nsofQQk Wachtdienst Vakantie-einde goed voor werkloosheid Heeft Erembodegem onverstandig gestemd Dag meneer Verhulst. Viergeslacht 10 Nipuwe Gazet van Aalst 22 oktober 1982 Je moet het maar kunnen met elfduizend Erembodegemnaars zijn in een stad van bijna tachtigduizend, en dan zegge en schrijve drie ver tegenwoordigers hebben in een gemeenteraad met 41 zetels. Eén Erem- bodegems raadslid op acht zou een billijke vertegenwoordiging van vijf gekozenen betenkend hebben. In '76 waren het er nog vier... Wat be zielt de Erembodegemnaars als ze het stemhokje binnenstappen de lijst, met Roland Dua uit de Verbin dingsstraat (358 stemmen) als nieuwe kandidaat, en mevr. Beeckman-Tas in Men kan moeilijk beweren dat die uitslag een komplete verrassing was. Zes jaar geleden was de «trend» immers al dui delijk Erembodegem stemde minder efficiënt dan bvb. de Faluintjes, die ver houdingsgewijs sterker uit de bus kwa men. Men heeft er blijkbaar geen lessen uit getrokken, want Erembodegem ver loor zondag nog een verkozene. Blijven nog over, in volgorde van de voorkeur stemmen Gilbert Bourlon (P.V.V., 2.274, -f 264), Remi Van Vaerenbergh (C.V.P., 2127, 290) en Freddie Pijck (SP, 1371, 321). Bij de VU verliet uit tredend schepen Herman Roels de ak- tieve politiek (1583 stemmen in '76). Erik Arijs (4de plaats op de VU-lijst, 886 naamstemmen), kwam amper 20 stem men tekort om Denayer voor te zijn Hij wordt wel de eerste opvolger voor de VU. De balans is dus nog slechter dan in '76 nog slechts 3 verkozenen. Hebben de Erembodegemnaars onver standig gestemd Legde men te weinig nadruk op het systematisch uitkiezen van plaatselijke kandidaten op de eigen voorkeurlijst Werden er te individuele kampanjes gevoerd Het zijn vragen die vorige keer ook al werden gesteld, en die we maandag en dinsdag voorleg den aan Erembodegemnaars van diver se partijen. De antwoorden zijn gevari eerd. PW en CVP Gilbert Bourlon, die er zich over ver heugt meer voorkeurstemmen te heb ben behaald dan R Van Vaerenbergh, meent dat het niet gemakkelijk is de mensen voor meer dan één kandidaat te doen stemmen. De uitslagen van de drie andere PW-kandidaten warenE. Cooman (525, 1), L. Vertongen (378), H Baeyens (513) Bourlon hierover: «We hebben met ons vieren samen pro paganda gevoerd, op alle vlakken. Maar het kost veel moeite om de mensen te overtuigen ook voor mijn vrienden in het dorp te stemmen. Als ge persoonlijk voor hen iets doet als hulpbetoon vinden ze dat ze alleen voor u iets moeten te rugdoen. Voor onbekenden stemmen ze niet zomaar. Dat is nochtans zeer be langrijk voor jonge kandidaten Maar ook de algemene onverschilligheid en verbit tering speelt daarin een rol. Wat ook waar is sinds de fusie is voor een stuk het eigen karakter van Erembodegem gebroken. Dat voelt ge ook bij de men sen. Er zijn nog wel levende wijken maar geen dorpsgeest». Bij de CVP kwamen, naast Van Vaeren bergh, nog negen Erembodegemse kandidaten op. Op R. Eemans na (10e plaats, 604 stemmen) stonden ze sa- mengedrumd tussen de 20ste en 30ste plaats. Even de voorkeurstemmen, met winst- en verliescijfers L. Baeyens (686 15), F Matthieu (617, 419). G. De Greve (842, 64), P. Eeckhout (560, 225), J Lambrecht (920, 87). en als nieuwe kandidaten G. Van Gucht- Van Hee (428), E. De Backer (852) en Van Den Broeck (581). Jozef Lambrecht was bereikbaar toen we onze telefoni sche rondvraag hielden «Dat onze par tij maar één Erembodegemse verkoze ne heeft ligt niet aan de mentaliteit hier, denk ik. De reden lijkt mij dat wij teveel kandidaten vooropstellen. Misschien denken te veel mensen dat ze geroepen zijn om stemmen aan te brengen voor de partij, i p.v. voor de deelgemeente In elk geval is het, voor oudere mensen bvb te