Aalst met de glimlach KUI/i Kant in de kanten van Aalst li FIRMA DELDI en andere muziek.. Matthijs Piet Fabricatie voor zuiderse gerechten, kroketten en delicatessen Specialiteit van diverse lasagne Import verse ansjovis Artisanaal bereid Levering gratis Oude Gentbaan 40, 9300 Aalst - tel. 053/77.45.66 16 Nieuwe Gazet van Aalst 15 oktober 1982 Van 10 tot 24 oktober loopt in de gangen van het Museum Oud Hospitaal te Aalst een boeiende tentoonstelling van kartoens en spotprenten van FRANS WAUTERS. Deze tentoonstelling is een organisatie van de C.S.C. De Rank-Aalst. Onder een ruime publieke belangstelling opende Minister Mare Galle deze manifestatie. Roger D'Hondt leidde in met een korte en goed gestoffeerde toespraak. Het woord «caricatuur» is afkomstig van het Italiaans «caricatura» hetgeen belas ten, overbelasten, chargeren betekent. Men onderscheidt portretkarikaturen Het woord «caricatuur» is afkomstig van het Italiaans «caricatura» hetgeen be lasten overbelasten chargeren bete kent. Men onderscheidt portretkarikaturen (charges) en spotprenten die op sociale of politieke toestanden betrekking heb ben. Het begrip «spotprent» dient heden ten dage in zijn breedste betekenis begre pen te worden, derhalve worden scherts, spot, humor en groteske fanta sie onder deze noemer samengebracht Het is met het openbloeien van de Re naissance dat de karikaturen furore maakten. Immers, geestelijke vrijheid en kritische zin essentieel om langs de spotprent stukjes menselijke ziel in de massa bloot te leggen De 18e eeuw werd beheerst door de be roemde gechargeerde portretten van Cavaliere Pier Leone Ghezzi te Rome en Giovanni Battista Tiepolo te Venetië Samen met de andere kunstvormen waait ook de spotprent over naar diverse Europese landen en kent een niet te stuiten opgang in de 19e eeuw Mede door de persvrijheid in verschillen de Staten, grijpen tekenaars naar hun stiften en klagen aan in hun karikaturen Frankrijk neemt in de 19e eeuw onbe twistbaar de leiding met Honoré Dau- mier, gevolgd door Gustave Doré en Puvis de Chavannes. Na 1870 ontstaan er een reeks bladen waarin het wapen van de spotprent duchtig gehanteerd wordt. Ik citeer Journal Amusant, Figaro lllustré, Gil Bias, Le Rire met bekende tekenaars als Forain, Steinlen, Poiré (Caran d'Ache), de Noé (Cham) e.a. In Engeland ontstond in 1840 het over wegend politiek geïnspireerde blad «Punch». Bekende tekenaars waren L. Doyle J. Leech, Tenniel, Du Maurier en de grootste onder hen Ch. Keene. Later verschenen «Vanity Fair», «Moon shine», «Black and White», «Londo, Opinion» e.a. Vanaf 1845 zien wij in Duitsland de «Fliegende Blatter» en de «Kladderada- tasch» verschijnen. Bekende satirische bladen uit het laatste der 19e eeuw waren «Jugend» en «Sim- plicissimus» met tekenaars als Th Hei ne, Gulbransson en Thöny Bekende Amerikaanse bladen waren «Puch», «Judge» en «Life». En wie kent niet heden ten dage de te keningen van David Levine Nederland en België bleven op interna tionaal vlak een beetje achterwege we gens het ontbreken van echte karikatu rale bladen op niveau. Wel kende onze week- en dagbladpers beroemde na men als Raemaeckers en Marius Bauer. Tijdens de oorlogsjaren (W O I en W O. II) werden wij overspoeld door een vracht van spotprenten, zowel aan het adres van de Duitsers als tegen de ge allieerden. Echte kwaliteit liet dikwijls te wensen over. Beroemde karikaturisten en spotprent tekenaars die zich als internationale kunstenaars ontwikkelden bleken ach teraf Albert Hahn (Nederland) en Gal (België) te zijn. Regionaal blijven spotprenttekenaars ongetwijfeld hun waarde hebben. Zon der zich aan hoogmoedigheid te bezon digen mogen wij fier zijn in Aalst een FRANS WAUTERS in ons midden te hebben die de eigen geest van zijn ge liefde stad. zijn mensen, zijn vrienden en een pleiade van bekende figuren zo raak heeft getypeerd doorheen zijn tekenin gen. Nergens is hij pijnlijk of wrang, nergens echt kwetsend. Wel legt FRANS WAUTERS «de andere kant der dingen» bloot en dit op een zo wel technisch als visinair hoog niveau. Zijn karikaturen zijn geen