samenstellers naar betere wer kingsvoorwaarden (dus ook meer ar beidsvreugde en werklust) en beter ren dement (gelet op de stadsfinanciën). Chris Willems «Van de 90 op 100 personeelsleden, die ik aan de stad geestdriftig zie beginnen, werkt de helft na verloop van tijd noodzakelijkerwijze met hangende vleugels». Daar moet wat aan gedaan worden; volgens de ambte narennota heeft het minder met perso neelsgebreken te maken dan wel met een gebrekkig personeelsbeleid... (P.D.) gezet voor de opgravingen. Bij de opgravingen hield Dirk steeds zijn uitgangspunt voor ogen, nl. dat er in de Karolingische periode op deze plaats al een villa (zeihof) was die het centrum van de stad zou uitmaken. Dit zeihof wero reeds vernoemd in 866 in een inventaris van de abdij van Lob, als de «villa Alost». Bij de opgravingen kwamen vier verschillende grondlagen tevoorschijn. De oudste dateert van tijdens het Laat-Paleolithicum (10.000 voor Chr.). Hier werd, tegen alle ver wachtingen in, prehistorisch materiaal in situ gevonden. D.w.z. dat de 19 silexfragmenten die men heeft aange troffen niet verplaatst zijn geweest en dus in hun oorspronkelijke vorm zijn teruggevonden, iets wat zeer zeld zaam is. Hieruit kan men afleiden dat onze streken al heel vroeg bewoond waren. Vervolg van blz. 1 Lees blz. 5 Met de realisatie van een «algemeen rouwcentrum» lukten de Aalster se begrafenisondernemers door hun in ons land unieke samenwerking een voltreffer. Nadat ze reeds vijf jaar terug een wachtdienst organiseerden teneinde tot een volwaardige service te komen was de idee gerijpt tot het hou wen van een mortuarium-funerarium waar vrienden en kennissen samen met de familieleden plechtig afscheid zouden kunnen nemen van over ledenen. Zulks in een aangepast kader en met eigentijdse akkomodatie. Onder leiding van voorzitter van de N.V. «Algemeen Rouwcentrum» H. Bessems werd een plaats gevonden die aan de normen zou voldoen makkelijk bereik baar uit stad en deelgemeenten, zo met de wagen als de bus, niet te ver van kliniek, (nieuw) hospitaal en kerkhof, met voldoende parkeerruimte en alles zins rustig. 30 m verwijderd van de Gentsesteenweg zou deze plaats alle garanties bieden. Het rouwcentrum werd geen namaak doch wel, getekend door architekt De Smet en gerealiseerd door pvba Schud- dinck uit Herdersem. een eigentijds, polyvalent geheel. Betonklinkers op de parking met op de zijkanten eeuwig groen en gevels eveneens in betonblok- kenkonstruktie. Binnenin vier rouwkamers met elk af zonderlijke wachtkamer. Er is ruimte voor 24 lijken en uitbreiding blijft moge lijk. Qua «afleggen» en hygiëne worden de meest moderne procédés aangewend en aan brandbeveiliging werd ruime aandacht besteed. Ook voor mensen buiten de stad is het rouwcentrum toegankelijk. Ook zij kun nen er hun overledene laten rusten tussen afsterven en begrafenis, in een waardige omgeving, te midden van bloemen en planten en verzorgd door eigen personeel. Verder is er ook een drukkerij voor rouw brieven, -prentjes en -bedankingen.-De opening heeft plaats vandaag vrijdag, 1 oktober. Na de inwijding door Deken De Vos spreken er de burgemeester en de schepen van burgerlijke stand. Het rouwcentrum is toegankelijk alle werkdagen van 17 tot 19 u. en op ande re dagen na afspraak met uw begrafe nisondernemer. (Hm) Wekelijks, op maandag, aanvang lessenreeks wegkode voor hel bekomen van rijbewijs auto of brommer. Verzorgde opleiding, alle kategorieën (A, B, 0, F), ook met aulomalische leswagen. Inlichtingen en inschrijvingen H. TALLOEN, Parklaan 93. AALST *21 21 90

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 1