moeilijk om 10 Erembodegemse kandidaten aan te kruisen op de stem brief Daar komt bij dat mensen als Anna Bourlon, Frans Bruyland en Pereboom met meer opkwamen (nvdrsamen goed voor 3327 stemmen in '76). Eigen lijk wisten we dat van tevoren al, dat te veel kandidaten de kans op meer dan één CVP-verkozene uit Erembodegem deed dalen. Men zal nu de gepaste be sluiten moeten trekken» SP Freddie Pijck, in '76 tweede op de SP- lijst en nu vierde, vertelde ons «Erem bodegem heeft altijd nogal dicht aange leund bij Aalst. Van alle deelgemeenten zijn wij er, o.a qua ligging en verbindin gen, er het nauwst bij betrokken. Dat kan voor een stuk uitleggen waarom men in ons dorp er 'minder moeite mee heeft om voor Aalsterse kandidaten te stemmen Gemakkelijker dan voor men sen uit de Faluintjes bijvoorbeeld. Dat was ook zo bij de parlementsverkiezin gen Wat de SP zelf betreft te Erembo degem we boekten winst, mijn voor keurstemmen stegen gevoelig Ander zijds moet men er rekening mee houden dat onze partij hier nog in uitbouw is We hebben in het verleden een scheur lijst gehad, en onenigheid om een sche penzetel met Hooghuys Ondertussen hebben we drie Erembodegemnaars op Terjoden (147). Het werken met voor keurstemmen is bij ons publiek ook nog met zo gebruikelijk, hoewel het nu toe neemt. Ik denk dat een aantal Erembo degemnaars trouwens ook voor Dolores Baita gestemd hebben, die hier in een apotheek werkt». Erik Arijs kwam voor de VU samen op met mevr. Taeleman-Van Oudenhove (375, 232). L. Dhondt (314, 86) en Segers (237). Zoals gezegd kwam Arijs 20 stemmen tekort om er bij te zijn «Een persoonlijke ontgoocheling natuur lijk, maar toch heeft Erembodegem goed gestemd voor de VU. Maar nog te wei nig wordt in blok gekozen, het te grote aantal plaatselijke kandidaten zorgt voor verdeeldheid. In Terjoden hadden we geen Erembodegemse kandidaat, en stelde men spijtig genoeg een Aalste- naar voorop. De vlottende kiezers stapten daar waarschijnlijk over naar andere partijen met kandidaten uit de buurt. Erembodegem is geen gemakkelijke ge meente geografisch versnipperd, zon der echt winkelcentrum,... het is moeilijk om er samen iets te organiseren, er een dorp met één hart van te maken. Een aantal mensen zijn op Aalst afgestemd. SP-kiezers zullen hier ook wel op Galle gestemd hebben: bij de CVP miste men echt nieuwe kandidaten en iemand met een imago als Frans Boel dan had men er daar wel twee gehad. Het is overal iets, en zo komen we aan slechts drie verkozenen. De fusie heeft Erem bodegem geen goed gedaan» Naamloze brieven en brieven waar privépersonen worden in beledigd kunnen niet opgenomen worden. De redaktie is niet verantwoordelijk voor de inhoud van de lezersbrieven en behoudt zich het recht brieven in te korten Aalst, 22 oktober 1982 Met kiespijn, Ik noem U zo, want ge wilt naamloos blijven en Uw indrukken van een gewone burger over de gemeenteraadsverkiezingsstrijd» die op onze redaktie belandden, worden wel door velen gedeeld. Ge zijt fier over ons Belfort, prachtig gerestaureerd» vindt ge over «vanbinnen» en voor de buitenzijde hoopt ge hetzelfde, met terugplaatsen van de leeuwtjes en zo. Ons Belfort. Symbool van stad en volk, eeuwen vóór ons, een roemrijk verle den. De acht getijpte regels hierover in uw brief steken sterk af tegen de drie volle bladzijden over ons verziekte gemeentebeleid. Zo fier over Aalst, zo ontgoocheld zijt ge over onze bestuurders, en van de verkiezingen verwachtte ge ook al niet veel. «De folders, die ons toegestuurd worden zijn geweldig neutraal en vaag», vond ge, «de indruk dringt zich op dat alle partijen zwanger lopen aan koalitievorming». Toch zit de hoogmoedige toon van meerdere verkiezingspamfletten U hoog. Ook de kostprijs