Martin Egel, onverwachte hekkesluiter Festival Halleluja gemengd koor met pasteltinten Netwerk Schitterende Paul Coppens 1 FIRMA DELDI Matthijs Piet Fabricatie voor zuiderse gerechten, kroketten en delicatessen Specialiteit van diverse lasagne Import verse ansjovis Artisanaal bereid Levering gratis Oude Gentbaan 40, 9300 Aalst - tel. 053/77.45.66 20 Nieuwe Gazet van Aalst 8 oktober 1982 In de toegangshal van het stadhuis .hing op 28 september een met de hand geschreven bericht, dat de alt Julia Hamari wegens ziekte niet kon optreden. Als deus ex machina hadden de organisatoren bariton Martin Egel naar Aalst gehaald. Dat op de schouders van die man een zware taak lag, en het recital bovendien een ondankbare opdracht inhield, lijkt me nogal vanzelfsprekend. Bovendien niet alleen een naam, waarmee men al maanden staan flikkerogen had maar de nieuwe zanger bracht ook zijn specifiek programma mee. Dag Mahler, dag Mozart. Welkom Schumann. Een hele avoncf Schumann, is dat niet van het goede teveel Voor mij niet. het is en blijft zo'n mooie muziek. Ik breng wel begrip op voor de mening, dat het lied als kunstvorm zo rijk is dat men wellicht meerdere schuifjes uit de brede liederkast mocht opengetrok ken hebben, als men voor die éne keer aan deze discipline raakt. Maar ja, over meningen... Egel is eigenlijk een operazanger (zoals Hamari trouwens). Een opera zanger, niet alleen op papier maar ook in werkelijkheid. Zijn stem leunt bovendien duidelijk naar de baslijn zodat een paar keer bij stille wendin gen waar de melodie als een regen- boogje boven de piano oprijst, niet graatzuiver geïntoneerd wordt. De volle kracht, d.w.z. het totale meester schap en het ontroerende gebruik van de stem is dan ook vooral maximaal bij de forte-passages. Er zit ook een dui delijk emotioneel verschil tussen de 2 cy.cli (Dichterliebe, Liederkreis, Eichendorff). Vooral in deze laatste bundel weet Egel een spanning op te bouwen, die naar een paar echt unieke ontroeringsmomenten leidt. Merkwaardig is, dat de zanger af en toe een ludieke duik in de partituur maakt, door uit twee ruiven te eten. De versies voor verschillende stemmen worden met happen door elkaar gehaald wat (door vooral het vermij den van hoge noten) tot een onge woon klankbeeld leidt (ich grolle nicht bijv.). Pianist Andres Soho, die zijn partij heel afstandelijk hield, zou de hele avond zijn bijdrage als een kanten kraagje op een zomerkleed inkleuren, (klassieke vraag uit de cursus muziek geschiedeniswelke functie heeft de piano bij Schumanns Liederkunst Het publiek, dat er duidelijk diverse meningen opnahield, (maar ook dat is klassiek en duidt misschien op een rij pende muzikale neus die verder reikt dan de reclamefolder) vroeg en kreeg 2 bissertjes2 juwelen van Wolf. En toen ging het Festival uit, en konden de brommers, claxons, knalpotten, schellen, bellen en toeters die de hele avond op de Grote Markt bijzonder knap gepresteerd hadden ook naar huis gaan. Het Festival heeft het in de staartuit- voeringen niet meegehad, dat was hoofdzakelijk aan onverwachte om standigheden te wijten. Misschien is het uitgerekend daarom nu de tijd en de plaats om de inrichters en de vele stille en luide medewerkers te felicite ren. Deze stad is blijkbaar toch nog iets meer dan een karnavalsmoeras. (F.C.) Martin Egel en Andres Soho. (O.JJ The French Lieutenant's woman 1867. Lyme, een klein badstadje in het zuiden van Engeland. Charles Smithson rentenier en kollektioneur van zeefos sielen is zich officieel komen verloven met Ernestina Freemon. Tijdens zijn verblijf raakt hij steeds meer