Kiesorganisatie Hooghuys spaart moeite en energie Gazet aan cjal^t Transport van «kiesbakken» naar telbureaus met hindernissen VRAAG en AANBOD REdAKTIONEEL DE GEELKUIF Een hart voor de middenstand Natuurlijk wil ik een abonnement op de Vogelhandel Bloemenhandel Diverse kooien voor vogels Alle soorten zaden voor vogels - kippen enz... Bloemen - plantgoed - planten Ruime keuze van verse snijbloemen 2 Nieuwe Gazet van Aalst 15 oktober 1982 De verkiezingen van 10 oktober werden voor het eerst op een andere organisa torische leest geschoeid. De man achter dit initiatief is schepen Hooghuys. Om meer te vernemen over het hoe en waarom van deze vernieuwing gingen we hem daags voor de beslissende dag in zijn kabinet opzoeken en we laten hem hierna aan het woord. Met oproepingsbrief en identiteitskaart oo zak... (O.J.1 Verliepen de stemverrichtingen eerder vlot, met de «afwerking» werd het alles zins geen 100 procent. Toen we rond 16u.30 in de diverse tel- bureelen aankwamen (er waren er niet minder dan 28 ondergebracht in de bewaarschool in de Schoolstraat en in de Vrijheidstraat, in de akademie voor Schone Kunsten in de Nieuwbeek- straat, in het St.-Maarteninstituut, in de Keizershallen en in de school aan het Park De Blieck) hadden reeds heel wat voorzitters hun kommumkee voor de pers met opgave van de kiescijfers, het totaal van kop- en naamstemmen klaar. Acht telbureaus moesten echter tem poriseren, want ze hadden op dat uur nog steeds elk de stembrieven van één bureel te kort. Dat de laatste kies- bak er pas rond 17 u. belandde is voor oningewijden, voor ingewijden ook echter onvoorstelbaar. En toch was het een feit Had men bij de samenstelling van de bureaus wel eens te maken met men sen die plotseling ziek werden of die excuses allerhande aanwendden, naar de voetbal «moeten» gaan was er één van bij de telling zelf verliep alles vlot als men maar materiaal had En dat ontbrak lang in liefst acht bure len. Kwam men rond 19 u. met quasi-ze- kerheid tot een zetelverdeling van 14 CVP, 11 SP, 9 PVV en 7 VU wat zowat alle mogelijke kombinaties toeliet, met het tellen van de voorkeurstemmen was het een ander paar mouwen en rond 22u.30 stopte men dan ook op het Vredegerecht met de telling. Men kon immers toch niet meer klaarko men dezelfde dag. Maandagmorgen rond 9u.30 werden dan de werkzaamheden hervat. De uiteindelijke resultaten vindt U wel elders in dit blad. (Hm) Schepen Hooghuys«Thans zijn er in Aalst 60.041 kiezers op 79.600 inwo ners. Vroeger werden die kiezers alfa betisch op lijsten gerangschikt en per groep van achthonderd werden ze verdeeld over de verschillende stem- bureau's. Het gevolg daarvan was dat iemand van de Moorselbaan bijvoor beeld naar de Keizershallen moest gaan kiezen. Dat bracht met zich ongemak in de gezinnen, voor oudere echtparen bijvoorbeeld en het gaf bovendien aanleiding tot een onno dige verkeerschaos. Dat zijn dé rede nen waarom ik het over een andere boeg heb gegooid». Geografisch Nu wordt er geografisch gestemd in de onmiddellijk omgeving en in het zelfde bureau voor alle leden van een zelfde gezin. Zo kiest de Moorselbaan voortaan in de Binnenstraat. Velen kunnen aldus de verplaatsing te voet doen, het verkeerd wordt minder druk en het spaart energie. Om het voorop gestelde doel te bereiken werd voor eerst gezocht naar geschikten plaat sen zoals scholen en vervolgens wer den vier distrikten afgebakend. Ten slotte werden de straten per alfabet gerangschikt met daarnaast de bewo ners volgens huisnummer. De compu ter heeft ons daarbij geholpen. Mijn dank gaat uit naar het Rijksregister en de dienst verkiezingen verdient mijn gelukwensen. De moeilijkheden die