van die brochures en affiches allemaal maakt U niet tevreden. Integen deel, het komt U zo hypokriet, zo doorzichtig-leugenachtig over, als ge hun woorden(over een sober beleid bv.) vergelijkt met hun eigen «daden». Eén voor één bespreekt ge de leden van het schepenkollege, de grote en de kleine partijen. En ge stelt vragen. Dat vooral. Waarom zegt PV V-voorzitter Verhofstadt op tv dat waar de PVV in het bestuur zit er geen schulden zijn; kent die Aalst dan niet Waarom komt een minister op zijn kleurenfolder «voor een nieuwe aanpakzo dikwijls voor in een ander pak Waarom zet deze zelfde een luxe-villa in een groene zone Waarom geeft het OCMW een glanzende inlichtingenbrochure uit, vol algemeenheden, terwijl briefwisselaars geen antwoord krijgen Waarom wordt een dure kerkhof oplossing gezocht terwijl achter het Aalsterse kerkhof labeurgrond ligt, verkeerdelijk op het gewestplan als woonuitbreidingsgebied gekleurd Hoe is het mogelijk in deze tijd dat de burgemeesterswedde gekumu- leerd wordt met het pensioen van volksvertegenwoordiger, minister en misschien ook wel van bediende Waarom zijn er die en die grote projekten, terwijl vele kleine pleintjes amper onderhouden worden Wat doen ze en wat kunnen ze meesmuilt U met een verkiezingsslogan. Zes jaar oppositie van de CVP lacht ge ook weg, al is lachen niet het juiste woord. Anderen hebben zogezegd zes jaar lang mondig gestreden in de oppositie en den ken dat ze door te fietsen en te voetballen, door als een leeuwentemmer voor een kooi honden te staan, door ontvangen te worden door de ministers de politieke be kwaamheid bezitten», schrijft ge. Ook van KP en Agalev verwacht ge niet veel. Het «politieke bedrijf» zoals ge dat vóór Uw ogen in Uw gazet ziet gebeuren, getuigt naar Uw zeggen van politieke onbekwaamheid en oneerlijkheid. En van de verkiezingen... «Men ziet dat aan vele partikulieren huizen affichen hangen voor de verkiezingen, het merendeel van die personen zijn er die eten uit de ledige ruif van de staat of van de stad, ofwel er toe gedwongen worden door de partij, omdat ze van de kas van de partij leven». Van de verkiezingen verwachtte U dus geen ommekeer. Of U gelijk hebt of niet, de politieke wereld heeft U iets te bewijzen. Niets minder en niets meer dan hun verkiezingsbeloften. De meer dan vier ongeldige en blanco-stemmen (wat veel meer is dan zes jaar geleden) zijn een uitdaging. Meneer Verhulst, wij hopen voor U dat als de buitenzijde van het Belfort gerestau reerd is, U ook over ons gemeentebeleid (weer fier kan zijn. Al heeft U daar bit tere twijfels over. Met hoogachting, Peter Da uwe WACHTDIENST DOKTERS Aalst Dr. W. Van Vaerenbergh, Brusselsesteenweg 170 Aalst. Tel. 21 45 55: vrijdag 22 okto ber vanaf 20 uur; zaterdag 23 oktober vanaf 8 uur 's morgens; zondag 24 oktober de hele dag tot maandag 8 uur 's morgens; maandag 25 en dinsdag 26 oktober vanaf 20 uur; woensdag 27 oktober vanaf 12 uur; donderdag 28 óktober vanaf 20 uur tot en met vrijdag 29 oktober om 8 uur 's mor gens Erembodegem en Erembodegem-Terjoden Dr. Meersman, Stationsstraat 39, Haaltert. Tel. 78 71 78: zaterdag 23 en zondag 24 oktober 1982. Hofstade, Gijzegem Dr. Roggeman, Steenweg naar Dendermonde 55, Gijzegem. Tel. 70 33 55: zaterdag 23 en zondag 24 oktober 1982. Baardegem, Herdersem, Meldert, Moorsel Dr. Van den Cruyce, Putstraat 1, Meldert. Tel. 052/35 87 89zaterdag 23 en zondag 24 oktober 1982. Nieuwerkerken Dr. M. Crommelynck, Meredorp 12, Mere. Tel. 21 56 70: zaterdag 23 en zondag 24 oktober 1982. WACHTDIENST APOTHEKERS LAND VAN AALST van zaterdag 23 oktober om 9 uur tot zaterdag 30 oktober om 9 uur: Van Cleemput, Binnenstraat 292, Aalst. Burcy, Denderstraat 8, Erembodegem Potiau, Dorp 24, Nieuwerkerken