gefasci neerd door een misterieuze jonge vrouw Sarah Woodruff. Zij heeft een kortston dige liefdesaffaire gehad met een jonge Franse luitenant. Hij beloofde haar te trouwen maar kwam nooit terug over zee. Dagen na elkaar brengt zij haar tijd door aan de kust met zicht op oneindig. Geen enkele man van reputatie wil met haar gezien worden omdat ze door haar omfloerste manier van doen als een hoer uit de gemeenschap gestoten werd. Charles blijft zich hardnekkig verzetten tegen de idee dat hij verliefd is gewor den, maar hij kan niet meer uit haar om geving wegblijven. Na herhaalde ont moetingen met Sarah verbreekt hij de verloving met Enestina, waarmee hij vol gens de normen van de Viktoriaanse tijd zijn naam kwijt was. Hij wenst haar uit eindelijk te trouwen maar ze verdwijnt... voor jaren. 1981Een filmteam draait «The French Lieutenant's woman». Mike speelt de rol van Charles, Anna die van Sarah. Ze zijn op elkaar verliefd geworden tijdens de opnamen. Mike is getrouwd en vader, Anna heeft een vriend. In 1966 publiceerde de Britse schrijver John Fowles zijn boek «The French Lieutenant's Woman» dat door de kritici in de hoogste legioenen van de litera- tuurhemel werd geschreven. Zinneman, Pollack en Schaffner hadden reeds een poging ondernomen om het boek te ver filmen maar hadden zich een buil geval len over het scenario, totdat Harold Pin ter aan het werk werd gezet. Hij wist het perfekt sluitende deksel op Fowles pot te bedenken. Zijn scenario is meteen een perfekte demonstratie geworden hoe dialogen dienen op papier gezet. Meryl Streep (Kramer vs. Kramer) is heerlijk natuurlijk en speelt boordevol ta lent de rol van een passievolle vrouw die heelwat op haar tijd vooruit is maar door niemand begrepen wordt. Jeremy Irons is de jonge man die zijn leven bijna rui- neert voor een «femme superbe». Als U bij de kategorie mensen hoort die wel van film houden, maar nog zelden de weg vindt naar de bioskoop, dan is deze film een zeer sterke aanrader. Regie K. Reisz, Fotografie F. Francis, metMeryl Streep. Jeremy Irons, Emily Morgan e.a. Groot-Brittanië 1981. Kleur 123'. The Border Jack Nicholson is de halfgoede Cop die toezicht moet houden over de grens met Mexiko van waar nogal wat illegalen Amerika proberen binnen te raken. Porkey's Aan beschimmelde sekssketches raken we onderhand wel gewoon, maar van ongelimiteerd geweld en blauw racisme daar is onze buik al lang van vol. II Gatto II Gatto is een makabere komedie over de rottigheid en de wantoestanden bin nen het Italiaans politieke systeem of de Italiaanse film op zijn best. FILM IN DE STAD Feestpaleis The Border X Confession of a driving Inspektor O Honey O Palace Porkey's O The French Lieutenant's Woman XXXX Alien 2 O II Gatto. Organizatie K.F.L. Palace op 14 oktober te 20.15 uur. (CAN) Ik vind O onbelangrijk - X matig - XX goed - XXX zeer goed - XXXX niet te missen. Deken C. De Vos en de Jezuïetenpaters Geniets en Doornaert vieren hun vijftigjarig priesterjubileum, een niet alledaags feit voor niet alledaag se mensen. Onze deken ging en gaat zijn eigen consequente weg, pater Doornaert is als troost niet weg te denken uit kliniek en hospi taal, pater Geniets is geruisloze dienstbaarheid. Het Hallelujakoor van Gaston De Cock huldigt hen op zijn manier, met feestelijke klanken in een concert vol afwisseling. Wolken kunnen boeiend zijn. Rood of donker dreigend zijn ze boeiender, laten ze meer ruimte voor de fantasie dan schaapjes-wit. Zo zijn ook kinderen. Kwajongens lopen al eens over de grens maar kleuren het leven. Die spankracht mist het koor in zijn aanzet. Bachs