ordinaire, ver overtrokken of op sensatie beluste pren ten die een bulderend gelach ontlokken. Het zijn spotprenten van een eveneens «tedere anarchist» die de toeschouwer doet monkelen, een hoofdschuddend glimlachen of een nadenkend stilzwijgen opdringen Je voelt je machteloos. Je hebt geen verhaal Je kan tegen zijn prenten niet te keer gaan. Ze zijn dwingend Telkens weer zijn het brokken aktualiteit stukjes geschiedenis van onze stad en onze mensen Het zijn dikwijls hele ver halen en bij wijlen in de achtergrond, ge tekende verzen en schotschriften waarin de liefde voor zijn stad en de Aalste- naars naar boven drijft. Deze kunstenaar voorstellen hoeft niet. Zeker de laatste zes jaar heeft FRANS WAUTERS zich. willens nillens in de kij ker gezet als onverdroten ijveraar voor het Feestkomiteit van onze stad waarin hij de moeilijke taak van voorzitter waar nam. Een heel boek zou men over deze Aal- stenaar kunnen volschrijven. Maar hoe armzalig zou dit geschrift zijn daar waar hij in 1 tekening zoveel meer kan vertellen. Ik waag er mij niet aan. Het ontdekken van het kunstenaarshart dat in de karna- valist FRANS WAUTERS schuilt, laat ik over aan de toeschouwer van zijn teke ningen. Het is aan jullie, lezers van deze krant, om deze begaafde tekenaar zelf te gaan ontdekken in de gangen van het Mu seum Oud Hospitaal Hij zal ze tot jullie laten spreken met hun gechargeerde gelaatstrekken, met hun grote en kleine gebreken, de figuren die wij allemaal kennen maar die Frans ons nu ANDERS toont Zij zullen met leedvermaak naar jullie kij ken Keize Kamiel Mare Galle, Alfons Singeleyn, Louis Paul Boon. Gust De Man. Simon D'Hondt. Anton Cogen, Gracienne Van Nieuwenborgh Jean Paul De Boitselier. Prins Enrico. Staaf Stobbeleir. Bert Van Hoorick. Herman Bogaert, Gaston Van den Eede. Pol De Paepe, Louis D'Haeseleer. Marcel De Bisschop. Karei Baert. Daniël Jacobus. Jan De Neve, Prins Jempi, Deken De Vos, Jan De Lichte en Dirk Martens Naast deze merkwaardige portretten en toestanden, legt Frans Wauters enkele taferelen vast waarin wij ons als Aalste- naars allemaal herkennen. Je moet het gezien hebben «De volks telling gaat niet door» «Vooil Jeanet- Gewoen Jeanet». «Vertrek naar Blan- kenberge» en het originele «Algemeen zicht op ons karnavalmuseum» e.a. Ik zou deze veelzijdige kunstenaar te kort doen moest ik hier naast zijn spot prenten de vakkundige tekeningen met vernoemen van «St. Amanduskapel te Erembodegem» «Hof te Wachene te Hofstade», «Oude Denderbrug-Zwarte Hoek te Aalst» «Waterkasteel te Moor- sel», «Kerk van Baardegem» Jammer echter dat de tekeningen van Frans Wauters geen zichtbaar jaartal dragen, al was het maar om historische waarde. Een boeiende tentoonstelling van een even boeiende Aalstenaar die niet mag gemist worden. (N.D.W.) Naast karnaval- en bloemenstad was Aalst enkele decennia terug te vens een «kantstad». De alom zo gereerde «Brusselse kant» werd er inderdaad vervaardigd door heel wat vrouwen, soms ook mannen als winteraktiviteit doch momenteel wordt het een probleem Kant uit China komt hier wegens de lage lonen ginder met vrachten binnen waar tegen de nog bestaande kantproducen ten uit de Aalsterse regio met Nieuwer- kerken, Erpe-Mere, Burst en Haaltert niet op kunnen tornen. Exporteren wordt van langs om meer moeilijker en de bin nenlandse vraag wordt meer dan vol daan door import uit lage-loon-landen. Op het einde van vorige eeuw zouden in de regio niet minder dan 8500 paar vlijti ge handen aan het vervaardigen van de befaamde «point d'Alost» bezig zijn ge weest en zelfs tijdens de eerste wereld oorlog slaagde men erin uit te voeren. De bezetter werd verschalkt en via het etappengebied belandden honderden kilogram kant in Londen, New-York en Boston In zowat alle huidige Aalsterse deelge meenten ware immers «kantmadames» of «factoressen» die zich met hun thuis werksters vooral toelegden op «Du- chesse», «Venise» of gewoon «Bloe men», al dan niet op kussen of hand. Het écht volledig ambachtelijk karakter verdween wel enigszins met het invoe ren van lintjes, lacets die mechanisch