WACHTDIENST TANDARTSEN LAND VAN AALST J. Van Oost, Parklaan 111/2, Aalst. Tel. 21 99 41zaterdag 23 oktober van 14 tot 18 uur en zondag 24 oktober van 9 tot 12 uur. Vrijdag 22 oktober Mossel- en stoverijfeest van 19 tot 22 uur, in de refter van het RMS in de Leuvestraat. Ten voordele van de sneeuwklassen. Zaterdag 23 oktober Mosselfeest in het RMS, Leuvestraat van 12 tot 22 uur. Zondag 24 oktober Mosselfeest in het RMS, Leuvestraat van 14 tot 20 uur. Sint Maarten bezoekt Drankcentrale Van Varenbergh op de Hogeweg vanaf 16 uur. Met poppentombola. Maandag 25 oktober Van 14 tot 15 uur, turnles voor thuiswerkende vrouwen, in Sporthal Dender- dal. Deze reeks wordt onderbroken op 1 november en 6 december, (org. KAV). Woensdag 27 oktober om 19.30 uur in de Crypte kookles KVLV («Geef kip een vaste plaats in uw voeding»). In het maandverslag over de evolutie van de arbeidsmarkt in het ambtsgebied van de Subregionale Tewerkstellingsdienst Aalst - zijnde het arrondissement Aalst tijdens de maand augustus, kunnen we vaststellen dat de tweede vakantiemaand gunstiger was dan de eerste. Dit is niet enkel zo op arrondisse menteel vlak, maar eveneens op nationaal gebied, alwaar we eveneens een daling van de volledige werkloosheid zien. Tijdens de maand augustus bedroeg voor ons land het aantal volledig werklo zen 457.140 eenheden. Dit betekent ten opzichte van juli 1982 een daling met 4.795 eenheden of 1 Voor het gewest Aalst bedroeg het aantal werklozen 14.726 eenheden, dit is 3,2 van de totale werkloosheid. Ten opzichte van juli komt dit neer op een daling met 327 eenheden of 2,2 In het arrondissement Aalst is de den slecht doorheen de verlogperiode dienstensektor het zwaarst getroffen met 2.964 werklozen. Deze nijver heidstak wordt op de voet gevolgd door de bouwsektor met 2.614 werk lozen en de kledingsektor met 2.135 werklozen. De overige sektoren zijn, althans in absolute cijfers uitgedrukt, minder zwaar getroffen. Wanneer men de werkloosheidstatistieken per beroepsgroep gaat beschouwen dient men vast te stellen dat de kleermakers hoge toppen scheren met 2.136 werk lozen, pas dan gevolgd door de metse laars met 1.645 werklozen en de handlangers met 1.502 werklozen. Het rekord evenwel wordt gehaald door de groep van de bedienden met 3.627 werklozen. In dezelfde statistie ken ziet men ook dat diezelfde bedien- gekomen zijn. Want het is niet enkel in de bediendengroep dat een belang rijke toename van de werkloosheid te noteren valt. Van het totaal van 14.726 werklozen in het arrondissement Aalst zijn er 1.000 jonger dan 20 jaar en zijn er 3.092 van 20 tot 25 jaar. Men merkt dus dat de jeugdwerkloosheid een belangrijk deel voor zijn rekening neemt. Uit de werkloosheidsgraad, in verhouding tot de aktieve bevolking, leren we dat het gewest Aalst nog steeds relatief zwaar getroffen is. Dit cijfer bedragt nationaal namelijk 11 en van Aalst 13,8 De evolutie van de werkloosheidsgraad is voor Aalst evenwel gunstiger dan voor het Rijk. (G.D.B.) Tabel I: Uitkeringsgerechtigde volledig werklozen aug. 82 arr. Aalst Mannen Totaal Normale 5.237 6.860 12.097 Gedeeltelijke 761 719 1.480 Zeer beperkt 581 568 1.149 Totaal 6.579 8.147 14.726 Tabel II: Gekontroleerde volledig werklozen aug. '82 - arr. Aalst Deelgemeente Mannen Vrouwen Totaal Aalst 1.117 1.400 2.517 Baardegem 33 45 78 Erembodegem 235 340 575 Gijzegem 33 71 104 Herdersem 63 84 147 Hofstade 98 154 252 Meldert 57 81 138 Moorsel 121 140 261 Nieuwerkerken 215 226 441 AALST 1.972 2.541 4.513 Een viergeslacht te Aalst. Zittend overgrootvader Guillaume De Bruyn, met de kleine Michael. Staand links grootvader De Bruyn en rechts de vader van het kind. (O J.)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 10