Affligems Allerheiligenfestival voor elck wat wils Daooooooooooooc Baardegems «Hoop in de Toekomst» met «Bloemen noch kransen» Aktie-Kravaal te Meldert Aalst stelde nieuwe informatiefolder over ekologisch groenbeheer op Frans JANSEGERS Wat met de muts van Vonck Betekenis van uw familienaam 30000Q0QQQDQQQ00C U wenst een zaak over fe nemen. Goede raad is dan goud waard Pontweg 57, HERDERSEM a2/19(25 Baardegem Herdersem Meldert Moorsel Nieuwe Gazet van Aalst 22 oktober 1982 11 Andermaal, reeds het veertiende in de reeks, zorgt de dinamische VTB-VAB-vertegenwoordiger te Affligem, «een Vlaams smeervarken», voor een programma waarbij zowat iedereen aan zijn trekken komt. In het kader van 900 jaar Abdij Affligem (gesticht door roofridders in 1083), 60 jaar Vlaamse Toeristenbond (gesticht in 1922 door o.m. stadsgenoot Jozef van Overstraeten) en 20 jaar plaatselijke werking wordt, als de weermaker zich goedwillig toont, het geheel een schot in de roos. De VTB-roos dan. Op vrijdag 29 oktober gaat de plechtige opening door te 20 u. door Abt Joannes Goetghebeur. O.S.B.- en leidt prof dr. Frans Vyncke van de RUG de tentoon- stellers in. Een warme hulde aan Bert Van den Broeck wordt er gebracht door TV-produktieleider Lambert Van de Sij- pe en het geheel verloopt onder een flu welen streling van Hekelgemse violisten waarna Affligems vocht en kaas aan bod komen. Op zaterdag komen eerst de kinderen aan bod met een gratis St.-Maartenfeest waarbij de Sint met Zwarte Piet en een hele karavaan ezeltjes naar de abdij af zakken om van 14 tot 16 u. snoepgoed kwistig uit te reiken. Te 19.30 u. volgt dan een denderend bondsfeest met de klemtoon op «de tijd van toen» waarbij Alfons Martin en Karei Witte unieke film en diareportages brengen die het verle den laten herleven. Blikvanger wordt wellicht de 7e Antiek en Rommelbeurs op zondag 31 vanaf 14 u. in de Abdijstraat waar alle kopers en verkopers van antiek of rommel terecht kunnen en kinderen zich ondertussen van ezeltjesritten kunnen genieten. Met Allerheiligen zelf volgt dan een dia festival met «Landschappen van Affli gem en Omgeving» en met Allerzielen wordt het festival afgerond met een rig- wandeling vanaf 14 u. over een afstand van 9 km rond Affligem. Deelnemers worden na afloop vergast op een Christ mas-pater een hap Affligemkaas en 's avonds komt Frans De Block te 19.30 u. aan de beurt met zijn derde voordracht «Breng de natuur in huis». Wellicht vindt U wel uw gading in dit wel gevuld programma. (Hm) 0p zaterdag 6, woensdag 10, zaterdag 13, zondag 14, vrijdag 19 en zaterdag 20 november kan U in zaal «Ons Huis», Hoogstraat te Baar- degem terecht voor opvoering van «Noch bloemen noch kransen», «Send me no flowers» door Barasch en Moore. Niet zoals U zou kunnen denken als riam Schoonjans hebben er zich met eerste produktie van het seizoen een drama. Evenmin een klucht. Wél een «zachte komedie», een alleszins ver van makkelijk genre. Het stuk handelt over een ingebeelde zieke, het zoveelste produkt van de he dendaagse pilleslikkersmaatschappij. Regisseur De Corte en assistente My- hun medewerkers keihard tegenaan ge gooid en Rosa De Clerck, Louis De Troy en Willy Van Goethem zorgden voor een aangepast dekor, een pareltje van vak manschap. Gelukkige troep die tijdens de hele repetitietijd over het dekor kan beschikken Droomsekwenties vormen een kolfje naar de hand van, - of zijn het gewoon nachtmerries voor -. licht- en klanktech nici Paul Van Rossem, Guy Arijs, René De Meyst, Ivo Van Lembergen en Wil- fried Blindeman. De moeilijke rol van ingebeelde zieke wordt vertolkt door Mark De Bie, voor het eerst sinds lang terug op de planken. Hij wordt er bijgestaan door Marie- Jeanne De Ridder en verder door Roger De Rop, Geert De Clerck, Paul Van Rossem, Freddy Gudolf, Luk Schoon jans, Louis De Troy, Lisette Putteman en Betty De Pauw. (Hm) Het Meiderts Kravaalbos, een relikt van het vroegere Kolenbranders- woud, komt