OPTIEK DELENS Verbroederingstekst prachtig stadspark Samenwerken met Rijkswacht is de boodschap Schrijnwerkers opgelet Amylum wil bouwen NIEUWSTRAAT 60 AALST Nederlandse studenten verbroederen in Aalst 4 Nieuwe Gazet van Aalst 22 oktober 1982 MVA Luc Kieckens, de spreekbuis van WERKGROEP BOMEN PARK, heeft al heel wat rondleidingen in het stadspark georchestreerd. Verleden zon dag had hij het er niet over de namen van de bomen. Een vijftiental geïnteresseerden luisterden hoe hij een bilan opmaakte van het parkbeheer de laatste vijf jaar. FFN VFRSLETEN PARK wandelaars lopen niet meer in de mod- in 1975 bracht de werkgroep B.P.er alle ^deeco^ljrten een s.uk,e bomen in kaart. Ondertussen zt|n er natuur (geen nat uur; di| UUI 1 ICI I "I i reeds een 150 van deze genoteerde ex emplaren afgestorven. Het park is im mers 76 jaar oud; dat is een «derde leef tijd» voor heel wat boomsoorten. In 't jaar 2000 zullen de meeste «er vantus- sen» zijn. Het park is versleten, er is geen noemenswaardige verjonging ge weest de laatste decennia. Es en es doorn, de «straatjongens», zaaien zich zelf uit en dreigen te overheersen. Als we over 30 jaar nog een mooi, gevari eerd park willen, is het NU de hoogste tijd om jonge bomen en struiken te plan ten. Hier en daar staan er trouwens al, aan steunstaken, naast te vervangen kwij nende reuzen. GROTE INGREPEN Toch is er één en ander gebeurd in ons stadspark. Twee jaar geleden werden de uitgekan- kerde oevers der vijvers hersteld en ver stevigd Een overleg (dat volgens onze gids enig mag genoemd worden) tussen de diensten Openbare Werken, Leefmi lieu en Vrije Tijd (vul zelf de kleuren in), maakte deze nuttige ingreep mogelijk. Hier en daar zijn zelfs moerasoevertjes aangelegd, waar riet zal aangeplant worden. De vissers zijn tevreden, de In 1977 voltooide men de ringriool rond de osbroek, zodat het afvalwater van Ninovesteenweg en Parklaan niet meer in het broek terecht komt. En dus ook niet meer in de parkvijvers, die hun wa ter uit het osbroek halen. De houten speeltuigen, links van het plein voor de oudere ravotters en rechts aan het kaarthuisje voor de kleuters, kwamen er door de samenwerking van de jeugddienst en de groendienst Luc Kieckens noemde het een grootse reali satie. waar zelfs bussen kinderen op af komen. KLEINE INGREPEN Niet minder belangrijk zijn de klein schalige ingrepen De parkwachters die zelf diertjes kopen voor de «menagerie» de ongekende rietplanter de fruitbomen van R. Ver- naeven. Stelselmatig worden de verstopte drai- neringsbuizen opgespoord en schoon gemaakt, waardoor plassen in de gras velden verdwijnen. DOORNTJES IN HET OOG Schoonheidsvlekjes zijn er helaas ook de auto's van parkwachter en meihuis- Ministers, magistraten, gezagdragers uit de burgerlijke, militaire en kerkelijke sektor waren verleden zaterdag present op de receptie in de rijkswachtkazerne aan de Denderstraat. Dit ter gelegenheid van het jaarlijks feest van de rijkswacht ter herdenking van de slag van Ede molen. foto Twee jonge treurwilgjes tronen al vóór het 76-jaar oude, stervende exemplaar. uitbater die nodeloos IN het park statio neren en de OCMW-voorzitter die ons spookrijdend passeert... De bulldozer van Openbare Werken die het groene scherm tussen park en sport terrein een «vuile nest» vindt, alles schoonveegt en meteen een zeldzame geoorde wilg meescheptDe plante- dieven die jonge plantjes uitdoen voor hun eigen tuin... ECOLOGIE IN 'T PARK De scheidingslijn tussen aangelegd park en wildgroeiend osbroek is vanaf heden geaccentueerd door een wonderbaarlij ke verwezenlijking DE MOERASTUIN Burgemeester D'haeseleer wou hem nog weg, maar hij is nu zelf bijna weg. Boven een riool met vuil water loopt het afwateringsgrachtje, kronkelend aange legd en op één plaats wat gestut door een kasseistenen muurtje. Soms ver breedt het tot een ondiep vijvertje en het raakt de kleine ballonvijver. Daar groeit de moerasdistel, zal weldra de gele dod- derbloem verschijnen en vertoeven eenden het liefste. In de beek zoekt de natuur nog naar evenwicht. Erachter ligt het eeuwenoude osbroek. Ervoor het kunstig aangelegde, prachtige stads park. Ga dat zien, ga dat zien J.L. Vooraf had in de St.