Van het land naar de stad Louis Paul Boon's ondergang der Kasteelheertjes (deel IV) FIRMA DELDI Matthijs Piet Van boer naar burger WJe. Sluierstraat 1 Aalst en andere muziek... Fabricatie voor zuiderse gerechten, kroketten en delicatessen Specialiteit van diverse lasagne Import verse ansjovis Artisanaal bereid Levering gratis Oude Gentbaan 40, 9300 Aalst - tel. 053/77.45.66 volgende aflevering V blurnJlrvb 1^0^. 20 Nieuwe Gazet van Aalst 1 oktober 1982 li i inIIIlliniumIIIIIIIMillIIlliiiiiiiiiiiiiiiiimiim llllllllllllllllllllllllll«lllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll,l,llll,ll,l,,llll|||,lllll,l,,l,,llll,lll,|||,|,|l||,,ll|lllll|,|,,|ll,,||,|||||,|||l,|||||(|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||| Over de familie De Vis hebben steeds de gekste verhalen de ronde gedaan. In het Aalsterse was er haast niemand die niet een of ander wist te vertellen over De Vis, wat uit goede bron was vernomen. Niet verwonderlijk overigens. Levens- en handelswijze van vooral kin deren De Vis waren de oorzaken dat hun naam niet onbesproken kon blijven. Voor de generatie van toen (generatie waar ook Louis Boon toe be hoorde) had de naam De Vis iets vertrouwd - geheimzinnig. De hun toegemeten rijkdom en de hun toegeschreven levenswijze sprak vooral tot de volkse verbeelding. door er over te gaan schrijven. Boon was toen volop bezig aan zijn verhaal over de sociale strijd in het Aalst van de 19e eeuw. Nu bleek dat ook het De Vis- Er was nu eenmaal maar een familie De Vis in het Aalsterse. Het was ongetwijfeld de meest roemruchte familie van het gonzende industriestadje aan de Dender op het einde van de 19e en het begin van de 20e eeuw. Van het platteland afkomstig had deze De Vis-loot zich, in één generatie, een opmerkelijke plaats weten te bevechten binnen de beslotenheid van het gevestigde bestel. Charles De Vis had met behoorlijk sukses zijn naam bijgeschreven op de eksklusieve lijst der begoede families die er, letterlijk en figuurlijk, de lakens uitdeelden. Het Aalst van de eeuwwisseling Toen Boon aan het grasduinen was in dokumenten en archieven allerlei welke voor hem het Aalst van de late 19e eeuw mosten duidelijk maken, kwam in de marge ook de naam De Vis opduiken. Het was in de periode toen hij aan zijn Daens-boek aan het werken was. Charles De Vis had zo te zien, volgens Boon, nooit een eersterangsrol gespeeld in het politieke leven van toen. Zijn naam zou nooit terug te vinden zijn bij belangrijke gebeurtenissen of beslissingen. Tot de echte politieke top is hij nooit doorgedrongen en invloedrijk achter de schermen van het politieke gebeuren moet hij al evenmin zijn geweest. Hij had wel ingezien dat politieke présence belangrijk was vor het bevestigen, uitbouwen en bestendigen van macht en aanzien Terwijl hij enerzijds geen onbelangrijke figuur was als kolonel van de burgerwacht, en dus zeker respekt en eerbied afdwong, zou zijn politieke loopbaan anderzijds verzanden in de onbestendigheid van de provinciale raad. Waarschijnlijk werd Charles De Vis als hinderlijke en niet te onderschatten doorzetter, veiligheidshalve met een mandaat van "membre du conseil provinciale", op een politiek zijspoor geplaatst. Uit een stuk uit het familiearchief blijkt dat Charles De Vis in 1905 deel uitmaakte van de "rechterzijde" - "la droite" - van de provinciale raad van Oost-Vlaanderen. Toen Boon onverwacht de naam De Vis had vermeld gevonden was het voor hem meteen duidelijk. Het ging inderdaad om De Vis van Aalst. Deze toevallige "ontmoeting" zou hem bijblijven en niet meer los laten. Het herinnerde hem weer aan wat te Aalst over de familie De Vis de ronde deed. Hij moet zich toen