mo tet «Jesu, meine Freude» moet als een stralenbundel opengaan. Vreugde en sereniteit liggen symmetrisch rond het kernthema «Ihr aber seid nicht fleisch- lich, sondern geistlich». De sereniteit heb ik gehoord in het verstilde moment «Gute Nacht», de vreugde echter bleef wat angstvallig in het notenbeeld steken en wat een fel licht moest zijn werd een zachte septemberzon. Ook de fuga bleef wat vaal en de sopranen baanden zich met moeite een weg door de andere stemblokken. Maar bidden was het Anton Van Duinkerken heeft in een klein, maar onvergetelijk werkje, «De mensen hebben hun gebreken», ge schreven dat Homerus blind moet ge weest zijn. Zijn poëtische taal zit vol ori ginele beelden en langgerekte vergelij kingen die het blote oog ontgaan. Is het daarom dat Jozef D'hoir zo fijnzinnig Bachs tweede Franse suite in re ver tolkt? De verbinding van de diverse stukjes zit in de toonsoort. Ze zijn ge schreven, zoals Bach zelf het zegt, «tot vermaak en troost van de liefhebbers», een nagerecht van gestileerde dansen. In de Allemande mocht de puntigheid wat scherper, maar van de andere delen maakte D'hoir fijngeslepen juwelen, vooral van de sarabande die de intimi teit van een oud-Hollands interieur ademt en de air met een prachtige dia loog tussen stem en tegenstem, een to verdoos vol ornamenten. Herman Slagmulder heeft een andere tijdrekening dan jij en ik. Gisteren was hij regisseur, vandaag leraar, nu bariton die ons komt verrassen met twee niet direct populaire aria'seen uit Haendels «Giulio Cesare», emotioneel geladen, van lange adem, doorvoeld geschreven en gezongen; een andere uit Mendels- sohns oratorium «Paulus», «Gott, sei mir gnadig», een smeekbede die duidelijk onder Haendels invloed staatde zon daar. de kleine man tegenover de grote God. De aandrang maakt stil en ont roert. Zon is niet denkbaar zonder schaduw. Alleen Vivaldi slaagt erin louter muzikale vreugde te scheppen. Trillers en virtu ose toonladders borrelen op uit trompet ten en orgel. Geen plaats hier voor ge pieker over de dag van morgen. Het le ven is één feest. Chris Crombeen verlegt het accent naar de Brabantse barok. Abraham van den Kerckhoven toont in zijn preludium en fuga in re voor orgel iets van de zwierig heid en de plechtstatigheid die spreekt uit de herenhuizen op de Brusselse Gro te Markt. Na een kort voorspel volgt een doorgevoerde fuga op één thema met op het einde een vreemde ritmeveran dering en een mooi orgelpunt. Geen Sweelinck meer, net nog geen Bach, maar merkwaardig van opbouw, ook in de uitvoering. Begin- en eindpunt van het concert zijn tegenpolen bezinning bij Bach tegen over triomfalisme bij Charpentier, wiens muziek zweeft tussen kerk en paleis, dicht aanleunend bij mekaar, zelfverze kerd. De psalm «Nisi Dominus» is er een staaltje van monumentaal en werelds en toch diep-gelovig. Er zijn een paar onzekere inzetten in het koor maar de lezing is goed en draagt de glans die mensen als Lully en Charpentier niet kunnen missen. Ik wacht op een bisnummer. Teken van waardering. W.D.B. Een «one man show» heeft zo zijn voor- en nadelen de artiest houdt alle artistieke touwtjes zélf in handen, wat de voldoening bij een succes des te groter maakt, maar de verantwoordelijkheid voor een mislukking komt ook op zijn schouders alleen neer. Wat Paul Coppens en «Bert, de zot van 't Katteveld» betreft, is het eerste geval hier van toepassing. Paul Coppens. (O.J Paul Coppens is voor de Aalsterse theaterliefhebber overigens geen onbe kende meerhij richtte de cabaret- en poëziegroepen «Mercurius», «Hobton» en «Comsada» op, regisseerde