at van Raiyt I'll VIDEOFILMS Okkaziewagens niGUGDG. N.v. RING MOTORS - AALST Onafhankelijk weekblad voor Groot-Aalst Een uitgave van v.z.w. Aalsterse informatie Albrechtlaan 50, 9300 Aalst 053-21 16 79 - 70 23 15 70 23 16 met 1 jaar waarborg en 1 jaar gratis omniumverzekering laagste huur: 99 fr. elk genre grootste keusmeer dan 700 films elk systeemBeta, 2000, VHS 1e jaargang - nr 18 - 15 oktober 1982 - 20 fr. AUTORIJSCHOOL AALST Verliezers werden overwinnaars Freds Videpclub Molendries 21Aalst s 053/78 77 35 van Moorsel verkozen, terwijl ook Her- dersem voor twee gemeenteraadsle den zorgde. Het gevolg zal zijn dat het volgende schepenkollege grotendeels zal samengesteld zijn uit inwoners van de randgemeenten. VU Eén van de grote verrassingen bij de jongste verkiezing is het resultaat dat de Volksunie behaalde. Daar waar iedereen verwachtte dat deze partij, die nu reeds twaalf jaar mee het stad bestuurt, minimum één zetel zou win nen, werd uiteindelijk een status-quo van 7 zetels bereikt, ondanks een lichte stijging van het stemmenaantal met 0,83 Dit status-quo betekende meteen het einde van een mogelijke alternatieve koalitie. Even onverwacht als het resultaat zelf is de persoonlijke nederlaag van de VU-lijsttrekker en schepen van open bare werken Jan De Neve. Een stem verlies van 476 stemmen is immers niet te verwaarlozen, rekening houden met het feit dat partijgenoten als Jan Caudron, Toon Blommaert en Willy Van Mossevelde hun aantal voorkeur stemmen zagen stijgen. Of anderzijds de komst van nieuwelin gen als Anny Dierick, Willy Alloo en Daniël Denayer meteen ook een ver- rechtsing binnen de fraktie zullen veroorzaken is op dit ogenblik nog een open vraag. Maar ook vanwege de VU kan de komende zes jaar een harde oppositie verwacht worden. PVV Ondanks een echte barnumreklame, kende Burgemeester D'Haeseleer niet het persoonlijk sukses dat hij beslist zal verwacht hebben. Zijn stemmen aantal daalde zomaar eventjes van 9099 in 1976 naar 3824 in 1982. Men kan nu al stellen dat meteen het einde ingeluid werd van het zogenaamde D'Haeseleer-imperium binnen de Aalsterse PVV, en dat zijn politieke carrière stilaan naar zijn einde loopt. Dit einde zal dan wel anders verlopen zijn, dan hijzelf verwachtte. De daling van het aantal voorkeur stemmen voor de PVV-lijsttrekker ver klaart meteen ook het verlies van 2 zetels of 3,73 voor deze partij. De hoge scores, die leefmilieuschepen Anny De Maght en oud-schepen Gil bert Bourlon hiertegenover konden stellen, hebben dit verlies maar gedeeltelijk kunnen kompenseren. Slechts één nieuweling, Alois Adriaenssen, speelde het klaar om zijn fraktie in de gemeenteraad te ver voegen. Kleinere partijen In tegenstelling met heel wat andere plaatsen in het land slaagde Agalev, ondanks zijn 1897 stemmen, er niet in zijn eerste zetel te veroveren. De oor zaken hiervan zijn moeilijk te achter halen, vermits Aalst toch algemeen als een probleemstad op milieuvlak aan zien wordt. Misschien dient een ver klaring gezocht te worden in het feit dat er geen enkele opvallende en alge meen bekende figuur op de Agalevlijst voorkwam, terwijl men anderzijds reeds zes jaar geleden een schepen die specifiek bevoegd was voor het leefmilieu aanstelde. Traditiegetrouw kunnen de resultaten van de andere «kleine» partijen uit Groot-Aalst verwaarloosd worden. De Moorselse ereburgemeester wordt Aalsterse burgemeester. KP behaalde aldus nog 1020 stem men tegenover 1549 de vorige maal. Het verlies van boegbeeld Raymond De Smet zal hier niet vreemd aan zijn. Het Vlaams Blok haalde van haar kant voor de eerste maal dat zij deelnamen 741 stemmen of 1,35%. Alhoewel zeer miniem zijn velen toch van mening dat het Vlaams Blok er mede de oorzaak van was dat de Volksunie haar zetelaantal niet kon verhogen. Zoals overal elders kwam ook in Aalst de zogenaamde progressieve lijst van PEEL niet van de grond. Terwijl men zich anderzijds kan de vraag stellen of éénmanspartijèn als PVDA in de toe komst zomaar tot de verkiezingen kun nen toegelaten worden. Besluit Alles bij elkaar kan nu toch al gesteld worden dat de verliezers van de gemeenteraadsverkiezingen van 10 oktober 1982 meteen ook de grote