gerealiseerd hebben dat hij zich alleen van De Vis zou kunnen losmaken, zich ervan ontdoen, verhaal daar wortelde. Met op de achtergrond een industriële omwenteling, politieke verschuivingen en sociale bewustwording, moet het hem bekende De Vis-verhaal van zijn jeugd, met zijn bizarre anekdoten, zijn ridikule situaties, zijn schrijnende kleinzieligheden, ineens heel andere dimensies hebben gekregen. Het fenomeen De Vis was noch weg, noch los te denken uit deze geladen periode. Het had op zijn niveau eveneens te maken - evenzeer te maken - met de ingrijpende ruimtelijke en maatschappelijke herschikking van de samenleving. De stap, van overwe gend agragische strukturen naar industrialisering en verstedelijking wel ke noodgedwongen diende gezet had ook voor De Vis zijn konsekwenties. Voor hen werd het geen lompenproleta- riaat, zo te zien, alhoewel uiteindelijk... De verschuiving van rurale hiërarchie naar urbane "ordening" heeft naast nostalgie, welke wel eens schizofrene trekken had, over heel de lijn voor ontreddering en verschraling gezorgd. En als dit in de eerste plaats vooral voor de gewone man gold, evenals voor de maatschappijstrukturen alsdusdanig, dan zouden ook de betere kringen niet ontsnappen. Ook de behoeders, van een op "ancien régime"-patroon gesneden samenlevingsvorm, dienden zich aan te passen wilden zij niet hun bevoorrechte posities verliezen. Voor Boon moet toen duidelijk zijn geworden dat mensen als De Vis zonder op de voorgrond te treden bij de beleidsvoering, een wellicht meer ingrijpende rol hebben gespeeld bij het in stand houden, het bewaren, van een zich op zogeheten hogere waarden beroepend archaïsch, paternalistisch systeem, dan men op het eerste gezicht voor mogelijk zou houden. In het relaas van het grote en stormach tige politieke- en maatschappelijke ge beuren van toen is de naam De Vis ner gens met grote koppen geschreven. Toch was Charles De Vis een van de meest doordachte en berekende be waarders van de gevestigde orde. Zich zelf ten bate was hij bovendien een van de meest ambitieuze doorzetters binnen het bestel van toen. Als weinig anderen wist hij binnen dit geheel de dingen naar zijn hand te zetten. Met de 1e wereldoorlog zou echter, ook voor Charles De Vis, het verleden nooit meer weerkeren. Aan de nieuwe werkelijkheid kon hij zich niet meer aanpassen. Zijn notariaat tenslotte zou zijn eindpunt worden. 77 21 69 In die periode werkte hij aan zijn Pieter Daens- boek en had in de archieven ook de naam DE VIS teruggevonden. Van Moorsel naar Aalst Charles De Vis had zich zeker van meetaf aan vorgenomen om het vér te schoppen. Hierin zal vader Pieter De Vis beslist de hand hebben gehad voor een groot deel. Zijn levensverhaal lijkt sterk op een goed voorbereide veroveringstocht. In de hem persoonlijk zowat op de huid geschreven autarctische maatschappij waarin hij terecht was gekomen, zou hij bij uitstek zijn draai vinden. Geen wonder dus dat hij met de tijd terug te vinden was in de gelederen van de ultramontaans geinspireerde staatskatholieke politieke formatie. Als gearriveerd burger tenslotte was deze toekomstige notaris een van de vele "notoire" waterdragers van deze behoudsgezinde partij - met "ancien régime" aspiraties - bij uitstek. In het kielzog van de militante duivel bezweerder Woeste, zou hij zich een weg trachten te banen naar nog meer maatschappelijk aanzien, nog meer invloed, nog meer macht... en dus, per definitie, nog meer vermogen, nog meer bezit, nog meer rijkdom. Deze zoon van een plattelandsburge meester - boerenburgemeester heet dat voor de gewone stadsmens - die het tot hereboer had geschopt zou op de uitdaging van de stad ingaan. Vader