-Jozefskerk een eucharistieviering plaats opgeluisterd door het zangkoor van de dekanale kerk o.l.v. Johan Haezaer op initiatief van voorzitter Herman De Vos. Rijkswachtaalmoezenier voor beide Vlaanderen Shaw noemde er de aktivitei- ten van rijkswachters meestal zwaar, soms vervelend, vaak levensgevaarlijk en meestal ondankbaar. In zijn homilie riep hij verder de rijkswachters van het distrikt Aalst op tot dienstbaarheid, voor zichtigheid en voorbeeldigheid, on kreukbaar zoals het trouwens ook de priester past met als leuze "bescher men helpen, dienen". Na de bloemenhulde waarbij onaer kla roengeschal van Aalsters brandweerlui brigadekommandant adjudant Boucke- naere, in 1944 gefusilleerd, werd her dacht riep distriktskommandant kapitein Millecam tot volledige samenwerking van politiediensten, burgers en niet in het minst onderwijsinstellingen. Rijks wachters hebben als objektief het be houd of herstel van vrede en veiligheid waarbij het voorkomend optreden be langrijk is. Van de overheid wordt dan wel verwacht dat er niet enkel de nodige effektieven en middelen worden ter be schikking gesteld doch tevens dat het sociaal klimaat wordt gesaneerd door De laatste weken worden alle schrijnwerkers bezocht door 2 jonge mannen van het zuiders type. Ze vermelden zich als zijnde van Spaanse of Italiaanse natio naliteit en spreken Frans. Met al hun overtuigingskracht, en dat hebben ze zeer veel, trachten ze enkele zagen en messen mee te nemen om deze te behandelen met een buitengewoon produkt dat er zal voor zorgen dat bovenvermelde werk tuigen een buitengewone weerstand krijgen. Om de zagen en messen mee te krij gen spreken ze over niets dan «gra tuit» voor een eerste proef. Wanneer -ze geen nieuw werk meekrijgen bij aflevering van het eerste pakket «gra tuit» werk maken ze de rekening en De N V. Amylum heeft een bouwaanvraag ingediend voor een zetmeelaflevering (aan de Van Wambekekaai) en zetmeelsilo's (aan de Eilandstraat). Nog tot 2 november kunnen schriftelijk bezwaren en opmerkingen gericht worden naar het College van Burgemeester en Schepenen. De zetmeelsilo's zijn volgens plan 15,50 meter lang, 16,20 meter breed en 36.60 meter hoog Ze worden ingeplant nabij de bestaande zetmeelfabriek De zetmeelaflevering zou 32,7 meter lang zijn. 9.85 meter breed en 23 meter hoog (PD) CrO bestrijden van jeugdwerkloosheid, her waardering van het leefmilieu en stimu leren van maatschappelijke initiatieven allerhande. Bij louter verbale toezeg gingen mag het uiteraard niet blijven. (Hm) Vervolg van blz. 1 Na enige kranten te heben nagesla gen, werd de N.G.V.A. uitgekozen omdat dit, volgens hen, «kwalitatief de beste was». Gevolg hiervan was dat de schrijver dezes uit zijn middag dutje werd opgeschrikt en weer maar eens de baan op kon, met alle gevol gen van dien voor zijn spijsvertering... De studenten hadden hun tenten opgeslagen in De Graaf van Egmont op advies van De Bisschop, wat dacht je en na een biertje kwamen de tongen los. Ze waren dus afkomstig uit Amster dam je weet wel, die stad in Neder land waar ze voortdurend op mekaars gezicht slaan eerstejaarsstudent en aspirant-lid van de plaatselijke studen- tenklub. De «groentjes» vielen in het Aalsters kaffeegezelschap opde zwarte «pitteleer» en de «beschaafde» taal gebruikt de Aalstenaar nu een maal maar enkel op hoogdagen De voorbereidingen voor het vervullen van de opdrachten hielden de heren konstant bezig en van de stad zelf zal het gezelschap dan ook weinig of niets gezien hebben, 's Avonds zou er een receptie gehouden worden in 't Belfort in tegenwoordigheid van enkele Aal- sterse prominenten, Vlaamse en (later aangekomen) Nederlandse studen