ik zojuist ver meldde stelde ik reeds meermaals vast en ik stelde mij de vraag of het echt niet anders kon. Mijn bedoeling was en is het de mensen gemakkelijk maken. Waarom zou eenzelfde gezin niet in hetzelfde bureau terecht kun nen Ik heb mijn administratie steeds gemotiveerd in dienstbetoon aan de bevolking en deze nieuwe organisatie is eenvan de facetten daarvan. De werkwijze is nu vastgelegd voor de toekomst. Het is geen eenmalig expe riment. De stad Aalst gaat als enige op die manier te werk alhoewel het moge lijk is voor alle gemeenten die op het Rijksregister zijn aangesloten. Het idee speelt al een paar jaar door mijn hoofd, maar het moest een paar maal uitgesteld worden. Het College van Burgemeester en Schepenen heb ik er pas van in kennis gesteld als gans het systeem uitgedokterd en afgewerkt was. Praktijk Daags nadien kon de theorie aan de praktijk worden getoetst. Meerdere personen bevestigden dat zij de ver- Verantyvoordelijke uitgever v z w Aélsterse informatie Peter Dauwe, voorzitter Reinaertdreef 4, Aalst Redaktie Roel Van de Plas Géraardsbergsestréat 44/3 9300 Aalst automatisch antwoordapparaat tot 1 6 uur, .Tel 053/77 62 94 Publiciteit Armand Van Hauwermerren Witgérstraat .10 9390 Herdersem-Aalst Tel. 053/70 42-13 Abonnementendienst Geeraards berg ^e.st raat 44/3 9300 Aalst 1 jaar 6 maanden 3 maanden per nummer promotie tot eind '83 800 fr 450 fr 250 fr 20 fr 1000 fr Hebt U iets interessants te verkopen Of zoek je iets op de kop te tikken Via een kleine advertentie in deze rubriek, en voor slechts 100 fr. kom je zeker in kontakt met de geïnteresseerde persoon Teksten ten laatste op dinsdagmiddag bij ARMAND VAN HAUWERMEIREN, tel. 70 42 13. De sluikaffiches zullen er nog een tijdje aan herinneren, misschien wordt er aan de toog hier of daar nog over nagekaart, maar weinigen zullen zich in elk geval nog druk maken over wat zich zondag 10 oktober afspeelde. Enkel de gewij zigde koalitie (met alle konsekwenties vandien) kan enige belangstelling op wekken. Toch loont 't de moeite die kiesresultaten wat grondiger onder de loupe te nemen. De kaarten zijn dus herschud. Er komt geen vijfde speler bij. Geen geweldige verschuivingen, zodat het pré-elektoraal CVP-PVV~akkoord gewoon uitgevoerd kon worden. Ondanks de kiezer, want die duidde andere overwinnaars aan, en als je 't nakijkt de nieuwe koalitie stoelt niet op een meerderheid in uitge bracht stemmenaantal. «Ondemokratisch» zeggen de enen, «de regels van ons demokratisch spel» zeggen anderen terug. Aalst zelf grinnikt en denkt aan karnaval. Bijna 7000 kiezers brachten een stem uit op een partij die uiteindelijk met in de gemeenteraad vertegenwoordigd zal zijn. Is dat een vingerwijzing Opvallend is tevens dat de kiezer vooral naamstemmen uitgebracht heeft. Zodanig zelfs dat de volgorde op de lijsten geen grote rol meer gespeeld heeft. Velen op onverkiesbare plaatsen zijn toch verkozen. Hier heeft het publiek zich dan toch laten horen... Anderzijds is wel opvallend dat deze trend bij Agalev totaal anders was2-3 van het stemmenaantal was kopstem, wat in de lijn lag van de gevoerde niet-persoonlijke kiespropaganda. Het programma van de onderscheiden partijen bleek minder gewicht in de weegschaal te werpen dan «personen». Persoonlijke kontakten, sociaal dienst betoon e.d. zijn renderend geweest. Met de lijst van verkozenen in de hand, merk je ook hoe bepaalde hard-werkende ex-raadsleden en -schepenen aan stemmen ingeboet hebben of niet-herverkozen zijn, terwijl anderen (dank zij hun kieskampagne, hun kontakten enz.) met sukses verkozen zijn. Die kieskampagne was overigens in twee opzichten merkwaardig. In tegenstel ling tot