vooral de laatste periode vaak in het brandpunt van de belangstelling. De werkgroep Leefmilieu Aalst, de diverse VTB-VAB- afdelingen uit de regio en niet in het minst de V.V.V. "De Faluintjes- streek" belichtten diverse facetten van het Kravaalbos. Ook de Dienst Leefmilieu van de stad Aalst deed zijn duit in het zakje met de publika- tie van een brochure "Kravaal" en een werkgroep zorgde voor een zeer belangwekkende studie over ligging, orografie, hydrografie, fauna en flora van dit woud. "Groene jongens" als politici Minis en Mare Galle en raadslid Lambert Van de Sijpe betoonden herhaaldelijk hun interesse voor het intakt houden van dit natuurgebied, dé groene long van de fusiegemeente Aalst. Zopas werd te Meldert nu echter een aktie-groep opgericht met als onmiddel lijk doel het beschermen en bewaren van dit bos en erop toe te kijken dat waar wellicht gemotiveerd, boomkappingen plaatsgrijpen er ook gezorgd wordt voor wederbeplanting. Een kern van aktievelingen als Frans Lievens. Mathieu Saeys, Jean Chris- tiaens, Marcel Pollet e.a. verzamelde zich rond initiatiefnemer en ziel van de aktie Eugeen Pessemier, in de naaste omgeving van het Kravaal wonend en dus alleszins vertrouwd met de proble matiek ervan. Op zaterdag 30 oktober en zondag 31 oktober wordt een roman tische herfst-wandeltocht van 5 km door het Kravaalbos gehouden waartoe iedereen van harte wordt uitgenodigd. Wandelaars, liefst met laarzen, kunnen er naast het genieten van zuivere lucht, van schilderachtige hoekjes, kronkelen de beekjes en eeuwenoude dennebo- men ook heel wat vernemen over de his toriek van dit bos, over "het klokkeputte- ken", de graat", het Doenkers- en Ui- lenbos e.d.m. Gestart zowel op zaterdag als op zon dag te 14 u. stipt aan de parkeergele genheid van Restaurant "Rozenhof", Dorpveldstraat te Asse-Terheide, tus- ssen de kerk van Meldert en die van Terheide, verlengenis van de Putstraat. Wie wenst deel te nemen aan de wan deling kan zich laten inschrijven bij E. Pessemier, Putstraat 13d te Meldert of via 02/452.70.55. In restaurant "Rozenhof" is er tevens mogelijkheid tot een eetmaal, op zater dag van 16 tot 22 u. en óp zondag van 11.30 tot 15 en van 17 tot 22 u. Tomaat garnaal 195, steak, provengaal, natuur of champignon met roomsaus 295, en ijsroom. Bij de inschrijving wordt U een tombolakaart aangeboden van 150 fr. die recht geeft op 150 fr. afslag bij een eetmaal. Als prijzen voor de tombola zijn er naast een TV-apparaat, elektrische toestellen en andere waardevolle prij zen. Eventueel boni komt ten goede aan de aktie, o.a. door het bedelen in scho len en elders van folders over het Kra vaalbos, een romantisch stuk natuur schoon. (Hm) In het verleden werden de leefmilieudiensten van de stad Aalst reeds enkele belangrijke informatiefolders opgemaakt over de Osbroek, Kra vaal en de Gerstjens. Ook Erembodegem, de Faluintjes en het natuur leerpad Leireken werden reeds belicht in een brochure. Naar aanleiding van de Derde Week van het Bos heeft de dienst leefmilieu een in formatiefolder samengesteld waarin al gemeen ekologische principes en hun konkrete weerslag op onze leefomge ving in verwerkt werden. Eén van de gulden regels van de natuur is aldus dat de variatie aan kruiden des te groter is naarmate de grond armer is aan minerale samenstelling, hoe zon derling dit ook moge klinken. In de folder wordt verder verduidelijkt hoe men de bodem kan verarmen of arm houden. Door humus wordt de bodem immers verrijkt, wat gevolgen heeft op de variatie en de soortenrijkdom van de planten. Het veelvuldig voorkomen van brand netels en akkerdistels vindt aldus zijn oorsprong in een verkeerd bodemge- bruik, of is een natuurlijk proces van bo demherstel. Verder trachtte de leefmileudienst op een rationele wijze de noodzaak of het euvel van de bestrijdingsmiddelen te doorgronden. De groendienst streeft aldus naar een alternatief onkruidbeheer anders