Pieter De Vis, die zich van uit het frustrerend bestaan van zijn geboortedorp Moorsel had voorgeno men om de grote stad aan zijn voeten te krijgen zou dit in zijn zoon Charles be waarheid zien. Als voor de hand liggende aanloop hier toe was het Aalsterse Jezuietencollege de aangewezen instelling. Charles De Vis wordt er ingeschreven, op 14-jarige leeftijd, in 1871Datzelfde jaar vindt men als zijn klasgenoten o.m. de volgende namen terug Jules en Ant. Verbrug- hen, Odilon V. d. Haeghen, Jos. Burny, Léon De Coen, Emile De Saedeleer, Dooreman Leopold, Florimond Leirens, Aimé Masen, Gustave Sergeant, Aimé Balcaen. Alphonse Beeckman, Théophile De Gols, Gustave Delmotte, Etienne De Riddere. Benom De Smet, Adhémar De Vidts, Raphaël De Vidts, Felix Gilson, Léon Huyghebaert, Philemon Liebaut, Edmond Steleman, e.a. Enkele jaren voordien, in hetzelfde kol lege, een zekere Adolf Daens nog pri mus geweest van de rethorica-klas van het schooljaar 1859... Zijn huwelijk, op 26-jarige leeftijd (bijna 27). met de pas meerderjarige Marie De Cock is een volgende stap naar het uiteindelijke doel. Deze enige dochter van de op Poperode wonende "Door Cock" die de naam had schatrijk te zijn, was, wat men zou kunnen noemen, een dankba re partij. Bovendien was Marie-Eupho- nie De Cock niet onaardig. Hun echt Het ontstaan van de Aalsterse De Vis-tak zoals L.P. Boon het heeft gezien. verbintenis zou letterlijk en figuurlijk vruchten afwerpen. Het gezin Charles De Vis-Marie De Cock werd "geze gend" met negen kinderen, vijf jongens en vier meisjes, waarvan een jongetje kort na de geboorte zou overlijden. Als "boerenzoon" bezat Charles De Vis een soort natuurlijke weerbaarheid die gepaard ging met een onmiskenbare praktische intelligentie die men meestal als "sluw-boerenverstandig" bestem peld. Vechtersnatuur en opportunist die hij was zou hij zich bij de felle en hard nekkige opstellingen die op het einde van de 19de eeuw aan de orde waren, niet onbetuigd laten. Hij koos voor het behoud der verworvenheden die hem en de zijnen ten deel waren gevallen door een voorzienigheid die dan ook Goddelijk werd genoemd. Bij de harde konfrontatiës vn toen moet hij zich als een "vis" in het water hebben gevoeld. Hoe onverzoenlijken de tegenstellingen, des te harder kan men er tegenaan gaan. Als bij geen ander gold voor De Vis "Wie niet met mij is, is tegen mij." Charles De Vis is er in geslaagd om ve len naar zijn hand te zetten. Hij bereikte het eveneens dat heel velen, en vaak niet de minsten, hand en spandiensten verleenden. De erf-vijanden daarente gen hebben hun tijd bereid. Het heeft hun tenslotte weinig moeite gekost om op het gepaste ogenblik de onhoudbaar geachte De Vis in te tomen. Als troost prijs - maar wat voor een - viel dan een notariaat uit de lucht. Als het om "grootse" dingen gaat, gaat het hard tegen hard, zijn alle middelen goed. Charles De Vis zou zelf niet ge aarzeld hebben om zijn tegenstrever even doortastend uit te rangeren. Deze harde, doortastende lijn, was de levens lijn van De Vis geweest; het doel heilig de steeds de vaak niet zo fraaie mid delen. In zijn onvoltooide "Kasteelheer tjes" trekt L.P. Boon de lijn door, opwaarts, tot bij vader Pieter De Vis en nog verder tot bij de Meldertse Jan Baptist De Vis die in zijn tijd de streek rond de vroegere Affligemse abdij, als eigenaar van verschillende molens, zo wat ekonomisch moet hebben gedomi neerd. Erich Van der Eist i Jf(3 Gt l/x/ajl.1, itr &-UJW &J!fïi/. a-. furriAMUVi. Sc Vfwut) cpi «.mi Tmmiwyi, S<. his &xoO-W, OvmatJit- iuM. f blunwhió 0 2 a. 10 QwkAWvrusrYiw/C Jj<, \K (kcw m VLS, Vvïtd) ■WlC-' /WK1

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 20