werden vervaardigd. Ziek of te oud ge worden werksters, of niet meer voldoen de gemotiveerde kantklosters samen met het feit dat er geen nieuwe bijkwa men waren een van de oorzaken van het verval van de kantklosserij. Toch bestaat vrijetijdsbesteding in de kantrichting steeds en meerdere ten toonstellingen als o.m die te Mere vóór een paar jaar en die van «Rozemarijn» onlangs in het G-Centrum bewijzen dat kreatieve drang op gebied van kant alleszins aanwezig is. experimenterend en zoekend naar eigentijdse vormge ving. Het blijft dan echter wel bij hobby- 77 21 69 Sluierstraat 1 82/18/22 Het Land van Riem voert in de Stads schouwburg «Zuster George moet ster ven» op Een actrice wordt na zes jaar helpen beroemd maken van een TV-se- rie aan de dijk gezet, wegens dalen van haar kijkdichtheid. Zeer menselijke be nadering van de lesbische verhouding. (Regie Roger De Wilde; akteurs Mieke Cornand. Myriam De Vleesschouwer, Machteld De Rauw, Nelly De Hert, An ton Cogen, Oswald Versyp, Paul Codde. M.m.v. het G.O.C.-Hartenvrouw. 16, 17, 18 oktober om 20 u. Kaarten 053/21.04.71. De Londense groep «Lumière and Son Theatre Compagny» komt op zaterdag 16 oktober om 20 u. naar het Netwerkcen trum. Schipbreukelingen in komen in het Afrikaans oerwoud terecht. Om geen slaven te worden van een vreselijke junglekoningin, moeten ze een boeiende voorstelling kunnen opzetten. Vele bui tensporige, onvoorspelbare en plezieri ge situaties... De klown is springle vend... Enkel voor volwassenen. Inkom 250 fr., kaarten 200 fr. Op vrijdag 22 oktober programmeert datzelfde Netwerkcentrum een Aalster se popmuziek-avond met Lawi Ebbel, White Light en Het Bit Me. Kaarten 120 fr., kassa 150 fr. bedoening want produktie op grote schaal blijft voorlopig een probleem Wie meer wil weten van kant, macramé en batik kan hiervoor steeds terecht in «Rozemarijn», Rozemarijnstraat 7 ter stede (Hm) DE P0TL00DM00RDEN Een «Wie-deed-het» film over een poli tieman die een «mad-killer» achterna zit, die een originele maar gruwelijke manier bedacht heeft om zijn slachtoffers naar de andere wereld te helpen hij duwt ze koudweg een potlood in de neus waar door de hersenen overbiddellijk worden beschadigd Is er een lichtpunt waarneembaar aan de horizon van de Vlaamse film Na enkele pretentieuze miskleunen van formaat is DE POTLOODMOORDEN in elk geval een verademing in ons bloed loze filmwereldje. Daarmee wil ik niet gezegd hebben dat deze film van enfant terrible Guy Lee Thys kan opboksen te gen Amerikaanse produkties maar re kening houdend met de natuurlijke be perkingen is er enig gematigd optimisme voor deze Vlaamse film die zowaar zon der één frank staatssubsidie kon gere- alizeerd worden en dat is reeds een prestatie op zich. RegieG.L. Thys. metL. De Gryter, C. Baggen, B. André e.a. België 1982 - kleur - '78. THE FRENCH LIEUTENANT'S WOMAN Heerlijk ouderwets Viktoriaans melo drama met referenties naar het heden via een film-in-de-filmsituatie. Meryl Streep (Kramer vs. Kramer) speelt zich door haar eerste echt grote rol heen met zoveel autoriteit en présence dat je er stil bij wordt. Haar tegenspeler Jeremy Irons (Bridges Head Revisted) is de jonge man die leven bijna ruïneert voor een «femme fatale». Als U bij de kategorie mensen hoort die nog wel van film houden maar nog zel den de weg vinden naar de bioskoop, dan kan ik U deze film zeer sterk aanbe velen. PORKEY'S Aan beschimmelde sekstoestanden ra ken we onderhand wel gewoon, maar van ongelimiteerd geweld en blauw ra cisme daar is onze buik al lang van vol. LE CH0C Delon en mooie blonde Kathérine De- neuve proberen het samen te klaren op de kalkoenboerderij van meneer.* On danks de professionele muziek van Sar de is LE CHOC een snert- en antivrou wenfilm. PROGRAMMA IN DE STAD Feestpaleis De gruwelijke nacht van de levende doden OO Ervaringen bij rijlessen 00 De potloodmoorden XX Palace Porkey's O The French Lieutenant's Woman XXXX Le Choc O Ik vind 00 dégoutant, O onbelangrijk. X matig. XX goed XXX zeer goed. XXXX met te missen. CAN

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 16