dan met de gebruikelijke che mische en mechanische bestrijdings middelen. Ook de Aalsterse groendienst streeft bij het onderhoud van parken en plantsoe nen naar een verantwoord ekologisch groenbeheer, o.a. door een verminde ring van het aantal maaibeurten op weg bermen, beperken van herbicidenge- bruik. het planten van streekeigen groen, en toepassing van bodembe- dekkende planten. Achteraan de bro chure kleeft een plan van Groot-Aalst waarop plantsoenen, parkgebieden, na tuurgebieden en natuurreservaten te Aalst aangeduid zijn. Ook beplantingsaf standen en het belang van streekeigen groen wordt besproken, naast prakti sche wenken bij boomaanplanting en in lichtingen over de olmenziekte. Tot slot wordt de pollutie van water door voe- dingszouten aangeraakt. Deze interessante informatiebrochure «Naar een ekologisch groenbeheer te Aalst» is te verkrijgen bij de Stad Aalst- Dienst Leefmilieu, Kapellestraat 8, 3de verdieping. (Tel. 77.11.11. post 269). (MP) Voor een aandachtig luisterend en geïn teresseerd publiek hield spreker in t Apostelken» een met anekdoten doorspekte spreekbeurt waarbij hij de familienamen van VVF-leden nauwkeu rig in vakjes klasseerde en van elk de betekenis trachtte te geven. Niet alles van elk want «wie meent alles te kunnen verklaren is een kwakzalver». Familienamen zijn stilaan gegroeid en Dan rijzen een reeks problemen zoalsovernameprijs, inschrij ving in handelsregister, aanvraag B.T.W.-nummer enz. Daarvoor kan U terecht bij vervolg van blz. 1 Veertien dagen na zijn afsterven werd het stoffelijk overschot naar Baarde- gem overgebracht en er tegenover het St.-Jozefskoor ter aarde besteld in een houten kist met loden bekleding. Op zeer eenvoudige wijze. Een be scheiden gedenkplaat werd er aange bracht doch bij de herdenking 50 jaar later werd de bronzen gedenkplaat aan de noordoostzijde ingehuldigd. Toen op 11 juli 1923 pastoor Cornelis, aan typhus overleden, naast Vonck zou begraven worden stiet grafmaker Frans De Wolf met een pikhouweel op een deel van de kist. Zondagsonder pastoor Dom Theodoor werd verwit tigd en schoolhoofd Kare' ortgat en leraar Benoit De Clerck »erden erbij gehaald. Telefonisch om raad gevraagd via het eerste telefoontoe stel bij burgemeester Pollyn kreeg De Clerck van de Prokureur des konings te Dendermonde te horen dat deze Vonck niet scheen te kennen en gewoon de raad gaf maar te doen zoals het hen beliefde. «Faites, faites». In het bijzijn van Jos De Bie die juist de kerk aan 't schilderen was, haalde een 15-jarige Meldertenaar, Leon De Nil, uit de kist de muts die Vonck droeg. Een witte, ondertussen bruin- geworden, slaapmuts met ten teken van authenticiteit zoals later zou blij ken erin spelden met gesmede kop pen zoals destijds gebruikelijk. Schoolhoofd meester Karei Moortgat nam de muts mee naar de school waar ze diende als leermiddel. Menig Baar- degemnaar heeft die fameuze muts van Vonck, Baardegems meest illus tere zoon, dan ook wel eens op zijn hoofd gehad. De muts werd al eens uitgeleend aan andere scholen en om ze voor het nageslacht te bewaren greep burgemeester De Pauw in van waar ze, na de fusie, via stadsarchiva ris Karei Baert in het stedelijk archief aan het Vredeplein belandde waar ze nog steeds, nu achter slot en grendel, bewaard wordt. (NvdR: naar onze mening hoort zo n kijkstuk thuis in het Oudheidkundig Museum en niet in het archief Of deze «relikwie» nu uiteindelijk naar Overmere gaat hangt uiteraard af van de optie die het gemeentebestuur op dit vlak zal nemen. Voor burgemeester Van Sande, depu- tee De Cuyper en konservator Jozef Dauwe zou het alvast een verrijking zijn van hun museum. Wat men er echter te Aalst zelf over denkt ver neemt U wellicht eerlang. Overbren ging naar Overmere zou als een één malige gebeurtenis kunnen plaatsheb ben. De muts kan ook in bruikleen worden gegeven. Of gewoon ge schonken zoals in een wellicht al te voorbarig persartikel