overwinnaars zijn geworden vermits de CVP en de PVV de komende zes jaar de macht zullen delen in het Aal sterse stadhuis. Meteen kan men zich ook de vraÉfg stellen of de demokratie met dergelijke resultaten en manipulaties wel gediend is. (MP) Voor de zoveelste maal draaiden de Aalsterse gemeenteraadsverkiezingen anders uit dan algemeen verwacht werd. De CVP en PVV verloren elk twee zetels en daalden respektievelijk tot 14 en 9 gemeenteraadszetels, terwijl de SP een winst boekte van 2 zetels en de Volksunie haar aantal raadsleden kon behouden op 7, wat rekening houdend met het feit dat er twee gemeenteraads zetels minder te begeven waren toch ook als een winst kan beschouwd wor den. Het gevolg van deze alles bij elkaar verrassende uitslag was dat reeds zondag in de vooravond bekend werd dat de CVP en PVV een bestuursak koord gesloten hadden om Groot- Aalst gedurende de komende zes jaar te regeren. Samen beschikten zij immers over een matematisch vol doende meerderheid van 23 op 41 raadsleden. Meteen werd het ook dui delijk dat Aalst voor de derde maal achter elkaar zal bestuurd worden door een andere koalitie. Aalst is dus een politiek weinig stabiele stad, tenzij men misschien stelt dat de PVV nu reeds voor de derde maal achter elkaar mee de macht kan delen. De jongste verkiezingen vielen meer dan ooit voorheen op door het groot aantal voorkeurstemmen dat uitge bracht werd op personen, en niet op lijsten. Bij de CVP stemden aldus slechts 1 op 8,5 personen bovenaan de lijst, terwijl dit bij de PVV nog 1 op 6 is. Het feit dat de partijprogramma's nog weinig van elkaar verschillen zal ongetwijfeld niet vreemd zijn aan dit fenomeen, terwijl anderzijds dient rekening gehouden te worden met een steeds intensere persoonlijke propa ganda. Daar waar deze propaganda zes jaar geleden nog in het voordeel uitdraaide van burgemeester Louis D'Haeseleer, werd Minister Mare Galle nu de rekordhouder van het aan tal voorkeurstemmen. Dat deze propaganda dan weer niet de allesmakende geluksfaktor is wordt o.a. bewezen door de minder gunstige resultaten van kandidaten als Louis D'Haeseleer, Jan De Neve, Robert De Pauw enz. Meteen bewezen de kiezers voor zover het nodig was dat zij nog altijd het laatste woord hebben. SP De grote overwinnaar van deze gemeenteraadsverkiezingen werd on getwijfeld de Socialistische Partij. Met een stemmenwinst van 3,22 boekte deze huidige bestuurspartij een onverwacht sukses. Het imago van minister Mare Galle zal hier onge twijfeld toe bijgedragen hebben, maar ook andere nog ongekende faktoren speelden beslist een rol. Niet alleen de versterking van de SP- gemeenteraadsfraktie valt op maar nog meer de verjonging die de partij kende. Dolores Baita, Eddy Dierick en Patrick De Smet doen aldus hun intrede in de raad, terwijl anderzijds jongeren als Roger D'Hondt, Mathieu Saeys, Jan Louies als kandidaat-op- volgers voor de aflossing kunnen zor gen. Of deze verjonging meteen ook een verlinksing van de SP-fraktie bete kent, zoals sommigen beweren, is op dit ogenblik nog niet te voorspellen. Maar alleszins kan nu al verwacht worden dat.de nieuwe bestuursmeer- derheid een harde oppositiedobber aan de SP zal hebben. De uitslag van lijsttrekker Raymond Uyttersprot doet er geen twijfel over bestaan dat hij de nummer 1 binnen zijn partij is, en meteen de burge meesterszetel aan hem toekwam. Een bijna even groot persoonlijk sukses werden de verkiezingen voor fraktie- leider Ghis Willems, voor Robert De Pauw, Chris Lievens-Borms en voor Julien Vinck. Deze persoonlijke suk- sessen konden echter niet verhinde ren dat de partij 4,35 en 2 gemeen teraadszetels verloor. Veel nieuwe gezichten worden niet verkozen, tenzij Willy Bosteels en Eddy Cockuyt. Nog meer dan bij andere partijen blijkt ook nu weer hoe sterk de CVP in de buitengemeenten vertegenwoordigd is. Aldus werden de drie kandidaten ,-C- Wekelijks, op maandag, aanvang lessenreeks wegkode voor het bekomen van rijbewijs auto of brommer. Verzorgde opleiding, alle kategorieën (A, B, 0, F), ook met automatische ieswagen. Inlichtingen en inschrijvingen H. TALLOEN, Parklaan 93, AALST *21 21 90

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 1