vorige edities was er amper sprake van persoonlijke aanvallen. Ander zijds zijn toch meerdere staaltjes van vandalisme genoteerd. De hakenkruisen o de borden van Louis D'haeseleerzijn voorwerp van een gerechtelijk onderzoek, een van de propagandakarretjes van Willy Van Mossevelde geraakte in de Dender, er zijn de vele borden die gewoon afgebroken werden, er is het af rukken van affiches zelfs op de stadsborden... Geen woorden, maar daden dus» zou een cynicus opwerpen. De kiezer die meer spanning gewenst had, kunnen we alvast een leuk spel aanbevelen. Neem de lijst met voorkeurstemmen in de hand, duid aan wie mooie cijfers behaalde, maar toch niet verkozen werd en tracht vervolgens een goeie job voor die lui uit te vissen. Voorzitter stedelijk Feestcomité Voorzitter of raadslid van het OCMW Voor zitter van een of andere adviesraad Hou wel rekening met de gewijzigde koalitie-machtsverhouding Binnen afzienbare tijd komt U vanzelf de juiste ant woorden te weten (Roel Van de Plas, Luc Van der Helst, Peter Dauwe) plaatsing nu te voet konden doen. Een ouder echtpaar kon door de buurman op één rit meegenomen worden. Vroe ger kostte zijn hulpvaardigheid hem naast zijn eigen verplaatsing nog eens twee bijkomende ritten naar twee uit elkaar gelegen bureau's. Een paar agenten meenden van een minder druk verkeer te mogen gewagen ter wijl in een bepaald stembureau werd opgemerkt dat de vroegere lange rijen wachtenden die een uur nadien gevolgd werden door een plotse stilte, thans vervangen werden door een vlot te verwerken stroom kiesplichtigen. Nog een gunstig aspekt dat aan de nieuwe organisatie werd toegeschre ven. (A.D.B.) Steenweg op Aalst 386 WELLE Tel. 053-66.38.91 Alle soorten vogels - EXOTEN - KANARIES - PAPEGAAIEN - ARAS - KAKETOES - BEOS - AMAZONES jS en andere toebehoren Open alle dagen van 9 u. tot 20 u. - Woensdag gesloten Op zondag open tot 17 u. 82/ie/o4 Onze politici waren nog volop bezig met de zetelverdeling toen maandagmorgen, totaal onverwacht, de Nieuwstraat werd opengebroken. Vóór de verkiezingen zou niemand dat aangedurfd hebben, maar enkele uren ema durven ze het blijkbaar allemaal Natuurlijk kwaad bloed bij de inwoners en vooral bij de winkeliers aldaar, met omdat de straat voorzien wordt van Interstoom, maar omdat het uitgerekend dient te gebeuren in het hoogseizoen, de periode tijdens dewelke de nadelige gevolgen van de crisis min of meer moeten worden goedgemaakt. Tijdens de maanden juli en augustus, wanneer Aalst zo goed als dood is. kunnen dergelijke werken blijkbaar niet plaatsvinden. De politice vrezen wellicht dat hun realisaties op dat ogenblik aan het oog van de potentiële kiezer zouden ontgaan. Winkelen kan er nog net, zij het te voet want overdag is deze winkelstraat afgesloten voor het verkeer mit drilboormuziek op de achtergrond en na het nemen van een flink modderbad. Zo zie ja maar, de politiekers hun «hart voor de middenstand» wordt nog maar eens een «ramp voor de middenstand». (Y) nirvi iri-bry Eindelijk een eigen krant VOOR en DOOR Aalstenaars. Ik neem een abonnement van 1000 fr. en dan lees ik tot eind 1983 wekelijks wat reilt en zeilt in Groot-Aalst 800 fr. voor één jaar. 450 fr. voor 6 maanden of 250 fr voor 3 maanden. Ik stort fr. op rekening 001-1153969-36 van de vzw Aalsterse informatie (uitgevers Nieuwe Gazet van Aalst) Ik wens een bezoek te krijgen van een reporter van de enige echte Aalsterse gazet Ik wens meer inlichtingen omtrent de publiciteit schrappen wat niet past) Naam en voornaam Adres PostnummerGemeente Terugsturen naar Nieuwe Gazet van Aalst, Geraardsbergsestraat 44/3, 9300 Aalst.

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 2