reeds werd ver meld. (Hm) Parochieraad waartoe iedereen is uitgenodigd op dinsdag 26 oktober te 20 u. in de parochiaal. Voetverzor' j naar een degelijke pedikure wordt uitgekeken. Eerlang meer nieuws hi»: omtrent. Dankfeest in het Parochiecentrum van de VVV De Faluintjesstreek te 20 u. met optreden van het Moorsels zangkoor "De Jonge Wacht" op vrijdag 22-10. Gewestfeest ViMiBelvinkeniers van Midden-België houden hun gewestfeest te Herdersem op zaterdag 23 oktober. Start, muziek op kop, aan de organiserende vereniging "De Boskantvink" aan de Pontweg te 16 u. Te 18 u. huldiging van de kampioenvinkeniers in het parochiecentrum en te 16 u. vinkeniersbal. Wandelen met VTB in het Meerdalwoud. Samenkomst te 14 u. voorbij Leuven aan de E 5-uitrit Haasrode. Organisatie VTB. Poverello Dr. Jan Vermeir. stichter en bezieler van het Brusselse "Poverello" spreekt op vrijdag 29-10 in het parochicentmm. Een organisatie van de Lande lijke Gilde. Begin 20 u. Tentoonstelling in het Kult. Centrum Affligem tot zondag 24-10 Kunstenaars uit eigen streek" en in zalen "B" kunstschilder René Van der Mooten. Kaas- en wijnavond in de meisjesschool op zaterdag 23-10 vanaf 17 u. met door lopende video-voorstelling over de laatste schoolfeesten. Ceciliaviering de fanfare St.-Cecilia viert haar traditioneel St-Ceciliaféest. H - Mis te 9.30 u„ optocht en eetmaal in de zaal Constant Van den Broeok. Priester Daens Luc Delafortrie, kleinzoon van Pieter Daens. spreekt te Affligem op maandag 24-10 te 20 u. in het Kult. Centrum over "de figuur van Priester Adolf Daens" De natuur kan U in huis brengen met Frans De Block in Affligem via voordrachten over bloemen en planten. Tweede voordracht op donderdag 28-10. Rock-T-Dansant in zaal Katholieke Kring op zaterdag 30 oktober met studio Albert. Toegang 50 fr. In voorverkoop 40 fr. Met een spreekbeurt over familienamen berijdt Jozef Van Overstraeten, erevoorzitter VTB-VAB en gerenommeerd familiekundige die aan de ba sis lag van de Vereniging voor Vlaamse Familiekunde en medewerker is aan het gezaghebbende tijdschrift «Vlaamse Stam» een van zijn stok paardjes. Naast zijn regentaatsdiploma's in beide landstalen behaalde Van Overstraeten immers tevens twee licentiaatstitels aan de Gentse Universiteit in de brache onomastiek die zich onderverdeelt in naam- en plaatsnaamkunde. voor hun beteKems moet men vaak naar Oud-Nederlands terug. Andere namen zijn ofwel tijdens de renaissance verla- tijnst of later verfranst. Eerst in 1811 kwam onder Napoleon een dekreet waarbij ieder verplicht een vaste familie naam moest aannemen. Tot dan toe was het enkel de geestelijkheid die de namen had genoteerd. Familienamen komen voort van doopnamen als David, Lievens of Vernaeve, van plaatsnamen als Bruylandt, Cleemput, Ravijts, Van Assche. Van Cauwenberghe. Van de Maele, Van de Perre, Van der Eecken of Van Droogenbroeck. van beroepen als De Smedt, Cuypers, De Sitter, Laporte en soms ook van spotnamen als Clabots, Braet, Cobbaut of de Prijck. Dat familienamen bij onze noorderburen eigentijdser worden geschreven komt door het feit dat die in Nederland later in zwang kwamen. «Andermaal toonae Vlaanderen zich vroeger beschaafd dan Nederland», voegde spreker die zich een Zuid-Nederlander noemt er aan toe. «Un lion féroce». «een erge is hij», voegt hij er graag aan toe die «wellicht zal be zadigd worden als hij ouder wordt. Hij is immers nu pas 87 jaar en zijn echtgeno te, eveneens nog zeer kranig, pas 88. Als hij in het tempo van tegenwoordig, en dat is opgedreven, kan voortwerken in «De Autotoerist» aan familienamen komt hij er vast op 105-jarige leeftijd mee klaar... Moest U soms ook belangstelling heb ben voor de betekenis van uw familie naam waag dan eens uw kans bij Jozef Van Oveistraeten. Parklaan 32 te Aalst met tvoeging van 10 fr. voor een ant woordpostzegel. Wellicht kan hij U hel pen. (Hm)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 11