Jan De Nevenieuwe koalitie werd te vlug gevormd aalsÊepg De Volksunie DANKT VU Ontgoocheling groot bij de Volksunie de kiezers en de propagandisten voor het groeiend vertrouwen en steun. Afscheid -_KX REIZEN ZEKER IS ZEKER 3QQOOOOC GOEDE RAAD VEILIGHEID ERVARING VERTROUWEN e°oe««4"' w» Nieuwe Gazet van Aalst - 15 oktober 1982 5 n!i k3S Semfkkellik om Volksunie lijsttrekker en huidig schepen van Openbare Werken Jan De Neve zondagavond te interviewen. In het begin van de avond was hg druk bezig met het tellen van het aantal stemmen dat zijn par tij behaalde en met het berekenen van het aantal zetels in de nieuwe gemeen- eraad waarna even druk getelefoneerd werd met leiders van andere politieke formahes Rond 20 uur werd zelfs het plaatselijk VU-sekretariaat in café Het n, n V 'e(S,7 a en< teneinde Persoonlijk kontakt op te nemen met andere partgen. Het feit dat men zowel in de PVV als in de CVP niet bereid was tot een gesprek was al voldoende duidelijk dat men de Volksunie niet langer in de meerderheid wenstte. Later op de avond vonden wij de Volksunie-schepen van Openbare Werken toch bereid voor een kort interview. Wat denkt Uzelf over de nieuwe koalitie PVV- CVP? Ik betreur het persoonlijk dat de PVV zo vlug de huidige koaliliepartners de rug toekeerde. Naar mijn mening zal een meerderheid van amper twee zetels onvoldoende zijn om een dege lijk beleid te voeren, zeker in deze moeilijke tijden. Nu er op dit ogenblik, al was het maar om financiële rede nen, harde maatregelen zullen moeten getroffen worden op het stadhuis, is een voldoende ruime meerderheid noodzakelijk. Daarom had ik liever gezien dat de PVV eerst kontakten gelegd had, of eventueel onderhandelingen gevoerd had met de SP en de Volksunie. Wat denkt U over het resultaat van de Volks unie in het algemeen en van Uzelf in het bijzon der? Ondanks het feit dat wij ons stemmen- aantal verhoogden zijn wij er niet in geslaagd ons aantal zetels te vermeer deren. Hiervan kunnen verschillende oorzaken aan de basis liggen, waar over ik mij op dit ogenblik nog niet kan uitspreken. Het feit dat het Vlaams Blok ditmaal aan de verkiezingen deel nam zal zeKer een rol gespeeld heu- ben, evenals het feit dat er geen verte genwoordiger van Erembodegem-Ter- joden op onze lijst fungeerde Wat mijzelf betreft denk ik dat één van de oorzaken van mijn geringer sukses te wijten is aan het feit dat ik, om bud gettaire redenen, niet meer in staat was om als schepen van openbare werken de bevolking de dienstverle ning te bezorgen waarop zij normaal recht had. Kleine werken, zoals het herstellen van voetpaden, het opvullen van put ten in het wegdek, enz. konden nog nauwelijks uitgevoerd worden. Noch tans zijn dit dikwijls de eerste details waarop het beleid van een schepen van openbare werken beoordeeld wordt. Zou het aanwerven van een Turk als BTK-er ook een invloed gehad hebben op het aantal stemmen dat op uw naam uitgebracht werd Ik denk niet dat de «affaire» van de Turkse onderdaan enige invloed gehad heeft op het kiesgedrag van diegenen die voor mij wilden stem men. Op dat vlak blijft ik trouwens bij het standpunt, dat ik onlangs op een pers- konferentie verdedigde. Hoe ziet U nu de rol van de Volksunie ijl de oppositie Ik denk dat de Volksunie in de komende jaren een harde maar faire oppositie zal voeren. Daarbij zullen wij aan geen afbraakpolitiek doen, zoals de CVP het de afgelopen jaren deed, maar zullen wij eerlijk de standpunten van onze partij, zoals die verwoord werden in ons programma, verdedi gen. Als bepaalde voorstellen van de meer derheid positief zijn en overeenstem men met onze opinitie, zullen wij deze ook aanvaarden, maar niets zal ons beletten kritiek te leveren op die voor stellen waarmee wij niet akkoord kun nen zijn. Daarna zal het opnieuw aan de kiezer zijn om onze politiek terzake te beoordelen. (MP) Ook de VU-kandidaten zaten op hete kolen, koalitie of niet Achteruitgana zat er met m maar een status quo was ook niet verwacht. IO.J.) ncnreru"9an9zater Wanneer de koalitie afspraak nog niet verbroken werd tegen dat deze reaels krijgen wij het verbond dat reeds in maart werd afgesloten en in mei hocl of uL? rVH 9V n u Nle"wlaar bl'i« het huidig kollege aan, zij het steriel en sloten tijdperk D Haeseleer, dat politiek plaatselijk fenomeen, wordt afge- Twee pagina's volstaan niet om de loopbaan van de wonderbare man D'hae seleer te beschrijven. Gehaat en verafgood, verwenst, geliefd en bejubeld zal hij onze Aalsterse geschiedenisboekjes vooral ingaan als politieker met een on voorstelbare energie zoals ons arrondissement er nooit een had Niets of nie- mancI ontzag hij daarbij om tot persoonlijk sukses te komen. «Gaat maar uit zijn SCe 8a2P u een 9esnauveld liberaal voorman. Zijn