ten. Onze stadsprominenten lieten het echter afweten en buiten schepenen De Maght en De Bisschop bleek ieder een onbereikbaar. (Jullie komen een week te laat, jongens Ook de direk- teur van een plaatselijke brouwerij bleek niet te strikken, alhoewel de stu denten dit personage héél belangrijk' vonden «Cives Aalstienses, studiosi Belgae: Albo ta pillo notak Hanc Diem» (Bur gers van Aalst, Belgische student: onthoud deze dag met een witte steen...) zo klonk de aanhef van de verbroederingsakte die door .de schachten werd opgesteld. Plechtig, maar zonder veel ceremonieel werd deze akte door de verschillende par tijen ondertekend en aan de vertegen woordigers van ons stadsbestuur ove rhandigd. Ervoren waren er de gebrui kelijke toespraken geweest. Mevr. De Maght voelde zich niet op haar gemak in het eksklusief mannelijk gezelschap en gaf het woord door aan De Bis schop. Deze had zijn les goed voorbe reid, maar zijn publiek leende zich niet tot zijn intenties. «De beste improvisa tie is diegene die goed voorbereid is...» aldus onze Marcel, en hij kan ervan meespreken Hoe kon het ook anders, Aalst is karnaval en dat vormde dan ook de hoofdbrok van de speech van Dhr. De Bisschop: «Het voordeel van de Aalsterse humor is dat deze steeds erotisch getint is...». Een geluk dat we met Sluis niet zijn gefusioneerd Waren de schachten, wat wij zouden noemen, «goed gemanierd»; hetzelfde konden we niet zeggen van hun kol lega's. Om het met de woorden van Dhr. Van De Winkel, vertegenwoordi ger van de Zuid-Oostvlaamse Vereni ging voor universiteitsstudenten, te zegen«Sommigen komen hier naar een receptie in hun oranje (sic ondergoed De sprekers moesten zich meer dan eenmaal forceren om boven het rumoer van de Nederlandse studenten te kunnen komen. Blijkbaar kunnen de studentenklubs ginder van de Vlaamse klubs nog iets leren, nl. discipline. De receptie verliep verder op een ontspannen wijze. Het was niet moeilijk, want voor ene keer kostte het de stad niets... de Nederlanders had- den hun drank zelf meegebracht Als'een echte student betaamt waren ook deze jongelui niet vies van onze nationale heildrank en de avond werd dan ook traditiegetrouw afgesloten met een kantus. 's Zondags, al dan niet met haarpijn, hadden onze schachten nog 2 opdrachten te ver vullen. Zo moesten ze de aftrap van een voetbalmatch zien te regelen. Eendraccht speelde niet thuis en de sukkelaars zaten weer in de proble men I Last but not least moesten ze een krans gaan neerleggen op het graf van een Hugenoot: Fuhri Schnettlage. Het enige wat ze wisten was dat hij al héél lang dood was en «ergens» op anderhalve kilometer ten noordwesten van Aalst begraven ligt. Hij ruste in vrede... P-H- komt men tot de verbazingwekkende vaststelling dat het drenken van een zaag van 1.500 fr. per stuk aankoop prijs ongeveer 10.000 fr. kost, maar voor de proefdrenking 5.000 fr. Al hun andere prijzen zijn navenant. Zij doen al die werkzaamheden zonder handelsregister, BTW-nummer en dus ook zonder betaling van sociale zeker heid en belastingen. Zij kunnen immers geen valabele faktuur schrij ven Ze verplaatsen zich naar het schijnt met een witte Fiat. Cives Aalstienses, studiosi Belga Albo la pillo notate hanc Diem, Per quem ostendimus vobis nostram Amicitiam ab imo Pectore. Vestra praesentia lastificat cor omnium notrorum vos Salutamme Salus, Gaudium atque letitia vobis et nobis at vitam studenticosam Aeternam. Burgers van Aalst, Belgische studenten, onthoud deze dag met een witte steen. Gedurende deze dag vertonen wij jullie onze vriendschap vanuit het diepste van ons binnenste, jullie aanwezigheid verheugt het hart van ons allemaal, wij Roe ten jullie, er zal heil zijn, weugdeen genoegen voor jullie en voor ons, gedurende het eeuwige studentenleven. Dat er heil en vreugde moge zijn voor jullie en voor ons gedurende een eeuwig stubentikops leven.

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 4