diverse poëzie- en cabaretavonden, speelde to neel bij Nieuw Leven, Groep '75, Het Land van Riem, Tejater 80, en schreef zelf de éénakters «De Hervormer», «De Grens» en het drama «Eilandzon». Ook «Bert, de zot...» werd door hem ge schreven en bovendien ook geregis seerd. Ten slotte was hij ook de enige acteur in dit stuk. Paul Coppens, auteur Als ondertitel kreeg «Bert...» de bena ming «Oilsjters volkstoneel» mee, en in derdaad dit is volkstoneel van het zui verste water. Een uit het leven gegre pen, eenvoudig verteld verhaal dat nu eens de tragische, dan weer de komi sche. vaak de tragi-komische toer op gaat, en door het gebruik van het dialect een heel apart élan verkrijgt. Dit dialect doet de acteur overigens veel geloof waardiger overkomen. Het verhaal is eenvoudigAlbert De Soomer, ook wel Bert of «de zot van 't Katteveld» genoemd, heeft een moord begaan. Voor de onderzoeksrechter moet hij het waarom en het hoe nu uit de doeken doen. Hij vertelt hem dan ook over zijn liefde voor Suzanneke, over zijn verkering en hun trouwen, over hun huisje met hun tuintje, en over Rikske, zijn zoontje, waarvan hij zielsveel houdt en die door de rijke meneer Verdonck overhoop gereden wordt. Bert is een simpele volksmens, genre ruwe-bolster- blanke-pit, een beetje zonderling ook, terwijl meneer Verdonck een geëerd burger is. Bert kan de dood van zijn zoontje bovendien niet te boven komen. Zijn minderwaardigheidscomplex drijft hem tot paranoiaalles en iedereen is tegen hem, de wereld is onrechtvaardig, Verdonck heeft zijn zoontje vermoord, maar voor hem gaat het mooie leventje door, terwijl Bert zich steeds dieper voelt zinken. Ten slotte verstoot hij Suzan neke en besluit hij het recht in eigen handen te nemen. Door middel van flash-backs waarin Bert geconfronteerd wordt met de (onzicht bare) personen die zijn leven deze rich ting hebben uitgedreven, wordt ons in feite het hele gamma van menselijke emoties geschilderd liefde en haat, vertedering en woede, geluk en verdriet, hoop en wanhoop. Daardoor, én door de schijnbare simpliciteit, verkrijgt het ver haal een grote herkenbaarheid, en mag «Bert...» zondermeer een geslaagd to neelstuk genoemd worden. Paul Coppens, acteur Dat geldt ook voor de acteur Paul Coppens. «Bert» is immers, ondanks de schijnbare simpliciteit, een heel complex en geconcentreerd stuk. In korte tijd moet de acteur overschakelen van dronken gelul op vreselijke woede, van een verliefde-knul-type op een trotse- vader-type. Het gevaar zat er dus dik in dat Coppens niet zomaar van de ene op de andere minuut een heel andere emo tie zou kunnen overbrengen. De overtui ging waarmee hij dit moeilijke stuk speelde, deed hem echter deze gevaar lijke klip omzeilen. Hierbij mogen we echter ook de opbouw van het stuk niet uit het oog verliezen tussen de flash backs is immers steeds een rustpauze voorzien, een overgangsperiode waarin hij rëchtstreeks tot de onderzoeksrech ter spreekt. Bovendien slaagde Coppens erin, zowel wat de tragische als de komische noot betreft, méér dan overtuigend over te komen. Bij de dronkemansepisode werd er hartelijk gelachen, terwijl andere ge deelten zondermeer naar de keel gre pen. Chapeau Een stuk dat in al zijn eenvoud ingeni eus mag geheten worden. Een regie waarvoor hetzelfde geldt. En een ac teursprestatie die niet van de poes was. Paul Coppens mag dus drie grote plui men op zijn hoed steken. Wat mij be treft, behoort «Bert...» tot de drie beste stukken die ik in dit toch al rijk geze gende theaterjaar heb gezien, (pb)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 20