machtswellust onder scheidde hem enkel van anderen omdat hij meer macht had verworven Al wat hii vijfendertig jaar lang onstuitbaar aan inspanningen en initiatieven presteerde was gericht op stemmenwinst. Langs de weg van het dienstbetoon leidde hii ziiri partij met ongenaakbaar gezag naar fel benijde hoogten, tot wanhoop van alle tegenstrevers. Streng voor zijn medewerkers, veeleisend voor zijn schepenen hard voor zich-zelf is hij tot hoge ouderdom diktatoriaal blijven vechten anqstiq zcr ei.. er opvolgers die ooit zijn erfenis zouden te torsen krijqen. Maar me :and ue^at zijn persoonlijkheid, laat staan zijn elektorale waarde. Toen hij eindelijk de zware bijl wou neerleggen ging Louis D'haeseleer voor de eerste maal door de knieën, namelijk toen zijn partij bleef aandringen om toch nog een maal lijsttrekker te zijn. Daarbij werd vergeten dat de aalsterse kiezer reeds twee maal had gereageerd op familiale drama's die eigenlijk buiten de politiek staan. Louis D'haeseleer kon aan de verleiding van een laatste sukses met weerstaan. Wat vorige zondag het summum van een politieke loopbaan moest worden werd echter een debacle dat toch niemand zo groot heeft gewild. De politieker D'haeseleer heeft recht op een waardiger afscheid. De Panoramist Één van de grote verrassing van de gemeenteraadsverkiezingen is ongetwijfeld de uitslag van de Aalsterse Volksunie. Daar waar iedereen van mening was dat deze meerderheidspartij minimum één zetel zou winnen werd het tenslotte een status quo. Nochtans waren de vooruitzichten voor de VU in de vooravond nog eer der optimistisch. Volgens de eerste uitslagen, die slechts traag in het par tijlokaal aan het Esplanadeplein bin- nenkwam'en, scheen de achtste zetel in het bereik. Traditioneel wachtten de talrijk opgekomen partijleden en mili tanten de verdere uitslagen met enige spanning af. De spektakulaire stijging van de socialistische koalitiegenoot werd daarbij met voldoening begroet. Naarmate de uitslagen van de stemop- nemingsbureau's binnenkwamen, daalde het entoesiasme. Rond 8 uur werd reeds druk gespekuleerd over de bestuursmeerderheid, die de vol gende zes jaar Groot-Aalst zou bestu ren. Hierbij werd in de eerste plaats gedacht aan een CVP-PVV-koalitie, maar werd door sommigen nog meer kans gegeven aan een CVP-SP-meer- derheid. Een half uur later was de beslissing echter definitief gevallen. VU-schepen Jan De Neve en fraktieleider Jan Cau- dron hadden ondertussen reeds beleefdheidshalve een bezoek gebracht aan de tenoren van de SP, met wie zekere afspraken gemaakt waren, en hadden nadien gepoogd om kontakt te krijgen met burgemeester D' Haeseleer of CVP-lijsttrekker Uyt- tersprot, maar tevergeefs. In de andere partijlokalen was de teerling zeer vlug geworpen, zodat de Volks unieafgevaardigden rond 9 uur de aanwezigen in het Gulden Vlies kon den melden dat de partij ditmaal voor zes jaar naar de oppositie verwezen werd. Traditioneel trachtte iedereen hierop een verklaring te vinden voor de min der góede cijfers van de Volksunie. De konkurrentie van het Vlaams Blok en van Agalev werden algemeen als de grote oorzaken aangewezen, terwijl ook de kritiek op een aantal eigen schepenen en gemeenteraadsleden niet gespaard werd. Naarmate de avond vorderde kon men zich daar meer en meer instellen in de Lachende en pipse gezichten zag je in de partijlokalen. Naargelang de stembusberichten zag je de kinnen rijzen of dalen Toen dan eindelijk alles was bekend, begon het coalitie-maken. Er werd gebeld, gereden en gerend, allen vochten voor een stuk van 't laken. Maar kijkWat bleek na enige uren de verliezers legden hun verdriet bijeen Maar zelfs al mag Uyttersprot nu 't stad besturen hij krijgt nog steeds zijn tanden niet vaneen. Dit komt misschien door de verbetenheid, waarmee hij nu zal moeten proberen, om toch met een zweem van deskundigheid, zijn twee goedbetaalde jobs te combineren. Inleveren moet hijzelf dus alvast niet doen De stad echter zit in een rare situatie 9Sld te komen heeft ze de voogdijminister van doen en die ondergaat met graag een oppositie-operatie perversje 82/18/09 Verg. A1223 Ninove 054/33 23 43 LATA NMBS Telex 11541 Aalst "053/77 40 84 sociaal en federaal 82/18/10 oppositierol, die men de komenoe zes jaar zou moeten spelen. Daarbij werd door een aantal prominente partijle den gesteld dat een oppositiekuur misschien de mogelijkheid zou bieden om opnieuw het militante partijelan van vroeger terug te vinden, zodat men in 1988 opnieuw nog sterker zou kunnen deelnemen aan een nieuwe bestuursmeerderheid. (MP) Ï2KJ8H1 Voor het kiesbureaude strooibiljetten van Van Mossevelde en Alloo onder de voeten, en de PVV-kandidaat met gekruiste armen op de voorgrond

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 5